Hoppa till sidans innehåll

Pensionärs-DM 2014


Skriv ut (pdf - utan bilder)

 

  Singel, 4 november

(Dubblarna hittar du längre ner)


 

 

HS65

1. Rolf Karlsson, IFK Österåkers BTK
2. Sten Törnberg, Huddinge BTK
3. Gert Hoffman
, Sundbybergs IK
3. Thomas Sundling
, IFK Österåkers BTK

Final: Rolf – Sten 11-4, 5-11, 6-11, 11-7, 11-7
Semi: Rolf – Gert 11-4, 11-7, 11-9
Semi: Sten – Thomas 11-9, 11-9, 8-11, 11-4

HS65

 

HS70

1. Kent Nilsson, Ängby SK
2. Ming Pan, Vik-47
3. Rolf Näsberg
, Stockholms-Postens IK
3. Åke Berg, Tullinge TP BTK
5. Jan-Erik Franzén
, IFK Österåkers BTK
5. Åke Karlsson, Spårvägens Veteran BTK
5. Gunnar Winbrant, Huddinge BTK
5. Göran Olofsson
, Spårvägens Veteran BTK

Final: Kent – Ming 9-11, 11-0, 9-11, 13-11,11-8
Semi: Kent – Rolf 11-4, 11-8, 11-4
Semi: Ming – Åke B. 11-9, 6-11, 11-7, 7-11, 11-8
Kvart: Kent – Jan-Erik 11-6, 11-7, 11-6
Kvart: Ming – Åke K. 11-8, 11-7, 11-5
Kvart: Rolf – Gunnar 11-9, 9-11, 11-8, 7-11, 11-8
Kvart: Åke B. – Göran 14-12, 11-6, 12-10

HS70

 

HS75

1. Åke Jonsson, Spånga TBK
2. Lennart Svensson, Spårvägens Veteran BTK
3. Alf Blomkvist
, Telia IoFF
3. Gunnar Högberg, Alby IF
5. Hans Hällsjö
, Tellus BTK
5. Lennart Brendling, Hässelby Pensionärers BTK

Final: Åke – Lennart 13-11, 9-11, 11-7, 9-11, 11-9
Semi: Åke – Alf 9-11, 11-9, 11-5, 12-10
Semi: Lennart – Gunnar 10-12, 11-7, 11-7, 16-14
Kvart: Åke – Hans 9-11, 11-6, 11-9, 11-4
Kvart: Gunnar – Lennart 9-11, 11-9, 4-11, 11-7, 11-6

HS75

 

HS80

1. Henry Ericsson, Huddinge BTK
2. Lasse Svedberg, Spånga TBK
3. Carl Hugo Viksell, Hässelby Pensionärers BTK
3. Berndt Persson, Spårvägens Veteran BTK
5. Rolf Aderö, Spånga TBK
5. Ola Lagerkvist, Hässelby Pensionärers BTK

Final: Henry – Lasse 11-8, 11-6, 10-12, 11-6
Semi: Henry – Carl Hugo 11-2, 13-11, 14-12
Semi: Lasse – Berndt 11-9, 7-11, 11-9, 9-11, 11-8
Kvart: Lasse – Rolf 11-3, 6-11, 12-10, 11-9
Kvart: Carl Hugo – Ola 11-7, 10-12, 11-6, 11-7

HS80

Åke välkomnar

  Dubbel, 6 november


HD65 (En enda 4-pool, inget slutspel)

HD65

1. Thomas Sundling / Sten Törnberg          
(IFK Österåkers BTK/ Huddinge BTK)
2. Alf Gunnar Gustavsson / Gert Hoffman 
(Spårvägens Veteran BTK/ Sundbybergs IK)
3. Berndt Roman / Ulf Segeblad                 
(BTK Åsen)
4. Kjell Gustavsson / Bengt Björklund        
(BTK Åsen)

Thomas/Sten – Kjell/Bengt  9-11, 11-6, 11-6, 11-8
Alf/Gert – Berndt/Ulf 11-6, 13-15, 11-5, 11-7
Thomas/Sten – Alf/Gert 11-4, 11-6, 13-11
Berndt/Ulf – Kjell/Bengt 11-4, 11-8, 11-8
Thomas/Sten – Berndt/Ulf 11-5, 11-13, 11-4
Alf/Gert – Kjell/Bengt 11-5, 10-12, 11-8, 11-7

 
 

HD70

HD70

1. Åke Berg / Rolf Näsberg                           
(Tullinge TP BTK/Stockholms-Postens IK)
2. Jan-Erik Franzén /  Sven-Åke Jonsson      
IFK Österåkers BTK/ Spånga TBK
3. Bo Karlsson / Kent Nilsson                       
(Ängby SK)
3. Göran Olofsson / Lennart Svensson         
(Spårvägens Veteran BTK) 

Final: Åke/Rolf – Jan-Erik/Åke 11-8, 11-9, 11-9
Semi: Åke/Rolf – Bo/Kent 9-11, 9-11, 12-10, 11-7, 11-6
Semi: Jan-Erik/Åke – Göran/Lennart 11-9, 10-12, 11-9, 7-11, 11-8

 
 

HD75(-80)

HD75-80

1. Ola Lagerkvist / Valdemar Persson  
(Hässelby Pensionärers BTK)
2. Nils Pettersson / Alf Blomkvist         
(Spårvägens Veteran BTK/Telia IoFF)
3. Henry Ericsson / Lasse Svedberg            
(Huddinge BTK / Spånga TBK)
3. Hans Hällsjö / Sven Asplind                    
(Tellus BTK) 

Final: Ola/Valdemar – Nils/Alf 4-11, 11-8, 11-6, 10-12,11-9
Semi: Ola/Valdemar – Henry/Lasse 13-11, 11-7, 9-11, 11-7
Semi: Nils/Alf – Hans/Sven 11-9, 5-11, 11-7, 11-4

 

 

 

 

 


Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:58 Skribent: Bo Landgren

Postadress:
Spårvägens Veteran BTK - Bordtennis
Lennart Pettersson, Nunnevägen 1
13434 Gustavsberg

Kontakt:
Tel: 0857035120
E-post: This is a mailto link