Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2008


SÖDERTÄLJE IP
Arrangörer : Enhörna IF och Södertälje IF
Tävlingsledare : Jonas Manole
Väder : Strålande solsken över 25 grader
F7 Tvåkamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng totalpoäng Placering
Vilma Sjöberg -01  Södertälje IF 11,99 -3,9 2 2,70 -2,6 1 3 1
Andrea Månsson -01 Södertälje IF 11,70 -3,4 1 2,61 -5,1 2 3 1
Linnea Molander -01 IFK Tumba 12,40 -3,9 3 2,39 -2,3 3 6 3
Iris Ekström  Södertälje IF 12,52 -3,4 4 2,08 -2,4 4 8 4
Caroline Jakum -02 Södertälje IF 12,97 -3,4 5 2,04 -4,0 5 10 5
Matilda Fältmark -01 IFK Tumba 13,57 -3,9 6 1,92 -2,2 6 12 6
Alfrida Kjellberg -02 Hässelby SK 14,24 -3,4 10 1,79 -4,4 7 17 7
Ava Ekström  Södertälje IF 13,87 -3,4 8 1,78 -3,6 8 16 8
Elwira Ripsweden -02 Tullinge-Tumba FF 13,86 -3,9 7 1,73 -2,6 9 16 9
Fredrika Wennman -01 Trosa IF 13,91 -3,9 9 1,73 -4,4 10 19 10
Linda Berghäll -02 Tyresö FK 15,58 -3,9 11 1,45 -3,3 11 22 11
P7 Tvåkamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng totalpoäng Placering
Oscar Nordén -01 Saltsjöbadens IF  11,33 -2,3 1 2,84 -3,6 1 2 1
Isak Reby -01 GoIF Tjalve 11,51 -2,3 2 2,67 -2,7 2 4 2
Hampu Alkgård -01 Huddinge AIS 11,61 -2,3 3 2,63 -4,0 3 6 3
Adrian Möllerström Aho -01 IFK Märsta 12,15 -2,3 4 2,62 -3,4 4 8 4
Elliot Stenström -01 Huddinge AIS 12,49 -2,3 6 2,46 -2,2 5 11 5
Adrian Kroné -01 Fredrikshofs FIF 12,29 -2,3 5 2,38 -1,0 7 12 6
Leonard Malm -01 IFK Tumba 13,08 -2,3 8 2,42 -2,7 6 14 7
Tim Davoust -02 IFK Tumba 12,95 -2,3 7 2,12 -3,7 8 15 8
F9 Trekamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng Boll poäng totalpoäng Placering
Carolina Eriksson -99 Huddinge AIS 9,91 -1,1 1 3,37 +1,3 2 17,20 2 5 1
Emilia Åström -99 Trosa IF 10,21 -1,1 3 3,25 +3,0 3 18,62 1 7 2
Louise Svensson -99  Flens FS 10,00 -0,7 2 3,68 +1,5 1 15,02 5 8 3
Amanda Wennman -99 Trosa IF 10,54 -1,1 8 3,20 +0,7 4 14,83 6 18 4
Malin Eriksson - 00 IFK Tumba 10,33 +0,7 5 3,13 +-0 6 13,47 8 19 5
Emelia Jandér -99 Huddinge AIS 10,29 -0,7 4 2,89 +0,1 9 10,59 13 26 6
Nikita Brandtberg -00 Trosa IF 11,17 -1,1 13 2,75 +3,7 12 15,35 4 29 7
Ida Hermansson -00 IFK Gnesta 10,63 -0,6 10 2,96 -1,1 8 9,63 15 33 8
Emelie Svensson - 00 IFK Tumba 11,00 +0,7 11 2,67 +0,2 14 12,35 9 34 9
Sandra Werge -99 Huddinge AIS 10,44 -0,6 7 3,20 +0,5 5 7,84 22 34 10
Izabella Ripsweden -00 Tullinge-Tumba FF 11,10 -1,1 12 3,02 +1,9 7 8,53 17 36 11
Madeleine Engström -00 Huddinge AIS 11,61 -1,1 15 2,82 +1,6 11 10,80 12 38 12
Kajsa Eriksson -00 Huddinge AIS 10,62 -0,7 9 2,84 +-0 10 7,97 20 39 13
Linda Eriksson -00 Huddinge AIS 10,37 -0,7 6 2,73 +3,9 13 7,94 21 40 14
Nora Sorcini -99 Huddinge AIS 11,80 -0,6 19 2,51 +1,7 18,5 17,18 3 40,5 15
Johanna Turesson IFK Gnesta 11,69 -0,6 16 2,51 +2,2 18,5 11,02 11 45,5 16
Fanny Hefte - 00 IFK Märsta 11,91 +0,7 20 2,41 +2,7 21 13,98 7 48 17
Victoria Macfie -00 Trosa IF 11,54 +0,7 14 2,60 -0,8 16 8,35 19 49 18
