Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat SIF:are ute 2008


Tävlingsresultat SIF:are ute 2008

Här finns resultat från utomhustävlingar 2008 där SIF:are har deltagit.

För närvarande finns resultat från:

Nordea Regionsmästerskap, UDM/JDM, ÅlandsBanken Games, JSM, USM, Enaspelen, DN-Galan Youth, Valbo Games, Gurkspelen, VärlsdsUngdomsspelen, KringelSpelen.

================================================

Resultat Nordea regionmästerskap 2008, Svealand

Karlskoga 13-14 september

 

 

P 14 100 M HEAT 2 Vind 0,0

7 Pontus Johansson -94 Södertälje IF/Söd 13,66

 

P 14 LÄNGD

12 Pontus Johansson -94 Södertälje IF/Söd 4,76 -0,7

 

P 14 KULA

14 Pontus Johansson -94 Södertälje IF/Söd 7,01

 

F 14 80 M HÄCK HEAT 2 Vind 0,0

6 Ida Dahlgren -94 Södertälje IF/Söd 15,78

 

F 14 HÖJD

16 Rebecka Pettersson -94 Södertälje IF/Söd 1,38

18 Ida Dahlgren -94 Södertälje IF/Söd 1,38

21 Isabell Maijala -94 IK Westmannia/Väs 1,28

 

F 14 STAV

3 Emma Norss -94 Södertälje IF/Söd 2,63

 

F 14 LÄNGD

25 Rebecka Pettersson -94 Södertälje IF/Söd 3,81 0,0

29 Ida Dahlgren -94 Södertälje IF/Söd 3,55 0,0

 

F 14 TRESTEG

6 Emma Norss -94 Södertälje IF/Söd 10,12 +0,8

Ida Dahlgren -94 Södertälje IF/Söd x

 

F 14 KULA

22 Anna Johansson -94 Södertälje IF/Söd 6,74

 

F 14 DISKUS

13 Anna Johansson -94 Södertälje IF/Söd 20,01

 

F 14 SLÄGGA

12 Anna Johansson -94 Södertälje IF/Söd 21,71

 

F 14 SPJUT

21 Anna Johansson -94 Södertälje IF/Söd 18,80

 

F 13 80 M HEAT 3 Vind 0,0

6 Sarah Gerber -95 Södertälje IF/Söd 11,92

 

F 13 200 M SAMLAD LISTA

15 Sarah Gerber -95 Södertälje IF/Söd 30,15

 

F 13 600 M SAMLAD LISTA

10 Sarah Gerber -95 Södertälje IF/Söd 1.52,23

 

F 13 KULA

12 Satu Tossavainen -95 Södertälje IF/Söd 9,60

14 Sarah Gerber -95 Södertälje IF/Söd 8,84

16 Frida Nilsson -95 Södertälje IF/Söd 8,66

 

F 13 DISKUS

10 Satu Tossavainen -95 Södertälje IF/Söd 18,79

14 Frida Nilsson -95 Södertälje IF/Söd 13,03

 

F 13 SLÄGGA

11 Frida Nilsson -95 Södertälje IF/Söd 23,91

 

F 13 SPJUT

15 Satu Tossavainen -95 Södertälje IF/Söd 21,62

 

Hela Resultatlistan

================================================

 

UDM/JDM

 

2008-08-23/24 - Rosvalla - Nyköpings BIS
Tävlingsledare: Claes Jurstrand

 

 

 

Resultatlista

 

P17 100 m

2008-08-23

Vind: -1,0

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Björn-Erik Johansson -91

Södertälje IF

12,88

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 200 m

2008-08-24

Vind: -2,7

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Björn-Erik Johansson -91

Södertälje IF

26,92

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 Stavhopp

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Björn-Erik Johansson -91

Södertälje IF

2,90

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 Slägga

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Emil Olars -91

Södertälje IF

45,36

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P17 Spjut

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Björn-Erik Johansson -91

Södertälje IF

33,57

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 300 mh

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Fredrik Almén -93

Södertälje IF

48,68

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Höjdhopp

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Fredrik Almén -93

Södertälje IF

1,45

  

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Längdhopp

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Pontus Johansson -94

Södertälje IF

4,64

+0,8

  

 

 

 

 

 

 

3

Fredrik Almén -93

Södertälje IF

4,07

+1,4

  

 

 

 

 

 

 

 

P15 Diskus

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jussi Kiviniemi -93

Södertälje IF

37,46

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F19 Längdhopp

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Louise Johansson -90

Södertälje IF

4,37

-1,4

  

