Hoppa till sidans innehåll

Veteran-DM 2014


Skriv ut (pdf - utan bilder)

lördag morgon

HS40

1. Peter Gripler          (Tibble-Kungsängen BTK)
2. Christer Borg         (Tullinge TP BTK)
3. Harri Hanski          
(Spånga TBK)
3. Joakim Hellmark  
(Tullinge TP BTK)

Final: Peter – Christer        3, 4, 7
Semi: Peter – Harri             6, 8, 6
Semi: Christer- Joakim       7, 6, 5

 

HS40

 

 

Veteran-DM 2014
spelades 8-9 november
i SL-hallen

HD40 (en enda 4-pool, inget slutspel

1. Christer Borg / Joakim Hellmark          
(Tullinge TP BTK)
2. Frederik Englund / Harri Hanski           
(Spånga TBK)
3. Ronny Berndtsson / Anders Lundholm
(Wärmdö Landets BK)
4. Anders Werding / Johan Engström      
(Tullinge TP BTK)

Christer/Joakim – Anders W./Johan          7, 4, -5, 5
Frederik/Harri – Ronny/Anders L.             6, 9, 5
Christer/Joakim – Frederik/Harri               8, 1, -2, 9
Ronny/Anders L./Anders W./Johan           9, 9, 5
Christer/Joakim – Ronny/Anders L            6, 9, 11
Frederik/Harri – Anders W./Johan            8, 8, -7, 6

HD40

HS50

1. Anders Johansson         (Stockholms-Postens IK)
2. Hans Hellgren                (Stockholms-Postens IK)
3. Jonas Sandqvist
             (Upplands Väsby BTK)
3. Roland Johansson
         (Spånga TBK)
5. Jan Gårdefelt                 (Spånga TBK)
5.
Anders Lundholm          (Wärmdö Landets BK)
5.
Roland Svensk               (Spårvägens BTK)
5.
Mikael Hammar             (Spårvägens BTK)

Final: Anders J. – Hans      -4, 10, 2, 9
Semi: Anders J. – Jonas     -9, 7, 5, 5
Semi: Hans – Roland J.       4, -11, 10, 6
Kvart: Anders J. – Jan         7, -11, 4, 4
Kvart: Hans – Anders L.       7, 5, 5
Kvart: Jonas – Roland S.   -11, 9, -6, 15, 7
Kvart: Roland J. – Mikael     9, -6, 9,- 6, 5

HS50

HD50 (en enda 5-pool, inget slutspel

1. Hans Hellgren / Anders Johansson   
(Stockholms-Postens IK)
2. Roland Johansson / Jonas Sandqvist                     
(Spånga TBK / Upplands Väsby BTK)

3. Jan Gårdefelt / Hans Persson            

( Spånga TBK / Hässelby Pensionärers)
4. Ville Holm / Saied Zolfaghari            

(Upplands Väsby BTK)
5. Anders Nystrand / Magnus Sturesson
( Spånga TBK / Hammarby IF BTF)

Hans H./Anders J. – Anders N./Magnus   4, 7, 7
Roland/Jonas – Ville/Saied                      11, 6, 5
Hans H./Anders J. – Jan/Hans P.              3, 6, 8
Roland/Jonas – Anders N./Magnus           9, 11, 7
Ville/Saied – Anders N./Magnus                9, -6, 7, -8, 9
Roland/Jonas – Anders N./Magnus          12, -8, 2, 8
Hans H./Anders J. – Ville/Saied                 7, 5, 3
Jan/Hans P. – – Anders N./Magnus           7, 4, 4
Hans H./Anders J. – Roland/Jonas         -11,7, 6, 3
Jan/Hans P. – Ville/Saied                         13, -9, 11, 5

HD50
sondag

HS60

1. Olle Eklund                  (Ängby SK)
2. Thomas Sundling         (IFK Österåkers BTK)
3. Åke Berg
                      (Tullinge TP BTK)
3. Rolf Näsberg
                (Stockholms-Postens IK)
5. Rolf Karlsson               (IFK Österåkers BTK)
5. Jan-Erik Franzén         (IFK Österåkers BTK)

Final: Olle – Thomas         3, 8, 4
Semi: Olle – Åke              9, -11, -9, 8, 12
Semi: Thomas – Rolf N.   -6, 8, 7, 8
Kvart: Åke – Rolf K.           6, -9, -8 9, 4
Kvart: Rolf N. – Jan-Erik    5, 13, 7

 

HS60

HD60

1. Hans Johansson / Ming Pan                        
(Spånga TBK / VIK-47)
2. Alf Gustavsson / Sten Törnberg        
(Spårvägens Veteran BTK / Huddinge BTK)
3.
Rolf Näsberg / Åke Berg    
(Stockholms-Postens IK / Tullinge TP)
3. Jan-Erik Franzén / Göran Olofsson
            
(IFK Österåkers BTK / Spårvägens Veteran BTK)

Final: Hans/Ming – Alf/Sten                   6, 8, 8
Semi: Hans/Ming – Rolf/Åke                 -8, 10, 5, -7, 7
Semi: Alf/Sten – Jan-Erik/Göran            8, 6, -3, 6


HD60

Uppdaterad: 26 JUN 2016 15:36 Skribent: Bo Landgren

Postadress:
Spårvägens Veteran BTK - Bordtennis
Lennart Pettersson, Nunnevägen 1
13434 Gustavsberg

Kontakt:
Tel: 0857035120
E-post: This is a mailto link