Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat SSK


 

TÄVLINGSÅRET 2018 ÄR IGÅNG: 

LÖPNING:

13/10 Å-stadsloppet, ½-mara: Christer Lindberg 1.55.57

6/10 Hostruset 5 km: Arne Evertsson 37.19

30/9 Annaloppet 5 km: Henrik Sjöström 21.59

29/9 Lidingöloppet 30 km: Björn Evertsson 2.04.58, Erik Andersson 2.41.31, Mariana Borkowski 3.51.57    15 km: Margareta Ring Norrman 1.32.32     10 km: Birgitta Jansson 1.00.00, Tina Forsberg 1.00.58, Arne Evertsson 1.23.16

29/9 Norrköping maraton: Tord Blücher 4.36.13 

22/9 Bergslagsleden Ultra 48 km: Tord Blücher 6.42.41

16/9 Tarstaborgsrundan 9 km: Arne Evertsson 82.07

8/9 Norasjön runt ½-maraton: Björn Evertsson 1.21.50, Ulf Lekeborn 1.27.58. Erik Andersson 1.44.08, Anders Jansson 1.49.37, Matias Dahlin 1.51.37, Tina Forsberg 2.11.59, Birgitta Jansson 2.12.18, Arne Evertsson 3.05.07

1/9 Helsingborg maraton: Pontus Karlsson 3.56.57, Kent Karlsson 4.05.41

1/9 Dingle maraton, Irland: Tord Blücher 4.57.50

25/8 Östansjöloppet 10 km: Arne Evertsson 1.26.12

7/8 Katrineholmsjoggen 1/4-mara: Leila Toivonen 58.57

4/8 Blidöloppet 9 km: Björn Evertsson 32.50

28/7 Swiss alpine 88 km: Tord Blücher 16.59.35

14/7 Svartlögamilen 10 km: Björn Evertsson 38.35, 3km: Arne Evertsson 25.02 

30/6 Silverleden på en dag: Tord Blücher  64 km 10.41.13, Arne Evertsson 35,7 km 7.56.43, Tommy Persson 7,1 km 1.11.53

27/6 Bödabeachrun 2,5 km: Michaela Helander 20.26

20/6 VDM 5000 m: Arne Evertsson 38.59

16/6 Fröviloppet: P 9 1000 m: Elliot Krantz 5.44, F 9 1000 m: Isabella Krantz 6.10,  10 km: Arne Evertsson 1.32.14

6/6 Lindesjönloppet: F 6-9 1 km: Fanny Äkerberg 3.59, Tilde Hansson  4.02, My Stridälv 4.36, Isabelle Krantz 5.04, Emma Eriksson , Olivia Hjertstedt 5.15       P 6-9 1 km: Erik Thorsén 4.12, Theodor Söderberg 5.27

F 10-13 2 km: Zamira Leppänen, 7.52 Zalvia Leppänen 9.01, Tilde Eriksson 9.18        P 10-13 2 km: Zacke Leppänen 6.36, Leo Stridälv 6.53, Melker Eriksson 7.08

Män 9 km: Erik Andersson 38.22 

2/6 Stockholm maraton: Erik Heiniemi 4.06.55, Tord Blücher 4.27.42, Pontus Karlsson 4.30.30, Kent Karlsson 5.11.25

19/5 Göteborgsvarvet: Nicklas Anderson 1.41.46, Olli Virta 1.55.17, Lars Söderström 2.08.13

12/5 Hälleforsterrängen 10 km: Arne Evertsson 1.31.14

5/5 Sweden IronTrail Marathon (Kristinehamn trail): Tord Blücher 5.38.24

5/5 Wedevågloppet:

F 13 1700 m Zamira Leppänen 10.04,

P 13 1700 m Zacke Leppänen 7.33, Melker Eriksson 8.16, Hampus S Boström 10.57,

F 11 1700 m Zalvia Leppänen 9.32, Tilde Eriksson 9.46,

P 11 1700 m Pontus Karlsson 8.50, Richard Henriksson 9.17,

F 9 1000 m Fanny Åkerberg 4.46, Olivia Hjertstedt 4.57, Tilde hansson 5.15, Isabelle Krantz 6.02,

P 9 1000 m Elliot Krantz 4.50, Markus Henriksson 5.50, 

F 7 1000 m Alexandra Henriksson 6.24, 

M 40 10,2 km Erik Andersson 44.08, Arne Evertsson 89.06

1/5 VDM 4000 m terräng: Arne Evertsson 34.48

28/4 Munkastigen 44 km: Tord Blücher  5.41.58

28/4 Kumla Stadslopp 10 km: Arne Evertsson 1.29.07

22/4 Warszawa maraton: Tommy Persson 4.54.33, Lars Söderström 5.10.08

18/4 Örebro  AIK ½-maraton: Mattias Olofsson 1.48.03

8/4 Rom Maraton: Ulf Sjögren 4.29.03

8/4 Berlin ½-maraton: Sara Gunnarsson 1.35.38

8/4 Bratislava maraton;Tord Blücher 4.56.14

7/4 Startmilen:  

Olli Virta 49.39, Arne Evertsson 1.26.22

22 - 25/3 Resultat från Balaton Szupermarathon: Tord Blücher

Dag 1: 48,2 km 5.51.17

Dag 2: 52,9 km 7.11.20

Dag 3: 43,6 km 5.46.56

Dag 4:  51,3 km 7.24.43

TOTALT: 196 km 26.14.16

17/3 Nora Marathon

½-maraton: Tord Blúcher 2.12.30, Kvartsmaraton: Tommy Persson 1.03.02, Benny Andersson 1.08.00

SKIDOR:

4/3 Vasaloppet 90 km:Ola Hedblad 6.49.22, Eric Heiniemi 7.21.34, Rickard Sandström 7.23.02, Erik Rösch 8.05.21

