Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


Resultatlista

Kringelspelen

6/6 2012

Södertälje IP

Tävlingsledare: Stefan Sand

 

Korrekturläst 2012-06-10

I vår PDF-resultatlista hittar du också vad som är ändrat sedan originallistan i blå fet stil.

 

 

MÄN  100 M

Vind +1,58

 

1

Tom Kling Baptiste -90

Huddinge AIS

10,74

2

Oskar Åberg -89

Huddinge AIS

10,77

3

Tony Darkwah -89

Hellas IK

10,83

4

Andrej Ekholm -89

Huddinge AIS

11,53

5

Dennis Elms-Jansson -95

Huddinge AIS

11,59

 

 

MÄN  DISKUS

 

 

1

Mikael Ljungberg -92

Nyköpings BIS

48,38m

 

 

P19  DISKUS 1,75

 

 

1

Jussi Kiviniemi -93

Södertälje IF

50,95m

 

 

P19  SPJUT

 

 

1

Salvador Navarro Marttinen -93

Tullinge-Tumba FF

47,36

2

Fredrik Anderson -93

Södertälje IF

45,93

 

 

P17 100 M

Vind -0,73

 

1

Linus Otto Boyer -95

Nyköpings BIS

11,82

2

Ville Lindholm -95

IFK Tumba

12,31

3

Martin Bratt -96

IFK Tumba

12,42

4

Tom Khomkrit -96

Nyköpings BIS

12,47

5

Simon Wildbore -96

IFK Tumba

12,78

6

Pontus Danforth -96

Huddinge AIS

12,99

 

 

P17  1500 M

 

 

1

Daniel Tapia -96

Hässelby SK

4.27,28

2

Joakim Ekström -96

Ärla IF

4.34,80

 

 

 

 

P17  HÖJD

 

 

1

Linus Otto Boyer -95

Nyköpings BIS

1,70

 

 

P17  LÄNGD

 

 

 

 

 

1

Simon Wildbore -96

IFK Tumba

5,04m

+2,3

5,02

+1,6

2

Pontus danforth -96

Huddinge AIS

4,79m

+1,3

 

 

 

 

P17  KULA 5,0

 

 

1

Ali Alsaadi -95

Råby Rekarne FIF

12,75m

 

 

P17  DISKUS 1,5

 

 

1

Linus Otto Boyer -95

Nyköpings BIS

34,03m

2

Ramon Gabrail -95

Södertälje IF

33,76m

 

 

P17  SPJUT 700

 

 

1

Ramon Navarro Marttinen -96

Tullinge-Tumba FF

44:90

2

Fazal Syed -95

Råby/Rekarne FIF

34:69

 

 

P15  100 M

 

Vind +0,56

1

Joakim Askebjer -97

Åkersberga SK

12,42

2

Tobias Jonsson -97

IFK Tumba

12,46

3

Haider Jassim -97

Eskilstuna FI

12,63

4

Tim Yngesjö -97

Nyköpings BIS

13,69

 

 

P15  1500 M

 

 

1

Tobias Jonsson -97

IFK Tumba

4.48,52

2

Linus Lillsjö -98

Ärla IF

4.51,24

3

Josef Norin -97

IFK Tumba

5.00,21

 

 

P15  HÖJD

 

 

1

Joakim Askebjer -97

Åkersberga SK

1,50m

2

Josef Norin -97

IFK Tumba

1,40m

3

Daniel Ekström -98

Ärla IF

1,35m

 

 

P15  KULA 4,0

 

 

1

Edvin Larsson -98

Eskilstuna FI

12,21m

2

Gustav Borg -98

Nyköpings BIS

8,38m

 

 

P15  DISKUS 1,0

 

 

1

Oskar Gustavsson -97

Nyköpings BIS

42,05m

2

Edvin Larsson -98

Eskilstuna FI

30,26m

 

 

P15  SPJUT 600

 

 

1

Tobias Jonsson -97

IFK Tumba

38,15

2

Edvin Larsson -98

Eskilstuna FI

34,52

3

Tim Yngesjö -97

Nyköpings BIS

27,14

4

Daniel Ekström -98

Ärla IF

23,75

 

 

P13  80 M

 

Vind +3,6

1

Noa Fridell -99

Eskilstuna FI

11,34

2

Markus Thorell -99

Råby/Rekarne FIF

11,63

3

Tim Svantesson -00

Nyköpings BIS

11,73

4

Tommy Nylander Leslie -99

IFK Tumba

12,36

 

 

P13  800 M

 

 

1

Jonathan Lund -99

Hammarby IF

2.34,77

2

Markus Asplund -00

Huddinge AIS

2.35,32

3

Gustav Magnusson -00

Nyköpings BIS

2.51,39

 

