Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Här redovisas resultat från tävlingar där medlemmar från Skene Boule har deltagit och placerat sig på den övre halvan av prislistan.

 

2013

 

MELLANDAGSBOULE 29/12 I SKENE
5 monrad 

1. Veddige 3: Ingegerd o Erik Salomonsson 4 v +28
2. Åskloster 2: Leif Larsson / Bengt Svensson 4 v +23
3. Horred 1: Bengt Strömberg / Bertil Johnsson 4 v +21
4. Skene 1: Karin Granberg / Monica Brorsson 4 v +13
5. Åskloster 1: Bo Karlberg / Anders Klemens 3 v +10
6. Örby 1: Maj-Britt Hallin / Ranvi Johansson 3 v +9
7. Veddige 1: Gösta Andersson / Ella Börjesson 3 v +8
8. Skene 2: Terhi Ylitapio / Evy Pettersson 3 v +7
9. Falkenberg: Anita o Stig Andersson 3 v +1
10. Svansjö 2 Gunnel Svensson / Eivor Andersson 3 v -4
11. Skene 3: May Gustafsson / Märta Johansson 3 v -5
12. Skatås: Kerstin Belfrage / Marianne Pryzynska 2 v +16
13. Svansjö 3: Kjell Nilsson / Inger Landhage 2 v -6
14. Svansjö 1: Gösta Larsson / Lars-E Andersson 2 v -9 46EP
15. Horred 2: Sylvia Johnsson / Ingela Ferm 2 v -9 41EP
16. Örby 2: Maj-Britt Klingerberg / Kerstin Gustavsson 2 v -10
17. Örby 3: Tore Svensson / Henry Johansson 1 v -17
18. Veddige 2: Åke Jakobsson / Bertil Nilsson 1 v -23
19. Rolfstorp 1: George Johansson / Asta Karlsson 1 v -28
20. Rolfstorp 2: Barbro Alvarsson / Gustav Andersson 0 v -25

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

23/5 STT-cupen, Tranemo, V65p, 5 monrad, 90 lag
1. Anita o Egon Ekunger, Hökerum, 5 +35
10. Hans Johansen / Lasse Fägersten, 4 +19
12. Evy Pettersson / Terhi Ylitapio, 4 +16
18. Barbro o Håkan Skogum, 3 +25
19. Lilly o Ulf Svensson, 3 +16
24. Karin Granberg / Monica Brorsson, 3 +9
25. Gudrun Andréasson / J-E Johansson, 3 +8

 

17/5 Ladies Cup, Sparsör, damdubbel öppen, 60 lag
1. Sirkka Petersén / Monica Rydell, KIF 5 +37
4. Elsie Sjöberg SKN / Berid Sjöberg Lid, 4 +21
5. Karin Granberg / Monica Brorsson, 4 +19
9. Maj-Britt Hallin / Siv Köbsted, 4 +10
23. Sylvia Johnsson / Ingegerd Knopp, 3 +4

 

18/1 Ullsaxen, Borås, V60t, 5 monrad, 46 lag
1. Sansjö / BBC  5 v +21
6. G Andréasson/L Fägersten/J Johansson, SKN  4 v +19

 

2012

 

25/11 Veteranfighten, Slottskogen, Gbg, V65d, 5 monrad, 27 lag
1. Kungsbacka
5. Hans Johansen / Bengt Strömberg, Skene, 4 v. +9
(ledde tävlingen efter fyra matcher med 4v +18 men fick stryk med 4-13 i sista)

 

23/11 Trollmixen, Borås, V65mxdubbel, 5 monrad, 72 lag
1. M Linde / A Andersson, Borås BC, 5 v +31
8. Eivor Andersson / Kjell Nilsson, Svansjö, 4 v +17
12. Karin Granberg / Ulf Svensson, Skene 4 v +8, 56EP
13. Monica Brorsson / Hans Johansen, Skene 4 v +8, 52 EP
27. Gudrun Andreasson SKT / Jan-Erik Johansson SKN, 3 v +5

 

2/11 Halloween-cup, Borås, V65 herrdubbel, 5 monrad, 42 lag (fullt)
1. Kenneth o Lennart Johansson, Kulknappen
6. Björn Fränding/Jan-Erik Johansson, Skene 4 v +8
(Låg 5:a efter monrad men fick stryk i slutspelsomgången.)

 

28/10 Veteranfighten, Majvallen Gbg, V55d, monrad, 36 lag
1. Jan-Erik Johansson, SKN / Gudrun Andreasson, SKT
3. Björn Fränding, SKN / Andre' (fransman Slottskogen BK)

 

20/11 Varbergs Vintercup, V60d, monrad, 61 lag
1. Monika Dellnor / Kurt Larsson, Falkenberg
2. Björn Fränding / Bengt Strömberg, Skene Boule
Finalspel: SKN ledde med 11-9 men fick ge sig med 13-11

 

12/10 Ladies Cup, Borås, damdubbel öppen, 5 matcher monrad, 72 lag
1. Märta Johansson / May Gustafsson, Skene 5 v. +39 (överlägsen kvot)

Anita Nilsson / Marja Börjesson samt Monica Brorsson / Karin Granberg fick tre vinster och kom bland de 30 bästa.

 

18/9 Stigs Minne, Skene, 4-manna (2 dubblar samt 1 singel + en trippel), V65, 20 lag (max)

Efter monrad-spelet spelades en sista omgång där 1:an mötte 2:an, 3:an mötte 4:an osv. varför kanske själva resultaten inte stämmer. De på plats 7 lämnade aldrig in sitt resultat, där ett av lagen borde ha 3 vinster.


