Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sprint-DM 20140515

16 MAJ 2014 15:07
DM Sprint Gästrikland + Uppland, Resultatlista 2014-05-15
  • Uppdaterad: 16 MAJ 2014 15:43

D21 2400 meter 31 anmälda 

1 Gunilla Svärd IF Thor 11:41 

2 Rebecka Olsson OK Linné 11:46 

3 Maria Nordström Gävle OK 12:25 

4 Lisa Rönnols OK Linné 12:27 

5 Maria Sjölander OK Rodhen 12:30 

6 Rebecka Lindberg OK Roslagen 12:37 

7 Kate Morrison OK Linné 12:43 

8 Samantha Ahlgren OK Roslagen 12:44 

9 Annika Ridell IF Thor 13:07 

10 Maria Andersson Västerbergslagens OL 13:08 

11 Emma Bromark Långhundra IF 13:15 

12 Johanna Hallberg Umeå OK 13:16 

13 Tori Owen OK Linné 13:21 

14 Kerstin Burnett OK Linné 13:26 

15 Anna Berggren Gävle OK 13:36 

16 Linneá Hahne Insjöns IF OK 13:45 

17 Sofie Bergendahl IF Thor 14:08 

18 Klara Svedevall OK Linné 14:28 

19 Ingela Eriksson Gävle OK 14:34 

20 Kristin Boman Gävle OK 15:41 

21 Ida Olsson OK Orion 15:58 

22 Elin Lind Tierps SOK 16:02 

23 Karna Thorsson OK Linné 16:07 

24 Charlotte Ihrfors OK Linné 16:13 

25 Hanna Berglund OK Kåre 16:19  

 

H21 2700 meter 34 anmälda 

1 David Lingfors OK Linné 11:05 

2 Simon Hector Snättringe SK 11:11 

3 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 11:14 

4 Anton Forsberg Långhundra IF 11:21 

5 Ross Smith OK Linné 11:26

6 Filip Ivarsson OK Hammaren 11:38 

7 Conny Forsberg Långhundra IF 11:48 

8 Amadeus Hansson Gotlands Bro OK 11:51 

9 Otto Lundman OK Roslagen 11:52 

10 Tommy Lindberg OK Roslagen 11:53 

11 Joel Pettersson Tullinge SK 11:54 

12 Sixten Walheim OK Rodhen 11:59 

13 Harald Larsson Hagaby GOIF 12:01 

14 Kevin Ståhl OK Hammaren 12:02 

15 Simon Andersson OK Rodhen 12:06 

16 Johannes Knutas Attunda OK 12:12 

17 Joel Sjölander IFK Umeå 12:18 

18 Thomas Åberg Gävle OK 12:21 

19 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 12:38 

20 Albin Bergkvist Bjursås OK 12:39

21 Simon Eklöv OK Linné 12:39 

22 Erik Zander IFK Moras OK 12:45 

23 Patrik Svedberg Gävle OK 12:49 

24 Emil Åberg Korsnäs IF OK 12:56 

25 Erik Hållström Gävle OK 13:07 

26 Ola Hultin OK Roslagen 13:15 

27 Torbjörn Lännevall OK Roslagen 13:16 

28 Jesper Kullin Alfredsson OK Tyr 13:23

29 Mikael Ingelsson Ockelbo OK 13:23 

30 Lars Lindgren OK Ödmården 13:28 

31 Martin Persson Årsunda IF 13:34  

32 Lasse Jansson Gävle OK Ej godk.  

 

D18 2200 meter 14 anmälda 

1 Erica Edman Korsnäs IF OK 11:42 

2 Josefine Höög Hagaby GOIF 11:56 

3 Vanessa Fricker Stora Tuna OK 12:01 

4 Melina Carlsson Stora Tuna OK 12:05 

5 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 12:15 

6 Hanna Gustavsson OK Tyr 12:27 

7 Märta Ransjö Zander OK Tyr 12:43 

8 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 12:51 

9 Rebecka Mårtensson Köping-Kolsva OK 13:04 

10 Carolina Nealis Länna IF 13:49 

11 Malin Johnson Sigtuna OK 18:21

12 Ebba Pegestam OK Ravinen 27:39

13 Olivia Kvarnlöf OK Roslagen Ej godk.  

 