 

 

 

 

 

 

 

F19 Tresteg

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Louise Johansson -90

Södertälje IF

9,18

+0,2

  

 

 

 

 

 

 

 

F19 Kula

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Louise Johansson -90

Södertälje IF

9,15

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F19 Diskus

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Emma Swärd -89

Södertälje IF

35,35

  

 

 

 

 

 

 

 

2

Louise Johansson -90

Södertälje IF

22,03

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F19 Slägga

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Louise Johansson -90

Södertälje IF

34,69

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F19 Spjut

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Louise Johansson -90

Södertälje IF

24,49

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F17 Längdhopp

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Sara Olsson -92

Södertälje IF

4,39

-2,7

  

 

 

 

 

 

 

5

Caroline Walther -92

Södertälje IF

4,37

-1,9

  

 

 

 

 

 

 

 

F17 Spjut

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Caroline Walther -92

Södertälje IF

17,65

  

 

 

 

 

 

 

 

4

Sara Olsson -92

Södertälje IF

12,58

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 80 mh

2008-08-23

Vind: -0,7

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Ida Dahlgren -94

Södertälje IF

16,04

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 300 mh

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Emma Norss -94

Södertälje IF

51,03

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 Stavhopp

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Emma Norss -94

Södertälje IF

2,60

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 Tresteg

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Emma Norss -94

Södertälje IF

9,93

+1,3

  

 

 

 

 

 

 

2

Ida Dahlgren -94

Södertälje IF

8,24

-1,1

  

 

 

 

 

 

 

 

F15 Kula

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Anna Johansson -94

Södertälje IF

6,76

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 Diskus

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Anna Johansson -94

Södertälje IF

22,86

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 Slägga

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Anna Johansson -94

Södertälje IF

18,85

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 Spjut

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Anna Johansson -94

Södertälje IF

21,00

  

 

 

 

 

 

 

 

9

Katja Kiviniemi -94

Södertälje IF

16,60

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 80 m

2008-08-23

Vind: -1,3

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Sarah Gerber -95

Södertälje IF

12,05

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 600 m

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sarah Gerber -95

Södertälje IF

1.55,52

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 Längdhopp zon

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Frida Nilsson -95

Södertälje IF

3,68

-1,3

  

 

 

 

 

 

 

 

F13 Kula

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Satu Tossavainen -95

Södertälje IF

9,43

  

 

 

 

 

 

 

 

4

Sarah Gerber -95

Södertälje IF

9,08

  

 

 

 

 

 

 

 

7

Frida Nilsson -95

Södertälje IF

7,93

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 Diskus

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Frida Nilsson -95

Södertälje IF

14,06

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 Slägga

2008-08-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Frida Nilsson -95

Södertälje IF

22,76

  

 

 

 

 

 

 

 

 

F13 Spjut

2008-08-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Satu Tossavainen -95

Södertälje IF

21,56

  

 

 

 

 

 

 

 

Resultatlista

================================================

Ålandsbanken Games 2008

WHA i Mariehamn

16/08/2008 och 17/08/2008.

