Hoppa till sidans innehåll

NattCup 2011/2012


5 deltävlingar där de 3 bästa resultaten räknas.

3 banlängder att välja på ca 3, 5 och 7 km

Banläggare Thomas Pettersson

Gemensam start

Först i mål är segrare. Endast 3 banor/klasser ingen skillnad på D o H

Reflexstavar/skärmar ingen stämpling utan man ska nudda reflexstaven/skärmen.

Segraren får 10 p sedan fallande från 8 p ner till 1 p.

 

Totala resultatlistorna ser ut så här:

(där de 3 bästa resultaten är summerade)

 

Långa banan:

1 Magnus S 28
2 Mårten 22
3 Anton 20
4 Kjell 19
5 Magnus A 8
6 Mats E 7
7 Christer 6
8 Stoffe 6
9 Sussie 5
10 Petter 5
11 Anders J 4
12 Magnus G 3

 

Mellanbanan:

1 Anna E 25
1 Madde 25
1 Petter 25
4 Jan-Erik 18
5 Rutger 13
6 Lisa E 10
7 Sussie 10
8 Pontus 8
9 Pär 7
10 Magnus G 6
11 Dagge 5
12 Marie  4
13 Hanna J 3

 

Korta banan:

1 Simon S 26
2 Ida 21
3 Hanna C 20
4 Nathalie 17
5 Ann-Marie 16
6 Lotta  S 14
7 Simon J 14
8 Ove 14
9 Erik  13
10 Åke 9
11 Kalle 9
12 Jan-Erik 8
13 Hanna J 8
14 Dagge 5
15 Matilda 3

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Resultat från deltävling 5 den 9/2:

 

Korta banan 3090
Simon 25.00
Hanna J 29.00
Natalie 29.15
Ove 38.00
Ida 51.00
Kalle 51.10
   
   
   
Mellanbanan 3920
Madeleine 38.00
Jan-Erik 39.30
Rutger 41.25
   
Långa banan 3920
Anton 39.20
Mårten 40.20
Mats E 40.45
Kjell E 41.40
Petter 43.20
Anders J 51.00
Magnus G 55.00

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Resultat från deltävling 4 den 26/1:

 

Långa:

1. Magnus Sterner 63.30   10 p.

2. Kjell Erikson 73.30         8 p.

 

Mellan:

1d: Anna och Jan-Erik 44.00   10 p.

3. Petter 46.00                        7 p.

4. Magnus Green 47.30            6 p.

  

Korta:

1. Hanna 20.50             10 p.

2. Simon 20.55               8 p.

3. Åke 27.00                   7 p.

4. Erik 36.25                   6 p.

5. Ann-Marie 38.05          5 p.

 

Stort tack till skuggorna Pontus, Håkan, Dag och Sussie och tack till Pär och Thomas för arrangemanget!

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Resultat från deltävling 3 den 12/1:

 

Långa banan 6370 m:

1. Anton 55.50                10 p.

2. Magnus S 55.53           8 p.

3. Mårten 58.10                7 p.

4. Christer 62.25               6 p.

5. Kjell 87.25                    5p.

 

Mellanbanan 3880 m:

1. Sussie 36.05               10 p.

2. Pontus 49.42                8 p.

3. Petter 49.50                 7 p.Efter målfoto och tävlingsjuryns sammanträde konstaterades att Petter kom 3:a

4. Anna, Madde 49.50       6 p.

6. Marie 50.00                   4 p.

7. Hanna 50.42                  3 p.

Magnus G ----------------- Dåligt batteri.

 

Korta banan 2680m

1. Nathalie 29.20               10 p.

2. Jan-Erik 29.23                 8 p.

3. Erik 34.45                       7 p.

4. Ida 35.25                        6 p.

5. Ann-Marie 37.55              5 p.

6. Ove 37.56                       4 p.

 

Stort tack till skuggorna Lotta, Håkan och Kalle och tack till Pär och Thomas för arrangemanget!

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Resultat från deltävling 2 den 8/12:

 

Långa banan:

1. Magnus S.     36:45 - 10 p.

2. Magnus A.     36:48 - 8 p.

3. Mårten          36:51 - 7 p.

4. Stoffe           63:35 - 6 p.

5. Sussie          66:40 - 5 p.

 

Mellanbanan:

1. Lisa E.     40:52 - 10 p.

2. Anna E.   40:59 - 8 p.

3. Madde     41:01 - 7 p.

4. Rutger     41:45 - 6 p.

5. Dagge     46:15 - 5 p.

 

Korta banan:

1. Ida           28:00 - 10 p.

2. Simon J     28:01 - 8 p.

3. Lotta         28:02 - 7 p.

4. Ann-Marie 28:03 - 6 p.

5. Kalle         28:04 - 5 p.

6. Ove          55:00 - 4 p.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Resultat från deltävling 1 den 24/11:

 

Tack till alla skuggor som ställde upp!!!

 

Långa banan:

inga deltagare

 

Mellanbanan:

1. Petter Sundin (56:49)   10 p.

2. Madde Green (56:52)     8 p.

3. Pär Winkler (70:00)       7 p.

 

Korta banan:

1. Hanna Carlsson (37:30)        10 p.

2. Simon Ström (37:36)              8 p.

3. Lotta Stenström ((37:45)         7 p.

4. Simon Johansson (40:50)        6 p.

5. Dag Sundin (40:50)                5 p.

6. Ann-Marie Johansson (42:58)  4 p.

7. Matilda Hattberg (44:37)         3 p.

8. Åke Schylander (44:37)          2 p. 

Uppdaterad: 08 JUN 2016 00:01 Skribent: Susanne Söderholm

SEVAB

Postadress:
Strängnäs-Malmby OL - Orientering
Eskilstunavägen 45
64534 Strängnäs

Besöksadress:
SMOLgården, Eskilstunavägen 45
64534 Strängnäs

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info