 

P13  HÖJD

 

 

1

Markus Thorell -99

Råby/Rekarne FIF

1,44m

2

Tim Svantesson -00

Nyköpings BIS

1,41m

3

Samuel Karlsson -00

Eskilstuna FI

1,41m

4

Noa Fridell -99

Eskilstuna FI

1,29m

5

Albin Liedholm -00

Nyköpings BIS

1,26m

 

 

P13  LÄNGD ZON

 

 

 

 

 

1

Markus Thorell -99

Råby/Rekarne FIF

4,65

+2,5

4,51

+1,2

2

Noa Fridell -99

Eskilstuna FI

4,47

+1,7

 

 

3

Samuel Karlsson -00

Eskilstuna FI

4,24

+1,2

 

 

4

Gustav Magnusson -00

Nyköpings BIS

4,17

+1,6

 

 

5

Markus Asplund -00

Huddinge AIS

4,05

+1,6

 

 

6

Tim Svantesson -00

Nyköpings BIS

4,01

0

 

 

7

Jonathan Lund -99

Hammarby IF

3,65

-0,9

 

 

8

Alibin Hagberg -00

Katrineholm SK

3,27

0

 

 

 

 

P13  KULA 3,0

 

 

1

Noa Fridell -99

Eskilstuna FI

8,10

2

Albin Liedholm -00

Nyköpings BIS

7,71

3

Tommy Nylander Leslie -99

IFK Tumba

7,15

4

Tim Svantesson -00

Nyköpings BIS

6,78

5

Markus Thorell -99

Råby/Rekarne FIF

6,66

6

Gustav Magnusson -00

Nyköpings BIS

5,82

7

Johannes Johnsson -00

Södertälje IF

5,50

8

Alibin Hagberg -00

Katrineholm SK

4,94

 

 

P13  SPJUT 400

 

 

1

Tommy Nylander Leslie -99

IFK Tumba

32,55

2

Noa Fridell -99

Eskilstuna FI

23,19

3

Albin Liedholm -00

Nyköpings BIS

22,32

4

Jonathan Lund -99

Hammarby IF

21,71

5

Gustav Magnusson -00

Nyköpings BIS

20,82

6

Tim Svantesson -00

Nyköpings BIS

20,31

7

Samuel Karlsson -00

Eskilstuna FI

18,65

8

Johannes Johnsson -00

Södertälje IF

15,25

 

 

P11  60 M

HEAT 1

Vind +2,93

1

Malte Sjöman -01

Katrineholm SK

9,68

Final

2

Andreas Nilsson -01

IFK Tumba

10,06

Final

3

Viggo Hjerne -02

IFK Tumba

10,63

Final

4

Anton Yderberg -02

IFK Tumba

10,81

Final

5

Tim Davoust -02

IFK Tumba

10,81

Final

6

Hampus Tempelman -01

Södertälje IF

11,03

 

 

 

 

 

 

 

P11  60 M

HEAT 2

Vind -0,17

1

Simon Dorell -01

Nyköpings BIS

9,70

Final

2

Devante Odede -02

Södertälje IF

10,22

Final

3

Anton Alissavikas -02

Södertälje IF

10.48

 

4

Rikard Duvsten -02

IFK Tumba

10,73

Final

5

Christian Maklin -02

Södertälje IF

11,25

 

 

 

 

 

 

 

P11  60 M

FINAL

Vind +4,66

1

Simon Dorell -01

Nyköpings BIS

9,48

 

2

Malte Sjöman -01

Katrineholm SK

9,84

 

3

Andreas Nilsson -01

IFK Tumba

10,02

 

4

Devante Odede -02

Södertälje IF

10,35

 

5

Rikard Duvsten -02

IFK Tumba

10,58

 

6

Viggo Hjerne -02

IFK Tumba

10,60

 

7

Tim Davoust -02

IFK Tumba

10,89

 

 

 

P11  400 M

 

 

1

David Thid -03

IFK Tumba

1.15,99

2

Rikard Duvsten -02

IFK Tumba

1.26,57

3

Tim Davoust -02

IFK Tumba

1.27,77

4

Devante Odede -02

Södertälje IF

1.28,19

5

Andreas Nilsson -01

IFK Tumba

1.29,51

6

Christian Maklin -02

Södertälje IF

1.30,65

7

Anton Alissavakis -02

Södertälje IF

1.31,28

8

Hampus Tempelman -01

Södertälje IF

1.43,42

 

 

P11  LÄNGD ZON

 

 

 

 

 

