Resultatliste
Tjörn Runt 2010
2010-06-01 - 2010-08-21
Preliminär resultatlista
Det är 465 båtar totalt i tävlingen
 
Startgrupp: 1 FlerskrovsbåtarStarttid: 21.08.2010 09:00:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 50 Frii / Örtendahl Formula 18 Jonas Frii LBS 21.08.2010 11:50:23 2:50:23 1,69 -G-   4:47:56    
2 NED 757 Formula 18 Team Dahl/Persson LESS 21.08.2010 12:11:18 3:11:18 1,69 SGV   5:23:17    
3 NOR 15 HOT DOG Formula 18 Håkan Dahl Stavanger SF 21.08.2010 12:14:28 3:14:28 1,69 -G-   5:28:38    
4 SWE 111 A-Cat Lars Wigerstedt KKKK 21.08.2010 12:15:57 3:15:57 1,78 ---   5:48:47    
5 SWE 54 Triquetrum Corsair Sprint 750 Tomas Ericson KSS 21.08.2010 12:46:41 3:46:41 1,54 -G-   5:49:05    
6 SWE 101005 Hobie Cat 16 Fredrik Moeschlin GKSS 21.08.2010 13:06:23 4:06:23 1,43 ---   5:52:19    
7 SWE 58 Maran Corsair Sprint 750 Christel Nyqvist RHSS 21.08.2010 12:57:34 3:57:34 1,54 -G-   6:05:51    
8 SWE 93 KATYUSHA Corsair Sprint 750 Ulrich Lindberg KSSS 21.08.2010 12:57:48 3:57:48 1,54   6:06:12    
9 SWE 22 Vitaya Corsair Dash 750 Sven Rygaard SSSS 21.08.2010 13:06:43 4:06:43 1,50 ---   6:10:04    
10 SWE 109 Sus Dragonfly 26 Stefan Eliasson SSVE 21.08.2010 12:39:36 3:39:36 1,70 --V   6:13:19    
11 SWE 35 Falken Dragonfly 35 Ultima Kaj Lith KKKK 21.08.2010 13:01:29 4:01:29 1,55 SGV   6:14:17    
12 SWE 74 Breda Beda Corsair Sprint 750 Peter Westerdahl SSSÖ 21.08.2010 13:03:57 4:03:57 1,54 -G-   6:15:40    
13 - 1160 - Hobie Cat 18FA Johannes Prison STSS 21.08.2010 12:45:02 3:45:02 1,67 -G-   6:15:48    
14 SWE 162 Tuna Dragonfly 920 Extre Gunnar Byröd ORSS 21.08.2010 12:58:12 3:58:12 1,60 SG-   6:21:07    
15 SWE 90 Veloz Corsair Sprint 750 Per Kürcman SSSÖ 21.08.2010 13:09:00 4:09:00 1,54 -G-   6:23:27    
16 SWE 12 Woffan Hobie Tiger Philip Blanco GKSS Götebor 21.08.2010 12:56:17 3:56:17 1,67 -G-   6:34:35    
17 SWE 4 Beach A-Cat Kjell Strand A-katamaran 21.08.2010 12:48:12 3:48:12 1,78 ---   6:46:11    
18 SE 9880 Hobie Cat 18M Michael Jungsén 21.08.2010 14:00:43 5:00:43 1,52 ---  F 7:37:05    
19 SE 39 Hobie Cat 16 Robert Jansson TKK 21.08.2010 14:45:14 5:45:14 1,43 ---   8:13:41    
20 swe 970 no. 46 pettersson Hobie Cat 18FA Oskar Olsbo BXSS 21.08.2010 14:46:02 5:46:02 1,67 -G-   9:37:52    
 
Startgrupp: 2 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:05:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 70 TEKNOVA/ALBATROSS First 40 Bengt Falkenberg GKSS 21.08.2010 12:52:55 3:47:55 1,40 SGV   5:19:05    
2 SWE 6 UK Syversen Arcona 430 Anders Nordström GKSS 21.08.2010 12:50:23 3:45:23 1,43 SGV   5:22:17    
3 SWE 4 ManiX2 Finnflyer 36 club Hans Granhed LDSS 21.08.2010 13:09:40 4:04:40 1,35 SGV   5:30:18    
4 SWE 38 La Veuve Noire First 40 Stefan Kylebäck GKSS 21.08.2010 13:01:40 3:56:40 1,40 SGV   5:31:20    
5 SWE 4004 Josephine Luffe 4004 Gunnar Ödman TJSS 21.08.2010 13:12:00 4:07:00 1,35 SGV   5:33:27    
6 NOR 12242 Al Capone GP42 Christian von Trepk Bundefjorden 21.08.2010 12:40:27 3:35:27 1,55 SGV   5:33:56    
7 SWE 410 Alice Elan 410 Björn Gerstädt STSS 21.08.2010 13:07:00 4:02:00 1,38 SGV   5:33:57    
8 SWE 80 BlueS IMX 40 Hans Johansson STSS 21.08.2010 13:08:06 4:03:06 1,38 SGV   5:35:28    
9 SWE 30 Niki Luffe 4004 Felix Hultén XSS 21.08.2010 13:23:02 4:18:02 1,35 SGV   5:48:20    
10 SWE 2 Suspect Aspect 40 Anna Drougge DBK 21.08.2010 13:15:11 4:10:11 1,40 SGV  D 5:50:15    
11 SWE 10008 Toyota Edin progre Edin progressiva Johnie Berntsson STSS 21.08.2010 12:33:46 3:28:46 1,68 SGV   5:50:43    
12 SWE 16 Najad 570 Magnus Olsson KSSS 21.08.2010 13:17:20 4:12:20 1,39 SGV   5:50:44    
13 SWE 14293 AERO Mumm 36 Roger Ahlqvist SSF 21.08.2010 13:24:52 4:19:52 1,36 SGV   5:53:25    
14 DEN 4321 Essex Girl One-Off Jan Olesen SKB 21.08.2010 12:59:21 3:54:21 1,54 V   6:00:53    
15 GBR 8055 Celeste Farr65R Bengt Tarre GKSS 21.08.2010 12:52:30 3:47:30 1,59 V   6:01:43    
16 FRA 18334 Motivé Farr 30 Peter Lundgren STSS 21.08.2010 13:33:15 4:28:15 1,36 SGV   6:04:49    
17 S 10958 Dufour 525 Mathias Jonasson STSS 21.08.2010 13:41:53 4:36:53 1,35 SGV   6:13:47    
18 FRA 18386 Day-one.no Farr 30 Kristoffer Borge Larvik SF 21.08.2010 13:40:11 4:35:11 1,36 SGV   6:14:14    
19 SWE 8 Blåeld Centerline 40 Thord Lyrstrand STSS 21.08.2010 13:37:32 4:32:32 1,38 SGV   6:16:05    
20 SWE 87505 Indulgence Farr50 Daniel Engström SFSS 21.08.2010 13:21:36 4:16:36 1,47 SGV   6:17:12    
S 1 Donna Dominant 150 Hans-Olof Ohldin SSSÖ 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,41 SGV   96:00:00 DNS  
NOR 12510 Breezin X-40 djup köl Morten Gaarud KNS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,35 SGV   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 3 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:10:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SP 751 Birgit One-Off SP 75 Simon Petersen GKSS 21.08.2010 13:04:26 3:54:26 1,30 SGV   5:04:45    
2 SWE 52 WINDCHASER Salona 37 Martin Nilsson HJBK 21.08.2010 13:15:14 4:05:14 1,31 SGV   5:21:15    
3 SWE 3 Draklunne Bavaria 38 match Mattias Wilson GKSS 21.08.2010 13:15:24 4:05:24 1,31 SGV   5:21:28    
4 SWE 2 DS 37 Match Racer Torvar Mirsky GKSS 21.08.2010 13:21:17 4:11:17 1,30 SGV   5:26:40    
5 SWE 643 Karukera First 40.7 std. köl Ola Sandell CRSS 21.08.2010 13:15:09 4:05:09 1,34 SGV   5:28:30    
6 SWE 21 Lewmar Shorthand Arcona 340 Magnus Lundgren LSSG 21.08.2010 13:25:11 4:15:11 1,29 SGV   5:29:11    
7 SWE 4 DS 37 Match Racer Jenny Axhede GKSS 21.08.2010 13:23:18 4:13:18 1,30 SGV  D 5:29:17    
8 SWE 329 SMV First 40.7 std. köl Magnus Torell GKSS 21.08.2010 13:17:51 4:07:51 1,34 SGV   5:32:07    
9 SWE 523 Onico Dufour 40 HR Torbjörn Åkeson BKSS 21.08.2010 13:23:44 4:13:44 1,31 SGV   5:32:23    
10 SWE 3 DS 37 Match Racer Linda Rahm GKSS 21.08.2010 13:27:09 4:17:09 1,30 SGV   5:34:17    
11 SWE 1 DS 37 Match Racer Patrik Hedenstedt GKSS 21.08.2010 13:27:15 4:17:15 1,30 SGV   5:34:25    
12 NOR 9868 FLASH IV First 40.7 std. köl Erik Krister Sandefjord S 21.08.2010 13:21:37 4:11:37 1,34   5:37:09    
13 SWE 92961 CHAMSIIN X-382 Peter Dahlsten GKSS 21.08.2010 13:35:29 4:25:29 1,28 SGV   5:39:49    
