Resultatliste
Tjörn Runt 2009
2009-08-15 - 2009-08-15
Preliminär resultatlista
Björholmen
Det är 479 båtar totalt i tävlingen
 
Startgrupp: 1 FlerskrovsbåtarStarttid: 15.08.2009 08:50:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 109 Sus Dragonfly 26 Stefan Eliasson SSVE 15.08.2009 11:35:32 2:45:32 1,64 ---   4:31:28    
2 SWE 93 Katyusha Corsair Sprint 750  Ulrich Lindberg KSSS 15.08.2009 11:47:56 2:57:56 1,54 -G-   4:34:01    
3 SWE 73 ADRENALINE Corsair Sprint 750  Joacim Torkelson LSS 15.08.2009 11:50:15 3:00:15 1,54 -G-   4:37:35    
4 SWE 74 Breda Beda Corsair Sprint 750  Peter Westerdahl SSSÖ 15.08.2009 11:55:39 3:05:39 1,54 -G-   4:45:54    
5 SWE 54 Triquetrum Corsair Sprint 750  Tomas Ericson KSS 15.08.2009 11:58:05 3:08:05 1,54 -G-   4:49:38    
6 SWE 90 Veloz Corsair Sprint 750  Per Kürcman Catamaran oc 15.08.2009 12:01:47 3:11:47 1,54 -G-   4:55:20    
7 SWE 162 Tuna Dragonfly920 Gunnar Byröd ORSS 15.08.2009 11:55:00 3:05:00 1,60 S--   4:56:00    
8 SWE 58 Maran Corsair Sprint 750  Christel Nyqvist RHSS 15.08.2009 12:04:28 3:14:28 1,54 -G-  D 4:59:28    
9 SWE 1 M20  Göran Marström LOBS 15.08.2009 11:37:38 2:47:38 1,88 -G-   5:15:09    
10 S 39 Hobie Cat 16  Robert Jansson TKK 15.08.2009 12:42:05 3:52:05 1,43 ---   5:31:52    
11 SWE 101005 Infinity Hobie Cat 16  Magnus Ekstrand KKKK 15.08.2009 13:00:55 4:10:55 1,43 ---   5:58:48    
12 SWE 970 no. 46 pettersson Hobie Cat 18 Fa Oskar Olsbo BXSS 15.08.2009 12:30:23 3:40:23 1,67 -G-   6:08:02    
 
Startgrupp: 2 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 08:56:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 18 TEKNOVA/ALBATROSS FIRST 45 RC Bengt Falkenberg GKSS 15.08.2009 11:44:55 2:48:55 1,44 SGV   4:03:14    
2 SWE 6 Arcona 430 Anders Nordström GKSS 15.08.2009 11:44:18 2:48:18 1,45 S-V   4:04:02    
3 NOR 11211 Pelle P J/V 47 Alexander Hesselber Larvik SF 15.08.2009 11:46:48 2:50:48 1,49 SGV   4:14:29    
4 SWE 1 Donna Dominant 150 Hans-Olof Ohldin SSSÖ 15.08.2009 11:58:51 3:02:51 1,40 -GV   4:15:59    
5 SWE 1 Respect Aspect40 Rolf Tannergård KSSS 15.08.2009 12:00:49 3:04:49 1,40 -GV   4:18:44    
6 NOR 13540 MAGIC King 40 Aasmund Drolsum Soon SF 15.08.2009 11:55:05 2:59:05 1,45   4:19:40    
7 NOR 39 FOSS & CO X-41 OD Halvard Hedemark KNS 15.08.2009 11:56:37 3:00:37 1,44   4:20:05    
8 NOR 9007 Celsius ilc 40 Sten Johnsen Larvik SF 15.08.2009 11:53:09 2:57:09 1,47 S-V   4:20:24    
9 SWE 10008 Toyota IMS 55 Johnie Berntsson STSS 15.08.2009 11:32:32 2:36:32 1,68 -GV   4:22:58    
10 SWE 33 Rikitin X-46 Mikael Bäckström GKSS 15.08.2009 12:01:39 3:05:39 1,42 S-V   4:23:37    
11 SWE 9139 Active Sailing Nor Kracer 40R Anders Hansen MSS 15.08.2009 12:07:13 3:11:13 1,41 -GV   4:29:36    
12 GER 6402 Audacious Dubois 40 Robert Jacobsen GYC 15.08.2009 11:59:02 3:03:02 1,49 SGV   4:32:43    
13 SWE 10667 Cuttingedge I X-482  Bo Callenberg STSS 15.08.2009 12:11:02 3:15:02 1,40 SGV   4:33:02    
14 SWE 87505 Farr 50 Daniel Engström SFSS Sotefjo 15.08.2009 12:03:02 3:07:02 1,47 S-V   4:34:56    
15 SWE 11000 Hyundai Super Maxi 100  Bertil Söderberg KSSS 15.08.2009 11:25:30 2:29:30 2,10 SGV   5:13:57    
 
Startgrupp: 3 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:02:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 326 Blur J/109  Peter Gustafsson GKSS 15.08.2009 12:07:23 3:05:23 1,30 -GV   4:00:59    
2 DEN 51 Sirena X-40 medium köl  Peter Buhl KDY 15.08.2009 12:04:09 3:02:09 1,34 SGV   4:04:04    
3 SWE 38 First 40 Stefan Kylebäck GKSS 15.08.2009 12:00:32 2:58:32 1,37   4:04:35    
4 SWE 9995 Mumm á Mia Mumm 36  Patric Wollmersson GSC 15.08.2009 12:01:55 2:59:55 1,36 SGV   4:04:41    
5 SWE 643 REPLAY First 40.7 std. köl Ola Sandell CRSS 15.08.2009 12:04:59 3:02:59 1,34 SGV   4:05:11    
6 SWE 52 CAPIO Salona 37 Fredrik Thafvelin HJBK 15.08.2009 12:08:42 3:06:42 1,32 SGV   4:06:26    
7 SWE 80 BlueS IMX 40  Hans Johansson STSS 15.08.2009 12:01:43 2:59:43 1,38 SGV   4:08:00    
8 SWE 4 ManiX 2 Finnflyer 36 Hans/Jonas Granhed LDSS 15.08.2009 12:09:05 3:07:05 1,33 S-V   4:08:49    
9 SWE 3 Draklunne Bavaria 38 match Mattias Wilson GKSS 15.08.2009 12:12:20 3:10:20 1,31 S-V   4:09:20    
10 NOR 12510 Breezin X-40 djup köl  Morten Gaarud KNS 15.08.2009 12:07:07 3:05:07 1,35 SGV   4:09:54    
11 SWE 1 Turnpike B&R 23 Torkel Stillefors KSSS 15.08.2009 12:08:37 3:06:37 1,35 -G-   4:11:55    
12 NO 9868 FLASH IV First 40.7 std. köl Erik Krister Sandefjord S 15.08.2009 12:10:19 3:08:19 1,34 SGV   4:12:20    
13 SWE 1 HP 1030 Hans Pettersson HBK 15.08.2009 12:16:14 3:14:14 1,31 -GV   4:14:26    
14 SWE 523 Onico Dufour 40 hög rigg Torbjörn Åkeson GKSS 15.08.2009 12:17:12 3:15:12 1,31 SGV   4:15:42    
15 NOR 11400 BONITA LYS racing Knut K. Heje KNS 15.08.2009 12:12:54 3:10:54 1,34   4:15:48    
16 SWE 38 Totte Luffe 40 MH  Martin Olofsson KKKK 15.08.2009 12:18:44 3:16:44 1,31 SGV   4:17:43    
17 SWE 8 Blåeld Centerline 40 Thord Lyrstrand STSS 15.08.2009 12:09:04 3:07:04 1,38 S-V   4:18:09    
18 SWE 14293 AERO Mumm 36  Roger Ahlqvist GKSS 15.08.2009 12:13:15 3:11:15 1,36   4:20:06    
19 SWE 4004 Josephine Luffe 40.04 Gunnar Ödman TJSS 15.08.2009 12:14:56 3:12:56 1,35 SGV   4:20:27    
20 SWE 33 IMX 40  Hans Broman TÄBK 15.08.2009 12:10:52 3:08:52 1,38 SGV   4:20:38    
21 SWE 128 Braveheart Pronavia 38 Sven Hedrén KMS 15.08.2009 12:23:19 3:19:19 1,31 S-V   4:21:06    
22 SWE 10039 Sjöglans Dehler 39 SQ Sture Smith SSSS 15.08.2009 12:17:24 3:15:24 1,34 S-V   4:21:50    
23 SWE 168 Havets R8 X-35  Curt Gelin KSSS 15.08.2009 12:19:46 3:17:46 1,33 S-V   4:23:01    
24 SWE 521 Madam Blå First 40.7 grund kö Carl Fjällman HJBK 15.08.2009 12:24:03 3:22:03 1,32 SGV   4:26:42    
25 S 48 Amanda Grand Soleil 43 Timo Lehes 15.08.2009 12:17:32 3:15:32 1,37 -GV   4:27:52    
26 SWE 30 Niki Luffe 4004 Felix Hultén XSS 15.08.2009 12:19:40 3:17:40 1,36 SGV   4:28:49    
27 S 13239 Drake First 40.7 std. köl Ann Allerby KKKK Kullavi 15.08.2009 12:26:58 3:24:58 1,34 SGV   4:34:39    
28 SWE 53 Hanna X-35  Bengt Lofthammar DBS 15.08.2009 12:29:58 3:27:58 1,33 S-V   4:36:35    
29 SWE 71 Zelma Arcona 400  Peter Kollberg TJSS 15.08.2009 12:30:00 3:28:00 1,33 SGV   4:36:38    
