Hoppa till sidans innehåll

Lokalserien


VÅREN 2016

 

IMG_3497 - kopia

FINAL
Skene 4 Märta, Sylvia - Svansjö 1 Kjell, Inger  13-7, 8-13, 13-6

MATCH OM TREDEJ PRIS
Horred PRO - Skene 1 Hans, Ulla  6-13, 7-13 

 

SEMIFINALER, 1 april kl. 10

Skene 4 Märta, Sylvia - Skene 1 Ulla, Hans 13-9  13-6   
Svansjö 1 Kjell, Inger - Horred Bengt, Ingrid 13-1  13-5   

 

 

IMG_3467  IMG_3468
Sylvia o Märta klara för semifinal Kjell o Inger klara för semin efter en knallhård
match mot Lasse o Jan-Olof 

 

KVARTSFINAL, lördag 19/3 kl. 10

Svansjö 3 Klamas - Horred Bengt, Ingrid 13-4 9-13  9-13 
Skene 2 Lasse, Jan-Olof   - Svansjö 1 Kjell, Inger 13-7  10-13  12-13
Svansjö 6 Gunnel, Eivor - Skene 4 Märta, Sylvia    10-13  8-13  
Örby 2 Ranvi, Tore - Skene 1 Ulla, Hans  8-13  5-13  

 

ÅTTONDELSFINAL, fredag 18/3 kl. 10.00

Svansjö 3: Klamas - Fritsla 2: Svenne, Barbro 13-9   13-2   
Horred: Bengt, Ingrid - Örby 1: Gunvor, Ingegerd 4-13  13-4  13-7 
Skene 2: Lasse, Jan-Olof   - Svansjö 4: Lasse, Kjell  1-13 13-6  13-4 
Svansjö 8: Inez, Gösta - Svansjö 1: Inger, Kjell  5-13 9-13   

 

ÅTTONDELSFINAL, fredag 18/3 kl. 12.30

Svansjö 6: Gunnel, Eivor    - Svansjö 5: Leif, Jan-Gunnar 13-7  13-5   
Skene 4: Märta, Sylvia - V. Mark 2: Staffan, Alrik  12-13  13-3 11-7 
Skene 3: Evy, Arne - Örby 2: Ranvi, Tore  1-13 13-7  9-13 
Skene 1: Ulla, Hans - Fritsla 3: Siv, Inger  13-10 13-3   

 

 

 

 

HÖSTEN 2015

P1010683 (1) - kopia

 

 

FINAL

Svansjö 2: Margareta / Arvi - Skene 5: Märta / Sylvia 13-2, 5-13, 13-2

 

MATCH OM TREDJE PRIS

Skene 9: Barbro / Håkan - Skene 2: Lasse / Jan-Olof 12-13, 13-5, 12-7

 

SEMIFINALER

Skene 2: Lasse  - Svansjö 2: Margareta / Arvi  4-13, 3-13

Skene 9: Skogum - Skene 5: Märta / Sylvia 6-13, 13-12, 11-13

 

KVARTSFINALER

Svansjö: Klamas - Skene 8: Hans-Olof  13-10, 13-7

Skene 5; Märta  -   Skene 6: Evy  13-12, 10-13, 13-9

Skene 3: Terhi -      Skene 9: Skogum  7-13, 6-13

Skene 2: Lasse -    Fritsla: Svenne  13-11, 8-13, 13-6

 

ÅTTONDELSFINAL, 27/11 kl. 10.00

Skene 6: Evy, Ingrid - V Mark: Staffan, Alrik  13-4 13-12   
Skene 10: Arne - Skene 8: Hans-Olof, Bertil     12-13 2-13   
Skene 5: Märta, Sylvia        Skene 1: Hans, Ulla  13-12 0-13  11-5 
Svansjö 2: Margareta, Arvi - Öxabäck 2: Leif, Mats  13-6 9-13  13-8 

 

27/11 kl. 12.30

Skene 7: Dick, Bosse   - Fritsla 3: Svenne, Barbro   6-13  13-7  6-13 
Skene 9: Håkan, Barbro - Örby 2: Ranvi, Tore  6-13 13-8  13-5 
Skene 2: Lasse, Jan-Olof   - Kinna SPF: Ann, Bo  12-13 13-3  13-3 
Skene 3: Terhi, Sirkka-Liisa   Skene 4: Karin, Monica 13-11  13-3   

 

 

 

VÅREN  2015

 

FINAL

Skene 4: Håkan, Leif    - Örby 5: Ranvi, Kent     13-4 13-7


MATCH OM TREDJE PRIS

Skene 5: Terhi, Evy      - Skene 3: Lasse, Jan-Olof 13-11 13-8

 

 

SEMIFINALER LÖRDAG 14/3 KL. 10

1. Skene 5: Terhi, Evy - Skene 4: Håkan, Leif  11-13 10-13   
3. Skene 3: Lasse, Jan-Olof    - Örby 5: Ranvi, Kent  13-11 10-13  8-13 

 

IMG_2415

Kvartsfinal, närmast Skene 5 mot Horred SPF, bakom är
Skene 3 mot Örby 1.