26/2 Vasaloppet, öppet spår 90 km: Mariana Borkowski 9.54.40

25/2 Vasaloppet, öppet spår 90 km: Erik Andersson 8.12.51

24/2 Tjejvasan 30 km: Josefin Eriksson 2.48.48

18/2 Bessemerloppet 52 km: Erik Rösch 3.49.29

11/2 Engelbrektsloppet 60 km: Eric Heiniemi 4.14.17, Mariana Borkowski 5.43.56

10/2 Kristinaloppet/Engelbrektshalvan, 30 km: Margareta Ring Norrman 2.47.04

4/2 Wadköpingsloppet 42 km klassisk stil: Rikard Sandström 3.13.33

21/1 Grotfallsrundan, 42 km: Ola Hedblad 2.57.33, Erik Rösch 3.22.53

20/1 Lospåret, H 21 40 km klassisk stil: Henrik Sjöström 2.41.32

 

 

TÄVLINGSRESULTAT 2017

LÖPNING:

31/12 Sylvesterloppet 10,4 km

Erik Andersson 51.38, Anders Jansson 52.46. Olli Virta 54.40, Tord Blücher 56.11, Tommy Persson 56.12, Lars Söderström 1.00.33, Kent Söderström 1.02.35, Benny Andersson 1.05.27, Arne Evertsson 1.28.56

9/12 Lucialoppet

Arne Evertsson 84.20

19/11 Palermo maraton

Tord Blücher 4.28.51

4/11 Kilsbergsleden

14,7 km: Birgitta Jansson 1.27.28; 10,4 km Arne Evertsson 1.27.51

21/10 VDM terräng 8000 m

K 75 Birgitta Jansson 46.59, M 75 Arne Evertsson 1.04.52

14/10  Åstadsloppet

½-maraton: Erik Andersson 1.48.40, Birgitta Jansson 2.04.25

10 km: Krister Sundblad 1.02.40, Anders Larsson 1.04.38

7/10 Hostruset 5 km

Arne Evertsson 37.46

1/10 Annaloppet i Nora

750 m: Elliot Johansson 3.53, Malva Karlsson 3.55, Olivia Hjertstedt 4.10

5,2 km:  Katarina Eriksson 30.32, Arne Evertsson 42.07  

23/9 Lidingöloppet 30 km

Björn Evertsson 2.08.32, Niclas Andersson 2.43.09, Mariana Borkowki 3.50.50

23/9 Lidingöloppet 10 km

Birgitta Jansson 58.40, Tina Forsberg 1.00.30, Arne Evertsson 1.21.37

17/9 Tarstaborgsrundan 9 km

Mikael Åkerberg 40.06, Fredrik Johnsén 46.38,  Markus Olsén 51.14, Jenny Åkerberg 52.02

 

10/9 Tallinn Maraton

Tord Blücher 4.19.24

9/9 Norasjön Runt ½-maraton

Björn Evertsson 1.20.59, Fredrik Johnsén 1.39.06, Mikael Åkerberg 1.39.03, Anders Jansson 1.46.56, Tommy Persson 1.50.58, Birgitta Jansson 2.03.30, Tina Forsberg 2.10.14, Marcus Olsén 2.16.46, Arne Evertsson 2-58.57

 

3/9 Bergslagsleden ultra 47,5 km

Tord Blücher 7.05.19, Erik Andersson 7.05.20

2/9 Tjejmilen

Carina Yngström 50.44

26/8 Östansjöloppet

5 km Marie Arenvang 29.37

10 km Birgitta Jansson 58.14, Tina Forsberg 59.52

19/8 Ultravasan 90 km

Henrik Sjöström 9.26.18, Erik Andersson 12.39.45, Tord Blücher 12.39.45, Fredrick Johnsén 12.39.45

19/8 Vasastafetten

Lag 1: 8.36.39,  Lag 2: 9.02.23

12/8 Svartåloppet 14 km

Henrik Sjöström 1.02.14

8/8  KK-Joggen i Katrineholm 1/4 maraton

Leila Toivonen 57.17

6/8 DM 10000 m

Fredrik Johnsén 44.10, Carina Yngström 47.36, Levina Åkerberg 50.44, Birgitta Jansson 54.47

29/7 Swiss Alpine 77,5 km

Tord Blücher 10.55.07

22/7 Semesterhalvmaran

Matias Dahlin 1.46.47, Birgitta Jansson 2.06.28

22/7 Sommarmilen

Tina Forsberg 58.07, Arne Evertsson 1.23.37

15/7 Råaloppet, Likenäs-Branäs +30 km

Tord Blücher 4.50.47, Tommy Person 4.52.58, Lars Söderström 5.06.27

8/7 Strömstadsmilen

Tina Forsberg 59.44

1/7 Silverleden i Hällefors

64 km: Fredrik Johnsén 9.52.40, Tord Blücher 10.02.18, Erik Andersson 10.47.28, Göran Borglund 10.52.48   52,2 km:Tommy Persson 8.13.24   35,7 km:  Lena Printz 5.23.14, Benny Andersson 6.57.11 29,6 km: Matias Dahlin 4.05.59, Jenny Åkerberg 4.21.11  20,5 km: Lars Söderström 2.59.36, Stig-Eric  Strömberg 3.49.00, Arne Evertsson 4.10.12

21/6 DM 5000 M I GLANSHAMMAR

Jenny Åkerberg 24.23 (3:a K 35), Carina Yngström 22.40 (1:a K 50), Tina Forsberg 27.29 (2:a K 50), Leila  Toivonen 24.44 (1:a K 55), Margareta Ring Norrman 24.35 (1:a K 60), Birgitta Jansson 26.42 (1:a K 75), Fredrik Johnsén 20.33 (7:a M 35), Henrik Sjöström  19.00 (6:a M 45), Arne Evertsson 36.19 (1:a M 75), Levina Åkerberg 23.20 (10:a K)

