Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2009


RESULTATLISTA 2009-06-06
SÖDERTÄLJE IP
Arrangörer : Enhörna IF och Södertälje IF
Tävlingsledare : Jonas Manole
Väder: Ca 10-15 grader, uppehåll med en regnskur mot sluttampen.
2009-06-09 ver.1
plac.
F7 Tvåkamp Klubb 60 m vind plac.60m Längd vind Längd total Plac.
Elvira Ripsweden - 02 Tullinge-Tumba FF 11,88 +0.7 2 2,64 0.0 1 3 1
Ella Hagman - 02 Huddinge AIS 11,52 +0.7 1 2,61 +0.9 2 3 1
Carolina Jonsson - 02 Södertälje IF 11,95 +0.7 3 2,21 0.0 5 8 3
Caroline Jakum - 02 Södertälje IF 12,33 +0.7 5 2,32 okänd 4 9 4
Evelina Sjöström - 02 Tullinge-Tumba FF 12,25 +0.7 4 2,15 0.0 6 10 5
Endast längdhopp Klubb Längd vind
3 Elise Norberg-Thorin -02 Ösmo 2,38 -0.4
7 Madeline Sunnerhage -02 Ösmo 1,97 0.0
plac.
P7 Tvåkamp Klubb 60 m vind plac.60m Längd vind Längd total Plac.
Tim Davoust -02 IFK Tumba 12,06 +0.5 1 2,84 +1.5 1 2 1
Julius Geiryd - 03 Huddinge AIS 12,92 +0.5 2 2,67 0.0 2 4 2
Erik Skyllberg - 03 IFK Tumba 16,72 +0.5 3 2,62 0.0 4 7 3
Endast längdhopp Klubb Längd vind
3 Martin Rönnmark -03 IFK Tumba 2,63 +1.6
plac. plac.
F9 Trekamp Klubb 60 m vind plac.60m Längd vind Längd Boll(300g) Boll total Plac.
Malin Eriksson - 00 IFK Tumba 9,81 +0.4 1 3,70 -0.1 1 18,23 2 4 1
Emelie Svensson - 00 IFK Tumba 10,10 +1.0 2 3,19 0.0 3 18,64 1 6 2
Izabella Ripsweden - 02 Tullinge-Tumba FF 10,49 +0.4 4 3,25 0.0 2 14,14 4 10 3
Madeleine Reuter - 00 Huddinge AIS 10,25 +0.4 3 3,07 0.0 4 10,75 7 14 4
Alvina Valtersson - 00 IFK Tumba 10,87 +1.0 6 2,50 -0.2 9 17,40 3 18 5
Vilma Sjöberg -01 Södertälje IF 10,51 +0.4 5 2,72 0.0 7 10,58 8 20 6
Josefine Larsson - 00 Södertälje IF 11,31 +0.4 8 2,53 -0.2 8 11,34 5 21 7
Jonna Geiryd - 00 Huddinge AIS 11,33 +0.4 9 2,73 -0.6 6 11,25 6 21 7
Victoria Macfie  Trosa IF 11,15 +0.4 7 2,79 0.0 5 10,33 9 21 7
Ellina Hedin - 00 IFK Tumba 11,36 +1.0 10 2,40 0.0 10 9,20 10 30 10
Ellen Lilleberg - 01 Tullinge-Tumba FF 12,06 +1.0 11 2,22 0.0 11 7,74 11 33 11
Ida Grabau - 02 Tullinge-Tumba FF 12,68 +1.0 12 2,14 0.0 13 7,69 12 37 12
Anna Åkerblom - 01 IFK Tumba Ej start +1.0 13 2,20 -1.0 12 6,37 13 38 13
plac. plac.
P9 Trekamp Klubb 60 m vind plac.60m Längd vind Längd Boll(300g) Boll total Plac.
