Hoppa till sidans innehåll

ÖstraNatt 2018


31 aug Alatornion Pirkat    resultat     sträcktider

21 sep Seskarö IF

28 sep Övertorneå IF

  5 okt Suunta 2000

12 okt Haparanda OK      resultat    sträcktider

 

Poängberäkning - ettan får 8p, tvåan 6p, trean 5p, fyran 4p osv, sjuan och alla godkända får 1p. Vid lika totalpoäng, avgör bästa placering.

Poängställning  (4 av bästa resultaten räknas, om 5 deltävlingar)

Långa banan herrar  AlPi  SIF  ÖIF  S-2000  HOK    tot 
Marko Vapa, S-2000  6 8  8        22
Ingvar Isaksson, SIF 5 5 3 2  6   19
Matti Oikarinen, S-2000 8 2 1 4  4   18
Janne Kotaniemi, AlPi   1 5  1   8   15
Risto Ponkala, AlPi    4   2  5     11
Ville Väkeväinen, LänRa  1   4   1   1   9
Arttu Taulavuori, AlPi       8     8
Mikko Rapo, PePo     1   5    7
Lars Lundkvist, SIF   6         6
Robert Sandberg, OKRos     6       6
Harri Mäki, OH           6
Arto Vilppola, AlPi 2 3         5
Kari Kristo     1         5 
Svante Larsson, OKV   1 1  1   1    4
Risto Luodonpää, AlPi   1 1  1   1    4
Antti Kalapudas, AlPi        3       3 
Tapani Heikkuri, AlPi         3   3
Tomi Seppä, S-2000       1 2   3
Jani Prykäri, S-2000   1   1     2
Larri Nissinen, AlPi             1 
Heikki Ikonen, S-2000   1         1
Tuomas Pussila, S-2000       1     1
Urpo Niemilä, SKPo          1   1
Ari Korhonen, S-2000          1   1
               
               
Långa banan damer              
Nina Frant, S-2000 8    8     30 
Venla Taulavuori, AlPi     8     16
Elsa Christoffersson, OKRen     6       6
Evelina Christoffersson, OKRos     5       5
               
Mellanbanan herrar              
Pekka Aho, AlPi 5 6 8  5   5    24
Jan Lindelöf, SIF 6 8  1   1   1    16
Håkan Tholerud, SIF 3 4 4  1   3    14
Henry Barsk, ÖIF 1 5   4  2    12
Markku Oikarinen, S-2000 4 1   1 6   12
Jani Konstenius, AlPi 8  1           9 
Tero Taulavuori, AlPi       8     8
Markus Palokangas, AlPi         8   8
Tapani Heikkuri, AlPi        2       8 
Roger Westin, SKG   2 3 1 1   7
Petri Mourujärvi, OH          6      6
Kullervo Torikka, KaRu     5       5
Sami Mäkikyrö, S-2000 2 1 1  1   1    5
Jens Westin, SIF         4   4
Petri Hannila, LänRa   1 2 1     4
Aale Grekula, AlPi 1   1 1 1   4
Lari Nissinen, AlPi    3           3 
Arto Vilppola, AlPi       3     3
Sauli Tuomala, S-2000 1            1 
Ari Korhonen, S-2000   1         1
Lauri Mustonen, AlPi     1       1
Olle Dalhägg, ÖIF       1        1
Christer Taskinen, ÖIF     1       1
Urpo Niemelä, SKPo       1     1
Paavo Holster, OH       1     1
Erkki Argillander, VaKa       1     1
Eero Marski       1     1
Henry Pilstål, OKR         1   1
               
Mellanbanan damer              
Tarja Taulavuori, AlPi     8 5 8   21
Mette Palokangas, AlPi   8  6     6    20
Outi Hannila, LänRa   6  3        9
Lone-Maria Holopainen, S-2000 8            8 
Riitta Lehvonen, LapVe        8      8
Auli Ahava, OH       6     6
Anna Aasa, ÖIF     5       5
Anni Oikarinen, S-2000         5   5
Sara Keränen, ÖIF     4       4
               
               
Korta banan herrar              
Sakari Särkinen, S-2000 8     6  6    20
Karl-Erik Nyström, SIF 6  4       5     15 
Lauri Mustonen, AlPi   6     8   14
Tatu Palokangas, AlPi   8         8
Åke Ersson, ÖIF     8       8
Kullervo Torikka, KaRu       8     8
Lauri Mustonen, AlPi   6         6
Simon Barmosse, SIF   5         5
               
Korta banan damer              
Marika Mäkikyrö, S-2000   2 5   8   15
Amanda Wikström, SIF   8         8
Matilda Aasa, ÖIF     8       8
Oili Holopainen, S-2000       8     8
Anna Korpi, LänRa     6       6
Ronja Tervahauta, SIF   6         6
Anni Salmela, S-2000       6     6
Tuula Haase, OH         6   6
Anni Taulavuori, AlPi       5     5
Erica Huhtakangas, SIF   5         5
Ellinora Ruona, SIF   4         4
Yvette Barmosse, SIF   3         3
Paulina Rantakeisu, AlPi   2         2
Uppdaterad: 11 SEP 2018 17:00 Skribent: Jan Lindelöf
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Seskarö IF - Orientering
Orienteringssektionen, Allévägen 2
95394 Seskarö

Kontakt:
Tel: 0727107228
E-post: This is a mailto link

Se all info