Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


Resultat 2014-06-06 Kringelspelen med Kringelkastet Kenth Eldebrinks OS-jubileum

   Södertälje IP

Tävlingsledare Kari Kiviniemi

 

Korrekturläst 2014-06-07 ändringar i fet stil

 

    MÄN KULA      2014-06-06

1
Arwid Koskinen -92 Huddinge AIS 17,83


2
Simon Gustafsson -90 Ullevi FK 17,12


-
Oscar Gustafsson -97 Nyköping BIS 16,40
5,0 kg








Oscar Gustafsson 1505 1533 1597 1640 x x
Arwid Koskinen 1783 1740 x x x x
Simon Gustafsson x 1650 x 1712 1712 x

 

    MÄN DISKUS      2014-06-06

1
Jussi Kiviniemi -93 Södertälje IF 51,55




Oscar Gustafsson -97 Nyköping BIS 53,44
P17


Ramon Gabrail -95 Södertälje IF 36,65
P19








Oscar Gustafsson 4838 x 5240 5344 x x
Jussi Kiviniemi 5055 4922 x 5005 4946 5155
Ramon Gabrail 3543 3665 x 3653 3654 3482

 

    MÄN SPJUT      2014-06-06

1
Joachim Ivarsson -89 Spårvägens FK 70,34


2
Sebastian Thörngren -93 IFK Växjö 67,79


3
Fredrik Anderson -93 Södertälje IF 53,52


4
Björn Brink -91 Hanvikens SK 52,79










Fredrik Andersson 4967 5352 5195 5269 5084 5227
Joachim Ivarsson 6564 6613 7034 6990 7029 6108
Sebastian Thörngren 6390 6481 6530 6779 x 6193
Björn Brink 5258 x 5124 5279 x x

 


MÄN GAMLA SPJUTET


2014-06-06
1 Sebastian Thörngren -93 IFK Växjö 62,82

2 Björn Brink -91 Hanvikens SK 48,09

- Fredrik Anderson -93 Södertälje IF Inget godkänt resultat

 

    P15 KULA 4,0      2014-06-06

1
Carl Widenholm -00 Hellas FK 8,95











    P15 SPJUT 600      2014-06-06

1
Carl Widenholm -00 Hellas FK 39,92


2
SimonAndersson Södertälje IF 28,08











    P13 60 M    Vind -1,4  2014-06-06

1
David Thid -03 Huddinge AIS 8,53


2
Andreas Nilsson -01 IFK Tumba 8,56


3
Max Bechtel -01 Hässelby SK 9,27


4
Anton Yderberg -02 IFK Tumba 9,61


5
Markus Chang -01 Tullinge-Tumba FF 9,67


6
Theo Östergren -02 IFK Tumba 9,91


7
Nicholas Wright -01 Södertälje IF 9,97











    P13 800 M      2014-06-06

1
Leo Malm -01 IFK Tumba 2.31,05


2
Max Bechtel -01 Hässelby SK 2.31,81


3
Nicholas Wright -01 Södertälje IF 2.56,63











    P13 HÖJD      2014-06-06

1
David Thid -03 Huddinge AIS 137


2
Max Bechtel -01 Hässelby SK 134


3
Markus Chang -01 Tullinge-Tumba FF 131


4
Rikard Duvsten -02 IFK Tumba 128


5
Oskar Bollner -02 IFK Tumba 120


6
Theo Östergren -02 IFK Tumba 120


7
Anton Yderberg -02 IFK Tumba 120


-
Robin Widell -03 Solna FK 0











    P13 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Max Bechtel -01 Hässelby SK 4,21
+1,1
2
Oliver Widell -01 Solna FK 4,15
+1,2
3
Andreas Nilsson -01 IFK Tumba 3,95
0,6
4
Rikard Duvsten -02 IFK Tumba 3,68
+1,4
5
Nicholas Wright -01 Södertälje IF 3,58
0,0
6
Teo Hedelin -02 IFK Gnesta 3,55
0,0