Diskus P-15 1kg

2 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 22.35

Diskus M-17 1,5kg

3 Johansson -91, Södertälje IF 23.23

100m F-13

Heat 1 Vind: +2.3 M/S

5 Norss -96, Stina Södertälje IF 17.28

Längd F-11

1 Kronwall -97, Rebecca Södertälje IF 4.03

Höjd F-13

8 Norss -96, Stina Södertälje IF 1.20

100m F-15 Vind: +0.2 M/S

3 Norss -94, Emma Södertälje IF 14.22

4 Sandstedt -94, Kerstin Södertälje IF 14.53

5 Dahlgren -94, Ida Södertälje IF 16.60

Längd P-11

2 Sandstedt -97, Henrik Södertälje IF 3.67

5 Lidberg -98, Adam Södertälje IF 3.15

6 Lidberg -97, Elis Södertälje IF 3.12

Längd P-9

3 Norss -99, Petter Södertälje IF 2.60

Spjut F-15 400g

1 Nilsson -93, Linda Södertälje IF 30.25

2 Norss -94, Emma Södertälje IF 24.06

3 Johansson -94, Anna Södertälje IF 20.62

6 Dahlgren -94, Ida Södertälje IF 11.08

u.t.Johansson -90, Louise Södertälje IF 24.21

100m P-15 Vind: +2.8 M/S

1 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 12.46

u.t. Johansson -90, Louise Södertälje IF 14.76

100m M-17 Vind: +2.7 M/S

2 Johansson -91, Södertälje IF 12.48

Bollkast F-9

3 Dahlgren -99, Clara Södertälje IF 17.84

Höjd P-15

2 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 1.55

600m F-11

4 Kronwall -97, Rebecca Södertälje IF 2:14.79

Tresteg F-15

1 Nilsson -93, Linda Södertälje IF 10.87 +0,7

2 Norss -94, Emma Södertälje IF 9.67 +0,7

5 Dahlgren -94, Ida Södertälje IF 8.25 +0,0

u.t. Johansson -90, Louise Södertälje IF 9.08 +1,4

600m F-9

2 Dahlgren -99, Clara Södertälje IF 2:29.41

Diskus F-13 0,6kg

6 Norss -96, Stina Södertälje IF 13.54

7 Nilsson -95, Frida Södertälje IF 13.44

600m P-9

4 Norss -99, Petter Södertälje IF 2:36.64

600m P-11

1 Lidberg -97, Elis Södertälje IF 2:01.92

Kula F-13 2,5kg

4 Nilsson -95, Frida Södertälje IF 7.17

9 Norss -96, Stina Södertälje IF 5.83

Kula P-11 2,5kg

1 Sandstedt -97, Henrik Södertälje IF 6.98

5 Lidberg -98, Adam Södertälje IF 5.23

Höjd F-15

1 Nilsson -93, Linda Södertälje IF 1.50

4 Dahlgren -94, Ida Södertälje IF 1.30

60m P-11 Heat-1 Vind: +1,8 m/s

2 Lidberg -97, Elis Södertälje IF 10.41 4

3 Lidberg -98, Adam Södertälje IF 10.45 5

Längd F-9

3 Dahlgren -99, Clara Södertälje IF 3.02

800m F-13

4 Nilsson -95, Frida Södertälje IF 3:18.07

800m F-15

1 Norss -94, Emma Södertälje IF 2:43.61

u.t. Johansson -90, Louise Södertälje IF 3:16.85

Tresteg P-15

2 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 11.21 +0,4

60m F-11 Vind: +0.8 M/S

2 Kronwall -97, Rebecca Södertälje IF 9.66

Höjd P-11

1 Sandstedt -97, Henrik Södertälje IF 1.26

4 Lidberg -98, Adam Södertälje IF 1.08

6 Lidberg -97, Elis Södertälje IF 1.00

80m häck F-15 Vind: +1.5 M/S

1 Norss -94, Emma Södertälje IF 15.35

2 Dahlgren -94, Ida Södertälje IF 15.87

Längd F-13

11 Norss -96, Stina Södertälje IF 3.14 +1,1

12 Nilsson -95, Frida Södertälje IF 3.09 +0,5

Kula P-9 2kg

4 Norss -99, Petter Södertälje IF 4.75

Spjut M-17 700g

2 Johansson -91, Södertälje IF 34.05

60m P-9 Vind: +1.6 M/S

4 Norss -99, Petter Södertälje IF 11.88

Spjut P-15 600g

1 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 39.69

100m häck P-15 Vind: +1.6 M/S

1 Andersson -93, Fredrik Södertälje IF 15.60

60m F-9 Vind: +1.7 M/S

2 Dahlgren -99, Clara Södertälje IF 10.56

================================================

Junior-SM i friidrott

Arrangör: Rånäs 4H
Datum: 8-10 augusti 2008
Plats: Sportcentrum IP, Norrtälje
Väder: Växlande solsken och regnskurar, 12-22 °C

M22 SPJUT 800 G                      2008-08-08

   7 Johan Holmberg           88 Södertälje IF       5163 

P17 SLÄGGA 5,0 KG                    2008-08-09
   6 Emil Olars               91 Södertälje IF       4496  

P17 DISKUS 1,5 KG                    2008-08-10

  11 Emil Olars               91 Södertälje IF       3311 

F19 SLÄGGA 4,0 KG                    2008-08-09
  12 Louise Johansson         90 Södertälje IF       3280  

F19 DISKUS 1,0 KG                    2008-08-10

   6 Emma Swärd               89 Södertälje IF       3447 

Resultatlista

================================================

Resultat USM 8-10 augusti 2008 (samlad)

Datum 2008-08-08 – 2008-08-10

Arrangör Täby IS

Tävlingsplats Tibblevallen, Täby

Tävlingsledare Lars Linde

 