17/6 FRÖVILOPPET

Knattar 400 m: Nell Åkerberg 4.07  F 7 600 m: Olivia Persson 3.07, F 9 1000 m: FannyÅkerberg 5.11, Isabella Krantz 6.11, F 15 3 km: Nadja Einevik 20.45  P 7 600 m: Elliot Krantz 3.00, 10 km: Fredrik Johnsén 46.30, Marcus Olsén 55.50, Arne Evertsson 83.44, Carina Yngström 48.01, Margareta Ring Norrman 51.30, Katarina Eriksson 68.20

6/6 LINDESJÖNLOPPET

6-9 år 1 km: Fanny Åkerberg  4.42, Tilde Hansson 5.10, Isabella Krantz 5.34, My Striidälv 5.45, Leo Stridälv 4.13, Elliot Krantz 4.49, Lucas Andersson 7.42, Leo Andersson 7.43

F 10-13 2 km: Levina Åkerberg 7.30, Tilde Eriksson 8.27

9 km: Henrik Sjöström 38.16, Fredrik Johnsén 40.24, Erik Andersson 41.40,   Matias Dahlin 44.24, Markus Ohlsén 47.58, Carina Yngström 44.03,  Margareta Ring Norrman 48.01

 3/6 STOCKHOLM MARATON

Richard Sandström 4.08.28, Tord blücher 4.12.26

24/5 FJUGESTALOPPET 5 KM

Fredrik Johnsén 21.27, Leila Toivonen 26.43, Arne Evertsson 38.22           1,5 km   Levina Åkerberg 6.49  (6/115), Fanny Åkerberg 8.21 (37/115)      

21/5 LEIDEN MARATHON I HOLLAND

Tord Blücher 4.33.27

20/5 GÖTEBORGSVARVET ½-MARATON

Niclas Andersson 1.41.37, Conny Pettersson 1.48.55, Erik Andersson 1.49.17, Tommy Persson 1.50.58, Carina Yngström 1.52.13, Olli Virta 1.57.23, Lars Söderström 2.10.02, Stig-Eric Strömberg 2.32.22

14/5 SPARTACUSSTAFETTEN 6 KM +3 KM+9 KM

Lag 1.:Jenny Åkerberg 29.56, Levina Åkerberg 16.00, Fredrick Johnsén 40.27  Totalt: 1.26.23

Lag 2:  Linus Lindström 30.31, Marlene Olsén 19.41, Markus Olsén .46          Totalt: 1.36.58                                                                                        

13/5 HÄLLEFORSTERRÄNGEN 10 km

Fredrik Johnsén 46.37, Birgitta Jansson 58.42, Arne Evertsson 83.54

7/5 PRAG MARATHON

Tommy Persson 4.15.06, Lars Söderström 5.27.07

7/5 LIDINGÖ ULTRA 50 KM

Tord Blücher 5.56.20

6/5 WEDEVÅGLOPPET

F 7 1000 m: Freja Karlsson 5.28, My Stridälv 5.46, Tilde Hansson 5.46, My Karlsson 6.27,Alexandra Henriksson 7.06

F 9 1000 m: Malva Karlsson 4.39, Fanny Åkerberg 4.42, Olivia Persson 5.19, Isabelle Krantz 6.43

F 11 1700 m: Levina Åkerberg 7.49   F 15 2600 m: Nadja Einevik 14.10

P 7 1000 m: Elliot Krantz 5.36   P 9 1000 m: Richard Henriksson 4.45, Elliot Karlsson 4.46, Marcus Henriksson 5.31

Kvinnor 10,2 km: Carina Yngström 48.14, Jenny Åkerberg 54.39, Birgitta Jansson 56.21, Tina Forsberg 56.40

Män 10,2 km: Fredrik Johnsén 45.07, Erik Andersson 46.43, Marcus Olsén 51.01, Tobias Stridälv 55.02,              Arne Evertsson 76.36

29/4 KUMLA STADSLOPP 10 KM

Arne Evertsson 80.25

29/4 MUNKASTIGEN 44 KM

Tord Blücher 5.05.51

23/4 ANTWERPEN MARATON

Tord Blücher 4.25.14

19/4 ÖREBRO AIK HALVMARATON

Fredrik Johnsén 1.41.42, Tommy Persson 1.44.11, Matias Dahlin 1.44.31

8/4 KORTA TERRÄNG-DM

2000 m F 11 2/6 Levina Åkerberg 10.30, 4/6 Leia Gyllstrand 11.06, 6/6 Olivia Persson 14.58

4000 m M 35 Fredrik Johnsén 18.46, M 50 Anders Larsson 24.54

4000 m K 35 Anna Eriksson 27.28, K 50 Carina Yngström 20.41, Tina Forsberg 24.13,

K 55 eila Toivonen 23.05, K 75 Birgitta Jansson 25.23

1/4 STARTMILEN 10 KM

Fredrik Johnsén 44.51, Olli Virta 50.15, Lars Söderström 51.37,

Arne Evertsson 75.07, Jenny Åkerberg 50.49, Carina Yngström 48.38,

Leila Toivonen 52.41, Tina Forsberg 59.24, Birgitta Jansson 58.29

Resultat från Balaton Szupermarathon

23- 26/3 Tord Blücher

Dag,1 48,2 km 5.53.45

Dag,2 52,9 km 7.08.02

Dag,3 45,2 km 5.38.23 

Dag,4 49,2 km 6.58.20

Tot, 193 km 25.38.30

25/3 TUNNELRUN I STOCKHOLM 7,6 KM

Conny Pettersson 37.20, Ingemar Georgsson 39.38, Mariana Borkowski 49.16,

Stig-Erik Strömberg 52.19

18/3 NORA MARATON

1/4-maraton:  Arne Evertson 1.22.56

½-maraton: Fredrik Johnsén 1.42.30, Carina Yngström 1.50.27, Tommy Persson 1.51.37,

Tord Blücher 1.51.27, Stig-Erik Strömberg 2.31.49

SKIDOR:

25/3 ÅREFJÄLLSLOPPET 55 KM

Henrik Sjöström 3.40.26

VASALOPPSVECKAN

5/ 3 VASALOPPET

Fredrik Börjesson 6.52.27, Rickard Sandström 7.24.06, Tim Eriksson 7.46.26

Ola Hedblad 7.46.44, Erik Rösch 8.39.46, Magnus Eriksson 11.32.38

27/2 ÖPPET SPÅR  Per-Åke Persson 6.34.03, Mariana Borkowski 9.32.48

12/2 ENGELBREKTSLOPPET

Erik Andersson 4.52.18, Emmy Hieniemi 5.28.13, Mariana Borkowski 5.43.14, Tova Hieniemi 6.18.01

11/2 KRISTINALOPPET 30 KM

Margareta Ring Norrman 2.34.09

29/1 UMELOPPET 40 KM

Fredrik Börjesson 2.32.13

22/1 STORA VILDMANNALOPPET 40 KM

Fredrik Börjesson 2.53.49

22/1 GROTFALLSRUNDAN 42 KM

Ola Hedblad 2.56.05, Erik Rösch 3.05.15

21/1 LOSPÅRET, HÄLLEFORS 40 KM 

Henrik Sjöström 2.19.22, Erik Andersson 3.51.45

Emmy Hieniemi 4.11.58, Tova Hieniemi 4.36.11

14/1 MORALOPPET 44 KM

Petter Larsson 2.23.52

 

 

 

 

Tävlingsresultat 2016

Löpning

9/1 Stadion Maraton

Susan Hietamäki 4.39.53 

Skidor 

3/1 Lospåret, Hällefors  40 km 

Petter Larsson 2.20.10 plac. 5/91
Henrik Sjöström 2.34.04 olac. 21/91
Motion 40 km:
Erik Andersson 4.09.15 

Löpning    

27/2 Tybblehallen 3-timmars

Tina Forsberg 23860 m
Maraton
Tord Blücher  4.23.18
 

Skidor

VASALOPPSVECKAN 

Öppet spår, måndag 29/2
Mariana Borkowski 8.31.15, Per Åke Persson  5.45.22
Halvvasan, tisdag 1/3
Åsa Karlsson 5.46.40, Stefan Gryth 3.11.25
Vasaloppet 6/3
Petter Larsson 4.52.23, Erik Rösch 8.10.34
Josefine Eriksson 10.52.19, Per Eriksson 11.20.13

Löpning

17 - 20/3 Tord Blücher

Resultat från Balaton Szupermarathon

Dag,1 48,2 km 5,15,57

Dag,2 52,9 km 6,54,28

Dag,3 45,2 km 5,51,46

Dag,4 49,2 km 6,29,40

Tot, 195,5 km 24,31,48

 

19/3 Kvartsmaraton i Nora

Arne Evertsson 84.28
 

Skidor

2/4 skidor, Årefjällsloppet ca 60 km

Henrik Sjöström  3.40.26
 
 
 
163      
 
2016-02-14
49km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
20 2:50:37   63.4p--
 
2016-01-30
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
18 1:52:30   73.0p+
 
2016-01-24
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
34 3:14:38   48.7p
 
2016-01-23
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
5 2:20:10   75.7p++
21 2:34:04   67.2p+
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
38 4:09:05   37.9p--
 
2016-01-10
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
32 2:28:30   69.6p
 
2016-01-03
36km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
60 3:06:33   44.9p

Löpning 

2/4 Startmilen

Olli Virta 47.53,9, Birgitta Jansson 54.36,5, Tina Forsberg 54.36,6
Krister Sundblad 56.44,0, Arne Evertsson 75.10,6

10/4 Vienna City Marathon

Tord Blücher 4.42.18
 
14/4 Örebro AIK halvmaraton
Matias Dahlin 1.46.29

16/4 Täby Extreme Challenge 50 miles (80,5 km)

Plac. 4/11 Susan Hietamäki 10.10.29

23/4 Munkastigen 44 km

Tord Blücher  5.07.27

23/4 Kumla stadslopp 10 km

Birgitta Jansson 54.37, Arne Evertsson 76.47

26/4 Stockholm Park Running 1 5 km

Plac. 1/27  Björn Evertsson 15.52

30/4 VDM terräng 4000 m

K 70 1/3 Birgitta Jansson 23.30,  M 75  2/4 Arne Evertsson 28.30

7/5 Wedevågloppet

Tävling 10,2 km
Fredrik Johnsén 47.59, Marcus Ohlsén   54.31
M 40 10,2 km
Arne Evertsson 1.17.57
K 40 10,2 km
Carina Yngström 51.53, Birgitta Jansson 56.28, Tina Forsberg 59.13
Motion 10.2 km
Anna Eriksson 56.12, Katarina Eriksson 1.06.54
P 17 2600 m
6/6 Linus Johnsson 14.52
P 11 1700 m
32/46 Isak Åberg 10.00, 38/46 Theodor Eriksson 10.26
P 9 1000 m
72/85 Hannez Eriksson 5.45, 85/85 Richard Henriksson 7.49
P 7 1000 m
30/47 Marcus Henriksson 6.20, 31/47 Elliot Johansson 6.22
F 17 2600 m
1/1 Marlene Ohlsén 14.48
F 13 1700 m
1/22 Nadja Einevik 7.51
F 11 1700 m
33/54 Tilde Åberg 11.25
F 9 1000 m
2/91 Levina Åkerberg 4.05, 6/91 Leia Gyllstrand 4.20
F 7 1000 m
9/44 Felicia Nylander 5.24, 10/44 Malva Karlsson  5.27,19/44 Fanny Åkerberg 5.42