Christoffer Glimtoft - 00 Huddinge AIS 10,02 +0.9 1 3,63 -0.8 1 27,11 1 3 1
Alexander Käll Huddinge AIS 10,27 +0.9 2 3,26 0.0 3 23,05 3 8 2
Simon Thor - 00 IFK Märsta 10,61 0.0 5 3,37 -0.7 2 24,92 2 9 3
Ludwig Amnelius - 00 IFK Tumba 10,30 0.0 3 3,06 -0.1 4 18,66 7 14 4
Hampus Alkgård - 01 Huddinge AIS 10,52 +0.9 4 3,00 0.0 5 16,84 9 18 5
Adrian Lejdersten Tullinge-Tumba 10,98 0.0 7 2,97 0.0 7 22,00 4 18 5
Emil Esbjörnsson - 00 Huddinge AIS 11,30 +0.9 10 2,98 -0.4 6 20,12 6 22 7
William Overud - 00 IFK Tumba 10,62 0.0 6 2,85 -1.6 9 15,79 10 25 8
Ivar Moisander - 00 Huddinge AIS 11,16 +0.9 9 2,54 -1.7 10 17,26 8 27 9
Marcus Asplund - 00 Huddinge AIS 11,04 0.0 8 2,86 -0.9 8 14,46 12 28 10
Joakim Johansson - 00 Huddinge AIS 12,89 0.0 11 2,03 -1.0 12 20,67 5 28 10
Erik Åkerblom -01 IFK Tumba 12,99 +0.9 12 2,23 0.0 11 14,85 11 34 12
Extra heat 60m F9 vind -0.7
1 Malin Eriksson - 00 IFK Tumba 10,02
2 Emelie Svensson - 00 IFK Tumba 10,20
3 Madeleine Reuter - 00 Huddinge AIS 10,45
4 Izabella Ripsweden - 02 Tullinge-Tumba FF 10,53
5 Vilma Sjöberg -01 Södertälje IF 10,56
6 Alvina Valtersson - 00 IFK Tumba 11,05
7 Victoria Macfie  Trosa IF 11,33
Extra heat 60m P9 vind 0.0
1 Christoffer Glimtoft - 00 Huddinge AIS 10,24
2 Ludwig Amnelius - 00 IFK Tumba 10,44
3 Hampus Alkgård - 01 Huddinge AIS 10,52
4 Alexander Käll Huddinge AIS 10,62
5 William Overud - 00 IFK Tumba 10,70
6 Simon Thor - 00 IFK Märsta 10,80
7 Adrian Lejdersten Tullinge-Tumba 11,07
8 Marcus Asplund - 00 Huddinge AIS 11,29
F11 60m - heat 1 vind +0.9
1 Mathilda Eriksson - 98 IFK Tumba 8,94 F
2 Louise Svensson  99 Flens FS 9,62 F
3 Wilma Qvist - 98 Huddinge AIS 9,81 F
4 Emily Nylander-Leslie - 98  Tullinge-Tumba FF 10,34 F
5 Jessica Nylander-Leslie -98 Tullinge-Tumba FF 10,42
6 Patricia Mehlke Södertälje IF 10,87
7 Märta Åkerblom - 99 IFK Tumba 11,55
F11 60m - heat 2 vind +2.5
1 Anja Subotic - 98 Huddinge AIS 9,66 F
2 Ellinor Östervall - 99 IFK Tumba 9,89 F
3 Emilia Åström  Trosa IF 10,02 F
4 Agnes Moisander - 98 Huddinge AIS 10,06 F
5 Anna Wettergren - 99 IFK Tumba 10,36
6 Clara Dahlgren -99 Södertälje IF 10,65
7 Alicia Svensson - 98 IFK Tumba 10,77
8 Jennifer Nilsson - 98 IFK Södertälje 11,19
F11 60m - FINAL vind +0.8
1 Mathilda Eriksson - 98 IFK Tumba 9,10
2 Louise Svensson  99 Flens FS 9,64
3 Anja Subotic - 98 Huddinge AIS 9,83
4 Wilma Qvist - 98 Huddinge AIS 9,84
5 Emilia Åström  Trosa IF 10,20
6 Agnes Moisander - 98 Huddinge AIS 10,23
7 Emily Nylander-Leslie - 98  Tullinge-Tumba FF 10,30
8 Ellinor Östervall - 99 IFK Tumba 10,39
F11 400m - (gemensam bana)
1 Louise Svensson  99 Flens FS 1.17,26
2 Vilma Jonsson -99 Danderyds SK 1.17,38
3 Agnes Moisander - 98 Huddinge AIS 1.18,79
4 Wilma Qvist - 98 Huddinge AIS 1.19,29
5 Elin Sjöström - 98 Tullinge-Tumba FF 1.20,30
Märta Åkerblom - 99 IFK Tumba bröt
Ellinor Östervall - 99 IFK Tumba Ej start
F11 Längd zon (vinduppgift saknas)
1 Mathilda Eriksson - 98 IFK Tumba 4,35
2 Louise Svensson  99 Flens FS 3,69