Johanna Rosqvist -00 Södertälje IF 12,29 -0,6 22 2,64 +2,8 15 10,28 14 51 19
Jonna Geiryd -00 Huddinge AIS 11,72 -0,7 17 2,46 +1,4 20 8,73 16 53 20
Katlin Hoppa -99  Tullinge-Tumba FF 12,56 -0,6 23 2,34 +0,3 22 11,10 10 55 21
Louise Holmberg -00 Tullinge-Tumba FF 12,02 +0,7 21 2,54 +2,5 17 8,51 18 56 22
Ida Grabau - 00 Tullinge-Tumba FF 12,82 +0,7 24 2,19 +2,2 23 6,10 23 70 23
Linn Grabau - 00 Tullinge-Tumba FF 13,23 +0,7 25 2,12 +1,9 24 5,44 24 73 24
Moa Malm -00 IFK Tumba 11,79 -0,7 18 Ej start     Ej start   18  
Anna Wettergren -99 IFK Tumba Ej trekamp 3,20 +2,7
P9 Trekamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng Boll poäng totalpoäng Placering
Jonathan Bergdahl -99 Huddinge AIS 10,06 +0,2 1 3,40 saknas 1 22,21 3 5 1
Lucas Björklund -99 Huddinge AIS 10,23 -2,6 2 3,28 -1,2 2 21,49 4 8 2
Jacob Reby -99 GoIF Tjalve 10,64 -1,0 4 3,03 -2,4 5 23,42 1 10 3
Isak Szabo´ -99  IFK Tumba 10,24 -1,0 3 3,24 +1,6 3 19,53 6 12 4
Tommy Nylander-Leslie -99 Tullinge-Tumba FF 10,85 +0,2 5 2,86 +-0 6 22,60 2 13 5
Simon Bredin -00 Huddinge AIS 11,14 -1,0 9 2,78 saknas 9 15,60 10 28 6
Markus Jakum -00 Södertälje IF 11,07 -1,0 6 2,81 -1,5 8 12,66 14 28 7
Adam Gerner -00 Nynäshamns FI 11,30 +0,2 11,5 2,65 -0,7 10 18,97 7 28,5 8
Ludvig Amnelius -00 IFK Tumba 11,09 +0,2 7 2,64 -2,9 11 15,53 11 29 9
Johan Almberger -99 Nynäshamns FI 11,33 -2,6 13 2,57 +-0 14 20,25 5 32 10
Mikael Lundquist -00 Huddinge AIS 11,10 -2,6 8 2,84 -0,5 7 10,00 18 33 11
Hampus Svens  Södertälje IF 11,49 -1,0 14 2,63 +-0 12,5 13,65 13 39,5 12
Martin Brunsberg -99 Trosa IF 11,27 -2,6 10 2,39 -0,5 15 11,57 17 42 13
Petter Norss -99 Södertälje IF 11,97 +0,2 17 2,63 -1,2 12,5 12,60 15 44,5 14
Kim Hefte -00 IFK Märsta 12,17 +0,2 20 2,17 -1,0 19 16,51 8 47 15
Ivar Moisander -00 Huddinge AIS 12,28 -2,6 21 2,28 -0,9 17 15,62 9 47 16
Joel Thulin -00 IFK Tumba 12,08 -1,0 18 2,13 +0,2 21 15,26 12 51 17
Emil Esbjörnsson -00 Huddinge AIS 12,13 -2,6 19 2,38 -1,2 16 12,09 16 51 18
Philip Svensson  IFK Tumba 11,68 +0,2 15 2,20 -0,5 18 5,39 20 53 19
Filip Sonego -00 Nynäshamns FI 11,89 -2,6 16 2,14 +-0 20 9,13 19 55 20
Elias Håland -00 IFK Tumba Ej start     Ej start     Ej start
Karl Lagerqvist -00 Huddinge AIS Ej start     2,37 -2,6   8,31
Simon Ring  Södertälje IF 11,30 -1,0   3,07 saknas   Ej start
F11 60m - heat 1 vind +2,1
1 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 9,13 F
2 Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 9,34 F
3 Stina Rosenberg -97 Huddinge AIS 9,47 F
4 Mathilda Alkgård -97 Huddinge AIS 9,87
5 Sofie Gabrielsson -97 Huddinge AIS 10,35
6 Andrea Hedin -98 IFK Tumba 11,08
7 Alicia Svensson -98 IFK Tumba 11,73
F11 60m - heat 2 vind -0,3
1 Julia Åström -97 Trosa IF 9,09 F
2 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 9,20 F
3 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 9,38 F
4 Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 10,02
5 Ebba Karlsson -97 Huddinge AIS 10,06