8/5 Lidingö Ultra 50 km

Tord Blücher 5.59.03

14/5 Hälleforsterrängen

F 9 940 m  1/9  Levina Åkerberg 4.39  

2/9 Leia Gyllstrand  , 5/9 Fanny Åkerberg 6.19 

21/5 Göteborgsvarvet ½-maraton

Niclas Andersson1.32.44, Matias Dahlin 1.45.44,, Erik Andersson 1.46.47

Olli Virta 1.47.04, Lars Söderström 1.48.55, Tommy Persson 1.51.19

Carina Yngström 1.51.27, Susan Hietamäki 1.53.26, Leila Toivonen 2.03.43 

28/5 Ing Night Maraton, Luxemburg

Tord Blücher 4.33.34

4/6 Stockholm maraton

Niclas Andersson 3.32.07, Tord Blücher 4.02.27, Susan Hietamäki 4.02.30

Matias Dahlin 4.13.38, Tommy Persson 4.13.38

4/6 Stocksätersspelen friidrott

F 13 600 m  4/4 Nadja Einevik 2.06.06

F 9 60m försök 3/5 Levina Åkerberg 10.18 (heat 1)

2/6 Leia Gyllstrand 10.72 (heat 2) 

F 9 60 m final  3/6 Levina Åkerberg 9.97

F 9 4005/9 Levina Åkerberg 1.27.24

8/9 Leia Gyllstrand    1.31.71

F 9 Längdhopp  2/10 Levina Åkerberg 3.41

6/10 Leia Gyllstrand 3.15

6/6 Ludvikaspelen

Levina Åkerberg:  F 9 60 m 5/8 10.28, F 9 Längdhopp 5/8 3.39,

F9 400 m 4/4 1.24.84    

6/6 Lindesjönloppet  Tävling 9 km 

Carina Yngström 45.26, Björn Evertsson 32.07, Erik Andersson 41.01

Motion 9 km

Katarina Eriksson 55.32, Stefan Frisk 45.09

Mats Eriksson 49.17, Krister Sundblad 42.53

14/6 Mälarenergi stadslopp, Västerås 10 km

Arne Evertsson 1.12.40

19/6 Västra Mälardalsspelen

F 9 60 m 3/9  10.23 Levina Åkerberg, Längd 2/10 Levina Åkerberg

19/6 Fröviloppet

F 13 3 km 1/4 Linnea Hansson 15.43, 4/4 Nadja Einevik 19.08  

F 11 1,5 km 8/9 Tilde Åberg 10.14

F 9 950 m 1/17 Levina Åkerberg 4.17, 2/17 Leia Gyllstrand 4.30

F 7 500 m 2/10 Malva Karlsson 2.52, 3/10 Fanny Åkerberg 3.07

6/10 Felicia Nylander 3.27, 7/10 Freja Johansson 4.06

P 11 1,5  km  2/2 Isak Åberg 9.18

P 7 500 m 1/12 John Enell 2.49, 3/12 Elliot Johansson 2.54

Knattar 400 m 4/19 My Karlsson 2.05, 11/19 Rasmus Nylander 2.29

Motion 5 km Linus Johnsson 32.27, Rosmarie Johnsson 44.57

Motion 10 km Katarina Eriksson 61.34

Tävling  10 km Birgitta Jansson 54.15, Arne Evertsson 74.02 

22/6 DMVDM 5000 m

K 70 1/3 Birgitta Jansson  25.20.45

K 50 2/2 Tina Forsberg   28.14.99

M 75 1/2 Arne Evertsson  32.53.52

2/7 Silverleden MAX 64 km

64 km Niclas Andersson 8.50.02, 64 km Tord Blücher 9.58.06             

64 km Fredrik Johnsén 9.58.06, 45,7km Lars Söderström 6.51.05         

35,7 km Tommy Persson 5.05.20, 35,7 km Jenny Åkerberg 5.55.13

29.6 km Leila Toivonen 4.01.28, 13,5 km Stig-Erik Strömberg 2.18.18

9/7 Strömstadsmilen 5 km

Tina Forsberg 36.24, Ida Karlsson 36.24

15/7 Victorialoppet

9 km Carina Yngström 44.25

16/7 Sixtorpsloppet

21 km Leila Toivonen 3.18.40,  21 km Krister Sundblad 3.57.56

10 km Kerstin Sundblad 1.46.56

17/7 Ölandsspelen

Levina Åkerberg: F 9  3/6 60 m final  9.98 (Försök 9.77), F 9 2/5 600 m 2.20.81    

F 9 1/15 Längdhopp 3.66

Fanny Åkerberg: F 8 60 m försök 12.05, F 8 17/26 längdhopp 2.28               

F 8 13/16 Kula 2 kg 2.61

17/7 Svartlögamilen 

10 km Björn Evertsson 38.42 

3 km Arne Evertsson 23.10

23/7 Semesterhalvmaran

Birgitta Jansson 2.05.53

23/7 Sommarmilen

Fredrik Johnsen 46.00, Mikael Åkerberg 51.24 

Tina Forsberg 1.00.50, Arne Evertsson 1.22.04

30/7 Swiss Alpin 77,5 km

Tord Blücher 12.36.19

20/8 VDM 10000 m

Birgitta Jansson 52.44, Arne Evertsson 76.47

20/8 Ultravasan 90 km

Susan Hietamäki 11.53.16 

20/8 Vasastafetten 

Lag 1   7.55.00,        Lag 2   8.10.06

20/8 Reykjavik maraton

Tord Blücher 4.34.33

27/8 Östansjöloppet 10 km

Birgitta Jansson 56.45, Tina Forsberg 1.01.46, Arne Evertsson 1.20.33 

28/8 Kilsbergskampen

 F 7 Fanny Åkerberg:

Kula: 4/8 2,60 m, Längd: 5/11 2,40 m, 400 m: 2/4 1.45.19, 60 m 3/11 12.11

F 9 Levina Åkerberg:

Längd: 2/20 3,73 m, 400 m: 3/12 1.24.34, 60 m: 2/21 9.95, Kula: 5/6 3,57 m

F 9 Leia Gyllstrand: Längd: 3/20 3,64 m

10/9 Norasjön Runt ½-maraton

Björn Evertsson 1.16.55, Fredrick Johnsén 1.39.07,

Anders Jansson 1.45.50  (1:a VDM M 65)

