Hoppa till sidans innehåll

Genomförda lopp 2015



2015-10-31 Kullamannen, svart bana 14 km

267  Carl-Bertil Svensson                   1:41:47

#

2015-10-31 Skanneloppet

K45, 7,1 km :

2   Anette Kroon                           30,10

Motionsklass, 16,8 km:

47  Lars-Uno Kroon                      1:20:39

#

2015-10-24 Terräng-SM (Uddevalla), K45, 4000meter

3  Anette Kroon                                    16:50

#

2015-10-17 Varbergs halvmarathon,

Damklass:

1    Helena Hallgren                            1:27:56

Herrklass:

82  Ulf Johansson                               1:43:37

12,5 km:

21   Anna Gyllensten                          1:10:06

7   Jörgen Hallgren                              1:00:20

#

2015-10-10 Göteborgs Marathon, K40;

2   Anna Dahlin                                 3:09:56   (2:a bland samtliga damklasser)

              Halvmarathonklassen, dam:

10  Anette Kroon                               1.33.05

#

2015-09-27 Berlin Marathon

1192   Anna Thornberg                       03:43:54

#

2015-09-26 Lidingöloppet

MK 30 km:

573    Eskil Svensson                       2:13:50      (klarade medaljtiden)

37     Helena Hallgren                        2:18:39     (klarade medaljtiden)

1223    Rikard Junblad                       2:23:41

2643    Christoffer Brehmer                2:35:36

370     Sara Ericsson                        2:39:11

450     Marie Brehmer                       2:42:22

3796   Mats Mandegård                    2:43:08

4414   Roger Nilsson                        2:46:38

4709   Lars-Uno Kroon                      2:48:18  
771    Veronica Junblad                    2:50:12
865    Linda Bromberg                      2:52:14
7350  Lennart Källqvist                     3:02:39
7754  Anders Olsson                       3:05:35 
8861  Lennart Olsson                       3:14:08
11482 Carl-Bertil Svensson               3:46:43
11483  Kenneth Geeson                   3:46:43

MK 15 km:

1666  Eskil Tegberg                           1:46:57

3079  Anita Svensson                        2:05:02

M70, 10km:

37      Martin Pedersen                       1:00:01     (klarade medaljtiden)

#

2015-09-12 Stockholm Halvmarathon

55   Helena Hallgren                         1:31:43

#

2015-09-12 Helsingborg Marathon

297   Lars-Uno Kroon                        3:57:29

#

2015-09-05 Tjejmilen, Stockholm

179  Cecilia Andersson                       44:53 

#

2015-09-05 Halmstadmilen

5    Anette Kroon                                42:21

7    Marie Brehmer                              43:42

57   Christoffer Brehmer                       42:55                   

#

2015-08-29 Ostalöpet

Herrar 10 km:

1      Eskil Svensson                              48,24

13    Lars-Uno Kroon                           1,00,54

24   Tommy Simonsson                       1,03,40

27   Anders Olsson                             1,04,21

30   Lennart Källqvist                           1,08,03

Damer 10 km:

  Sara Ericsson                                1,00,54

   Veronica Junblad                            1,01,53

4   Cecilia Andersson                           1,01,55

Damer 5,5 km:

4    Anette Kroon                                   33,03

9   Tina Strandahl                                  39,24

#

2015-08-22 Midnattsloppet, 10km (Göteborg)

3049  Carl-Bertil Svensson                   59:33      (7:a i sin åldersklass)

#

2015-08-15 Prinsens Minne

Halvmarathon, herr:

49    Jimmy Bengtsson     (KM)            1:32:58

65    Rikard Junblad                             1:34:39

83    Eskil Svensson                             1:37:06

232  Stefan Nilsson                              1:51:37

235  Mats Mandegård                          1:51:46

254  Lars-Uno Kroon                           1:53:08

299  Lennart Källqvist                          1:57:05

348  Anders Olsson                             2:03:22

Halvmarathon, dam:

4      Anna Dahlin                (KM)         1:31:31

5     Helena Hallgren                            1:35:18

17    Cecilia Andersson                        1:45:07

31    Marie Brehmer                             1:50:09

33   Linda Bromberg                            1:50:19

43  Veronica Junblad                           1:52:00

Millopp herr:

50    Daniel Meuller              (KM)         00:45:28

108  Jörgen Hallgren                             00:49:10 

175  Ulf Johansson                               00:52:58

208  Linus Hallgren                               00:54:44

243  Martin Pedersen                           00:56:47

367  Fredrik Håkansson                       01:06:25

Millopp dam:

308  Anita Svensson             (KM)         01:26:11

Kortlopp (5km) dam:

3     Anette Kroon                                  00:20:48

34   Sara Meuller                                   00:29:21

Kortlopp herr:

55  Joel Meuller                                     00:29:21

Ungdomslopp pojkar:

18  Vincent De Vries Lindestam            00:09:22

Ungdomslopp flickor: 

43  Moa De Vries Lindestam                 00:13:02

53  Lovisa Hallgren                                00:19:47

#

2015-07-25 Falkenbergs Stadslopp, 10km

Damklass:

6      Helena Hallgren                        40:01

Herrklass:

362  Jörgen Hallgren                         45:50

503  Anders Olsson                            48:19

771  Martin Pedersen                         55:26    (2:a i sin åldersklass)

#

2015-07-19 Laholmsloppet, 6km

9   Mats Mandegård                      23:41

#

2015-07-19 Hjärnloppet (Eldsberga), stafett

  Lars-Uno Kroon var ensam i sitt lag och sprang därmed alla sträckorna!