3 Emilia Åström  Trosa IF 3,41
4 Eldri Fyksen Sooaru - 98 Huddinge AIS 3,38
5 Wilma Qvist - 98 Huddinge AIS 3,32
6 Ellinor Östervall -99 IFK Tumba 3,27
7 Elin Sjöström - 98 Tullinge-Tumba FF 3,24
8 Anna Wettergren - 99 IFK Tumba 3,19
9 Agnes Moisander - 98 Huddinge AIS 3,17
10 Clara Dahlgren -99 Södertälje IF 3,16 3,16
11 Anja Subotic - 98 Huddinge AIS 3,16 3,13
12 Felicia Johansson - 98 Södertälje IF 3,14
13 Patricia Mehlke Södertälje IF 3,05 2,92
14 Alicia Svensson - 98 IFK Tumba 3,05 2,89
15 Andrea Hedin - 98 IFK Tumba 2,93
16 Cristine Sunnerhage -99 Ösmo 2,73
17 Märta Åkerblom - 99 IFK Tumba 2,47
F11 Kula 2 kg
1 Mathilda Eriksson - 98 IFK Tumba 8,74
2 Louise Svensson  99 Flens FS 7,06
3 Wilma Qvist - 98 Huddinge AIS 6,74
4 Emily Nylander-Leslie - 98  Tullinge-Tumba FF 6,33
5 Andrea Hedin - 98 IFK Tumba 6,30
6 Jessica Nylander-Leslie - 98 Tullinge-Tumba FF 5,97
7 Emilia Åström  Trosa IF 5,65
8 Alicia Svensson - 98 IFK Tumba 5,64
9 Eldri Fyksen Sooaru - 98 Huddinge AIS 5,44
10 Ellinor Östervall - 99 IFK Tumba 5,18
11 Märta Åkerblom - 99 IFK Tumba 3,59
P11 60m - heat 1 vind -1,0
1 David Svensson - 98 IFK Tumba 8,94 F
2 Maxime Rundström - 98 Södertälje IF 9,54 F
3 Hugo Sjönneby - 98 Huddinge AIS 9,71 F
4 Gabriel Hemström - 98 IFK Märsta 10,08 F
5 Gustav Hedström - 98 Huddinge AIS 10,22 F
6 Adam Lidberg - 98 Södertälje IF 10,35 F
P11 60m - heat 2 vind -1,4
1 Pontus Åhman - 98 IFK södertälje 9,49 F
2 Tommy Nylander-Leslie - 99 Tullinge-Tumba FF 10,06 F
3 Oskar Lundström - 98 IFK Södertälje 11,00
4 Olof Skyllberg - 99 IFK Tumba 11,23
5 Petter Norss - 99 Södertälje IF 11,46
P11 60m - FINAL vind +0,3
1 David Svensson - 98 IFK Tumba 8,91
2 Pontus Åhman - 98 IFK södertälje 9,29
3 Maxime Rundström - 98 Södertälje IF 9,43
4 Hugo Sjönneby - 98 Huddinge AIS 9,54
5 Tommy Nylander-Leslie - 99 Tullinge-Tumba FF 9,79
6 Gabriel Hemström - 98 IFK Märsta 10,10
7 Gustav Hedström - 98 Huddinge AIS 10,20
8 Adam Lidberg - 98 Södertälje IF 10,22
P11 400m - (gemensam bana)
1 David Svensson - 98 IFK Tumba 1.10,94
2 Marcus Häggh -98 Enhörna IF 1.11,94
3 Tommy Nylander-Leslie - 99 Tullinge-Tumba FF 1.13,22
4 Pontus Åhman - 98 IFK södertälje 1.13,67
5 Maxime Rundström - 98 Södertälje IF 1.16,49
6 Gabriel Hemström - 98 IFK Märsta 1.28,46
7 Olof Skyllberg - 99 IFK Tumba 1.36,74
P11 Längd zon res. vind
1 David Svensson - 98 IFK Tumba 4,45 +1.6
2 Pontus Åhman - 98 IFK södertälje 3,71 +1.5
3 Hugo Sjönneby - 98 Huddinge AIS 3,65 +1.8
4 Adam Lidberg - 98 Södertälje IF 3,59 +1.6
5 Gustav Hedström - 98 Huddinge AIS 3,52 +1.2 3,52 +1.9
6 Maxime Rundström - 98 Södertälje IF 3,52 0.0 3,39 0.0
7 Gabriel Hemström - 98 IFK Märsta 3,42 +1.6
8 Oskar Lundström - 98 IFK Södertälje 3,03 0.0
9 Petter Norss - 99 Södertälje IF 2,80 +1.5
10 Olof Skyllberg - 99 IFK Tumba 2,76 0.0
P11 Kula 2 kg
1 Gabriel Hemström - 98 IFK Märsta 9,04
2 David Svensson - 98 IFK Tumba 8,31
3 Gustav Hedström - 98 Huddinge AIS 7,52
4 Pontus Åhman - 98 IFK södertälje 6,86
