Hoppa till sidans innehåll

Vasaloppsveckan


Vasaloppsveckan 2022 (anmälda SIF:are: 15 st)

Vasaloppet, 90 km: 

Richard Ahlstedt                   startled: 2

Eskil Svensson                                   3

Niklas Petersson Fröling                     4

Kajsa Svensson                                 7

Anders Strandahl                               7

Anita Svensson                                  9

Hanna Strandahl                               10

Lennart Källqvist                               10

Daniel Ericsson                                 10

Erik Visandius                                   10

Taina Visandius                                 10

Öppet Spår, söndag:

Simon Lundblad

Vasaloppet 30 km:

Helen Nilsson

Mats Gunnarsson

Vasaloppet 45 km: 

Viktoria Hägg

#

Resultat Vasaåket 2021 (inga resultatlistor publicerade)

Vasaåket 90 km, 6 mars:

Eskil Svensson

Ulf Gyllensten

Daniel Rahm

Anita Svensson

Vasaåket 90 km , 28 febr:

Lars-Olof Lindgren

Anders Strandahl

Vasaåket 90 km, 20 febr:

Niklas Petersson Fröling

Vasaåket 30 km, 28 febr:

Charlotte Nilsson

#

Vasaloppsveckan 2021 (anmälda SIF:are: 13 st)

Vasaloppet:

Eskil Svensson                      Startled   3

Niklas Petersson Fröling                      4

Kennet Ekberg                                     6

Ulf Gyllensten                                     6

Kajsa Svensson                                    7

Anders Strandahl                                  8

Anita Svensson                                    9

Lennart Källqvist                                10

Hanna Strandahl                                 10

Sara Olin                                            10

Daniel Rahm                                       10

Vasaloppet 30 km (f.d. Kortvasan):

Mats Gunnarsson

Helen Nilsson

#

Resultat Vasaloppsveckan 2020

Vasaloppet (90km):

 

Herrklass:

977      Richard Ahlstedt                  6:03;52  (prestationsmedalj)

1066    Eskil Svensson                     6:08;34  (prestationsmedalj)

2027    Niklas Petersson-Fröling      6:51;49

4643    Kennet Ekberg                      8:13;22

5351    Ulf Gyllensten                       8:38;32

7799   Anders Strandahl                  10:14;06

Damklass:

654     Kajsa Svensson                       9:27;28

1334   Anita Svensson                      11:17;49

 

Vasaloppet 30 (f.d. Kortvasan):

Mats Gunnarsson                    2:47:33

#

Vasaloppsveckan 2020 (anmälda SIF:are: 15 st)

Vasaloppet:

Eskil Svensson                         startled  2

Richard Ahlstedt                                    3

Niklas Petersson Fröling                        4

Kennet Ekberg                                        6

Kajsa Svensson                                       8

Ulf Johansson                                         8

Anita Svensson                                       9

Anders Strandahl                                    9

 

(Stefan Håkansson                                10)

(Magnus Olsson                                   10)

(Alicia Ahlstedt                                   10)

(Carl Erik Svelander                            10)

 

(Öppet Spår, Söndag:)

(Viktoria Hägg)

(Markus Kihlström)

 

Kortvasan:

Mats Gunnarsson

 

(Ultravasan 90: Per Lidetun, Trailvasan 30: Tommy Pålsson, Cykelvasan 90: Anders Strandahl)

 

#

Resultat Vasaloppsveckan 2019

Vasaloppet:

Herrklass:

558         Eskil Svensson                        5:54:06      (Medalj)

2581       Niklas Petersson Fröling         7:20:47

2843       Richard Ahlstedt                      7:28:26

5483       Kennet Ekberg                         8:39:09

7076       Ulf Johansson                          9:28:36

8541       Anders Olsson                       10:14:21

9362       Patrik Lundblad                     10:50:38

9567      Anders Strandahl                    11:00:32  

9633      Mats Mandegård                     11:03:43

10111     Anders Jalming                      11:29:29

Damklassen:

683         Kajsa Svensson                         9:28:56

1120       Anita Svensson                       10:33:25   

 

Kortvasan:

Mats Gunnarsson                                    2:41:12

Peter Nilsson                                           2:50:41

 

#

Vasaloppsveckan 2019 (anmälda SIF:are: 20 st)

Vasaloppet:

Eskil Svensson                           startled  1

Niklas Petersson Fröling                           4

Richard Ahlstedt                                       5

Kajsa Svensson                                         7

Kennet Ekberg                                          7

Anita Svensson                                          9

Johan Davidsson                                      10

Daniel Ericsson                                         10

Sara Ericsson                                             10

Robin Karlsson                                          10

Jonny Knutsson                                          10

Lennart Källqvist                                        10

Anders Natanaelsson                                   10

Anders Strandahl                                         10

Carl Erik Svelander                                     10

Therese Wahlgren                                        10

Mathias Sörensen                                        10

Ulf Johansson                                              10

Kortvasan:

Mats Gunnarsson

Peter Nilsson

#

Resultat Vasaloppsveckan 2018:

Vasaloppet:

441     Eskil Svensson                       5:15:47     (medalj)

2690   Niklas Petersson Fröling        6:25:06     (medalj)

3804   Richard Ahlstedt                    6:54:57

397     Kajsa Svensson                       7:55:36

1320    Anita Svensson                     10:27:42

 

Öppet Spår, söndagen:

Markus Kihlström                              7:50:33

Anders Nanneson                                8:29:13

Mikael Josefsson                                 8:59:38

 

TjejVasan, motionsklass:

Anna Alexandersson                           3:42:41

 

 

#

Vasaloppsveckan 2018  (anmälda SIF:are: 9st)

Vasaloppet:

Eskil Svensson                      startled:  2

Niklas Petersson Fröling                      4

Kajsa Svensson                                     7

Richard Ahlstedt                                   7

Anita Svensson                                      9

Öppet Spår, söndag:

Mikael Josefsson

Markus Kihlström

Anders Nannesson

TjejVasan, motion:

Anna Alexandersson

#

Resultat Vasaloppsveckan 2017:

Vasaloppet:

564       Eskil Svensson                      4:55:33  (snabbaste hallänning)

1669     Rikard Junblad                      5:32:12

479 (D) Kajsa Svensson                     7:46:09

6724      Richard Ahlstedt                  7:46:15

7299     Kennet Ekberg                      8:02:58

9226     Anders Olsson                      9:10:13

 

Öppet Spår, måndag:

Eskil Svensson                                  7:51:09

 

Öppet Spår, söndag:

Markus Kihlström                                 5:55:07

 

TjejVasan motion:

Anette Larsson                                   4:09:17

 

Vasaloppsveckan 2017 (anmälda SIF:are: 10 st)

Vasaloppet:

Eskil Svensson             startled:  2

Rikard Junblad                          4

Simon Gunnarsson                     6

Kajsa Svensson                         8

Richard Ahlstedt                        8

Anita Svensson                          9

Elisabeth Tunhag                      10

Kennet Ekberg                        10

 

Öppet Spår:

Markus Rasmusson (söndag)

Eskil Svensson        (måndag)

 

TjejVasan (motion):

Anette Larsson


Resultat från de senaste Vasaloppsveckorna finner du i vänsterspalten

Uppdaterad: 21 AUG 2018 18:27 Skribent: Anita Svensson

 

 

Länkar

Simlångsdalens IF

 

Simlångsdalens IF - löpning

Vasaloppet

Skidspår.se

Skidresultat.se

 

Västsvenska rullskidscupen

 

 

Antal unika besökare:

(from. 2011-10-24)

besöksräknare

Postadress:
Simlångsdalens IF - Skidor
Gårdshult, Anita Svensson
31038 Simlångsdalen

Kontakt:
Tel: 03570594
E-post: gardshultanita@hotma...

Se all info