14 SWE 3 Afterski Performance 35 Patrik Andersson ARSS 21.08.2010 13:36:02 4:26:02 1,28 SGV   5:40:31    
15 SWE 109 Sundance First 36.7 Jan Persson KDSS 21.08.2010 13:36:56 4:26:56 1,28 SGV   5:41:40    
16 SWE 49 Kwanza First 35 Sten Haeger GKSS 21.08.2010 13:29:39 4:19:39 1,32 SGV   5:42:44    
17 SWE 350 Surfer Girl First 36.7 Tomas Wängberg GKSS 21.08.2010 13:38:33 4:28:33 1,28 SGV   5:43:44    
18 SWE 326 Blur J/109 Peter Gustafsson SSVÄ 21.08.2010 13:22:51 4:12:51 1,30 -GV   5 5:45:07 TIL  
19 SWE 8 Amalia CR 360 Lars-Erik Granqvist SSN 21.08.2010 13:41:26 4:31:26 1,28 SGV   5:47:26    
20 SWE 78 PrimeX X-412 Jan-Olof Nilsson XSS 21.08.2010 13:33:28 4:23:28 1,32 SGV   5:47:46    
21 SWE 393 Zigge First First 36.7 Grundköl Claes Hellström KMS 21.08.2010 13:46:50 4:36:50 1,26 SGV   5:48:48    
22 SWE 1 Cheetah Cheetah 30 Mikael Vesala SSVÄ 21.08.2010 13:43:22 4:33:22 1,28 SG-   5:49:54    
23 SWE 10039 Sjöglans Dehler 39 SQ Sture Smith SSSS 21.08.2010 13:35:24 4:25:24 1,32 SGV   5:50:19    
24 GBR 0 First 40.7 std. köl Olle Langenius GKSS 21.08.2010 13:31:36 4:21:36 1,34 SGV  F 5:50:32    
25 DEN 8 HP1030 Hans Pettersson HBK 21.08.2010 13:37:37 4:27:37 1,31 -GV   5:50:34    
26 SWE 128 Braveheart Pronavia 38 Sven Hedrén KMS 21.08.2010 13:40:28 4:30:28 1,30 SGV   5:51:36    
27 SWE 606 KAXI Bavaria 35 Match Göran Ek LBS 21.08.2010 13:45:23 4:35:23 1,28 SGV   5:52:29    
28 SWE 47 Manixen X-35 Tomas Liljedahl TJSS 21.08.2010 13:35:26 4:25:26 1,33 S-V   5:53:01    
29 SWE 38 Totte Luffe 40 MH Martin Olofsson KKKK 21.08.2010 13:40:48 4:30:48 1,31 SGV   5:54:44    
30 SWE 23 Elusive First 35 Krister Gustafson JSS 21.08.2010 13:39:17 4:29:17 1,32 SGV   5:55:27    
31 SWE 4 Amanda Elan 350 Timo Lehes HJBK 21.08.2010 13:39:18 4:29:18 1,32 -GV   5:55:28    
32 NOR 303 Matchless 11:Metre Hans Christian Hol KNS 21.08.2010 13:40:33 4:30:33 1,32 -G-   5:57:07    
33 GBR 0 Skywalker Bavaria 35 Match Claes Engelin LDSS 21.08.2010 13:50:18 4:40:18 1,28 SGV   5:58:47    
34 SWE 46 Seeyou3 Dufour 40E Michael Berg KKKK 21.08.2010 13:50:40 4:40:40 1,31 SGV   6:07:40    
35 SWE 22 Miss Wind HP 1030 Andreas Samuelsson SSVÄ 21.08.2010 13:52:03 4:42:03 1,31 -GV  F 6:09:29    
36 SWE 71 Zelma Arcona 400 Peter Kollberg TJSS 21.08.2010 13:48:26 4:38:26 1,33 SGV   6:10:18    
37 NOR 7000 Farr Out Farr 40 one ton Herleif Bergh Nilse Larvik SF 21.08.2010 13:52:45 4:42:45 1,31 ---   6:10:24    
38 SWE 13239 Drake First 40.7 std. köl Ann Allerby KKKK Kullavi 21.08.2010 13:50:28 4:40:28 1,34 SGV   6:15:49    
39 S 10867 Kaysa Björk Hanse 400 Karin Bergqvist SSF 21.08.2010 14:05:20 4:55:20 1,29 --V   6:20:58    
40 SWE 9001 Boel JS 9000 Svante Magnusson GKSS 21.08.2010 14:07:09 4:57:09 1,31 -G-   6:29:15    
SWE 0 Triventus Bavaria 35 Match Karin Almquist LESS 21.08.2010 10:45:00 96:00:00 1,28 SGV   96:00:00 DNF  
- 10 X-Treme 25 X-Treme 25 Christofer Brugge KSSS 21.08.2010 08:37:00 96:00:00 1,34 SGV   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 4 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:15:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 536 Magic Marine Melges 24 Stefan Pavia STSS 21.08.2010 13:32:42 4:17:42 1,27 -G-   5:27:16    
2 SWE 554 nn Melges 24 Ola Sandahl STSS 21.08.2010 13:33:03 4:18:03 1,27 -G-   5:27:43    
3 CZE 666 Number of the beas Melges 24 Jonas Berntsson STSS 21.08.2010 13:33:10 4:18:10 1,27 -G-   5:27:52    
4 SWE 22 Stino X-99 Patrik Persson BKSS 21.08.2010 13:38:40 4:23:40 1,25 S-V   5:29:35    
5 SWE 21 Diva 35 Thomas Oljelund MASS 21.08.2010 13:32:42 4:17:42 1,28 SGV   5:29:51    
6 S 17 Concorde 38 Greger Pihl LSSG 21.08.2010 13:52:06 4:37:06 1,21 SGV   5:35:17    
7 SWE 34 BLANCHE First 33.7 djup köl Peter Schmidt BKSS 21.08.2010 13:50:11 4:35:11 1,22 SGV   5:35:43    
8 SWE 532 eXilia.se X-99 Team Exilia BKSS 21.08.2010 13:44:23 4:29:23 1,25 S-V   5:36:43    
9 SWE 10533 Gambler 38 Evan Thorsson STSS 21.08.2010 13:46:21 4:31:21 1,26 SGV   5:41:54    
10 SWE 5 Splash Diva 39 Lars Niklasson VÄSS 21.08.2010 13:47:22 4:32:22 1,26 SGV   5:43:10    
11 SWE 9046 MIN Design 34 Kent Johannesson BKSS 21.08.2010 13:54:44 4:39:44 1,23 SGV   5:44:04    
12 swe 8095 Spellbinder Dehler 33 Cr. Fredrik Pettersson SSÅV 21.08.2010 13:58:05 4:43:05 1,23 SGV   5:48:11    
13 IRL 5479 X-frun X-332 Mikael Filipsson STSS 21.08.2010 13:56:13 4:41:13 1,24 SGV   5:48:42    
14 SWE 9660 säl Sw Yachts 41 Cr Anders Sellstrom FABS 21.08.2010 13:50:17 4:35:17 1,27 S-V   5:49:36    
15 SE 24 Enna Najad 405 Jonas Wallberg SSSÖ 21.08.2010 14:07:10 4:52:10 1,20 --V   5:50:36    
16 GER 4522 X-332 Anders Höije HJBK 21.08.2010 13:58:14 4:43:14 1,24 SGV   5:51:12    
17 SWE 117 s/y Yster Arcona 355 Jimmy Olsson SNBS 21.08.2010 14:02:58 4:47:58 1,22 SGV   5:51:19    
18 S 27 Vaja Scanner 38 Ulf Johannesson BKSS 21.08.2010 13:56:12 4:41:12 1,25 SGV   5:51:30    
19 SWE 10 Muscovyduck Elan 310 Anders Fogius Hult STSS 21.08.2010 14:01:20 4:46:20 1,23 SGV   5:52:11    
20 SWE 138 Dehler 33 Cr. Kenneth Edvardsson KMS 21.08.2010 14:02:30 4:47:30 1,23 SGV   5:53:37    
21 SWE 135 TUFF 2 Contrast 362 Jens Svanvik SSKA 21.08.2010 14:04:55 4:49:55 1,22 SGV   5:53:41    
22 SWE 165 Pierina Omega 42 Leif Kågebäck BKSS 21.08.2010 14:01:05 4:46:05 1,25 S-V   5:57:36    
23 SWE 100 Omega 36 Bo Knape GKSS 21.08.2010 14:09:51 4:54:51 1,22 SGV   5:59:43    
24 SWE 579 Spiró Dufour 34 HR Fredrik Eliasson SSSÖ 21.08.2010 14:05:18 4:50:18 1,24 SGV   5:59:58    
25 SWE 1 Boding.se Elliott 770 Oskar Skoting KDSS 21.08.2010 14:12:13 4:57:13 1,22 SGV   6:02:36    
25 S 13 Bellami Diva 39 Stephan Tengberg KMS 21.08.2010 14:02:47 4:47:47 1,26 SGV   6:02:36    
27 SWE 163 Obelix X-99 Jörgen Rangenstedt LDSS 21.08.2010 14:05:19 4:50:19 1,25 S-V   6:02:53    
28 SWE 123 Dehler 34 DD Måns Nielsen GKSS 21.08.2010 14:06:01 4:51:01 1,25 S-V   6:03:46    
29 SWE 37 Delphia Sail Racin Delphia 24 one desi Marcus Peterson VSK 21.08.2010 14:13:56 4:58:56 1,22 SGV   6:04:41    
30 SWE 0 Elsa Elan 434 Impression Liselotte Kantling STSS 21.08.2010 14:11:37 4:56:37 1,23 ---  D 6:04:50    