KVARTSFINALER FREDAG 13/3 KL. 10

1. Skene 5: Terhi, Evy                       - Horred SPF: Lennart, Bengt  13-12  11-13  13-5 
2. Svansjö 6: Gösta, Ulla - Skene 4: Håkan, Leif                  7-13 13-12  1-13 
3. Örby 1: Josefina, Tore        - Skene 3: Lasse, Jan-Olof  13-6 9-13  10-13 
4. Skene 2: Sylvia, Dick - Örby 5: Ranvi, Kent  11-13 3-13   

 

 

ÅTTONDELS-FINALER LÖRDAG 7/3 

1. Skene 1: Hans, Ulla - Skene 5: Terhi, Evy 3-13 13-9 1-13
2. Svansjö3: Lasse, Nisse       - Horred SPF: Lennart, Bengt 13-12 12-13 6-11
3. Svansjö 6: Gösta, Ulla - Svansjö 5: Leif, Jan-Gunnar 13-6 13-8  
4. Skene 4: Håkan, Leif - Fritsla 2: Svenne, Barbro 13-2 13-0  

 

1. Örby 1: Josefina, Tore           - Fritsla 3: Ingegerd, Viola               18-8 13-10  
2. Skene 3: Lasse, Jan-Olof - Svansjö 4: Gunnel, Barbro 13-4 0-13 13-5
3. Svansjö 1: Kjell, Inger - Skene 2: Sylvia, Dick 2-13 9-13  
4. Örby 5: Ranvi, Kent - Horred PRO: Bengt, Ingrid 13-7 13-9  

 

 

 

 

HÖSTEN 2014

 

IMG_2230

FINAL SÖNDAG 30/11

1. Örby 7: Tore/Josefina - Svansjö 7: Inez/Gösta 13-5 13-8

MATCH OM TREDJE PRIS

3. Fritsla 4: Svenne/Barbro - V. Mark 1: Kjell/Staffan  3-13 9-13

 

SEMIFINALER 
Söndag 30/11 kl. 10 

1.  Fritsla 4: Svenne/Barbro  Örby 7: Tore/Josefina  1-13  0-13   
 2. V. Mark 1: Kjell/Staffan  Svansjö 7: Gösta/Inez   13-9 4-13  8-13 

 

 

KVARTSFINALER
Lördag 29/11 

1. Skene 7: Arne//Ann-Sofi - Örby 7: Tore/Josefina 12-13   7-13  
2. Skene 2: Hans/Ulla - Svansjö 7: Gösta/Inez 13-10   10-13 0-13 
3. V. Mark 1: Kjell, Staffan - Skene 10: Bertil/Jan-Ove 6-13 13-7  13-10 
4. Fritsla 4: Svenne/Barbro - Skene 4: Tore/Ronny 13-12 13-10   

 

ÅTTONDELS-FINALER

Fredag 28/11 kl. 10.00

1. Fritsla 4: Svenne/Barbro - Skene 9: Märta/May 13-6  13-10   
2. Skene 4: Ronny/Bosse - Svansjö 8: Nisse/Lasse 7-13  13-11  13-6 
3.  Skene 3: Lasse/Jan-Olof - Skene 7: Arne/Ann-Sofie  13-1 11-13  11-13 
4. Skene 5: Terhi/Evy - Örby 7: Tore/Josefina  12-13 13-10  10-13 

 

Fredag 28/11 kl. 12.30

1. Horred SPF: Lennart/Bengt - V. Mark 1: Kjell, Staffan 11-13  3-13   
2. Skene 10: Bertil/Jan-Ove - Svansjö 1: Eivor/Gunnel 6-13  13-11  11-13 
3. Skene 1: Karin/Monica - Skene 2: Hans/ Ulla  12-13 7-13   
4. Örby 2: Ranvi/Kent - Svansjö 7: Inez/Gösta 9-13  8-13   

 

 

VÅREN 2014

 

våren

1) Bertil Johnsson / Bengt Strömberg, Horred 2) Terhi Ylitapio / Evy Pettersson, Skene
4) Leif / Jan-Gunnar Persson, Svansjö 3) Lasse Fägersten / Hans Johansen, Skene 

