Hoppa till sidans innehåll

Genomförda lopp 2016


Tävlingsdeltagande 2016


 

2016-12-31 Sylvesterloppet, Båstad:

3  Anette Kroon                              21.32

#

2016-12-31 Sylvesterloppet, Göteborg

herr, 10 km:

330  Johan Davidsson                    48:53

#

2016-11-20 Valencia Marathon:

7:a i K45  Anette Kroon               3.19.13

#

2016-11-05 Skanneloppet

K elit 16,8 km:

   Helena Hallgren                        1:12:03

motion 16,8 km:

43  Tommy Simonsson                   1:21:53

50  Lars-Uno Kroon                      1:23:52

motion 7,1 km:

8    Jörgen Hallgren                          31:54

#

2016-10-15 Varbergs Halvmarathon:

45    Ulf Johansson                        1:40:07

12,5 km, herr:

10   Jörgen Hallgren                        57:22

12,5 km, dam:

13  Anna Gyllensten                       1:09:57

 

#

2016-10-01 Malmö Halvmarathon:

8    Anette Kroon                             1:36:38

#

2016-09-24 Lidingöloppet:

Dam 30 km:

618      Viktoria Hägg                        2:48:54

Herr 30km:

2680     Lars-Uno Kroon                  2:39:05

4380     Mats Mandegård                  2:51:22

4471     Tommy Simonsson                2:52:01

5267     Lennart Källqvist                  2:56:58

5974     Anders Olsson                      3:02:00
Herr 15 km:
32        Eskil Svensson                        59:31
1750    Eskil Tegberg                       1:50:05   
Dam 15 km:    
            Anita Svensson                     2:28:04

     

#

2016-09-18 Köpenhamn Halvmarathon:

3363     Ulf Johansson                       1:40:55

13435   Anna Gyllensten                   2:05:34

#

2016-09-10 Stockholm Halvmarathon:

17    Helena Hallgren                       1:28:19

#

2016-09-03 Helsingborg Marathon:

3        Helena Hallgren                      3:07:28  (nytt pers)

186    Lars-Uno Kroon                    3:57:52

#

 2016-09-03 Veteran-SM Halvmarathon, Hultsfred:

2   Anette Kroon                         1.33.04

#

2016-08-16 Prinsens Minne (KM=KlubbMästerskap):

Ungdomsklass:

18   Lovisa Hallgren                     10:33   (6:a i åldersklass)

30  Lovis Tholarp                         11:41 

10km, dam:

7     Anette Kroon                         43:36    (1:a i K45)  KM

33   Karin Tholarp                         48:58  

10 km, herr:

95   Jörgen Hallgren                       46:46

269  Linus Hallgren                        55:40  (4:a i P13)

302 Martin Pedersen                      57:24  (1:a i M75)   KM

340 Fredrik Håkansson                  59:31

21 km, dam:

4   Helena Hallgren                         1:27:49  (2:a i sin åldersklass)   KM

25  Cecilia Andersson                     1:43:14

73  Lina Jakobsson                         1:53:35

21 km, herr:

181  Tommy Simonsson                  1:44:43                       KM

184  Lars-Uno Kroon                     1:44:56 

#

2016-07-30  Falkenbergs Stadslopp: 10 km,

Helena Hallgren                                39:30

Anette Kroon                                   42:58

Jörgen Hallgren                                 44:39

Mats Mandegård                              45:01

Lars-Uno Kroon                               47:28

Anders Olsson                                  48:49

5 km:

Anita Svensson                                  39:43

2,1 km:

Lovisa Hallgren                                 11:29

Svante Hallgren                                 13:34

#

 

Hjärnloppet

 

Hjärnloppet i Eldsberga 24 juli 2016. 9 st lag trotsade den tropiska värmen och sprang den drygt 2 km långa banan inne i Eldsberga samhälle. T.o.m. Jan Johansen (som råkade komma strax efter starten och skulle uppträda kl 16) såg lite imponerad ut över löparglädjen. Grymt bra sprungit av ALLA deltagarna! Snabbaste lag blev arrangerade Simlångsdalens IF med 3 deltagare: Lars-Uno Kroon, Lennart Källqvist och Eskil Svensson .