30 FIN 10843 White Lady X-43  Johan Åkermarck HSS 15.08.2009 12:25:59 3:23:59 1,38 SGV   4:41:29    
31 S 10867 !Kaysa Björk! Hanse 400  Karin Bergqvist SSF 15.08.2009 12:35:46 3:33:46 1,32 SGV   4:42:10    
32 NOR 7000 Farr Out Far 40 one ton Herleif Bergh Nilse Larvik SF 15.08.2009 12:38:45 3:36:45 1,31 S-V   4:43:56    
33 SWE 4473 PrimeX X-412  Jan-Olof Nilsson WYC 15.08.2009 12:39:27 3:37:27 1,32 SGV   4:47:02    
34 SWE 10958 Astridh Dufour 525 Mathias Jonasson STSS 15.08.2009 12:37:53 3:35:53 1,35 S-V   4:51:26    
GER 4294 Tango Mumm 36  Iver Iversen Nesodden SF 15.08.2009 13:27:00 96:00:00 1,36 SGV   96:00:00 DNF  
 
Startgrupp: 4 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:08:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 GBR 452 Melges 24  Jonas Berntsson STSS 15.08.2009 12:17:23 3:09:23 1,27 -G-   4:00:31    
2 SWE 5 Splash Diva 39  Lars Niklasson VÄSS 15.08.2009 12:22:20 3:14:20 1,25 SGV   4:02:55    
3 NOR 7006 LURINGEN Finngulf 39  Klassiske Tommy Ber Asker SF 15.08.2009 12:23:04 3:15:04 1,27   4:07:44    
4 SWE 22 Stino X-99  Patrik Persson BKSS 15.08.2009 12:27:19 3:19:19 1,25 S-V   4:09:08    
5 SWE 8 AMALIA CR 360 Lars-Erik Granqvist SSN 15.08.2009 12:22:53 3:14:53 1,28 SGV   4:09:27    
6 SWE 80 Xanda X-332  Dan Turesson SSVA 15.08.2009 12:29:11 3:21:11 1,24 SGV   4:09:28    
7 SWE 314 Adix Management X-99  Mattias Frode LDSS 15.08.2009 12:29:25 3:21:25 1,25 S-V   4:11:46    
8 SWE 532 eXilia.se X-99  Carl-Johan Pihlgren BKSS 15.08.2009 12:30:06 3:22:06 1,25 S-V   4:12:37    
9 SWE 5 Maria First 35  Kjell Widmark RHSS 15.08.2009 12:23:23 3:15:23 1,30 S-V   4:13:59    
10 SWE 409 DeuxColore X-99  Jörgen Knutsson LDSS 15.08.2009 12:31:26 3:23:26 1,25 S-V   4:14:17    
11 GER 31 Inxstase X-99  Gunnar Höglind LSSG 15.08.2009 12:31:30 3:23:30 1,25 S-V  F 4:14:22    
12 S 13 Bellami Diva 39  Stephan Tengberg KMS 15.08.2009 12:35:01 3:27:01 1,25 SGV   4:18:46    
13 SWE 458 Kattaja X-99  Jonas Liljeström LDSS 15.08.2009 12:35:12 3:27:12 1,25 S-V   4:19:00    
14 SWE 109 Sundance First 36.7  Jan Persson KDSS 15.08.2009 12:29:44 3:21:44 1,29 SGV   4:20:14    
15 SWE 10533 Cheetah Gambler 38  Evan Thorsson STSS 15.08.2009 12:35:05 3:27:05 1,26 SGV   4:20:55    
16 SWE 520 X-99  Mikael Sundfeldt HJBK 15.08.2009 12:36:47 3:28:47 1,25 S-V   4:20:58    
17 SWE 22 Rassker 372 Hallberg-Rassy 372 Magnus Rassy SYC 15.08.2009 12:37:17 3:29:17 1,25 -GV   4:21:36    
18 SWE 22 C´Ya Elan 380 Mats Runström KSSS 15.08.2009 12:29:41 3:21:41 1,30 -GV   4:22:11    
19 SWE 41 Moet af Särö Selection 37  Mats Hansson SÄRÖ 15.08.2009 12:36:23 3:28:23 1,26 SGV   4:22:33    
20 SWE 393 Zigge First First 36.7  Claes Hellström KMS 15.08.2009 12:34:51 3:26:51 1,27 -GV   4:22:41    
21 SWE 10915 Temptation X X-34 Tommy Björkqvist SSVA 15.08.2009 12:35:33 3:27:33 1,27 SGV   4:23:35    
22 SWE 163 Obelix X-99  Jörgen Rangenstedt LDSS 15.08.2009 12:39:02 3:31:02 1,25 S-V   4:23:47    
23 S 61 Jagularen Bavaria 35 Match  Peter Kleberg SNBS 15.08.2009 12:34:35 3:26:35 1,28 SGV   4:24:25    
24 SE 145 TRADEWIND Scanner 391  Bertil Görling GGSS 15.08.2009 12:47:00 3:39:00 1,21 -KV   4:24:59    
25 S 17 Marlin Bavaria 35 Match  Lars Langenius GKSS 15.08.2009 12:35:03 3:27:03 1,28 SGV   4:25:01    
26 SWE 9 Missmatch Bavaria 35 Match  Andreas Samuelsson SSVA 15.08.2009 12:36:42 3:28:42 1,28 SGV  F 4:27:08    
27 NOR 30 Matchless 11:Metre  Hans Christian Hols KNS 15.08.2009 12:31:49 3:23:49 1,32 -G-   4:29:02    
28 SWE 218 Pärlan Dehler 36 JV  Lars Olsson SSVA 15.08.2009 12:36:43 3:28:43 1,29 SGV   4:29:14    
29 SWE 28 Pelican CB 365  Per Fritzell LBS 15.08.2009 12:39:01 3:31:01 1,28 S-V   4:30:06    
30 SWE 1 Cheetah Cheetah 30 Mikael Vesala SSVA 15.08.2009 12:37:26 3:29:26 1,29 -G-   4:30:10    
31 SWE 111 Evolution Dehler 36 JV  Kaj Lith KKKK 15.08.2009 12:38:59 3:30:59 1,29 SGV   4:32:10    
32 SWE 123 Chilla Dehler 34 DD  Måns Nielsen GKSS 15.08.2009 12:46:12 3:38:12 1,25 SGV   4:32:45    
33 SWE 165 Pierina Omega 42  Leif Kågebäck BKSS 15.08.2009 12:47:02 3:39:02 1,25 S-V   4:33:47    
34 SWE 585 Escape Hanse 370  Kjell Carlsson HJBK 15.08.2009 12:47:24 3:39:24 1,26 SGV   4:36:26    
35 SWE 10751 S/Y Caress Bavaria 44 Trond Jansson STSS 15.08.2009 12:45:55 3:37:55 1,27 -GF   4:36:45    
36 SWE 0 blue dragon Bavaria 38 Raymond Simonsen STSS 15.08.2009 12:55:54 3:47:54 1,23 -GV   4:40:19    
37 SWE 138 Carla X-37 medium köl  Owe Bergsten SSKA 15.08.2009 12:45:24 3:37:24 1,30 SGV   4:42:37    
38 B 50 Sailing Yacht Klef Bavaria 50 Dan Manhed KKKK 15.08.2009 12:51:51 3:43:51 1,27 --F   4:44:17    
39 SWE 296 Josefina II Hanse 371  Nicklas Friden KKKK 15.08.2009 12:56:02 3:48:02 1,25 SGV   4:45:02    
40 SWE 579 Spiró Dufour 34 HR  Fredrik Eliasson LDSS 15.08.2009 12:58:47 3:50:47 1,24 SGV  F 4:46:10    
41 SWE 4 Gaddäm Bavaria 35 Match  Torbjörn Andersson FABS 15.08.2009 12:54:36 3:46:36 1,28 SGV   4:50:02    
42 SWE 10921 Harmonic 3 Hanse 411 grund köl Hartmut Bohlen SYK 15.08.2009 12:57:28 3:49:28 1,27 SGV   4:51:25    
43 SWE 50 Opera Beneteau 50 Håkan Gillenskog MASS 15.08.2009 13:03:07 3:55:07 1,29 --V  F 5:03:18    
44 SWE 192 majolo Scanner 391  Bengt Börjesson BKSS 15.08.2009 13:13:08 4:05:08 1,25 SGV   5:06:25    
45 S 632 Dufour 34 HR  Anders Bergvall GKSS 15.08.2009 13:36:37 4:28:37 1,24 SGV   5:33:05    
46 SWE 0 Ada Bavaria 50 Liselott Kantling STSS 15.08.2009 14:27:28 5:19:28 1,30 --F  D 6:55:18    
SWE 350 Surfer Girl First 36.7  Tomas Wängberg GKSS 15.08.2009 12:57:00 96:00:00 1,29 SGV   96:00:00 DNF  
 
Startgrupp: 5 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:14:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 11 Lady Godiva Dominant 105 Anders Dahlsjö LBS 15.08.2009 12:30:10 3:16:10 1,21 S-V   3:57:21    
2 SWE 17 Wisecracker too Banner 33 RC  Per Borgillen LBS 15.08.2009 12:37:15 3:23:15 1,18 SGV   3:59:50    
3 SWE 11 Älvan Smaragd  Johan Davidsson LDSS 15.08.2009 12:37:42 3:23:42 1,18 S-V   4:00:21    
4 SWE 139 Beryll Smaragd  Stephan Berntsson TJSS 15.08.2009 12:38:35 3:24:35 1,18 S--   4:01:24    
5 SWE 53 Aloha Smaragd  Andreas Lyrstrand STSS 15.08.2009 12:38:46 3:24:46 1,19 S--   4:03:40    