Matias Dahlin 1.45.51, Mikael Åkerberg 1.48.27, Erik Andersson 1.52.22,

Tommy Persson 1.54.17, Carina Yngström 1.54.40 (3:a VDM K 50) 

Birgitta Jansson 1.59.37 (1:a VDM K 70, Arne Evertsson 2.55.12 (1:a VDM M 75)

11/9 Vilnius maraton (Litauen)

Tord Blücher 4.34.36

17/9 Hovfjället Trail Run 27 km

Tord Blücher 3.34.00,  Tommy Persson 3.34.00

24/9 Lidingöloppet 30 km

Björn Evertsson 2.02.34, Erik Andersson 3.13.21, Mariana Borkowski 3.44.54

10 km Birgitta Jansson 58.22, Tina Forsberg 1.00.26, Arne Evertsson 1.15.14

1/10 Karlslundsloppet 10,2 km

Arne Evertsson 79.26 

1/10 Holaveden Ultra (Gränna-Tranås) 52 km

Niclas Andersson 5.33.24, Tord Blücher 6.46.06, Tommy Persson 6.46.06

2/10 Annaloppet

750 m F 9 Levina Åkerberg 3.05  2/9, F 7 Fanny Åkerberg 3.36  1/7

5,2 km Henrik Sjöström 20.07, Fredrik Johnsén 21.33, Katarina Eriksson 29.08

8/10 Hostruset  5 km

Arne Evertsson 33.39 

16/10  Å-stadsloppet

10 km  Olli Virta 47.36, Tina Forsberg 57.23,Anders Larsson 1.00.50

½-maraton   Erik Andersson 1.47.35, Birgitta Jansson 1.58.13

VDM terräng 8000 m 

M 75 Arne Evertsson 59.09 

5/11 Kilsbergsleden 14,7 km 

Birgitta Jansson 1.24.14, Tina Forsberg 1.42.48

10,4 km  Arne Evertsson 1.18.24

6/11 Porto marathon 

Tord Blücher 4.25.40

12/11 Vinterspelen, inomhus

F 10 Levina Åkerberg 60 m  5/19 10.09,  60 m häck 3/13 12.11,

Längd 3/18 3.60

26/11 Triumfglasspelen, inomhus 

F 10 Levina Åkerberg 60 m 9/37, längd 5/35 3,66 m

10/12 Lucialoppet

Arne Evertsson 1.15.03

26/12 Vintermarathon, Tybblelundshallen 

Tord Blücher 4.22.54 

31/12  Sylvesterloppet i Nora 10,4 km 

Fredrick Johnsén 48.02, Anders Jansson 51.19, Caina Yngström 51.27,

Erik Andersson 52.08, Lars Söderström 52.10, Olli Virta 54.29,

Tord Blücher 54.33, Birgitta Jansson 61.58, Krister Sundblad 67.51,

Katarina Eriksson 68.25, Anders Larsson 68.47, Stig-Erik Strömberg 72.39, 

Arne Evertson 82.43

 

 

 

 

 

 

 

 TÄVLINGSRESULTAT UNDER ÅR 2015

 
31/12 Sylvesterloppet i Nora 10,4 km
Carina Yngström 52.47
Birgitta Jansson 59.01
Anders Jansson 51.09
Erik Andersson 51.30
Olli Virta 53.29
Lars Söderström 56.35
Tommy Persson 56.58
Tord blücher 57.20
Arne Evertsson 80.46
Bo Källström 80.46
 
27/12 Decembermaraton i Tybblehallen, Örebro
Tord Blücher  4.18.23
Tommy Persson 4.32.53
Samtidigt sprangs tretimmars
Tina Forsberg  28748 m
 
7/11 Vintermaraton i Stockholm
Mariana Borkowski  5.03.19
 
7/11 DM terräng 8000 m i Ånnaboda
1 K 50 Leila Toivonen 43.55
1 K 70 Birgitta Jansson 46.24
4 M 70 Arne Evertsson 62.00
 
1/11 Oktobermaran i Örebro, inomhus
Tord Blücher 4.12.07
Samtidigt sprangs 3-timmars
Tina Forsberg   sprang 30113 m
 
31/10 Kilsbergsleden ~15 km
Leila Toivonen  1.17.36
Birgitta Jansson 1.22.24
Arne Evertsson  1.54.21
 
 26/10 Dublin maraton
Tord blücher  4.25.41
 
10/10 Åstadsloppet 10 km
 Olli Virta 46.57
 
½-maraton
Leila Toivonen 1.53.17
Birgitta Jansson 1.53.57
Tina Forsberg 2.01.05
Fredrik Johnsén 1.38.03
 
 
4/10 Annaloppet
F 7 750 m
5. Fanny Åkerberg 4.11
6. Felicia Nylander 4.43
F 9 750 m
1. Levina Åkerberg 3.02
2. Leia Gyllstrand   3.11
8. Tilde Åberg         4.00
F 11 1,3 km
2. Linnea Hansson 5.23
F 13 2,6 km
2. Nadja Einevik  12.46
4. Evelina Andersson 15.17
Kvinnor 5,2 km
9. Leila Toivonen 25.33
13. Birgitta Jansson 27.44
P 11  1,3 km
2. Zebastian Andersson 6.33
3. Isak Åberg 7.05
P 15 2,6 km
2. Linus Johnsson 13.29
Män 5,2 km
18. Fredrik Johnsén 21.48
30. Marcus Olsén  23.54
51. Arne Evertsson 34.36
 
3/10 Karlslundsloppet
Flickor 7-8 1,2 km
1. Levina Åkerberg 6.43
2. Leia Gyllstrand 6.46
Kvinnor 10 km
15 Leila Toivonen 51.41
Män 10 km
39 Fredrick Johsén 44.45
43 Mattias Dahlin   46.39
67 Arne Evertsson 74.26
 
26/9 Lidingöloppet 
30 km
Niclas Andersson 2.32.03
Erik Andersson     3.23.04
Mariana Borkowski 3.51.36
Benny Engström    4.08.49
K 70 10 km
Birgitta Jansson 57.08
M 70 10 km
Arne Evertsson 74.22
 
