Hoppa till sidans innehåll

TjR resultat 2013


Det blåste på bra under lördagens Tjörn Runt och flera båtar har gått igenom Kyrkesund. Första båtarna i mål vid Tjörnbron, Hans Wallén och Mattias Rahm i varsin blixtsnabb M32:a. Fredrik Lööf har tyvärr inte kommit till start efter mastbrottet i torsdags.

Den sista båten gick i mål kl. 18:37.

Vinnare Stora banan är Martin Nilsson, Salona 37 med startnr 322 och Lilla banan Carl-Axel Hellman, J14 med startnr 1560.

505 båtar var anmälda till årets jubileumsupplaga av Tjörn Runt varav 114 båtar till stora banan och 391 till den lilla.

460 båtar har registrerat sig.

Resultat

Länj till Resultat per startgrupp Tjörn Runt 2013 (pdf)

Länk till Resultat totalt Lilla samt Stora banan Tjörn Runt 2013 (pdf)

Resultat publicerade 2013-08-26.

Totalvinnare Stora banan

1)    Martin Nilsson,  Salona 37, HJBK

2)    Ola Sandell, First 40, CRSS

3)    Hans Johansson, XP 38, STSS

4)    Morten Gaarud, XP 38, KNS

5)    Anders Nordström, Arcona 410, GKSS

6)    Christian von Trepka, GP 42, Bundefjorden

7)    Anders Dahlsjö, Dominant 105. LBS

8)    Erik Krister, First 40, Sandefjord

9)    Sten Haeger, First 35 Djup köl, GKSS

10)  Magnus Hansson, IMX 40, GKSS

Totalvinnare Lilla banan

1)    Carl-Axel Hellman, J 14, MASS

2)    Per Wretlind, Smaragd, LDSS

3)    Magnus Lundberg, Dynamic 35, STSS

4)    Johan Davidsson, Smaragd, LDSS

5)    Fredrik Hansson, IF, BKSS

6)    Håkan Olsson, Drake, STSS

7)    Stefan Jaenson, H-båt, STSS

8)    Hans Caspersson Omega 30, GKSS

9)    Claes Amnäs, Express, GKSS

10) Johan Söderberg, Cumulus, BKSS

Vinnare startgrupper

Startgrupp: 1 Flerskrovsbåtar Hans Wallén, M32, GKSS

Startgrupp: 2 Flerskrovsbåtar Formula 18 Fredrik Karlsson/Nordblom. KSSS

Startgrupp: 3 Kölbåt Martin Nilsson,  Salona 37, HJBK

Startgrupp: 4 Kölbåt Sten Haeger, First 35 Djup köl, GKSS

Startgrupp: 5 Kölbåt Anders Dahlsjö, Dominant 105. LBS

Startgrupp: 6 Double Peter Källström, Ravage 36, GKSS

Startgrupp: 7 Kölbåt Per Wretlind, Smaragd, LDSS

Startgrupp: 8 Kölbåt Per Algotsson, X-79, BKSS

Startgrupp: 9 Kölbåt Omega 30 Hans Caspersson

Startgrupp: 10 Express Claes Amnäs

Startgrupp: 11 Double Hand Emil Sandberg, Smaragd, LDSS

Startgrupp: 12 Kölbåt Johan Söderberg, Cumulus, BKSS

Startgrupp: 13 Kölbåt David Christofferson, 707, XSS

Startgrupp: 14 Kölbåt Håkan Olsson, Drake, STSS

Startgrupp: 15 Kölbåt Carl-Axel Hellman, J 14, MASS

Startgrupp: 16 Kölbåt Olle Hulling, 707

Båttypspriser

De båttyper som i år samlat flest deltagare och seglade om egna klasspriser blev F18, Cumulus, Express, H-båt och IF

Vandrings- och specialpriser 2012

Länk till Vandrings- eller specialpriser TjR 2013 (pdf)

Lagtävling

1) StSS 2 - Björn Wahlström, Magnus Lundberg, Hans Oskarsson

2) STSS 1 - Hans Johansson, Ola Sandahl, Urban Ristorp

3) StSS 3 - Carl Stark, Evan Thorsson, Staffan Cederlöf

4) LBS 1 - Anders Dalsjö, Hans Wåhlberg,Eddie Blom

5) KMS Nordön 1 - Michael Ehbrandt, Thomas Ottosson, Holger Johansson

6) KMS Nordön 2 - Krister Ahlqvist, Claes Hellström, Jan Hellström

7) ÖKK 1 - Per Jacobsson, Claes Broman, Peter Amundin

Uppdaterad: 26 OKT 2017 19:24 Skribent: Carin Kling

Pressmeddelanden på MyNewsdesk:
Följ Stenungsunds Segelsällskap/Tjörn Runt by COWI

StSS väderlänkar med webbkameror

Vår vision:

StSS skall med stort engagemang skapa förutsättning för all segling på flera nivåer.

Genom att utveckla våra seglare och funktionärer skapar vi gemensamt bra arrangemang och ett Maritimt Center.

Våra ledord:

 

Postadress:
Stenungsunds SS - Segling
Stenunge Allè 7
44430 Stenungsund

Kontakt:
Tel: +46030367660
E-post: This is a mailto link

Se all info