  Vinster  Match-
poäng 
Diff
1. Dalsjöfors GoIF
Christina o Jan Ahlberg, Yngve Dahlbom, Inga-lill Johansson
4 v.   17 p 59
2. Varberg Kulknappen 1
Britt Brorsson, Stig Johansson, Gert Olsson, Bengt Svensson     
3 v.   12 p 18
3. Borås BC 1
Arne Andersson, L-E Fritioff, Werner Magnusson, Erkki Syrjälä
3 v.   15 p 60
4. Varberg Kulknappen 2
Kenneth Johansson, Lennart Johansson, Birgitta Olausson, Elsy Svensson
2 v.   12 p 50
5. Sansjö BK 2 3 v.   14 p 50
6. BBC Öland 2 v.    9 p  -3
7. Kinds BK 2 v.    9 p   7
7. Åskloster 2 v.    9 p   4
9. Skene Boule 3 v.   12 p  -2
10. Läjet 2 2 v.    6 p -39

 

 

15/9 Kindsmixen, Svenljunga, V55 mix, 4 monrad samt A+B slutspel
1) Jan-Erik Johansson, Skene/Gudrun Andréasson, SKT
5) Anita o Hans-Olof Nilsson, Skene

 

4/7 Tolkabro Cup, Hökerum, V65 mix trippel, 5 monrad, 34 lag
1) SSÖ lag Eddy Persson  5 v +25
8) Anita o Hans-Olof Nilsson/Marja Börjesson, SKN  3 v +21

 

28/6 Varbergs Strandcup Kjells Minne, V60 dubbel, 6 monrad, 156 lag
1) Sten Ek/Kjell Mattsson, BSJ  6 +48
11) Bertil Johnsson/Bengt Strömberg, SKN  5 +25
27) Gudrun Andréasson SKT/Jan-Erik Johansson SKN  4 +18
34) Hans Johansen/Ulf Svensson SKN  4 +13

 

10/6 Dalahäst Cup, Mora, V65 trippel, 4 monrad + A o B-slutspel
A-final
1) Rilling/Cronebratt LBJ/Bysell MOR
2) Karin Granberg/Eivor Olsson/Lennart Olsson, Skene Boule

8/6 Dalahäst Cup Mora, V65 singel, 4 monrad + A o B-slutspel
B-final
1) Tore Wilén, GRY
2) Karin Granberg, Skene Boule
Karin förlorade finalen med 11-13 men hade innan dess slagit ut två herrar, bl a en svensk mästare i dubbel.

 

9/6 Guldcupen, Övrarp (Dal), V55 dubbel, 4 matcher + A o B-slutspel, 31 lag
A-final
1. Jan-Erik Johansson, Skene Boule/Gudrun Andréasson, Skatås (13-12)
2. L-O Ahlberg/Hans Johansson, Sansjö Boule (12-13)
3. Sirkka o Kjell Petersén, Kronängs IF

I A-slutspelet slog Janne och Gudrun ut ett Ulricehamns-lag, ett Dalsjöfors-lag, Peterséns och slutligen Ahlberg/Johansson i finalen med knappa 13-12. 

 

2/6 Klosterboule, Åskloster, dubbel, V65, 5 monrad, 46 lag
1. Roland Henkelman/Sune Moberg, Kulknappen  5v +45
10. Barbro o Håkan Skogum, SKN  3v +20
17. Eivor o Lennart Olsson, SKN 3v +7
19. Bengt Strömberg/Bertil Johnsson, SKN  3v +1

 

24/5 STT-cupen, Tranemo, mix-dubbel, Propaganda, 4 monrad, 100 lag
1. Sirkka o Kjell Petersén, Kronäng  4 v +36
6. Terhi Ylitapio/Leif Thomsen, SKN  4 v +16

 

2012-05-18 WDBF DM 2012 Singel (BON)
V65 Singel Pool (D)    Antal lag 16
Tävlingsledare: Kurt Andersson Huvuddomare: Lars Sjöström

PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Jan-Olof Caspersson 10854 KIF
2 Rolf Hermansson 24935 SMB
3 Bengt Arktoft 21537 TIB
3 Björn Fränding 28739 SKN
5 Leif Johansson 24781 BON
5 Rolf Claesson 20673 BON
5 Inge Andersson 25869 TIB
5 Mona Larsson 26253 KIF

Björn vann sina två första matcher i poolen och gick därmed direkt till slutspelet. Kvartsfinalen vann han hyfsat enkelt. I semin hårdnade det och spelarna följdes åt hela tiden. Vid ställningen 11-12 (till Björn) låg Björn på lillen med sin sista kula men motståndaren hade två kulor kvar och sköt bort Björns.

 

 

ladies cup 05 an mb 

11/5 Ladies Cup, Borås, damdubbel öppen, 5 monrad, 64 lag
1. M-B Andersson/Mona Larsson, SKA/KRO,  5 v +32
2. Sirkka Petersen/Monica Rydell, KRO  5 v +21
3. Marja Börjesson/Anita Nilsson, Skene  4 v+33
7. Gun Johansson/Ingegerd Knopp, Skene  4 v +18
8. Karin Granberg/Sylvia Johnsson, Skene  4 v +18
19. Terhi Ylitapio/Evy Pettersson, Skene  3 v +9

 

 

ullsaxen segrare2

20/4 Ullsaxen, Borås, V65 mxd trippel, 5 matcher monrad, 41 lag.
1) Gudrun Andreasson, Skatås / J-E Johansson / Björn Fränding SKN, 5 v +18
    8-7, 12-7, 13-5, 10-7, 10-9
2) Svea o Henry Andersson / P-O Brynander, Sansjö  4 v +29
17) Karin Granberg / Ulf Svensson / Bengt Strömberg SKN, 3 v +2

 

31/3 Äggacupen, Borås, V65 dubbel, 5 matcher monrad + slutspel, 71 lag. 9 lag från Skene Boule deltog.
1) Inger o Ove Löfgren, Kärnan  6 v +??
11) Evy Pettersson/Hans-Olof Nilsson  5 +22 (Evy o Hans vann sin match i slutspelet med 13-1)
25) Karin Granberg / Ulf Svensson  3 +4
33) Siv Köbsted / Hans Johansen  3 -2
34) Björn Fränding / Bengt Strömberg  3 -3

 

 

3/3 Marskatten, Lindome, V65 dubbel, gruppspel, 40 lag (max)

1) Björn Fränding / Jan-Erik Johansson, Skene  13-12 i finalen
2) Polheimer / Zetréus, Kungsbacka  12-13 i finalen

Janne o Björn vann i Lindome 

2011 kom Janne och Björn trea i Lindome, nu blev
det SEGER!!!! GRATTIS !!!

