Hoppa till sidans innehåll

2008


Mästerskapstävlingar och rekord 2008

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 13 december (Östansjö SK)

Vinterspelen i Örebro 6 december (Glanshammars IF)

Diplom-Is-spelen i Örebro 30 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Kilsbergsleden i Örebro 1 november (Örebro AIK)

Karlslundsloppet i Örebro 19 oktober (Karlslunds IF)

DM i terränglöpning i Hällefors 11 oktober (Hällefors LK)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 21 september (Pålsboda GoIF)

Nordeamästerskapen i Karlskoga 13-14 september
Närkesmedaljörer:
P14 längd: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 5.57
P13 stav: 2) Joar Thyresson, Stocksäter 2.57
P13 diskus: 3) Carl Gustafsson, Tived 35.51
F14 stav: 2) Jessica Nilsson, KFUM Örebro 2.63
F13 80 m: 3) Emma Schagerström, KFUM Örebro 10.81
F13 1500 m: 2) Lisa Bergdahl, Glanshammar 5.08.39
F13 stav: 3) Emma Ronquist, Glanshammar 2.13
F13 spjut: 2) Julia Ortheden, KFUM Örebro 33.63

Norasjön Runt 13 september (IFK Nora)

JNM22 i Tammerfors, Finland 6-7 september
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.59

Örebrogalan 6-7 september, löpningar, hopp/kast (KFUM Örebro)

Hjulsjöjoggen 6 september (Hjulsjö Byförening LK)

Stripastafetten 30 augusti (Storådalens SK)

Finnkampen i Helsingfors 29-30 augusti
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.58
Kvinnor 100 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 11.77
Pojkar 1500 m hinder: 1) Simon Sveder, Hällefors 4.16.83
Pojkar höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.08
Flickor 200 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 24.95
Julia Skugge och Elin Östlund löpte även 4x100 m i de segrande svenska lagen för kvinnor och flickor.

Å-stadsloppet och DM/VDM i halvmarathon i Örebro 23 augusti (KFUM Örebro)
DM män: 1) Erik Anfält, Örebro AIK 1.16.26  2) Ulf Hallmén, Hagaby 1.18.01  3) Dan Bäck, Kumla 1.18.37
DM kvinnor: 1) Åsa Höög, Kumla 1.23.13  2) Carolina örnefur, Örebro AIK 1.41.06  3) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.43.36
M35: 1) Tomas Fridh, Stocksäter 1.20.15
M40: 1) Ulf Hallmén 1.18.01
M45: 1) Anders Malmstigen, Glanshammar 1.34.20
M50: 1) Peter Comét, Nora 1.32.40
M55: 1) Bengt Nilsson, Sköllersta 1.42.01
M60: 1) Anders Jansson, Storådalen 1.35.31
M65: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.48.10
M70: 1) Sven Andersson, Östansjö 2.21.59
K35: 1) Åsa Höög 1.23.13
K40: 1) Marie dasler, Start 1.45.27
K45: 1) Leila Backlund, Storådalen 1.47.37
K55: 1) Iren Gottmarsson 1.43.36
K65: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 1.48.34

Bergavallskampen i Fjugesta 23 augusti (Fjugesta IF)

Blodomloppet i Örebro 21 augusti (IF Start)

Ungdoms-DM i Glanshammar 16-17 augusti (Glanshammars IF)

Östansjöloppet 16 augusti (Östansjö SK)

Ungdoms-SM i Täby 8-10 augusti
P16 100 m: 5) Hugo Jansson, Glanshammar 11.58
P16 1500 m: 4) Albin Olausson, Åsbro 4.12.47
P16 3000 m: 2) Albin Olausson 9.13.55
P16 2000 m hinder: 2) Albin Olausson
P16 stav: 2) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.02
P16 längd: 2) Hugo Jansson 6.86
P15 300 m häck: 5) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 41.96
P15 höjd: 5) Oskar Norström, Stocksäter 1.78
P15 stav: 1) Oskar Norström 4.05  3) Axel Frisén, Stocksäter 3.81
F16 400 m: 3) Sandra Wagner, KFUM Örebro 58.37
F16 stav: 3) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.43
F15 slägga: 4) Sara Berger, Mosjö 44.54

Junior-SM i Norrtälje 8-10 augusti
M22 tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.34
M22 slägga: 5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 53.14
P19 1500 m: 4) Tim Sundström, KFUM Örebro 4.00.24
P19 2000 m hinder: 5) Lars Drageryd, KFUM Örebro 6.34.38
P19 höjd: 4) Tim Brodin, KFUM Örebro 1.98
P17 3000 m: 3) Simon Sveder, Hällefors 9.06.41
P17 2000 m hinder: 2) Simon Sveder 6.21.91
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
P17 stav: 3) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.25
P17 kula: 7) Erik Sundlöf 14.45
P17 diskus: 6) Erik Sundlöf 42.71
K22 100 m: 2) Julia Skugge, Glanshammar 11.88 (försök 11.78)
F19 400 m: 3) Sofia Thorin, KFUM Örebro 55.25
F19 100 m häck: 2) Ellen Sääw, Stocksäter 14.61
F19 stav: 6) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.34
F19 slägga: 7) Joanna Nydén, Wedevåg 43.87
F17 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.16
F17 200 m: 1) Elin Östlund 24.82
F17 längd: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5.49
F17 tresteg: 5) Emma Göthlin, KFUM Örebro 11.08