    P13 KULA 3,0      2014-06-06

1
Teo Hedelin -02 IFK Gnesta 8,13


2
Andreas Nilsson -01 IFK Tumba 6,65


3
Markus Chang -01 Tullinge-Tumba FF 6,62


4
Nicolas Wright Södertälje IF 5,66











    P13 SPJUT 400      2014-06-06

1
Leo Malm -01 IFK Tumba 32,09


2
David Thid -03 Huddinge AIS 24,02


3
Oskar Bollner -02 IFK Tumba 19,54











    P11 60 M    Vind -0,8  2014-06-06

1
Kenan Kuru -04 Tullinge-Tumba FF 10,17


2
Samuel Sjöstrand -04 Södertälje IF 10,27


3
Vincent Siwek IFK Gnesta 10,39


4
Sebastian Svenningson -03 Södertälje IF 10,75


5
Fabian Olanders -04 Södertälje IF 10,87


6
Isak Björnsjö -04 Södertälje IF 11,03


7
Mathias Chang -04 Tullinge-Tumba FF 11,09











    P11 400 M      2014-06-06

1
David Thid -03 Huddinge AIS 68,53


2
Alexander Davidsson -04 Solna FK 71,41


3
Måns Backman -03 Solna FK 73,84


4
Kenan Kuru -04 Tullinge-Tumba FF 81,08


5
Vincent Siwek -04 IFK Gnesta 83,18


6
Samuel Sjöstrand -04 Södertälje IF 86,14


7
Fabian Olanders -04 Södertälje IF 90,01


8
Isak Björnsjö -04 Södertälje IF 94,84











    P11 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Kenan Kuru -04 Tullinge-Tumba FF 3,36
0,0
2
Samuel Sjöstrand -04 Södertälje IF 3,31
0,0
3
Vincent Siwek -04 IFK Gnesta 3,18
0,0
4
Fabian Olanders -04 Södertälje IF 3,09
0,0
5
Isak Björnsjö -04 Södertälje IF 2,81
-0,1
6
Mathias Chang -04 Tullinge-Tumba FF 2,04
+0,7









    P11 KULA 2,0      2014-06-06

1
Samuel Sjöstrand -04 Södertälje IF 6,62


2
Vincent Siwek -04 IFK Gnesta 6,06


3
Isak Björnsjö -04 Södertälje IF 5,33


4
Fabian Olanders -04 Södertälje IF 5,29


5
Mathias Chang -04 Tullinge-Tumba FF 4,25











    P9 60 M    Vind -1,8  2014-06-06

1
Adrian Siwek -05
IFK Gnesta 10,46


2
Albert Söderqvist -05 Tullinge-Tumba FF 11,18


3
Jonathan Wessberg -05
Tullinge-Tumba FF
11,91


4
Axel Björnsjö -06
Södertälje IF 13,01


5
Ludde Kjell-Vosthenko -06
Södertälje IF
14,01











    Heat 2    Vind -0,8   2014-06-06 

1
Love Noreland
10,76


2
Melker Rosengren
10,82


3
Theo Alexandersson
11,28


Bröt
Albin Mattson
bröt











    P9 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Adrian Siwek -05 IFK Gnesta 3,09
-1,4
2
Melker Rosengren -05 Södertälje IF 2,94
0,0
3
Albert Söderqvist -05 Tullinge-Tumba FF 2,78
0,0
4
Theo Alexandersson Öhnell -05 Södertälje IF 2,69
0,0
5
Love Noreland -06
Södertälje IF 2,67
-1,0
6
Jonathan Wessberg -05 Tullinge-Tumba FF 2,42
0,0
7
Axel Björnsjö -06 Södertälje IF 2,21
0,0
8
Ludde Kjell Vosthenko -06 Södertälje IF 1,99
0,0