P15 TRESTEG

12 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 11.38 +2,7 11,03 +1,7

 

P15 SPJUT 600

18 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 39.13

 

F15 LÄNGD KVAL POOL 1

15 Linda Nilsson -93 Södertälje IF 4,80 -1,8

 

F15 TRESTEG

8 Linda Nilsson -93 Södertälje IF 10.84 +1,6

 

Resultatlista

================================================

Resultat Enaspelen 2008

Arrangör: Enköpings AIF
Datum: 26-27 jul 2008
Plats: Enavallen
Ort: Enköping

 

P 15 Mångkamp Final

 

 

2

Fredrik Andersson

1993

Södertälje IF

4715

 

 

 

P 15 Mångkamp Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredrik Andersson

Södertälje IF

4715

 

 

 

 

100 mh

Diskus

Stav

Spjut

Längd

Kula

Höjd

800 m

 

 

 

15,66

0,1

21,48

2,10

41,44

5,34

+1,6

9,39

1,53

2,20,66

 

 

 

 

756

371

368

714

740

503

622

641

 

 

 

756

1127

1495

2209

2949

3452

4074

4715

 

 

 

 

F 15 Mångkamp Final

 

 

4

Linda Nilsson

1993

Södertälje IF

3894

 

 

 

Linda Nilsson

Södertälje IF

3894

 

 

 

 

80 mh

Höjd

Kula

Längd

Spjut

600 m

 

 

 

 

 

 

 

13,44

+1,1

1,54

8,53

4,77

+0,2

27,46

1,52,62

 

 

 

 

 

 

 

 

631

854

590

739

578

502

 

 

 

 

 

 

 

631

1485

2075

2814

3392

3894

 

 

 

 

 

 

 

 

Hela Resultatlistan

================================================

DN-Galan Youth 23-24 Juli

F19 Längd/Long Jump

6

Louise Johansson

90

SWE

Södertälje IF

4,55

 

 

 

F19 Spjut/Javelin

6

Louise Johansson

90

SWE

Södertälje IF

24,10

 

 

 

F15 80mh Försök 1 Vind:-1.1

5

Linda Nilsson

93

 

Södertälje IF

13,88

 

 

 

F15 Längd/Long Jump

16

Linda Nilsson

93

SWE

Södertälje IF

4,88

 

 

 

F15 Spjut/Javelin

10

Linda Nilsson

93

SWE

Södertälje IF

28,14

 

 

 

F14 Längd/Long Jump

18

Emma Norss

94

SWE

Södertälje IF

4,46

 

 

 

F13 Längd/Long Jump

35

Frida Nilsson

95

SWE

Södertälje IF

3,81

 

 

 

F13 Spjut/Javelin

9

Satu Tossavainen

95

SWE

Södertälje IF

25,96

 

 

 

P15 Höjd/High Jump

15

Fredrik Andersson

93

 

Södertälje IF

1.52

 

 

17

Fredrik Almén

93

 

Södertälje IF

1.38

 

 

 

P15 800m

9

Fredrik Andersson

93

 

Södertälje IF

2.17,45

 

 

 

P15 Längd/Long Jump

9

Fredrik Andersson

93

SWE

Södertälje IF

5,37

 

 

 

P15 Spjut/Javelin

8

Fredrik Andersson

93

SWE

Södertälje IF

43,24

 

 

 

P14 100m Försök 1 Vind:-1.1

6

Pontus Johansson

94

 

Södertälje IF

14,17

 

 

 

P14 Kula/Shot Put

11

Pontus Johansson

94

SWE

Södertälje IF

6,32

 

 

 

P14 Längd/Long Jump

12

Pontus Johansson

94

SWE

Södertälje IF

4,92

 

 

 

F19 Kula/Shot Put

2

Louise Johansson

90

SWE

Södertälje IF

8,76

 

 

 

F14 300mh B-final

4

Emma Norss

94

 

Södertälje IF

49,94

 

8

 

F14 Stav/Pole Vault

8

Emma Norss

94

 

Södertälje IF

2.46

 

 

 

F13 80m Försök 4 Vind:-0.3

5

Sarah Gerber

95

 

Södertälje IF

12,14

 

 

6

Frida Nilsson

95

 

Södertälje IF

12,66

 

 

 

F13 600m B-Final

6

Sarah Gerber

95

 

Södertälje IF

1.53,69

 

16

 

