Hoppa till sidans innehåll

Jämtland-Härjedalen tog hem en silverpokal


NLM 300mh 2-26 aug 2012NLM medalj 25-26 aug 2012

Prisutdelning 300mh F14 1.a Emelie Nyman-Wänseth, 3:a Anna Engeli

Det blev 566 poäng och sammanlagt 34st individuella medaljer!!!

Dessutom en massa fina topp-10 placeringar.

Vann gjorde Norrbotten och trea blev Västerbotten.

Medaljerna fördelade sig:

  • Johan Stenlund, Ögif:    2 ’a 600 m - 1.44,35

                                             2’a Spjut – 27,49

  • Robin Forsberg, Ögif      3’a 1500 m – 5.27,

                                              2’a 200 mh – 35,80

  • Johan Alsing, Ögif          2’a Höjd – 1,35

                                              3’a Tresteg – 9,70

  • Simon Alsing, Ögif          3’a Höjd – 1,29
  • Elin Backlund, Marieby    2’a 200 m – 28,88

                                               1’a 80 m – 11,39 Norrlandsmästarinna                          

                                               2’a 60 mh – 10,79

                                               1’a Längd – 4,73   Norrlandsmästarinna                 

  • Sanna Pettersson, Ögif     2’a 600 m – 1.55,33

                                                1’a Höjd – 1,49  Norrlandsmästarinna                  

  • Fanny Jonsson, TIF     3’a Stav – 1,62

                                           1’a Spjut – 23,71 Norrlandsmästarinna                     

  • Cani Machmoud, Marieby    1’a Kula – 10,25 Norrlandsmästarinna                        
  • Maria Granrud Aune,    2’a Kula – 9,73

         Marieby                        1’a Diskus – 28,88 Norrlandsmästarinna                      

                                             1’a Slägga – 34,35 Norrlandsmästarinna                    

                                             3’a Spjut – 21,66

  • Karolina Svensson, Marieby   2’a Diskus – 21,82
  • Emelie Nyman Wänseth, ÖGIF   1’a 100 m – 13,10 Norrlandsmästarinna                    

                                                        1’a 300 mh – 45,90 Norrlandsmästarinna                

                                                        1’a Längd – 5,36 Norrlandsmästarinna                         

                                                        1’a 80 mh – 12,63 Norrlandsmästarinna                   

                                                        1’a Spjut – 33,25 Norrlandsmästarinna                      

  • Anna Engelin, Ögif    1’a 800 m – 2.34,69 Norrlandsmästarinna                                                 3´a 300 mh - 50,72

                                         2´a Stav - 2,02

 

  • Lydia Håkansson, Ögif     3’a 800 m – 2.39,30
  • Mariell Bodin, Vemhån     2’a Höjd – 1,45

                                               3’a Längd – 4,62

                                               3’a Tresteg – 9,46

  • Frida Jonsson, TIF           3’a Stav – 1,92

 

Plus en tredjeplats i stafettlaget, 8x200m,

Bestående av Johan Stenlund, Elin Backlund, Robin Forsberg, Sanna Pettersson, Emelie Nyman Wänseth, Anna Engelin, Linnéa Carpenter och Mariell Bodin.

Hela resultatlistan finner ni under Tävlingar/Resultat

Uppdaterad: 07 JUN 2016 16:23
Skribent: Annika Östlund

Postadress:
Jämtland-Härjedalens Friidrottsförbund
Gunder Häggs Väg 13
831 52 Östersund

Kontakt:
Tel: 063-12 28 30
Fax: 063-13 02 11
E-post: This is a mailto link

Se all info