H18 2400 meter 13 anmälda 

1 Jonas Gustafsson OK Kåre 10:30 

2 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 10:39 

3 Johannes Ridefelt OK Linné 11:06 

4 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 11:11 

5 Olle Nilsson OK Linné 11:24 

6 André Andersson Västerbergslagens OL 11:43 

7 Karl Enges Attunda OK 11:48 

8 Fabian Steen OK Enen 11:50 

9 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 12:07 

10 Nicklas DeWitt Länna IF 13:09 

11 Lucas Holgersson Rohdin Sigtuna OK 13:15 

12 Henrik Nordström Sigtuna OK 15:50  

 

D16 2300 meter 15 anmälda 

1 Emma Hållström Gävle OK 11:32 

2 Sandra Boström OK Linné 11:46 

3 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 13:13 

4 Ellen Frost OK Roslagen 13:19 

5 Hanna Kjellin Forsa OK 13:39 

6 Emma Blixt OK Hammaren 13:41 

7 Anna Karlström OK Linné 14:00 

8 Maria Jansson OK Linné 14:23 

9 Tove Flodman OK Hammaren 14:36 

10 Ellen Skoog OK Hammaren 15:21 

11 Klara Larsson Gävle OK 15:45 

12 Elin Forsberg Årsunda IF 24:27  

 

H16 2500 meter 17 anmälda 

1 Gustaf Berglund Sigtuna OK 11:10 

2 Olle Grywenz OK Linné 11:20 

3 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 12:08 

4 Andreas Persson OK Hammaren 12:19 

5 Mårten Olsson Gävle OK 12:26

6 Erik Olsson Gävle OK 12:38 

7 Oliver Angelsiöö OK Linné 12:51 

8 Waldemar Andersson OK Roslagen 12:55 

9 Johan Edenhamn Länna IF 13:08 

10 Daniel Rönnqvist OK Linné 13:10 

11 Viktor Ivarsson OK Hammaren 13:33 

12 Oskar Persson Årsunda IF 13:34 

13 Emil Grehn OK Rodhen 13:42 

14 Adam Lilja OK Enen 15:32 

15 Gustav Nyholm OK Linné 15:33 

16 Jesper Nyström IF Thor 16:21 

17 William Ernlund OK Linné 21:24  

 

D14 1900 meter 12 anmälda 

1 Agnes Broman OK Roslagen 10:53 

2 Lina Svärd IF Thor 11:17 

3 Malva Steen OK Enen 11:37 

4 Klara Möller OK Linné 12:49 

5 Felicia Cedstedt Vallentuna-Össeby OL 14:47 

6 Alva Lindell IF Thor 15:02 

7 Sara Edenhamn Länna IF 16:06 

8 Lovisa Wigertz Långhundra IF 16:20 

9 Ellen Wiksten Gävle OK 19:43 

10 Astrid Ander Vallentuna-Össeby OL 21:49 

11 Moa Karlsson Storviks IF 26:

12  Anna Nordström Sigtuna OK Ej godk.  

 

H14 2200 meter 22 anmälda 

1 Erik Hannrup IF Thor 10:23 

2 Jakob Sjöberg Gävle OK 11:01  

Axel Bergström OK Rodhen 11:01 

4 Andreas Johnson Sigtuna OK 11:18 

5 Rasmus Täck OK Hammaren 11:34 

6 Arvid Roos OK Linné 11:40 

7 Erling Holst OK Linné 11:45 

8 Axel Leijon Thorell Långhundra IF 11:56 

9 Måns Holmgren OK Hammaren 11:58 

10 Nils Ottosson Gävle OK 12:01 

11 Emil Jonsell IF Thor 13:02

12 Erik Lindgren Gävle OK 13:18 

13 Adam Hodin Årsunda IF 13:19 

14 Samuel Norén OK Enen 13:25 

15 Anton Segerman IF Thor 14:33 

16 Hugo Bäsén IF Thor 15:08 

17 Niklas Gillberg Långhundra IF 15:33 

18 Erik Flodman OK Hammaren 18:01 

19 Filip Nilsson OK Triangeln 18:28

20 Oskar Stenvi OK Linné Ej godk.  

 

