Hoppa till sidans innehåll

Vintercupen 2018


I sista deltävlingen av vintercupen skedde inga dramatiska förändringar. Förväntade segrare infriade förväntningarna till trots för ett förädiskt underlag med växlande snömodd och bar asfalt.

Resultat från vintercupen 2018 2018-03-10
Deltävling 4 2000 m och sammalagt 3 deltävlingar av 4.
Plats: Terranova Visby
Arrangör: Roma IF
Tävlingsledare: Rolf Jacobsson
Väder: +1 grad måttlig västlig vind
Underlag: Asfalt med snömodd delvis.

Män
2000m

Plac Nr Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
38 Fred Grönwall Roma IF 37 5.57 82.90
39 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 6.42 79.80
40 Lars Hagberg P18 IK 71 8.57 74.67
41 Rasmus Lund Roma IF 29 6.33 73.25
42 Karl Svantesson P 18 IK 44 7.06 73.05
43 Ola Westerlund P18 IK 51 7.32 72.69
44 Jonas Svensson P18 IK 54 8.00 70.18
45 Mika Lathi Roma IF 48 7.47 68.70
46 Håkan Jacobsson Dark Ho 59 8.37 68.13
47 Ove Nilsson 52 8.37 64.08
48 Sebastian Pollak 26 7.31 63.83
49 Tomas Nyberg P18 IK 58 9.28 61.45
50 Magnus Frank P18 IK 61 9.51 60.76
51 Henrik Beijer Roma IF 45 8.52 58.93

V i n t e r c u p e n för Herrar 2018
Plac Deltagare Klubb Ålder Grenar
8000m 6000m 4000m 2000 m Sammanlagt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Fred Grönwall Roma IF 37 84.39 .00 82.19 82.90 249.48
2 Henrik Reintz Roma IF 47 80.90 82.31 81.88 .00 245.09
3 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 79.36 .00 79.40 79.80 238.56
4 Lars Hagberg P18 IK 71 .00 76.09 75.71 74.67 226.47
5 Karl Svantesson P 18 IK 44 68.00 71.79 73.04 73.05 217.88
6 Ola Westerlund P18 IK 51 69.12 70.73 .00 72.69 212.54
7 Jonas Svensson P18 IK 54 68.83 70.10 69.40 70.18 209.68
8 Magnus Sundgren 38 68.31 69.96 68.53 .00 206.80
9 Mika Lathi Roma IF 48 .00 66.65 67.46 68.70 202.81
10 Håkan Jacobsson Dark Hors 59 63.90 63.88 64.74 68.13 196.77
11 Sebastian Pollak 26 63.82 63.27 63.16 63.83 190.92
12 Ove Nilsson 52 59.92 .00 60.52 64.08 184.52
13 Tomas Nyberg P18 IK 58 .00 59.55 61.38 61.45 182.38
14 Henrik Beijer Roma IF 45 55.29 57.17 .00 58.93 171.39
15 Peter Jacobsson P18 IK 56 70.30 73.81 .00 .00 144.11
16 Rasmus Lund Roma IF 29 .00 .00 70.18 73.25 143.43
17 Tommy Öman Roma IF 34 .00 70.71 71.14 .00 141.85
18 Richard Lövenborg Roma IF 42 71.97 69.78 .00 .00 141.75
19 Lars Olofsson P18 IK 55 .00 63.18 60.12 .00 123.30
20 Magnus Frank P18 IK 61 .00 .00 59.58 60.76 120.34
21 Niklas Ödmann 54 .00 72.61 .00 .00 72.61
22 Oscar O Bergmark Roma IF 20 .00 71.57 .00 .00 71.57
23 Hans Lyttkens P18 IK 61 68.59 .00 .00 .00 68.59
24 Niclas Kahlbom Roma IF 46 .00 .00 66.78 .00 66.78
25 Andreas Herlitz Roma IF 44 .00 .00 66.33 .00 66.33
26 Håkan Lövendahl VOK 50 .00 63.28 .00 .00 63.28
27 Henrik Eraybar 49 .00 .00 57.89 .00 57.89
28 Tomas Pettersson 48 56.46 .00 .00 .00 56.46

Ungdomar
2000m

Plac Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Wiliam Yttergren Roma IF 18 6.27 75.63
2 Hugo Beijer Roma IF 16 7.29 66.97

V i n t e r c u p e n för Ungdomar 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m 4000m 2000 m Summa.
----------------------------------------------------------------------------
1 Wiliam Yttergren Roma IF 18 69.52 71.90 71.58 75.63 219.11
2 Hugo Beijer Roma IF 16 69.97 .00 .00 66.97 136.94

KVINNOR
2000m

Plac Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Åsa Edman Roma IF 56 8.36 75.68
2 Nettan Jacobsson Roma IF 59 9.19 72.12
3 Annika Ejdertun Roma IF 56 10.28 62.18