    P9 KULA 2,0      2014-06-06

1
Melker Rosengren -05 Södertälje IF 5,38


2   Albert Söderqvist -05 Tullinge-Tumba FF 5,27      
3
Adrian Siwek -05 IFK Gnesta 5,13


4
Theo Alexandersson-Öhnell -05 Södertälje IF 4,68


5
Jonathan Wessberg -05 Tullinge-Tumba FF 4,57


6
Love Noreland -06 Södertälje IF 3,78


7
Axel Björnsjö -06 Södertälje IF 2,95


8
Ludde Kjell-Vosthenko -06 Södertälje IF 2,71


















 

  P9 Trekamp        
    60m Längd Kula Summa
1 Adrian Siwek 1 1 3 5
2 Melker Rosengren 3 2 1 6
3 Albert Söderqvist 4 3 2 9
4 Love Noreland 2 5 6 13
5 Theo Alexandersson 5 4 4 13
6 Jonathan Wessberg 6 6 5 17
7 Axel björnsjö 7 7 7 21
8 Ludde Kjell Vosthenko 8 8 8 24

 

 

    KVINNOR KULA      2014-06-06

1
Fanny Roos -95 Ljungby FiK 15,79


2
Anna Wikström -87 IFK Tumba 14,29


3
Moa Eskilsson -93 Villstad GIF 12,17










Fanny Roos 1479 1579 1554 1532 x 1513
Anna Wikström 1375 1399 x x x 1429
Moa Eskilsson x 1217 - - - -

 

    KVINNOR DISKUS      2014-06-06

1
Sofia Larsson -88 Ullevi FK 56,24


2
Sandra Andersson -90 Ullevi FK 49,14


3
Fanny Roos -95 Ljungby FiK 49,04


4
Emma Ljungberg -94 Nyköpings BIS 48,80


5
Moa Eskilsson -93 Villstad GIF 48,77


6
Anna Wikström -87 IFK Tumba 47,49


7
Heidi Schmidt -93 Täby IS 45,44


8
Frida Nilsson -95 Södertälje IF 31,79










Heidi Schmidt x 4412 x x 4544 4444
Emma Ljungberg x 4880 4825 4479 x 4709
Anna Wikström 4531 4607 4633 x 4564 4749
Sofia Larsson 5624 x 5265 x x 5608
Sandra Andersson 4179 4754 4750 4710 4554 4914
Fanny Roos x x 4330 4904 x x
Moa Eskilsson 4353 x 4368 4008 4877 x
Frida Nilsson 3179 x x x x x

 

    KVINNOR SPJUT      2014-06-06

1
Matilda Elfgaard -92 Habo FIF 47,78


2
Emilia Amb -92 Bålsta IK 46,32


3
Isabell Gradin -88 Hässelby SK 45,48


4
Linn Peura -97 Flens FS 42,63


5
Karolina Ander -96 Hässelby SK 42,42


6
Sofie Davoust -94 IFK Tumba 39,43


7
Amelie Gustafsson -88 Katrineholm SK 34,23


8
Ronja Eriksson -95 Hässelby SK 32,19










Amelie Gustafsson 3423 x x 3323 3297 3271
Sofie Davoust 3802 x 3855 3934 3943 3928
Isabell Gradin 4114 4548 4097 4417 4333 4069
Karolina Ander x 4242 3941 4151 4172 3990
Linn Peura 4078 4263 4036 4219 4258 x
Matilda Elfgaard 4614 4778 x 4723 x 4669
Ronja Eriksson 2828 3104 x 3188 3219 x
Emilia Amb 4632 4415 4092 4467 4353 3816







Marika Kiviniemi (F17) 3323 x 3885 x 3540 x

 

  KVINNOR GAMLA SPJUTET    
1 Matilda Elfgaard -92 Habo FIF 46,18
2 Emilia Amb -92 Bålsta IK 43,97
3 Isabell Gradin -88 Hässelby SK 41,47
4 Karolina Ander -96 Hässelby SK 39,92
5 Sofie Davoust -94 IFK Tumba 38,78
6 Marika Kiviniemi -97 Södertälje IF 33,60
7 Ronja Eriksson -95 Hässelby SK 32,88

 

