Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsrapporter säsongen 2014

2011-12-09 07:55
  • Uppdaterad: 2016-06-08 01:59

säsongen 2014 är igång.
 
 
 
 
25 november 2013   blev den perfekta starten på en annars mycket komplicerad säsongstart för Paulina Grassl som slog till med en pallplats i andra slalomtävlingen i Finska LEVI ... runt henne i resultatlistan  idel WC åkare från slalompremiären som också gick i samma backe.  närmast väntar tävlingar i Europacupen i mellaneuropa i mitten på december.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013 är igång och Paulina har nu tagit sin första pallplats i Europa cupen   2:a i slalom Shruns
se resultatlistan nedan under Paulina... många wc - skalper i den resultatlistan...
 
säsongen 2012 2013 har börjat bra för klubbens åkare.
se länkarna under varje åkare för deras starter och resultatlistor.
 
Victor Maschel har plötsligt gjort sina bästa storslalomtävlingar någonsin
http://www.fis-ski.com/uk/604/613.html?sector=AL&listid=&competitorid=138004&type=result
 
Emil Jansson har börjat på skidhögskolan i Östersund och kommer snart igång med stordåden när han väl får chansen att tävla i de rätta omgivningarna... han har redan vunnit en hel del prispengar
 
Syster yster  Frida Jansson har gjort premiär efter 1½ säsong med korsbandskada... har åkt sina första Europa cup tävlingar i Vemdalen och tagit hem prispengar i flera FIS tävlingar..
 
Paulina Grassl skall snart göra tävlingspremiär i Sveriges FIS tävlingar.. hon har redan massor av tävlingar på försäsongen  ...  ligger med i sammanställningarna på Europa cupperna och siktar på junior VM i Quibeck Canada.
 
 
Säsongen 2011 2012  är igång.
 
Paulina slog till med säsongens andra seger ... den här gången i slalom och julsmällen i Nolby 29 dec.
- åkningen fungerade perfekt och punkterna blev de bästa någonsin...
i början på januari är alla sunneåkarna i Åre för storslalomtävlingar....-får vi kanske framgångar även där ?
 
 
 
Viktor gjorde riktigt bra punkter i Super - G tävlingarna i Hemsedal   och gjorde även bra resultat i Storslalomen i Funäsdalen....  Emil gjorde också fantastiska storslalomåk
 
Paulina tog första segern i storslalomtävlingarna i Geilo den 9 dec..
Emil förbättrade sig också och kom 4:a
efter ett veckolångt träningsläger i Funäsdalen är det nu dags för storslalomtävlingar i helgen..
Polle har plötsligt hamnat i mellaneuropa och skall köra några Europa cup tävlingar innan jul..
 
-----------------
 
Paulina startade med en 3:e och en 4:e plats vid FIS slalom i Geilo den 7-8 dec.
Emil öppnade med  14:e plats på bägge tävlingarna..
Camilla körde ur i bägge starterna..
 
Nya chanser den 9 och 10 december då storslalomtävlingar avgörs
 
övriga gör sin säsongsdebut i Funäsdalen kommande helg.
 
 
___________________________________
tidigare säsonger...
 
 
SM veckan i Björkliden blev en mycket bra vecka för Paulina
              Störtlopp   Störtlopp ÄJSM  Super-G    Storslalom   Slalom
Paulina     11:a          5:a av de yngre    21:a         11:a            6:a
Frida        DNS         DNS                    31:a         24:a            DNF
Emil         36:a         17:e                     15:e         DNF           DNF
 
i slalomtävlingen gjorde Polle en stor miss i första åket, var tre sekunder efter och låg 18:e.. med 3:e tid i åk 2 klättrade hon till 6:e plats och tangerade sin bästa punkttävling..  fantastisk åkning...mycket synd på missen.
Störtlopp och Storslalom är helt ok, men det finns mer att ta av om allt stämmer.
 
Emils bästa resultat kom i Super G där han kom på en respektabel 15:e plats.
 
Frida gjorde en mycket fin slalom åkning tills hon olyckligtvis blev sen och inte klarade av en svår sväng i banans slutdel... 24:a i GS är ok..men Frida kan bättre när det fungerar felfritt.
 