D12 1700 meter 18 anmälda 

1 Cornelia Ivarsson OK Hammaren 10:00 

2 Ida Hofstedt Vallentuna-Össeby OL 10:32 

3 Emma Lilje Gävle OK 10:43 

4 Amanda Cedstedt Vallentuna-Össeby OL 11:42 

5 Cornelia Krafft Länna IF 12:03 

6 Linnea Persson Valbo AIF 12:13 

7 Emilia Bergström OK Rodhen 12:58 

8 Mathilda Karlsson Valbo AIF 13:36 

9 Frida Nilsson OK Triangeln 14:02 

10 Agnes Malmgren Ockelbo OK 14:09 

11 Johanna Olsson Ockelbo OK 15:07 

12 Anna Jönsson OK Hammaren 15:13 

13 Joni Müller af Uhr OK Linné 15:26 

14 Klara Helin Ockelbo OK 18:59 

15 Ebba Gårdmark OK Rodhen 22:59

16 Hanna Hodin Årsunda IF Ej godk.  

 

H12 1700 meter 19 anmälda 

1 Karl Grywenz OK Linné 8:50 

2 Felix Silver Gävle OK 9:08 

3 Linus Täck OK Hammaren 9:10 

4 Eric Hallner Ockelbo OK 9:17 

5 Otto Balck Vallentuna-Össeby OL 10:48 

6 David Melin OK Rodhen 10:57 

7 Kevin Sjölander OK Rodhen 11:05 

8 Alfred Liljeström Gävle OK 11:14 

9 Isak Berggren Gävle OK 11:36 

10 Filip Persson Ockelbo OK 11:42

11 John McLelland OK Rodhen 11:43 

12 Hugo Bergendahl-Hansson IF Thor 12:09 

13 Marcus Ekman Vallentuna-Össeby OL 12:15 

14 Joel Norin Gävle OK 13:56 

15 Zebastian Jönsson -Ulate OK Triangeln 16:10

16 Elias Lundberg Ockelbo OK Ej godk.  

 

D10 1500 meter 5 anmälda 

1 Ebba Ottoson Gävle OK 8:16 

2 Johanna Roos OK Linné 8:57 

3 Sara Åbom Gävle OK 11:01 

4 Fannie Sjölander OK Rodhen 15:03  

 

H10 1500 meter 7 anmälda 

1 Loke Holmgren OK Hammaren 8:57 

2 Oskar Eurenius OK Hammaren 10:06 

3 Fabian Sund OK Hammaren 10:07 

4 Viggo Berggren Gävle OK 10:58 

5 Albin Malmgren Ockelbo OK 11:50 

6 Olle Hallner Ockelbo OK 12:21 

7 Gustaf Hofstedt Vallentuna-Össeby OL 13:30  

 

H35 2700 meter 8 anmälda 

1 Mika Numminen OK Linné 12:52 

2 Olof Borell OK Linné 13:33 

3 Fredrik Sundin OK Linné 13:46 

4 Jonas Eriksson Rånäs OK 13:56 

5 Mats Åberg OK Linné 13:58 

6 Dan Hörnell OK Linné 14:23 

7 Mattias Eklund Ockelbo OK 14:44 

8 Mathias Tärnlund OK Linné 14:53  

 

D40 2200 meter 6 anmälda 

1 Yvonne Grehn OK Rodhen 13:14 

2 Helena Backlund Gävle OK 13:25 

3 Ann-Sofie Täck OK Hammaren 14:31

4 Maria Norin Gävle OK 15:41 

5 Marie Lindström OK Triangeln 16:36  

 