6 SWE 34 BLANCHE First 33.7 djup köl Peter Schmidt BKSS 15.08.2009 12:36:33 3:22:33 1,22 SGV   4:07:06    
7 SWE 8095 Dehler 33 Fredrik Pettersson SSÅV 15.08.2009 12:35:21 3:21:21 1,23 SGV   4:07:39    
8 SWE 168 Vera Smaragd  Per Wretlind LDSS 15.08.2009 12:46:07 3:32:07 1,17 S-V   4:08:10    
9 SWE 64 Laremi Smaragd  Emil Sandberg LDSS 15.08.2009 12:45:19 3:31:19 1,18 S--   4:09:21    
10 SWE 377 Blade First 31.7 HR  Mats Berntsson STSS 15.08.2009 12:46:02 3:30:02 1,19 SGV   4:09:56    
11 SWE 171 Jackpot Smaragd  Frida Olsson TJSS 15.08.2009 12:49:22 3:35:22 1,17 S-V  F 4:11:58    
12 SWE 49 Skidbladner Smaragd  Anders Pettersson KPSK 15.08.2009 12:47:54 3:33:54 1,18 S--   4:12:24    
13 SWE 8 Cat noir Café 28 Mattias Mellström LDSS 15.08.2009 12:46:18 3:32:18 1,19 S-V   4:12:38    
14 S 17 Concorde 38 Greger Pihl LSSG 15.08.2009 12:43:59 3:29:59 1,21 SGV   4:14:04    
15 SWE 61 Black Out Carrera Helmsman  Ingvar Dyberg SSÅV 15.08.2009 12:45:21 3:31:21 1,22 S-V   4:17:50    
16 SWE 212 Anima Mani 32  Mats Carlberg TÄBS 15.08.2009 12:47:34 3:33:34 1,21 SGV   4:18:24    
17 SWE 29 Zanata Ravage 36  Peter Källström GKSS 15.08.2009 12:45:15 3:31:15 1,23 SGV   4:19:50    
18 SWE 125 VIT Smaragd  Jösse Skåpe STSS 15.08.2009 12:56:13 3:42:13 1,17 S--   4:19:59    
19 SWE 9046 MIN Design 34 Kent Johannesson BKSS 15.08.2009 12:46:01 3:32:01 1,23 S-V   4:20:46    
20 SWE 117 s/y Yster Arcona 355  Jimmy Olsson SNBS 15.08.2009 12:47:53 3:33:53 1,22 SGV   4:20:56    
21 SWE 22 RUN Mamba 35  Claes Elfström SNBS 15.08.2009 12:53:41 3:39:41 1,19 SGV   4:21:25    
22 SWE 196 Gulviva Smaragd  Anders Grinneby SSA 15.08.2009 12:55:48 3:41:48 1,18 S--   4:21:43    
23 SWE 138 Inflagranti Dehler 33 Kenneth Edvardsson KMS 15.08.2009 12:47:14 3:33:14 1,23 SGV   4:22:16    
24 SWE 135 Tuff ll Contrast 362  Jens Svanvik SSKA 15.08.2009 12:50:52 3:36:52 1,22 SGV   4:24:34    
25 SWE 1993 Eurydice CB 33  Anders Sivers HBK 15.08.2009 12:58:56 3:44:56 1,18 SGV   4:25:25    
26 S 374 OURSY First 31.7 LR  Hans Helgesson XSS 15.08.2009 13:01:54 3:47:54 1,18 SGV   4:28:55    
27 S 55 Höjdaren Wasa 30 LR  Johan Fredriksson STSS 15.08.2009 13:03:13 3:49:13 1,19 SG-   4:32:46    
28 S 24 Enna Najad 405 Jonas Wallberg SSSÖ 15.08.2009 12:56:17 3:42:17 1,23 S-V   4:33:24    
29 SWE 1 Elliot 770 Oskar Skoting KDSS 15.08.2009 12:56:25 3:42:25 1,23 -G-   4:33:34    
30 swe 11 Den Store Dansken Banner 33rc Jonas Pollack XSS 15.08.2009 12:56:58 3:42:58 1,23 -GV   4:34:14    
31 NOR 11886 Jolly Sailor Dufour 385 Jo Laaveg Horten SF 15.08.2009 13:01:13 3:47:13 1,21 SGVU   4:34:55    
32 S 182 Ragazza Smaragd  Mats Hultin SYC 15.08.2009 13:07:49 3:53:49 1,18 S--   4:35:54    
33 SWE 1 Gemini Two Star 36  Niclas Caspersson STSS 15.08.2009 13:06:28 3:52:28 1,20 --V   4:38:57    
34 S 0 SigBritt Bavaria 38 Ove Siggelin STSS 15.08.2009 13:11:30 3:57:30 1,18 --V   4:40:15    
35 S 9071 Divine Sw Yachts 340 LR  Robert Hejdenberg KKKK 15.08.2009 13:11:50 3:57:50 1,18 SGV   4:40:38    
36 SWE 8387 Jenna 3/4 Ton One OFF Jonas Heuman LÖFB 15.08.2009 13:11:57 3:57:57 1,18 S-V   4:40:46    
37 S 128 X-102  Conny Andersson STSS 15.08.2009 13:12:08 3:58:08 1,19 SGV   4:43:22    
38 SWE 1040 Linnea First 31.7 HR  Erling Arvidsson KLSS 15.08.2009 13:13:07 3:59:07 1,19 SGV   4:44:32    
39 S 124 Klara Kluck CB 33  Mats Johansson STSS 15.08.2009 13:15:55 4:01:55 1,18 SGV   4:45:27    
40 S 0 Bavaria 37 Cr.  Christer Berndtsson RÖSS 15.08.2009 13:15:08 4:01:08 1,19 -GV   4:46:56    
41 SWE 1194 Firstinnan First 31.7 LR  Magnus Dahlgren SSKA 15.08.2009 13:17:40 4:03:40 1,18 SGV   4:47:31    
42 SWE 56 Panta Rei Carrera Helmsman  Rolf Johansson 15.08.2009 13:10:25 3:56:25 1,22 S-V  F 4:48:25    
43 SWE 219 Julle Mani 32  Benkt Nilsson BKSS 15.08.2009 13:12:28 3:58:28 1,21 SGV   4:48:32    
44 SWE 18 KEXET X-342 7/8  Peter Nohlin SSVA 15.08.2009 13:15:15 4:01:15 1,20 SGV   4:49:30    
45 SWE 249 Mandy Elan 333 Kristian Kavale SSSÖ 15.08.2009 13:11:41 3:57:41 1,22 SGV   4:49:58    
46 SWE 56 Alice Aphrodite 101  Lars Larsson STSS 15.08.2009 13:24:20 4:10:20 1,17 SGV   4:52:53    
47 SWE 225 Almali Mani 32  Albert Linder LBS 15.08.2009 13:21:27 4:07:27 1,21 SGV  F 4:59:24    
48 S 74 Corina Omega 36  Lennart Lundström KKKK 15.08.2009 13:19:51 4:05:51 1,22 SGV   4:59:56    
49 SWE 10911 Tarantella Bavaria 37 Leif Törngren GKSS 15.08.2009 13:36:55 4:22:55 1,16 --V   5:04:59    
50 S 39 Kapis Delphia 37 Pedro Myhr STSS 15.08.2009 13:29:55 4:15:55 1,21 --V   5:09:39    
51 DEN 7000 Argo Bull7000 Peter Wilen KMS 15.08.2009 13:32:11 4:18:11 1,23 -G-   5:17:33    
52 SWE 100 LEWINA II BENETEAU 393 Håkan Lewinsson 15.08.2009 14:22:19 5:08:19 1,20 --V   6:09:58    
 
Startgrupp: 6 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:20:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 68 HVID IOD  Lars Berntsson STSS 15.08.2009 12:57:44 3:37:44 1,13 S--   4:06:02    
2 SWE 2 Attityd 310 Hallberg-Rassy 310 Thomas Oljelund SYC 15.08.2009 12:55:36 3:35:36 1,15 SGV   4:07:56    
3 S 180 Alma Maxi 999  Ola Cronholm GKSS 15.08.2009 13:02:55 3:42:55 1,12 -GV  F 4:09:40    
4 DEN 112 Scan-kap 99  Tore Bark GKSS 15.08.2009 12:58:23 3:38:23 1,15 SGV   4:11:08    
5 SWE 69 IOD  Björn Wahlström STSS 15.08.2009 13:02:16 3:42:16 1,13 S--   4:11:09    
6 SWE 305 Attack NF  Claes Amundin ÖKK 15.08.2009 13:11:42 3:51:42 1,11 S--   4:17:11    
7 SWE 78 Lova Omega 30  Hans Caspersson GKSS 15.08.2009 13:06:23 3:46:23 1,14 SGV   4:18:04    
8 SWE 91 Mango Omega 34  Folke Ohlsson SSSÖ 15.08.2009 13:02:45 3:42:45 1,16 S-V   4:18:23    
9 SWE 774 Doris PP 1/2 ton Robert Dimberg STSS 15.08.2009 13:14:58 3:54:58 1,11 -GV   4:20:48    
10 SWE 112 Diamond Ace Compis 97  Lars Lundblad CRSS 15.08.2009 13:17:29 3:57:29 1,10 SGV  F 4:21:13    
11 SWE 35 Woodlouse IOD  Björn Johansson STSS 15.08.2009 13:12:02 3:52:02 1,13 S--   4:22:11    
12 SWE 8702 Albin Stratus  Rene Rudervall BKSS 15.08.2009 13:04:13 3:44:13 1,17 S-V   4:22:20    
13 SWE 70 Grace IOD  Reine Larsson STSS 15.08.2009 13:13:00 3:53:00 1,13 S--   4:23:17    
14 SWE 221 NF  Hans Wåhlberg LBS 15.08.2009 13:20:02 4:00:02 1,10 S-V   4:24:02    