F13 Kula/Shot Put

17

Frida Nilsson

95

SWE

Södertälje IF

7,05

 

 

 

F12 Höjd/High Jump

12

Stina Norss

96

 

Södertälje IF

1.13

 

 

 

F12 Kula/Shot Put

14

Stina Norss

96

SWE

Södertälje IF

6,63

 

 

 

Resultatlista

================================================

ValboGames,  2008-07-18-20

Plats:      Gunder Hägg Stadion

Arrangör:   Valbo AIF

M Spjut                   800 g             20/7

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  4 Johan Holmberg      88 Södertälje IF    55,50

P17 Slägga                5.0 kg            18/7

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  2 Emil Olars          91 Södertälje IF    45,98

F19 Diskus                1.0 kg            19/7

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  2 Emma Swärd          89 Södertälje IF    35,98

=============================================

Resultat Gurkspelen 2008

Arrangör: Västerås FK
Datum: 5-6 juli 2008
Plats: Arosvallen
Ort: Västerås
Tävlingsledare: Per Tunander

MS Spjut Final

6/7  15:10

 

4

Johan Holmberg

88

Södertälje IF

55,33

 

 

P 17 100m Final

6/7  11:35

 

6

Björn-Erik Johansson

91

Södertälje IF

12,99

 

 

P 17 Stav Final

5/7  15:00

 

7

Björn-Erik Johansson

91

Södertälje IF

263

 

 

P 15 Höjd Final

5/7  12:05

7

Fredrik Andersson

93

Södertälje IF

146

 

 

8

Fredrik Almén

93

Södertälje IF

141

 

 

P 15 Stav Final

5/7  10:00

4

Fredrik Andersson

93

Södertälje IF

203

 

 

P 15 Längd Final

5/7  15:40

9

Fredrik Almén

93

Södertälje IF

4,07

 

+0,86

 

P 15 Kula Final

6/7  14:05

7

Fredrik Andersson

93

Södertälje IF

10,43

 

 

P 15 Diskus Final

5/7  13:00

7

Fredrik Andersson

93

Södertälje IF

26,09

 

 

P 15 Spjut Final

6/7  09:00

4

Fredrik Andersson

93

Södertälje IF

42,56

 

 

P 14 100m Final

6/7  10:15

6

Pontus Johansson

94

Södertälje IF

13,91

 

 

P 14 Längd Final

5/7  14:00

5

Pontus Johansson

94

Södertälje IF

4,77

 

 

 

P 14 Kula Final

6/7  12:30

5

Pontus Johansson

94

Södertälje IF

6,75

 

 

F 19 Kula Final

6/7  13:15

4

Louise Johansson

90

Södertälje IF

9,14

 

 

F 19 Slägga Final

6/7  14:10

6

Louise Johansson

90

Södertälje IF

35,19

 

 

F 15 Höjd Final

5/7  10:00

4

Linda Nilsson

93

Södertälje IF

151

 

 

F 15 Längd Final

6/7  11:00

2

Linda Nilsson

93

Södertälje IF

4,85

 

-0,54

 

F 15 Tresteg Final

5/7  13:45

3

Linda Nilsson

93

Södertälje IF

10,71

 

0,93

 

F 15 Kula Final

6/7  10:00

9

Linda Nilsson

93

Södertälje IF

8,45

 

 

F 15 Spjut Final

6/7  14:05

3

Linda Nilsson

93

Södertälje IF

25,20

 

 

F 14 Stav Final

5/7  11:50

2

Emma Norss

94

Södertälje IF

243

 

 

F 13 Längd Final

6/7  15:20

9

Frida Nilsson

95

Södertälje IF

3,55

 

1,66

 

F 13 Kula Final

5/7  14:45

6

Frida Nilsson

95

Södertälje IF

8,04

 

 

F 13 Spjut Final

6/7  10:00

5

Frida Nilsson

95

Södertälje IF

12,88

 

 

F 12 Kula Final

5/7  12:10

9

StinaNors

96

Södertälje IF

6,23

 

 

F 12 Spjut Final

6/7  10:00

9

StinaNors

96

Södertälje IF

13,49

 

 

 

=============================================

Resultat Världsungdomsspelen 2008
Datum:          27-29 juli 2008
Plats:          Ullevi, Göteborg
Arrangör:       Örgryte IS                    
Tävl.led:       Per Crona och Mats Svensson
Väder:         15-20 grader och endast några enstaka regndroppar
Uppdaterad:    7 juli 2008

