Hoppa till sidans innehåll

ÖstraNatt 2022


ÖstraNatt (post covid)

fre 2 sep  Seskarö IF

fre 9 sep  Suunta 2000

fre 30 sep  Alatornion Pirkat

fre 7 okt  OK Vargen

fre 14 okt Haparanda OK

Poängberäkning - ettan får 8p, tvåan 6p, trean 5p, fyran 4p osv, sjuan och alla godkända får 1p. Poängen för fyra av fem deltävlingar får räknas med. Vid lika totalpoäng, avgör bästa placering. 

Långa banan Herrar SIF S-2000 AlPi OKV HOK Tot
Ingvar Isaksson, SIF 8 3 8 5 4 25
Tero Taulavuori, AlPi 1     6 8 15
Lars Lundkvist, SIF 5   6 4   15
Jarno Kemppainen, S-2000 3   1 2 6 12
Mikko Rapo, S-2000 1 5 4   1 11
Panu Hyvönen, SKU 6 4       10
Matti Oikarinen, S-2000 4   2   3 9
Henri Kokkonen,HVHe   8       8
Arttu Taulavuori, AlPi       8   8
Marko Vapa,FreeAd   6       6
Jari Lehtosaari,HaHe         5 5
Raimo Höynälä, AlPi     5     5
Risto Luodonpää, AlPi 1 2   1 1 5
Tuomas Perkkiö, AlPi     3     3
Johan Klippmark, HOK       3   3
Henry Barsk, ÖIF 2     1   3
Antti Kalapudas, AlPi         2 2
Seppo Konttajärvi, SKU 1         1
Janne Pihlajaniemi, SKU 1         1
Ari Korhonen, S-2000         1 1
Risto Ponkala, AlPi         1 1
Markus Palokangas, AlPi         1 1
             
Långa banan Damer            
Pernilla Sirviö. ÖIF 8   4 5   17
Anni Salmela, S-2000     8 8   16
Mette Palokangas, AlPi         8 8
Oili Holopainen, S-2000     6     6
Ellen Forsgren, Forsa OK       6   6
Anni Taulavuori, AlPi     5     5
             
             
             
Mellanbanan Herrar            
Janne Ylimaula, AlPi   6 5 8 8 27
Jan Lindelöf, SIF 8 3 6 6 4 24
Arto Vilppola, S-2000 6   8 5 5 24
Ari Ylipekkala, SIF 3 2 4 1 1 10
Tomi Seppä, S-2000       3 6 9
Samuli Kokkonen, HVHe   8       8
Sauli Tuomaala, S-2000 1 4 2 1   8
Tapani Heikkuri, AlPi 2 5       7
Marko Kuure 4     1 1 6
Arvo Björk, ÖIF 5         5
Tobias Anttila, OK Renen       4   4
Patrik Aili, ÖIF     3     3
Roger Westin, SKG         3 3
Aale Grekula, AlPi 1   1   1 3
Janne Kotaniemi, AlPi     1 2   3
Håkan Tholerud, SIF 1         1
Kjell Henriksson, SIF 1         1
Keijo Ruotsalainen, SKU 1         1
Olli Vuokila, HVHe   1       1
Tuomas Pussila, S-2000   1       1
             
             
             
Mellanbanan Damer            
Heidi Tolvanen, AlPi 8 8 6 6 4 28
Nina Frant, S-2000 5 6 8 4 6 25
Tarja Taulavuori, AlPi 6     8 8 22
Heidi Komu, S-2000       5   5
Iida-Maija Pussila, S-2000   5       5
Elina Sillanpää, SKPoh         5 5
Lone-Maria Holopainen, S-2000 4         4
             
             
Korta banan Herrar            
Lauri Mustonen, AlPi 6 5 8 8 4 27
Eero Salo-Oja, AlPi 8   6     14
Mikko Hyvärinen, S-2000   8       8
Sven Tomas Lindgren         8 8
Kjell Henriksson, SIF   6     2 8
Isak Mansikka, ÖIF       6   6
Nicholas Nygren         6 6
Elias Olofsson         5 5
Bosse Keränen, ÖIF     5     5
Joel Julius Pahkamaa, AlPi     4     4
Hans Rahkola, HOK         3 3
             
Korta banan Damer            
Lo Karbin, SIF 8 6     6 20
Ella Klippmark, HOK     5 6 8 19
Aliisa Kangas, Teija Mäkivuoti   5 3 5 5 18
Yvette Barmosse, SIF 6       4 10
Outi Aikio, Pohj   8       8
Lotta Perkkiö, AlPi     8     8
Eva Cederlund, BBK       8   8
Runa Sirviö, ÖIF     4 4   8
Liisa Kämäräinen     6     6
Tora Strömbäck, OKV       3   3
Lisen Stråmo, OKV       2   2
Lina Emanuelsson, ÖIF     2     2
             
             
             
Uppdaterad: 21 AUG 2022 19:52 Skribent: Jan Lindelöf
E-post: This is a mailto link

eventor

   

World of O - internationella O-nyheter mm

BikeRay (550x60)

 

Letro Sport webb-butik allt för orientering

olspecialisten 

 
 

 

 

 

 

  

 

 

 

Postadress:
Seskarö IF - Orientering
Orienteringssektionen, Allévägen 2
95394 Seskarö

Kontakt:
Tel: 0727107228
E-post: seskaro.orientering@...

Se all info