15 SWE 39 LANGELINE IOD  Ulf Hjalmarsson STSS 15.08.2009 13:13:46 3:53:46 1,13 S--   4:24:09    
15 GBR 740 Whatever Sonar 23 Björn Mattsson GGSS 15.08.2009 13:15:51 3:55:51 1,12 S--   4:24:09    
17 SWE 33 Huttitu IOD  Lars Jarfelt STSS 15.08.2009 13:14:02 3:54:02 1,13 S--   4:24:27    
18 SWE 77 Rossi Banner 30  Jonas Lager KMS 15.08.2009 13:12:09 3:50:09 1,15 SGV   4:24:40    
19 SWE 59 Geronimo H 323  Hans Axelsson STSS 15.08.2009 13:14:48 3:54:48 1,13 SGV   4:25:19    
20 S 7 MAKALÖS Wasa 270  Per-Johan Johansson STSS 15.08.2009 13:19:45 3:59:45 1,11 SG-   4:26:07    
21 SWE 137 Hebehama Maxi 999  Bertil Rohlén BKSS 15.08.2009 13:12:30 3:52:30 1,15 SGV   4:27:22    
22 SWE 10960 Comfortable Comfortina 32  Ebbe Jensen STSS 15.08.2009 13:15:23 3:55:23 1,14 SGV  F 4:28:20    
23 SWE 301 Marion Omega 30  Rikard Bensryd TJSS 15.08.2009 13:16:24 3:56:24 1,14 SGV   4:29:29    
24 SWE 9665 MajOne Maestro 31 Cr  Anders Johansson STSS 15.08.2009 13:18:39 3:58:39 1,13 SGV   4:29:40    
25 S 2 Bavaria 30 Cr.  Martin Ekenberg STSS 15.08.2009 13:31:12 4:11:12 1,08 --V   4:31:17    
26 S 539 Tiger Comfortina 32  Björn Fredricsson FBS 15.08.2009 13:25:37 4:05:37 1,11 --V   4:32:38    
27 SWE 597 Snövit Sonar Peter Mattsson GGSS 15.08.2009 13:23:43 4:03:43 1,12 S--   4:32:57    
28 S 1 Symphony Sunshine 38 Patrik Linder LJSS 15.08.2009 13:17:59 3:57:59 1,15 --F   4:33:40    
29 SWE 204 Fantasia NF  Lars Lund TJSS 15.08.2009 13:29:16 4:09:16 1,10 S-V  F 4:34:11    
30 S 78 Divine Albin Nova  Åke Martinsson WYC 15.08.2009 13:25:11 4:05:11 1,12 --V   4:34:36    
31 SWE 1 Tomahåk One Off Petter Taraldsen TSF 15.08.2009 13:19:05 3:59:05 1,15 S-V   4:34:56    
32 SE 0 Indra Hanse 311 djup köl  Mats Andersson STSS 15.08.2009 13:21:06 3:59:06 1,15 SGV   4:34:57    
33 S 59 Aura Maris Omega 30  Sonny Oskarsson BKSS 15.08.2009 13:21:32 4:01:32 1,14 SGV   4:35:20    
34 SWE 1040 Bratwurst Einz Bavaria 34  Erich Hagen FBYC 15.08.2009 13:17:30 3:57:30 1,16 SGV   4:35:30    
35 SWE 35 Freja Excel 319  Per-Henrik Hartman SSSÖ 15.08.2009 13:17:47 3:57:47 1,16 SGV   4:35:49    
36 S 718 Signe Bavaria 30 Cr.  Anders Håkansson SSF 15.08.2009 13:36:31 4:16:31 1,08 --V   4:37:02    
37 S 337 Camelia Comfortina 32  Fredrik Grahl STSS 15.08.2009 13:31:07 4:11:07 1,11 --V   4:38:44    
38 - 25 Felicia Aphrodite 29  Alexander Ball GKSS 15.08.2009 13:31:37 4:11:37 1,11 SGV   4:39:17    
39 S 246 HAJH LAIF Scanmar 33  Hans Gustavsson BKSS 15.08.2009 13:27:14 4:07:14 1,13 S-V   4:39:22    
40 SWE 10886 SATURN Dehler 29 Grund köl Claes Brandt BKSS 15.08.2009 13:21:14 4:01:14 1,16 SGV   4:39:49    
41 SWE 6071 Obsession Dehler 29  Jonas Wallin GKSS Götebor 15.08.2009 13:19:34 3:59:34 1,17 SGV   4:40:17    
42 S 47 Gunnar Kanske Banner 30  Lars Helgesson LSSG 15.08.2009 13:24:09 4:04:09 1,15 SGV   4:40:46    
43 S 161 Tulippa Hanse 320 Gert Ullberg SSF 15.08.2009 13:28:53 4:08:53 1,14 --V   4:43:43    
44 S- 640 Noak Comfortina 32  Anders Blomberg LBS 15.08.2009 13:30:41 4:10:41 1,14 SGV   4:45:46    
45 S 305 Miss X Omega 34  Carl-Inge Jansson TJSS 15.08.2009 13:26:43 4:06:43 1,16 SGV  F 4:46:11    
46 S 29 Sailamor Aphrodite 29  Henrik Augustsson KMS 15.08.2009 13:45:39 4:25:39 1,08 --V   4:46:54    
47 SWE 595 Aquarell Hanse 315 Hans Mårtensson STSS 15.08.2009 13:28:11 4:08:11 1,16 S-V   4:47:53    
48 SWE 4041 Taifun First 305 Ulf Dahlgren SSSÖ 15.08.2009 13:40:11 4:20:11 1,11 S-V   4:48:48    
49 S 356 Mirage Maxi 999  Hans Berg SSVA 15.08.2009 13:31:10 4:11:10 1,15 SGV  F 4:48:50    
50 S 104 Anna Contrast 33  Gert Kristensson TJSS 15.08.2009 13:35:38 4:15:38 1,13 --V   4:48:51    
51 NED 53 Avenga XL ETAP 35i Otto Veening GKSS 15.08.2009 13:38:26 4:18:26 1,12 --V   4:49:26    
52 S 85 Fore Maxi 909  Christian Rylander STSS 15.08.2009 13:51:12 4:31:12 1,08 --V   4:52:53    
53 S 7302 - Jarrack 33  Sigge Kjellberg STSS 15.08.2009 13:44:08 4:24:08 1,11 SGV   4:53:11    
54 S 500 Julia Albin Nova  Gunnar Larsson Nova 15.08.2009 13:37:26 4:17:26 1,15 S-V   4:56:02    
55 SWE 0 Flenie Bumerang 32  Johannes Jahnke ÅSS Årstavik 15.08.2009 13:47:59 4:27:59 1,11 -GV   4:57:27    
56 SE 466 Carpediem Maxi 999  Carl Robert Hansson HJBK 15.08.2009 13:45:57 4:25:57 1,12 -GV   4:57:51    
57 S 9505 Birdie NamNam Birdie 32  Mats Adler LBS 15.08.2009 13:52:23 4:32:23 1,10 S-V   4:59:37    
58 S 364 nn Dufour 36 Classic Hans Sjöström SHBK 15.08.2009 13:49:24 4:29:24 1,16 S-V   5:12:30    
59 S 607 Bee Maxi 1000 Patrik Erneman SvSS 15.08.2009 14:18:46 4:58:46 1,14 SGV   5:40:35    
60 SWE 42 Mickeline Banner 30  Fredrik Helgesson STSS 15.08.2009 14:38:58 5:18:58 1,15 SGV   6:06:48    
 
Startgrupp: 7 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:26:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 8338 Charlotte Starbåt  Mats Johansson GKSS 15.08.2009 12:49:07 3:23:07 1,14 ---   3:51:33    
2 SWE 826 SLAM Express  Peter Andersson GKSS 15.08.2009 13:00:48 3:34:48 1,12 S--   4:00:34    
3 SWE 2010 regatta.nu Express  Arne K Larssen GKSS 15.08.2009 13:01:55 3:35:55 1,12 S--   4:01:49    
4 SWE 7712 Effektiv Expo Starbåt  Philip Carlson SSKA 15.08.2009 13:00:10 3:32:10 1,14 ---   4:01:52    
5 SWE 932 SnickarThomas Express  Stefan Pavia GKSS 15.08.2009 13:02:38 3:36:38 1,12 S--   4:02:37    
6 SWE 949 Galax Express  Claes Amnäs GKSS 15.08.2009 13:02:52 3:36:52 1,12 S--   4:02:53    
7 SWE 7134 Klara-Lisa Starbåt  Per Wester LESS 15.08.2009 13:00:29 3:34:29 1,14 ---  F 4:04:30    
8 SWE 8352 Tuve Bygg Starbåt  Lars Edwall KKKK 15.08.2009 13:00:58 3:34:58 1,14 ---   4:05:03    
9 SWE 230 Tripnet Express  Anders Vadman BKSS 15.08.2009 13:07:15 3:41:15 1,12 S--   4:07:48    
10 SWE 138 Akso Soling  Anders Åhman KSSS 15.08.2009 13:03:45 3:37:45 1,14 S--   4:08:14    
11 SWE 7489 Starbåt  Håkan Lundgren STSS 15.08.2009 13:06:41 3:40:41 1,14 ---   4:11:34    
12 SWE 42 Kockelemock RS Elite Björn Gerstädt VSS 15.08.2009 13:03:23 3:37:23 1,17 SGV  F 4:14:20    
13 SWE 312 JESUS FOR LIFE J/80  Lennart Janson LDSS 15.08.2009 12:56:36 3:30:36 1,21 -G-   4:14:49    
14 SWE 76 Svalan Dominant Race Speci Mikael Ekbrand KMS 15.08.2009 13:05:50 3:39:50 1,16 S--   4:15:00    
15 SWE 1098 Marcia Express  Michael Johansson MSK 15.08.2009 13:13:48 3:47:48 1,12 S--   4:15:08    