M Spjut                            800 g                    27/6
   2 Johan Holmberg              88 Södertälje IF          57,11
P17 100m
    Försök  heat: 6                -1,0                     28/6
   9 Björn-Erik Johansson        91 Södertälje IF          13.01
P17 200m
    Försök  heat: 4                -0,4                     29/6
   8 Björn-Erik Johansson        91 Södertälje IF          26.25
P17 Slägga                         5.0 kg                   28/6
  12 Emil Olars                  91 Södertälje IF          44,40
P15 Häck 100m                      84 cm
    Försök  heat: 1                -0,4                     29/6
   6 Fredrik Andersson           93 Södertälje IF          17.14
P15 Höjd                                                    28/6
  26 Fredrik Andersson           93 Södertälje IF            145
P15 Längd                                                   27/6
  22 Fredrik Andersson           93 Södertälje IF           5,27   -1,2
P15 Tresteg                                                 28/6
  14 Fredrik Andersson           93 Södertälje IF          11,26   -0,1
P15 Spjut                          600 g                    28/6
  16 Fredrik Andersson           93 Södertälje IF          39,71
P14 100m
    Försök  heat: 7                -2,4                     28/6
   7 Pontus Johansson            94 Södertälje IF          14.48
P14 Längd kvaltävling                                       27/6
  34 Pontus Johansson            94 Södertälje IF           4,48   2,7
                                                            4,20   -0,3
P14 Kula                           4.0 kg                   29/6
  26 Pontus Johansson            94 Södertälje IF           6,09
F19 Kula                           4.0 kg                   28/6
  15 Louise Johansson            90 Södertälje IF           8,34
F19 Diskus                         1.0 kg                   29/6
   3 Emma Swärd                  89 Södertälje IF          36,54
F19 Slägga                         4.0 kg                   28/6
  11 Louise Johansson            90 Södertälje IF          30,50
F15 Häck 80m                       76 cm
    Försök  heat: 5                -0,6                     27/6
   5 Linda Nilsson               93 Södertälje IF          13.60
F15 Höjd                                                    29/6
  14 Linda Nilsson               93 Södertälje IF            152=
F15 Längd kvaltävling                                       27/6
  20 Linda Nilsson               93 Södertälje IF           4,89   -1,0
F15 Tresteg                                                 28/6
  18 Linda Nilsson               93 Södertälje IF          10,39   0,1
  38 Emma Norss                  94 Södertälje IF           9,47   0,4
F15 Slägga                         3.0 kg                   28/6
  20 Anna Johansson              94 Södertälje IF          18,55
F15 Spjut                          400 g                    28/6
  27 Linda Nilsson               93 Södertälje IF          28,08
F14 800m
    Finalheat  heat: 3                                      27/6
   8 Emma Norss                  94 Södertälje IF        2:34.94   27
    Finalheat  heat: 5                                      27/6
   8 Ida Dahlgren                94 Södertälje IF        3:00.27   46
F14 Höjd                                                    29/6
  46 Ida Dahlgren                94 Södertälje IF            124
F14 Stav                                                    28/6
   9 Emma Norss                  94 Södertälje IF            233
F14 Längd Kvaltävling                                       27/6
  75 Ida Dahlgren                94 Södertälje IF           3,38   0,2
F13 80m
    Försök  heat: 4                -0,1                     28/6
   7 Sarah Gerber                95 Södertälje IF          12.03
F13 200m                           zon
    Finalheat  heat: 5             0,4                      29/6
   6 Sarah Gerber                95 Södertälje IF          29.89   45
    Finalheat  heat: 6             -1,1                     29/6
   7 Frida Nilsson               95 Södertälje IF          33.56   67
F13 600m
    Finalheat  heat: 4                                      27/6
   4 Sarah Gerber                95 Södertälje IF        1:58.75   35
  10 Frida Nilsson               95 Södertälje IF        2:05.74   43
F13 1500m
    Finalheat  heat: 2                                      28/6
  13 Frida Nilsson               95 Södertälje IF        6:45.26   27
F13 Längd                          zon                      29/6
  77 Frida Nilsson               95 Södertälje IF           3,63   0,0
F13 Kula                           2.0 kg                   29/6
  39 Frida Nilsson               95 Södertälje IF           6,98
F12 Höjd                                                    28/6
  33 Stina Norss                 96 Södertälje IF            120
F12 Längd                          zon                      29/6
  43 Stina Norss                 96 Södertälje IF           3,46   0,1
F12 Kula                           2.0 kg                   27/6
  40 Stina Norss                 96 Södertälje IF           6,58
F12 Spjut                          400 g                    28/6
  28 Stina Norss                 96 Södertälje IF          14,09