H40 2400 meter 12 anmälda 

1 Jonas Eklund OK Rodhen 10:48 

2 Henrik Roos OK Linné 11:18 

3 Ulf Bergström OK Rodhen 11:45 

4 Andreas Krafft Länna IF 12:40 

5 Fredrik Staland OK Linné 12:54 

6 Alexander Gillberg Långhundra IF 13:01

7 Bo Segerman IF Thor 13:01 

8 Magnus Jakobsson Tierps SOK 13:10 

9 Tommy Stenvi OK Linné 13:21 

10 Jonathan Nealis Länna IF 13:40 

11 Magnus Flodman OK Hammaren 13:57  

 

D45 2000 meter 4 anmälda 

1 Lena Grandin OK Linné 12:55 

2 Maria Kvarnlöf OK Roslagen 13:12 

3 Monica Boman Gävle OK 14:24 

4 Christina Lilje Gävle OK 15:45  

 

H45 2400 meter 15 anmälda 

1 Lars Karlsson Valbo AIF 11:31 

2 Johan Hofstedt Vallentuna-Össeby OL 11:46 

3 Niklas Hedberg Gävle OK 11:58 

4 Sven Persson Årsunda IF 12:09 

5 Patrik Ottosson Gävle OK 12:21 

6 Petter Ranefall IF Thor 12:32 

7 Fredrik Wiksten Gävle OK 12:33 

8 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 12:36 

9 Ulf Jansson OK Triangeln 12:44 

10 Staffan Broman OK Roslagen 13:01 

11 Ulf Angelsiöö OK Linné 13:19 

12 Niklas Cedstedt Vallentuna-Össeby OL 13:29 

13 Anders L Olsson Gävle OK 13:46 

14 Patrik Steen OK Enen 15:03

15 Håkan Persson Valbo AIF 15:04  

 

D50 2000 meter 10 anmälda 

1 Elisabet Enmark Gävle OK 12:05 

2 Annika Ardell OK Rodhen 12:26 

3 Dorothe Spillmann IF Thor 12:37 

4 Cathrine Johansson Tierps SOK 13:45 

5 Mia Gustafsson OK Kåre 14:05

6 Maria Lännevall OK Roslagen 14:08 

7 Lena Nilsson OK Linné 14:10 

8 Karin Jansson OK Rodhen 15:07 

9 Pia Thunman OK Linné 17:10  

 

H50 2200 meter 9 anmälda 

1 Per Grywenz OK Linné 10:49 

2 Sven Wigertz Långhundra IF 11:08 

3 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 11:13 

4 Tryggve Rönnqvist OK Linné 12:14 

5 Anders Jönsson OK Triangeln 12:30 

6 Sven-Erik Eriksson Tierps SOK 13:11 

7 Bo Börjesson Storviks IF 13:13 

8 Mats Frost OK Roslagen 14:04 

9 Leif Nyholm OK Linné 15:22  

H55 2200 meter 9 anmälda 

1 Peter Ridefelt OK Linné 12:38 

2 Lars Landström Långhundra IF 12:43 

3 Mats Hedberg Årsunda IF 12:54 

4 Svante Lindgren Korsnäs IF OK 13:05 

5 Lars-Ove Skogh Österfärnebo IF 13:38 

6 Ulf Henriksson Korsnäs IF OK 13:55 

7 Christer Segerqvist Gävle OK 15:07 

8 Göran Hedman Valbo AIF 16:00  

 

D60 1600 meter 1 anmälda 

1 Annika Gillgren Gävle OK 14:44  

 

H60 2000 meter 4 anmälda 

1 Svend Erik Mathiassen OK Linné 11:17 

2 Peter Sundgren Vallentuna-Össeby OL 12:02 

3 Bengt Fröjdfeldt Gävle OK 13:33 

4 Staffan Vestbom Ockelbo OK 14:01  

 