V i n t e r c u p e n för Damer 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m 4000m 2000m Summa.
----------------------------------------------------------------------------
1 Lilly Wizen Roma IF 63 .00 77.83 76.91 .00 154.74
2 Åsa Edman Roma IF 56 .00 73.53 74.28 .00 147.81
3 Nettan Jacobsson Roma IF 59 .00 71.56 70.46 .00 142.02
4 Anna Olsson Roma IF 37 63.24 .00 .00 .00 63.24
5 Freja Stenlund 23 61.24 .00 .00 .00 61.24

Töisar
2000m

Plac Nr Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Emmy Ohlsson Roma IF 12 10.27 55.67

V i n t e r c u p e n för Töisar 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m 4000m 2000m Summa.
----------------------------------------------------------------------------
1 Emmy Ohlsson Roma IF 12 .00 .00 .00 55.67 55.67

 

 

Den tredje deltävlingen i Vintercupen är nu genomförd på ett Terranova med 3 cm nysnö som ställde till det för löpare med bra frånskjut i steget. 

Resultaten blev förvånadsvärt bra med tanke på underlaget. Läget inför sista deltävlingen är ännu öppen med tanke på att man behöver tre löp för att få full poäng. 

Resultat från Vintercupen 2018 deltävling 3
2018-02-24
Arrangör: Roma IF
Tävlingsledare: Rolf Jacobsson
Plats: Terranova Visby
Väder: Mulet, obetydlig vind -3 grader C
Nysnö ca 3 cm på sandat underlag.

Män

4000m

Plac Nr Deltagare Klubb å l- Tävlings- Prest.
der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Fred Grönwall Roma IF 37 12.41 82.19
2 Henrik Reintz Roma IF 47 13.41 81.88
3 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 14.13 79.40
4 Lars Hagberg P18 IK 71 18.34 75.71
5 Karl Svantesson 44 15.00 73.04
6  Tommy Öman Roma IF 34 14.21 71.14
7 Rasmus Lund 29 14.32 70.18
8 Jonas Svensson P18 IK 54 17.04 69.40
9 Magnus Sundgren 38 15.19 68.53
10 Mika Lathi Roma IF 48 16.44 67.46
11Niclas Kahlbom Roma IF 46 16.39 66.78
12 Andreas Herlitz Roma IF 44 16.31 66.33
13Håkan Jacobsson Lk Dark Hors 59 19.07 64.74
14 Sebastian Pollak 26 16.09 63.16
15 Tomas Nyberg P18 IK 58 19.59 61.38
16 Lars Olofsson P18 IK 55 19.52 60.12
17 Magnus Frank P18 IK 61 21.10 59.58
18 Ove Nilsson 52 19.51 58.69
19 Henrik Eraybar 49 19.39 57.89

Sammalagt efter tre deltävlingar;
1 Henrik Reintz Roma IF 47 80.90 82.31 81.88 245.09
2 Jonas Svensson P18 IK 54 68.83 70.10 69.40 208.33
3 Magnus Sundgren 38 68.31 69.96 68.53 206.80
4 Sebastian Pollak 26 63.82 67.75 63.16 194.7316  5 Håkan Jacobsson Lk Dark Hors 59 63.90 63.88 64.74 192.52                                                              6 Fred Grönwall Roma IF 37 84.39 .00 82.19 166.58                                                                        7 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 79.36 .00 79.40 158.76                                                                        8 Lars Hagberg P18 IK 71 .00 76.09 75.71 151.80

9 Peter Jacobsson P18 IK 56 70.30 73.81 .00 144.11
10 Tommy Öman Roma IF 34 .00 70.71 71.14 141.85
11 Richard Lövenborg Roma IF 42 71.97 69.78 .00 141.75
12 Karl Svantesson 44 68.00 .00 73.04 141.04
13 Ola Westerlund P18 IK 51 69.12 70.73 .00 139.85
14 Mika Lathi Roma IF 48 .00 66.65 67.46 134.11
15 Lars Olofsson P18 IK 55 .00 63.18 60.12 123.30
16 Tomas Nyberg P18 IK 58 .00 59.55 61.38 120.93
17 Ove Nilsson 52 59.92 .00 58.69 118.61
18 Henrik Beijer Roma IF 45 55.29 57.17 .00 112.46
19 Niklas Ödmann 54 .00 72.61 .00 72.61
20 Rasmus Lund 29 .00 .00 70.18 70.18
21 Hans Lyttkens P18 IK 61 68.59 .00 .00 68.59
22 Niclas Kahlbom Roma IF 46 .00 .00 66.78 66.78
23 Andreas Herlitz Roma IF 44 .00 .00 66.33 66.33
24 Håkan Lövendahl VOK 50 .00 63.28 .00 63.28
25 Magnus Frank P18 IK 61 .00 .00 59.58 59.58
26 Henrik Eraybar 49 .00 .00 57.89 57.89
27 Tomas Pettersson 48 56.46 .00 .00 56.46