31 SWE 192 TRADEWIND Scanner 391 Bertil Görling GGSS 21.08.2010 14:13:27 4:58:27 1,24 --V   6:10:04    
32 SWE 10751 Caress Bavaria 44 AC Trond Jansson STSS 21.08.2010 14:08:48 4:53:48 1,27 -GV   6:13:07    
33 SWE 190 Sterenn First 33.7 medium k Frank Llado 21.08.2010 14:27:42 5:12:42 1,20 SGV   6:15:14    
34 SWE 50 Klefva Bavaria 50 Cr Dan Manhed KKKK 21.08.2010 14:15:23 5:00:23 1,27 --F   6:21:29    
35 SWE 1 Gemini Two Star 36 Niclas Caspersson STSS 21.08.2010 14:27:11 5:12:11 1,23 SGV  F 6:23:59    
36 S 0 Blue Dragon Bavaria 38 Raymond Simonsen STSS 21.08.2010 14:29:38 5:14:38 1,23 SGV   6:26:59    
37 SWE 560 Maxx X-99 Marcus Davidsson GKSS 21.08.2010 14:32:03 5:17:03 1,25 S-V   6:36:18    
38 SWE 10027 Mayreaux Bavaria 44AC Peter Edwards GKSS 21.08.2010 14:42:04 5:27:04 1,24 --V   6:45:33    
39 SWE 97 BONO Elan 333 Jonny Ståhl LESS 21.08.2010 15:12:27 5:57:27 1,22 SGV   7:16:05    
SWE 10915 Temptation X X-34 Tommy Björkqvist SSVÄ 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,26 SGV   96:00:00 DNS  
SWE 92 Xil X-99 Cecilia Ekerstig GKSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,25 S-V   96:00:00 DNS  
SWE 9660 Sw Yachts 41 Cr Anders Sellström FABS 21.08.2010 11:45:46 96:00:00 1,27 SGV   96:00:00 DNS  
SWE 11 Lady Godiva Dominant 105 Anders Dahlsjö LBS 21.08.2010 13:00:00 96:00:00 1,25 SGV   96:00:00 DNF  
SWE 61 Black Out Carrera Helmsman Ingvar Dyberg SSÅV 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,22 S-V   96:00:00 DNS  
SWE 55 Salacia Hanse 371 Gunnar Ahlström HKS 21.08.2010 16:50:00 96:00:00 1,25 SGV   96:00:00 DNF  
 
Startgrupp: 5 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:20:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 64 Smaragd Emil Sandberg LDSS 21.08.2010 13:54:18 4:34:18 1,18 S--  F 5:23:40    
2 SWE 11 Älvan Smaragd Johan Davidsson LDSS 21.08.2010 13:55:37 4:35:37 1,18 SGV   5:25:13    
3 SWE 139 Beryll Smaragd Stephan Berntsson TJSS 21.08.2010 13:58:14 4:38:14 1,18 S--   5:28:18    
4 SWE 168 Vera Smaragd Per Wretlind LDSS 21.08.2010 14:00:43 4:40:43 1,17 SGV   5:28:26    
5 SWE 53 Aloha Smaragd Johanna Lyrstrand STSS 21.08.2010 14:01:45 4:41:45 1,19 S--   5:35:16    
6 S 374 OURSY First 31.7 LR Hans Helgesson XSS 21.08.2010 14:07:16 4:47:16 1,18 SGV   5:38:58    
7 SWE 125 Vit Smaragd Jösse Skåpe STSS 21.08.2010 14:09:52 4:49:52 1,18 S--   5:42:02    
8 SWE 641 Trindy First 31.7 HR Jonas Kjellberg LESS 21.08.2010 14:11:44 4:51:44 1,19 SGV   5:47:09    
9 SWE 22 RUN Mamba 35 Claes Elfström SNBS 21.08.2010 14:12:56 4:52:56 1,19 SGV   5:48:35    
10 S 3 SigBritt Bavaria 38 Cruiser Ove Siggelin STSS 21.08.2010 14:15:33 4:55:33 1,18 V   5:48:44    
11 SWE 228 ManIara Mani 32 Efva Willén LDSS 21.08.2010 14:09:43 4:49:43 1,21 SGV   5:50:33    
12 SWE 68 Smaragd Bo Knutsson GKSS 21.08.2010 14:19:46 4:59:46 1,18 S--   5:53:43    
13 - 0 Ingatrix Compis 36 Mats Bogestrand SSKA 21.08.2010 14:30:56 5:10:56 1,17 --V   6:03:47    
14 SWE 9071 DIVINE Sw Yachts 340 LR Robert Hejdenberg KKKK 21.08.2010 14:33:59 5:13:59 1,18 --V   6:10:30    
15 GBR 9713 Elsanta Hanse 342 Petter Almhagen LESS Lerums 21.08.2010 14:24:12 5:04:12 1,22 SGV   6:11:07    
16 SWE 4 Rubina BB 10 M Bo Nilsson RHSS 21.08.2010 14:28:37 5:08:37 1,21 SG-   6:13:25    
17 SWE 10026 Lymmelina Elan Impression 384 Stefan Herold STSS 21.08.2010 14:34:35 5:14:35 1,19 --V   6:14:21    
18 SWE 1040 Linnea First 31.7 HR Erling Arvidsson KLSS 21.08.2010 14:37:38 5:17:38 1,19 SGV   6:17:59    
19 SWE 916 Vanity First 31.7 HR Kristian Larsson MSS Malmö Se 21.08.2010 14:48:05 5:28:05 1,16 --V   6:20:34    
20 S 505 Bella Hanse 342 Olof Bondesson STSS 21.08.2010 14:44:48 5:24:48 1,18 --V   6:23:15    
21 SWE 219 Julle Mani 32 Benkt Nilsson BKSS 21.08.2010 14:38:37 5:18:37 1,21 SGV   6:25:31    
22 SWE 37 Joy Bavaria 37 Cr. 2005 Christer Berndtsson RÖSS 21.08.2010 14:50:18 5:30:18 1,19 -GV   6:33:03    
23 SWE 225 Almali Mani 32 Albert Linder LBS 21.08.2010 15:08:04 5:48:04 1,18 --V   6:50:43    
24 SE 267 Rose HR 34 Martin Hennung DJSK 21.08.2010 15:15:12 5:55:12 1,18 SGV  F 6:59:08    
25 S 23 Cui Bono Bavaria 34 Richard Klöfverskjö STSS 21.08.2010 15:42:13 6:22:13 1,13 --F  F 7:11:54    
26 swe 100 LEWINA II Oceanis Clipper 393 Håkan Lewinsson STSS 21.08.2010 15:35:03 6:15:03 1,20 SGV  F 7:30:03    
DEN 42 Slipstik BB 10 M Michael Frank Hanse HAS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,18 ---   96:00:00 DNS  
S 8 Symphony Sunshine 38 Patrik Linder LJSS 21.08.2010 12:30:00 96:00:00 1,16 SGV   96:00:00 DNF  
SWE 128 X-102 Conny Andersson STSS 21.08.2010 14:30:00 96:00:00 1,19 SGV   96:00:00 DNF  
GBR 7151 Amigos Bull 7000 Robert Eriksson SVSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,21 SG-   96:00:00 DNS  
SWE 7000 Argo Bull7000 Peter Wilén KMS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,21 SGV   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 6 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:25:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 78 LOVA Omega 30 Hans Caspersson GKSS 21.08.2010 14:15:23 4:50:23 1,14 SGV   5:31:02    
2 SWE 91 Mango Omega 34 Folke Ohlsson SSSÖ 21.08.2010 14:12:54 4:47:54 1,16 SGV   5:33:57    
3 SWE 55 Ellenor Bavaria Cr 32 John Harrysson STSS 21.08.2010 14:14:13 4:49:13 1,16 -GV   5:35:29    
4 SWE 305 Attack NF Claes Amundin ÖKK 21.08.2010 14:33:07 5:08:07 1,11 S--   5:42:00    
5 GBR 4297 Tangle o the Isle First 32 S5 Joey Gough RHYC 21.08.2010 14:24:15 4:59:15 1,15 SGV   5:44:08    
6 SWE 112 Diamond Ace Compis 97 Lars Lundblad CRSS 21.08.2010 14:37:22 5:12:22 1,11 SGV   5:46:43    
7 SWE 56 Alice Aphrodite 101 Lars Larsson STSS 21.08.2010 14:21:32 4:56:32 1,17 SGV   5:46:56    
8 SWE 10960 Comfortable Comfortina 32 Ebbe Jensen STSS 21.08.2010 14:32:25 5:07:25 1,13 SGV   5:47:22    
9 SWE 0 Elvira Bavaria 32 Cruiser Tommy Strandberg TJSS 21.08.2010 14:27:37 5:02:37 1,15 SGV   5:48:00    
10 SWE 62 Sjöbris Compis 33 Mats Jacobsson ABK Alnö Båt 21.08.2010 14:38:10 5:13:10 1,12 --V   5:50:44    
11 SWE 112 Havanna Rival 22 Niclas Jacobsson GKSS 21.08.2010 14:41:21 5:16:21 1,12 S--   5:54:18    