D65 1400 meter 4 anmälda 

1 Dagny Gustavsson Sigtuna OK 13:43 

2 Gun-Inger Sahlberg Långhundra IF 13:52 

3 Elke Wilke-Günther Tierps SOK 18:36 

4 Marianne Sellgren Sigtuna OK 27:59  

 

H65 1600 meter 9 anmälda 

1 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 10:34 

2 Per Elfström Årsunda IF 10:36 

3 Ove Åberg Storviks IF 10:38 

4 Ingemar Gillgren Gävle OK 10:58 

5 Tommy Wåhlin OK Enen 11:25 

6 Hans Eriksson Rånäs OK 12:47 

7 Jan Olov Jonsson Tierps SOK 14:29 

8 Sten Johansson OK Borgen 14:30  

 

H70 1400 meter 8 anmälda 

1 Elis Åberg Storviks IF 10:15 

2 Thord Rådberg OK Roslagen 11:57 

3 Martin Engqvist Upsala IF 12:32 

4 Sören Eriksson Länna IF 12:46 

5 Hans Sahlberg Långhundra IF 15:06 

6 Torbjörn Atterbrand Tierps SOK 15:14 

7 Boris Andersson Rånäs OK 15:28  

 

H75 1400 meter 3 anmälda 

1 Bertil Karlsson OK Linné 15:08 

2 Roine Mattsson Häverödals SK 17:52

3 Tord Lind Valbo AIF 21:52  

 

Inskolning 1000 meter 2 anmälda  

John Persson Skutskärs OK Godkänd  

Siri Hejdenberg Gävle OK Godkänd  

 

U1 1200 meter 3 anmälda 

1 Gustav Lindberg OK Roslagen 16:16 

2 Willgott Svedjerot Gävle OK 16:21 

3 Ebba Flodman OK Hammaren 29:08  

 

U2 1500 meter 9 anmälda 

1 Jacob Lilje Gävle OK 12:03 

2 Ellinor Svedjerot Gävle OK 13:43 

3 Erik Jönsson OK Hammaren 13:58 

4 Frida Melin OK Rodhen 14:00 

5 Felicia Svedjerot Gävle OK 14:04 

6 Axel Hejdenberg Gävle OK 16:31 

7 Jacob Olsson Ockelbo OK 18:00 

8 Thea Bergman Ockelbo OK 18:01 

9 Melker Sund OK Hammaren 25:35  

 

Öppen motion 4 1600 meter 4 anmälda 

1 Ghaith Al-Tameemi Ockelbo OK 12:52 

2 Tuva Ahlgren OK Borgen 12:54 

3 Åsa Blixt Järbo OK 13:49 

4 Lena Vestbom Ockelbo OK 23:48  

 

Öppen motion 6 2100 meter 16 anmälda 

1 Per Melin OK Rodhen 10:47 

2 Örjan Östman OK Rodhen 10:50 

3 Björn Johansson OK Borgen 11:07 

4 Magdalena Van de Voorde Tullinge SK 11:55 

5 Gabriella Melin OK Rodhen 12:03 

6 Göran Nordström GOK 12:07

7 Albin Ahlgren OK Borgen 12:52 

8 Annette Wigertz Långhundra IF 14:26 

9 Oskar Stenvi OK Linné 15:23 

10 Linda Eriksson GOK 15:54 

11 Hanna Gustafsson OK Kåre 17:46 

12 Helena Liljeström Gävle OK 18:08 

13 Karin Lindström Ahlgren OK Borgen 18:54 

14 Peter Staland OK Linné 22:28 

15 Jouko Hyvönen Hofors OK 30:45 

Skribent: Thomas Stibe

Vi sponsrar Skutskärs OK

 

 

Antal unika besök sedan

2009-05-20

räknare
räknare

Postadress:
Skutskärs OK - Orientering
Kerstin Öhlund, Fiskarvägen 57
81431 Skutskär

Kontakt:
Tel: 0701465995
E-post: kerstin.ohlund@hotma...

Se all info