    F17 SPJUT      

1
Marika Kiviniemi Södertälje IF 38,85











    F15 80 M    Vind -0,3  2014-06-06

1
Hannah Spennare -00 Solna FK 11,84


2
Moa Wiik Södertälje IF 14,16


3
Ella Löwstedt Södertälje IF 14,41











    F15 HÖJD      2014-06-06

1
Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 137











    F15 KULA 3,0      2014-06-06

1
Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 7,55











    F15 SPJUT 500      2014-06-06

1
Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 27,95











    F13 60 M  HEAT 1  Vind -0,5  2014-06-06

1
Angelina Rydensjö -01 Ärla IF 9,21
Final
2
Johanna Michels -01 Ärla IF 9,37
Final
3
Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 10,50
Final
4
Sajra Zolota -02 Södertälje IF 10,89


5
Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 11,14


6
Simone Salida -02 Södertälje IF 12,30


7
Petronella Crona -02 Södertälje IF 12,40











    F13 60 M  HEAT 2  Vind -0,7  

1
Disa Chin-Nygårds -02 IF Linnéa 9,14
Final
2
Embla Whik -02 Hammarby IF 9,34
Final
3
Madelene Olsson -02 Södertälje IF 9,86
Final
4
Julia Fernando Hammarby IF 10,17
Final
5
Signe Svensson Södertälje IF 10,44
Final
6
Sara Reuterswärd -02 Södertälje IF 10,74











    F13 60 M  FINAL  Vind -0,6  2014-06-06

1
Disa Chin-Nygårds -02 IF Linnéa 8,90


2
Angelina Rydensjö -01 Ärla IF 9,09


3
Johanna Michels -01 Ärla IF 9,34


4
Embla Whik -02 Hammarby IF 9,38


5
Madelene Olsson -02 Södertälje IF 9,74


6
Signe Svensson Södertälje IF 9,82


7
Julia Fernando Hammarby IF 10,19


8
Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 10,40











    F13 800 M      2014-06-06

1
Angelina Rydensjö -01 Ärla IF 2.39,32


2
Emilia Rydensjö -02 Ärla IF 2.40,68


3
Johanna Mickels -02 Ärla IF 2.47,60


4
Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 3.12,58


5
Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 3.23,18



















    F13 HÖJD      2014-06-06

1
Linnéa Molander -01 IFK Tumba 140


2
Emilia Rydensjö -02 Ärla IF 137


3
Disa Chin-Nygårds -02 IF Linnéa 134


4
Terese Ackeberg -01 IFK Tumba 125


5
Embla Wihk Hammarby IF 120


6
Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 120


7
Jennie Eliasson -01 IFK Tumba 115











    F13 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Angelina Rydensjö -01 Ärla IF 4,36
+0,8
2
Emilia Rydensjö -02 Ärla IF 4,31
+0,4
3
Linnéa Molander -01 IFK Tumba 4,21
+1,1
4
Nova Santunione -01 IF Linnéa 4,18
+1,5 4,08
5
Disa Chin-Nygårds -02 IF Linnéa 4,18
+0,2 3,96
6
Johanna Michels -01 Ärla IF 4,11
+0,7
7
Terese Ackeberg -01 IFK Tumba 4,05
+1,4
8
Mikaela Berhane -02 Solna FK 4,00
+1,0
9
Anna Solomina -01 Solna FK 3,80
0,0
10
Signe Svensson Södertälje IF 3,19
0,0
11
Sajra Zolota -02 Södertälje IF 3,15
+1,4
12
Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 3,12
+0,2
13
Sara Reuterswärd -02 Södertälje IF 3,11
0,0
14
Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 3,09
+0,6
15
Petronella Crona -02 Södertälje IF 2,88
+1,2
16
Simone Salida -02 Södertälje IF 2,61
0,0