1

Malte Sjöman -01

Katrineholm SK

3,38m

-0,2

 

 

2

Devante Odede -02

Södertälje IF

3,29m

-0,3

 

 

3

Simon Dorell -01

Nyköpings BIS

3,19m

-0,6

 

 

4

Filip Lublin -02

IFK Tumba

3,12m

0,0

 

 

5

Rikard Duvsten -02

IFK Tumba

3,05m

-0,6

 

 

6

Tim Davoust -02

IFK Tumba

3,03m

0,0

 

 

7

Hampus Tempelman -01

Södertälje IF

3,02m

0,0

 

 

8

Anton Alissavakis -02

Södertälje IF

2,85m

-1,1

 

 

9

Anton Yderberg -02

IFK Tumba

2,78m

0,0

(2,77)

 

10

Viggo Hjerne -02

IFK Tumba

2,78m

-0,1

(2,66)

 

11

Christian Maklin -02

Södertälje IF

2,61m

-1,8

 

 

 

 

P11  KULA 2,0

 

 

1

Devante Odede -02

Södertälje IF

5,78

2

Anton Alissavakis -02

Södertälje IF

5,63

3

Tim Davoust -02

IFK Tumba

5,58

4

Simon Dorell -01

Nyköpings BIS

5,39

5

Rikard Duvsten -02

IFK Tumba

5,09

6

Viggo Hjerne -02

IFK Tumba

4,90

7

Christian Maklin -02

Södertälje IF

4,44

8

Hampus Tempelman -01

Södertälje IF

4,28

 

 

P9  60 M

HEAT 1

Vind +2,03

1

Elias Rigö -04

Eskilstuna FI

9,87

 

2

Niklas Lönnqvist -03

Ärla IF

11,02

 

3

Sebastian Svenningson -03

Södertälje IF

11,19

 

4

William Åkesson -03

Tullinge-Tumba FF

11,40

 

5

Hugo Florido -03

Tullinge-Tumba FF

11,82

 

Ut

Rasmus Blom -02

Trosa IF

10,40

 

 

 

 

 

 

 

P9  60 M

HEAT 2

Vind -2,23

1

David Thid -03

IFK Tumba

9,47

 

2

Samuel Sjöstrand -04

Södertälje IF

10,92

 

3

Alexander Helmin -04

Ärla IF

11,75

 

4

Martin Rönnmark -03

IFK Tumba

12,07

 

5

Sebastian Larsson -03

IFK Tumba

12,12

 

 

 

 

 

 

 

 

P9  LÄNGD ZON

 

 

 

1

David Thid -03

IFK Tumba

3,65

0

2

Elias Rigö -04

Eskilstuna FI

3,17

0

3

Sebastian Svenningson -03

Södertälje IF

3,00

0

4

Samuel Sjöstrand -04

Södertälje IF

2,80

0

5

William Åkesson -03

Tullinge-Tumba FF

2,79

0

6

Hugo Florido -03

Tullinge-Tumba FF

2,47

0

7

Martin Rönnmark -03

IFK Tumba

2,44

+1,3

8

Alexander Helmin -04

Ärla IF

2,43

0

9

Niklas Lönnqvist -03

Ärla IF

2,38

0

10

Sebastian Larsson -03

IFK Tumba

2,24

0

11

Filip Alissavakis-04

Södertälje IF

1,96

-0,4

Ut

Rasmus Blom -02

Trosa IF

2,87

0

 

 

P9  BOLLKAST

 

 

1

David Thid -03

IFK Tumba

23,58m

2

Alexander Helmin -04

Ärla IF

16,85m

3

Elias Rigö -04

Eskilstuna FI

16,55m

4

Sebastian Larsson -03

IFK Tumba

15,95m

5

Sebastian Svenningson -03

Södertälje IF

14,77m

6

William Åkesson -03

Tullinge-Tumba FF

14,66m

7

Niklas Lönnqvist -03

Ärla IF

12,99m

8

Hugo Florido -03

Tullinge-Tumba FF

12,68m

9

Martin Rönnmark -03

IFK Tumba

7,95m

10

Filip Alissavakis -04

Södertälje IF

6,63m

11

Samuel Sjöstrand -04

Södertälje IF

5,38m

Ut

Rasmus Blom -02

Trosa IF

22,34m

 

 

P9 3-KAMP

 