6 Alma Kjellberg -98 Hässelby SK 10,26
7 Anja Subotic -98 Huddinge AIS 10,71
8 Agnes Moisander -98 Huddinge AIS 10,89
F11 60m - heat 3 vind -0,1
1 Frida Persson -98 Huddinge AIS 9,71 F
2 Amanda Ahlqvist Allinger -97 IFK Södertälje 10,21
3 Näva Gunnarsson -97 Trosa IF 10,25
4 Alicia Bartos -98 IFK Tumba 10,84
5 Emily Berghäll Hammarby Friidott 10,91
6 Isabella Wargh -98 IFK Södertälje 11,56
7 Jennifer Nilsson -98 IFK Södertälje 12,06
8 Emily Nylander Leslie -98 Tullinge-Tumba Ej start
F11 60m - heat 4 vind -2,2
1 Olivia Björklund -97 Huddinge AIS 9,38 F
2 Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 9,87
3 Matilda Lindberg -97 Huddinge AIS 10,00
4 Felicia Johansson -98 Södertälje IF 10,84
5 Sofia Andrén -98 Huddinge AIS 11,16
6 Rebecka Kronwall -97 Södertälje IF Ej start
F11 60m - FINAL vind -4,3
1 Julia Åström -97 Trosa IF 9,18
2 Olivia Björklund -97 Huddinge AIS 9,31
3 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 9,42
4 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 9,62
5 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 9,68
6 Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 9,83
7 Frida Persson -98 Huddinge AIS 9,85
8 Stina Rosenberg -97 Huddinge AIS 9,96
F11 400m - heat 1
1 Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 1.21,09
2 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 1.23,12
3 Ebba Karlsson -97 Huddinge AIS 1.23,78
4 Agnes Moisander -98 Huddinge AIS 1.30,97
5 Wilma Qvist -98 Huddinge AIS 1.31,16
6 Emily Berghäll Hammarby Friidott 1.31,78
7 Alicia Svensson -98 IFK Tumba 1.39,36
Alicia Bartos -98 IFK Tumba Ej start
Rebecka Kronwall -97 Södertälje IF Ej start
F11 400m - heat 2
1 Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 1.09,74
2 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 1.11,41
3 Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 1.11,63
4 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 1.11,66
5 Frida Persson -98 Huddinge AIS 1.14,62
6 Alma Kjellberg -98 Hässelby SK 1.22,86
7 Mathilda Alkgård -97 Huddinge AIS 1.26,32
8 Ida Wettergren -97 IFK Tumba 1.30,88
Matilda Lindberg -97 Huddinge AIS Ej start
F11 400m - Samlad lista
1 Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 1.09,74
2 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 1.11,41
3 Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 1.11,63
4 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 1.11,66
5 Frida Persson -98 Huddinge AIS 1.14,62
6 Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 1.21,09
7 Alma Kjellberg -98 Hässelby SK 1.22,86
8 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 1.23,12
9 Ebba Karlsson -97 Huddinge AIS 1.23,78
10 Mathilda Alkgård -97 Huddinge AIS 1.26,32
11 Ida Wettergren -97 IFK Tumba 1.30,88
12 Agnes Moisander -98 Huddinge AIS 1.30,97
13 Wilma Qvist -98 Huddinge AIS 1.31,16
14 Emily Berghäll Hammarby Friidott 1.31,78
15 Alicia Svensson -98 IFK Tumba 1.39,36