5 Olof Skyllberg - 99 IFK Tumba 6,48
6 Adam Lidberg - 98 Södertälje IF 6,28
7 Oskar Lundström - 98 IFK Södertälje 5,40
F12 60m - heat 1 vind +1,2
1 Julia Åström - 97 Trosa IF 8,62 F
2 Ella Frödin -97 Västerås FI 8,79 F
3 Emma Thor - 97 IFK Märsta 9,62 F
Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba Ej start
Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba Ej start
Tobias Jonsson -97 Tullinge-Tumba FF 10,00 sprang med F12 heat 1
F12 60m - heat 2 vind +1,7
1 Sandra Dalgren - 97 IFK Södertälje 8,97 F
2 Matilda Lindberg - 97 Huddinge AIS 9,40 F
3 Näva Gunnarsson - 97 Trosa IF 9,45 F
4 Mimmi Askild - 97 Huddinge AIS 9,93 F
Moa Pettersson - 97 IFK Tumba Ej start
F12 60m - FINAL vind -1,2
1 Julia Åström - 97 Trosa IF 8,82
2 Ella Frödin -97 Västerås FI 8,92
3 Sandra Dalgren - 97 IFK Södertälje 9,03
4 Matilda Lindberg - 97 Huddinge AIS 9,65
5 Näva Gunnarsson - 97 Trosa IF 9,66
6 Emma Thor - 97 IFK Märsta 9,82
7 Mimmi Askild - 97 Huddinge AIS 10,02
F12 800m - FINAL 
1 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 2.47,24
2 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 2.51,03
3 Åsa Skyllberg - 97 IFK Tumba 3.39,08
4 Victoria Sunnerhage -97 Ösmo 3.58,08
Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba Ej start
F12 Längd zon res. vind
1 Julia Åström - 97 Trosa IF 4,69 +2.1 4,56 +0.7
2 Ella Frödin -97 Västerås FI 4,49 +0.2
3 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 4,44 +2.1 4,43 0.0
4 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 4,25 0.0
5 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 4,15 +2,9 4,09 +1,3
6 Sandra Dalgren - 97 IFK Södertälje 4,00 0.0
7 Näva Gunnarsson - 97 Trosa IF 3,92 +2.1 3,84 0.0
8 Matilda Lindberg - 97 Huddinge AIS 3,90 +0.5
9 Emma Thor - 97 IFK Märsta 3,85 0.0
10 Mimmi Askild - 97 Huddinge AIS 3,43 +1.6
F12 Höjd
1 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 1,45
2 Mathilda Eriksson - 98 IFK Tumba 1,42
3 Julia Åström - 97 Trosa IF 1,36
4 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 1,30
5 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 1,30
6 Ella Frödin -97 Västerås FI 1,27
7 Emma Thor - 97 IFK Märsta 1,19
8 Åsa Skyllberg - 97 IFK Tumba 1,00
F12 Kula 2kg
1 Matilda Lindberg - 97 Huddinge AIS 9,85
2 Mimmi Askild - 97 Huddinge AIS 9,35
3 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 8,47
4 Emma Thor - 97 IFK Märsta 7,83
5 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 7,54
6 Ida Wettergren -97 IFK Tumba 7,33
7 Näva Gunnarsson - 97 Trosa IF 6,13
8 Sandra Dalgren - 97 IFK Södertälje 6,09
9 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 5,90
10 Åsa Skyllberg - 97 IFK Tumba 4,75
P12 60m 
1 Tobias Jonsson -97 Tullinge-Tumba FF 10,00 sprang med F12 heat 1
P12 Längd zon res. vind
1 Tobias Jonsson - 97 Tullinge-Tumba FF 3,76 -0.5
2 Henrik  Sandstedt - 97 IFK Tumba 3,62 -1.2
3 Jonathan Envall IFK Tumba 3,78 -0.3
P12 Kula 3 kg
1 Henrik  Sandstedt - 97 IFK Tumba 6,49
P12 Höjd