60m

Längd

Boll

Poäng

1

David Thid -03

IFK Tumba

5

5

5

15

2

Elias Rigö -04

Eskilstuna FI

4

4

3

11

3

Samuel Sjöstrand -04

Södertälje IF

3

2

1

6

4

Alexander Helmin -04

Ärla IF

1

1

4

6

5

Sebastian Svenningson -03

Södertälje IF

1

3

1

5

6

Niklas Lönnqvist -03

Ärla IF

2

1

1

4

6

Sebastian Larsson -03

IFK Tumba

1

1

2

4

8

William Åkesson -03

Tullinge-Tumba FF

1

1

1

3

8

Hugo Florido -03

Tullinge-Tumba FF

1

1

1

3

8

Martin Rönnmark -03

IFK Tumba

1

1

1

3

8

Filip Alissavakis-04

Södertälje IF

1

1

1

3

 

 

 

P7  60 M

 

Vind +0,92

1

Maximilian Holm -05

Ärla IF

11,26

2

Albert Söderqvist -05

Tullinge-Tumba FF

12,18

ut

Filip Alissavakis -04

Södertälje IF

12,40

 

 

P7  LÄNGD ZON

 

 

 

1

Maximilian Holm -05

Ärla IF

2,62

+0,0

2

Albert Söderqvist -04

Tullinge-Tumba FF

1,83

-1,0

 

 

P7 2-KAMP

 

60m

Längd

Poäng

1

Maximilian Holm -05

Ärla IF

5

5

10

2

Albert Söderqvist -05

Tullinge-Tumba FF

4

4

8

 

 

 

KVINNOR  KULA

 

 

1

Anna Wikström -87

IFK Tumba

13,54

2

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

9,08

 

 

KVINNOR  DISKUS

 

 

1

Anna Wikström -87

IFK Tumba

47,76m

2

Julia Wiberg -92

Spårvägen FK

47,62m

3

Emma Swärd -89

Södertälje IF

41,21m

 

 

F19  DISKUS 1,0

 

 

1

Emma Ljungberg -94

Nyköpings BIS

44,99m

2

Moa Eskilsson -93

Villstad GIF

44,26m

3

Matilda Brandtberg -94

Nyköpings BIS

36,90m

 

 

F19  SPJUT 600

 

 

1

Sofie Davoust -94

IFK Tumba

43,28m

2

Ulrika Andersson -94

Råby/Rekarne FIF

33,98m

 

 

F17  HÖJD

 

 

1

Linda Mårtensson -96

IFK Tumba

1,40

 

 

F17  LÄNGD

 

 

 

 

 

1

Linda Mårtensson -96

IFK Tumba

4,12m

+2,2

3,94

+1,7

2

Rebecka Kronvall -97

Södertälje IF

4,07m

+0,4

 

 

3

Linnea Lindgren -97

Södertälje IF

3,63m

+0,6

 

 

 

 

F17  KULA 3,0

 

 

1

Hannah Rossland -95

IFK Tumba

9,53

2

Linda Mårtensson -96

IFK Tumba

9,22

3

Sara Thor -96

Huddinge AIS

9,16

4

Evelyn Wahlberg -95

SLK Oxelesund

8,89

 

 

F17  DISKUS 1,0

 

 

1

Hanna Mårtensson -96

Hässelby SK

28,28

2

Frida Nilsson -95

Södertälje IF

27,34

3

Linda Mårtensson -96

IFK Tumba

21,56

4

Hannah Rossland -95

IFK Tumba

18,53

 

 

F17  SPJUT 600

 

 

1

Jennifer Björklund -95

Enköping AI

43,11m

2

Satu Tossavainen -95

Södertälje IF

35,61m

3

Sara Thor -96

Huddinge AIS

32,95m

4

Linda Mårtensson -96

IFK Tumba

30,09m

5

Hanna Mårtensson -96

Hässelby SK

29,60m

6

Hannah Rossland -95

IFK Tumba

29,00m

7

Evelyn Wahlberg -95

SLK Oxelesund

26,52m

 

 

F15  100 M

HEAT 1

Vind +2,01

1

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

13,36

Final

2

Tove Olsson -98

IFK Tumba

13,52

Final

3

Emma Bäckman -98

Nyköpings BIS

13,73

Final

4

Rebecka Kronvall -97

Södertälje IF

14,49

Final

5

Maja Fagerholm -98

Nyköpings BIS

14,85

 

6

Alice Hasselgren -98

Nyköpings BIS

15,10

 

 

 

 

 

 

 

F15  100 M

HEAT 2

Vind +2,62

1

Matilda Grundström -97

Huddinge AIS

13,20

Final

2

Ebba Karlsson -97

Huddinge AIS

14,15

Final

3

Mathilda Lundh -97

Nyköpings BIS

14,22

Final

4

Elin Sjöström -98

IFK Tumba

14,65

Final

5

Viktoria Hjelm -98

Nyköpings BIS

14,68

 

