Hoppa till sidans innehåll

NattCup 2013/2014


Slutställning efter vinterns fem deltävlingar,
de tre bästa resultaten räknas:


Långa banan
1 Petter 74
2 Daniel 74
3 KjellE 63
4 Jan-Erik 60
5 Peter Fors 48
6 Jonna 41
7 Christer 35
8 Mange Ax 29
9 Magnus S 28
10 Mats 24
11 Thomas 22
12 Oscar 15
13 Pontus 14
14 Klas 5
15 Marcus 5




Mellanbanan
1 Jonna 71
2 Anders 60
3 Sussie 56
4 Anna F 50
5 Oscar 46
6 Thomas 43
7 Kristina 31
8 Emma 30
9 Dagge 26
10 Magnus S 25
11 Ebba 20
12 Tobbe 13
13 Anna E 11
14 Peter F  10
15 Nathalie 10




Korta banan
1 Hampus 74
2 Hanna J 67
3 Erik J 63
4 Fanny 61
5 Ellinor 49
6 Sara 45
7 Robert 42
8 Vincent 38
9 Nathalie 37
10 Alex 25
11 Anna F 24
12 Rasmus 24
13 Dagge 21
14 Hillevi 19
15 Sofie B 13
16 Matilda 10
17 Åke H 10
18 Ida 10




Lätta banan
1 Kajsa 75
2 Erik T 66
3 Mina 65
4 Elsa 39
5 Robert 25
6 Rikard 24
7 Sara 23
8 Sigrid 22
9 Anna R 21
10 Sara A 19
11 Ida 14
12 Signe 10




Skuggor
1 Johan W 50
2 Lotta 40
3 Pär 40
4 Kalle 40
5 Ann-Marie 40
6 Sussie 20
7 Åke H 10
8 Sören 10
9 Dag  10
10 Marie 10
11 Andreas B 10
12 Oscar 10
13 Micke 10

Den femte och sista deltävlingen startade i Stadsskogen och avslutades på Vasavallen med mål i SMOLgården.

Carina och Ove såg till att vi fick korv med bröd efteråt.

Pär stod för tidtagningen.

Delresultat 2014-03-06:


Bana Lång 6,0 km Tid Poäng
1 Petter 00:42:45 25
2 Daniel  00:42:55 24
3 Magnus S 00:43:46 23
4 KjellE 00:48:47 21
5 Christer 00:49:13 20
6 Peter 00:50:58 20
7 Jonna 00:57:21 16
8 Jan-Erik 01:01:35 13





Bana Medel 4,4 km Tid Poäng
1 Anna F 00:40:51 25
2 Anders 00:47:15 21
3 Emma 00:47:20 20
4 Ebba 01:04:32 10
5 Kristina 01:04:33 10





Bana Kort 3,0 km Tid Poäng
1 Hanna J 00:30:41 25
2 Hampus 00:30:48 24
3 Erik J 00:31:11 23
4 Nathalie 00:31:39 20





Bana Lätt 1,6 km Tid Poäng
1 Robert 00:16:41 25
2 Sara L 00:17:25 23
3 Kajsa 00:18:00 22
4 Mina 00:18:12 22
5 Erik T 00:19:25 20
6 Hillevi 00:20:40 19
6 Sara A 00:20:40

19

 

Nedan ett filmklipp från starten 2014-03-06:

 


Deltävling 4: Thomas stod som vanligt för utmanande och tuffa banor. De två längre utgick från Djupviksvägen medan de två kortare höll sig i Stadsskogen. Lotta och Carina tackar vi för mat, Gunilla och Ove för tidtagning och saft.

Jonna Fors, OK Grip, sprang ifrån killarna på den långa banan och Kajsa tog sin fjärde raka seger på den lätta banan.