 

 

19/2 Vintertrippeln, Falkenberg, V60t, 42 lag
13) Lasse Fägersten/Lennart Olsson/Bengt Strömberg, Skene  6 +9
21) G Andreasson SKT/B Fränding SKN/J-E Johansson SKN  6 -7

17/2 Ladies Cup, Borås, öppen dubbel, 5 monrad, 72 lag
2) Evy Pettersson / Terhi Ylitapio, Skene  5 +33
28) Marja Börjesson / Märta Johansson, Skene  3 +1

27/1 Vinteryran, Borås, V65 trippel, 5 monrad, 42 lag
1) Henkelman / Johansson / Moberg, Kulknappen 5 +36
13) B Fränding / L-E Fägersten / B Strömberg, Skene 3 +7
20) E Olsson / L Olsson / E Pettersson, Skene 3 -1

21/1 Januariträffen, Falkenberg, V65+, 5 monrad A+B-slutspel, 56 lag
1) Wolf / Lindqvist KNF
3) Gudrun Andreasson SKT / Jan-Erik Johansson SKN

 

20/1 Ullsaxen, Borås, V65+, 5 matcher monrad, 46 lag
1) Andersson/Andersson/Gustafsson, Sansjö  5 +44
3) G Andreasson SKT/J-E Johansson SKN/B Fränding SKN  4 +27
11) M Johansson/Barbro o Håkan Skogum, Skene  3  +14
19) E Pettesson/M-B Hallin/S Spång, Skene  3 +-0
22) L Fägersten/H Johansen/S Köbsted, Skene  -4

 

 

2011 

3/12 Lag-DM slutspel, kvartsfinal
Skene 1 - Kronäng 1: Förlust för Skene 

 

3/12 Lag-DM, Borås V55, grundspel 3 monrad, 21 lag, de 8 bästa till slutspel
1. Skene 1 (Evy, Märta, Björn, Jan-Ove) 11 p, 9 MV, +32
9. Skene 2 (Karin, Lennart, Svenne, Lasse) 9 p, 7 MV, -11
12. Skene 3 (Anita, Marja, Bengt, Hans) 7 p, 6 MV, -8
14. Skene 4 (José, Ranvi, Maj-Britt, Jan-Erik) 7 p, 6 MV, -27

 

18/11 KNEKTÅS-MIXEN, Borås, V65, 5 monrad, 72 lag
1. H Johansson / M Bredberg, Sansjö  5  + 26
3. Gudrun Andreasson SKT / Lasse Fägersten, Skn  5  +8
    (10-8, 12-11, 11-10, 11-10, 13-10)
25. Karin Granberg / Bertil Johnsson, SKN  3  +7
27. Märta Johansson / Hans Nilsson, SKN  3  +6

Knektås Cup nov 2011

Lasse och Gudrun, nöjda treor

 

2/11 HALLOWEENCUPEN, Borås, damdubbel, V55, 5 monrad + finalspel, 21 lag
1. M Andersson/B Olausson, Stenungsund  5  +34
2. Karin Granberg SKN/Gudrun Andreasson SKT  4  +20
8. Evy Pettersson/Terhi Ylitapio Skene Boule  3  +5
9. Katie Andersson/Inez Larsson Svansjö Boule  3  +-0

 Halloween cup nov 11

 Gudrun och Karin (i mitten) spelade bra utom i
 finalmatchen

 

14/10 LADIES CUP, Borås, damdubbel, 5 matcher monrad, 71 lag, 11 damer från klubben deltog
1. E-m Hafström/M Mikaelsson, Solberga  5 +37
2. Siv Köbsted/Maj-Britt Hallin, SKN  5 +16
13. Terhi Ylitapio/Evy Pettersson, SKN  4 +6
17. Gudrun Andreasson SKT/Sylvia Johnsson SKN  3 +14
22. May Gustafsson/Märta Johansson, SKN  3 +10

 

2/10 FALKENBERGSTRÄFFEN, V65 dubbel, monrad, 56 lag
1. B Olausson/K Johansson, Varberg
2. Gudrun Andreasson SKT/Jan-Erik Johansson SKN 

 

24/9 ULLSAXEN, Borås, V55 dubbel, 5 matcher monrad, 29 lag
1. S Carlén/L-E Fritioff, Borås BBC  5 +42
10. Barbro o Håkan Skogum, SKN  4 +5

 

15/8 MM för veteraner, Torestorp, 77 lag
1. Evy Pettersson / Åke Hörder, SKN  4 +3+
2. Barbro o Håkan Skogum, SKN 4 +28
3. Hans Johansen / Lasse Fägersten, SKN 4 +24
6. J-E Johansson / Björn Fränding, SKN 3 +31
7. Märta Johansson / Marja Börjesson, SKN 3 +25
9. Berit Karlsson / Mats Andersson, SKN 3 +18

 

2/7 Kindscupen, Svenljunga, V65 dubbel, 33 lag 
1. J-Å Brandt / Hans Johansson, SSÖ
10. Märta Johansson / Berit Karlsson, SKN
13. Gudrun Andreasson, SKT / J-E Johansson, SKN

1/7 Dalahästen Cup, Mora, damsingel, 4 monrad + A-B-slutspel
A-slutspel
1. Malin Mattsson, Svärdsjö
5-6. Karin Granberg, SKN

V65 singel, 4 monrad + A-B-slutspel
B-slutspel
1. Lennart Olsson SKN
(Från grundspelets 26:e plats tog sig Lennart upp på 17:e plats)

 

11/6 KM dubbel, Vävarevallen, 5 monrad, 16 lag
1. Marja Börjesson / Mats Andersson 5 v. +16 (13-7, 12-11, 13-8, 13-12, 13-10)
2. Karin Granberg / Monica Brorsson 4 v. +18 (5-13, 13-5, 13-4, 12-6, 13-10)
3. Terhi Ylitapio / Stig Spång) 4 v. +10 (13-6, 3-13, 11-8, 13-9, 13-7)
4. S-o Andersson / Lasse Fägersten 3 v. +15 (13-7, 13-3, 12-9, 12-13, 10-13)
5. Lilly o Ulf Svensson 3 v. +7 (7-13, 13-4, 4-13, 13-5, 13-8)
6. Barbro o Håkan Skogum 3 v. +4 ( 13-9, 10-11, 11-10, 9-10, 13-12)
7. Sylvia o Bertil Johnsson 3 v. +4 (13-5, 12-11, 9-12, 10-9, 10-13)
8. Evy Pettersson / Risto Leppämäki 2 v. +3 (13-7, 11-12, 8-10, 13-7, 7-13)
9. Hans Johansen / Kent Olsson 2 v. +2 (13-5, 11-12, 10-8, 6-12, 12-13)
10. Maj-Britt Hallin / Tore Svensson 2 v. +1 (7-13, 13-3, 10-11, 7-13, 13-9)
11. Elsie o Ralf Sjöberg 2 v. -2 (6-13, 11-10, 8-11, 10-11, 13-5)
12. Berit Karlsson / Leif Thomsen 2 v. -7 (13-7, 11-10, 8-13, 9-13, 8-13)
13. Märta Johansson / S-E Andersson 2 v. -11 (7-13, 4-13, 13-6, 11-10, 9-13)
14. Siv o Olle Svensson 2 v. -13 (5-13, 5-13, 6-13, 13-7, 13-9)
15. Eivor o Lennart Olsson 1 v. -15 (7-13, 10-11, 13-5, 5-13, 5-13)
16. Doris o Lennart Möller 0 v. -32 (9-13, 3-13, 5-13, 7-13, 9-13)

22/5 Singelfestivalen, Sandared, singel-mixed, V60+, 5 monrad, 53 lag (dam möter dam, herre möter herre, resultaten slås ihop)
1. Kenneth Johansson / Birgitta Olausson, Kulknappen 10 p
13. Marja Börjesson / Hans Johansen, Skene  6 p +11
17. Karin Granberg / Björn Fränding, Skene 6 p +4
32. Märta Johansson / Bengt Strömberg, Skene  5 p -9

En komplett resultatlista hittar du på Sansjös hemsida (sansjo.se) under Resultat.