6

Jessica Nylander Leslie -98

IFK Tumba

14,89

 

7

Linnea Lindgren -97

Södertälje IF

15,97

 

 

 

 

 

 

 

F15  100 M

FINAL

Vind -0,25

1

Matilda Grundström -97

Huddinge AIS

13,38

 

2

Tove Olsson -98

IFK Tumba

13,68

 

3

Emma Bäckman -98

Nyköpings BIS

13,92

 

4

Ebba Karlsson -97

Huddinge AIS

14,24

 

5

Mathilda Lundh -97

Nyköpings BIS

14,36

 

6

Elin Sjöström -98

IFK Tumba

15,15

 

DNS

Rebecka Kronvall -97

Södertälje IF

DNS

 

DNS

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

DNS

 

 

 

F15  800 M

 

 

400m

1

Maja Fagerholm -98

Nyköpings BIS

2.45,05

79,42

2

Jessica Nylander Leslie -98

IFK Tumba

2.45,06

80,05

 

 

F15  HÖJD

 

 

1

Matilda Grundström -97

Huddinge AIS

1,51

2

Linn Peurla -97

Flens FS

1,48

3

Emma Bäckman -98

Nyköpings BIS

1,48

4

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

1,45

5

Tove Olsson -98

IFK Tumba

1,40

6

Mathilda Lundh -97

Nyköpings BIS

1,35

7

Clara Grönberg -97

Nyköpings BIS

1,30

7

Alice Hasselgren -98

Nyköpings BIS

1,30

9

Elin Sjöström -98

IFK Tumba

1,25

 

 

F15  LÄNGD

 

 

 

1

Tove Olsson

Tumba

4,47m

0,0

2

Viktoria Hjelm -98

Nyköpings BIS

4,15m

+2,0

3

Elin Sjöström

Tumba

3,96m

+0,8

 

 

F15  KULA 3,0

 

 

1

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

10,69

2

Felicia Lindberg -97

Hammarby IF

10,15

3

Jessica Nylander Leslie -98

IFK Tumba

8,62

4

Viktoria Hjelm -98

Nyköpings BIS

8,56

5

Maja Fagerholm -98

Nyköpings BIS

8,33

6

Tove Olsson -98

IFK Tumba

7,70

7

Clara Grönberg -97

Nyköpings BIS

7,68

8

Elin Sjöström -98

IFK Tumba

7,06

9

Emma Bäckman -98

Nyköpings BIS

5,78

 

 

F15  DISKUS 0,6

 

 

1

Marika Kiviniemi -97

Södertälje IF

43,40

 

 

F15  SPJUT 400

 

 

1

Felicia Lindberg -97

Hammarby IF

32,89m

2

Nicole Berner -97

Huddinge AIS

31,55m

3

Linn Peurla -97

Flens FS

31,32m

4

Mathilda Eriksson -98

IFK Tumba

31,22m

5

Jessica Nylander Leslie -98

IFK Tumba

26,23m

6

Ebba Karlsson -97

Huddinge AIS

21,87m

7

Tove Olsson -98

IFK Tumba

18,97m

8

Maja Fagerholm -98

Nyköpings BIS

17,88m

9

Elin Sjöström -98

IFK Tumba

17,33m

10

Mathilda Lundh -97

Nyköpings BIS

16,94m

11

Emma Bäckman -98

Nyköpings BIS

16,20m

12

Clara Grönberg -97

Nyköpings BIS

15,51m

 

 

F13  80 M

HEAT 1

Vind -0,74

1

Sara Hermansson -99

Enhörna IF

11,13

Final

2

Filippa Carlsson -99

Råby/Rekarne FIF

11,51

Final

3

Stina Erlandsson -99

Huddinge AIS

11,88

Final

4

Alexandra Staf -99

Katrineholm SK

12,02

Final

5

Lina Skoog -00

Katrineholm SK

13,21

 

6

Imatu Hawa Saccoh -99

Södertälje IF

13,23

 

 

 

 

 

 

 

F13  80 M

HEAT 2

Vind -0,45

1

Louice Svensson -99

Flens FS

11,34

Final

2

Ida Bryungs

Södertälje IF

12,10

Final

3

Izabella Ripsweden -00

IFK Tumba

12,10

Final

4

Maja Ström -99

Nyköpings BIS

12,17

Final

5

Josefine Lublin -00

IFK Tumba

13,46

 

6

Amanda Kaarna -00

Södertälje IF

13,58

 

 

 

 

 

 

 

F13  80 M

FINAL

Vind +1,73

1

Sara Hermansson -99

Enhörna IF

10,93

 

2

Louice Svensson -99

Flens FS

11,40

 