 

FINAL
Horred PRO - Skene 1  13-5, 7-13, 13-7 

MATCH OM TREDJE PRIS

Skene 3 - Svansjö 7 13-3, 1-13, 13-1

 

SEMIFINALER FRE 28/3 KL. 10.00

Horred PRO : Bengt/Bertil    - Svansjö 7: Leif/Jan-Gunnar     13-4  13-0 
Skene 3: Lasse/Hans - Skene 1: Evy/Terhi  8-13  6-13

 

 

KVARTSFINAL LÖR 22/3 KL. 10.00

Svansjö 7           -   Skene 2            13-2        13-2       
Örby 5 - Skene 1 13-12 12-13 4-13    
Skene 3 - Svansjö 4 13-8 13-1  
Horred PRO - Skene 6 13-6 13-7  

 

 

ÅTTONDELSFINALER

Fre 21/3 kl. 10.00

1. Horred PRO 1: Bengt, Bertil - Horred SPF: Lennart, Bengt 9-13 13-4 12-11
2. Skene 4: Tore, Ronny - Skene 6: Märta, Arne 7-13  2-13   
3. Fritsla 2: Barbro, Svenne - Svansjö 7: Leif, Jan-Gunnar  13-9 12-13  9-13
4. Skene 2: Elsie, Ralf - Svansjö 3: Eleanor, Ulla 13-12  3-13  11-10

 

Fre 21/3  kl. 12.30

1. Skene 3: Lasse, Hans - Öxabäck 3: Birgitta, Gulli 13-2  13-1   
2. Svansjö 4: Margareta, Arvi - Örby 4: Ulla-Britt, Henry 12-13  13-5  13-11
3. Örby 5: Ranvi, Kent - Svansjö 1: Gunnel, Eivor  13-8 12-13  11-9
4. Örby 2: Maj-Britt, Tore - Skene 1: Evy, Terhi 6-13  13-1  5-13

 

 

 

 

 

HÖSTEN 2013

 

lokalser ht finalister

Fr.v. 1) Lasse Fägersten / Hans Johansen 2) Håkan o Barbro Skogum 3) Evy Pettersson /(Terhi Ylitapio) 4) Mats Folkesson / Leif Nystedt Öxabäck

 

FINAL

Skene 3: Hans/Lasse - Skene 8: Barbro/Håkan  13-10  5-13  13-4

MATCH OM TREDJE PRIS

Öxabäck 2: Mats/Leif - Skene 4: Evy/Ulf (Terhi) 9-13  0-13   
           

 

SEMIFINALER 7/12 kl. 10

Öxabäck 2: Mats/Leif - Skene 3: Hans/Lasse 4-13  4-13     
Skene 8: Barbro/Håkan                 - Skene 4: Evy/Ulf (Terhi)              7-13  13-10  13-6   

 

lokalser ht kvartsfinal

Två skenelag mötte var sitt lag från Svansjö i kvartsfinalen. Skene avgick med segern i båda matcherna, men det var hårdare än vad siffrorna visar.  

 

Klara för åttondelen

 

lokalser ht berit märta lokalser ht håkan siv  
Berit och Märta Håkan o Siv (Barbro)  
lokalser ht evy terhi lokalser ht ralf elsie  
Evy och Terhi Ralf och Elsie  
lokalser ht karin monica lokalser ht hans lasse lokalser ht enar janolof
Karin o Monica Hans o Lasse Enar o Jan-Olof

 

KVARTSFINAL fredag 6/12 kl. 10

1 Skene 8: Håkan/Barbro - Svansjö 2: Margareta/Arvi 13-2  13-11   
2 Svansjö 9: Eivor/Gunnel - Skene 3: Hans/Lasse 9-13  7-13   
3 V. Mark 2: Elsa/Kjell - Öxabäck 2: Mats/Leif 13-11  3-13  8-13 
4 Skene 4: Evy/Terhi - V. Mark 1: Mona/Gilbert  13-7 13-7   

 

Åttondelsfinaler
Söndag 1/12 kl. 10

1 Skene 9: Enar/Jan-Olof - Svansjö 9: Eivor/Gunnel  2-13 5-13   
2 Örby 7: Georg/Henry  Skene 8: Barbro/Håkan   13-0 0-13  8-13 
3 Skene 3: Hans/Lasse - Fritsla: Barbro/Svenne  13-8 13-11   
4  Svansjö 2: Margareta/Arvi Skene 5: Märta/Berit   9-13  13-11  10-6

 