19/9 Kistaloppet 10 km
73 Niclas Andersson 40.02
 
12/9 Norasjön Runt ½-maraton
Tina Forsberg 3/K 45 2.01.22
Carina Yngström 1/K 50 1.48.12
Leila Toivonen 2/ K 50 1.56.19
Birgitta Jansson 1/K 70 2.01.00
Björn Evertsson 1/Män seniorer 1.16.00
Fredrik Johnsén 10/M 35 1.39.25
Erik Andersson 15/M 35 1.51.00
Tord Blücher 6/M55 1.47.51
Anders Jansson 1/M 65 1.45.19
Arne Evertsson 3/M70 2.44.46
 
6/9 Östgöta maraton
Tord Blücher 4.01.36
 
29/8 Hjulsjöjoggen
F8 800 m
1. Levina Åkerberg 4.34
2. Leia Gyllstrand 4.39
6. Fanny Åkerberg 5.52
F 12 2,5 km
1. Nadja Einevik 12.55
Tävlingsklass,Herrar 10 km
12 Fredrik Jonsén 48.41
28 Marcus Olsén 58.44
33 Arne Evertsson 80.36
 
22/8 Vasa Ultra 90 km
Tord Blücher 11.22.54 (16/M 55)
 
22/8 Vasa Ultra 45 km
Kent Andersson 5.34.06
Veronica Andersson 8.07.51
 
22/8 Vasastafetten 90 km
Storådalens SK 7.32.12  (103:e lag av 448)
 
22/8 Östansjöloppet 10 km
Leila Toivonen 55.55
Birgitta Jansson 59.02
Tina Forsberg 61.15
Fredrik Johnssén 48.26
Arne Evertsson 84.16
 
15/8 VDM 10000 m
1 (K 70) Birgitta Jansson 55.08.57
 
26/7 Dalenrundan 6 km
Damer:
17 Nadja Einevik 38.12
Herrar:
28 Fredrik Joh´nsén  26.33
49 Mrkus Olsén 31.20
 
25/7 Swiss Alpine Marathon ca 76 km
51 Tord Blücher  11.49.23
 
18/7 1, 2, 3 och 6-timmarslöpning i Lindesberg
1 timme
1 Niclas Andersson 13916 m
3 timmar
2 Matias Dahlin 30361 m
6 timmar
6 Leila Toivonen 54376 m
9 Tina Forsberg 42195 m
 
Viby Maraton tillika DM/VDM maraton (4/7)
 M 55 1 Tord Blücher 4.35.00
 
Silverleden (27/6) hela sträckan 64 km
29 Tord Blücher 9 h 30 min 2 sek
48 (46 km) Tommy Persson 6 h 27 min 53 s
 
Midnight Sun Maraton/Tromsö/Norge (20/6)
505 Linda Rosenquist  K 40 4.32.28
 
DM 5000 m (17/6) Glanshammar
13 (M 35) Fredrik Johnsén 20.13.8
4 (K 45) Tina Forsberg 26.15.4
1 (K 50) Leila Toivonen 24.08.7
1 (K 70) Birgitta Jansson 24.08.7
 
Fröviloppet (13/6)
P 15 3 km
2 Linus Johnsson 16.35
P 11 1,5 km
5 Alfons Karlsson 8.10
P 9 750 m
4 Alfred Karlsson 5.01
P 7 500 m
6 Hannez Eriksson 3.51
F 15 3 km
1 Marlene Olsén 16.37
 F 13 3 km
1 Nadja Enevik 16.28
F 11 1,5 km
1 Linnea Hansson 6.39
7 Thindra Eriksson 14.35
F 9 750 m
1 Levina Åkerberg 4.24
5 Leia Gyllstrand 4.49
10 Miranda Karlsson 5.21
15 Tilde Åberg 6.29
16 Beata Persson 7.04
F 7 500 m
9 Fanny Åkerberg 3.16
Kvinnor 10 km
14 Birgitta Jansson 55.25
16 Tina Forsberg 57.39
Män 10 km
23 Fredrik Johnsén 47.32
50 Arne Evertsson 79.39
 
Fellingsbroloppet (6/6) 12 km
Damer:
7 Carina Yngström 58.13
10 Birgitta Jansson 63.36
11 Tina Forsberg   66.55
Herrar:
15 Fredrik Johnsén 52.12
33 Arne Evertsson 89.34
 
Råda ultra natt (Linköping 5/6) 6-timmarslopp (varje varv 1140,4 m)
32 Kent Andersson 45,652 km
44 Veronica Andersson 36,634 km
 
Fjugestaloppet (3/6) 5 km
40 Krister Sundblad 26.09
46 Arne Evertsson 34.24
 
Ursvik Xtreme (2/6) 15 km
3 Björn Evertsson 59.18
Ursvik Xtreme (2/6) 7,5 km
 6 Nils Gustafsson 45.15
 
Stockholm maraton 30 maj
Niclas Andersson   3.49.16
Tommy Persson     3.54.48
Lars söderström     4.30.47
Tord Blücher           3.48.23
 
Göteborgsvarvet (½-maraton) 23 maj
Niclas Andersson   1.36.49
Tommy Persson     1.49.32
Matias Dahlin          1.49.54
Max Bergström        1.49.57
Olli Virta                   1.50.13
Lars söderström       1.59.25
 
Riga maraton (17/5)
Tord Blücher 4.30.53
 
Hälleforsterrängen (16/5)
F 9 (940 m) Fanny Åkerberg  5.51 plac. 4
F 11 (940 m)  Linnea Hansson 3.59 plac. 1
F 15 (2000 m) Marlene Olsén 13.32 plac. 1
P 19 (5,6 km) Markus Åkerberg 28.34 plac. 1
Män (10 km) Fredrik Johnsén 46.37 plac. 25
Kvinnor (10 km) Leila Toivonen 54.22 plac. 11
 