3

Filippa Carlsson -99

Råby/Rekarne FIF

11,48

 

4

Stina Erlandsson -99

Huddinge AIS

11,69

 

5

Alexandra Staf -99

Katrineholm SK

11,72

 

6

Izabella Ripsweden -00

IFK Tumba

11,98

 

7

Maja Ström -99

Nyköpings BIS

12,03

 

8

Ida Bryungs

Södertälje IF

12,05

 

 

 

F13  800 M

 

 

1

Maja Ström -99

Nyköpings BIS

2.43,68

2

Linnea Fundberg -99

Ärla IF

2.51,36

3

Alexandra Staf -99

Katrineholm SK

3.04,54

4

Lina Skoog -00

Katrineholm SK

3.07,36

 

 

F13  HÖJD

 

 

1

Judith Sjöman -99

Katrineholm SK

1,40

2

Linnea Fundberg -99

Ärla IF

1,32

3

Izabella Ripsweden -00

IFK Tumba

1,29

4

Fanny Schmutzer -01

Nyköpings BIS

1,29

5

Louise Borsos -00

Södertälje IF

1,15

6

Fillipa Dahlund -99

Tullinge-Tumba FF

1,10

7

Amanda Kaarna -00

Södertälje IF

1,05

 

 

F13  LÄNGD ZON

 

 

 

 

 

1

Judith Sjöman -99

Katrineholm SK

4,58

0,0

 

 

2

Louice Svensson -99

Flens FS

4,54

0,0

 

 

3

Sina Erlandsson -99

Huddinge AIS

4,41

0,0

 

 

4

Izabella Ripsweden -00

IFK Tumba

4,28

+0,7

 

 

5

Alexandra Staf -99

Katrineholm SK

4,05

+1,4

 

 

6

Linnea Fundberg -99

Ärla IF

3,89

+2,1

3,86

0,0

7

Ida Bryungs -99

Södertälje IF

3,38

+0,8

 

 

8

Astrid Henriksson -99

Ärla IF

3,81

+1,2

 

 

9

Lina Skoog -00

Katrineholm SK

3,76

+2,1

3,62

+1,0

10

Fillipa Dahlund -99

Tullinge-Tumba FF

3,36

+2,2

3,22

+0,9

11

Imatu Hawa Saccoh -99

Södertälje IF

3,35

0,0

 

 

12

Amanda Kaarna -00

Södertälje IF

3,07

0,0

 

 

 

 

F13  KULA 2,0

 

 

1

Louice Svensson -99

Flens FS

12,40m

2

Astrid Henriksson -99

Ärla IF

8,73m

3

Judith Sjöman -99

Katrineholm SK

8,17m

4

Fillipa Dahlund -99

Tullinge-Tumba FF

6,40m

5

Amanda Kaarna -00

Södertälje IF

6,27m

6

Izabella Ripsweden -00

IFK Tumba

6,14m

 

 

F13  SPJUT 400

 

 

1

Louice Svensson -99

Flens FS

32,03

2

Judith Sjöman -99

Katrineholm SK

22,41

3

Astrid Henriksson -99

Ärla IF

20,42

 

 

F11  60 M

HEAT 1

Vind +0.41

1

Sarah Karlsson -01

Nyköpings BIS

9,19

Final

2

Fanny Schmutzer -01

Nyköpings BIS

9,85

Final

3

Elvira Ripsweden -02

IFK Tumba

10,20

 

4

Ebba Hagberg -02

Katrineholm SK

10,28

 

5

Evelina Sjöström -02

IFK Tumba

10,58

 

6

Jennie Eliasson -01

IFK Tumba

11,14

 

7

Moa Edlund

IFK Tumba

11,32

 

8

Whilma Fredenklo -01

Ärla IF

11,38

 

 

 

 

 

 

 

F11  60 M

HEAT 2

Vind +1,86

1

Angelina Rydensjö -01

Ärla IF

9,56

Final

2

Astrid Lundkvist -02

IFK Tumba

9,73

Final

3

Ida Karlsson -02

Nyköpings BIS

9,74

Final

4

Stella Vetro -02

Katrineholm SK

9,87

Final

5

Emma Palmgren -01

Nyköpings BIS

9,92

Final

6

Ida Fundberg -02

Ärla IF

10,12

Final

7

Therese Ackeberg -01

IFK Tumba

10,23

 

8

Emelie Forsberg -02

Södertälje IF

11,49

 

 

 

 

 

 

 

F11  60 M

FINAL

Vind +0,91

1

Sarah Karlsson -01

Nyköpings BIS

9,33

 

2

Angelina Rydensjö -01

Ärla IF

9,62

 