 __________________________________________________________
 
 FIS i Granfjällsstöten v.11  blev en bra Sunne tävling
Emil och Paulina i topp 10    Frida och Victor på mycket bra placeringar.
 
___________________________________________________________
 
YJSM  2010
se om reportage och TV inslag på www.yjsm2010.se 
 
Frida och Paulina  lyckades i alla tävlingar med tätplatser hela veckan.
 
 ________________________________________________________
 
 
 
gruppbild ArvikaSunne AK hade 9 startande i dagens tävlingar (Rackstad Event och Lilla LVC kval4), som för de flesta också var första tävlingen utanför Ski Sunne. Kul att vi äntliget har kommit igång med en grupp som vill ut och tävla. Vi får hoppas att detta sporrar andra från våra träningsgrupper att hänga med på tävlingar.
Bästa resultat för dagen stod Emma Jonsson för då hon knep en 3:e plats i LVC kval för 10-11år, och fick kliva upp på pallen. Stort Grattis!
 
Sunne AK:s resultat
D 8-9år
Moa Dalslåen: 20
Här hade vi också dagens två yngsta startande genom Jennifer Olsson och Ellen Dalslåen båda 4år. Dock måste vi träna målgång med dessa två då de båda efter två fin fina åk i andra avslutade med närmaste vägen till liften utan att passera mål...
 
H 8-9år
Linus Lander: 9
Ross Olsson: 14
Hannes Karlsson: 15
 
D 10-11år
Emma Jonsson: 3
 
H 10-11år
Philip Karlsson: 15
 
H 12-13år
Albin Neuman: 20
 
 
 
Junior VM i Chamonix  slutade lyckligt för Paulina Grassl som numera kan titulera sig Världsmästare för yngre juniorer2010 i specialgrenen Slalom.
tävlingarna visade i direktsändning på eurosport den 1 februari.
Prispallen Junior VM2   2010 Chamonix
 
 
 
ÄJSM  Storslalom  9 januari 2010
 
Grattis igen Emil Jansson   4:e plats   45 hundradelar från pallen i storslalom
 
____________________________________________
 
ÄJSM   Slalom  i Tärnaby   8 januari 2010
 
Grattis Emil  Jansson     bästa punkt tävlingen någonsin och en mycket fin  5:e plats på Slalom SM för äldre juniorer.
 
Daniel Nyback Melin  tävlade i samma tävling och kom på en mycket bra  23:e plats och gjorde sin överlägset bästa punkt tävling där han kapade 20 punkter.
 
i flickornas klass övertygade återigen Paulina Grassl med en finfin  4:e plats
och även hon med bästa punkterna någonsin...
 
storslalom imorgon.... vi hoppas på fortsatta framgångar...
PS.  i killarnas klass var det 139 deltagare och i flickornas  109 st startande.
_______________________________________________________________
 
I tysthet har Sunne Alpina Klubbs ungdomar gjort säsongsdebut i tävlingssammanhang.  Paulina Grassl skrällde med en sagolik debut som 1:a års junior i seniorsammanhang.
 
Lördag den 5 december    FIS   Storslalom   365 meters skjillnad mellan start och mål.   126 deltagare från 10 länder i flick klassen och 140 startande i killarnas klass, vilket är det maximala antalet tillåtna startande på internationella tävlingar.
Tävlingarna avgjordes i samma backar som nyligen inhyste Europa cup premiären för damer utomhus. ( en slalomtävling har avgjorts innomhus i Whittenburg )
Paulina startade som nybörjare i sista startgrupp med nummer 115 på bröstet och gick in på en sensationell 11 plats i första åket.... med betydligt bättre startnummer i andraåket ( man vänder på startordningen för de 30 bästa i åk 2 ), åkte hon upp sig till en 8:e plats och blev därmed 2:a Svenska i tävlingen.
vann gjorde Kristina Rove Finland, 2:a  Jana Gantnerova Slovakien, 3:a Katarine Paulanthova Ceckolslovakien
Övriga Sunne flickor :  Frida Jansson kom med startnummer 57 in på en fin 33:e plats och Camilla Persson gick in på en 76:e plats.
 