Söndag 1/12 kl. 12.30

1  Örby 2: Ranvi/Kent Skene 4: Evy/Terhi  5-13  3-13   
2 V Mark 2: Elsa/Kjell - Skene 1: Karin/Monica 10-13   13-5 8-4 
3  V. Mark 1: Mona/Gilbert     Skene 2: Elsie/Ralf  9-13  13-6  13-3 
4 Örby 5: Maj-Britt/Tore    - Öxabäck 2: Mats/Leif  13-4 11-13  7-13 

 

Sextondelsfinaler 


Fredag 29/11 kl. 10

1. Örby5: Maj-Britt/Tore Svansjö 3: Inger/Kjell 13-7  13-8   
2. Svansjö 10: Barbro/Gunnel Öxabäck 2: Mats/Leif  8-13 13-9  10-13 
3. Horred PRO: Sylvia, Ingela V. Mark 2: Elsa/Kjell   11-13 6-13   
4. Skene 1: Karin/Monica Öxabäck 1:Birgitta/Gulli  13-3  13-12   

 

Fredag 29/11 kl. 12.30

1. Skene 3: Hans/Lasse  Örby 6: Ulla-Britt/Elsa  13-12  13-1   
2. Fritsla 2: Barbro/Svenne      Örby 1: Gunvor/Ingegerd   13-11 13-7   
3. Skene 9: Enar/Jan-Olof  V. Mark 3: Alrik/Staffan   13-5 13-3   
4. Svansjö 9: Gunnel/Eivor  Örby 4: Gunnar/Sven-Erik  13-10  13-8   

 

Lördag 30/11 kl. 10

1. Skene 7: Tore/Ronny              V. Mark 1: Mona/Gilbert   10-13 2-13   
2. Skene 2: Elsie/Ralf  Svansjö 12: Gösta/Kent   13-5 12-13  13-10 
3. Svansjö 4:   Lasse/Nisse                Örby 2: Ranvi/Kent   9-13 8-13   
4. Skene 4: Evy/Terhi  Svansjö 7: Ulla/Eleonor   13-2 13-2   


Lördag 30/11 kl. 12.30

1. Svansjö 2: Margareta/Arvi         Fritsla 1: Ingegerd/Viola  13-5   13-3  
2. Örby 3: May/Josefina      Skene 5: Märta/Berit  10-13   12-13  
3. Örby 7: Georg/Henry  Kinna SPF: Ann/Bo  13-12   13-10  
4. Skene 8: Barbro/Håkan  Fritsla 3: Siv/Inger  13-10   8-13 13-1 

 

 

 

 

VÅREN 2013

 

1. Skene 2 (Lasse Fägersten, Risto Leppäniemi (Hans Johansen))
2. Fritsla 1 (Svenne Andersson, Barbro Sixtensson)
3. Skene 1 (Evy Pettersson, Terhi Ylitapio)
4. V Mark 3 (Kjell Nordin, Inger Persson)

 

Final: Fritsla 1 - Skene 2  10-13, 6-13

3:e pris: V Mark 3 - Skene 1  6-13, 11-13

Semifinaler:
V Mark 3 - Fritsla 1  5-13, 3-13

Skene 2 - Skene 1  12-13, 13-7, 13-12 

 


HÖSTEN 2012

 

FINAL

Skene 1: Evy, Terhi - Svansjö 4: Inez, Gösta 13-10 13-6  

 

lokalser ht12 final

1) Evy, Terhi 2) Inez, Gösta

 

MATCH OM TREDJE PRIS

Skene 4: Barbro, Håkan - Skene 8: Tore, Ronny 13-9 9-13 13-5

 

 

SEMIFINALER

Lördag 8/12 kl. 10.00

1 Skene 4: Barbro, Håkan   - Skene 1: Evy, Terhi  5-13 8-13   
3 Svansjö 4: Inez, Gösta - Skene 8: Tore, Ronny  13-8  13-12  

 

 

 

KVARTSFINALER

Fredag 7/12 kl. 10.00

1 Skene 1: Evy, Terhi - Skene 2: Hans, Lasse  13-9 10-13  13-7 
2 Horred PRO: Bengt, Gunnar - Skene 8:Tore, Ronny  9-13 9-13   
3 Svansjö 4: Inez, Gösta - Örby 6: Ulla-Britt, Henry  13-9 13-3   
4 V. Mark 1: Mona, Gilbert - Skene 4: Barbro, Håkan  12-13 7-13   

 

ÅTTONDELSFINALER

Söndag 2/12 kl. 10

1 Örby 1: Urban, Vidar - Horred PRO: Bengt, Gunnar  9-13 2-13   
2 Skene 7: Hans-Olof, Bo - Skene 1: Evy, Terhi  9-13 13-12  0-1 
3 Skene 8: Tore, Ronny - Skene 3: Elsie, Lasse  13-7 7-13  8-7 
4 Skene 2: Hans, Lasse - Örby 2: MajBritt, Tore  13-0 13-8   