F11 Längd zon grupp A res. vind
Wilma Qvist -98 Huddinge AIS 2,79 -3,5
Stina Rosenberg -97 Huddinge AIS 3,85 -2,2
Sofie Gabrielsson -97 Huddinge AIS 3,25 -3,0
Rebecka Kronwall -97 Södertälje IF 4,18 -2,9
Olivia Björklund -97 Huddinge AIS 4,04 -2,0
Näva Gunnarsson -97 Trosa IF 3,18 -4,6
Moa Pettersson -97 IFK Tumba 4,08 -2,5
Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 3,82 -2,6
Matilda Lindberg -97 Huddinge AIS 3,35 -3,5
Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 3,49 -2,7
Mathilda Alkgård -97 Huddinge AIS 3,44 -2,9
F11 Längd zon grupp B res. vind
Alicia Svensson -98 IFK Tumba 2,80 -2,7
Agnes Moisander -98 Huddinge AIS 2,92 -2,7
Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 3,99 -1,8
Jennifer Nilsson  IFK Södertälje 2,78 -3,6
Julia Åström  Trosa IF 4,23 -2,0
Emely Nylander-Lesslie Tullinge-Tumba 2,80 -2,5
Isabella Wargh -98 IFK Södertälje 2,93 -2,3
Frida Persson -98 Huddinge AIS 3,64 -2,8
Felicia Johansson -98 Södertälje IF 3,00 -1,6
Emily Berghäll Hammarby Friidott 2,98 -3,2
Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 4,01 -3,3
Ellen Hellberg -97 IFK Södertälje 3,33 -3,3
Ebba Karlsson -97 Huddinge AIS 3,29 -2,3
Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 3,44 -2,9
Anja Subotic -98 Huddinge AIS 3,26 -1,8
Andrea Hedin -98 IFK Tumba 2,75 -4,5
Amanda Ahlqvist Allinger -97 IFK Södertälje 3,26 -3,8
Alma Kjellberg -98 Hässelby SK 3,02 -3,7
F11 Längd zon - Samlad lista res. vind res. vind
1 Julia Åström  Trosa IF 4,23 -2,0
2 Rebecka Kronwall -97 Södertälje IF 4,18 -2,9
3 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 4,08 -2,5
4 Olivia Björklund -97 Huddinge AIS 4,04 -2,0
5 Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 4,01 -3,3
6 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 3,99 -1,8
7 Stina Rosenberg -97 Huddinge AIS 3,85 -2,2
8 Mimmi Nordén -97 IFK Tumba 3,82 -2,6
9 Frida Persson -98 Huddinge AIS 3,64 -2,8
10 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 3,49 -2,7
11 Beatrice Karlsson -97 Katrineholms SK 3,44 -2,9 3,29 -2,8
12 Mathilda Alkgård -97 Huddinge AIS 3,44 -2,9 3,27 -3,4
13 Matilda Lindberg -97 Huddinge AIS 3,35 -3,5
14 Ellen Hellberg -97 IFK Södertälje 3,33 -3,3
15 Ebba Karlsson -97 Huddinge AIS 3,29 -2,3
16 Amanda Ahlqvist Allinger -97 IFK Södertälje 3,26 -3,8 3,21 -2,9
17 Anja Subotic -98 Huddinge AIS 3,26 -1,8 3,14 -3,1
18 Sofie Gabrielsson -97 Huddinge AIS 3,25 -3,0
19 Näva Gunnarsson -97 Trosa IF 3,18 -4,6
20 Alma Kjellberg -98 Hässelby SK 3,02 -3,7
21 Felicia Johansson -98 Södertälje IF 3,00 -1,6
22 Emily Berghäll Hammarby Friidott 2,98 -3,2
23 Isabella Wargh -98 IFK Södertälje 2,93 -2,3
24 Agnes Moisander -98 Huddinge AIS 2,92 -2,7
25 Alicia Svensson -98 IFK Tumba 2,80 -2,7 2,75 -2,1
26 Emely Nylander-Lesslie Tullinge-Tumba 2,80 -2,5 2,80 -1,9
27 Wilma Qvist -98 Huddinge AIS 2,79 -3,5
28 Jennifer Nilsson  IFK Södertälje 2,78 -3,6
29 Andrea Hedin -98 IFK Tumba 2,75 -4,5
F11 Kula 2 kg res.