I killarnas tävling fanns förhoppningar om framskjutna placeringar av Emil Jansson som tränat med juniorlandslaget hela hösten.
Emil med startnummer 54 gick in på en 32 plats efter att ha missat topp 30 i första åket med  7 hundradelar ev en sekund..
vann gjorde Per Saxvall Sverige, 2:a Andreas Willumsen Haug Norge,  3:a Fredrik Kingstad Sverige.
Övriga Sunnekillar  : Victor Maschel med startnummer 92 gick in på 54:e plats,  Daniel Nyback Melin med startnummer 133 gick in på 69:e plats
 
Söndagens tävling gav också mycket bra resultat och spänning...
nervositeten från premiären var borta och Paulina satsade för fullt för att förbättra gårdagens resultat.
med startnummer 125 gick hon ut, vid mellantid vaknar speakern till...och förkunnar en 4:e  bästa mellantid... när paulina några portar före mål precis skall krypa ihop i störtloppställning slås skidorna ihop och hon faller handlöst på sidan och stora suset går genom åskådarmassorna...som genom ett under slängs hon dock upp på skidorna igen och glider genom mål två portar senare.. plats 19 är ändå mycket bra....
i åk 2 med startnummer 11 tar hon revansch med ett felfritt åk där hon är snabbast av alla och kör upp sig till 6:e plats.
1:a Jana Gantnerova Slovakien, 2:a Lisa Blomquist Sverige, 3:a Anna Sorokina Ryssland.
Sunneflickorna  Frida Jansson körde ur i åk 2 efter en 37:e plats i åk 1.  Camilla Persson körde ur i första åket.
 
I Killarnas tävling gick Emil in på en 29:e plats,   samma prispall förutom 3:e platsen som togs av Goeran Kirkefjord Norge.
 
 
Träning och vila på Måndag.
 
Tisdag och slalomtävling.  samma plats och samma backe. men något kortare och 189 meters höjdskjillnad mellan start och mål
Paulina hade lite tur med startnummer den här dagen och fick starta som 98:a,  mycket tuff åkning i den uppkörda banan tog henne in på en 12:e plats.   Andra åket bjöd en mycket svåråkt bana där bansättaren pyttsat in ytterligare 12 käppar mot första åket.
Paulina svarade upp och gjorde ett mycket bra åk som gav en slutlig 8:e plats och bästa svenska i tävlingen som vanns av :
1:a  Sanni Leinonen Finland, 2:a Eva Kuruerstova  Checkolsovakien, 3;a Nina Loseth Norge  alla med topp 15 resultat från WC i bagaget.
Frida Jansson Sunne placerade sig just utanför topp 30 på en 37:e plats i åk 1, men körde ur i andra åket.  Camilla Persson gick samma öde till mötes
 
 
I killarnas tävling försvann Emil Jansson och Daniel Nyback Melin redan i första åket.
vann gjorde Axel Bäck före  Per Saxvall och Oscar Andersson alla Svenskar.
 
Onsdagen och dags för 2:a slalomtävlingen   i flickornas tävling kom landslaget på besök och det bjöds på mycket idolskidåkning i backarna.
Frida Jansson startade  51:a och med ett fantastiskt åk placerade hon sig som 23:a  vid målgång.  Paulina fick problem med groparna vid några tillfällen men matchade Frida och gick in på 21:a plats.
I det andra åket gjorde Frida en bra insats och körde upp sig till en 19:e plats.  Paulina spurtade på och fick stryk av vinnande Therese Borsen med 1 sekund och körde därmed upp sig till en 12:e plats.
2:a kom Nina Loseth Norge och 3:a  Katarsyna Karasinska Polen.
Sunnes Camilla Persson körde ur.
 
Killarnas tävling blev ytterligare en besvikelse för Emil Jansson som körde ur i första åket.  Daniel Nyback Melin gjorde dock sin bästa slomtävling och placerade sig 51:a  från utgångsläget som 115:e startande; 80 fis punkter var 7 punkter bättre än han förut gjort.
Skribent: Helmut Grassl

Postadress:
Sunne A K - Skidor
Box 39
68621 Sunne

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info