12 SWE 137 Hebehama Maxi 999 Bertil Rohlén BKSS 21.08.2010 14:33:09 5:08:09 1,15 SGV   5:54:22    
13 S 180 Alma Maxi 999 Ola Cronholm GKSS 21.08.2010 14:41:41 5:16:41 1,12 --V  F 5:54:41    
14 SWE 1 Tomahåk ½ ton one off Petter Taraldsen STSS 21.08.2010 14:33:40 5:08:40 1,15 SGV   5:54:58    
15 46 8 Cat Noir Café 28 Mattias Mellström LDSS 21.08.2010 14:28:54 5:03:54 1,17 SGV   5:55:33    
16 SWE 77 Rossi Banner 30 Jonas Lager KMS 21.08.2010 14:35:58 5:10:58 1,15 SGV   5:57:36    
17 S 24 Agnes Aphrodite 29 Jonas Rolfsman STSS 21.08.2010 14:49:38 5:24:38 1,11 SGV   6:00:20    
18 SWE 66 Voila Scanmar 31 Stefan Nomark BUBK 21.08.2010 14:56:28 5:31:28 1,09 --V   6:01:17    
19 SE 420 X-95 Jonas Fernström SSF 21.08.2010 14:42:06 5:17:06 1,14 SGV   6:01:29    
20 S 78 Divine Albin Nova Åke Martinsson WYC 21.08.2010 14:48:47 5:23:47 1,12 --V   6:02:38    
21 SWE 324 Cornelia NF Anders Roswall STSS 21.08.2010 14:54:54 5:29:54 1,10 S-V   6:02:53    
22 S 59 Aura Maris Omega 30 Sonny Oskarsson BKSS 21.08.2010 14:43:41 5:18:41 1,14 SGV   6:03:17    
23 DEN 42 Annelouise Avance 36 Mogens Tomra Laurse Aalborg SK 21.08.2010 14:36:04 5:11:04 1,17 SGV   6:03:56    
24 SWE 92 Maxi 909 Bengt Andrèn KMS 21.08.2010 15:03:54 5:38:54 1,08 --V   6:06:00    
25 S 221 Nikita NF Hans Wåhlberg LBS 21.08.2010 15:03:55 5:38:55 1,10 S-V   6:12:48    
26 S 11 Isola Beason 36 Johan Alfredsson ÖKK 21.08.2010 14:43:52 5:18:52 1,17 --V  F 6:13:04    
27 - 0 Felicia Aphrodite 29 Alexander Ball GKSS 21.08.2010 15:01:30 5:36:30 1,11 SGV   6:13:30    
28 S 123 Kavat Maxi 909 Magnus Lundberg SSSÖ 21.08.2010 15:01:36 5:36:36 1,11 SGV   6:13:37    
29 SWE 3 Aquawith Wasa 270 Tommy Blom XSS 21.08.2010 15:02:19 5:37:19 1,11 SG-   6:14:25    
30 S 128 Josefin Albin Delta Håkan Lundmark STSS 21.08.2010 15:02:31 5:37:31 1,11 SGV   6:14:38    
31 S 7302 - Jarrack 33 Sigge Kjellberg STSS 21.08.2010 15:03:50 5:38:50 1,11 SGV  F 6:16:06    
32 SWE 4041 Taifun First 305 Ulf Dahlgren SSSÖ 21.08.2010 15:02:45 5:37:45 1,12 SGV   6:18:16    
33 SWE 166 Lí'quidus Albin Delta Martin Koch HKS 21.08.2010 15:08:26 5:43:26 1,11 SGV   6:21:12    
34 S 364 Dufour 36 Classic Hans Sjöström SHBK 21.08.2010 14:54:26 5:29:26 1,16 SGV   6:22:08    
35 SWE 458 Kattaja Dehler 34 Jonas Liljeström LDSS 21.08.2010 14:52:10 5:27:10 1,17 S-V   6:22:47    
36 S 305 Miss X Omega 34 Carl-Inge Jansson TJSS 21.08.2010 14:56:37 5:31:37 1,16 SGV  F 6:24:40    
37 SWE 44 Paloma Blanca Comfort 32 Magnus Nilsson SSO Svanesun 21.08.2010 15:11:56 5:46:56 1,11 S-V   6:25:05    
38 SWE 179 JOHANNA Comfort 32 Lars Åkerblom BJK 21.08.2010 15:24:18 5:59:18 1,08 --V  F 6:28:02    
39 S 607 Bee Maxi 1000 Nils Björkman SSKA 21.08.2010 15:09:10 5:44:10 1,14 SGV   6:32:21    
40 S 104 Anna Contrast 33 Gert Kristensson TJSS 21.08.2010 15:12:30 5:47:30 1,13 --V   6:32:40    
41 SWE 35 Freja Excel 319 Per-Henrik Hartmann SSSÖ 21.08.2010 15:09:48 5:44:48 1,16 SGV   6:39:58    
42 S 356 Mirage Maxi 999 Hans Berg SSVÄ 21.08.2010 15:13:17 5:48:17 1,15 SGV   6:40:31    
43 269 Kokomo Comfortina 32 Martin Augustsson STSS 21.08.2010 15:16:54 5:51:54 1,14 SGV   6:41:09    
44 SWE 408 Stella ll First 25.7 S Thomas Staubo STSS 21.08.2010 15:30:04 6:05:04 1,11 SGV   6:45:13    
45 SWE 42 Mikkeline Banner 30 Fredrik Helgesson STSS 21.08.2010 15:18:39 5:53:39 1,15 SGV   6:46:41    
46 SWE 85 Jeanneau Voyage 11. Raymon Andersson BKSS 21.08.2010 15:35:31 6:10:31 1,12 --V   6:54:58    
47 SWE 10911 Tarantella Bavaria 37 Leif Törngren GKSS 21.08.2010 15:26:53 6:01:53 1,17 V   7:03:24    
48 S 203 Giron First 27.7 Bengt Hillberg TJSS 21.08.2010 15:30:21 6:05:21 1,17 SGV  F 7:07:27    
S 275 Blues NF Jan-Erik Hallenberg KDSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,10 S-V   96:00:00 DNS  
32 Breckan Bavaria Cruiser 32 Lars Olsson 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,13 --V   96:00:00 DNS  
GER 35 Talea Bumerang 32 Peter Schmidt SHB 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,14 SGV   96:00:00 DNS  
SWE 281 Amie Comfort 32 Bosse Broberg TJSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,11 S-V   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 7 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:30:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 68 Occam´s racer CB 66 Racer Rikard Svanberg VIBK 21.08.2010 14:07:15 4:37:15 1,16 -G-   5:21:36    
2 SWE 312 JESUS FOR LIFE J/80 Lennart Janson LDSS 21.08.2010 14:07:30 4:37:30 1,19 -G-   5:30:13    
3 SWE 76 Svalan Dominant Race Mikael Ekbrand KMS 21.08.2010 14:17:35 4:47:35 1,16 SGV   5:33:35    
4 SWE 52 CB 66 Racer Hannes Jernmark STSS 21.08.2010 14:18:24 4:48:24 1,16 -G-   5:34:32    
5 SWE 68 Hvid IOD Urban Ristorp STSS 21.08.2010 14:29:04 4:59:04 1,13 S--   5:37:56    
6 SWE 69 Imagine Yellow IOD Björn Wahlström STSS 21.08.2010 14:33:50 5:03:50 1,13 S--   5:43:19    
7 SWE 12 Red Mosqito J/24 Niklas Hagman KDSS 21.08.2010 14:39:43 5:09:43 1,11 SG-   5:43:47    
8 SWE 39 Langeline IOD Ulf Hjalmarson STSS 21.08.2010 14:34:16 5:04:16 1,13 S--   5:43:49    
9 DEN 96 Never Too Late Soling Johan Berglund STSS 21.08.2010 14:33:00 5:03:00 1,14 S--   5:45:25    
10 SWE 35 Woodlouse IOD Björn Johansson STSS 21.08.2010 14:35:48 5:05:48 1,13 S--   5:45:33    
11 SWE 56 Prudence Maxi Racer Gillis Wendt GKSS 21.08.2010 14:40:56 5:10:56 1,12 S--   5:48:14    
12 SWE 53 Wiper CB 66 Racer Petter Axelsson CASS 21.08.2010 14:33:25 5:03:25 1,16 -G-   5:51:57    
13 SWE 329 INYCON J/80 Magnus Wallmander LDSS 21.08.2010 14:26:16 4:56:16 1,19 -G-   5:52:33    
14 SWE 56 Cheese Dominant Race David Lawenius BKSS 21.08.2010 14:40:14 5:10:14 1,14 SG-   5:53:39    
15 SWE 128 WNN CB 66 Racer Erik Norrström LDSS 21.08.2010 14:35:06 5:05:06 1,16 -G-   5:53:54    
16 SWE 7873 Anna-Karin Starbåt Lars Wester STSS 21.08.2010 14:38:15 5:08:15 1,15 ---  F 5:54:29    
17 SWE 7134 Klara-Lisa Starbåt Per Wester LESS 21.08.2010 14:38:59 5:08:59 1,15 ---  F 5:55:19    
18 SWE 70 Grace IOD Reine Larsson STSS 21.08.2010 14:45:09 5:15:09 1,13 S--   5:56:07    
19 S 261 Inte en Pelle Maxi Racer Anders Nilsson STSS 21.08.2010 14:49:23 5:19:23 1,12 S--   5:57:42    
