Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2020


TÄVLINGSPROGRAM 2020

För friidrotten i Västernorrland justerat 2019-09-25           

Tävlingsprogrammet spikas i huvudsak av Medelpads FIF och Ångermanlands FIF:s respektive styrelser men uppdateringar görs fortlöpande. Utomhusprogrammet 2019 fastställs tidigast 2019-10-31. C=centrala programmet C = centralt sanktionerad tävling av Sv. Friidrottsförbundet eller IAAF D = distriktssanktionerad tävling

FEBRUARI
1-2 ISM-IJSM-IUSM mångkamp, Sollentuna, Turebergs FK
8-9 Norrlands 13-14 år, Umeå, Umedalens IF
9 Nordenkampen, FIN
22-23 ISM, Växjö, IFK Växjö
29-1 IJSM-IUSM17, Göteborg, Göteborgs FIF
MARS
7-8 IUSM15-16, Örebro, KFUM Örebro
13-15 IVM. Nanjing, CHN
14-15 Götalands 13-14 år, Göteborg, IFK Göteborg
15 Kraftmätningen 17 år, Sollentuna, Turebergs FK
21-22 Europacupen Kast, Leiria, POR
29 VM Halvmarathon, Gdynia, POL
MAJ
16 SM Halvmarathon, Göteborg, Göteborgs FIF
30 SM Marathon, Stockholm, Hässelby SK, Spårvägens FK
D Hägglundsjoggen, 5 km, Gullänget, Hägglunds IoFK
D Hägglundsjoggen, 5 km, Gullänget, Hägglunds IoFK
C Niklas Minne, Söderhamns IF, Söderhamn
D Kramfors Runt, 5,8 och 11,3 km, Kramforsalliansen, Kramfors
D NU-kastet, Timrå AIF, Timrå
D Hägglundsjoggen, 5 km, Gullänget, Hägglunds IoFK
D Sidsjöloppet, Int. Föreningen, Sundsvall
C Storsjöspelen, Östersunds GIF, Östersund
D Hägglundsjoggen, 5 km, Gullänget, Hägglunds IoFK
JUNI
6 Europacupen 10000m, London, GBR
11 SM-JSM22-VSM 10 km, Stockholm, Hässelby/Spårvägen
13-14 EST-FIN-SWE Mångkamp, Seinäjoki, FIN
13-14 JNM-UNM Mångkamp, Seinäjoki, FIN
C Niptrail, 12 och 33 km, Sollefteå GIF FIF, Sollefteå
D Hägglundsjoggen, 5 km, Gullänget, Hägglunds IoFK
C SAYO, Sollentuna, Turebergs FK
C Vårruset, Sundsvall, Sundsvalls OK
C Urskogsloppet, 19,7 km, Björna, Björna IF
C High Coast Ultra, Höga Kusten, High Coast Ultra
C Indalsledenloppet, Bispgården-Bergeforsen, För. Indalsledenloppet
C Mitt Norden Cup, Sundsvall, Sundsvalls FI
C Världsungdomsspelen, Göteborg, Örgryte IS
JULI
4 EM Bergslöpning, Cinfaes, POR
7-12 U20-VM, Nairobi, KEN
16-19 U18-EM, Rieti, ITA
31-9 OS, Tokyo, JPN
C Vingaspelen, Örnsköldsvik, IF Vingarna,
C Fortum spelen, Bollnäs, Bollnäs FIK
D Öbackalufsen, 1,6 och 5 km, Härnösand, Öbacka LK
C Gavlehovsspelen, Gävle, Gefle IF
C Broloppet, 5 och 10 km, Sollefteå, Sollefteå GIF FIF
C Öbackaspelen, Härnösand, Brännans FF
C Sundsvall Wind Sprint, Sundsvalls, Sundsvalls FI
AUGUSTI
1-2 Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen, DEN
9 Lag-USM, Tanumshede, Tanums IF
8-9 C NLM 13-14, 15- seniorer, Norrbotten (ort och datum ej klar)
14-16 Friidrotts-SM, Uppsala Upsala IF
21-23 JSM-USM17, Linköping, Linköpings GIF
26-30 EM, Paris, FRA
28-30 USM15-16, Norrköping, Tjalve IF Norrköping
C Höga Kusten Marathon, DM marathon, Nordingrå, Nordingrå SK
C Waplandsspelen, Trångsvikens IF, Krokom
C NU-spelen, Timrå AIF, Timrå
D IF Vingarnas KM, Örnsköldsvik, IF Vingarna
SEPTEMBER
C Tjejmilen, Hässelby SK, Spårvägens SK, Stockholm
5-6 C FIN-SWE, Tampere FIN
5-6 C FIN-SWE 17 år, Tampere FIN
5-6 C NLM 13-14, 15- seniorer, Norrbotten (ort och datum ej klar)
D Skol-DM, Ångermanland, Brännans FF, Härnösand
C Härnö Trail, 2,2, 9,7 och 22,2 km Öbacka LK, Härnösand
DECEMBER
13 EM Terräng Dublin-Fingal, IRL

 

Uppdaterad: 26 APR 2017 13:59 Skribent: Per Jutterström

Postadress:
Medelpads Friidrottsförbund
c/o Per Jutterström, Bryggargränd 3A lgh 1003
862 31 Kvissleby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info