Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


omgång1.xls

omgång2.xls

 

Omgång 1 : BJ Arena i Sandviken 24.5 - Högbo GIF

Gästrike Cup gäller också kampen om UDM-medaljer för alla över 12 år. Dessa plockades av ungdomar från Högbo GIF, Valbo AIF, IF Skade och Gefle IF. Här listar vi medaljörerna och några till: 

P17 (UDM) Längd 1. Andreas Ringstam Gefle IF 5,65 Kula 1. Andreas Ringstam Gefle IF 11,25.  

P15 (UDM) 110m häck 1. Jacob Holmström IF Skade 23,71. 1. Albin Johansson Högbo GIF 14,80 (Extralopp) 

Längd 1. Albin Johansson Högbo GIF 5,47 2. Alex Molina Högbo GIF 5,21 3. jacob Holmström IF Skade 4,21

Kula 1. Albin Johansson Högbo GIF 12,37 2. Alex Molina Högbo GIF 7,64 3. Jacob Holmström IF Skade 7,34.  

P13 (UDM) 60m häck Viktor Holmström IF Skade 12,64. Längd 1. Albin Larsson IF Skade 4,74 2. Viktor Holmström IF Skade 4,17. Kula 1. Fredrik Nordin Högbo GIF 8,11 2. Albin Larsson IF Skade 7,98 3. Viktor Holmström IF Skade 6,17

P12 (UDM) 60m häck 1. Philip Stömne Valbo AIF 10,48 2. Arvid Norin Gefle IF

12,55. Höjd 1. Philip Stömne Valbo AIF 1,40 2. Arvid Norin Gefle IF 1,25

Längd 1. Philip Stömne Valbo AIF 4,61 2. Arvid Norin Gefle IF 3,99. 

P10 60m häck 1. Alexander Ghosal Högbo GIF 11,45 Höjd 1. Alexander Ghosai Högbo GIF 1,10.  

F19 100m häck 1. Madeleine Eriksson Gefle IF 14,82. 

F17 (UDM) 100m häck Diskus 1. Jenny Eriksson IF Skade 21,08. 

F15 (UDM) 100m häck 1. Mikaela Norrbelius Gefle IF 15,42 2. veronika Nordin Gefle IF 16,44. Kula 1. Mikaela Norrbelius Gefle IF 9,40 2. Veronika Nordin Gefle IF 6,35. Diskus 1. Mikaela Norrbelius Gefle IF 33,44 2. Veronica Nordin Gefle IF 18,89. 

F14 (UDM) 80m häck 1. Josefine Berg Högbo GIF 12,79 2. Amanda Seger Gefle IF 13,60 3.Gabriella Mårtensson IF Skade 14,05.

Stav 1. Amanda Seger Gefle IF 2,20 2. Josefine Berg Högbo GIF 1,70 3. Gabriella Mårtensson IF Skade 1,70

Kula 1. Gabriella Mårtensson IF Skade 9,33 2. Amanda Seger Gefle IF 7,12 3. Josefine Berg Högbo GIF 7,12. 

F13 (UDM) 60m häck 1. Vilma Åkerman Gefle IF 9,93 2. Peggy Lindqvist Gefle IF 10,03 2. 3. Agnes Johansson Högbo GIF 11,46 3.

Stav 1. Peggy Lindqvist Gefle IF 2,10 2. Vilma Åkerman Gefle IF 1,15

Diskus 1. Peggy Lindqvist Gefle IF 24,41 2. Agnes Johansson Högbo GIF 20,57 3. Vilma Åkerman Gefle IF 16,91. 

F12 (UDM) 60m häck 1. Johanna Ringstam IF Skade 11,31 2. Tilde Frammin Frammin IF Skade 1,55 3. Filippa Backman IF Skade12,50

Höjd 1. Johanna Edvall IF Skade 1,38 2. Filippa Backman IF Skade 1,33 3. Tilde Frammin IF Skade 1,30 

F11 60m häck 1. Vendela Ström IF Skade 9,72 2. Ella Georgeson Högbo GIF 10,60 3. Tilde Wieske Baumgart Gefle IF 10,62

Höjd 1. Vendela Ström IF Skade 1,14 2. Jolin Kihlström Gefle IF 1,05 3. Nellie Messering Högbo GIF 1,05

Längd 1. Nellie Messering Högbo GIF 3,66 2. Maja Söderlund Gefle IF 3,64 3. Monelle Selinder Gefle IF 3,57. 