1 Jonathan Envall IFK Tumba 1,37
2 Henrik  Sandstedt - 97 IFK Tumba 1,34
F13 80m - FINAL vind 0.0
1 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 11,42
2 Sara Pernbrink - 96 Nynäshamn FI 11,80
3 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 11,93
4 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 11,93
5 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 12,01
6 Sara Eberholm - 96 Flens FS 12,53
Sofia Maiorana -96 IFK Tumba Ej start
F13 800m - FINAL
1 Sara Eberholm - 96 Flens FS 2.46,92
F13 Längd zon res. vind
1 Sara Pernbrink - 96 Nynäshamn FI 4,22 0.0
2 Sara Eberholm - 96 Flens FS 3,89 0.0
3 Victoria Sunnerhage -97 Ösmo 2,85 -0.1
F13 Höjd
1 Elin Helgesson -96 IFK Tumba 1,42
2 Stina Norss -96 Södertälje IF 1,19
F13 Kula 2 kg
1 Elin Helgesson -96 IFK Tumba 10,57
F13 Spjut 400 g
1 Johanna Dyremark - 97 IFK Tumba 18,28
2 Stina Norss - 96 Södertälje IF 16,51
3 Marika Kiviniemi - 97 Södertälje IF 24,13
4 Ida Wettergren - 97 IFK Tumba 20,67
5 Lovisa Östervall - 97 IFK Tumba 22,13
6 Moa Pettersson - 97 IFK Tumba 20,56
7 Elin Helgesson -96 IFK Tumba 21,90
P13 80m - FINAL vind 0.0
1 Jakob Cavas -96 Södertälje IF 12,64
Simon Wildbore - 96 IFK Tumba Ej start
P13 800m - FINAL
1 Daniel Tapia - 96 Hässelby SK. 2.28,51
2 Jakob Cavas -96 Södertälje IF 2.36,88
3 Gustav Amnelius - 96 IFK Tumba 2.53,16
4 Jonathan Enwall -96 IFK Tumba 2.53,68
5 Erik Amnelius - 96 IFK Tumba 3.21,97
Samuel Lundell Vakkuri -95  Enhörna IF 2.22,64 utom tävlan
Patrick Claesson -94 Enhörna IF 2.26,70 utom tävlan
P13 Längd zon res. vind
1 Erik Amnelius - 96 IFK Tumba 3,60 0.0
2 Gustav Amnelius - 96 IFK Tumba 3,30 0.0
P13 Höjd
1 Erik Amnelius - 96 IFK Tumba 1,24
2 Simon Wildbore -96 IFK Tumba 1,24
P13 Kula 3 kg
1 Jakob Cavas -96 Södertälje IF 6,85
P13 Spjut 400 g
1 Ramon Navarro Martinen -96 Tullinge-Tumba FF 34,18
2 Gustav Amnelius - 96 IFK Tumba 11,82
F15 100m - FINAL vind +1,4
1 Hannah Rossland - 95 IFK Tumba 13,53
2 Jennifer Hemström -95 IFK Märsta 13,69
3 Hannah Svensson - 95 Huddinge AIS 13,86
4 Johanna Holmberg -95 IFK Tumba 14,36
5 Sarah Gerber - 95 Södertälje IF 14,51
6 Emma Sjöström - 95 Tullinge-Tumba FF 14,63
7 Katarina Rönnmark -95 IFK Tumba 15,20
F15 Längd res. vind
1 Hannah Svensson - 95 Huddinge AIS 4,71 0.0
2 Hannah Rossland - 95 IFK Tumba 4,23 0.0
3 Johanna Holmberg -95 IFK Tumba 4,17 +0.5
4 Jennifer Hemström -95 IFK Märsta 4,14 -0.1
5 Katarina Rönnmark -95 IFK Tumba 3,87 0.0
6 Frida Nilsson - 95 Södertälje IF 3,51 0.0
7 Josefine Krieg -95 Huddinge AIS 3,39 0.0
F15 Höjd
1 Jennifer Hemström -95 IFK Märsta 1,48
2 Hannah Rossland - 95 IFK Tumba 1,39
3 Katarina Rönnmark -95 IFK Tumba 1,36
4 Emma Sjöström - 95 Tullinge-Tumba FF 1,30
F15 Kula 3 kg
1 Jennifer Hemström -95 IFK Märsta 10,40
2 Satu Tossavainen - 95 Södertälje IF 8,70
3 Sarah Gerber - 95 Södertälje IF 8,68
4 Frida Nilsson - 95 Södertälje IF 7,83
5 Josefine Krieg -95 Huddinge AIS 7,52
6 Alina Askild - 95 Huddinge AIS 6,82
F15 Spjut 400 g