 

19/5 STT-cupen, Tranemo, dubbel, 5 monrad, 111 lag

1. Bertil Ryberg / Eddy Persson 5 v. +37
4. Gunnel Svensson / Eivor Andersson Svansjö Boule  5 v. +21
7. J-E Johansson / J-O Johansson Skene Boule 4 v. +30
9. Barbro o Håkan Skogum, Skene Boule  4 v. +24
12. Lilly o Ulf Svensson, Skene Boule 4 v. +21
14. Karin Granberg / Monica Brorsson, Skene Boule  4 v. +19
15. Terhi Ylitapio / Stig Spång, Skene Boule  4 v. +18
47. Ranvi Johansson / José Hallin, Örby (Skene Boule) 3 v. +2

13/5 Renault Ladies Cup, Sparsör, dubbel, 5 monrad, 82 lag
1.  Friberg / Lindqvist, Lerum  5 +50
10. Karin Granberg / Monica Brorsson  4 +17
14. Siv Köbsted / Maj-Britt Hallin  4 +12
17. Marja Börjesson / Berit Karlsson  3 +22
18. Evy Pettersson / Terhi Ylitapio  3 +17
22. Gun Johansson / Ingegerd Knopp  3 +10
36. Ranvi Johansson / Elsie Sjöberg  3 -2

 

12/4 Hallmästaren, Borås, slutspel damer dubbel
1. Terhi Ylitapio/May Gustafsson, SKN (10-8 i finalen)
2. Kerstin Häll/Monica Rydell (8-10)
3. Karin Granberg/Monica Brorsson, SKN (13-10 i match om 3:e pris)
4. May Eriksson/Barbro Gilbert (10-13)
Barbro Sixtensson o Ingegerd Knopp utslagna i 8-delen av Karin o Monica.
Evy Pettersson o Elsie Sjöberg utslagna i 8-delen av Terhi o May.

12/4 Hallmästaren, slutspel herrar dubbel
Stig Spång o Bengt Strömberg utslagna i 8-delen av segrarna Jari Ilomäki o Peder Aronsson

 

11/4 Hallmästaren, Borås, slutspel damer singel
1. Berit Sjöberg, Lindome (13-0 i finalen)
2. Mona Larsson, KIF (0-13)
3. Karin Granberg, SKN (13-4 match om 3:e pris)
4. Märta Johansson, SKN (4-13)
5-8. Terhi Ylitapio utslagen i kvartsfinalen

 

11/4 Hallmästaren, Borås, slutspel herrar
1. Tommy Lagerhult, Borås
5-8. Stig Spång utslagen i kvartsfinalen av Herman Thorell.
Håkan Skogum utslagen i 8-delen av Stig Spång.

 

5/4 Hallmästaren, Borås, öppen damdubbel, 4 matcher monrad
Grundomgång, damer, 17 lag
1. Kerstin o Gull-Britt Svahn, Kind, 4 v +29
5. Karin Granberg/Monica Brorsson,  3 v +12 (9-8, 5-10, 13-4, 11-4)
6. Elsie Sjöberg/Evy Pettersson,  2 v +7 (8-9, 9-5, 8-10, 13-7)
11. May Gustafsson/Terhi Ylitapio, 2 v -6 (13-10, 6-11, 4-13, 13-8)
12. Barbro Sixtensson/Ingegerd Knopp, 2 v -6 (5-13, 13-3, 10-8, 3-13)
15. Marja Börjesson/Berit Karlsson, 1 v -9

Grundomgång, herrar, 22 lag
1. J-Å Brandt/Reino Lindberg, SSÖ, 4 v +18
15. Stig Spång/Bengt Strömberg, 2 v -14 (13-7, 2-13, 13-12, 3-13)

 

4/4 Hallmästaren, Borås, öppen damsingel, 4 matcher monrad
Grundomgång, damer, 19 lag
1. Berit Sjöberg, Lindome, 4 v +28
3. Märta Johansson, SKN, 3 v +15 (13-4, 11-12, 13-7, 13-12)
4. Karin Granberg, SKN, 3 v +11 (13-7, 4-13, 13-3, 13-9)
15. Terhi Ylitapio, SKN, 1 v -3 (13-3, 4-13, 10-13, 12-13)

Grundomgång, herrar, 22 lag 
1. Jan-Åke Brandt, SSÖ, 4 v +35
2. Håkan Skogum, SKN, 3 v +16 (11-13, 13-7, 13-5, 13-9)
8. Bengt Strömberg, SKN 2 v +9 (13-11, 9-11, 11-13, 13-2)
15. Stig Spång, SKN 2 v -4 (5-13, 13-10, 6-13, 13-5)

 

25/3 Knektås-mixen, Borås, V65, 5 matcher monrad, 70 lag
1. Inger o Ove Löfgren, Helsingborg, 5 v +38
8. Märta Johansson/Hans-Olof Nilsson, SKN, 4 v +18

 Märta o Hans åtta i Knektåsmixen

Belåtna miner efter en bra placering i Knektåsmixen

 

5/3 Marskatten, Lindome, V65dubbel, grupp + slutspel, 40 lag
1. Petersson/Pettersson, Lindome
2. Mona Larsson/J-O Caspersson, Kronäng
3. Björn Fränding / Jan-Erik Johansson, Skene Boule

 

18/2 Ladies Cup, Borås, Öppen damdubbel, 5 monrad, 72 lag
1. Gustavsson/Härtel, Kinds BK, 5 v. +41
16. Marja Börjesson / Berit Karlsson, Skene BK, 3 v. +17 (bäst av dem som hade tre vinster)

2/2 Februariyran, Borås, V55 mixed, 5 monrad + finalspel (8 bästa), 54 lag
1. Mona Larsson/J-O Caspersson, Kronäng,  6 v.
5. Terhi Ylitapio/Stig Spång, Skene Boule,  5 v.
15. Anita o Hans Nilsson, Skene Boule, 3 v.