 

Söndag 2/12 kl. 12.30

1 Skene 5: Märta, May - Västra Mark 1: Mona, Gilbert  11-13 4-13   
2 Örby 4: Maj-Britt, Elsa - Svansjö 4: Inez, Gösta  11-13 9-13   
3 Skene 4: Barbro, Håkan - Horred SPF: Gösta, Acke  9-13 13-8  13-2 
4 Svansjö 7: Leif, Kjell - Örby 6: Ulla-Britt, Henry  13-7 12-13  10-13 

 

SEXTONDELSFINALER

Fredag 30/11 kl. 10.00

1 Skene 4: Barbro, Håkan - Svansjö 8: Margit, Anna-Lisa 13-1  13-9  
2 Svansjö 1: Gunnel, Eivor - Horred SPF: Gösta, Acke  10-13 13-12 12-13
3 Skene 5: Märta, May - Svansjö 3: Eleanor, Ulla  13-8 13-3  
4 Västra Mark 1: Mona, Gilbert - Örby 3: Gunvor, Ingegerd  5-13 13-7 13-10

 

Fredag 30/11 kl. 12.30

1 Skene 2: Hans, Lars-Erik - Örby 8: Arnold, Sven-Erik 13-4  13-9   
2 Fritsla 2: Viola, Ingegerd - Örby 2: Maj-Britt, Tore  6-13  13-9 5-11 
3 Svansjö 9: Lars-Erik, Nisse - Skene 7: Hans-Olof, Bo  13-8 8-13   8-13
4 Skene 1: Evy, Terhi - Svansjö 2: Margareta, Arvi  6-13 13-6   13-6

 

Lördag 1/12 kl. 10.00

1 Svansjö 7: Leif, Kjell - Öxabäck 1: Inga-Britt, Åke  13-4 13-8   
2 Skene 10: Enar, Leif - Örby 6: Ulla-Britt, Henry  3-13 13-10  11-13 
3 Örby 5: Ranvi, Kent - Örby 4: Maj-Britt, Elsa  6-13 13-3  7-13 
4 Svansjö 4: Inez, Gösta - Skene 11: Ann-Sofi, Arne  13-9 13-7   

 

Lördag 1/12 kl. 12.30

1 Skene 9: Lars-Inge, Jan-Olov - Skene 8: Tore, Ronny  2-13 13-8  10-13 
2 Svansjö 6: Barbro J - Skene 3: Elsie, Lasse  1-13 8-13   
3 Skene 6: Karin, Monica - Örby 1: Vidar, Urban  13-4 10-13  6-13 
4 Horred PRO: Bengt, Gunnar - Svansjö 5: Inger, Kjell  13-7 13-7   

 

 


VÅREN 2012

lokalser vt12 finalister

Finalisterna våren 2012:
1:a Gilbert o Karin (ersättare för Mona), 4:a Barbro o Håkan, 3:a Jan-Erik o Jan-Ove, 2:a Bengt o Bertil

 

FINAL, lördag 24/3

 

Horred PRO 2     - V Mark 1        4-13 1-13

 

 


MATCH OM TREDJE PRIS

 

 

Skene 4         - Skene 10         2-13 12-13

 

 


SEMIFINALER
Lördag 24/3 kl. 10
 

 

 

Skene 4        - Horred PRO 2         3-13   7-13   
V Mark 1  - Skene 10   13-5 13-3   

 

 

 Gruppsegrare våren 2012
  Några av gruppsegrarna våren 2012

 

 

KVARTSFINALER
Fredag 23/3 kl. 10

 

 

Svansjö 2: Klamas                  - Horred PRO 2: Bengt, Bertil      4-13  0-13  
Skene 10: Janne x 2 - Kungsäter 2: Nilssons  11-13  13-12  13-7
V Mark 1: Carlssons - Fritsla 3: Ingegerd, Viola 13-8  12-13 13-3 
Skene 4: Skogums Horred PRO 1: Olssons  13-12  13-9  

 

 


 

ÅTTONDELS-FINALER
Söndag 18/3 kl. 10

 

 

 Kungsäter 1: Anitha, Hans  Svansjö 6: Leif, Kjell 13-1  13-6   
Svansjö 5: Eivor, Gunnel - Horred PRO 2: Bengt, Bertil 13-7   12-13 0-4 
Skene 10: Janne, Janne Fritsla 1: Siv, Inger  13-10   13-7  
Örby 5: Maj-Britt, Inger - Svansjö 2: Arvi, Margareta  3-13  11-13  

