Hoppa till sidans innehåll

Bilder/Resultat, DM Natt Gästrikland

11 SEP 2010 01:20
Den 10 September genomfördes Distriktmästerskapet i nattorientering här i Gästrikland. Lite över 100 deltagare samlades i Marma, som bjöd på fin-fint väder och perfekt teräng för nattOL.
Bilder och Resultat (Länk till Winsplit & Eventor) finner ni nedan.

  • Skapad: 11 SEP 2010 01:20

Vi på Skutskärs OK vill skicka ett stort tack till alla som deltog samt till alla funktionärer.

 

Tävlingens namn: DM Natt Gästrikland
Arrangörsklubb: Skutskärs OK
Datum: fredag 10 september

D21

5 460 m, 8 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Charlotta Bergqvist Gävle OK 40:16 7:22
2 Ingela Eriksson Gävle OK 42:03 +1:47 7:42
3 Ann-Sofie Karlsson Årsunda IF 43:01 +2:45 7:52
4 Joline Ingelsson OK Hammaren 44:28 +4:12 8:08
5 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 44:51 +4:35 8:12
6 Laila Ingelsson OK Hammaren 49:08 +8:52 8:59
7 Christine Persson Gävle OK 52:29 +12:13 9:36
8 Linda Svensson Gävle OK 57:22 +17:06 10:30
Sara Lundsten Vittjärvs IK ej start

H21

8 550 m, 15 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anton Tynong Gävle OK 42:03 4:55
2 Hans Persson Gävle OK 43:32 +1:29 5:05
3 Björn Ljunggren OK Hammaren 44:02 +1:59 5:09
4 Lasse Jansson Gävle OK 44:06 +2:03 5:09
5 Jakob Enmark Gävle OK 45:36 +3:33 5:19
6 Thomas Åberg Gävle OK 47:40 +5:37 5:34
7 Lars-Håkan Bengtsson Gävle OK 47:52 +5:49 5:35
8 Anders Frisk Attunda OK 48:52 +6:49 5:42
9 Richard Hejdenberg Gävle OK 48:59 +6:56 5:43
10 Erik Sisell Gävle OK 49:08 +7:05 5:44
11 Joakim Ingelsson OK Hammaren 49:35 +7:32 5:47
12 Brent Godman Gävle OK 50:33 +8:30 5:54
13 Dan Norin Gävle OK 51:00 +8:57 5:57
14 Jan Moberg Gävle OK 53:04 +11:01 6:12
15 Henrik Mattsson Valbo AIF 1:06:27 +24:24 7:46
Simon Sjöhed Gävle OK ej start

D20

4 350 m, 1 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Elin Skogh OK Hammaren 43:23 9:58
Maja Ingelsson OK Hammaren ej start

H20

6 760 m, 4 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Ingelsson Ockelbo OK 35:22 5:13
2 Erik Boman Gävle OK 38:50 +3:28 5:44
3 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 39:47 +4:25 5:53
Albin Sjöhed Gävle OK ej godkänd

H16

3 850 m, 3 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Kevin Ståhl Järbo OK 20:16 5:15
2 Fredrik Hammarlund Ockelbo OK 22:23 +2:07 5:48
3 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 22:55 +2:39 5:57

H14

3 360 m, 4 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Erik Hållström Gävle OK 22:44 6:45
2 Jesper Jissbacke Gävle OK 23:33 +0:49 7:00
3 Joakim Ståhl Järbo OK 23:40 +0:56 7:02
4 Filip Ivarsson OK Hammaren 25:31 +2:47 7:35

D12

2 170 m, 1 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Cajsa Öberg Gävle OK 43:19 19:57
Emma Hållström Gävle OK ej start

H12

2 170 m, 4 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Rasmus Täck Järbo OK 16:14 7:28
2 Nils Ottosson Gävle OK 19:35 +3:21 9:01
3 Måns Holmgren OK Hammaren 22:42 +6:28 10:27
4 Nils Kangas OK Hammaren 23:24 +7:10 10:47

D35

4 350 m, 2 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Mona Åkerman Gävle OK 37:57 8:43
2 Jenny Johansson Valbo AIF 47:17 +9:20 10:52
Karin Möllerberg Valbo AIF ej start

H35

6 760 m, 3 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Stellan Täck Järbo OK 52:41 7:47
2 Mikael Persson Gävle OK 52:54 +0:13 7:49
3 Mattias Eklund Ockelbo OK 1:05:13 +12:32 9:38

H40

5 460 m, 3 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Niklas Hedberg Gävle OK 38:38 7:04
2 Patrik Ottosson Gävle OK 41:21 +2:43 7:34
3 Jonas Holmgren OK Hammaren 43:48 +5:10 8:01