 

21/1 Ullsaxen, Borås, V65+ mixed, 72 lag, 6 monrad
1.   Siv o Bertil Karlsson, Derome  6 v. +31
5.   Evy Pettersson / Stig Spång, Skene Boule 5 v. +21
21. Elsie o Ralf Sjöberg, Skene Boule 4 v. +7

2010

 

26/12 Tomte Cup, Luleå, öppen trippel, 23 lag, 5 monrad + A- och B-slutspel
B-slutspel:
1. Karin Granberg SKN/Anita Utterström LUL/Rune Utterström LUL

Tomte Cup Luleå 26/12 2010, segrare i B-finalen 

Segrare i B-finalen Tomte Cup: Karin G, Rune och Anita
Utterström

 

BT-cupen Borås, öppen dubbel, 128 lag, gruppspel därefter utslagning

20/12 kvartsfinal
Karin o Lennart - Ove Klasson/B Larsson 12-13, 5-13
16/12 8-del
Karin Granberg / Lennart Olsson - C Magnusson/V Levinsson 12-11, 13-10 
15/12 16-del
Karin Granberg / Lennart Olsson - Henry Andersson / Svea Elfving 13-1, 10-12, 11-9
14/12 32-del
Lasse Fägersten / Björn Fränding WO 13-7, 13-7, 13-7
Karin Granberg / Lennart Olsson WO 13-7, 13-7, 13-7
Jan-Erik Johansson / Ralf Sjöberg 9-12, 3-13
Terhi Ylitapio / Stig Spång  7-13, 13-6, 7-13
Evy Pettersson / Eivor Olsson  1-13, 11-10, 1-13

 

 

Finalisterna i höstserien för veteraner, fr.v.:
4:a Örby PRO 2, 3:a Skene Boule 4, 2:a Horred PRO 5, 1:a Kungsäter SPF

Sju av åtta finalister tillhör Skene Bouleklubb men föredrar att representera
sina pensionärsföreningar när det gäller det lokala seriespelet.

11/12 Lokalserien (höstomgång) veteraner, dubbel, 50 lag deltog
1. Kungsäter: Karl Johansson/Hans-Olof Nilsson
2. Horred PRO 5: Bertil Johnsson/Bengt Strömberg
3. Skene Boule 4: May Gustafsson/Märta Johansson
4. Örby PRO 2: Maj-Britt Hallin/Tore Svensson

 

10/11 Höstpropagandan, Borås, öppen dubbel, 60 lag, 5 monrad
1. Henry Andersson / Johannes Elfving, Borås  4 v. +32
13. Daniel Thomsen / Siv Köbsted, Skene 3 v +11
14. Leif Thomsen / J-E Johansson, Skene  3 v +9

 

7/11 KM singel herrar, 6 matcher monrad, 21 medlemmar deltog

1. Ralf Sjöberg, 6 +26
2. Lennart Olsson, 5 +33
3. Jan-Erik Johansson, 4 +33
4. Daniel Thomsen, 4 +23
5. Stig Spång, 4 +10
6. Björn Fränding, 4 +9
7. Dan Österberg, 4 -3
8. Ronny Brorsson, 4 -4
9. Hans-Olof Nilsson, 3 +9
10. Lasse Fägersten, 3 +8
11. Håkan Skogum, 3 +6
12. Jan-Ove Johansson, 3 +3
13. Sven-Olof Andersson, 3 -5
14. Olle Larsson, 3 -11
15. Tore Svensson, 2 -3
16. Bo Börjesson, 2 -8
17. Henry Johansson, 2 -16
18. Markus Andreasson, 2 -17
19. Arnold Johansson, 2 -18
20. Leif Thomsen, 2 -24
21. Bernt Rosén, 1 -15

 

5/11 KM singel damer, 6 matcher monrad, 15 medlemmar deltog

1. May Gustafsson, 5 +27
2. Siv Köbsted, 5 +14
3. Märta Johansson, 4 +13
4. Barbro Sixtensson, 4 +12
5. Berit Karlsson, 4 +11
6. Anita Nilsson, 4 +9
7. Karin Granberg, 3 +15
8. Evy Pettersson, 3 +12
9. Ranvi Johansson, 3 -2
10. Elsie Sjöberg, 3 -9
11. Maj-Britt Hallin, 2 -8
12. Terhi Ylitapio, 2 -8
13. Josefina Hallin, 2 -10
14. Eivor Olsson, 2 -15
15. Monica Brorsson, 2 -25

 

22/10 Ladies Cup, Borås, öppen dubbel, 5 matcher monrad, 69 lag
1. Skatås-damer  5 +43
6. Maj-Britt Hallin/Siv Köbsted, Skene Boule 4 +22
30. Barbro Sixtensson/Terhi Ylitapio, Skene Boule 3 -1

 

25/9 Ullsaxen, Borås, 55+ dubbel, 6 matcher monrad, 63 lag
1. Bertil Ryberg/Reino Lindberg, Sansjö Boule 6 +53

8. Terhi Ylitapio/Stig Spång, Skene Boule 4 +35

 

16/8 Markmästerskap, Svansjövallen, för pensionärer, dubbel, 4 matcher monrad, 71 lag
1. Leif Nystedt/Stig Björklund, Öxabäck PRO, 4 +23
2. Margit Andersson/Tore Svensson, Örby PRO, 4 +21
3. Terhi Ylitapio/Stig Spång, Skene Boule, 4 +20

Klicka HÄR  för hela resultatlistan.

 

6/8 Övrarps Veterancup, Dalsjöfors, V65d, 4 matcher monrad + slutspel A  B
1. Inger Evaldsson/Bertil Mårtensson, Dalsjöfors (13-2)
2. Märta Johansson/Marja Börjesson, Skene Boule (2-13)

Karin G och Monica B utslagna i A-slutspelets åttondel.
Elsie och Ralf Sjöberg vann B-finalen 13-7.

 

Övrarp semifinal

Semifinalen mellan Märta/Marja och G Carlén/E Persson var mycket
spännande, där tjejerna efter mycket bra spel kunde vinna med 13-12. 