 

 


Söndag 18/3 kl. 12.30

 

 

Svansjö 8: Ulla, Birgit - Horred PRO 1: Eivor, Lennart  5-13 5-13   
Fritsla 3: Viola, Ingegerd  Kungsäter 1: Karl, Maj-Britt   7-13 13-10  13-9 
Skene 4: Barbro, Håkan - V Mark 2: Inger, Kjell  13-11 13-7   
 Skene 1: Hans, Lasse V Mark 1: Mona, Gilbert   11-13 13-3  12-13 

 

 


SEXTONDELS-FINALER

Fredag 16/3 kl. 10

 

 

Skene 4: Barbro, Håkan - Skene 8: Lars-Inge, Dan 13-11  13-4   
Fritsla 2: Barbro, Svenne - V. Mark 2: Inger, Kjell  8-13 13-4  9-13 
Kinna SPF: Walter, Rune - Svansjö 8: Ulla, Birgit  13-12 12-13  10-13 
Örby 2: Ingegerd, Gunvor         - Horred PRO 1: Eivor, Lennart   9-13  5-13   

 

 

 

Fredag 16/3 kl. 12.30

 

 

Svansjö 4: Inez, Gösta - Örby 5: Maj-Britt, Inger 13-11   6-13  12-13
Svansjö 2: Margareta, Arvi - Örby 3: José, Ranvi  13-4 13-12   
Skene 9: Märta, Marja - Svansjö 5: Gunnel, Eivor  12-13 7-13   
Horred PRO 2: Bertil, Bengt - Svansjö 3: Eleanor, Gunnel 13-6  13-3   

 

 

 

Lördag 17/3 kl. 10

 

 

Skene 1: Hans, Lasse - Svansjö 7: Barbro, Björn 13-9  5-13  13-2 
V. Mark 1: Mona, Gilbert - Örby 6: Elsa, Maj-Britt 13-9  13-9   
Skene 2: Terhi, Stig - Fritsla 3: Viola, Ingegerd 7-13  7-13   
Kungsäter 1: Maj-Britt, Karl  - Skene 5: Tore, Ronny 13-2  13-0   

 

 

 

Lördag 17/3 kl. 12.30

 

 

Skene 10: Janne, Janne      - Horred SPF 2: Acke, Gösta 13-1  13-6   
Fritsla 1: Siv, Inger - Örby 4: Maj-Britt, Tore 13-7  13-0   
Svansjö 1: Kjell, Nisse - Kungsäter 2: Laila, Anitha 13-9  4-13  10-13 
Skene 6: Evy, Åke - Svansjö 6: Leif, Kjell 10-13  4-13   

 

 

 

 

 

HÖSTEN 2011

 

 

 

 

Lokalser2011 höst Grattis på födelsedagen,
Bertil (2/12)!
Om du vinner höstserien,
så behöver du inte
cykla hem - men det är
bra att du är förberedd
på det värsta.
   

 

 

Lokalserien ht 2011

Pristagarna fr v: 1:a Bertil, Bengt / 2:a Mona, Gilbert / 3:a Monica, Karin / 4:a Olle, Lars

 

Söndag 4/12 kl. 10

 

Final

 

 

Horred 3 - V. Mark 1 13-5 13-5

 

 

 

Match om 3:e pris

 

 

Horred 2 - Skene 1 7-13 5-13

 

 

 

GRUPPSEGRARE
Grupp 1: Skene 9 - Barbro och Håkan
Grupp 2: Skene 5 - Evy och Leif
Grupp 3: Svansjö 4 - Leif och Hugo
Grupp 4: Skene 2 - Lasse och Hans
Grupp 5: Skene 3 - Elsie och Ralf
Grupp 6: Skene 8 - Siv och Bo

 

Semifinaler

 

 

Horred PRO 3: Bengt, Bertil - Horred PRO 2: Lars, Olle 13-3  13-3   
V. Mark 1: Mona, Gilbert - Skene 1: Karin, Monica 13-7  6-13  13-7 

 

 

 

Semifinalister:

 

 

 

Lokalser2011 höst Lokalser2011 höst Lokalserien
Gilbert o Mona Bengt o Bertil Olle o Lars

 

 

 

Kvartsfinaler

Fredag 2/12 kl. 10

 

 

Horred PRO 2: Lars, Olle - Fritsla 2: Svenne, Barbro 13-7  13-8   
Skene 1: Karin, Monica - Skene 2: Lasse, Hans 13-11  4-13  13-4 
Kungsäter: Karl, Hans - V Mark 1: Mona, Gilbert 13-7  9-13  5-13 
Skene 5: Evy, Leif - Horred PRO 3: Bertil, Bengt 13-8  3-13  9-13 