16 SWE 305 Bad Company Maxi Racer  Claes Engelin LDSS 15.08.2009 13:14:30 3:48:30 1,12 S--   4:15:55    
17 SWE 25 Celadon Express  Lars Carlsson KMS 15.08.2009 13:14:41 3:48:41 1,12 S--   4:16:07    
18 SWE 224 Never Too Late Soling  Johan Berglund STSS 15.08.2009 13:12:14 3:46:14 1,14 S--   4:17:54    
19 SWE 7873 Blirta Starbåt  Lars Wester STSS 15.08.2009 13:12:18 3:46:18 1,14 ---  F 4:17:58    
20 S 78 Off pist Starbåt  Staffan Cederlöf STSS 15.08.2009 13:12:27 3:46:27 1,14 ---   4:18:09    
21 SWE 256 ARGENTUM Maxi Racer  Roger Ohlsson LDSS 15.08.2009 13:18:19 3:52:19 1,12 S--   4:20:11    
22 SWE 396 Blues Express  Mattias Carlsson KMS 15.08.2009 13:19:07 3:53:07 1,12 S--   4:21:05    
23 S 438 Vitesse Express  Gustav Henman GKSS 15.08.2009 13:19:20 3:53:20 1,12 S--  F 4:21:20    
24 SWE 537 Express  Joel Bjurström GKSS 15.08.2009 13:19:25 3:53:25 1,12 S--   4:21:25    
25 SWE 185 ZOE Express  B BäversjöSandström GKSS 15.08.2009 13:19:40 3:53:40 1,12 S--   4:21:42    
26 SWE 234 Lisa III Express  Erik Lundén LBS 15.08.2009 13:19:41 3:53:41 1,12 S--   4:21:43    
27 SWE 864 Toddy Express  John Mellin 15.08.2009 13:27:43 4:01:43 1,09 ---   4:23:28    
28 SWE 34 MARINE Express  Holger Johansson KMS 15.08.2009 13:21:28 3:55:28 1,12 S--   4:23:43    
29 SWE 780 Blues Express  Johan Burlin HJBK 15.08.2009 13:21:45 3:55:45 1,12 S--  F 4:24:02    
30 S 18 Gurami Express  Anders Claeson GKSS 15.08.2009 13:22:34 3:56:34 1,12 S--   4:24:57    
31 SWE 170 Online X-79  Olof Ekdahl BKSS 15.08.2009 13:18:30 3:52:30 1,14 S--  F 4:25:03    
32 SWE 48 CB 66 Racer  Patrik Andersson ARSS 15.08.2009 13:08:58 3:42:58 1,19 -GV   4:25:19    
33 SWE 529 Lumumma Express  Frida Langenius GKSS 15.08.2009 13:25:40 3:59:40 1,12 S--   4:28:25    
34 SWE 55 Kaxan X-79  Pär-Anton Westbom XSS 15.08.2009 13:21:33 3:55:33 1,14 S--   4:28:31    
35 SWE 56 Cheese Dominant Race  Albert Lawenius BKSS 15.08.2009 13:22:19 3:56:19 1,14 SG-   4:29:24    
36 DEN 1 Mama Mia DayDream Jørgen Jensen KDY 15.08.2009 13:22:56 3:56:56 1,14 -G-   4:30:06    
37 SWE 266 Vicki Maxi Racer  David Mikkelsen STSS 15.08.2009 13:27:25 4:01:25 1,12 S--   4:30:23    
38 SWE 739 Prins Eugen Express  Kristoffer Weywadt GKSS Götebor 15.08.2009 13:27:41 4:01:41 1,12 S--   4:30:41    
39 +46 58 Dominant Race  Joacim Christensson STSS 15.08.2009 13:23:29 3:57:29 1,14 SG-   4:30:43    
40 S 519 Elna Express  Jonas Emanuelsson BKSS 15.08.2009 13:27:49 4:01:49 1,12 S--   4:30:50    
41 SWE 200 Out Of Space J/80  Henrik Holm BKSS 15.08.2009 13:11:35 3:45:35 1,21 -G-   4:32:57    
42 S 16 Tekdek Dominant Race  Eric Öfverström 15.08.2009 13:32:05 4:06:05 1,11 -G-   4:33:09    
43 SWE 51 Malaika RS Elite  Lars Reuterswärd TJSS 15.08.2009 13:22:50 3:56:50 1,16 SGV   4:34:43    
44 SWE 172 Steve McQueen Express  Andreas Simfors BKSS 15.08.2009 13:31:46 4:05:46 1,12 S--   4:35:15    
45 SWE 626 Spring Express  Christian Bylock KKKK 15.08.2009 13:31:59 4:05:59 1,12 S--   4:35:30    
46 SWE 818 Express  Daniel Dahlman SSVA 15.08.2009 13:32:09 4:06:09 1,12 S--   4:35:41    
47 SWE 730 Extas Express  Andreas Brandt KKKK 15.08.2009 13:32:32 4:06:32 1,12 S--   4:36:07    
47 SWE 329 INYCON J/80  Magnus Wallmander LDSS 15.08.2009 13:14:12 3:48:12 1,21 -G-   4:36:07    
49 SWE 320 Xplorer Express  Marcus Andersson BKSS 15.08.2009 13:34:14 4:08:14 1,12 S--   4:38:01    
50 SWE 64 Madam Mim Banner 28 HR Rolf Sörvik STSS 15.08.2009 13:24:08 3:58:08 1,18 SG-   4:40:59    
51 SWE 47 Olofssons Bygg Express  Per Jacobsson ÖKK 15.08.2009 13:37:05 4:11:05 1,12 S--   4:41:12    
52 SWE 632 Wilda J/80  Lennart Floberg BKSS 15.08.2009 13:18:49 3:52:49 1,21 -G-   4:41:42    
53 SWE 717 Tuxedo Elvström 717  Göran Olenborg GKSS 15.08.2009 13:35:59 4:09:59 1,13 ---   4:42:28    
54 SWE 128 WNN CB 66 Racer  Jonas Winzell LDSS 15.08.2009 13:23:55 3:57:55 1,19 -GV   4:43:07    
55 SWE 145 farouche 4 Soling  Stig Franzén GKSS 15.08.2009 13:34:59 4:08:59 1,14 S--   4:43:50    
56 S 333 Express  Stefan Eriksson STSS 15.08.2009 13:40:05 4:14:05 1,12 S--   4:44:34    
57 SWE 912 Pjatson scorp Express  Fredrik Oskarsson HJBK 15.08.2009 13:40:58 4:14:58 1,12 S--   4:45:33    
58 SWE 140 Auto Adapt Segling CB 66 Racer  Hans Emanuelsson LESS 15.08.2009 13:26:39 4:00:39 1,19 -GV   4:46:22    
59 SWE 10 Relax X-79  Lars Sagsjö BKS 15.08.2009 13:37:20 4:11:20 1,14 S--   4:46:31    
60 SWE 60 Helfrida Maxi Racer  Anders Kjellberg LÖBF 15.08.2009 13:49:22 4:23:22 1,12 S--   4:54:58    
61 SWE 53 Sparrow Elvström 717  johan Parrow LJSS 15.08.2009 13:43:24 4:17:24 1,16 SG-  F 4:58:35    
62 SWE 127 Forza CB 66 Racer  Fredrik Johansson LBS 15.08.2009 13:43:51 4:17:51 1,19 -GV   5:06:50    
63 SE 45 SWE 54 Soling  Marcus Håkansson GKSS 15.08.2009 13:57:21 4:31:21 1,14 S--   5:09:20    
 
Startgrupp: 8 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:32:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 129 Slow Cumulus  Michael Collberg MSK 15.08.2009 13:06:35 3:34:35 1,09 S-V   3:53:53    
2 SWE 17 Sälta Albin Alpha  Ulf Danielsson HKS 15.08.2009 13:17:38 3:45:38 1,09 S-V   4:05:56    
3 SWE 434 Fråga Lundh! Cumulus  Johan Söderberg BKSS 15.08.2009 13:17:50 3:45:50 1,09 S-V   4:06:09    
4 SWE 243 Cumulus  Svante Persson CRSS 15.08.2009 13:22:05 3:50:05 1,09 S-V   4:10:47    
5 SWE 269 Patagonia Cumulus  Olof Zachrisson BKSS 15.08.2009 13:22:23 3:50:23 1,09 S-V   4:11:07    
6 SWE 66 Voila Scanmar 31  Stefan Nomark BUBK 15.08.2009 13:27:04 3:55:04 1,09 --V  F 4:16:13    
7 SWE 520 Java Scampi  Mattias Gunnarsson STSS 15.08.2009 13:30:55 3:58:55 1,09 S-V   4:20:25    
8 SWE 12 Teamster Cumulus  Magnus Fredriksson BKSS 15.08.2009 13:31:38 3:59:38 1,09 S-V   4:21:12    
9 S 203 Amanda Albin Alpha  Claes Broman ÖKK 15.08.2009 13:33:45 4:01:45 1,09 S-V   4:23:30    
10 SWE 906 Rödluvan Maxi 95  Eddie Blom LBS 15.08.2009 13:38:19 4:06:19 1,07 SGV   4:23:33    
11 SWE 7 Mayflower Senorita Helmsman  Ingemar Strömblad TJSS 15.08.2009 13:38:40 4:06:40 1,07 SGV   4:23:56    
12 S 132 Strajpless Maxi Magic  Jonas Oscarsson HKS 15.08.2009 13:36:42 4:04:42 1,08 SG-   4:24:16    
