Hoppa till sidans innehåll

ÖstraNatt 2019


30 aug   Seskarö IF

13 sep  Övertorneå IF 

20 sep  Haparanda OK  

27 sep  Suunta 2000 

  4 okt  Alatornion Pirkat

11 okt  OK Vargen

Poängberäkning - ettan får 8p, tvåan 6p, trean 5p, fyran 4p osv, sjuan och alla godkända får 1p. Vid lika totalpoäng, avgör bästa placering.

Poängställning  (5 av bästa resultaten räknas, om 6 deltävlingar)

Långa banan herrar   SIF  ÖIF  HOK  S-2000  AlPi  OKV  tot 
Antti Kalapudas, AlPi 5 3 5   5 8 26
Marko Vapa, S-2000   8 8   8    24
Ingvar Isaksson, SIF  8  5 4 3  1   24
Matti Oikarinen, S-2000  1   6 8   2 17
Svante Larsson, OKV 1 1 1 6  1    10
Jani Konstenius, AlPi 1 1 1 5 1   9
Markus Pessa, AlPi 3 4  1        8
Risto Ponkala, AlPi 2   1    4    7
Janne Kotaniemi, AlPi 1   1 3 1 1 7
Lars Lundkvist, SIF   6            6
Temu Niskanen, OH     6          6
Harri Mäki, OH         6   6
Tero Taulavuori, AlPi            6  6
Henry Barsk, ÖIF 1   2     3 6
Risto Luodonpää, AlPi 1 1   2 1 1 6
Seppo Kontajärvi, SKU           5 5
Johan Klippmark, HOK 4        1    5
Janne Pihjalaniemi, SKU            4  4
Mikko Vapa, S-2000     3       3
Risto Ponkala, AlPi 2    1        3
Ville Väkeväinen, LänRa   2         2
Markku Höynälä, AlPi         2   2
Tapani Heikkuri, AlPi     1     1 2
Urpo Niemelä, SK Po     1       1
Tomi Seppä, S-2000         1   1
Tim Lundberg, OKR           1 1
Peter Lundberg, OKR           1 1
Stefan Lauri, GIF             1  1
               
Långa banan damer              
Venla Taulavuori, AlPi         8 8 16
Oili Holopainen, S-2000   8         8
Mette Palokangas, AlPi         6   6
               
Mellanbanan damer              
Heidi Tolvanen, AlPi 4   5 8  8    25
Nina Frant, S-2000  5   6   6   17
Anni Taulavuori, AlPi 8         8 16
Tarja Taulavuori, AlPi 6    8         14 
Outi Hannila, LänRa   8      5    13
Emmie Lindbäck, OKR            6 6
Agneta Lindbäck, OKR             5
               
Mellanbanan herrar              
Tomi Pöyry 4 8 8 6 1 8 34
Miikka Puumalainen 6 5 6 8 8 5 33
Markku Oikarinen, S-2000 8 6 2 4  3  25
Sauli Tuomaala, S-2000 5 2  1   13
Jan Lindelöf, SIF   4     3 2 9
Roger Westin, SKG 2 1 3 2  1  9
Elias Tolvanen, AlPi     5 1   7
Arto Vilppola, AlPi 3         4 7
Petri Hannila, LänRa   3   3 1   7
Tuomas Perkkiö         6   6
Ahti Aasa, ÖIF           6 6
Jens Westin, SIF       5 1   6
Matti Pönttinen, S-2000          5    5
Sami Mäkikyrö, S-2000    1   1     3
Pekka Aho, AlPi 1    1      3 
Hannu Lamminaho, S-2000       2     2
Aale Grekula, AlPi   1      1   2
Esko Juntunen, S-2000 1           1
Markku Höynylä     1       1
Lari NIssinen, Alpi     1       1
Sven Örnerling, OKR            1 1
Matts Engvall, BBK           1 1
Kjell Sandström, BBK           1 1
               
Korta banan herrar              
Matti Pöntinen, S-2000 8  8  8  8     32
Åke Ersson, ÖIF   4 5     8 17
Eero Salo-Oja, AlPi     4 1 5 5 15
Karl Erik Nyström, SIF 5   3 1   4 13
Gösta Klippmark, HOK 6        6   12
Helmer Kaarle, ÖIF   5        6 11
Tatu Palokangas          8    8
Olle Dalhägg, ÖIF   6         6
Hans Rahkola, HOK            6 
Torrika Kullervo, S-2000       6     6
ReimaViiri, Lik       5     5
Helmer Kaarle, ÖIF   5         5
Sakari Särkinen, S-2000 4         5
Lauri Mustonen, AlPi 2     3     5
Oiva Oikarinen, S-2000       4     4
Tapani Heikkuri, AlPi 3            3 
MikkoHyvärinen, S-2000            2 
               
Korta banan damer              
Pauliina Rantakeisu, AlPi     8    6    14
Niina Vaara, AlPi           8     8 
Runa Sirviö, ÖIF           8 8
Marika Mäkikyrö, S-2000         5   5
Uppdaterad: 27 APR 2019 15:29 Skribent: Jan Lindelöf
Epost: This is a mailto link

eventor

   

World of O - internationella O-nyheter mm

BikeRay (550x60)

Letro Sport webb-butik allt för orientering

olspecialisten 

 

  

 

 

 

Postadress:
Seskarö IF - Orientering
Orienteringssektionen, Allévägen 2
95394 Seskarö

Kontakt:
Tel: 0727107228
E-post: This is a mailto link

Se all info