20 Swe 266 Vicki Maxi Racer David Mikkelsen STSS 21.08.2010 14:50:33 5:20:33 1,12 S--   5:59:00    
21 SWE 168 Huttetu IOD Lars Malmqvist STSS 21.08.2010 14:49:19 5:19:19 1,13 S--   6:00:49    
22 SWE 305 Snabbis Maxi Racer Linda Johansson LDSS Långedr 21.08.2010 14:54:26 5:24:26 1,12 S--   6:03:21    
23 GBR 740 Whatever Sonar Gunilla Leinsköld GGSS 21.08.2010 14:56:09 5:26:09 1,12 SGV   6:05:17    
24 SWE 74 Alert CB 66 Racer Jonas Winzell LDSS 21.08.2010 14:45:34 5:15:34 1,16 -G-  F 6:06:03    
25 SWE 597 Snövit Sonar Malte Rogentin GGSS 21.08.2010 15:00:56 5:30:56 1,12 SGV   6:10:38    
26 SWE 170 Online X-79 Olof Ekdahl XSS 21.08.2010 15:06:35 5:36:35 1,11 ---   6:13:36    
27 SE 134 CB 66 Racer Magnus René KÖSK 21.08.2010 14:54:28 5:24:28 1,16 -G-   6:16:22    
28 S 22 Dominant Race Lennart Johansson STSS 21.08.2010 15:02:50 5:32:50 1,14 SG-   6:19:25    
29 S 59 Maxi Racer Fredrik Östgårdh 21.08.2010 15:11:50 5:41:50 1,12 S--   6:22:51    
30 SWE 19 BODYGARD J/24 Annika Gard GKSS 21.08.2010 15:15:50 5:45:50 1,11 SG-   6:23:52    
31 SWE 34 Maxi Racer Carl Johan Carlsso VÄSS Vänersb 21.08.2010 15:13:04 5:43:04 1,12 S--   6:24:14    
32 SWE 200 RAZZIA X-79 Lars Sagsjö BKS 21.08.2010 15:11:11 5:41:11 1,14 S--   6:28:56    
33 SWE 53 Sparrow Elvström 717 Johan Parrow LJSS 21.08.2010 15:08:37 5:38:37 1,15 SG-   6:29:24    
34 SWE 145 farouche 4 Soling Stig Franzén GKSS 21.08.2010 15:13:30 5:43:30 1,14 S--   6:31:35    
35 SWE 64 Madam Mim Banner 28 Rolf Sörvik STSS 21.08.2010 15:02:13 5:32:13 1,18 SGV   6:32:00    
36 SWE 15 Aryn Dominant Race Andreas Nilsson STSS 21.08.2010 15:20:09 5:50:09 1,14 SG-   6:39:10    
37 SWE 314 Leverage Maxi Racer Fredric Carlsson 21.08.2010 15:44:48 6:14:48 1,12 S--   6:59:46    
38 SWE 808 Glada Skippi 650 Cr 2007- Knut Lillienau SÄSK 21.08.2010 16:04:05 6:34:05 1,10 -G-  F 7:13:29    
SWE 127 www.sailpromotion. CB 66 Racer Fredrik Johansson LBS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,16 -G-   96:00:00 DNS  
SWE 8338 Charlotte Starbåt Mats Johansson GKSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,15 ---   96:00:00 DNS  
SWE 18 WOFTAM CB 66 Racer Thomas Ödling SIBK 21.08.2010 13:25:00 96:00:00 1,16 -G-   96:00:00 DNF  
SWE 717 Tuxedo Elvström 717 Fredrik Olenborg GKSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,15 SG-   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 8 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:35:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 693 SVETSBOLAGET BRAVI Express Michael Collberg MSK 21.08.2010 14:24:23 4:49:23 1,12 S--   5:24:06    
2 SWE 826 Henri Lloyd Express Lars Idmyr GKSS 21.08.2010 14:31:12 4:56:12 1,12 S--   5:31:44    
3 SWE 324 Crux Express Johan Källmark WIKSS 21.08.2010 14:33:05 4:58:05 1,12 S--   5:33:51    
4 SWE 230 Tripnet Express Anders Vadman BKSS 21.08.2010 14:34:03 4:59:03 1,12 S--   5:34:56    
5 SWE 25 Celadon Express Lars Carlsson KMS 21.08.2010 14:34:12 4:59:12 1,12 S--   5:35:06    
6 SWE 695 Express Michael Johansson MSK 21.08.2010 14:35:53 5:00:53 1,12 S--   5:36:59    
7 SWE 1121 Kexett Express Dick Larsson NSS 21.08.2010 14:36:09 5:01:09 1,12 S--   5:37:17    
8 SWE 537 Blå Rodret Express Kristian Löwhagen GKSS 21.08.2010 14:37:14 5:02:14 1,12 S--   5:38:30    
9 SWE 396 Blues Express Mattias Carlsson KMS 21.08.2010 14:40:43 5:05:43 1,12 S--   5:42:24    
10 SWE 18 Gurami Express Anders Claeson-Spet GKSS 21.08.2010 14:47:00 5:12:00 1,12 S--   5:49:26    
11 SWE 172 Steve McQueen Express Odd Magnusson BKSS 21.08.2010 14:48:11 5:13:11 1,12 S--   5:50:45    
12 SWE 34 Marine Express Holger Johansson KMS 21.08.2010 14:49:05 5:14:05 1,12 S--   5:51:46    
13 SWE 320 Xplorer Express Marcus Andersson BKSS 21.08.2010 14:52:13 5:17:13 1,12 S--   5:55:16    
14 SWE 234 Lisa III Express Erik Lunden LBS 21.08.2010 14:54:23 5:19:23 1,12 S--   5:57:42    
15 S 62 Erika 2 Express Kurt Berggren BKSS 21.08.2010 14:58:12 5:23:12 1,12 S--   6:01:59    
16 SWE 47 Exett Express Per Jacobsson ÖKK 21.08.2010 15:01:17 5:26:17 1,12 S--   6:05:26    
17 SE 347 Octopus Express Jörgen Åkesson VASS 21.08.2010 15:01:30 5:26:30 1,12 S--   6:05:40    
18 SWE 424 Stickan Express Eric Lagerberg GKSS Götebor 21.08.2010 15:08:22 5:33:22 1,12 S--   6:13:22    
19 S 425 Tartine Express Viktor Palmquist Be HJBK 21.08.2010 16:21:18 6:46:18 1,12 S--   7:35:03    
 
Startgrupp: 9 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:40:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 434 Strecket Cumulus Johan Söderberg BKSS 21.08.2010 14:43:14 5:03:14 1,10 S-V   5:33:33    
2 SWE 432 Strajpless Maxi Magic Jonas Oscarsson HKS 21.08.2010 14:49:46 5:09:46 1,08 SG-   5:34:32    
3 SWE 80 Xanda Cumulus Anders Johnsson SSVÄ 21.08.2010 14:49:37 5:09:37 1,10 SGV   5:40:34    
4 S 302 Pippi Fenix Nils Janhäll SNBS 21.08.2010 15:00:47 5:20:47 1,07 SGV   5:43:14    
5 SWE 17 Sälta Albin Alpha Ulf Danielsson LESS 21.08.2010 14:56:52 5:16:52 1,09 SGV   5:45:23    
6 S 6007 Gripen av havet Bianca Riviera Kurt G Larsson LDSS 21.08.2010 15:02:33 5:22:33 1,09 SGV   5:51:34    
7 S 1063 Helen Baccant Per Holmström LDSS 21.08.2010 15:08:39 5:28:39 1,07 SGF   5:51:39    
8 SWE 906 Maxi 95 Eddie Blom LBS 21.08.2010 15:08:56 5:28:56 1,07 SGV   5:51:57    
9 SWE 243 Scarlet Cumulus Svante Persson CRSS 21.08.2010 15:01:05 5:21:05 1,10 S-V   5:53:11    
10 S 414 Maj-Gun Fenix Tore Lundberg TJSS 21.08.2010 15:22:32 5:42:32 1,04 --V   5:56:14    
11 SWE 112 Sterna Comfort 30 Torbjörn Sterner SSSÖ 21.08.2010 15:08:08 5:28:08 1,09 SGV  F 5:57:39    
12 SE 511 Selma Fenix Henrik Andersson STSS 21.08.2010 15:27:35 5:47:35 1,04 --V   6:01:29    
13 SWE 328 Cumulus Dennis Olsson STSS 21.08.2010 15:08:42 5:28:42 1,10 --V   6:01:34    
14 S 60 Minandra Kompromiss Ola Magnusson BKSS 21.08.2010 15:15:49 5:35:49 1,08 SGV   6:02:40    
15 S 203 Amanda Albin Alpha Claes Broman ÖKK 21.08.2010 15:14:05 5:34:05 1,09 SGV   6:04:09    
16 S 206 Summerbreeze Maxi Magic Lasse Hultman SNBS 21.08.2010 15:17:49 5:37:49 1,08 SG-   6:04:50    
17 S 197 Ellis Fenix Peter Salsjö BKS 21.08.2010 15:22:26 5:42:26 1,07 SGV   6:06:24    