13 SWE 335 Mysen Cumulus  Per Alexandersson HJBK 15.08.2009 13:34:38 4:02:38 1,09 S-V   4:24:28    
14 SWE 112 RABALDER Fenix  Sven Ryheden STSS 15.08.2009 13:39:23 4:07:23 1,07 SGV  F 4:24:42    
15 S 37 Cummin Cumulus  Jonas Rolfsman STSS 15.08.2009 13:42:10 4:10:10 1,06 --V   4:25:10    
16 SWE 6007 Gripen av havet Bianca Riviera  Kurt Larsson LDSS 15.08.2009 13:35:21 4:03:21 1,09 SGV   4:25:15    
17 SWE 302 Pippi Fenix  Nils Janhäll SNBS 15.08.2009 13:40:29 4:08:29 1,07 SGV   4:25:52    
18 SWE 863 Miss Pearl Scampi  Patrik Pontén STSS 15.08.2009 13:37:35 4:05:35 1,09 S-V  F 4:27:41    
19 S 414 Maj-Gun Fenix  Tore Lundberg TJSS 15.08.2009 13:50:13 4:18:13 1,04 -GV   4:28:32    
20 S 61 ÄNGLA Senorita Helmsman  Gunnar Wiberger SSF 15.08.2009 13:43:36 4:11:36 1,07 SGV   4:29:12    
21 SWE 444 Af Nypan Cumulus  Thomas Rask Cumulus 15.08.2009 13:46:20 4:14:20 1,06 --V  F 4:29:35    
22 SWE 2910 JARAMAS Forgus 31  Lennart Cedenkvist SSSÖ 15.08.2009 13:39:51 4:07:51 1,09 SGV   4:30:09    
23 SWE 206 Summerbreeze Maxi Magic  Lasse Hultrman SNBS 15.08.2009 13:42:39 4:10:39 1,08 SG-   4:30:42    
24 SWE 1315 Ladie Elaine Maxi 95  Sören Stjärnås WYC 15.08.2009 13:45:11 4:13:11 1,07 SGV   4:30:54    
25 S 406 Kajsa Fenix  Andreas Änghede LBK 15.08.2009 13:52:55 4:20:55 1,04 --V  F 4:31:21    
26 SWE 710 Blåklint Ballad  Stefan Robertson Ballad 15.08.2009 13:43:35 4:11:35 1,08 S-V   4:31:42    
27 SWE 323 Märta Cumulus  Sven Sarnell GKSS 15.08.2009 13:43:15 4:11:15 1,09 S-V  F 4:33:51    
28 SWE 480 Maleur Cumulus  Evert Johansson KMS 15.08.2009 13:43:47 4:11:47 1,09 S-V   4:34:26    
29 SWE 151 Galejan Beason 31  Urban Toresson SSF Segelsäl 15.08.2009 13:44:07 4:12:07 1,09 SGV   4:34:48    
30 SWE 70 Gimmie Sex Monark 806 Oscar Bergqvist Goldenbrocke 15.08.2009 13:44:16 4:12:16 1,09  F 4:34:58    
31 SWE 373 Kind of Blue Cumulus  Peter Dahllöf STSS 15.08.2009 13:44:25 4:12:25 1,09 S-V   4:35:08    
32 S 174 Icing Maxi Magic  Stig Persson SSKA 15.08.2009 13:55:56 4:23:56 1,05 ---   4:37:07    
33 SWE 274 Roxanne Joker  Mattias Jacobsson KMS Kungälvs 15.08.2009 13:52:01 4:20:01 1,08 SGV   4:40:49    
34 S 866 Tilda II Ballad  Thord Svanberg SFSS 15.08.2009 13:52:19 4:20:19 1,08 S-V   4:41:08    
35 SWE 97 Blåfare Mamba 31  Anders Åstedt TJSS 15.08.2009 13:50:57 4:18:57 1,09 SGV   4:42:15    
36 S 1018 Odina Fenix  Kenneth Odengard STSS 15.08.2009 14:05:00 4:33:00 1,04 -GV   4:43:55    
37 SWE 288 Torfvan Najad 34 HR  Anders Bernhardsso BKSS 15.08.2009 13:59:59 4:27:59 1,06 SGV  F 4:44:03    
38 SWE 42 Maja Maxi Magic  Fredrik Björn TJSS 15.08.2009 13:55:45 4:23:45 1,08 SG-   4:44:51    
39 S 779 Gois Maxi 95  Bertil Zetherström LDSS 15.08.2009 14:00:24 4:28:24 1,07 SGV   4:47:11    
40 SWE 375 Sommarvind Fenix  Inge Johnson STSS 15.08.2009 14:01:31 4:29:31 1,07 SGV   4:48:22    
41 S 38 Dendugela 2 Player 31 1978-  jan Staffas RÅSS 15.08.2009 13:56:47 4:24:47 1,09 SGV   4:48:36    
42 SE 484 Kuling Ballad  Magnus Jonsson Kull ÖKK 15.08.2009 13:59:45 4:27:45 1,08 S-V   4:49:10    
43 S 487 WIPAN Fenix  Morgan Williamson STSS 15.08.2009 14:13:31 4:41:31 1,07 SGV   5:01:13    
44 SWE 2 Player 31 -1977  Anders Brålander STSS 15.08.2009 14:17:54 4:45:54 1,08 SGV  F 5:08:46    
45 S 14 Harmony Aphrodite 30  Leif Hansson KMS 15.08.2009 14:18:10 4:46:10 1,08 SGV   5:09:03    
46 SWE 63 Andrum Sunwind 29  Åse Magnusson KMS 15.08.2009 14:33:04 5:01:04 1,04 -GV  D 5:13:06    
 
Startgrupp: 9 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:38:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 S 36 Julia 707  Jan Nilsson STSS 15.08.2009 13:17:39 3:39:39 1,09 SG-   3:59:25    
2 SWE 507 Stjärna IF  Fredrik Hansson BKSS 15.08.2009 13:36:35 3:58:35 1,02 S--   4:03:21    
3 SWE 588 N/A H-båt  Stefan Jansén TJSS 15.08.2009 13:24:48 3:46:48 1,08 S--   4:04:56    
4 SWE 541 - H-båt  Fredrik Kullenberg VÄSS 15.08.2009 13:24:58 3:46:58 1,08 S--   4:05:07    
5 SWE 550 Surf H-båt  Jonas Börjesson STSS 15.08.2009 13:24:59 3:46:59 1,08 S--   4:05:08    
6 SWE 610 Emma H-båt  Gunnar Sedén GKSS 15.08.2009 13:25:25 3:47:25 1,08 S--   4:05:36    
7 SWE 2404 Svea IF  Göran Ejdeling LDSS 15.08.2009 13:42:48 4:04:48 1,02 S--   4:09:41    
8 SWE 1489 Sjöberg IF  Peter Berg LDSS 15.08.2009 13:44:32 4:06:32 1,02 S--   4:11:27    
9 SWE 609 HavAnna H-båt  Ola Christiansson HJBK 15.08.2009 13:32:24 3:54:24 1,08 S--   4:13:09    
10 S 338 Blåbäret H-båt  Per Sahlberg BYC 15.08.2009 13:33:28 3:55:28 1,08 S--   4:14:18    
11 SWE 523 Madonna H-båt  Mathias Reman LDSS 15.08.2009 13:33:48 3:55:48 1,08 S--   4:14:39    
12 SWE 173 Helgfrid H-båt  Oskar Brodén HJBK 15.08.2009 13:33:53 3:55:53 1,08 S--   4:14:45    
13 S 63 Makoti 707  Per-Magnus Bäckman STSS 15.08.2009 13:32:13 3:54:13 1,09 SG-   4:15:17    
14 SWE 259 Mathilda Drake  Anders Åberg GKSS 15.08.2009 13:38:30 4:00:30 1,07 S--  F 4:17:20    
15 SWE 40 Farbror Bosse 707  Micael Andersson CRSS 15.08.2009 13:34:08 3:56:08 1,09 SG-   4:17:23    
16 SWE 12 707  Marcus Holmberg LSSG 15.08.2009 13:34:18 3:56:18 1,09 SG-   4:17:34    
17 SWE 568 H-båt  Johan Carlström UKF 15.08.2009 13:36:43 3:58:43 1,08 S--   4:17:48    
18 SWE 1265 Gorm IF  Thomas Englund ÖKK 15.08.2009 13:51:40 4:13:40 1,02 S--   4:18:44    
19 SWE 10 Blåden 707  Anders Nilsson STSS 15.08.2009 13:35:33 3:57:33 1,09 SG-   4:18:55    
20 SWE 1094 Agda Vårregn IF  Bengt Cederblad LDSS 15.08.2009 13:52:03 4:14:03 1,02 S--   4:19:07    
21 S 60 Lill-Lull H-båt  Kerstin Nilsson HKS 15.08.2009 13:38:37 4:00:37 1,08 S--   4:19:51    
22 SWE 95 Tiffany IF  Håkan Larsson TJSS 15.08.2009 13:54:11 4:16:11 1,02 S--   4:21:18    
23 S 44 Lova 806  Ingemar Mattsson KMS 15.08.2009 13:46:39 4:08:39 1,06 -G-   4:23:34    
24 SWE 478 Denise H-båt  Karin Malmcrona ÖKK Ödsmåls 15.08.2009 13:42:13 4:04:13 1,08 S--   4:23:45    
25 SWE 2605 Naranja IF  Mats Andersson TJSS 15.08.2009 13:56:40 4:18:40 1,02 S--   4:23:50    
26 SWE 623 Sandy IF  Ann Kuikka GKSS 15.08.2009 13:59:01 4:21:01 1,02 S--  F 4:26:14    
27 SWE 586 H-båt  Fredrik Ellison Tor SSVA 15.08.2009 13:44:35 4:06:35 1,08 S--  F 4:26:18    
28 SWE 249 Mathilda Drake  Jerry Burman GKSS 15.08.2009 13:47:05 4:09:05 1,07 S--   4:26:31    