 

 

 

Åttondels-finaler
 

Söndag 27/11 kl. 10

 

 

Öxabäck 1        Skene 2  8-13  5-13   
Fritsla 2 - Svansjö 4 13-10 8-13  13-2 
V Mark 5  Skene 1  13-3  2-13  8-13 
Skene 6 - Horred PRO 2 13-4  1-13  6-13 

 

 

 

Söndag 27/11 kl. 12.30

 

 

Horred PRO 3 - Svansjö 1         13-8  11-13  13-11 
V Mark 1  Skene 3  0-13  13-9  13-10 
Skene 5 - Svansjö 6 13-6  13-7   
Örby 3  Kungsäter  0-13  13-10  7-13 

 

 

 

 

Sextondels-finaler

 

 

Fredag 25/11 kl. 10

 

 

 

Skene 5: Evy, Leif - Öxabäck 4: Inga-Britt, Leif 13-6  13-3   
Svansjö 6: Gunnel, Eivor - Fritsla 1: Ingegerd, Ronny  3-13 13-5  12-6
Horred PRO 3: Bertil, Bengt - Svansjö 9: Gretha, Kent  13-12 13-6   
Skene 9: Barbro, Håkan - Svansjö 1: Kjell, Nisse  7-13 7-13   

 

 

 

Vi är vidare till åttondelen:

 

 

Lokalserien Lokalserien Lokalserien Lokalserien
Leif och Evy  Tore och Ronny  Olle och Lars  Leif och Hugo


 

 

Fredag 25/11 kl. 12.30

 

 

Skene 6: Ronny, Tore - Fritsla 3: Siv, Inger  13-10 9-13  13-10
Horred PRO 2: Inger, Lars - Kinna SPF 1: Walter, Rune  12-13 13-7  13-6
Fritsla 2: Svenne, Barbro - Svansjö 2: Margareta, Arvi  8-13 13-11  13-3
Svansjö 4: Leif, Hugo - Horred SPF 2: Gösta, Acke  12-13 13-8  13-6

 

 

 

Lördag 26/11 kl. 10

 

 

Skene 8: Siv, Bo - Örby 3: Josefina, Ranvi 3-13  13-11  4-13
Kungsäter: Karl, Hans - Örby 1: Ingegerd, Gunvor 13-6 13-12   
V Mark 1: Mona, Gilbert - V Mark 2: Gerd, Alrik 13-8 13-2   
Skene 3: Elsie, Ralf - Örby 7: Gunnar, Gunnar 13-12  13-11   

 

 

 

Lördag 26/11 kl. 12.30

 

 

Svansjö 8: Inez, Gösta - V Mark 5: Elsa, Kerstin 13-1  7-13  6-13
Skene 1: Karin, Monica - Svansjö 10: Gunnel, Eleanor  11-13 13-11  13-8
Örby 4: Tore, Maj-Britt - Öxabäck 1: Birgitta, Gulli  11-13 5-13   
Skene 2: Lasse, Hans - Svansjö 12: Barbro, Kjell  13-3 2-13  13-0

 

 

 

 

 

 

LOKALSERIEN VÅREN 2011

 

Lokalserien mars 2011, semifinalisterna

Fr v. Ingegerd o Ronny Knopp (4:a), Barbro Sixtensson o Svenne Andersson (2:a), Jan-Ove o Jan-Erik Johansson (1:a), Stig Björklund o Arne Pettersson (3:a)

 

RESULTAT

1. Jan-Erik Johansson / Jan-Ove Johansson

2. Barbro Sixtensson / Sven-Olof Andersson

3. Arne Pettersson / Stig Björklund

4. Ingegerd o Ronny Knopp

 

Final

Fritsla 2 (Barbro, Svenne) - Skene 9 (Janne x 2) 13 - 4, 4 - 13, 7 - 13 

Match om 3:e pris

Fritsla 1 (Ingegerd, Ronny) - SKN/Öxabäck (Arne, Stig) 10 - 13, 13 - 4, 8 - 13 

 

Semifinaler
Lördag 26/3 kl. 10

Fritsla 1 (Ingegerd, Ronny) - Skene 9 (Janne x 2) 10 - 13, 8 - 13
Fritsla 2 (Barbro, Svenne) - SKN/Öxabäck (Arne, Stig) 13 - 2, 5 - 13, 13 - 12

 

