Hoppa till sidans innehåll

Resultat



Tävlingsdeltagande 2020

2020-01-11 Inomhus-DM, Varberg:

3000 m , H35:

1    Rikard Junblad                        10:04;15

 

Tävlingsdeltagande 2019

2019-12-31 Sylvesterloppet, Båstad, 5km:

1   Anette Kroon

    Putte Svensmo

#

2019-11-02 Kullamannen Ultra, 100 miles:

114   Anders Isaksson                            35:19:02

#

2019-11-02 Höstrusket Marathon

1    Helena Hallgren                                3:02:07     (pb)

10 km:

169  Jörgen Hallgren                                42:36     (pb)

#

2019-11-02 Pannlampsloppet, Falkenberg, 5km

2  Niklas Petersson Fröling                     

#

2019-11-02 Skanneloppet, 7,6 km

K50

2  Anette Kroon                                            34:23

#

2019-10-19 Varberg Halvmaraton, 21,1 km:

82   Ulf Gyllensten                                             1:50:13

#

2019-10-12 Varvetmilen, Halmstad:

Dam:

    Helena Hallgren                                            38:43   (1:a på DM)

10   Veronika Junblad                                           42:51

Herr:

17   Rikard Junblad                                              35:48

50   Mattias Petersson                                          40:03

86   Niklas Petersson Fröling                               42:04

92   Jörgen Hallgren                                             42:58

#

2019-10-03 Ljusruset:

Herr:

1     Håkan Andersson    Halmstad OK                 22:10

    Eskil Svensson        SIF                                  22:56

3     Albin Persson          Halmstad OK                  23:18

4     Anders Mared         IFK Halmstad                  24:57

5    Mattias Petersson     SIF                                   25:02

6    Thomas Dahlgren    IFK Halmstad                   25:31

7    Erik Sjöberg              Halmstad OK                  26:07

8   Niklas Petersson Fröling   SIF                            26:09

9   Ulf Unnerhed             IFK Halmstad                  26:40

10  Dick Hero                  Halmstad                         26:47

11  Jörgen Hallgren          SIF                                  26:49

12  Oscar West                Halmstad OK                   26:54

13  Fredrik Wiman           Kvibille                           26:58

14  Anders Isaksson         SIF                                   29:45

15  Kennet Horvat           Halmstad OK                   30:43     

16  Alexander Mårtensson Umara Sportsclub          34:37

17  Anton Borgman          SIF                                   35:49

18  Noah Mandegård        SIF                                   36:07

19  Roger Berggren          Getinge                            40:03

20  Jimmy Berggren          Getinge                           40:06

21  Ola Sundén                 Åled                                 42:19

Dam:

1   Åsa Eriksson             Falkenberg Allstars            24:00

  Helena Hallgren         SIF                                     24:19

3  Tina Sörensson           Halmstad                            35:47

4  Monica Berggren        Getinge                              36:43

5  Anna Gyllensten         SIF                                     37:01

6  Hanna Berggren          Getinge                              40:02

7  Karen Ljungman        Halmstad Garnisons IF       41:37

8  Maria Sundén             Åled                                    42:17

9  Lotta Kihlberg            Halmstad OK                      43:48

Ungdom, 6 km:

1  Vincent De Vries Lindestam     SIF                        30:27

2  Viggo Mårtensson       Team Thriatlon                    34:35

3  Vilgot Bengtsson          SIF                                      34:48

4  Liam Wikås                  SIF                                      36:05

Ungdom, 4 km:

1  Emma Isaksson             SIF                                     30:16

Ungdom, 2 km:

1  Elias Fröling                  SIF                                     14:26

2  Adrian Fröling               SIF                                     14:29

3  Nora Mårtensson            Team Triathlon                 14:54

4  Aron Isaksson                SIF                                    15:12

5  Lovisa Hallgren             Halmstad                           16:37

6  Svante Hallgren              Halmstad                          16:41

#

2019-09-29 Berlin Marathon:

18545   Lennart Olsson                 4:08;00  

21365   Lars-Uno Kroon               4:21,06

#

 2019-09-28 Lidingöloppet:

30 km:

333    Helena Hallgren                      2:10:26    (22:a i damklassen)

2868  Eskil Svensson                       2:40;58

3932   Niklas Petersson Fröling       2:48:20

6065   Anders Isaksson                    3:00:44

          Fred Johansson                        DNF

15 km:

5107   Anita Svensson                     2:09:57

10 km:

416    Martin Pedersen                    1:09;39

518    Eskil Tegberg                        1:28;40    

#

2019-09-21 Backyrad ultras i Hishult:

1 varv=  6706 meter, fem löpare sprang 9 varv=  6,0354 mil

   Eskil Svensson                (27 minuter på sista varvet)

4    Martin Niklasson

#

2019-09-15 Köpenhamn halvmarathon:

2140       Mats Boman                    1:31;50

4989      Veronica Junblad               1:41;59

7988       Ulf Gyllensten                  1:48;46

18919     Helena Isaksson               2:14,18

#

2019-09-15 Veteran-EM halvmarathon, Venedig:

9     Anette Kroon                         1:37;34 

#

2019-09-14 Lergöksloppet, 10 km:

     Martin Svensson                    39:04  

#

2019-09-13 Veteran-EM 5000 m, Venedig:

10   Anette Kroon                             

#

2019-09-03 Blodomloppet, Halmstad:

Dam: 10 km

1     Marie Brehmer                             44:47

4    Cecilia Andersson                         46:10

Dam: 5 km

1     Helena Hallgren                           19:22

Herr: 10 km

7     Eskil Svensson                             38:02

12   Martin Svensson                           39:35

20  Mattias Petersson                           41:52

Herr: 5 km

3    Niklas Petersson Fröling               19:56

7    Mats Mandegård                            21:23

16  Lars-Uno Kroon                            23:41

84  Noah Mandegård                           30:51         

#

2019-08-31  Helsingborg Marathon:

342    Roger Nilsson                          4:27:11

438    Lars-Uno Kroon                       4:42:31

#

2019-08-31 Ostalöpet (Kvibille), 10 km:

Dam:

2    Helena Hallgren                             51:44

Herr:

16   Niklas Petersson Fröling               52:52

54   Anders Isaksson                          1:06;29

#

2019-08-10 Prinsens Minne:                             (KM=KlubbMästare)

Halvmaraton, Dam:

4      Helena Hallgren                       1:26:56  (1:a i åldersklass, DM-seger, KM)

11    Anette Kroon                            1:37;38  (1:a i åldersklass, DM-seger)

Halvmaraton, Herr:

9      Fred Johansson                        1:20:26    (3:a i åldersklass, DM-seger, KM)

31    Rikard Junblad                         1:25:01   (DM-4:a)

203   Anders Isaksson                      1:48:57  
219   Lars-Uno Kroon                      1:50:39   (DM-4:a)

256   Lennart Olsson                        1:54:13               

341   Johan Jansson                          2:13:28  (DM-6:a)

Millopp, Dam:

17    Karin Tholarp                             48:26    (3:a i åldersklass, KM)

111   Helena Isaksson                         59:04

240  Anita Svensson                         1:27:53

Millopp, Herr:

44   Jörgen Hallgren                           43:32   (KM)

55   Patrik Birgersson                         44:11 

106 Ulf Gyllensten                             47:41

Kortlopp, 5km, Dam:

6     Veronica Junblad                          21:09    (3:a i åldersklass, KM)

19   Anna Gyllensten                           25:50   (1:a i åldersklass)

Kortlopp, 5km, Herr:

5    Niklas Petersson Fröling               18:52  (2:a i åldersklass,KM)

14   Erik Birgersson                             20:25  (1:a i åldersklass)

Ungdomslopp, 2km, Flickor:

  Eira Tholarp (F9)                               11:33       (KM)

Upplopp:

Flera SIF-barn deltog, dock finns ingen deltagarförteckning

#

2019-07-27 Falkenbergs Stadslopp:

10 km, Dam:

18     Anette Kroon                            44:43

10 km, Herr:

134    Mattias Petersson                     43:59

391    Lars-Uno Kroon                       54:37

540    Martin Pedersen                     1:07:08

5 km, Dam:

11      Veronica Junblad                      22:06

#

2019-07-27 Halmstadmilen, 10km:

8    Fred Johansson                             35:50

5 km:

8    Niklas Petersson Fröling              19:26

12  Jörgen Hallgren                            20:57

#

2019-07-21 Hjärnloppet: stafettlopp

1      SIF  (Lennart Olsson, Lars-Uno Kroon, Eskil Svensson 2 varv) 37:28

#

2019-07-09 Falkenberg DM 5000m

K 50:

1     Anette Kroon                               21:48.38

M35:

2    Fred Johansson                             17:10.83

#

2019-06-15 Malmöloppet, 10 km:

Dam:

2        Helena Hallgren                      39:17

Herr:

90       Jörgen Hallgren                       43:35

#

2019-06-01 Stockholm Marathon:

Dam:

30         Anna Dahlin                      3:04:17    (SM: 20, 1:a i sin åldersklass)

119       Anette Kroon                       3:24:54

1599     Erika Söderholm                 4:19:40

Herr:

210        Per Lidetun                          2:56:10

327        Eskil Svensson                     2:59:38

1032      Mattias Petersson                 3:19:55

1493      Dag Söderlund                      3:27:08

4514      Ulf Gyllensten                      4:02;02     

5523      Lars-Uno Kroon                    4:15:54

5925      Lennart Olsson                      4:22:17

#

2019-05-31  Eksjö Stadslopp

Män, 10 km:

89       Patrik Birgersson                  42:37

139     Erik Birgersson                     46:48

Kvinnor, 10km:

39      Linda Birgersson                    53:28

M/K 5km:

105  Elias Birgersson                       30:44

122  Greta Birgersson                      36:23

#

2019-05-18 Göteborgsvarvet, 21km:

Dam:

51        Louise Davidsson                  1:26:47

96        Helena Hallgren                     1:30:59  (3:a i åldersklass)

173      Marie Brehmer                       1:34:59

555      Linda Bromberg                     1:42:33

608     Veronica Junblad                     1:43:12

2342   Carolina Emanuelsson             1:55:08

3872   Linda Birgersson                     2:01:32

9524   Anna Gyllensten                      2:24:25

10070  Louise Håkansson                  2:27:01

13133  Anita Svensson                       2:59:40

Herr:

640     Rikard Junblad                         1:25:59

1956   Mattias Petersson                     1:33:16

1970   Mats Boman                             1:33:21

2075   Dag Söderlund                          1:33:44

8281  Patrik Lundblad                         1:49:05

9954  Ulf Gyllensten                           1:52:19

13218 Lennart Olsson                         1:58:28

15204 Peter Aronsson                          2:02:29

23463 Fredrik Håkansson                    2:34:05

 

#

2019-05-11 Vittsjön Runt, 10km:

1    Eskil Svensson                         38:06

55  Anita Svensson                      1:24:34                

                                                                   #

2019-05-07 Vårruset, Halmstad, 5km:

4   Louise Davidsson

8   Marie Brehmer

12  Veronica Junblad

24  Linda Bromberg

#

2019-04-27 Simlången Runt, 10km:

Dam:

1    Louise Davidsson                  42:34

2    Marie Brehmer                      45:58

4    Hanna Bengtsson                  47:04

5   Veronica Junblad                    47:25

7    Anette Kroon                         47:53

8   Carolina Emanuelsson            52:59

12  Therese Wahlgren                  55:19

 

Herr:

2   Fred Johansson                       38:31

5   Per Lidetun                             42:07

6   Christian Nordin                     42:37

10  Hasse Söderholm                   44:36

12  Patrik Birgersson                   45:40

20  Dag Söderlund                       46:35

21  Patrik Lundblad                     47:21

25  Niklas Petersson Fröling       48:25

26  Jörgen Hallgren                      49:18

29  Anders Isaksson                     50:11

31  Max Torbjörnsson                  51:27

36  Berndt Johansson                   54:59

44  Peter Aronsson                      58:22

49  Krister Torbjörnsson            1:05:30

53  Martin Pedersen                   1:11:24

54  Fredrik Håkansson               1:11:53

 

Barnloppet: 1,7 km (ingen tidtagning)

    Ella Lundblad

    Hedvig Wahlgren

    Eira Tholarp

    Vilgot Bengtsson

    Emma Isaksson

    Linnea Lyckekil

    Alicia Junblad

    Filip Lindö

    Stina Junblad

    Dina Jalming

 

Vandring:

    Ulrika Torbjörnsson

    Frida Johansson

    Gunilla Persson

    Per-Olof Persson

 

Resultatlistan: https://ext.nytatime.se/race/?race=w9Z6THLSmGt7MR9W

#

2019-04-22 Varvetmilen, Jönköping:

312   Dag Söderlund                    48:43

#

2019-04-14 Paris Marathon

         Lars-Uno Kroon

         Lennart Olsson

#

2019-04-13 Heleneholms Halvmarathon

15   Mattias Petersson                      1:27,55

#

2019-04-13 Varvetmilen, Malmö:

36    Christian Nordin                     39:41

#

2019-04-13 Skövdeloppet (= Veteran-SM halvmarathon)

K50: 21,1 km:

     Anette Kroon                           1:36,32                                   

#

2019-04-07 Wien Marathon

K45:

   Helena Hallgren                        3:04:13 (PB, snabbaste svenska dam!)

#

2019-04-07 Varvetmilen, Växjö:

8         Marie Brehmer                                    42:52

#

2019-03-31 Varvetmilen, Göteborg:

53     Rikard Junblad                           36:32  

160   Christian Nordin                         38:39                    

11    Louise Davidsson                        38:42                    

307     Dag Söderlund                          40:52                    

#

2019-03-30 Marslöpet:

Dam:

    Helena Hallgren                           46:46

   Marie Brehmer                              49:40

Herr:

4      Eskil Tegberg                                 44:58

11    Hasse Söderholm                           49:35

17    Niklas Petersson Fröling                53:13

#

2019-03-17 Varvetmilen, Helsingborg

13   Anette Kroon                                44:36

#

2019-01-05 Falktouren, etapp 5 (Slätten), 10km:

36  Niklas Petersson Fröling              42:20

70  Mats Mandegård                           45:55

 

Tävlingsdeltagande 2018

2018-12-07 Falktouren, etapp 4, (Ljungby), 10km:

40  Niklas Petersson Fröling               48:40

#

2018-11-17 Falktouren, etapp 3 (Ugglarp), 10 km

48   Niklas Petersson Fröling               47:34

71   Mats Mandegård                           49:29

Dam, 10km:

39   Ida Johansson                                59:16

Herr, 5km:

24   Theo Mandegård                           36:20

25   Noah Mandegård                           37:50

#

2018-11-04 New York Marathon:

871   Louise Davidsson                        2:56:33

#

2018-10-27 Falktouren, etapp 2 (Ljungby), 9,3km

36  Niklas Petersson Fröling               45:24

#

2018-10-21 Helsingborgs Terränglopp

4 km, Dam, K50:

3     Anette Kroon                              18:21

#

2018-10-13 Varberg Halvmarathon

21,1 km, Herr:

45     Ulf Johansson                       1:48;31

12,5 km, Herr:

6       Mats Mandegård                      55:23

12,5 km, Dam:

19     Anna Gyllensten                     1:14;52

#

2018-10-13 Varvetmilen, Halmstad:

10 km, Herr:

13    Rikard Junblad                        37:18

48    Dag Söderlund                         40:43

53   Christoffer Brehmer                  40:56

10 km, Dam:
2     Helena Hallgren                         39:07  (1:a på DM)

14   Anette Kroon                             45:04

22   Linda Bromberg                         47:16 

#

2018-10-07 Budapest Maraton:

         Mats Boman                        3:28:28

#

2018-10-06 Falktouren, etapp 1 (Åkulla)

10 km, herr:

48       Mats Mandegård                      49:01

51       Niklas Peterson Fröling            49:17

5 km, herr:

38      Noah Mandegård                       37:59

#

2018-09-29 Lidingöloppet:

30 km, herr:

256      Eskil Svensson                      2:07;51

30 km, dam:

30        Louise Davidsson                  2:13;29   

33        Helena Hallgren                     2:14:47

1274    Erica Söderholm                    3:04;40

15 km, herr:

 286      Mats Mandegård                   1:10;18

15 km, dam: 

2562      Anita Svensson                     2:09;47

10 km, M70, herr:

64         Martin Pedersen                      1:08;38

76         Eskil Tegberg                           1:13;31

#

2018-09-16 Berlin Marathon:

19257     Lars-Uno Kroon               4:28:43

23153     Lennart Olsson                 4:54:02           

#

2018-09-16 Köpenhamn halvmarathon:

5067     Ulf Johansson                     1:44:55

12605    Anna Gyllensten                2:02:42

#

2018-09-16  Veteran-VM, Malaga, halvmaraton

W50:

18   Anette Kroon                            1:45:40

#

2018-09-15 Stockholm Halvmarathon:

24   Helena Hallgren                        1:28:23      (2:a i sin åldersklass)

#

2018-09-15 Kretsloppet, Borås, 10 km:

4    Louise Davidsson                         38:56

#

2018-09-15 Skedalaheds Tempolopp:

4     Dag Söderlund

#

2018-09-12 Veteran-VM Malaga, 5000 meter, stadionlopp

W 50, B-final:

7    Anette Kroon                             22:12,96                   

#

2018-09-09 Veteran-VM Malaga, 10 km

W50:

19    Anette Kroon                           46:16

#

2018-09-08 Lergöksloppet, 10 km:

3     Per Lidetun                                 38:54

10   Mats Mandegård                         41:35         

#

2018-09-05 Blodomloppet, Halmstad

10 km, herr:

1       Eskil Svensson                            37:15

19     Christian Nordin                         42:37

24     Mats Mandegård                         43:09

40     Patrik Birgersson                         45:51

96     Erik Birgersson                            50:20

10 km, dam:

2       Louise Davidsson                        41:50

19     Carolina Emanuelsson                 51:18

5 km, herr:

      Rikard Junblad                              18:33

5      Niklas Petersson Fröling                20:46

89    Elias Birgersson                              29:29

5 km, dam:

1      Helena Hallgren                             19:29

5      Veronica Junblad                            21:39

7      Linda Bromberg                             22:40

107   Jessica Andersson                         31:39

235   Linda Birgersson                           42:28

236    Greta Birgersson                           42:28

#

2018-08-12 Veteran-SM Högby, 10 000 meter:

2    Anette Kroon                           44:59,60

#

2018-08-11 Prinsens Minne

Dam, 21 km:

7      Helena Hallgren                             1:30:07    (1:a på DM och KM)

Herr, 21 km:

25     Eskil Svensson                               1:24:25     (2:a på DM, 1:a på KM)

47    Christian Nordin                             1:31:39

152   Dag Söderlund                               1:44:36

217   Lars-Uno Kroon                             1:51:01

222   Max Torbjörnsson                          1:51:22     (3:a på DM)

Dam, 10 km:

7      Louise Davidsson                             40:05         (1:a på KM)

21    Karin Tholarp                                   48:33

241  Ulrika Schram Torbjörnsson          1:16:26

252  Anita Svensson                               1:26:27

Herr, 10 km:

15   Rikard Junblad                                   38:08          (1:a på KM)

23   Per Lidetun                                         40:12

31   Mats Boman                                       41:44

46   Mats Mandegård                                 43:44

72   Patrik Birgersson                                46:24

95  Ulf Johansson                                      47:55

113 Niklas Emanuelsson                           48:49

187  Erik Birgersson                                 53:12   (1:a i P13)

242 Krister Torbjörnsson                          56:50

 Kortlopp, 5 km, Dam:

4   Veronica Junblad                                 21:23        (1:a på KM)

9   Carolina Emanuelsson                         23:25

16  Hanna Jansson                                    26:16

Kortlopp, 5km, Herr:

24   Linus Hallgren                                   24:09   (4:a i P15, 1:a på KM)

71  Jan-Erik Jansson                                 33:54

Ungdomslopp, 2km:

33   Lovis Tholarp                                    12:17   (F 11, 1:a på KM)

#

2018-08-10 Veteran-SM 5000 m, Högby:

2  Anette Kroon                                      21:43,65

#

2018-07-28 Falkenbergs Stadslopp:

Dam,10 km:

5     Louise Davidsson                             39:36

19   Anette Kroon                                    44:52

Herr, 10 km:

174  Dag Söderlund                                 45:33

326  Anders Olsson                                 51:56

335  Lars-Uno Kroon                              52:20

439  Niklas Emanuelsson                        57:27

Herr, 5 km:

3    Rikard Junblad                                    19:09

#

2018-06-09 Hallands Ultra 50 km

Dam:

1   Louise Davidsson                              4:30:40

Herr:

58   Dag Söderlund                                6:31:24

82  Niklas Peterson Fröling                   7:14:04

#

2018-06-02 Stockholm Marathon

Dam:

24      Anna Dahlin                                3:11:16   (Plac. 16 på SM)

60     Helena Hallgren                           3:23:15

155   Anette Kroon                                3:35:35

747   Kajsa Svensson                             4:04:25

Herr:

343    Eskil Svensson                             3:11:38

365   Per Lidetun                                    3:12:48

1411   Mats Boman                                 3:37:24

1685   Simon Bishop                              3:41:33

2748   Mats Mandegård                          3:55:00

5869   Ulf Johansson                              4:30:09

6502   Niklas Peterson Fröling               4:37:36

6897   Lennart Olsson                             4:42:50

7381   Lars-Uno Kroon                            4:49:42

          Roger Nilsson                                DNF

#

2018-05-26 England Runt, Markaryd

Knatteloppet, PF8:

Anna Fredriksson

Alfred Fredriksson

#

2018-05-19 Göteborgsvarvet

Dam:

39      Louise Davidsson                            1:26:56

53      Helena Hallgren                               1:28:17

555    Kajsa Svensson                                1:43:30

562    Veronica Junblad                              1:43:37

578    Lina Jakobsson                                 1:43:48

610    Cecilia Andersson                            1:44:10

1187  Linda Bromberg                                1:49:01

2624   Erika Söderholm                               1:56:34

3007   Carolina Emanuelsson                      1:58:01

6159    Anna Gyllensten                               2:09:06

6920    Linda Birgersson                               2:11:43

12732  Jessica Andersson                             2:47:57

12753   Malin Andersson                               2:48:16

13322   Anita Svensson                                  3:02:05

Herr:

1357     Mats Boman                                      1:31:30

1409      Rikard Junblad                                   1:31:49

3761      Christoffer Brehmer                           1:39:42

7367      Dag Söderlund                                   1:47:24

8987     Tommy Simonsson                            1:50:20

10945   Lennart Källqvist                               1:53:54

12183   Ulf Johansson                                     1:56:02

13346    Lennart Olsson                                   1:57:58

14031    Niklas Emanuelsson                           1:59:03

#

2018-04-14 Simlången Runt:

Herr, 10 km:

4    Christoffer Brehmer                                 43:47

5    Christian Nordin                                       44:45

6    Mats Mandegård                                       45:00

8    Hasse Söderholm                                       45:21

15   Niklas Petersson Fröling                          45:21

16   Dag Söderlund                                          48:33

17  Patrik Lundblad                                          48:44

19  Patrik Birgersson                                        49:09

20  Jimmy Bengtsson                                        49:21

22  Jörgen Hallgren                                           49:26

25  Roger Nilsson                                              50:18

30  Mats Åkerman                                             52:36

35  Bernt Johansson                                          54:40

38  Erik Birgersson                                           56:59

42  Lennart Källqvist                                       1:00:03

45  Krister Torbjörnsson                                  1:02:20

49  Eskil Tegberg                                              1:12:40

Dam, 10 km:   

2    Louise Davidsson                                         44:07

   Helena Hallgren                                            44:18

4    Kajsa Svensson                                             47:44

5  Anette Kroon                                                  48:11

10  Carolina Emanuelsson                                  54:56

18  Karin Tholarp                                             1:04:36

Barnlopp:

#

2018-04-08 Paris Marathon:

         Helena Hallgren                     3:07  (Personbästa)

#

2018-04-07 Rom Marathon

         Ida Johansson                        5:14:47

        Martin Johansson                   4:21:47

#

2018-03-18 Varvetmilen, Helsingborg:

Herr:

97  Niklas Emanuelsson                 44:33

Dam:

13  Anette Kroon                             44:37

48  Carolina Emanuelsson               49:16


Uppdaterad: 16 SEP 2018 20:53 Skribent: Anita Svensson

 

Länkar:

Simlångsdalens IF

Simlångsdalens IF - skidor

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

räknare

 

Postadress:
Simlångsdalens IF - Friidrott
Anita Svensson, Gårdshult
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: This is a mailto link

Se all info