==========================================================

SÖDERTÄLJE IP

Arrangörer : Enhörna IF och Södertälje IF

Tävlingsledare : Jonas Manole

Väder : Strålande solsken över 25 grader

 

F7 Tvåkamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng totalpoäng

1 Vilma Sjöberg -01 Södertälje IF 11,99 -3,9 2 2,70 -2,6 1 3

1 Andrea Månsson -01 Södertälje IF 11,70 -3,4 1 2,61 -5,1 2 3

4 Iris Ekström Södertälje IF 12,52 -3,4 4 2,08 -2,4 4 8

5 Caroline Jakum -02 Södertälje IF 12,97 -3,4 5 2,04 -4,0 5 10

8 Ava Ekström Södertälje IF 13,87 -3,4 8 1,78 -3,6 8 16

 

F9 Trekamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng Boll poäng totalpoäng

19 Johanna Rosqvist -00 Södertälje IF 12,29 -0,6 22 2,64 +2,8 15 10,28 14 51

 

P9 Trekamp Klubb 60 m vind poäng Längd vind poäng Boll poäng totalpoäng

7  Markus Jakum -00 Södertälje IF 11,07 -1,0 6 2,81 -1,5 8 12,66 14 28

12 Hampus Svens Södertälje IF 11,49 -1,0 14 2,63 +-0 12,5 13,65 13 39,5

14 Petter Norss -99 Södertälje IF 11,97 +0,2 17 2,63 -1,2 12,5 12,60 15 44,5

 

F11 60m - heat 4 vind -2,2

4 Felicia Johansson -98 Södertälje IF 10,84

 

F11 Längd zon - Samlad lista res. vind res. vind

2 Rebecka Kronwall -97 Södertälje IF 4,18 -2,9

21 Felicia Johansson -98 Södertälje IF 3,00 -1,6

 

P11 60m - heat 1 vind -1,6

3 Andreas Jakum -97 Södertälje IF 9,92

4 Jonathan Enwall Södertälje IF 10,54

6 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 10,78

P11 60m - heat 3 vind -2,2

3 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 9,90 F

5 Jon Sundelöf -97 Södertälje IF 10,58

 

P11 60m - FINAL vind -3,7

8 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 10,12

 

P11 400m - Samlad lista

6 Pontus Forsberg -97 Södertälje IF 1.18,37

10 Andreas Jakum -97 Södertälje IF 1.19,19

11 Jon Sundelöf -97 Södertälje IF 1.22,82

12 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 1.25,10

 

P11 Längd zon res. vind

8 Jonathan Enwall Södertälje IF 3,78 +2,7

9 Henrik Sandstedt -97 Södertälje IF 3,59 +3,7

13 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 3,17 +3,5

 

P11 Kula 2 kg

2 Henrik Sandstedt -97 Södertälje IF 8,03

5 Andreas Jakum -97 Södertälje IF 6,69

8 Jonathan Enwall Södertälje IF 6,33

10 Adam Lidberg -98 Södertälje IF 5,58

 

F12 60m - heat 1 vind -3,4

4 Amanda Nilsson -96 Södertälje IF 9,64 F

7 Annie Lööf -96 Södertälje IF 10,20

F12 60m - heat 2 vind 0,0

5 Erika Lööf -96 Södertälje IF 10,35

F12 60m - FINAL vind -3,5

7 Amanda Nilsson -96 Södertälje IF 9,71

 

F12 800m - FINAL

2 Amanda Nilsson -96 Södertälje IF 2.57,93

 

F12 Höjd

11 Stina Norss -96 Södertälje IF 1,09

 

F12 Kula 2kg

5 Stina Norss -96 Södertälje IF 6,38

 

F12 Längd zon res. vind

4 Amanda Nilsson -96 Södertälje IF 4,06 -0,7

7 Annie Lööf -96 Södertälje IF 3,83 -1,4

9 Stina Norss -96 Södertälje IF 3,46 +1,6

12 Erika Lööf -96 Södertälje IF 3,00 -1,8

 

P12 60m - FINAL vind -2,8

1 Jacob Cavas -96 Södertälje IF 9,93

4 Jan Neelissen -96 Södertälje IF 10,28

 

