Hoppa till sidans innehåll

Genomförda lopp 2013


Senaste tävlingsdeltagande:

December


2013-12-31 Sylvesterloppet, 5,4 km, Malmö (arrangör: Heleneholms IF)

Lars-Uno Kroon                     32:52

#

2013-12-31 Sylvesterloppet Båstad

Anette Kroon - segrare i sin klass

 

November
2013-11-03 New York Marathon
Kajsa Svensson                    5:00:33
Eskil Svensson                     5:00:34

#
2013-11-03 Bromölla Marathon
M 50
6    Lennart Olsson                    04:02:08
#
2013-11-02 Österlen Marathon
27  Helena Hallgren                    3:36:01
#
2013-11-02 Österlen Halvmarathon
64   Therese Wahlgren              1:53:37
#
2013-11-02 Skanneloppet
16,8 km M40
5    Anders Olsson                  89,41
 

Oktober
2013-10-13: Galgbergsloppet
Motion, 5 km (ca 5175m)
1  Anna Thornberg                       23:06,7
Motion, 10 km (ca 9900m)
2  Linda Bromberg                         46:41,3
 
September
2013-09-29: Berlin Marathon
149      Helena Hallgren                                                  3:13:55
13078  Lennart Olsson                                                   3:52:12
14575  Lars-Uno Kroon                                                   3:56:32
#
2013-09-28: Loch Ness Marathon
2151 Kenneth Geeson                                                     4:57:44
               
2013-09-28: Lidingöloppet
M30:
 
168    Eskil Svensson                                                    02:02:55
5165 Daniel Ericsson                                                     02:48:11
5688 Simon Gunnarsson                                                02:51:03
8117 Anders Olsson                                                      03:05:45
K30:
775 Jessica Johansson                                                  02:49:18
MK 15:
3042   Eskil Tegberg                                                      01:33:58
4936 Anita Svensson                                                     01:59:03
#
2013-09-15: Kullamaran (halvmarathon)
1:a Helena Hallgren                                                 1.33.35
#
2013-09-14: Veberödsrundan (halvmarathon), motionsklass
31 Tommy Simonsson                                              1:42:12
47 Lennart Olsson                                                    1:50:21
#
2013-09-07 Tjejmilen, Stockholm
129 Cecilia Andersson                                              44:34

Augusti
2013-08-17: Prinsens Minne, KlubbMästerskap  
Halvmaraton,herrar:
17   Eskil Svensson     01:23:12
39   Rikard Junblad     01:29:08
164   Jimmy Bengtsson     01:42:26
175   Jarno Aspbäck     01:42:55
182   Torbjörn Dahlqvist     01:43:17
322   Sven Persson    
01:53:34
337   Anders Olsson    
01:55:08
348   Klas Henriksson     01:55:42
365   Lennart Källqvist     01:57:55
421
  Johan Jönsson     02:06:56
424   Christer Åhlström     02:07:35
433   Fredrik Håkansson     02:09:05
 
Halvmaraton, damer:
4    Anna Dahlin          01:34:15
57    Kajsa Svensson     01:56:31
60    Sara Ericsson     01:56:47
Helena Hallgren     DNS
 
Milen, herrar:
69   Mats Mandegård     00:43:33
73   Christoffer Brehmer  
  00:43:41
80   Patrik Lundblad  
  00:44:05
139   Lennart Olsson     00:46:37
    Lars-Uno Kroon     00:54:45
375   Martin Pedersen                     00:55:23
 
Milen, damer:
12   Marie Brehmer       00:45:57
32   Berit Hindgren     00:48:48
186   Ulrika Schram Torbjörnsson     00:56:58
424   Anita Svensson        01:20:55
Anette Kroon            DNS
Veronika Nilsson       DNS
 
Kortlopp, herrar:
64    Linus Hallgren                                 32:22:00
                              
Upploppet:
Lovisa Hallgren
Saga Slättsjö-Jönsson
Sebastian Slättsjö-Jönsson
Edwin Ljung

 

Juli
2013-07-27: Falkenbergs Stadslopp, 10km
11     Helena Hallgren         41:34
502   Anders Olsson           49:49
704   Christer Åhlström      53:42

2013-07-27: Ölands Marathon
Veteran-SMK 45:
1.  Anette Kroon     3:20.33  (nytt klassrekord, Anette blev totalt 3:a i damklassen)
               Resultat: http://www.hogbyif.se/friidrott/

 
2013-07-14 Halmstad Triathlon  http://www.teamtriathlonomultisport.se/
klass: 29, bana:88   Sara Ericsson