KVINNOR


4000m

Plac Nr Deltagare Klubb å l- Tävlings- Prest.
der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
5 Lilly Wizen Roma IF 63 18.54 76.91
6 Åsa Edman Roma IF 56 18.14 74.28
7 Nettan Jacobsson Roma IF 59 19.47 70.46

Sammalagt efter 3 deltävlingar

V i n t e r c u p e n för Damer 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m 4000m Summa.
----------------------------------------------------------------------------
1 Lilly Wizen Roma IF 63 .00 77.83 76.91 154.74
2 Åsa Edman Roma IF 56 .00 73.53 74.28 147.81
3 Nettan Jacobsson Roma IF 59 .00 71.56 70.46 142.02
4 Anna Olsson Roma IF 37 63.24 .00 .00 63.24
5 Freja Stenlund 23 61.24 .00 .00 61.24

Ungdomar

4000m

Plac Nr Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
2 Wiliam Yttergren Roma IF 18 14.15 71.58


V i n t e r c u p e n för Ungdomar 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m 4000m Summa.
----------------------------------------------------------------------------
1 Wiliam Yttergren Roma IF 18 69.52 71.73 71.58 212.83
2 Hugo Beijer Roma IF 16 69.97 .00 .00 69.97

 

Andra deltävlingen är nu genomförd (3/2 2018)

Andra deltävlingen av Vintercupen har avgjorts på Terranovas gång och cyckelstigar.

Till följd av lite snö var underlaget bitvis halkigt vilket gjorde det vanskligt att löpa

avslappnat. I avsaknad av både Anton och Fred var segern ganska given. Henrik Reintz gjorde dock ett

bättre lopp an på 8 km varför han kan bli ett hot mot Fred om slutsegern.

I damklassen får Lilly hålla som favorit trots att hon missade 8 km.

Björn-Erik Franzén  

Resultat av vintercupen 2018-02-03
Distans 6000m
Plats Terranova Visby
Arrangör Roma IF
Tävlingsledare Rolf Jacobsson
Väder 0-1 grader plus, uppehållsväder, växlande 

Plac Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
der resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Henrik Reintz Roma IF 47 20.56 82.31
2 Lars Hagberg P18 IK 71 28.24 76.09
3 Peter Jacobsson P18 IK 56 25.06 73.81
4 Niklas Ödmann 54 25.05 72.61
5 Karl Svantesson 44 23.28 71.79
6 Oscar O Bergmark Roma IF 20 21.59 71.57
7 Ola Westerlund P18 IK 51 25.08 70.73
8 Tommy Öman Roma IF 34 22.15 70.71
9 Jonas Svensson P18 IK 54 25.59 70.10
10 Magnus Sundgren 38 23.02 69.96
11 Richard Lövenborg Roma IF 42 23.48 69.78
12 Mika Lathi Roma IF 48 26.03 66.65
13 Håkan Jacobsson Löpkl Dark Ho59 29.47 63.88
14 Håkan Lövendahl VOK 50 27.52 63.28
15 Sebastian Pollak 26 24.52 63.27
16 Lars Olofsson P18 IK 55 29.04 63.18
17 Tomas Nyberg P18 IK 58 31.40 59.55
18 Henrik Beijer Roma IF 45 29.41 57.17

V i n t e r c u p e n för Herrar 2018
Plac Deltagare Klubb Ålder Grenar
8000m 6000m Sammanlagt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Henrik Reintz Roma IF 47 80.90 82.31 163.21
2 Peter Jacobsson P18 IK 56 70.30 73.81 144.11
3 Richard Lövenborg Roma IF 42 71.97 69.78 141.75
4 Ola Westerlund P18 IK 51 69.12 70.73 139.85
5 Karl Svantesson 44 68.00 71.79 139.79
6 Jonas Svensson P18 IK 54 68.83 70.10 138.93
7 Magnus Sundgren 38 68.31 69.96 138.27
8 Håkan Jacobsson Löpkl Dark Ho 59 63.90 63.88 127.78
9 Sebastian Pollak 26 63.82 63.27 127.09
10 Fred Grönwall Roma IF 37 84.39 .00 84.39
11 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 79.36 .00 79.36
12 Lars Hagberg P18 IK 71 .00 76.09 76.09
13 Niklas Ödmann 54 .00 72.61 72.61
14 Oscar O Bergmark Roma IF 20 .00 71.57 71.57
15 Tommy Öman Roma IF 34 .00 70.71 70.71
16 Hans Lyttkens P18 IK 61 68.59 .00 68.59
17 Mika Lathi Roma IF 48 .00 66.65 66.65
18 Håkan Lövendahl VOK 50 .00 63.28 63.28
19 Lars Olofsson P18 IK 55 .00 63.18 63.18
20 Ove Nilsson 52 59.92 .00 59.92
21 Tomas Nyberg P18 IK 58 .00 59.55 59.55
22 Tomas Pettersson 48 56.46 .00 56.46
23 Henrik Beijer Roma IF 45 55.29 .00 55.29