P12 800m - FINAL

1 Jacob Cavas -96 Södertälje IF 2.40,97

4 Jan Neelissen -96 Södertälje IF 3.24,53

 

P12 Längd zon res. vind

3 Jacob Cavas -96 Södertälje IF 3,57 +0,7

5 Jan Neelissen -96 Södertälje IF 3,38 +1,8

 

P12 Kula 2 kg

2 Jacob Cavas -96 Södertälje IF 5,74

4 Jan Neelissen -96 Södertälje IF 4,78

 

F13 80m - heat 2 vind -3,6

2 Sarah Gerber -95 Södertälje IF 11,96 F

4 Michaela Nilsson -95 Södertälje IF 15,05

 

F13 80m - FINAL vind -4,4

5 Sarah Gerber -95 Södertälje IF 12,17

 

F13 800m - FINAL

2 Sarah Gerber -95 Södertälje IF 2.53,88

 

F13 Längd zon res. vind

8 Frida Nilsson -95 Södertälje IF 3,67 +3,0

 

F13 Kula 2 kg

2 Sarah Gerber -95 Södertälje IF 9,59

5 Frida Nilsson -95 Södertälje IF 6,35

 

F13 Spjut 400 g

4 Marika Kiviniemi –97 Södertälje IF 18,45

6 Michaela Nilsson -95 Södertälje IF 10,90

 

P13 80m - FINAL vind -2,3

5 Justus Sundelöf Södertälje IF 14,71

 

P13 800m - FINAL

6 Justus Sundelöf Södertälje IF 3.07,10

 

P13 Längd zon res. vind

4 Justus Sundelöf Södertälje IF 3,23 +-0

 

P13 Spjut 400 g

4 Justus Sundelöf Södertälje IF 14,27

 

F15 100m - FINAL vind -3,0

5 Emma Norss -94 Södertälje IF 14,61

 

F15 Längd res. vind

1 Linda Nilsson -93 Södertälje IF 5,17 +3,5

 

F15 Höjd

5 Rebecka Pettersson -94 Södertälje IF 1,44

 

F15 Kula 3 kg

4 Anna Johansson -94 Södertälje IF 6,56

 

F15 Spjut 400 g

4 Linda Nilsson -93 Södertälje IF 28,26

6 Rebecka Pettersson -94 Södertälje IF 19,11

7 Katja Kiviniemi –94 Södertälje IF 18,55

8 Anna Johansson -94 Södertälje IF 17,66

 

P15 100m - FINAL vind -3,4

1 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 13,15

 

P15 Längd res. vind

1 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 5,33 +3,6

2 Fredrik Almén -93 Södertälje IF 4,50 +3,4

 

P15 Höjd

1 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 1,54

2 Fredrik Almén -93 Södertälje IF 1,34

 

P15 Spjut 600 g

2 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 38,90

3 Jussi Kiviniemi -93 Södertälje IF 34,50

F17 100m - FINAL vind -3,4

1 Jovana Pejic 92 Södertälje IF 15,71

 

F17 800m - FINAL

3 Jovana Pejic -92 Södertälje IF 3.16,90

 

F17 Längd res. vind

1 Linnea Isheden -92 IFK Tumba 4,39 +3,3

Louise Johansson -90 Södertälje IF 4,53 +2,4 utom tävlan

F17 Höjd

1 Sandra Brännstam -91 Hanvikens SK 1,44

2 Jovana Pejic -92 Södertälje IF 1,39

3 Sana Rehman -92 IFK Tumba 1,24

Emma Linder -89 Hanvikens SK 1,54 utom tävlan

F17 Spjut 600 g

1 Sandra Brännstam -91 Hanvikens SK 38,57

2 Sana Rehman -92 IFK Tumba 21,66

Louise Johansson -90 Södertälje IF 23,25 utom tävlan

 

P17 100m - FINAL vind -3,4

1 Björn-Erik Johansson -91 Södertälje IF 13,38

P17 Kula 5 kg

1 Björn-Erik Johansson -91 Södertälje IF 8,59

P17 Spjut 700 g

1 Björn-Erik Johansson -91 Södertälje IF 32,57

==========================================================

Uppdaterad: 28 JAN 2009 07:59 Skribent: Andreas Thornell

Telge Stadslopp

 

Ange alt-text här.

Kringelspelen 2009

Ange alt-text här.

Kringelkastet-fyrkant-klick-länk-bild

Ange alt-text här.

Postadress:
Södertälje IF - Friidrott
Friidrottsektionen, Box 95
15121 Södertälje

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info