3

Astrid Lundkvist -02

IFK Tumba

9,69

 

4

Fanny Schmutzer -01

Nyköpings BIS

9,78

 

5

Stella Vetro -02

Katrineholm SK

9,81

 

6

Ida Karlsson -02

Nyköpings BIS

9,87

 

7

Ida Fundberg -02

Ärla IF

9,97

 

8

Emma Palmgren -01

Nyköpings BIS

10,04

 

 

 

F11  400 M

 

 

1

Sarah Karlsson -01

Nyköpings BIS

1.13,25

2

Angelina Rydensjö -01

Ärla IF

1.13,63

3

Disa Chin Nygårds -02

IF Linnea

1.17,59

4

Stella Vetro -02

Katrineholm SK

1.19,48

5

Linnea Molander -01

IFK Tumba

1.20,37

6

Ebba Hagberg -02

Katrineholm SK

1.22,69

7

Therese Ackeberg -01

IFK Tumba

1.22,81

8

Astrid Lundkvist -02

IFK Tumba

1.25,09

9

Emelie Forsberg -02

Södertälje IF

1.31,63

10

Matilda Eriksson -01

IFK Tumba

1.33,11

11

Jennie Eliasson -01

IFK Tumba

1.38,09

 

 

F11  LÄNGD ZON

 

 

 

1

Sarah Karlsson -01

Nyköpings BIS

3,82

+1,9

2

Angelina Rydensjö -01

Ärla IF

3,81

+1,0

3

Fanny Schmutzer -01

Nyköpings BIS

3,72

+0,5

4

Linnea Molander -01

IFK Tumba

3,70

+1,4

5

Ida Karlsson -02

Nyköpings BIS

3,58

+0,2

6

Ebba Hagberg -02

Katrineholm SK

3,57

+1,6

7

Ida Fundberg -02

Ärla IF

3,39

+2,0

8

Frida Erlandsson -01

Mälarhöjdens IK

3,37

+1,2

9

Astrid Lundkvist -02

IFK Tumba

3,35

+1,3

10

Emma Palmgren -01

Nyköpings BIS

3,30

+1,1

11

Emilia Rydensjö -02

Ärla IF

3,27

0

12

Elvira Ripsweden -02

IFK Tumba

3,15

+1,8

13

Therese Ackeberg -01

IFK Tumba

3,06

+1,5

14

Evelina Sjöström -02

IFK Tumba

3,00

0,0

15

Matilda Eriksson -01

IFK Tumba

2,79

+0,5

16

Jennie Eliasson -01

IFK Tumba

2,78

+0,6

17

Emelie Forsberg -02

Södertälje IF

2,69

+0,8

18

Moa Edlund

Tumba

2,46

+1,0

 

 

 

F11  KULA 2,0

 

 

1

Sarah Karlsson -01

Nyköpings BIS

7,02m

2

Fanny Schmutzer -01

Nyköpings BIS

6,95m

3

Stella Vetro -02

Katrineholm SK

6,50m

4

Linnea Molander -01

IFK Tumba

6,44m

5

Emma Palmgren -01

Nyköpings BIS

6,33m

6

Whilma Fredenklo -01

Ärla IF

5,80m

7

Matilda Eriksson -01

IFK Tumba

5,71m

8

Ida Fundberg -02

Ärla IF

5,65m

9

Elvira Ripsweden -02

IFK Tumba

5,30m

10

Evelina Sjöström -02

IFK Tumba

5,08m

11

Astrid Lundkvist -02

IFK Tumba

4,63m

12

Ebba Hagberg -02

Kathrineholm SK

4,59m

13

Emilia Rydensjö -02

Ärla IF

4,31m

14

Emelie Forsberg -02

Södertälje IF

4,06m

15

Moa Edlund -02

IFK Tumba

3,54m

 

 

F9  60 M

HEAT 1

Vind +1,89

1

Filippa Rydensjö -04

Ärla IF

10,07

 

2

Felicia Karlsson -03

Eskilstuna FI

10,08

 

3

Lina Magnusson -03

Nyköpings BIS

10,25

 

4

Anna Genborn -03

IFK Tumba

10,89

 

5

Maya Aguliera -03

Södertälje IF

11,37

 

6

Tilda Lindqvist -03

IFK Tumba

11,83

 

7

Ebba Thulin -03

IFK Tumba

11,95

 

 

 

 

 

 

 

F9  60 M

HEAT 2

Vind +1,52

1

Amanda Johansson -03

Tullinge-Tumba FF

10,94

 

2

Josefin Fundberg -04

Ärla IF

11,23

 

