Hoppa till sidans innehåll

Säsongen 2005/2006


Rekord

Distriktsrekord

Distriktsrekord Individuellt Damer 4 serier AM 1014 : Jenny Höglund
Rekordet slogs i Sundbybergs Bowlinghall i samband med damernas sammandrag den 21-22 januari 2006.

300-serier

Anders Öhman, World Cup i Slovenien Nov-2005.
Anders Öhman, Super Series I Kungsbacka Dec-2005.
Anders Öhman, Seriematch i Sundbybergs Bowlinghall Feb-2006.
Mikael Kanold , Wictorias tävling i Sundbybergs Bowlinghall Jan-2006.
Mikael Kanold, Super Series i Jönköping April 2006.
Tobias Karlsson, Super Series i Norska Moss Sept-05.
Tobias Karlsson, Super Six i Nyköping Okt-05.
Tobias Karlsson, i en tävling i Österrike.

Svenska mästerskap

Resultat: 2 Guld, 4 Silver, 3 Brons

Slutspelet säsongen 2004/2005, Silver till damerna
Denna säsong var det endast damerna som tog sig tillslutspel, då herrarna föll på ”målskillnad”. Slutspelet hölls i Nyköpings Bowlinghall.

För damerna blev det en kamp in i det sista om den ädlaste medaljen. Efter en vinst och en förlust mot Spader Dam i söndagens finalspel var det dags för en avgörande 3:e match. Trots en otrolig kämparinsats av alla och med en otrolig hejaklack fick Sumpan se sig besegrade och fick ta med sig silvermedaljen hem.

Individuella SM

inkl. 2-manna och 4-manna, Norrköping Maj 2005

Herr-SM

Guld: Anders Öhman individuellt.
Guld: Mikael Kanold och Anders Öhman i 2-manna.
Silver: Peter Sainio och Peter Åhlén i 2-manna.

Dam-SM

Silver: Annika Kilander, Åsa Wetterlund, Susanne Olsson och Victoria Sofkova i 4-manna.
Brons: Annika Kilander och Victoria Sofkova i 2-manna.

Mix-SM i Eskilstuna

Silver: Anders Öhman och Helén Johnsson från Spader Dam.

3-manna SM damer, Örebro

Brons: Helene Stighäll, Anette Karlsson, Therese Hagvall och Annika Kilander.
U23-SM, Göteborg

Individuellt

Brons: Jenny Höglund

Distriktsmästerskap

Resultat: 3 guld, 1 silver, 2 brons

3-manna Dam-DM, Lidingö

Guld: Helene Stighäll, Anette Karlsson och Therese Hagvall.
Brons: Annika Kilander, Åsa Wetterlund, Susanne Olsson.

3-manna Herr-DM, Lidingö

Guld: Tobias Karlsson, Mikael Kanold och Anders Öhman.

Mix-DM, Högdalen

Guld: Susanne Olsson och Tobias Karlsson
Silver: Caroline Innergård och Peter Sainio
Brons: Ellinor Heneskär och Marcus Billskär

Landslagsuppdrag och landslagsprestationer

Mikael Kanold, Anders Öhman och Tobias Karlsson var med och representerade Sverige i Herr EM som gick av stapeln i Moskva, juni 2005.
Anders Öhman segrade i individuella Europacupen i tyska Göblingen 2005.
Åsa Wetterlund, Ellinor Heneskär, Tobias Karlsson, Anders Öhman och Mikael Kanold blev uttagna till Team Sweden.
Mikael Kanold var med och spelade en landskamp mot Spanien i Valencia i feb-06.
Jenny Höglund och Mikael Kanold blev uttagna till Team Sweden U23.

Övriga noterade tävlingsresultat under verksamhetsåret

- Anders Öhman segrade i Danish Masters som avgjordes i augusti 2005.
- Mikael Kanold tog brons i Olympia Tournament i Helsingborg.
- Kim Wikman och Helene Stighäll segrade i Capella-mixen i Högdalen nov-05.
- Peter Sainio och Åsa Myrén kom trea i Capella-mixen.
- Joacim Persheden och Eva Tholf kom trea i Flens-mixen.
- Anders Öhman och Annika Kilander vann Trosa Punchen´s mix dec-05.
- Anders Öhman kom på andraplats i Super Six i Västerås dec-05.
- Tobias Karlsson vann Wictoriatävlingen jan-06.
- Helene Stighäll vann Gevalia Striken jan-06.
- Kjell Isaksson kom 2:a i Sthlmsmästerskapet i Norrtälje, Open-klassen.
- Camilla Persheden och Fredrik Bäckström kom 3:a i Supermixen deltävl. Hedemora.
- Helene Stighäll kom 2:a i Eva-turneringen Openklassen Feb-06.
- Kjell Isaksson kom 3:a i Sthlmsmästerskapet i Vårby, Open-klassen.
- Susanne Olsson vann Klockslaget Damklassen i Sundbybergs Bowlinghall mars-06.
- Kjell Isaksson vann Sthlmsmästerskapet på Lidingö, Open-klassen.
- Daniel Strömberg vann Mälarmästerskapet (Sthlmsmäst), Hcp-klassen.
- Kjell Isaksson vann Birkaträffen, Open-klassen.
- Mikael Kanold vann Sollentunarullen, Open-klassen.
- Annika Kilander vann Sollentunarullen, Dam-klassen.
- Åsa Wetterlund kom 3:a i Sollentunarullen, Dam-klassen.
- Jenny Höglund kom 2:a i Klockslaget Damklassen.
- Anders Öhman vann Klockslaget Openklassen.
- Tobias Karlsson och Susanne Olsson vann Djungelskotten i Rinkeby Bowlinghall.
- Daniel Strömberg vann Stockholmsmäst 2005/2006 i Hcpklassen mars-06.
- Mikael Kanold kom 2:a i Stockholmsmäst 2005/2006 i Openklassen mars-06.
- Mikael Kanold vann Brännkyrkaträffen, Open-klassen.
- Kjell Isaksson kom 3:a i Brännkyrkaträffen, Open-klassen.
- Annika Kilander kom 2:a i Brännkyrkaträffen, Dam-klassen.
- Mikael Kanold segrade i Söderköping International Easter Tournament 2006.
- Tobias Karlsson vann Sparbanksmaran i Hudiksvall Herr-klassen.
- Anette Karlsson vann Sparbanksmaran Dam-klassen.
- Helene Stighäll kom 2:a i Sparbanksmaran, Dam-klassen.

Utmärkelser

Anders ”Linus” Öhman tilldelades Bröderna Fischerströms bragdmedalj 2005 av huvudföreningen.

Uppdaterad: 07 FEB 2009 22:01 Skribent: Maria Gundersen

Postadress:
Sundbybergs IK - Bowling
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link

Se all info