    F13 KULA 2,0      2014-06-06

1
Fanny Schmützer -01 Nyköpings BIS
10,85


2
Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 7,60


3
Embla Wihk -02 Hammarby IF 7,38


4
Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 6,26


5
Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 5,79


6
Julia Fernando Hammarby IF 5,49


7
Simone Salida -02 Södertälje IF 5,13











    F13 SPJUT 400      2014-06-06

1
Jennie Eliasson -01 IFK Tumba 20,85


2
Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 19,81


3
Fanny Schmützer -01 Nyköpings BIS 19,00


4
Embla Wihk -02 Hammarby IF 16,16


5
Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 15,44


6
Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 12,99


7
Sajra Zolota -02 Södertälje IF 8,03











    F11 60 M  HEAT 1  Vind -1,2  2014-06-06

1
Edda Chin Nygårds IF Linnéa 9,69
Final
2
Filippa Rydensjö -04 Ärla IF 9,72
Final
3
Ebba Andersson-Ståhl -03 IFK Tumba 10,09
Final
4
Hanna Blom -04 Trosa-Vagnhärad SK
10,57
Final
5
Olivia Hofman -04 Täby IS 11,28


6
Sara Nyman -04 IFK Gnesta 11,75











    F11 60 M  HEAT 2  Vind -0,6  

1
Signe Blom -04 Trosa Vagnhärad SK 9,48
Final
2
Stella Santunione -03 IF Linnéa 9,62
Final
3
Elsa Boye -04 Tullinge-Tumba FF 10,23
Final
4
Nelly Schmützer -04 Nyköpings BIS 10,57
Final
5
Moa Wiik Södertälje IF 10,91


6
Ella Löwstedt -04 Södertälje IF 11,02


7
Jelena Durisic -04 Södertälje IF 18,41


Ej start
Maja Lundh -04 IFK Gnesta Ej start











    F11 60 M  FINAL  Vind -1,7  2014-06-06

1
Signe Blom -04 Trosa Vagnhärad SK 9,54


2
Stella Santunione -03 IF Linnéa 9,59


3
Edda Chin Nygårds IF Linnéa 9,86


4
Filippa Rydensjö -04 Ärla IF 9,93


5
Ebba Andersson-Ståhl -03 IFK Tumba 10,06


6
Elsa Boye -04 Tullinge-Tumba FF 10,42


7
Hanna Blom -04 Trosa-Vagnhärad SK 10,54


8
Nelly Schmützer -04 Nyköpings BIS 10,59











    F11 400 M      2014-06-06

1
Filippa Rydensjö -04 Ärla IF 74,69


2
Linnea Samuelsson -03 Solna FK 76,23


3
Stella Santunione -03 IF Linnéa 78,38


4
Amanda Johansson -03 Tullinge-Tumba FF 79,42


5
Ebba Andersson-Ståhl -03 IFK Tumba 85,37


6
Jelena Durisic -04 Södertälje IF 94,89











    F11 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Linnea Samuelsson -03 Solna FK 4,04
0,0
2
Filippa Rydensjö -04 Ärla IF 3,96
+1,2
3
Signe Blom -04 Trosa Vagnhärad SK 3,84
0,0
4
Stella Santunione -03 IF Linnéa 3,70
+0,8
5
Edda Chin Nygårds IF Linnéa 3,69
+1,3
6
Amanda Johansson -03 Tullinge-Tumba FF 3,37
+1,0
7
Jelena Durisic -04 Södertälje IF 3,28
0,0 3,23
8
Hanna Blom -04 Trosa IF 3,28
+1,5 3,10
9
Elsa Boye -04 Tullinge-Tumba FF 3,23
+1,0
10
Nelly Schmützer -04 Nyköpings BIS
3,08
0,0
11
Moa Wiik -03 Södertälje IF 2,88
0,0
12
Ella Löwstedt -04 Södertälje IF 2,68
0,0
13
Sara Nyman -04 IFK Gnesta 2,65
+0,2
14
Olivia Hofman -04 Täby IS 2,63
+0,7
15
Maja Lundh -04 IFK Gnesta 2,45
+0,8