3

Ella Lindqvist -03

IFK Tumba

11,32

 

4

Smilla Parkler -03

Tullinge-Tumba FF

11,44

 

5

Hilma Claesson -04

Tullinge-Tumba FF

12,02

 

 

 

 

 

 

 

 

F9  LÄNGD ZON

 

 

 

 

1

Filippa Rydensjö -04

Ärla IF

3,10

+0,0

 

2

Felicia Karlsson -03

Eskilstuna FI

2,97

-0,8

 

3

Lina Magnusson -03

Nyköpings BIS

2,85

-1,6

 

4

Ella Lindqvist -03

IFK Tumba

2,70

-0,6

(2,66)

5

Anna Genborn -03

IFK Tumba

2,70

-1,4

(2,62)

6

Maya Aguliera -03

Södertälje IF

2,68

-0,1

 

7

Amanda Johansson -03

Tullinge-Tumba FF

2,66

-0,7

 

8

Tilda Lindqvist -03

IFK Tumba

2,55

0,0

(2,50)

9

Smilla Parkler -03

Tullinge-Tumba FF

2,55

-0,5

(2,46)

10

Josefin Fundberg -04

Ärla IF

2,50

+0,9

 

11

Hilma Claesson -04

Tullinge-Tumba FF

2,37

+0,1

 

12

Ebba Thulin -03

IFK Tumba

2,20

0,0

 

 

 

F9  BOLLKAST

 

 

1

Smilla Parkler -03

Tullinge-Tumba FF

13,27

2

Felicia Karlsson -03

Eskilstuna FI

13,17

3

Filippa Rydensjö -04

Ärla IF

11,16

4

Ebba Thulin -03

IFK Tumba

10,83

5

Josefin Fundberg -04

Ärla IF

10,65

6

Anna Genborn -03

IFK Tumba

9,93

7

Amanda Johansson -03

Tullinge-Tumba FF

9,92

8

Tilda Lindqvist -03

IFK Tumba

9,81

9

Lina Magnusson -03

Nyköpings BIS

9,38

10

Maya Aguliera -03

Södertälje IF

8,45

11

Hilma Claesson -04

Tullinge-Tumba FF

7,23

12

Ella Lindqvist -03

IFK Tumba

6,18

 

 

F9  3-kamp

 

60m

Längd

Boll

Poäng

1

Filippa Rydensjö -04

Ärla IF

5

5

3

13

2

Felicia Karlsson -03

Eskilstuna FI

4

4

4

12

3

Lina Magnusson -03

Nyköpings BIS

3

3

1

7

4

Smilla Parkler -03

Tullinge-Tumba FF

1

1

5

7

5

Ella Lindqvist -03

IFK Tumba

1

2

1

4

5

Anna Genborn -03

IFK Tumba

2

1

1

4

5

Ebba Thulin -03

IFK Tumba

1

1

2

4

8

Maya Aguliera -03

Södertälje IF

1

1

1

3

8

Amanda Johansson -03

Tullinge-Tumba FF

1

1

1

3

8

Tilda Lindqvist -03

IFK Tumba

1

1

1

3

8

Josefin Fundberg -04

Ärla IF

1

1

1

3

8

Hilma Claesson -04

Tullinge-Tumba FF

1

1

1

3

 

 

F7  60 M

 

Vind +2,99

1

Irene Dahl -05

Tullinge-Tumba FF

12,48

2

Ida Nyström -05

Tullinge-Tumba FF

13,07

3

Maja Eriksson

IFK Tumba

13,31

4

Olivia Faskunger -05

Tullinge-Tumba FF

13,71

Ut

Hanna Blom -04

Trosa IF

11,77

 

 

F7  LÄNGD ZON

 

 

 

1

Irene Dahl -05

Tullinge-Tumba FF

2,20

-1,6

2

Maja Eriksson

IFK Tumba

2,06

+0,0

3

Ida Nyström -05

Tullinge-Tumba FF

1,95

-0,1

4

Olivia Faskunger -05

Tullinge-Tumba FF

1,73

-0,2

Ut

Hanna Blom -04

Trosa IF

2,40

-0,4

 

 

F7  3-kamp

 

60m

Längd

Poäng

1

Irene Dahl -05

Tullinge-Tumba FF

5

5

10

2

Ida Nyström -05

Tullinge-Tumba FF

4

3

7

2

Maja Eriksson

IFK Tumba

3

4

7

4

Olivia Faskunger -05

Tullinge-Tumba FF

1

1

2

 

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:40 Skribent: Andreas Thornell

Postadress:
Södertälje IF - Friidrott
Friidrottsektionen, Box 95
15121 Södertälje

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info