18 SW 375 Sommarvind Fenix Inge Johnson STSS 21.08.2010 15:33:05 5:53:05 1,04 --V   6:07:12    
19 S 58 Tom Tric Maxi Magic Stefan Ruderfelt BKSS 21.08.2010 15:30:00 5:50:00 1,05 ---   6:07:30    
20 S 5193 Aurora Comfort 30 Dick Brändström USK Umeå Seg 21.08.2010 15:17:25 5:37:25 1,09 SGV   6:07:47    
21 SWE 93 Reva Omega 28 Stefan Jaenson TJSS 21.08.2010 15:25:04 5:45:04 1,07 SGV  F 6:09:13    
22 SWE 288 Torfvan Najad 34 HR Anders Bernhardsson BKSS 21.08.2010 15:30:20 5:50:20 1,06 SGF  F 6:11:21    
23 V 73 Zefyros Comfort 30 Anders Kjellberg LÖBF 21.08.2010 15:26:16 5:46:16 1,08 SGV   6:13:58    
24 SWE 55 806 Daniel Aneljung BKSS 21.08.2010 15:23:07 5:43:07 1,09 SG-   6:13:59    
25 SE 444 Af Nypan Cumulus Thomas Rask STSS 21.08.2010 15:30:31 5:50:31 1,07 --V  F 6:15:03    
26 SWE 64 Humlan Cumulus Mikael Hallin GKSS 21.08.2010 15:21:03 5:41:03 1,10 S-V   6:15:09    
27 SWE 138 Undan Cumulus Johan von Bültzings KDSS 21.08.2010 15:24:40 5:44:40 1,10 S-V   6:19:08    
28 S 274 Roxanne Joker Mattias Jacobsson KMS 21.08.2010 15:34:24 5:54:24 1,08 SGV   6:22:45    
29 SE 710 Blåklint Ballad Stefan Robertson TJSS 21.08.2010 15:36:57 5:56:57 1,08 S-V   6:25:30    
30 SWE 397 Daggan II Cumulus Raoul Wall SYC Smögen Y 21.08.2010 15:33:58 5:53:58 1,10 S-V   6:29:21    
31 SWE 2 Babayaga Player 31 -1977 Anders Brålander STSS 21.08.2010 15:42:44 6:02:44 1,08 SGV   6:31:45    
32 S 9256 Bára First 235 Filip Siewertz LESS 21.08.2010 15:53:09 6:13:09 1,06 SGV   6:35:32    
33 SWE 799 Tibia Scampi Lars Bragner STSS 21.08.2010 16:01:05 6:21:05 1,06 --V  F 6:43:56    
34 S 487 Wipan Fenix Morgan Williamson STSS 21.08.2010 16:06:05 6:26:05 1,07 SGV   6:53:06    
35 SWE 70 Festis Albin Alpha Magnus Persson KMS 21.08.2010 16:05:45 6:25:45 1,09 SGV   7:00:28    
36 S 30668 Scampi Björn Brundin ÖSSS 21.08.2010 16:08:57 6:28:57 1,09 S-V   7:03:57    
37 SWE 508 Ada Maxi 800 Ian Beiring 21.08.2010 17:05:00 7:25:00 1,10 SG-   8:09:30    
38 SWE 529 Curt Maxi 800 Joakim Beiring ASS 21.08.2010 17:05:22 7:25:22 1,10 SG-   8:09:54    
SWE 531 Beda Maxi 800 Jonas Beiring 21.08.2010 13:14:00 96:00:00 1,10 SG-   96:00:00 DNF  
. 370 Fenix Lars Wramner GKSS 21.08.2010 12:40:00 96:00:00 1,04 --V   96:00:00 DNF  
SWE 269 Patagonia Cumulus Olof Zachrisson BKSS 21.08.2010 12:30:00 96:00:00 1,10 S-V   96:00:00 DNF  
S 1 Dubonnet Sjögren 29 Torbjörn Sjögren MTSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,05 ---   96:00:00 DNS  
S 418 Monica@sea Maxi 87 Ingemar Börjesson LDSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,03 --V  F 96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 10 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:45:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 362 TEKNOVA 2 Drake Håkan Olsson STSS 21.08.2010 14:48:54 5:03:54 1,07 S--   5:25:10    
2 S 36 Exter 707 Jan Nilsson STSS 21.08.2010 14:46:36 5:01:36 1,09 SGV   5:28:44    
3 SWE 610 Team Emma H-båt Gunnar Sedén GKSS 21.08.2010 14:52:44 5:07:44 1,08 S--   5:32:21    
4 SWE 609 HavAnna H-båt Ola Christiansson HJBK 21.08.2010 14:53:22 5:08:22 1,08 S--   5:33:02    
5 SWE 550 Surf H-båt Jonas Börjesson STSS 21.08.2010 14:53:43 5:08:43 1,08 S--   5:33:24    
6 SWE 22 707 Anders Höök GESS 21.08.2010 14:52:21 5:07:21 1,09 SGV   5:35:00    
7 SWE 40 Farbror Bosse 707 Micael Andersson CRSS 21.08.2010 14:57:49 5:12:49 1,09 SGV   5:40:58    
8 SWE 127 TOY 707 Michael Axborn LÖBF 21.08.2010 14:59:14 5:14:14 1,09 SGV   5:42:30    
9 SWE 541 nn H-båt Fredrik Kullenberg VÄSS Vänersb 21.08.2010 15:02:59 5:17:59 1,08 S--   5:43:25    
10 SWE 32 Un Limited 707 Mikael Lund MSK Mariesta 21.08.2010 15:04:44 5:19:44 1,09 SGV   5:48:30    
11 SWE 523 madonna H-båt Mathias Reman LDSS 21.08.2010 15:08:09 5:23:09 1,08 S--   5:49:00    
12 S 273 coachinggruppen.eu Drake Ronnie Edsgren LDSS 21.08.2010 15:12:17 5:27:17 1,07 S--   5:50:11    
13 SWE 586 H-båt Fredrik Ellison Tor SSVÄ 21.08.2010 15:10:47 5:25:47 1,08 S--   5:51:50    
14 SWE 259 Mathilda Drake Anders Åberg GKSS 21.08.2010 15:17:18 5:32:18 1,07 S--   5:55:33    
15 S 478 Denise H-båt Karin Malmcrona ÖKK 21.08.2010 15:15:48 5:30:48 1,08 S--  F 5:57:15    
16 SWE 608 Hakuna matata H-båt Tommy Nielsen STSS 21.08.2010 15:17:57 5:32:57 1,08 S--   5:59:35    
17 S 60 Lill-Lull H-båt Kerstin Nilsson HKS 21.08.2010 15:22:35 5:37:35 1,08 S--   6:04:35    
18 S 101 KEPAHERO Dominant 78 Rolf Sonnergård ÖKK 21.08.2010 15:41:05 5:56:05 1,03 ---  F 6:06:45    
19 SWE 10 707 Lars Andersson STSS 21.08.2010 15:21:46 5:36:46 1,09 SGV   6:07:04    
20 S 103 707 Jonas Persson STSS 21.08.2010 15:25:54 5:40:54 1,09 ---   6:11:34    
21 S 424 Vivace H-båt Lars Bolminger ASS 21.08.2010 15:33:50 5:48:50 1,08 S--   6:16:44    
22 S 220 Inget H-båt Claes Falk KSSS 21.08.2010 15:36:16 5:51:16 1,08 S--   6:19:22    
23 SWE 467 Malin H-båt Fredrik Bonde SSSS 21.08.2010 15:39:23 5:54:23 1,08 S--   6:22:44    
24 SWE 379 Momo H-båt Mauritz de Vries LDSS 21.08.2010 15:41:00 5:56:00 1,08 S--   6:24:28    
25 SWE 448 Millan H-båt Tobias Filander Has BXSS 21.08.2010 15:59:21 6:14:21 1,05 ---   6:33:04    
26 S 342 Aurora H-båt Joakim Lagergréen BKSS 21.08.2010 15:50:42 6:05:42 1,08 S--   6:34:57    
27 S 366 Rytgul One Off Jonas Gabrielsson GKSS 21.08.2010 16:03:08 6:18:08 1,06 SG-   6:40:49    
28 SWE 318 H-båt Philip Mannheimer LJSS 21.08.2010 16:25:14 6:40:14 1,05 ---  F 7:00:14    
29 SWE 400 Kurt H-båt Anna Wålin LDSS 21.08.2010 16:44:11 6:59:11 1,05 ---  D 7:20:08    
30 SE 8 Dominant 78 Niklas Krantz GKSS 21.08.2010 17:09:05 7:24:05 1,03 ---   7:37:24    
SWE 25 Dominique Dominant 78 Jan-Eric Wilhelmsen BKSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,06 SG-   96:00:00 DNS  
SWE 275 s/y Signe Drake Urban Lang GKSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,07 S--   96:00:00 DNS  
FIN 834 Blåbäret H-båt Per Sahlberg BYC 21.08.2010 13:25:00 96:00:00 1,08 S--   96:00:00 DNF  
. 578 Barcarossa Campus 650 Adam Persson SSF 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,06 SG-   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 11 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:50:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 243 Sjöstjärnan 606 Per-Erik Johansson HJBK 21.08.2010 15:04:38 5:14:38 1,03 S--   5:24:04    