    F11 KULA 2,0      2014-06-06

1
Moa Wiik -03 Södertälje IF 6,35


2
Nelly Schmützer -04 Nyköpings BIS
6,21


3
Ella Löwstedt -04 Södertälje IF 5,71


4
Jelena Durisic -04 Södertälje IF 4,79


5
Sara Nyman -04 IFK Gnesta 4,52


6
Maja Lundh -04 IFK Gnesta 4,33











    F9 60 M    Vind -1,0  2014-06-06

1
Irene Dahl -05 Tullinge-Tumba FF 10,75


2
Alexandra Forsberg Hammarby IF 10,77


3
Jovana Durisic -06 Södertälje IF 11,30


4
Maja Bergqvist Södertälje IF 11,70


5
Olivia Faskunger -05 Tullinge-Tumba FF 11,99


6
Freja Marcher -06 Södertälje IF 12,40


7
Amanda Sandberg -06 Södertälje IF 12,93











    F9 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Alexandra Forsberg Hammarby IF 2,89
0,0
2
Maja Bergqvist -05 Södertälje IF 2,64
-1,1
3
Irene Dahl -05 Tullinge-Tumba FF 2,62
-1,0
4
Olivia Faskunger -05 Tullinge-Tumba FF 2,58
0,0
5
Jovana Durisic -06 Södertälje IF 2,57
0,0
6
Freja Marcher -06 Södertälje IF 2,29
-1,2
7
Amanda Sandberg -06 Södertälje IF 2,14
0,0









    F9 KULA 2,0      2014-06-06

1
Jovana Durisic -06 Södertälje IF 4,22


2
Irene Dahl -05 Tullinge-Tumba FF 4,13


3
Alexandra Forsberg Hammarby IF 3,53


4
Maja Bergqvist -05 Södertälje IF 3,39


5
Freja Marcher -06 Södertälje IF 3,25
3,19

6
Olivia Faskunger -05 Tullinge-Tumba FF 3,25
3,18

7
Amanda Sandberg -06 Södertälje IF 2,71










 

 

  F9 - Trekamp        
    60m Längd Kula Summa
1 Irene Dahl 1 3 2 6
1 Alexandra Forsberg 2 1 3 6
2 Jovana Durisic 3 5 1 9
3 Maja Bergqvist 4 2 4 10
4 Olivia Faskunger 5 4 6 15
5 Freja Marcher 6 6 5 17
6 Amanda Sandberg 7 7 7 21

 

    F7 60 M    Vind -,04  2014-06-06

1
Alice Dahl -07 Tullinge-Tumba FF 12,18


2
Tea Noreland -07 Södertälje IF 12,77


3
Elsa Bergqvist -07 Södertälje IF 13,79


Bröt
Thea Nyman -08 IFK Gnesta Bröt











    F7 LÄNGD ZON      2014-06-06

1
Tea Noreland -07 Södertälje IF 2,46
0,0
2
Nora Söderqvist -07 Tullinge-Tumba FF 2,31
0,0
3
Alice Dahl -07 Tullinge-Tumba FF 2,18
0,0
4
Thea Nyman -08 IFK Gnesta 2,09
0,0
5
Elsa Bergqvist -07 Södertälje IF 1,83
0,0

 

 

  F7 - Tvåkamp      
    60m Längd Summa
1 Tea Noreland 2 1 3
2 Alice Dahl 1 3 4
3 Elsa Bergqvist 3 5 8
4 Thea Nyman Bröt 4  

P9





60m Längd Kula
1 Adrian Siwek 1 1 3 5
2 Melker Rosengren 3 2 1 6
3 Albert Söderqvist 4 3 2 9
4 Love Noreland 2 5 6 13
5 Theo Alexandersson 5 4 4 13
6 Jonathan Wessberg 6 6 5 17
7 Axel björnsjö 7 7 7 21
8 Ludde Kjell Vosthenko 8 8 8 24
Uppdaterad: 11 JUN 2014 20:32 Skribent: Andreas Thornell

Postadress:
Södertälje IF - Friidrott
Friidrottsektionen, Box 95
15121 Södertälje

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info