Kvartsfinaler

Fredag 25/3 kl. 10

Fritsla 2 (Barbro, Svenne) - Skene 1 (Siv, Bosse) 13 - 5, 5 - 13, 13 - 0

Svansjö 6 (Gunnel, Eivor) - Fritsla 1 (Ingegerd, Ronny) 12 - 13, 6 - 13

Svansjö 1 (Kjell, Arvi) - Skene 9 (Janne x 2) 5 - 13, 13 - 2, 5 - 13

SKN/Öxabäck (Arne, Stig) - Örby 1 (Maj-Britt, Tore) 13 - 1, 9 - 13, 13 - 5

 

  Två glada par som är vidare till kvartsfinalen

 

 

Eivor o Gunnel, Svansjö Boule   Siv o Bosse, Skene Boule
Eivor o Gunnel, Svansjö Boule   Siv o Bosse, Skene Boule

 

 

8-delsfinaler

Söndag 20/3 kl. 10.00

Fritsla 2 (Barbro, Svenne) - Skene 8 (Terhi, Stig) 8 - 13, 13 - 9, 13 - 4

Kinna SPF (Walter, Rune) - Skene 1 (Siv, Bosse) 13 - 5, 9 - 13, 1 - 13

Svansjö 11 (Inez, Gösta) - Svansjö 6 (Gunnel S, Eivor) 13 - 3, 11 - 13, 9 - 13 

Fritsla 1 (Ingegerd, Ronny) - Skene 7 (Elsie, Ralf) 11 - 13, 13 - 10, 13 - 4 

 

Söndag 20/3 kl. 12.30

Örby 1 (Maj-Britt, Tore) - Horred SPF 1 (Gösta, Acke) 13 - 7, 13 - 6

SKN/Öxabäck (Arne, Stig) - Skene 6 (Lasse, Hans) 13 - 8, 12 - 13, 13 - 11 

Skene 9 (Janne x 2) - Fritsla 4 (Marienne, Stig) 13 - 5, 13 - 7

Skene 3 (Ronny, Tore) - Svansjö 1 (Kjell, Arvi) 13 - 9, 11 - 13, 9 - 13

 

16-delsfinaler

Fredag 18/3 kl. 10.00

Örby 1 (Maj-Britt, Tore) - Svansjö 4 (Barbro, Leif) 13 - 8, 13 - 4

Horred PRO 1 (Eivor, Lennart) - Horred SPF 1 (Gösta, Acke) 11 - 13, 3 - 13

SKN/Öxabäck (Arne, Stig) - Rydal 1 (Folke, Roland)  13 - 7, 13 - 2

Skene 6 (Lasse F, Hans) - Öxabäck 4 (Sten, Mats) 13 - 5, 13 - 12

 

Fredag 18/3 kl. 12.30

Kinna SPF (Walter, Rune) - Örby 3 (Ranvi, Josefina) 8 - 13, 13 - 8, 13 - 8 

Skene 1 (Siv, Bosse) - Skene 10 (Berit, Leif) 10 - 13, 13 - 12, 7 - 6 

Fritsla 2 (Barbro, Svenne) - V. Mark 2 (Sven, Alrik) 13 - 0, 13 - 5

Skene 8 (Terhi, Stig) - Örby 4 (Urban, Vidar) 13 - 7, 13 - 6 

 

Lördag 19/3 kl. 10.00

Skene 9 (Jan-Erik, Jan-Ove) - Örby 2 (Ingegerd, Gunvor) 13 - 7, 13 - 1

Fritsla 4 ( Marianne, Stig) - Svansjö 9 (Birgit, Ulla) 5 - 13, 13 - 6, 13 - 6

Skene 3 (Ronny, Tore) - Svansjö 7 (Eleanor, Gunnel J) 13 -4, 13 - 6 

Horred PRO 2 (Bertil, Bengt) - Svansjö 1 (Kjell, Arvi) 6 - 13, 11 - 13 

 

Lördag 19/3 kl. 12.30

Skene 2 (Evy, Mats) - Fritsla 1 (Ingegerd, Ronny) 13 - , 2 - 13, 11 - 13

Öxabäck 1 (Åke, Ingemar) - Skene 7 (Elsie, Ralf) 9 - 13, 4 - 13

Fritsla 3 (Inger, Siv) - Svansjö 11 (Inez, Gösta) 12 - 13, 6 - 13 

Svansjö 6 (Gunnel S, Eivor) - Svansjö 5 (Katie, Evald) 13 - 3, 13 - 8 

 

 

 

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:45 Skribent: Karin Granberg

Postadress:
Skene Bouleklubb - Boule
Leif Thomsen, Lassebergsgatan 1
51164 Skene

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: leif.thomsen@telia.c...

Se all info