Hoppa till sidans innehåll

14 guld till länet vid veteran-SM i friidrott!


Vid årets VSM i Uddevalla med närmare 600 deltagare från 35 till 96 år tävlande i 5-årsklasser deltog 8 aktiva från Jämtland-Härjedalen. Bäst lyckades Ragunda välmeriterade Östen Edlund med tre guld (M80 diskus, slägga och vikt) och ett silver i kula samt Trångsvikens Gun Eriksson med två guld i K70 400 och 800 m samt silver på 1500 m. Totalt blev det fem guld, tre silver och sex brons till distriktets aktiva. Övriga medaljer togs av Trångsvikens sprinter Uno Niklasson (silver+guld i M70), Gerd Eriksson två brons i K70, Majbritt Karlsson brons i K60 samt Ragundas Ingbritt Edlund två brons i K75.

Ende härjedalingen, Vemhåns eldsjäl Kenneth Westfält, nådde som bäst en 4:e plats i M50 höjd. Många tidigare meriterade friidrottare deltog också på detta det största VSM:et någonsin.Tävlingens kanske främsta resultat uppnåddes av Mattias Sunneborn i M45 som noterade utmärkta 49.96 på 400 meter och 55.20 på 400 m häck. /Johan Norberg

Uddevalla 24-26/7, VSM i friidrott – lokala resultat

Män 50

100m

1)Dag Dacke, Märsta, 12.28

utslagen i försök: Kenneth Westfält, Vemhån, 13.84

200m

1)Dag Dacke, Märsta, 25.37

utslagen i försök: Kenneth Westfält, Vemhån, 28.82

800m

1)Dan Kullman, Stockholms FTF, 2.21.17

7)Johan Norberg, Trångsviken, 2.27.90

höjd

1)Anders Silén, Järvsö, 164

4)Kenneth Westfält, Vemhån, 146

kula 6.0 kg

1)Bo Johansson, Orient, 12.55

10)Kenneth Westfält, Vemhån, 10.10

diskus 1.5 kg

1)Erik Holmgren, Boo, 41.64

10)Kenneth Westfält, Vemhån, 27.50

 

Män 70

100m

1)Tage Isaksson, Ymer,13.87

3)Uno Niklasson, Trångsviken, 15.04

200m

1)Tage Isaksson, Ymer, 29.64

2)Uno Niklasson, Trångsviken, 32.89

 

Män 80

kula 3 kg

1)Bernhard Karlsson, Valö, 12.00

2)Östen Edlund, Ragunda, 11.94

diskus 1 kg

1)Östen Edlund, Ragunda,  38.81

2)Tor Trondset, Ösmo-Nynäs, 27.83

slägga 3 kg

1)Östen Edlund, Ragunda,  40.65

2)Tor Trondset, Ösmo-Nynäs, 32.15

viktkastning 5.45 kg

1)Östen Edlund, Ragunda, 16.69

2)Christen Ollson, Huddinge, 11.19

 

Kvinnor 60

kula 3 kg

1)Elisabeth Ekborg, Höör, 813

4)Majbritt Karlsson, Trångsviken, 624

diskus 1 kg

1)Marketta Korpi, Rånäs, 19.48

4)Majbritt Karlsson, Trångsviken, 10.55

viktkastning 5.45 kg

1)Marketta Korpi, Rånäs, 961

3)Majbritt Karlsson, Trångsviken, 693

 

Kvinnor 70

400m

1)Gun Eriksson, Trångsviken, 94.15

2)Eva Widelund, Iggesund, 94.66

3)Gerd Eriksson, Trångsviken, 95.70

800m

1)Gun Eriksson, Trångsviken, 3.43.43

3)Gerd Eriksson, Trångsviken, 3.57.27

1500m

1)Eva Widelund, Iggesund, 7.16.89

2)Gun Eriksson, Trångsviken, 7.42.36

4)Gerd Eriksson, Trångsviken, 8.16.94

 

Kvinnor 75

100m (3)

1)Kristina Carlsson, Studenterna, 18.99

3)Ingbritt Edlund, Ragunda, 21.75

diskus 0.75 kg (7)

1)Laila Hellström, Götlunda, 18.03

3)Ingbritt Edlund, Ragunda, 16.59

Uppdaterad: 04 SEP 2015 13:50
Skribent: Annika Östlund
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Jämtland-Härjedalens Friidrottsförbund
Gunder Häggs Väg 13
831 52 Östersund

Kontakt:
Tel: 063-12 28 30
Fax: 063-13 02 11
E-post: This is a mailto link

Se all info