29 S 337 Gudrun af Kyrkesun H-båt  Ebba Aaröe TJSS 15.08.2009 13:45:23 4:07:23 1,08 S--   4:27:10    
30 SWE 254 Ruschman Hoy Späckhuggare  Sarah Fidler GKSS 15.08.2009 13:53:06 4:15:06 1,05 SG-   4:27:51    
31 SWE 428 H-båt  Lotta Sjösten STSS 15.08.2009 13:50:20 4:12:20 1,08 S--  D 4:32:31    
32 SWE 689 Center-Plopp Campus 6.3  Rickard Agrenius LESS Lerums 15.08.2009 13:53:08 4:15:08 1,07 SG-  F 4:32:59    
33 SWE 182 Belsovia IF  Karin Ljungström TJSS 15.08.2009 14:06:35 4:28:35 1,02 S--   4:33:57    
34 101 Kepahero Dominant 78  Rolf Sonnergård ÖKK 15.08.2009 13:56:45 4:18:45 1,06 SG-  F 4:34:16    
35 SWE 500 H-Anna H-båt  Sven Dahlberg GKSS 15.08.2009 13:53:02 4:15:02 1,08 S--   4:35:26    
36 SWE 8961 Pistage Mini-Compis  Bo Eklund CRSS 15.08.2009 14:01:02 4:23:02 1,05 SG-   4:36:11    
37 SWE 220 Teorica H-båt  Matteo Finardi TJSS 15.08.2009 13:55:24 4:17:24 1,08 S--   4:37:59    
38 SV 1501 Friskus IF  Fredrik Andréason HBK 15.08.2009 14:21:49 4:43:49 0,99 ---   4:40:58    
39 SWE 1709 Lise IF  Per Lindén STSS 15.08.2009 14:20:09 4:42:09 1,02 S--   4:47:47    
40 SWE 5 Annie Mini-Compis  Johan Sjöholm SSN 15.08.2009 14:14:32 4:36:32 1,05 SG-   4:50:21    
41 NL 2244 Atalanta Sailhorse Wilhelm Kolkman Elfhoeven, G 15.08.2009 14:20:27 4:42:27 1,04 ---   4:53:44    
42 SWE 2609 Galatea IF  Bo Appelgren STSS 15.08.2009 14:31:04 4:53:04 1,02 S--   4:58:55    
43 SWE 25 Dominique Dominant 78  Jan-Eric Wilhelmsen BKSS 15.08.2009 14:23:11 4:45:11 1,06 SG-   5:02:17    
44 SWE 379 Momo H-båt  Mauritz de Vries LDSS 15.08.2009 14:18:02 4:40:02 1,08 S--   5:02:26    
45 SWE 448 Hilde H-båt  Leif Toren Nösund 15.08.2009 14:31:26 4:53:26 1,05 ---   5:08:06    
46 SWE 40 Preben Späckhuggare  Peter Lund LDSS 15.08.2009 14:31:38 4:53:38 1,05 SG-   5:08:18    
47 S 2468 Våga IF  Christer Samuelsson STSS 15.08.2009 14:43:05 5:05:05 1,02 S--   5:11:11    
48 SE 0 Coyote Dominant 78  Niklas Krantz GKSS 15.08.2009 14:47:18 5:09:18 1,06 SG-   5:27:51    
 
Startgrupp: 10 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:44:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 S 8192 Cantana K 32 kravell  Arne Goksöyr SSF 15.08.2009 13:31:27 3:47:27 1,00 --V   3:47:27    
2 SWE 67 Oskar Accent  Hans Oskarsson STSS 15.08.2009 13:34:48 3:50:48 1,03 S-V   3:57:43    
3 SWE 811 Blue and Rädd 606  Clara Svensdotter STSS 15.08.2009 13:35:01 3:51:01 1,03 S--  F 3:57:56    
4 SWE 244 606  Mattias Heiding STSS 15.08.2009 13:36:22 3:52:22 1,03 S--   3:59:20    
5 S 548 Helanders Måleri & 606  Magnus Anderberg LDSS 15.08.2009 13:43:16 3:59:16 1,03 S--   4:06:26    
6 SWE 2206 Spättan Maxi 77  Joakim Johansson BKSS 15.08.2009 13:44:28 4:00:28 1,03 S--   4:07:40    
7 S 256 Akvileja - LINDSTE Accent  Johan Lindstedt SSSÖ 15.08.2009 13:46:30 4:00:30 1,03 S-V   4:07:42    
8 KR 1063 Helen Baccant  Per Holmström LDSS 15.08.2009 13:37:12 3:53:12 1,07 SGF   4:09:31    
9 SWE 1567 Obelix Maxi 77  Örjan Karlsson SSSÖ 15.08.2009 13:47:12 4:03:12 1,03 S--   4:10:29    
10 SWE 805 606  Leif Leckström STBK 15.08.2009 13:47:40 4:03:40 1,03 S--   4:10:58    
11 SWE 565 Eldorado Accent  Tommy Strandberg TJSS 15.08.2009 13:49:34 4:05:34 1,03 S-V   4:12:56    
12 SWE 934 Anna-Lina Maxi 77  Kjell Andersson STSS 15.08.2009 13:49:35 4:05:35 1,03 S--   4:12:57    
13 SWE 334 AnitaLotta C55  Christian Lundwall STSS 15.08.2009 13:49:17 4:05:17 1,04 SG-   4:15:05    
14 SWE 253 C55  Björn Mårdberg BXSS 15.08.2009 13:49:53 4:05:53 1,04 SG-   4:15:43    
15 SWE 305 Akzo Nobel C55  Karolina Berglund STSS 15.08.2009 13:51:07 4:07:07 1,04 SG-   4:17:00    
16 412 Kavat Compis  Magnus Lundberg SSSÖ 15.08.2009 13:47:30 4:03:30 1,06 S-F   4:18:06    
17 S 184 Evy Maxi 84  Fredrik Linder KKKK 15.08.2009 13:52:35 4:08:35 1,04 SGV   4:18:31    
18 S 277 Bubben Mamba 311 7/8  Rolf Bergström LDSS 15.08.2009 13:48:17 4:04:17 1,06 --V  F 4:18:56    
19 SWE 260 Pacific Accent  Johan von Otter SSSÖ 15.08.2009 13:56:13 4:12:13 1,03 S-V   4:19:46    
20 SWE 393 Pepita Albin 78 Cirrus  Anders Hellman BKSS 15.08.2009 13:56:39 4:12:39 1,03 S-V   4:20:13    
21 S 277 Albin 78 Cirrus  Hans Lannes Albin 78 15.08.2009 14:04:31 4:20:31 1,00 --V   4:20:31    
22 SWE 188 C55  Per Brändström GESS 15.08.2009 13:55:51 4:11:51 1,04 SG-   4:21:55    
23 S 4524 Felicia Shipman 28  Mats Lindgren BKSS 15.08.2009 13:56:20 4:12:20 1,04 S-V   4:22:25    
24 S 346 en liile en Shipman 28  Staffan Asp LJSS 15.08.2009 13:56:23 4:12:23 1,04 S-V   4:22:28    
25 SWE 166 TrimTrim C55  Lars Ericson JSS J 15.08.2009 13:56:51 4:12:51 1,04 SG-   4:22:57    
26 SWE 120 Ellen Accent  Hans Pettersson TJSS 15.08.2009 13:59:36 4:15:36 1,03 S-V   4:23:16    
27 SWE 516 Remember Me 606  Daniel Dalek VÄSS 15.08.2009 14:00:32 4:16:32 1,03 S--   4:24:13    
28 SWE 218 Solola 606  Ola Fagrell 15.08.2009 14:01:26 4:17:26 1,03 S--  F 4:25:09    
29 SWE 803 Hulda Maxi 77  Magnus Lindquist BKSS 15.08.2009 14:01:59 4:17:59 1,03 S--   4:25:43    
30 SWE 7258 Aventura Trio 80  Jens Dahlhielm LBS 15.08.2009 14:08:44 4:24:44 1,01 --V   4:27:22    
31 S 7215 Ingatrix Trio 80  Mats Bogestrand SSKA 15.08.2009 14:01:17 4:17:17 1,04 SGV   4:27:34    
32 SWE 201 C55  Tore Larsson LESS 15.08.2009 14:01:29 4:17:29 1,04 SG-   4:27:46    
33 S 111 Macathe Empress  Lars-Åke Pihlqvist SNBS 15.08.2009 13:59:23 4:15:23 1,05 SGV   4:28:09    
34 S 494 Salscita RJ 85  Sami Willquist SSSÖ 15.08.2009 14:12:24 4:28:24 1,00 ---   4:28:24    
34 S 1895 Zemla Maxi 77  Ulf Eriksson HKS 15.08.2009 14:04:35 4:20:35 1,03 S--   4:28:24    
34 S 110 Christina Empress  Ralph Brocker BKSS 15.08.2009 14:07:09 4:23:09 1,02 -GV   4:28:24    
37 SWE 182 Moët Albin 78 Cirrus  Magnus Persson Albin 78 15.08.2009 14:04:45 4:20:45 1,03 S-V   4:28:34    
38 S 26 Harmoni Maxi 77  Roger Wallhult XSS 15.08.2009 14:05:38 4:21:38 1,03 S--   4:29:28    
39 SWE 7277 Navigo Trio 80  Peter Hellqvist GKSS 15.08.2009 14:05:28 4:19:28 1,04 SGV   4:29:50    
40 S 6 Kjell Go Five Mikael Lindh ÖHBK 15.08.2009 14:06:32 4:22:32 1,04 ---   4:33:02    
41 S 4562 Adriana Shipman 28  Hans Strinsjö LBSK 15.08.2009 14:14:43 4:30:43 1,01 --V   4:33:25    
42 SWE 7 Emm Dixie MH  Jonas Aresen STSS 15.08.2009 14:20:53 4:36:53 0,99 -GV   4:34:06    