#

2015-07-11 Varbergsloppet, 10 km

35  Cecilia Andersson                      44:39

#

2015-07-04: Åsaloppet, 10km

26  Mats Mandegård                        43:37

#

2015-07-01: Älgaklivet

herrar 6 km

1     Eskil Svensson                      29:45

3    Simon Bishop                         33:14

9    Johan Davidsson                     34:45

17   Lars Uno Kroon                      36:55

22   Lennart Olsson                      38:33

damer 3 km

9     Anita Svensson

 

#

2015-06-06: Hallands Ultra, 50km

1  Helena Hallgren                           4:21:00

#

2015-05-30 Stockholm Marathon

Damklass:

47      Anna Dahlin                          3:07:26

Herrklass:

575     Eskil Svensson                    3:03:21

3584   Roger Nilsson                      3:41:23

4624   Lars-Uno Kroon                    3:50:15

5164    Lennart Olsson                    3:54:36

#

2015-05-30 England Runt, Markaryd

5km

103  Anita Svensson                        38:51

#

2015-05-23 GöteborgsVarvet

Damklass:

41        Helena Hallgren                1:27:28

465      Sara Ericsson                   1:39:54

501      Cecilia Andersson             1:40:21

1079    Veronica Junblad               1:45:17

2405    Tina Strandahl                   1:52:03

2487    Kajsa Svensson                 1:52:22

3763    Annika Svensson               1:56:27

11303  Anna Gyllensten                 2:18:22

15586  Anita Svensson                  2:52:52

          Betina Jönsson-Slättsjö         DNF

Herrklass:

467     Eskil Svensson                   1:24:29

1481   Rikard Junblad                    1:30:22

1758   Daniel Ericsson                   1:31:32

6950   Jesper Bengtsson                1:43:03

10373  Ulf Johansson                     1:48:16

11820  Lennart Källqvist                 1:50:13

12002 Lennart Olsson                    1:50:32

19897  Johan Jönsson                    2:02:03

21977  Eskil Tegberg                      2:06:23

22677  Carl-Bertil Svensson            2:08:00

#

2015-05-16 Vittsjön Runt

P11, 3km

Noah Mandegård                  16:01.80

10km (speciell resultatlista där man delar upp+slår ihop åldersklasser)

3    Eskil Svensson                     38:34.98

7    Mats Mandegård                   41:09.65

23  Lennart Olsson                      46:48.17

23  Anita Svensson                   1:21:17.61 (sprang fel)

#

2015-05-14: Falkloppet (Falkenberg)

Dam, 5km:

2    Anette Kroon                      22:53

Dam, 10km:

   Helena Hallgren                  38,59   (personbästa)

Herr, 5km:

17 Linus Hallgren                     29:08

Herr, 10km:

70 Jörgen Hallgren                    45:59

#

2014-05-09: Wärnamo Kvartsmarathon

18  Eskil Svensson                    40:28

70  Lennart Olsson                    49:22

#

2014-05-05 VårRuset, 5km

2 Helena Hallgren                     18:47

#

2014-04-25 Laxaloppet, 10km

Tävlingsklass dam:

2    Sara Ericsson                    42:34

   Cecilia Andersson              43:09

Tävlingsklass herr:

8     Eskil Svensson                  37:35

12   Mats Mandegård                40:37

Motionsklass:

58   Tommy Simonsson             44:28

82   Ulf Johansson                    46:23

92   Berit Hindgren                    47:45

138 Annika Svensson                53:06

#

2014-04-19 Simlången Runt, 10km

Damklass:

1:a Helena Hallgren               42:30

2:a Anette Kroon                   46:47

3:a Sara Ericsson                  47:45

Herrklass:

3:a Eskil Svensson                40:36

#

2014-04-19 Älglöpet, 10km

2:a  Anna Thornberg               51:41

#

2015-04-12 Paris Marathon:

Helena Hallgren                   3:11:18

Anette Kroon                       3:26:51

#

2015-04-06 Hallarydsloppet, 21km:

41 Lennart Olsson            110 min

         

#

2015-03-29 Marslöpet, 11,36 km

2:a  Helena Hallgren          47:53

      Anna Thornberg           51:51

      Cecilia Andersson        54:17

      Ulf Johansson              55:04

     Fredrik Håkansson     1:04:06

     Carl-Bertil Svensson   1:06:59

     Anna Gyllensten         1:08:56

Uppdaterad: 01 FEB 2018 18:20 Skribent: Anita Svensson

 

Länkar:

Simlångsdalens IF

Simlångsdalens IF - skidor

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

räknare

 

Postadress:
Simlångsdalens IF - Friidrott
Anita Svensson, Gårdshult
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: This is a mailto link

Se all info