2 SWE 811 Blue and rädd 606 Clara Svensdotter STSS 21.08.2010 15:11:30 5:21:30 1,03 S--  F 5:31:08    
3 SWE 507 Stjärna IF Fredrik Hansson BKSS 21.08.2010 15:24:13 5:34:13 1,02 S--   5:40:54    
4 SWE 1489 IF Peter Berg LDSS 21.08.2010 15:26:28 5:36:28 1,02 S--   5:43:11    
5 SWE 508 Krabb Kalle 606 Leif Leckström STBK 21.08.2010 15:23:26 5:33:26 1,03 S--   5:43:26    
6 SWE 95 Tiffany IF Håkan Larsson TJSS 21.08.2010 15:27:06 5:37:06 1,02 S--   5:43:50    
7 SWE 1094 Agda Vårregn IF Bengt Cederblad LDSS 21.08.2010 15:27:47 5:37:47 1,02 S--   5:44:32    
8 SWE 253 C55 Björn Mårdberg BXSS 21.08.2010 15:23:25 5:33:25 1,04 SG-   5:46:45    
9 SWE 2880 Martell IF Tore Larsson LESS 21.08.2010 15:34:35 5:44:35 1,02 S--   5:51:28    
10 SWE 2004 Omma IF Mats Runge STSS 21.08.2010 15:36:15 5:46:15 1,02 S--   5:53:10    
11 SWE 334 AnitaLotta C55 Christian Lundwall STSS 21.08.2010 15:32:48 5:42:48 1,04 S--   5:56:30    
12 SWE 689 Lilla Grå Fabola Campus 6.3 Stefan Agrenius LESS 21.08.2010 15:30:11 5:40:11 1,05 ---  F 5:57:11    
13 SWE 218 Solola 606 Ola Fagrell STSS Stenung 21.08.2010 15:47:49 5:57:49 1,00 ---   5:57:49    
14 SWE 1265 Gorm IF Thomas Englund ÖKK 21.08.2010 15:45:22 5:55:22 1,02 S--   6:02:28    
15 SWE 188 - C55 Per Brändström GESS 21.08.2010 15:40:58 5:50:58 1,04 SG-   6:05:00    
16 SWE 2609 IF Bo Appelgren STSS 21.08.2010 15:54:48 6:04:48 1,02 S--   6:12:05    
17 SWE 305 Akzo Nobel C55 Karolina Berglund STSS 21.08.2010 15:49:49 5:59:49 1,04 S--  D 6:14:12    
18 SWE 2605 Naranja IF Mats Andersson TJSS 21.08.2010 16:01:13 6:11:13 1,02 S--   6:18:38    
19 SWE 2399 Pella 2 IF Carl Törneman STSS 21.08.2010 16:19:07 6:29:07 1,02 S--   6:36:53    
20 SWE 2696 IF Viktor Haraldsson TJSS 21.08.2010 16:20:26 6:30:26 1,02 S--   6:38:14    
21 SWE 182 Belsovia IF Carljohan Carlsson TJSS Tjörns 21.08.2010 16:20:58 6:30:58 1,02 S--   6:38:47    
22 SWE 709 LA Campus 6.3 Mikael Malmgren BKSS 21.08.2010 16:19:27 6:29:27 1,04 ---   6:45:01    
23 S 1205 Pia IF Håkan Levin LDSS 21.08.2010 16:30:13 6:40:13 1,02 S--   6:48:13    
24 SE 2376 Doris IF Sofia Lundquist STSS 21.08.2010 16:30:44 6:40:44 1,02 S--  D 6:48:44    
25 S 2468 Våga IF Christer Samuelsson STSS 21.08.2010 16:33:30 6:43:30 1,02 S--   6:51:34    
26 SWE 624 606 Elin Jungevi TJSS 21.08.2010 16:36:42 6:46:42 1,03 S--   6:58:54    
27 SE 1268 Slussens pärla IF Ida Rennemark 21.08.2010 16:48:25 6:58:25 1,02 S--  F 7:06:47    
28 SWE 2397 IF Per Gelang SSKA Segelsä 21.08.2010 17:29:54 7:39:54 1,02 S--   7:49:05    
SWE 469 NN 606 Burt Adolfson OXSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,03 S--   96:00:00 DNS  
SE 129 Missis S Mustang Jr Pontus Höfvner SSF 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,00 SG-   96:00:00 DNS  
S 456 Ebba IF Sebastian Magnusson STSS 21.08.2010 12:40:00 96:00:00 1,02 S--   96:00:00 DNF  
 
Startgrupp: 12 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 09:55:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 67 Oskar Accent Hans Oskarsson STSS 21.08.2010 15:17:34 5:22:34 1,04 S-V   5:35:28    
2 S 89 Compis Staffan Cederlöf STSS 21.08.2010 15:16:42 5:21:42 1,06 S-F   5:41:00    
3 S 256 Akvileja Accent Johan Lindstedt BKSS 21.08.2010 15:27:02 5:32:02 1,04 S-V   5:45:18    
4 S 277 DISA Albin 78 Cirrus Hans Lannes Albin78-klub 21.08.2010 15:45:11 5:50:11 1,01 --V   5:53:41    
5 SWE 201 Express Helen Ander ÖLSS 21.08.2010 15:35:29 5:40:29 1,12 SGV   5:57:30    
6 S 111 Macathe Empress Lars-Åke Pihlqvist SNBS 21.08.2010 15:40:21 5:45:21 1,05 SGV   6:02:37    
7 S 494 Salscita RJ 85 Sami Willquist SSSÖ 21.08.2010 16:04:06 6:09:06 1,00 ---   6:09:06    
8 SWE 393 Pepita Albin 78 Cirrus Anders Hellman BKSS 21.08.2010 15:51:15 5:56:15 1,04 S-V   6:10:30    
9 SWE 297 Rödbettan Albin 78 Cirrus Björn Danielsen BKSS 21.08.2010 15:58:42 6:03:42 1,04 S-V   6:18:14    
10 S 346 en lille en Shipman 28 Staffan Asp LJSS 21.08.2010 16:07:54 6:12:54 1,04 S-V  F 6:27:48    
11 S 148 Lutha Lithe Compis Joakim Bark KMS 21.08.2010 16:01:28 6:06:28 1,06 S-F  F 6:28:27    
12 S 2 Frejan Freja Ulf Jonasson GKF 21.08.2010 16:34:27 6:39:27 0,99 --F   6:35:27    
13 S 435 L'Escargot Accent Bengt Sjöstedt LJSS 21.08.2010 16:16:32 6:21:32 1,04 S-V   6:36:47    
14 SWE 2762 Au To Shiro Trio 80 Jimmy Kuparinen VASS 21.08.2010 16:47:55 6:52:55 1,01 --V   6:57:02    
15 S 217 Aquila Albin 78 Cirrus Anders Råghammar Albin 78 21.08.2010 16:36:24 6:41:24 1,04 S-V   6:57:27    
16 S 79 Hedvig Nord 80 -1977 Fredrik Jostby SSVÄ 21.08.2010 17:07:45 7:12:45 0,97 --V   6:59:46    
17 - 25 Za-Ra II Winga 860 Kjell Johansson LJSS 21.08.2010 16:38:45 6:43:45 1,04 SGV   6:59:54    
18 S 4 Fermita NC-kryssare 7/8 Hans Frick LDSS 21.08.2010 16:52:23 6:57:23 1,01 --V   7:01:33    
19 SWE 7 Emm Dixie MH Jonas Aresen STSS 21.08.2010 17:06:07 7:11:07 0,99 --V   7:06:48    
20 S 179 Alma Ohlson 8:8 Sven Erik Köllerstr BKSS 21.08.2010 17:07:16 7:12:16 1,03 --V   7:25:14    
21 KR 1605 Marie Arietta MH Johan Wickander KMS 21.08.2010 17:39:44 7:44:44 1,02 SGV   7:54:01    
22 S 149 Vindlek Ohlson 8:8 Christina Hedman KMS 21.08.2010 17:39:15 7:44:15 1,03 --V  D 7:58:10    
23 S 136 Babe Maxi 84 Kjell Andersson SSO 21.08.2010 17:39:40 7:44:40 1,04 SGV   8:03:15    
24 S 1049 Jennis Maxi 84 Roger Andersson STSS 21.08.2010 17:57:21 8:02:21 1,04 SGV  F 8:21:38    
SWE 120 Ellen Accent Hans Pettersson TJSS 21.08.2010 15:26:00 96:00:00 1,04 S-V   96:00:00 DNF  
SWE 260 Pacific Accent Johan von Otter SSSÖ 21.08.2010 15:48:06 96:00:00 1,04 S-V   96:00:00 DSQ  
S 184 Evy Maxi 84 Fredrik Linder 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,04 SGV   96:00:00 DNS  
SWE 4562 Adriana Shipman 28 Hans Strinsjö MSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,01 --V   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 13 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 10:00:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 8192 Cantana K-32 Arne Goksöyr SSF 21.08.2010 15:23:02 5:23:02 1,02 V   5:29:29    