43 SWE 807 Askeröboys Maxi 84  Lennarth Johansson STSS 15.08.2009 14:17:36 4:33:36 1,01 --V   4:36:20    
44 SE 25 Za-Ra II Winga 860  Kjell Johansson LJSS 15.08.2009 14:17:55 4:33:55 1,01 --V   4:36:39    
45 S 8 Sunwind 26  Sven Sjölander RÅSS 15.08.2009 14:24:43 4:40:43 0,99 -GV  F 4:37:54    
46 S 169 RaJtan RJ 85  Lars Österberg STSS 15.08.2009 14:23:26 4:39:26 1,00 ---   4:39:26    
47 SE 581 606  Mats Gjertz STSS 15.08.2009 14:17:21 4:33:21 1,03 S--   4:41:33    
48 S 148 Lutha Lithe Compis  Joakim Bark KMS 15.08.2009 14:12:16 4:28:16 1,06 S-F  F 4:44:21    
49 SWE 519 Viktoria Albin 78 Cirrus  Lars Hillerström Albin 78 15.08.2009 14:20:07 4:36:07 1,03 S-V  F 4:44:24    
50 - 11 Flu Go Five Svante Magnusson GKSS 15.08.2009 14:20:14 4:36:14 1,04 ---  F 4:47:16    
51 S 131 Gersimi Maxi 77  Johan Rosell STSS 15.08.2009 14:34:12 4:50:12 1,00 ---   4:50:12    
52 S 179 Alma Ohlson 8:8  Sven-Erik Köllerstr BKSS 15.08.2009 14:27:54 4:43:54 1,03 -GV   4:52:25    
53 SWE 14 Stella First 21,7 S Thomas Staubo 15.08.2009 14:25:30 4:41:30 1,04 S--   4:52:45    
54 SE 357 Papillon Dixie 7/8  Denis Gergaud SÄRÖ 15.08.2009 14:28:31 4:44:31 1,03 SGV   4:53:03    
55 S 598 Vicky Maxi 84 HR  Ragnar Davidsson SSVA 15.08.2009 14:29:55 4:45:55 1,03 --V   4:54:29    
56 S 1013 Aquajoy Maxi 84  Li-ming Gan STSS 15.08.2009 14:28:17 4:44:17 1,04 SGV   4:55:39    
57 S 9256 Bára First 235 Filip Siewertz LESS 15.08.2009 14:31:42 4:47:42 1,06 S--   5:04:57    
58 S 5 Molly Granada 23  Stefan Ruderfelt STSS 15.08.2009 15:00:00 5:16:00 1,03 SG-   5:25:28    
59 SWE 24 Mistral Maxi 84  Kjell Blomberg KKKK 15.08.2009 15:10:05 5:26:05 1,04 SGV   5:39:07    
60 KR 1605 Marie Arietta MH  Johan Wickander KMS 15.08.2009 15:20:57 5:36:57 1,02 S--   5:43:41    
61 SWE 2762 Auto Shiro Trio 80  Jimmy Kuparinen VASS 15.08.2009 15:22:54 5:38:54 1,04 SGV   5:52:27    
 
Startgrupp: 11 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:50:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SE 77 Flu J 14 Carl-Axel Hellman MASS 15.08.2009 14:31:10 4:41:10 0,83 ---   3:53:22    
2 SWE 268 Sjöfröken II Neptunkryssare  Göran Haglund ÄBK 15.08.2009 13:43:50 3:53:50 1,00 S--   3:53:50    
3 SWE 148 Martina Maxi 68  Hans-Åke Karlsson STSS 15.08.2009 14:03:17 4:13:17 0,95 SG-   4:00:37    
4 SWE 830 Xantippa Nordisk Folkbåt  Göran Börjesson BKSS 15.08.2009 14:00:22 4:10:22 0,97 ---   4:02:51    
5 S 112 Miss Lucifer Tur 84  Staffan Lindblom SSWL Segelsä 15.08.2009 14:01:01 4:11:01 0,97 -GV   4:03:29    
6 SWE 115 varmkorv.nu Minette  Pontus Göransson KKKK 15.08.2009 14:29:53 4:39:53 0,88 -G-  F 4:06:17    
7 SWE 1299 Grottan Nordisk Folkbåt  Pär Björfjäll LDSS 15.08.2009 14:04:54 4:14:54 0,97 ---   4:07:15    
8 SWE 127 Triss Norlin  Stefan Jaenson TJSS 15.08.2009 14:30:27 4:40:27 0,89 SG-   4:09:36    
9 S 150 Monark 700  Jan Hedberg LJSS 15.08.2009 14:11:05 4:21:05 0,96 -G-   4:10:38    
10 S 171 Ärtan RA-Kryssare Bengt Bryngelsson XSS 15.08.2009 14:36:31 4:46:31 0,89 SG-   4:14:59    
11 S 370 Cherie P 28  Leif Caspersson STSS 15.08.2009 14:05:04 4:15:04 1,00 S--   4:15:04    
12 SWE 10 Jenny 4mR Anders Ryberg XSS 15.08.2009 14:24:48 4:34:48 0,93 SG-   4:15:33    
13 SWE 10 Biscvit Beason 24  Kjell Jonsson STSS 15.08.2009 14:03:12 4:13:12 1,01 SG-   4:15:43    
14 SWE 122 Andra Andunge  Rolf Jungegren STSS 15.08.2009 14:23:37 4:33:37 0,95 S--   4:19:56    
15 SWE 718 RödeOrm Accantus 78  Christer Olsson STSS 15.08.2009 14:34:01 4:44:01 0,93 -GV   4:24:08    
16 SWE 1280 ÄNGELN ll Nordisk Folkbåt  Curt Andersson SSF 15.08.2009 14:23:45 4:33:45 0,97 ---  F 4:25:32    
17 SWE 2788 Erik Semla L-Scampi 26 Mk III  Lars-Åke Hjort KMS 15.08.2009 14:16:37 4:26:37 1,00 ---   4:26:37    
18 SWE 33 Aphrodite 22  Bengt Larsson STSS 15.08.2009 14:20:47 4:30:47 0,99 ---   4:28:04    
19 S 314 Misse Misil II  Anders Torberntsson STSS 15.08.2009 14:25:42 4:35:42 0,98 SG-   4:30:11    
20 S 36 Hålligång Ohlson 22  Dan Göthe HÄBK 15.08.2009 14:24:02 4:34:02 0,99 SG-   4:31:17    
21 S 90 Miss Butt Triss Norlin  Christian Clausen GKF 15.08.2009 14:57:18 5:07:18 0,89 SG-   4:33:29    
22 S 528 Maxi 68  Patrik Andersson STSS Stenung 15.08.2009 14:47:47 4:57:47 0,92 -G-   4:33:57    
23 S 120 Lisa Triss Magnum  Daniel Falk SSF 15.08.2009 14:59:39 5:09:39 0,89 ---   4:35:35    
24 SWE 4 Inliquor Beason 24  Peter Berg VÄSS 15.08.2009 14:25:24 4:35:24 1,01 SG-   4:38:09    
25 SWE 1480 Stortriss Mk II  Karl-Åke Ragnarsson UKSS 15.08.2009 15:16:16 5:26:16 0,86 SG-   4:40:35    
26 SWE 689 S/Y FELIZ Maxi 68  Josef Nilsson LDSS 15.08.2009 14:45:26 4:55:26 0,95 SG-   4:40:39    
27 S 1353 Jenedajan Stortriss Mk II  Lars Lindström HBK 15.08.2009 15:31:40 5:41:40 0,83 -G-   4:43:35    
28 S 6149 Galatea Fingal  Uwe Müller ASS 15.08.2009 14:46:59 4:56:59 0,97 --V   4:48:04    
29 S 79 Hedvig Nord 80 -1977  Fredrik Jostby SSVA 15.08.2009 14:47:28 4:57:28 0,97 --V   4:48:32    
30 S 161 Delfin Monark 700  Stefan Brunzell STSS 15.08.2009 14:53:11 5:03:11 0,96 ---  F 4:51:03    
31 S 569 Jenny Magnifik Midget  Jan Håkansson LJSS 15.08.2009 15:00:26 5:10:26 0,95 -G-   4:54:54    
32 S 144 Nausikaa Ohlson 22  Helena Persson GGSS 15.08.2009 15:02:48 5:12:48 0,99 SG-   5:09:40    
33 S 412 Blöt i Röva 2 Stortriss Mk II  Algot Andreasson STSS 15.08.2009 16:30:38 6:40:38 0,83 ---   5:32:31    
34 S 1347 Sea Bear Vigg Albin  Mats Mogefalk SSVA 15.08.2009 15:44:40 5:54:40 0,97 S--   5:44:01    
35 SWE 188 Yeah Monark 540  Sara Larsson STSS 15.08.2009 17:02:28 7:12:28 0,82 -G-  D 5:54:37    
 
Startgrupp: 12 KölbåtarStarttid: 15.08.2009 09:56:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 1802 Maximera Maxi 77  Jacob Johansson GKSS 15.08.2009 13:42:25 3:46:25 1,06 -G-  F 4:00:00    
2 SWE 10100 BIG FOOT Norlin 40 Martin Areskoug MSS 15.08.2009 13:14:50 3:18:50 1,27 S-V   4:14:30    
3 NOR 13629 CORTANA Jeanneaus SO42i Stig Hagestande KNS 15.08.2009 13:44:53 3:48:53 1,27   4:50:40    
4 SWE 797 Kitty Elan 36 Håkan Junedahl KKKK 15.08.2009 13:49:30 3:53:30 1,25 SGF  F 4:51:52    
5 S 0 Flame Jeannau SO 36 Martin Andreasson STSS Stenung 15.08.2009 14:15:33 4:19:33 1,16 --F   5:01:04