Så här ser resultatlistan ut för den 23 januari:

  Bana Lång Tid Poäng
1 Jonna 00:46:20 25
2 Peter 00:49:20 23
3 Jan-Erik 00:50:40 22
4 Petter 00:57:05 19
5 Christer 01:04:10 15
6 Kjelle 01:04:15 14
       
  Bana Medel Tid Poäng
1 Anna F 00:25:45 25
2 Sussie 00:28:55 21
3 Kristina 00:40:05 11
       
  Bana Kort 2,8 Tid Poäng
1 Hampus 00:27:29 25
2 Dagge 00:31:15 21
3 Erik J 00:34:09 18
4 Fanny 00:34:38 17
5 Ellinor 00:37:34 15
6 Sara 00:38:53 14
7 Robert 00:39:10 13
8 Rasmus 00:46:46 10
       
  Bana Lätt 1,9 Tid Poäng
1 Kajsa 00:28:09 25
2 Mina 00:33:24 20
3 Elsa 00:34:37

19



Deltävling 3: Kajsa tog sin tredje raka seger i inskolningsklassen. Den längsta banan bjöd på rejäla utmaningar då en 25 minuters bom räckte till seger.
De två längre banorna passerade ett område med vildsvin, vilket inte skrämde de tuffa orienterarna.

Än en gång stort tack till arrangörerna, Thomas för banläggning, Lotta och Carina för mat, Pär och Gunilla för tidtagning. Och ett tack till alla skuggor!

Resultat torsdag 9/1:


Bana Lång 6,4 Tid Poäng
1 Petter 01:10:05 25
2 Mats 01:10:55 24
3 Jan-Erik 01:18:35 21
4 Kjelle 01:19:50 20
5 Magnus A utg. 5
6 Marcus E utg. 5
7 Klas E utg. 5









Bana Medel 3,3 Tid Poäng
1 Magnus S 00:22:48 25
2 Oscar 00:25:17 22
3 Jonna 00:25:20 21
4 Thomas 00:25:52 20
5 Anders E 00:26:15 19
6 Nathalie 00:38:38 10
7 Ebba 00:51:58 10
8 Kristina 00:52:06 10





Bana Kort 2,3 Tid Poäng
1 Alex 00:21:48 25
2 Anna F 00:21:49 24
3 Erik 00:24:06 22
4 Fanny 00:24:07 21
5 Vincent 00:28:17 17
6 Sara 00:28:39 16
7 Ellinor 00:31:20 14
8 Sofie B 00:31:36 13
9 Robert 00:32:45 12
10 Ida 00:45:44 10





Bana Lätt  Tid Poäng
1 Kajsa 00:24:40 25
2 Erik  00:25:54 23
3 Sigrid 00:27:17 22
4 Mina 00:27:26 21
5 Elsa 00:49:59 10

 


Deltävling 2: Thomas hade lagt banorna i Stadsskogen, Lotta och Carina stod för förtäringen och Gunilla tog tid.
Resultat från deltävling 2013-12-12;
  Bana Lång 5,8 Tid Poäng
1 Daniel 00:42:27 25
2 Thomas 00:47:09 22
3 Petter 00:48:35 21
4 Kjelle 00:48:44 20
5 Jan-Erik 00:55:27 17
6 Oscar 00:57:45 15
7 Pontus 00:58:09 14
  Magnus A utg. 5
       
  Bana Medel 3,7 Tid Poäng
1 Jonna 00:28:32 25
2 Sussie 00:36:33 17
3 Dagge 00:40:42 14
4 Tobbe 00:40:56 13
5 Anna E 00:44:27 11
6 Peter F 00:45:40 10
7 Kristina 00:48:15 10
       
  Bana Kort 2,4 Tid Poäng
1 Hanna J 00:23:56 25
2 Fanny 00:31:52 16
3 Sara 00:31:55 15
3 Robert 00:32:14 14
5 Rasmus 00:32:29 13
  Ellinor utg. 5
       