2 SWE 268 Sjöfröken II Neptunkryssare Göran Haglund ÄBK 21.08.2010 15:23:05 5:23:05 1,02 S--   5:29:32    
3 SWE 1567 Obelix Maxi 77 Örjan Karlsson SSSÖ 21.08.2010 15:31:35 5:31:35 1,03 S--   5:41:31    
4 SWE 10 Biscvit Beason 24 Kjell Jonsson STSS 21.08.2010 15:40:53 5:40:53 1,01 S--   5:44:17    
5 SWE 198 Benita Neptunkryssare Sven Secher ÅSS Årstavik 21.08.2010 15:51:11 5:51:11 1,02 S--   5:58:12    
6 SWE 33 Sjöfröken 13 Afrodite 22 Bengt Strömberg STSS 21.08.2010 16:08:00 6:08:00 1,00 S-F   6:08:00    
7 S 35 Tampico Koster 25 Kravell Thor Kempe SSF 21.08.2010 16:08:48 6:08:48 1,00 ---   6:08:48    
8 SWE 3525 Maxi 77 Veronika Jonsson STSS 21.08.2010 16:12:06 6:12:06 1,00 ---  F 6:12:06    
9 SWE 4 Beason 24 Peter Berg VÄSS 21.08.2010 16:16:08 6:16:08 1,01 SG-   6:19:53    
10 SE 2130 Vegard Vega Magnus Larsson SNBS 21.08.2010 16:47:48 6:47:48 0,97 --V   6:35:33    
11 S 131 Gersimi Maxi 77 Louise Rosell STSS 21.08.2010 16:46:11 6:46:11 1,00 ---  F 6:46:11    
12 SWE 5 Annie Mini-Compis Johan Sjöholm SSN 21.08.2010 16:34:42 6:34:42 1,05 S--   6:54:26    
13 S 144 Nausikaa Ohlson 22 Helena Persson GGSS 21.08.2010 17:22:38 7:22:38 0,99 SG-   7:18:12    
14 S 6149 Galatea Fingal Uwe Müller ASS 21.08.2010 17:52:32 7:52:32 0,97 SGV   7:38:21    
15 S 357 Sunshine Becker 27 Magnus Wretborn STSS 21.08.2010 17:47:27 7:47:27 1,00 SGV  F 7:47:27    
S 26 Harmoni Maxi 77 Roger Wallhult XSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,03 S--   96:00:00 DNS  
SE 192 Malin Campus 600 Christer Nilsson MBK 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,99 SG-   96:00:00 DNS  
SWE 34 Racha III Ohlson 22 Lennart Lagerkvist SSSÖ 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,99 SG-   96:00:00 DNS  
S 36 hålligång Ohlson 22 Dan Göthe RÅSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,99 SG-   96:00:00 DNS  
 
Startgrupp: 14 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 10:05:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 830 Xantippa Nordisk Folkbåt Göran Börjesson BKSS 21.08.2010 15:53:57 5:48:57 0,97 ---  F 5:38:28    
2 S 112 Miss Lucifer Tur 84 Niklas Lewander BKSS Björlan 21.08.2010 15:59:16 5:54:16 0,97 --V   5:43:38    
3 SE 0 Flu J 14 Carl-Axel Hellman MASS 21.08.2010 17:00:49 6:55:49 0,83 ---   5:45:07    
4 SW 148 Maxi 68 Hans-Åke Karlsson STSS 21.08.2010 16:21:11 6:16:11 0,95 SG-   5:57:22    
5 SWE 115 varmkorv.nu Minette Pontus Göransson KKKK 21.08.2010 16:53:13 6:48:13 0,88 ---  F 5:59:13    
6 SWE 374 Penrose Nordisk Folkbåt Sven Lindqvist STSS 21.08.2010 16:20:53 6:15:53 0,97 ---   6:04:36    
7 SE 32 DRIVVED K 6 Karel Friedl SSF 21.08.2010 16:58:52 6:53:52 0,90 ---  F 6:12:28    
8 S 171 Ärtan RA-Kryssare Bengt Bryngelsson XSS 21.08.2010 17:15:38 7:10:38 0,89 SGV   6:23:15    
9 -- 371 Christina P 28 Hans Carlweitz GKSS 21.08.2010 16:44:27 6:39:27 0,96 --F   6:23:28    
10 SWE 718 RödeOrm Accantus 78 Christer Olsson STSS 21.08.2010 16:57:34 6:52:34 0,93 --V   6:23:41    
11 S 1195 ÄNGELN II Nordisk Folkbåt Curt Andersson SSF 21.08.2010 16:46:02 6:41:02 0,97 ---  F 6:29:00    
12 S 314 Misse Misil II Anders Torberntsson STSS 21.08.2010 16:44:35 6:39:35 0,98 SG-   6:31:35    
13 S 892 Vigg Albin Jens Johansson TJSS 21.08.2010 17:33:00 7:28:00 0,94 ---   7:01:07    
14 S 225 Lilla Maxi Maxi 68 Linus Welander HJSS 21.08.2010 17:43:36 7:38:36 0,92 ---   7:01:54    
15 SWE 569 Jenny Magnifik Midget Jan Håkansson LJSS 21.08.2010 17:44:55 7:39:55 0,92 ---   7:03:07    
16 S 1353 Ne je dajan Stortriss Mk II Lars Lindström HBK 21.08.2010 18:59:36 8:54:36 0,83 ---  F 7:23:43    
17 S 1347 Sea Bear Vigg Albin Mats Mogefalk SSVÄ 21.08.2010 17:52:25 7:47:25 0,97 S--   7:33:23    
18 SWE 256 Optimus Prime Vigg Karlskrona Emil Ahlbäck HSS 21.08.2010 18:01:39 7:56:39 0,97 S--   7:42:21    
SWE 30 Avanti Triss Norlin Fredrik Fischerströ SSWL 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,89 SG-   96:00:00 DNS  
SWE 530 Maxinette Maxi 68 Börje Mårtensson STSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,92 ---   96:00:00 DNS  
SWE 1244 Kismet Nordisk Folkbåt Curt Gelin VSS 21.08.2010 16:07:51 96:00:00 0,97 ---   96:00:00 DSQ  
NOR 4842 Eir 3 Nordisk Folkbåt Truls Daae Starheim Nesodden SF 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 0,97 ---   96:00:00 DNS  
- 467 Triss Magnum Björn Johansson SSO 21.08.2010 13:35:00 96:00:00 0,92 SG-   96:00:00 DNF  
SWE 134 Mallan IW 23 Hannes Brundin CHSS 21.08.2010 13:29:00 96:00:00 0,92 ---   96:00:00 DNF  
SE 330663973 ye-si-ca Tur 80 Stefan Eriksson STSS 21.08.2010 19:51:00 96:00:00 0,96 --V   96:00:00 DNF  
849 Alma Maxi 68 Marie Jakobi GKSS 21.08.2010 12:30:00 96:00:00 0,92 -G-  F 96:00:00 DNS  
SWE 695 Vackra Malin Nordisk Folkbåt Jakob Meijer RSS Ronneby 21.08.2010 19:13:00 96:00:00 0,97 ---   96:00:00 DNF  
 
Startgrupp: 15 KölbåtarStarttid: 21.08.2010 10:10:00Startflagga:
Plats Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segelklubb Målgång Seglad tid LYS Utr. Dam/Familj Tillägg Korrigerad Kod
 
1 SWE 22 Rassker 372 HR 372 Magnus Rassy 21.08.2010 14:37:09 4:27:09 1,25 SGV   5:33:56    
2 NED 53 Etap 35i Otto Veening GKSS 21.08.2010 16:25:06 6:15:06 1,12 SGV   7:00:06    
3 SE B 32 Emelie Bavaria 32 Cr Lars Åke Johansson STSS 21.08.2010 16:28:53 6:18:53 1,15 ---  F 7:15:42    
4 S 111 Harmony Hanse 331 Leif Hansson KMS 21.08.2010 16:54:53 6:44:53 1,18 ---   7:57:45    
DEN 7 Mademoiselle Granada Bonita 767 Poul Rasmussen Mariager SK 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,12 ---   96:00:00 DNS  
S 63 Makoti 707 Per-Magnus Bäckman STSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,00 ---   96:00:00 DNS  
S 9263 Farouche Farr 40 Jonas Krook GKSS 21.08.2010 16:50:00 96:00:00 1,30 S-V   96:00:00 DNF  
0 0 Olga Hanse 315 Eric Carlström MBSK 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,15 ---   96:00:00 DNS  
SWE 1 Elan 40 Magnus Nielsen 21.08.2010 21:00:00 96:00:00 1,29 --V   96:00:00 DNF  
SWE 1 Flame Jeanneau Sun Odesse Martin Andreasson STSS 21.08.2010 09:00:00 96:00:00 1,16 SGV   96:00:00 DNS