 

17/7 Kindscupen, Svenljunga, V65d, monrad
1. Eddy Persson SSÖ/Kenneth Johansson VAR
5-8. J-E Johansson/J-O Johansson, Skene Boule (förlorade med knappa 10-13 i avgörande match)

 

14/6 KM dubbel, 5 matcher monrad, 20 lag deltog
1. Barbro o Håkan Skogum, 5 +37
2. Terhi Ylitapio/Stig Spång, 4 +18
3. Lilly o Ulf Svensson, 4 +7
4. Karin Granberg/Monica Brorsson, 3 +16
5. Elsie o Ralf Sjöberg, 3 +10
6. Evy Pettersson/Henry Johansson, 3 +6
7. Maj-Britt Hallin/Tore Svensson, 3 +4
8. Berit o Charley Sjöberg, 3 +3
9. Mats Andersson/Åke Hörder, 3 +-0
10. Björn Fränding/Lasse Fägersten, 3 -1
11. Josefina Hallin/Ranvi Johansson, 2 +1
12. Märta Johansson/Maj Gustafsson, 2 -1
13. Siv Köbsted/Bo Börjesson, 2 -4
14. Risto Leppämäki/Sven-Erik Andersson, 2 -4
15. Jan-Erik Johansson/Bengt Strömberg, 2 -7
16. Eivor o Lennart Olsson, 2 -12
17. Britta Sundhe/Dan Österberg, 2 -16
18. Arnold Johansson/Erling Hallin, 1 -15
19. Barbro Sixtensson/Svenne Andersson, 1 -21
20. Kerstin Johansson/Lilian Högenberg, 0 -18

  

28/5 Eriksöre Cup, Öland, damdubbel (öppen), gruppspel + slutspel, 33 lag.
Karin Granberg o Monica Brorsson vann sin grupp, 13-10, 13-5, 13-11. Åttondelen vanns med 13-4 mot ett lag från BC Öland. Kvarten förlorades med 10-13 mot ett Vetlanda-lag.

21/5 Renault Ladies Cup, Knektås, damdubbel, 6 monrad (pga regn avbröts tävlingen efter tre omgångar), 78 lag
1. I Evaldsson / A-M Johansson Dalsjöfors  3  +24
2. Märta Johansson/May Gustafsson Skene Boule  3  +23

Terhi o Elsie samt Karin o Monica hade båda två vinster då tävlingen avbröts.

 

Uppladdning inför STT-cup i Tranemo    
Uppladdning inför spelstart i Tranemo    
     

 

20/5 STT-cupen Tranemo, V65+ dubbel, 5 matcher monrad, 127 lag
1. Eddy Persson/Bertil Rydberg, Sansjö Boule  5 +46
2. Anita o Egon Ekunger, Hökerums Boule  5 +36
3. Jan-Erik o Jan-Ove Johansson, Skene Boule  5 +33

Övriga resultat för Skene Boule:
9. Lilly o Ulf Svensson  4 +22
11. Terhi Ylitapio/Stig Spång  4 +18
14. Karin Granberg/Monica Brorsson  4 +18
27. Elsie o Ralf Sjöberg  3 +17
44. Anita o Hans Nilsson  3 +5
45. Märta Johansson/Åke Hörder  3 +5
53. Barbro o Håkan Skogum  3  +0
62. Marja Börjesson/Berit Karlsson  3 -7
63. Siv Köbsted/Maj-Britt Hallin  3 -7

Alla Skene-boule-spelare hamnade på övre halvan av resultatlistan. Mycket bra jobbat!!!

 

April, Hallmästerskap Borås, öppen, grundomg monrad, därefter utslagning

 

Damsingel, 24 deltagare:
Match om 3:e pris Terhi Ylitapio, Skene Boule - Gerd Tunje, Sansjö 13 - 2
Semin: Terhi Ylitapio - Ingela Toresson, Borås Petanque  4 - 13
Kvarten: Terhi Ylitapio - Monica Rydell, Kronäng 13 - 10

Herrsingel, 34 deltagare
Final: Håkan Skogum, Skene Boule - Egon Ekunger, Hökerum 13 - 12
Semin: Håkan Skogum - Stellan Larsson, Sansjö  13 - 11
Kvarten: Håkan Skogum - Sören Friis-Hansen, Kronäng  13 - 10

Kvarten: Jan-Erik Johansson, Skene Boule - Egon Ekunger, Hökerum 1 - 13

Damdubbel, 11 lag
Match om 3:e pris: Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - B Gilbert/M Ericsson 13 - 3 
Semin: Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - M Rydell/K Häll 4 - 13
Kvarten: Evy Pettersson/Terhi Ylitapio  - Mona Nilsson/Siw Kvist 13 - 5

 

17/4 Hallcupen 4, Kungsbacka, dubbel, V60+, 5 matcher monrad, 44 lag
1?. Inger o Ove Löfgren, Helsingborg, 5 v.
?  Karin Granberg/Monica Brorsson 3 v.
Ingen resultatlista föreligger, men tjejerna gjorde bra ifrån sig då de var det enda rena damlaget.

16/4 Ullsaxen, Borås, dubbel, V65+, 6 matcher monrad, 62 lag
1. Inger o Ove Löfgren, Helsingborg, 6 v. +67
7. May Gustafsson / Stig Spång, Skene Boule 5 v. +9
9. Marja Börjesson / Märta Johansson, Skene Boule 4 v. +20

  

26/3 Knektåsmixen, Borås, V65+, 5 matcher monrad, 72 deltagande lag
1. Britta Sävsten / Bertil Ryberg, Bollebygd 5 v. +32
17. Siv Köbsted / L-E Fägersten, Skene Boule  3 v. +15

 

27/2 DM, Borås, trippel, V65+, grundomgång 4 monrad + slutspel, fyra lag från Skene Boule
1. Sansjö
3. Skene Boule: Stig Spång, Jan-Erik Johansson, Jan-Ove Johansson
6. Skene Boule: Ranvi Johansson, Maj-Britt och José Hallin 

  

19/2 Ladies Cup, Borås, damdubbel, 5 matcher monrad, 60 lag varav fem från Skene Boule
1. Margareta Ahlberg/Margret Bredberg, Sansjö  5 +34

Bästa resultat för Skene Boule:
6. Barbro Sixtensson/Terhi Ylitapio  4 +19
17. Märta Johansson/Marja Börjesson 3 +11
28. Siv Köbsted/Maj-Britt Hallin  3 +1

3/2  Färgcupen, Borås, mixed dubbel, 5 matcher monrad + finaler, 43 lag varav elva från Skene Boule.
1. Gerd Sandin/Eddie Persson, Sansjö Boule  6 +27

Bästa resultat för Skene Boule:

7. Barbro och Håkan Skogum   4 +14
11. Barbro Sixtensson/S-O Andersson  3 +14
14. Marja Börjesson/Åke Hörder  3 +10
15. Terhi Ylirapio/Stig Spång  3 +8
16. Ranvi Johansson/J-E Johansson  3 +7
19. Josefina Hallin/Mats Andersson  3 +3 

 

 

2009

 

BT-cupen 2009    
BT-cupen: Överst treorna Karin och Monica    
Nederst SEGRARNA Evy och Terhi    

 

 

22/12 2009 BT-Cupen Borås, damdubbel

Final:
Terhi Ylitapio/Evy Pettersson Skene Boule - Ingela Toresson/Christina Svensson Borås Petanque 13-4 13-6

Match om 3:e pris:
Karin Granberg/Monica Brorsson Skene Boule - Sofia o Birgitta Lindberg Sansjö Boule 13-11 13-5

21/12 2009 BT-Cupen Borås, damdubbel, semifinaler
Karin Granberg/Monica Brorsson - I Toresson/C Svensson 11-13, 13-4, 5-13
Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - Sofia o Birgitta Lindberg 13-11, 13-7

18/12 2009 BT-Cupen Borås, damdubbel, kvartsfinaler
Karin Granberg/Monica Brorsson - Märta Johansson/Elsie Sjöberg 13-5, 13-5
Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - K Åkerström/Britt Davidsson 13-4, 13-3

17/12 2009 BT-cupen Borås, damdubbel, 8-delsfinaler
Karin Granberg/Monica Brorsson - B Nilsson/I Johansson, Sansjö 13-1, 11-10
Märta Johansson/Elsie Sjöberg - B Olsson/E Johansson  13-6, 12-13, 13-6
Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - S Petersén/Salme Carlén  13-3, 13-6

 

16/12 2009 BT-cupen, Borås, damdubbel, 16-delsfinaler
Karin Granberg/Monica Brorsson - B Nero/M-B Bonander 13-5, 13-4
Terhi Ylitapio/Evy Pettersson - M Carlsson/S Karlsson 13-7, 13-1
Märta Johansson/Elsie Sjöberg - B Bergman/G Bodén w.o.

14/12 2009 BT-cupen, Borås, öppen klass, slutspel omg. 1, 64 lag kvar
Stig Spång/Jan-Erik Johansson - H Johansson/L-Å Nilsson  13-2, 12-13, 6-13
Barbro o Håkan Skogum - J-Å Brandt / Göte Brandt  6-13, 6-13

 

 

KM-mästare 2009  

Klubbmästare 2009 i singel:

Karin Granberg

och

Jan-Erik Johansson

 

5/12 KM singel, damer, 6 matcher monrad, 18 medlemmar deltog.
1. Karin Granberg, 5 v. +23
2. Terhi Ylitapio, 5 v. +7
3. Evy Pettersson, 4 v. +22
4. Monica Brorsson, 4 v. +11  67 EP
5. Ranvi Johansson, 4 v. +11  66EP
6. Berit Karlsson, 4 v. +9
7. Stina Porali, 3 v. +15
8. Maj-Britt Hallin, 3 v. +8
9. Josefina Hallin, 3 v. +5
10. Märta Johansson, 3 v. +3
11. Siv Köbsted, 3 v. -1
12. Barbro Skogum, 3 v. -10
13. Maj-Lis Rudolfsson, 2 v. -6
14. Britt-Inger Andersson, 2 v. -11
15. Sissi Axelsson, 2 v. -12
16. Berit Falk, 2 v. -17
17. May Gustafsson, 2 v. -22
18. Elsie Sjöberg, 0 v. -35

 

4/12 KM singel, herrar, 6 matcher monrad, 17 medlemmar deltog.
1. Jan-Erik Johansson, 5 v. +31
2. Lars-Åke Sandberg, 4 v. +17
3. Stig Spång, 4 v. +15
4. Håkan Skogum, 4 v. +14
5. Ralf Sjöberg, 4 v. +12
6. Jan-Ove Johansson, 4 v. +8
7. Folke Rudolfsson, 3 v. +11
8. Lasse Fägersten, 3 v. +10
9. Enar Sundling, 3 v. +3
10. Mats Andersson, 3 v. 0
11. Tore Ekberg, 3 v. -8
12. Risto Leppämäki, 3 v. -13
13. Göran Hamnesjö, 3 v. -13
14. Berndt Rosén, 2 v. -10
15. Dan Österberg, 2 v. -11
16. Ilmar Porali, 2 v. -12
17. Hans Andersson, 2 v. -18

 

28/11 DM i 4-mannalag, Borås, V55MX, 3 matcher monrad + slutspel, 15 lag deltog. I laget ingick Evy Pettersson, Lars-Erik Fägersten, Jan-Ove Johansson och Jan-Erik Johansson. 
1. Kinds BS
2. Kronängs IF
3. Dalsjöfors GOIF
4. Sansjö Boule
6. Skene Boule 8 p. - 7 vinster +13

 

13/11 Knektåsmixen, Borås, 5 matcher monrad, 72 lag, 6 lag från Skene Boule deltog.

1. Inger Lydén / Ove Löfgren, H-borg/Skara, 5 vinster  +50
2. May Gustafsson / Stig Spång, Skene Boule,  5 v. +19
13. Monica Brorsson / Jan-Ove Johansson, Skene Boule, 4 v.  +8
22. Barbro o Håkan Skogum, Skene Boule, 3 v.  +11
37. Elsie o Ralf Sjöberg, Skene Boule, 3 v.  -10
38. Karin Granberg / Jan-Erik Johansson, Skene Boule, 2 v. +1


       

 May och Stig är mycket nöjda efter ett väl utfört dagsverke i Borås

 

 

23/10 Lady Cup, Borås, damdubbel, 5 matcher monrad, 72 lag, 6 lag från Skene Bouleklubb deltog - med fina framgångar som synes.

1. Elsie Sjöberg / May Gustafsson, Skene Boule, 5 vinster +35

2. Berit Nero / M-B Bonander, Dannike, 5 v. +12

3. Rose-Marie Ahlstrand / Margareta Mikaelsson, Jönköping,  4 v.  +31

6. Evy Pettersson / Märta Johansson, Skene Boule, 4 v. +21 (60 Ep)

7. Berit Sjöberg / Terhi Ylitapio, Skene Boule, 4 v. +21 (57 Ep)

30. Monica Brorsson / Karin Granberg, Skene Boule, 3 v. +-0

37. Siv Köbsted / Maj-Britt Hallin, Skene Boule, 2 v. +10

  

     Pristagarna Lady Cup

Pristagarna i Lady Cup: Segrarna May och Elsie omgivna av tvåorna t.v. och treorna t.h.