  Bana Lätt  Tid Poäng
1 Kajsa 00:22:52 25
2 Ida 00:32:13 14
3 Elsa 00:37:39 10
 

Deltävling 1: Thomas hade lagt banorna på Tingstuhöjden, Lotta och Carina stod för soppa och äppelkaka, Johan tog tid.
Resultat från deltävling 2013-11-21:
  Bana Lång 6,1 km Tid Poäng
1 Daniel 00:44:06 25
2 Petter 00:45:05 24
3 KjellE 00:49:12 22
4 Mange Ax 00:53:04 19
  Magnus S utgått 5
  Peter Fors utgått 5
       
       
  Bana Medel 4,1 km Tid Poäng
1 Jonna 00:29:25 25
2 Oscar 00:30:06 24
3 Thomas 00:30:25 23
4 Anders 00:35:03 20
4 Sussie 00:36:42 18
6 Dage 00:43:55 12
7 Kristina 00:52:41 10
8 Emma 00:53:57 10
       
       
  Bana Kort 2,7 km Tid Poäng
1 Hampus 00:30:31 25
1 Fanny 00:31:53 23
3 Vincent 00:32:11 21
4 Ellinor 00:32:13 20
5 Hanna J 00:39:15 17
5 Nathalie 00:39:15 17
7 Robert 00:41:50 15
8 Matilda 00:49:13 10
9 Åke H 00:49:13 10
       
       
  Bana Lätt 1,5 km Tid Poäng
1 Kajsa 00:20:22 25
2 Rikard 00:21:01 24
3 Erik 00:21:11 23
4 Mina 00:22:33 22
5 Anna R 00:23:35 21
6 Elsa 00:32:07 10
7 Signe 00:32:09 10
 

Poängberäkning: (tack till Magnus Green som gjorde formlerna)
* Segraren i varje klass får 25 p.
* Placeringen 2:a och därefter får poäng i förhållande till segrarens tid samt placering, d v s ifall det endast skiljer  några sekunder mellan 2:an och 3:an så kan den uträknade poängen  bli densamma tidsmässigt, men då dras det bort 1p från 3:an eftersom  det var sämre tid.
* Minsta poäng för fullföljd tävling är 10p.
* Startat men en fullföljt eller diskvalificerad ger 5p.
* Skugga ger 10p.

 


Långa banan
1 Petter 70
2 KjellE 62
3 Jan-Erik 60
4 Daniel 50
5 Mange Ax 29
6 Peter Fors 28
7 Jonna 25
8 Mats 24
9 Thomas 22
10 Oscar 15
11 Christer 15
12 Pontus 14
13 Magnus S 5
14 Klas 5
15 Marcus 5




Mellanbanan
1 Jonna 71
2 Sussie 56
3 Oscar 46
4 Thomas 43
5 Anders 39
6 Kristina 31
7 Dagge 26
8 Magnus S 25
9 Anna F 25
10 Tobbe 13
11 Anna E 11
12 Emma 10
13 Peter F  10
14 Nathalie 10
15 Ebba 10




Korta banan
1 Fanny 61
2 Hampus 50
3 Ellinor 49
4 Sara 45
5 Hanna J 42
6 Robert 42
7 Erik J 40
8 Vincent 38
9 Alex 25
10 Anna F 24
11 Rasmus 24
12 Dagge 21
13 Nathalie 17
14 Sofie B 13
15 Matilda 10
16 Åke H 10
17 Ida 10




Lätta banan
1 Kajsa 75
2 Mina 63
3 Erik 46
4 Elsa 39
5 Rikard 24
6 Sigrid 22
7 Anna R 21
8 Ida 14
9 Signe 10




Skiggor
1 Lotta 40
2 Johan W 40
3 Pär 40
4 Kalle 40
5 Ann-Marie 30
6 Åke H 10
7 Sören 10
8 Sussie 10
9 Dag  10
10 Marie 10
11 Andreas B 10
12 Oscar 10
Uppdaterad: 07 JUN 2016 23:32 Skribent: Susanne Söderholm

SEVAB

Postadress:
Strängnäs-Malmby OL - Orientering
Eskilstunavägen 45
64534 Strängnäs

Besöksadress:
SMOLgården, Eskilstunavägen 45
64534 Strängnäs

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info