Stockholm Park Run (12/5)
1/18 Björn Evertsson 15.05
 
Spartacusstafetten (10/5) mixed
16 Storådalens SK 1.40.33
 
VDM terräng 4000 m (9/5)
K 45
3 Tina Forsberg 23.20
K 50
1 Leila Toivonen 20.07
K 70
1 Birgitta Jansson 21.24
M 70
5 Arne Evertsson 28.13
 Lagtävling kvinnor seniorer och lagtävling kvinnor veteraner
3 Storådalens SK 64.51
 
Lidingö Ultra (3/5) 50 km
Tord Blücher 5.41.26
 
Wedevågloppet (2/5)
Ungdomar:
P 7 1000 m
39 Richard Henriksson 6.57
45 Marcus Henriksson 7.26
F 7 1000 m
26 Fanny Åkerberg 6.05
P 9 1000 m
34 Alfred Karlsson 5.02
F 9 1000 m
7 Levina Åkerberg 4.24
8 Leia Gyllstrand 4.38
33 Miranda Karlsson 5.18
37 Annie Harjamäki 5.24
48 Tindra Borglund 5.44
56 Sanna Helander 5.58
84 Tilde Åberg 6.39
P 11 1700 m
38 Alfons Karlsson 8.59
62 Isak Åberg 11.00
F 11 1700 m
1. Linnea Hansson 7.30
35 Michaela Helander 11.19
56 Emma Gustavsson 14.19
P 15 2600 m
5 Linus Johnsson 14.51
7 Ejwind Wanberg 17.10
F 15 2600 m
2 Marlene Olsén 14.11
Män 10,2 km
14 Matias Dahlin 44.55
14 Fredrik Johnsén 44.55
16 Erik Andersson 47.48
20 Linus Lindström 53.51
Män 40 10,2 km
29 Tommy Persson 47.54
45 Arne Evertsson 70.17
Kvinnor 40 10,2 km
8 Carina Yngström 49.00
9 Leila Toivonen 50.55
11 Birgitta Jansson 54.28
 
Stockholm Park Run (28/4)
 Björn Evertsson 16.31 plac.1/30
 
Kumla stadslopp (25/4) 10 km
Damer:
21 Leila Toivonen 50.50
31 Birgitta Jansson 53.31
Herrar:
102 Olli Virta 49.11
107 Lars Söderström 49.35
140 Krister Sundblad 55.43
150 Arne Evertsson 72.39
 
Munkastigen (25/4) 44 km
Tord Blücher 5.05.16
 
Ursvik xtreme (21/4) 15 km
5/70 Björn Evertsson
 
Tord Blücher:
19 - 22 mars deltog Tord i Lake Balaton Supermarathon. Det är ett lopp, där man springer 195 km på 4 dagar. Loppet går i Budapest i Ungern. Tord klarade de nästan 20 milen på totalt under 24 timmar!
Dag 1: 48,2 km på 5.17.49, Dag 2 52,9 km på 6.19.59, Dag 3 43,6 km på 5.21.55, Dag 4 49,5 km på 6.25.57
 
Lördagen den 28 mars inleddes löpsäsongen för flera av SSK:s medlemmar.
I vackert solsken och 10-12 grader varmt startade drygt 300 löpare i Startmilen i Örebro.
Resultat, sett ur Storådalens SK:s synvinkel:
Fredrik Johnsén            17:e i M 35     45.28
Mattias Dahlin               45:e i M sen   46.26
Tommy Persson            18:e i M 45     47.58
Leila Toivonen                2:a  i K 50     50.28
Christer Sundblad          24:a i M 50     54.46
Lars Söderström              5:a i M55      51.57
Arne Evertsson               3:a i M 70     75.58
 
Samma dag åkte Henrik Sjöström och Petter Larsson Årefjällsloppet på skidor.
Henrik fullföljde det 47 km långa loppet på 2.56.02 vilket innebar plac. 56 av 540 startande i H 21 Motion. Petter fick tyvärr avbryta loppet.
 
Petter och Henrik har även åkt några andra stora skidlopp i vinter:
Petter H 21:
Lospåret 40 km på tiden 2.26.16 Plac. 16/39
Evertsbergsrännet 43 km på tiden 2.36.24 Plac. 58/237
Engelbrektsloppet  60 km på tiden 3.37.21 Plac. 103/716
 
Henrik H 40:
Skinnarloppet 45  km på tiden 2.27.26 Plac. 25/86
 
Vasaloppet söndag 8 mars:
Henrik Sjöström 5.35.57
Petter Larsson 6.03.11
Erik Rösch 9.44.34
Erik Andersson 10.50.14
Johanna Eriksson 11.29.34
Anders Larsson 12.08 15
 
Öppet spår måndag 2 mars:
Bengt Nettelbladt 7.12.00
Mariana Borkowski 10.23.00
Några tappra medlemmar har stakat de nio milen mellan Sälen och Mora. Årets Vasalopp blev ett av de tyngre genom tiderna med många åkare som fick ge sig.
De här klarade dock av hela sträckan:
 
Öppet spår söndag 1 mars:
Anna Zetterberg 10.54.22
 
2015-01-31
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
58 2:36:24    
 
2015-01-24
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
16 2:26:16    
 
2015-03-28
47km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
56 2:56:02    
- DNF    
 
2015-02-22
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
25 2:27:26.40    
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
75 3:13:13.20    
 
2015-02-08
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
96 6:34:24    
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
103 3:37:21    
598 5:37:32    
Uppdaterad: 16 SEP 2018 14:45
Skribent: Arne Evertsson
Epost: This is a mailto link

SSK-Facebook


________________________

ErikssonReklam

 

Tempo

 

Ullmax

storaror-logo

Hemglass-logo

 

 

Hemkop-lbg_logo

mejk-logo

kopparberg-logo

Meritor-logo

Postadress:
Storådalens SK
Arne Evertsson, Kvarnvägen 27
71176 Storå

Kontakt:
Tel: 058140477
E-post: This is a mailto link