 

 

19/9 Guldmixen Övrarp, V55 mix, 4 matcher monrad + slutspel A/B, 32 lag

8:a (A-final) Monica Brorsson / Jan-Erik Johansson, Skene Boule

2:a (B-final) Terhi Ylitapio / Stig Spång, Skene Boule 

 

29/8 Åskloster, öppen dubbel, 6 matcher monrad, 40 lag, 5 lag från Skene Boule deltog.

1. Rut o Henry Eliasson, Derome

4. Jan-Erik o Jan-Ove Johansson, Skene Boule

7. Siv Köbsted / Lars-Erik Fägersten, Skene Boule

14. Berit o Lars-Åke Sjöberg, Skene Boule

15. Märta Johansson / Mats Andersson, Skene Boule

 

22/8 DM Tibro, öppen mix, monrad, 14 lag

1. Birgitta o Herman Thorell, POM

4. Berit o Lars-Åke Sjöberg, Skene Boule

 

22/8 Önneredsfighten Landvetter, V60 trippel, 6 matcher monrad

1. J-E Johansson, J-O Johansson, Stig Spång, Skene Boule, 5 vinster +37

2. Skatås 5 vinster +22

3. Landvetter 4 vinster +28

 

21/8 Knektåsmixen Borås, V65 mix, 5 matcher monrad, 96 lag, 6 från Skene

1. Britta Säfsten / Bertil Ryberg, Bollebygd, 5 vinster +48

18. Elsie o Ralf Sjöberg, Skene Boule, 4 vinster +8

25. May Gustafsson / Lars-Erik Fägersten, Skene Boule, 3 vinster +14

 

15/8 Kindsmixen Svenljunga, V65+, 4 matcher monrad+A/B-slutspel, 32 lag, 4 lag från Skene Boule

1. Karin Bergström / Tage Axelsson, Sansjö Boule

3. Elsie o Ralf Sjöberg, Skene Boule (vann med 13-5 i matchen om 3:e pris)

Plats 5-8 A-final: May Gustafsson / Lars-Erik Fägersten, Skene Boule

Karin Granberg / Jan-Erik Johansson till A-final, utslagna i 8-delen

 

2/8 Augustiträffen Falkenberg, V65d, gruppspel+slutspel, 42 lag

1. Berit o Rune Johansson, Falkenberg

4. Jan-Erik o Jan-Ove Johansson, Skene Boule

Karin Granberg/Monica Brorsson utslagna i 8-delen B-final

 

11/7 Kindsveteranen Svenljunga, V55 dubbel, monrad, 16 lag

1. Monica o Östen Rydell, Bollebygd

7. Terhi Ylitapio / Stig Spång, Skene Boule

 

10/7 Kindsveteranen Svenljunga, V65 dubbel, 6 matcher monrad, 59 lag, 5 lag från Skene Bouleklubb deltog

1. Roland Henkelman / Sune Moberg, Varberg

16. Maj-Britt Hallin / Stig Spång, Skene Boule

18. Evy Pettersson / Åke Hörder, Skene Boule

 

1/7 Varbergs Strandcup "Kjells Minne", V60 dubbel, monrad, 131 lag, 5 lag från Skene Bouleklubb deltog

1. Hilbert Björkdahl / Carlos Soto, SAN

8. Jan-Erik Johansson / Jan-Ove Johansson, Skene Boule

33. Barbro o Håkan Skogum, Skene Boule

 

3/6 Sansjö Cupen Sandared, V55 dubbel, 6 matcher monrad, 36 lag

1. Bertil Ryberg / Reino Lindberg, Bollebygd/Sansjö

2. Inger Lydén / Ove Löfgren, Kärnan/Skara

3. Monica Brorsson / Åke Hörder, Skene Boule

 

28/5 STT-cupen Tranemo, öppen dubbel, 5 matcher monrad, 105 lag, 5 lag från Skene Boule deltog med fina framgångar

1. Berit o Lars-Åke Sjöberg, Skene Boule, 5 vinster +40, 65 Ep

2. Arne Pettersson / Stig Björklund, Öxabäck, 5 v. +40, 63 Ep

4. Inez o Gösta Larsson, Svansjö Boule, 5 v. +14

5. Jan-Erik o Jan-Ove Johansson, Skene Boule, 4 v. +32

7. Terhi Ylitapio / Stig Spång, Skene Boule, 4 v. +26

12. Evy Pettersson / Åke Hörder, Skene Boule, 4 v. +18

 

 Segrarna i STT-cupen Tranemo

Berit och "Charley" Sjöberg är glada över
vinsten i Tranemo

 

 

22/5 -09 Renault Ladies Cup i Knektås, Borås, damdubbel, 5 mantcher monrad, 85 lag. Sex damlag från Skene Boule deltog.
1. I-M Dahlström / Britt Taube, ÅRE/Slottskogen  5 vinster  +31
14. Berit Karlsson / Marja Börjesson, Skene Boule  4  +12
16. Anita Nilsson / May Gustafsson, Skene Boule  4  +12
17. Maj-Britt Hallin / Terhi Ylitapio, Skene Boule  3  +21
29. Märta Johansson / Evy Pettersson, Skene Boule
44. Karin Granberg / Monica Brorsson, Skene Boule

 

20/5 2009 KM i dubbel, Vävarevallen, 5 matcher monrad, 15 lag deltog.

1. Jan-Erik Johansson / Jan-Ove Johansson  5  +35
2. Ralf Sjöberg / Enar Sundling  4  +11
3. Evy Pettersson / Åke Hörder  3  +12
4. Barbro o Håkan Skogum  3  +8
5. Britt-Inger o Erland Andersson  3  +6
6. Siv Köbsted / Lars-Erik Fägersten  3  +4
7. Risto Leppämäki / Sven-Erik Andersson  3  +3
8. Karin Granberg / Monica Brorsson  3  +1
9. Stina o Ilmar Porali  2  -2
10. Terhi Ylitapio / Stig Spång  2  -4
11. Berit o Lars-Åke Sjöberg  2  -7
12. May Gustafsson / Göran Hamnesjö  2  -8
13. Kerstin Johansson / Arne Johansson  2  -9
14. Märta Johansson / Hans-Olof Nilsson  2  -11
15. Marja Börjesson / Berit Karlsson  1  -14

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:40 Skribent: KG

Postadress:
Skene Bouleklubb - Boule
Leif Thomsen, Lassebergsgatan 1
51164 Skene

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: leif.thomsen@telia.c...

Se all info