H45

5 460 m, 3 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Lars Karlsson OK Hammaren 36:32 6:41
2 Karl-Erik Engblom Valbo AIF 48:17 +11:45 8:50
3 Olle Nordin Oslättforspojkarnas IK 51:05 +14:33 9:21
Jan Sjöhed Gävle OK ej start
Thomas Carlsson Valbo AIF ej start
Hans Lemoine Gävle OK ej start

H50

4 350 m, 4 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Lars Lindgren OK Ödmården 24:58 5:44
2 Lars Ove Skog Österfärnebo IF 33:30 +8:32 7:42
3 Ola Hedin OK Hammaren 37:00 +12:02 8:30
4 Göran Hedman Valbo AIF 40:49 +15:51 9:22
Harry Hietanen Gävle OK ej start

D55

3 140 m, 2 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ing-Marie Åsenlund Gävle OK 29:26 9:22
2 Annika Gillgren Gävle OK 34:18 +4:52 10:55

H55

4 350 m, 6 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Rolf Lundberg OK Ödmården 27:52 6:24
2 Hans-Olof Fröjd Oslättforspojkarnas IK 31:21 +3:29 7:12
3 Mats Hemström Gävle OK 34:07 +6:15 7:50
4 Bengt Fröjdfeldt Gävle OK 34:45 +6:53 7:59
Rolf Kulla Valbo AIF ej godkänd
Helge Elfström Årsunda IF ej godkänd

H60

3 570 m, 8 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Hans Aurell Gävle OK 24:08 6:45
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 25:54 +1:46 7:15
3 Per Elfström Årsunda IF 26:48 +2:40 7:30
4 Ingemar Gillgren Gävle OK 27:24 +3:16 7:40
5 Ola Karlsson Storviks IF 28:09 +4:01 7:53
6 Ove Åberg Storviks IF 34:27 +10:19 9:38
7 Sven-Erik Kempe Oslättforspojkarnas IK 43:20 +19:12 12:08
8 Sivar Cliffoord Hofors OK 44:40 +20:32 12:30

D65

3 140 m, 2 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Doris Wiberg Gävle OK 44:26 14:09
2 Lillemor Forsberg Gävle OK 1:01:23 +16:57 19:32

H65

3 140 m, 4 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Sture Bergström OK Hammaren 28:56 9:12
2 Ingemar Nygren Årsunda IF 29:40 +0:44 9:26
3 Leif Östblom Valbo AIF 46:26 +17:30 14:47
Sören Gunnarsson Gävle OK ej godkänd

H70

3 140 m, 7 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Börje Westring Gävle OK 30:13 9:37
2 Allan Haglund Gävle OK 32:43 +2:30 10:25
3 Adil Carlsson Valbo AIF 40:44 +10:31 12:58
4 Sven-Åke Englund Gävle OK 42:03 +11:50 13:23
5 Karl Gunnar Backlund Ockelbo OK 42:04 +11:51 13:23
6 Magnus Mejyr Gävle OK 44:06 +13:53 14:02
7 Bror Nylund Oslättforspojkarnas IK 46:11 +15:58 14:42

Öppen 1

2 170 m, 7 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Linus Täck Järbo OK 19:57 9:11
2 Theodor Eriksson Skutskärs OK 22:20 +2:23 10:17
3 Thure Eriksson Skutskärs OK 22:28 +2:31 10:21
4 Simon Mattsson Tenser Skutskärs OK 22:47 +2:50 10:29
5 Alf Karlsson Valbo AIF 26:59 +7:02 12:26
6 Daniel Ståhl Järbo OK 29:15 +9:18 13:28
7 Inger Borg Gävle OK 38:04 +18:07 17:32

Öppen 4

3 360 m, 2 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anders Karlsson Årsunda IF 28:24 8:27
2 Kenneth Andersson Valbo AIF 42:03 +13:39 12:30

Öppen 8

5 460 m, 1 startande deltagare
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Mikael Andersson Valbo AIF 1:00:47 11:07

 

Resultat Eventor

 

Sträcktider, WinSplits Online

 

Lite bilder från tävlingen.

 

Skribent: Patrick Mattsson

Vi sponsrar Skutskärs OK

 

 

Antal unika besök sedan

2009-05-20

räknare
räknare

Postadress:
Skutskärs OK - Orientering
Kerstin Öhlund, Fiskarvägen 57
81431 Skutskär

Kontakt:
Tel: 0701465995
E-post: kerstin.ohlund@hotma...

Se all info