2013-07-13 Varbergsloppet, 10 km
63 Eskil Svensson                    38:35   
 
2013-07-06 Åsaloppet, 10 km
10  Anette Kroon                       41:41

 

Juni
2013-06-29 Båstad Marathon
2:a  Helena Hallgren            03:17:04

2013-06-01 Stockholm Marathon
Herr (placering):
218    Eskil Svensson          2.57.10
1635   Rikard Junblad          3.25.47
2612   Roger Nilsson            3.35.58
2678   Daniel Ericsson         3.36.52
3500   Mats Mandegård        3.43.55
5392   Lars-Uno Kroon         3.57.34
5398   Tommy Simonsson    3.57.35
6944   Lennart Olsson          4.10.37
11304  Martin Pedersen        5.21.06
Dam:
65       Anette Kroon             3.16.52
109     Anna Dahlin               3.24.12
906     Sara Ericsson             3.57.51
1439    Kajsa Svensson         4.11.55
2974    Vesna Kesar              4.43.44
3876    Anita Svensson          5.50.12
 
 

Maj
2013-05-25: Änglamilen
Damklass elit, 10 km
17  Veronika Nilsson              46:35
 
2013-05-18 GöteborgsVarvet 21km
placering:         
139        Eskil Svensson               1:23:50
700        Rikard Junblad               1:32:53
2175      Daniel Ericsson               1:40:17
2573      Sven Persson                 1:41:45
4023      Jesper Bengtsson            1:45:21
11701    Lennart Olsson                1:57:42
18737    Lennart Källqvist              2:08:21
25737    Carl-Bertil Svensson         2:25:15
26609    Eskil Tegberg                   2:28:28
 
286        Helena Hallgren              1:43:03
1720      Sara Ericsson                 1:54:39
3126      Kajsa Svensson              2:00:11
4987      Vesna Kesar                   2:06:36
5089      Linda Birgersson             2:06:55
14436    Anita Svensson               2:59:33
 
2013-05-11 Vittsjön Runt  10,4 km  (placeringarna är ej publicerade ännu) 
       Eskil Svensson          38:50.34
       Tommy Simonsson    46:05.65
       Lennart Olsson          48:27.23
       Anita Svensson      1:27:07.05
 
2013-05-11 Kullamannen ultra  http://kullamannen.com/resultat/
149   Rikard Kelloniemi           8:36:06
        Kenneth Geeson                - 
 
 
2013-05-09 Kullamannen “The Dark Side”  http://kullamannen.com/resultat/
6     Jesper Bengtsson          59:46
8     Simon Gunnarsson         60:25
 

April
2013-04-27: Laxaloppet
Herr Tävling, 10 km:
10 Eskil Svensson          36:24
14 Rikard Junblad          37:32
Dam Tävling 10 km:
6  Helena Hallgren         40:43
7  Marie Brehmer          44:45
10 Sara Eriksson           47:12
11 Kajsa Svensson         47:48
Motion 10 km
35 Christoffer Brehmer   41:54
90 Linda Bromberg         46:28
100 Berit Hindgren          46:54
233 Eskil Tegberg           56:08
Motion 5 km
120 Anita Svensson        37:42

2013-04-21: Simlången Runt
Dam:
1 Helena Hallgren      41,27
3 Anette Kroon         43,40
Herr:
3 Eskil Svensson      36,41
Övriga SIF-resultat finns i resultatlistan flik "Simlången Runt"
 
Kungsbackaloppet
2013-04-20:  Kungsbackaloppet
dam 21,1 km:
4 Anette Kroon             1.31:43
herr 21,1 km:
125 Lennart Olsson        1:44:31

2013-04-14 Älglöpet  
herr 10 km:
18 Sven Persson            00:49:51.24
33 Lennart Olsson           00:55:16.52
dam 5 km:
4  Isabelle Henningsson   00:33:52.99
15 Anita Svensson           00:45:03.68

2013-04-01 Hallarydsloppet
herr 21,1 km:
5   Eskil Svensson          85.22  
24 Tommy Simonsson  104.16
28 Lennart Olsson        104.56
dam 9 km (avkortat pga is):
46 Anita Svensson        70.37
Uppdaterad: 01 FEB 2018 18:20 Skribent: Anita Svensson

 

Länkar:

Simlångsdalens IF

Simlångsdalens IF - skidor

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

räknare

 

Postadress:
Simlångsdalens IF - Friidrott
Anita Svensson, Gårdshult
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: This is a mailto link

Se all info