Hoppa till sidans innehåll

Genomförda lopp 2017



2017-11-04 Skanneloppet: 7,1 km,dam:

4   Anette Kroon                   31:22 (segrade i K50, 2:a totalt bland veterandamerna)

#

2017-10-31 Vallåslöpet, Hallandsåsen, 7,5km

Damklass:

   Kajsa Svensson                  36:36

22  Anita Svensson                   68:00

#

2017-10-21 Falktouren,Långasand, 11,5 km, herrklass:

85    Lars-Uno Kroon                 59:13

     #    

2017-10-14 Veteran-SM Marathon, Göteborg

1     Anette Kroon                  

#

2017-10-14 Varvetmilen, Halmstad, 10 km

damklass:

2   Helena Hallgren                        39:00    (2:a på DM)

7   Marie Brehmer                          43:31    (3:a på DM)

10 Veronica Junblad                       44:35

15  Linda Bromberg                        46:44

herrklass:

34  Christoffer Brehmer                 40:37

60  Jörgen Hallgren                        44:12

#

2017-10-08 München halvmarathon:

        Helena Hallgren                1:26:25   (PB, snabbaste SVENSKA dam )

#

2017-10-07 Tylösand Cross Challenge (hinderbana, 3x3km) :

  Eskil Svensson                        39:34

2   Per Lidetun                             41:35

#

2017-10-05 Ljusruset (3 varv= 6 km)

herrklass:

2    Rikard Junblad                          22:24

3    Eskil Svensson                          22:24

4   Mats Mandegård                        24:35

7    Christian Johansson                   25:21

9    Jörgen Hallgren                         26:42

11   Martin Johansson                      26:54

14  Patrik Birgersson                       28:44

15  Mats Åkerman                           28:55

18  Daniel Meuller                          28:44

19  Holger Andersson                      32:00

20  Anders Krantz                            33:44

21 Bob De Vries                               36:24

22  Fredrik Håkansson                      36:36

23  Magnus Edman                           49:30

damklass:

1    Veronica Junblad                         27:02

   Kajsa Svensson                           27:40

3    Ida Johansson                              29:23

4   Sofie Andersson                           32:00

5    Anna Gyllensten                          33:59

15  Eva Edman                                  49:30

16  Linda Birgersson                         57:00

ungdom 2 km:

1    Oskar Johansson                         14:23

   Svante Hallgren                          17:52

    Lovisa Hallgren                          17:54

ungdom 4 km:

   Moa De Vries                               25:59

3    Arvid Edman                                28:46

ungdom 6 km:

   Rasmus Johansson                       25:14

4   Erik Birgersson                              28:15

5    Oscar Johansson                           30:31

6    Vincent De Vries                           30:32

7    Simon Meuller                               30:34

8   Elias Birgersson                             31:39

9   Joel Meuller                                   32:48

10  Linus Hallgren                             34:31

11  Theo Mandegård                          36:40

12  Noah Mandegård                         38:28

13  Alice Edman                                40:21

14  Greta Birgersson                          56:56

#

2017-09-24 Berlin Marathon

herrklass:

1808     Eskil Svensson                3:01:36

8157     Roger Nilsson                 3:37:49

12147   Mats Mandegård             3:53:13

18915   Lars-Uno Kroon              4:19:59

24232   Lennart Olsson                4:54:16

damklass:

4342     Kajsa Svensson                4:16:30

10866   Anita Svensson                 6:14:43

#

2017-09-23 Lidingöloppet:

30 km:

5769   Lennart Källqvist             3:06:21

6018   Anders Nannesson            3:08:40

6512   Anders Olsson                   3:13:20

8617   Axel Karlsson                   3:42:22

15 km:

1825    Eskil Tegberg                  2.01:01

10 km:

50       Martin Pedersen               1:05:54

#

2017-09-17 Köpenhamn halvmarathon:

3902  Ulf Johansson               1:41:49

#

2017-09-10 Veteran-EM, European Masters Marathon Championship, Wroclaw:

2  Anette Kroon                       3.21.34            

#

2017-09-06 Blodomloppet, Halmstad:

5 km, herrklass:

1     Rikard Junblad                     18:29

27   Linus Hallgren                     28:36

10 km, damklass:

    Helena Hallgren                   40:53

10 km, herrklass:

   Eskil Svensson                      37:21

25   Dag Söderlund                     44:26

35   Patrik Birgersson                  45:44

38  Jörgen Hallgren                      46:12

#

2017-09-02 Helsingborg Marathon:

Damklass:

2      Helena Hallgren              3:11:19

3     Louise Davidsson             3:12:32

94   Linda Bromberg               4:04:51

Herrklass:

289  Lars-Uno Kroon              4:08:14

333 Tommy Simonsson          4:17:43

#

2017-09-02 Halmstadmilen:

10 km, damklass:

4     Sara Ericsson                   42:58

10 km, herrklass:

5     Rikard Junblad                 37:26

41   Christian Johansson          43:27

5 km, herrklass:

7     Rasmus Johansson             21:01  

#

2017-09-02 Tjejmilen, Stockholm:

176       Cecilia Andersson             46:01

10676  Anita Svensson               1:25:24

#

2017-08-26 Ostalöpet:

Damklass, 10km:

1    Sara Ericsson                          59:29

3     Kajsa Svensson                   1:00:53

8    Veronica Junblad                 1:02:51

Herrklass, 10 km:

2     Eskil Svensson                     45:41

28   Christian Johansson             58:24

#

2017-08-26 Veteran-SM halvmaraton, Mariestadsloppet:

K50:

1    Anette Kroon                       1:33:38.94

#

2017-08-12 Prinsens Minne:

SIF kom på en hedrande 3:e plats i lagtävlingen (snabbaste halländska klubb!) för föreningar på Prinsens Minne 2017 genom Per Lidetun, Helena Hallgren, Kajsa Svensson, Roger Nilsson samt Sara Ericsson.

DistriksMästerskap (DM) i halvmaraton för Halland avgjordes på Prinsens Minne, och dessutom avgjordes SIF:s KlubbMästerskap (KM) i löpning på Prinsens Minne

Halvmaraton (21km), damklass:

8      Helena Hallgren                              1:26:34     (KM + DM-guld)

32    Kajsa Svensson                               1:38:41                (DM-brons)

40   Sara Ericsson                                    1:41:39

42   Cecilia Andersson                            1:42:10

Halvmaraton (21km), herrklass:

29    Per Lidetun                                       1:25:17     (KM + DM-brons)

153  Roger Nilsson                                   1:39:21                (DM-silver)

213  Jörgen Hallgren                                1:43:30

280  Lennart Källqvist                               1:49:31

Millopp, damklass:

12   Anette Kroon                                       43:33           (KM)

25   Karin Tholarp                                      47:53

314 Anita Svensson                                    1:29:32

Millopp,herrklass:

79   Patrik Birgersson                                  44:52          (KM)

106 Ulf Johansson                                       46:58

225 Linus Hallgren    (P13)                         53:17

341 Martin Pedersen                                    59:09

369 Eskil Tegberg                                        1:01:11

Kortlopp (5km), damklass:

6  Veronica Junblad                                     21:59           (KM)

Kortlopp (5km), herrklass:

3  Rikard Junblad                                          18:00         (KM)

Ungdomslopp (2km), flickor:

39  Lovis Tholarp        (F9)                            12:44        (KM)

Upplopp (600 meter):

Alicia Junblad

#

2017-07-29 Falkenbergs Stadslopp:

Damklass 10 km:

15    Louise Davidsson                        39:41

16    Helena Hallgren                          39:52

34    Anette Kroon                              43:44

40   Kajsa Svensson                            44:55

85   Veronica Junblad                         50:05

Herrklass 10 km:

209  Jörgen Hallgren                           44:08

306  Ulf Johansson                              46:16

419  Anders Olsson                             49:24

688  Martin Pedersen                           59:56

Herrklass motion 5 km:

48   Rasmus Johansson                        24:04

71  Linus Hallgren                               26:38

Damklass motion 5 km:

117  Anita Svensson                             42:38

Miniloppet  2,1 km, P 04-05:

5  Rasmus Johansson                            8:13

Miniloppet  2,1 km  P 08-09:

72  Svante Hallgren                              18:01

#

Hjärndagen i Eldsberga 2017 med Hjärnloppet är verkligen ett lopp för hjärnan, hjärtat och benen! Vilket drag det blev under löpardojjorna i Eldsberga! Rekordmånga lag, 12 st, sprang den 2,3 km långa banan. Deltagarantalet varierade i lagen (max 4 deltagare/lag). Tyvärr hade någon/några roat sig med att plocka ner snitslar ute på banan före och under pågående lopp. Störst bragd gjorde nog barnen/ungdomarna som ingick i några lag - deras korta ben nästan flög upp om startbacken, grymt imponerande! Arrangerande SIF (Simlångsdalens Idrottsförening) ställde upp med 3 st lag (lag 1: MatzTommyz, lag 2: Eskilz, lag 3: Helenz). Snyggast växlingsposition hade Öringe skola! Team Richardsson/Lönn/Ragnarsson la in en extra växel och sprang in på en 2:a plats, tätt följd av MatzTommyz på 3:e plats. Snabbast blev Eskilz. Startavgifterna går oavkortat till forskningen så Tack ALLA deltagande grymma lag som kämpade: Tuvesson o Otto, Westlins, Team Häckgatan, Selenströmmarna, Boarps Gård Reservlag, Öringe skola 1, Öringe skola 2, Team Richardsson, Team Annika samt SIF 1, 2 och 3.
Samtliga deltagare fick kliva upp på scenen för medaljutdelning och goddiebags - Tack till speakern Erik Linder!

2017-07-23 Hjärnloppet , 2,3 km

1   Eskil Svensson                                  (SIF lag 2: Eskilz)               37:25

2 Team Richardsson/Lönn/Ragnarsson                                              37:35

3 Mats Mandegård/Tommy Simonsson  (SIF lag 1: MatsTommyz)  38:19

4 Team Häckgatan                                                                              42:16

5 Selenströmmarna                                                                             42:46

6 Helen/ Lasse Kroon/ Lennart Olsson/ Martina (SIF lag 3: Helenz) 43:18

7 Öringe Skola lag 1                                                                            43:31

8 Westlins                                                                                             46:13

9 Öringe Skola lag 2                                                                             46:39

10 Boarps gård Reservlag                                                                     52:52

11 Tuvesson & Otto                                                                              56:28

12 Team Annika

#

2017-07-22 Tylösand Aquathlon

400 m simning och 7 km löpning:

2  Sara Ericsson                           49.06

#

2017-07-15 Varbergsloppet, 10 km

13      Helena Hallgren               40:24         (2:a i sin åldersklass)

28       Anette Kroon                   44:06          (2:a i sin åldersklass)

280    Jörgen Hallgren                44:36

#

2017-07-01 Båstad Marathon, stafettlag

3  SIF: Anette Kroon, Helena Hallgren, Sara Ericsson, Linda Bromberg

#

2017-06-10 Hallands Ultra 50km

damklass:

1        Helena Hallgren                 4:21:36

herrklass:

10     Per Lidetun                          4:33:50

#

2017-06-10 Malmöloppet:

herrklass, 10 km, tävlingsklass:

 42   Mats Mandegård                 42:45

#

2017-06-03 Stockholm Marathon:

damklass:

24      Anna Dahlin                     3:01:05   3:a i åldersklass och 12:a på SM                                                                                               (Svensk Mästerskap)

155    Anette Kroon                    3:27:32

herrklass:

365    Eskil Svensson                  3:02:03

419    Per Lidetun                        3:04:17

4705   Ulf Johansson                   4:01:57

5340   Lars-Uno Kroon               4:09:58

6088  Lennart Olsson                  4:19:36

#

2017-06-03 England Runt (Markaryd)

10 km, damklass:

5       Kajsa Svensson                   47:56

10 km, herrklass:

55     Johan Jansson                      52:59

59     Axel Karlsson                      55:07  

5 km, damklass:

49     Anita Svensson                   41:17

#

2017-05-27 Änglamilen (Ängelholm)

10 km, damklass:

9      Sara Ericsson                           47:20       

14    Linda Bromberg                       49:39      

15    Veroniac Junblad                      50:20     

5 km, herrklass:

       Rikard Junblad                          18:24

#

2017-05-20 GöteborgsVarvet, 21 km

damklass:

73         Helena Hallgren                   1:30:26      (9:a i åldersklassen)

723       Cecila Andersson                  1:43:02

947      Karin Tholarp                        1:44:54

1216     Kajsa Svensson                     1:46:48

6266    Anna Gyllensten                    2:04:29

11430   Anette Larsson                      2:24:39

herrklass:

1142    Rikard Junblad                       1:29:27

13411  Lennart Källqvist                   1:54:04

13424  Ulf Johansson                         1:54:05

14026  Lennart Olsson                       1:54:56

23142  Fredrik Håkansson                  2:14:20

  #

2017-05-04 VårRuset, 5 km, Halmstad

   Helena Hallgren                        18:40

13  Anette Kroon                            21:14

#

2017-04-29 Laxaloppet

10 km, dam:

3:a  Helena Hallgren                        39:33

6     Marie Brehmer                          43:34

8    Sara Ericsson                             46:10

10  Linda Bromberg                        46:35

20  Camilla Ericsson                       54:59

23  Jessica Andersson                     56:41

28  Anette Larsson                        1:04:18

10 km, herr:

43  Patrik Birgersson                      44:17

46  Jörgen Hallgren                        45:49

5 km,dam:

3:a  Anette Kroon                            21:57

#

2017-04-22 Simlången Runt, 10km

damklass:

   Helena Hallgren                        43:50

  Marie Brehmer                           48:23

Sara Ericsson                               49:51

6  Linda Bromberg                           50:46

7  Kajsa Svensson                            51:06

16 Camilla Ericsson                       1:02:16

herrklass:

  Rikard Junblad                             42:01

5   Mats Mandegård                          44:04

6   Hans-Olof Söderholm                  45:35

15 Jörgen Hallgren                            49:26

17  Ulf Johansson                              50:18

18 Roger Nilsson                              51:03

19 Mats Åkerman                              51:13

34 Fredrik Håkansson                       1:00:22

35 Martin Pedersen                           1:07:22

36 Eskil Tegberg                               1:12:05

#

2017-04-17 Boston Marathon

        Anette Kroon                             3:38:38   (67:a av mer än 1000 i åldersklass)

#

2017-04-15 Österlen Spring Trail:

Verkeån Trail, 21 km, damklass:

2:a   Helena Hallgren                          1:49:16

Ekopark Trail 10 km, herrklass:

39    Jörgen Hallgren                            52:13

#

2017-04-15 Premiärloppet (Skatås):

M45:

2:a  Mats Mandegård                          43:18

#

2017-03-19 Varvetmilen Helsingborg:

2:a     Helena Hallgren                           39:25

17      Anette Kroon                                43:59

         Anette Larsson                               64

 

Uppdaterad: 01 FEB 2018 18:20 Skribent: Linnea Svensson
Epost: Adressen Gömd

 

Länkar:

Simlångsdalens IF

Simlångsdalens IF - skidor

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

räknare

 

Postadress:
Simlångsdalens IF - Friidrott
Anita Svensson, Gårdshult
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: This is a mailto link

Se all info