KVINNOR

6000m

Plac Nr Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
                                         der Resultat (%)
----------------------------------------------------------------
1 Lilly Wizen Roma IF 63 28.37 77.83
2 Åsa Edman Roma IF 56 28.15 73.53
3 Nettan Jacobsson Roma IF 59 29.52 71.56
4 Cecilia Gardell Roma IF 35 30.05 58.33

V i n t e r c u p e n för Damer 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m Summa.
---------------------------------------------------------------
1 Lilly Wizen Roma IF 63 .00 77.83 77.83
2 Åsa Edman Roma IF 56 .00 73.53 73.53
3 Nettan Jacobsson Roma IF 59 .00 71.56 71.56
4 Anna Olsson Roma IF 37 63.24 .00 63.24
5 Freja Stenlund 23 61.24 .00 61.24

Ungdomar under 20 år

6000m

Plac Deltagare Klubb ål- Tävlings- Prest.
                                    der resultat (%)
---------------------------------------------------------------
1 Wiliam Yttergren Roma IF 18 23.50 66.01

V i n t e r c u p e n för Ungdomar 2018
Plac Deltagare Klubb ålder Grenar
8000m 6000m Summa.
---------------------------------------------------------------
1 Wiliam Yttergren Roma IF 18 69.52 66.01 135.53
2 Hugo Beijer Roma IF 16 69.97 .00 69.97

 

 

Hej alla idrottsintresserade,

Upptakten på Vintercupen 2018 bestod lördag den 20/1 i löpning 8 km.

Tävlingen genomfördes av 19 löpare varav två kvinnliga. Barnklassen hade två

medverkande. Dessa Sporrade varandra under 750 m på isigt underlag.

På herrsidan nådde Fred Grönvall ett osedvanligt gott resultat genom att prestera

84,39 %. Det är troligen det bästa någon presterat på den längsta banan under tävlingens

26 åriga historia.

Överlag gjordes mycket goda resultat trots det halkiga underlaget. Alla är beredda med dubb under skorna idag.

Banan sprangs 3 varv plus 344 m enligt tradition.

Vintercupen flyttade 1992 från travbanan till Terranova och har alltsedan dess huserat på gångvägarna runt bostadsområdet

för att avsluta med resultatberäkning och fika i skolans matsal.

Efter att IK Tjelvar trappat ned sin verksamhet har Roma IF tagit över och fört traditionen vidare under ledning av

Rolf Jacobsson.

 

Mvh

 

Björn-Erik Franzén

Resultat från Vintercupen 2018, deltävling 1 20/1/2018
Arrangör; Roma IF
Tävlingsplats; Terranova Visby
Tävlingsledare; Rolf Jacobsson
Väder; 0- -2 grader C, vindstilla Halvmulet.

Bana; Gångstigar runt villaområdet. Banlängd 2552 m

 

KVINNOR


8000 m

Plac Deltagare Klubb ål- Tävlings-
der resultat
--------------------------------------------------------
1 Anna Olsson Roma IF 37 38.10 63.24
2 Freja Stenlund 23 38.37 61.24

Män
---------------------------------------------------------------------------------
1 Fred Grönwall Roma IF 37 25.36.0 84.39
2 Henrik Reintz Roma IF 47 28.43.0 80.90
3 Tomas Ängshmamar Roma IF 48 29.30.0 79.36
4 Rikard Lövenberg 42 31.06.0 71.97
5 Peter Jacobsson 56 35.34.0 70.30
6 Ola Westerlund P18 IK 51 34.41.0 69.12
7 Wiliam Yttergren Roma IF 19 31.05.0 69.06
8 Jonas Svensson P18 IK 54 35.42.0 68.83
9 Hans Lyttkens P18 IK 61 38.10.0 68.59
10 Magnus Sundgren 38 31.51.0 68.31
11 Hugo Beijer P18 IK 19 31.27.0 68.26
12 Karl Svantesson 44 33.24.0 68.00
13 Håkan Jacobsson 59 35.34.0 63.90
14 Sebastian Pollak 26 33.24.0 63.82

Uppdaterad: 10 MAR 2018 14:24 Skribent: Björn-Erik Franzén
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Gotlands Friidrottsförbund
Box 1030
621 21 Visby

Besöksadress:
Färjeleden 5
621 58 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info