F10 50m häck 1. Saga Fältenhag IF Skade 10,46 2. Sonia Gauffin Högbo GIF 10,71 3. Maria Eidhagen Harrouch Högo GIF 10,91

Höjd 1. Sonia Gauffin Högbo GIF 1,15 2. Maria Eidhagen-Harrouch Högbo GIF 1,05 3. Cornelia Ivarsson Högbo GIF 1,05

 

Omgång 2: Gunder Hägg Stadion 7.6 - Gefle IF, Hedesunda IF och IF Skade

F17 (UDM) 200m 1. Sofia Haglund Högbo GIF 28,40 Stav 1. Denise Eriksson Gefle IF 3,10 2. Alexandra Bartée Gefle IF 2,80 

F15 (UDM) 200m 1. Louise Ekman Gefle IF 26,34 2. Malin Andersson Gefle IF 26,74 3. Stina Bäcklin Gefle IF 29,92 Tresteg 1. Malin Andersson Gefle IF 11,10 2. Louise Ekman Gefle IF 10,98 3. Michaela Norrbelius Gefle IF 9,79 Stav 1. Stina Bäcklin Gefle IF 2,30 2. Veronica Nordin Gefle IF 1,90 3. Louise Ekman Gefle IF 1,80 

F14 (UDM) 200m 1. Gabriella Mårtensson IF Skade 28,12 2. Josefin Lundblad Gefle IF 28,28 3. Josefine Berg Högbo GIF 28,32 Längd 1. Josefine Berg Högbo GIF 4.65 2. Amanda Seger Gefle IF 4,46 3. Maja Swang Gefle IF 4,27 Diskus 1. Gabriella Mårtensson IF Skade 25,52 2. Sandra Höglund Högbo GIF 23,22 3. Josefine Berg Högbo GIF 23,00 

F13 (UDM) 200m 1. Vilma Åkerman Gefle IF 27,35 2. Moa Ericsson IF Skade 31,35 Tresteg 1. Peggy Lindqvist Gefle IF 10,25 2. Vilma Åkerman Gefle IF 8,89 Kula 1. Vilma Åkerman Gefle IF 9,70 2. Moa Ericsson IF Skade 9,04 3. Peggy Lindqvist Gefle IF 8,97 

F12 (UDM) 200m 1. Saga Axelsson IF Skade 31,16 2. Alva Eriksson IF Skade 31,86 3. Johanna Ringstam IF Skade 31,89 Slungboll 1. Johanna Edvall IF Skade 33,31 2. Tilde Frammin IF Skade 16,91 3. Johanna Ringstam IF Skade 15,51 

F11 200m 1. Emelina Cindric IF Skade 30,58 2. Vendela Ström IF Skade 33,14 3. Ella Georgeson Högbo GIF 33,19 3. Slungboll 1. Emelina Cindric IF Skade 16,66 2. Elin Bäckström IF Skade 15,66 3. Olivia Östergren Gefle IF 14,26 

F10 200m 1. Emilia Markell Högbo GIF 34,31 2. Sonia Gauffin Högbo GIF 36,28 3. Maria Eidhagen-Harrouch Högbo GIF 37,25 Kula 1. Maria Eidhagen-Harrouch Högbo GIF 6,57 2. Sonia Gauffin Högbo GIF 5,30 3. Yamila El Mouhib Högbo GIF 4,98

 P17 (UDM) Höjd 1. Albin Johansson Högbo GIF 1,65 2. Jacob Holmström IF Skade 1,40 

P15 (UDM) 200m 1. Albin Johansson Högbo GIF 24,89 2. Johannes Thuresson Högbo GIF 25,63 3. Jacob Holmström IF Skade 29,71 Tresteg Diskus 1. Albin Johansson Högbo GIF 42,92 2. Johannes Thuresson Högbo GIF 20,28 3. Jacob Holmström IF Skade 17,96 Tresteg 1. Albin Johansson Högbo GIF 11,28 2. Jacob Holmström IF Skade 8,20 

P13 (UDM) 200m 1. Albin Larsson Högbo GIF 27,46 2. Viktor Holmström IF Skade 31,87 Tresteg 1. Viktor Holmström IF Skade 7,99 Diskus 1. Albin Larsson Högbo GIF 29,85 2. Fredrik Nordin Högbo GIF 27,43 3. Viktor Holmström IF Skade 18,38 

P12 (UDM) 200m 1. Philip Stömne Valbo AIF 28,86 2. Arvid Norin Gefle IF 32,47 3. Oskar Rikardsson Gefle IF 37,89 Slungboll 1. Philip Stömne Valbo AIF 24,38 2. Arvid Norin Gefle IF 18,55 3. Oskar Rikardsson Gefle IF 13,84 

P11 200m 1. Viktor Persson Hedesunda IF 34,25 2. Erik Persson Hedesunda IF 40,61 3. Elias Ädel Hedesunda IF 41,65 Slungboll 1. Viktor Persson Hedesunda IF 14,62 2. Elias Ädel Hedesunda IF 10,65

P10 200m 1. Hampus Engvall Gefle IF 34,05 Kula 1. Hampus Engvall Gefle IF 6,68

Uppdaterad: 07 JUN 2016 16:11 Skribent: Erik Raymond Proos

Postadress:
Gästriklands Friidrottsförbund
Gavlehovsvägen 15
806 33 Gävle

Besöksadress:
Gavlehovsvägen 19
806 33 Gävle

Kontakt:
Tel: +46705464425
E-post: This is a mailto link

Se all info