1 Julia Åström  Trosa IF 8,30
2 Matilda Lindberg -97 Huddinge AIS 7,78
3 Stina Rosenberg -97 Huddinge AIS 7,66
4 Olivia Björklund -97 Huddinge AIS 7,62
5 Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 7,35
6 Ida Wettergren -97 IFK Tumba 7,05
7 Moa Pettersson -97 IFK Tumba 6,79
8 Sofie Gabrielsson -97 Huddinge AIS 6,54
9 Näva Gunnarsson -97 Trosa IF 5,28
10 Wilma Qvist -98 Huddinge AIS 5,09
11 Emily Berghäll Hammarby Friidott 4,94
12 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 4,82
13 Alicia Svensson -98 IFK Tumba 4,70
14 Sofia Andrén -98 Huddinge AIS 4,02
P11 60m - heat 1 vind -1,6
1 Anders Söderström -97 Huddinge AIS 9,45 F
2 David Svensson -98 IFK Tumba 9,69 F
3 Andreas Jakum -97 Södertälje IF 9,92
4 Jonathan Enwall Södertälje IF 10,54
5 Erik Magnusson -98 IFK Södertälje 10,76
6 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 10,78
Elis Lidberg -97 Södertälje IF Ej start
P11 60m - heat 2 vind 0,0
1 Jesper Arbinger -97 Huddinge AIS 8,80 F
2 Gustav Söderström -97 Huddinge AIS 9,42 F
3 Fredrik Kihlblom -98 Huddinge AIS 9,53 F
4 Håcan Ekholm -97 Huddinge AIS 10,11
5 Albin Kjellberg -97 Hässelby SK 10,15
6 Fredrik Lundqvist -97 Huddinge AIS 10,38
7 Eric Platzack -97 IFK Södertälje 10,61
P11 60m - heat 3 vind -2,2
1 Max Broman -97 Huddinge AIS 9,19 F
2 Marcus Davidsson -98 Huddinge AIS 9,30 F
3 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 9,90 F
4 Pontus Åhman -98 IFK Södertälje 9,96
5 Jon Sundelöf -97 Södertälje IF 10,58
Erik Magnusson -98  IFK Södertälje 10,76 Sprang med P9 heat 1 i trekampen (vind +0,2)
P11 60m - FINAL vind -3,7
1 Jesper Arbinge -97 Huddinge AIS 9,19
2 Max Broman -97 Huddinge AIS 9,36
3 Marcus Davidsson -98 Huddinge AIS 9,38
4 Gustav Söderström -97 Huddinge AIS 9,92
5 Anders Söderström -97 Huddinge AIS 9,95
6 Fredrik Kihlblom -98 Huddinge AIS 9,96
7 David Svensson -98 IFK Tumba 9,99
8 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 10,12
P11 400m - heat 1
1 Jesper Arbinge -97 Huddinge AIS 1.11,94
2 Fredrik Kihlblom -98 Huddinge AIS 1.13,93
3 David Svensson -98 IFK Tumba 1.15,75
4 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 1.18,37
5 Thomas Rönnmark -97 IFK Tumba 1.19,13
6 Andreas Jakum -97 Södertälje IF 1.19,19
7 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 1.25,10
8 Albin Kjellberg -97 Hässelby SK 1.28,78
Anders Söderström -97 Huddinge AIS Ej start
P11 400m - heat 2
1 Max Broman -97 Huddinge AIS 1.12,92
2 Gustav Söderström -97 Huddinge AIS 1.13,51
3 Håcan Ekholm -97 Huddinge AIS