 

2016-07-24 Hjärnloppet (stafett, 4x2,3km)

1: Simlångsdalens IF                        32:37 (utom tävlan)

2 :Laholmarna                                  32:57

3: Öringe Montessoriförening lag 1   38:35

4: Team Häck                                  39:35

5: Hassans Tivoli                              40:55

6: Öringe Montessoriförening lag 2   41:55

7: Eldsberga Gymnastikförening lag 1 45:09

8: Eldsberga Gymnastikförening lag 2 46:41

9: Janssons                                       48:12

 

2016-06-11: Hallands Ultra 50km

Damklass:

2  Helena Hallgren            4:14:26

7  Sara Ericsson               5:14:10

13  Marie Brehmer           5:39:58

 21  Linda Bromberg        6:02:16

 35 Therese Wahlgren       6:30:07

Herrklass:

  Per Lidetun                 3:58:36

45  Roger Nilsson            5:12:58

 63  Simon Bishop            5:29:45

                                                                   #

2016-06-04 Stockholm Marathon

Dam:

33     Anna Dahlin                         3:05:34   (17:e plac. på SM)

87    Anette Kroon                         3:21:09

Herr:

4886  Lars-Uno Kroon                  4:01:07

5326  Lennart Olsson                   4:07:15  (20:e Stockholm Marathon-loppet)

#

2016-05-28 England Runt, Markaryd, 10 km

21   Lars-Uno Kroon                     47:17

#

2016-05-21 GöteborgsVarvet, 21km:

herr:

1446      Rikard Junblad                 1:29:55

10205    Lennart Källqvist               1:48:42

12155    Richard Ahlstedt               1:51:39

13826    Lennart  Olsson                1:54:01

14146    Ulf  Johansson                  1:54:30

22988    Fredrik Håkansson            2:10:38

dam:

335      Sara Ericsson                     1:38:18     

746      Cecilia Andersson               1:43:20

1523    Kajsa Svensson                  1:48:34

2579    Karin Tholarp                       1:53:13

3566    Annika Svensson                 1:56:36

7250    Anna Gyllensten                  2:06:58

7745    Linda Birgersson                  2:08:26

12790   Malin Andersson                 2:27:49

15011   Carina Håkansson               2:49:42

15129   Anita Svensson                   2:52:20

#

2016-04-30 Laxaloppet:

10 km, herr:

14    Eskil Svensson                        36:13

37   Jimmy Bengtsson                     40:06

53   Christoffer Brehmer                   41:52

92   Jörgen Hallgren                        47:10

98   Anders Olsson                         48:12

136  Christer Åhlström                     54:39      

10 km, dam:

6   Anette Kroon                            42:04

9   Marie Brehmer                          42:57

11  Sara Ericsson                           43:22

13  Cecilia Andersson                    45:31

5 km:

35   Linus Hallgren                           24:27

58   Carl-Bertil Svensson                  27:42      

#

2016-04-16 Heleneholm halvmarathon:

5  Anette Kroon                             1:33:03

#

2016-04-10 Rom Marathon:

16  Helena Hallgren                       3:08,04  (=Bästa Svenska Dam, nytt pers)

#

 2016-03-19 Annelundsrundan, 5,1 km

     Anette Kroon                               21,04

             #

2015-11-01 New York Marathon:

      Lennart Olsson                        4:28:36

Uppdaterad: 01 FEB 2018 18:20 Skribent: Anita Svensson
Epost: Adressen Gömd

 

Länkar:

Simlångsdalens IF

Simlångsdalens IF - skidor

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

räknare

 

Postadress:
Simlångsdalens IF - Friidrott
Anita Svensson, Gårdshult
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: This is a mailto link

Se all info