DM-VDM 10000 m i Örebro 6 augusti (IF Spartacus och Örebro AIK)

SM i Västerås 1-3 augusti
Män 3000 m hinder: 8) Mattias Karlsson, Åsbro 10.05.99
Män höjd: 4) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.04
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.62
Kvinnor 100 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 11.90 (försök 11.79)  7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.12 (försök 12.07)
Kvinnor 800 m: 5) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.13.31 (försök 2.11.04)
Kvinnor 100 m häck: 7) Ellen Sääw, Stocksäter 15.05 (försök 14.71)
Kvinnor 400 m häck: 3) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 61.07 (försök 60.92)

Veteran-EM i Ljubljana, Slovenien 23 juli - 3 augusti
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 6.03
M55 längd: 4) Börje Nordin, Åsbro 5.51
M60 stav: 4) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20

TrICAmpsleken i Fjugesta 30 juni (Fjugesta IF)

VSM i Ystad 27-29 juni
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.35.85
M40 5000 m: 3) Göran Fagerström, Breven 16.45.70
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.52
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist 10.03
M45 slägga: 2) Torgny Lindkvist 32.02
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.64
M55 1500 M. 3) Tauno Mertala, Start 4.51.06
M55 5000 m: 1) Tauno Mertala 18.01.58
M55 10000 m: 1) Tauno Mertala 38.38.59
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
K55 200 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 32.59
K55 400 m: 1) Ann-Britt Eriksson 72.87

SSK-loppet i Guldsmedshyttan 28 juni (Storådalens SK)

DM 5000 m i Garphyttan 18 juni (IF Start)

Castorama (ungdom) i Fjugesta 16 juni (Fjugesta IF)

Kurts Tävling 1 och 2 i Hallsberg 8 och 14 juni (Stocksäters IF)

WIF-spelen i Vedevåg 8 juni (Wedevågs IF)

GIF-spelen i Glanshammar 6 juni (Glanshammars IF)

Stocksätersspelen i Hallsberg 1 juni (Stocksäters IF)

Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 31 maj (KFUM Örebro)

Grabbhalvan i Örebro 29 maj (NFIF)

Kopparbergsloppet 28 maj (Kopparbergs IF)

Hälleforsterrängen 24 maj (Hällefors LK)

Spartacusstafetten i Örebro 18 maj (IF Spartacus)

Wedevågloppet 10 maj (Wedevågs IF)

Terräng-SM i Växjö 3-4 maj
Närkesresultat bland de sex främsta:
P16 4000 m: 3) Albin Olausson, Åsbro 13.40
P17 4000 m: 6) Simon Sveder, Hällefors 13.24
M55 8000 m: 3) Tauno Mertala, Start 31.33
K35 4000 m: 1) Åsa Höög, Kumla 14.51
K45 4000 m: 5) Lotta Frenander, Start 17.02
K50 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 16.19

Kumla stadslopp 26 april (Kumla SF)

DM i terränglöpning i Nora 19 april (IFK Nora)

ÖAIK halvmarathon i Örebro 16 april (Örebro AIK)

Marsspelen i Örebro 5-6 april (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)

Startmilen i Örebro 5 april (IF Start)

Närkesserien, omgång 3 i Örebro 30 mars (NFIF)

Närkesserien, omgång 2 i Örebro 19 mars (NFIF)

Veteran-VM inomhus i Clermont-Ferrand, Frankrike 17-22 mars
M50 längd: 3) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.96

ISM i mångkamp i Göteborg 15-16 mars
P17 sjukamp: 5) Erik Sundlöf, Glanshammar 5342
P15 sjukamp: 2) Oskar Norström, Stocksäter 5574
F17 femkamp: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3983

Nordeamästerskapen i Västerås 15-16 mars
Närkesresultat bland de sex främsta: F14 höjd: 4) Ellen Franzén, Mosjö 1.50
F14 stav: 2) Jessica Nilsson, Fjugesta 2.63  5) Malin Gillman, Stocksäter 2.23   6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.23
F14 längd: 4) Ellen Franzén 4.88  5) Denise Sandell, Wedevåg 4.88
F14 tresteg: 4) Denise Sandell 10.21  6) Julia Gustafsson, Frövi 10.02
F13 60 m: 5) Lovisa Frykholm, Glanshammar 8.67  6) Emma Schagerström, KFUM Örebro 8.70
F13 200 m: 4) Emma Schagerström 28.33
F13 800 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.31.76
F13 60 m häck: 2) Emma Schagerström 10.18  4) Clara Bideby, Glanshammar 10.32
F13 stav: 5) Emma Ronquist, Glanshammar 1.73
F13 tresteg: 5) Lovisa Frykholm 9.39
P14 1000 m: 3) Petter Kroon, KFUM Örebro 2.58.17
P14 höjd: 1) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.71
P13 200 m: 4) Henrik Hultgren, KFUM Örebro 27.16
P13 höjd: 6) Carl Gustafsson, Tived 1.42
P13 kula: 4) Carl Gustafsson 9.89
Pojkar/flickor 8x200 m: 3) Närke 3.46.01

IUSM i Sätrahallen 8-9 mars
P16 1500 m: 2) Albin Olausson, Åsbro 4.16.59
P16 stav: 3) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 3.81
P16 längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 6.54
P15 60 m häck: 7) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 9.08
P15 stav: 1) Axel Frisén, Stocksäter 3.89  2) Oskar Norström, Stocksäter 3.84
F16 400 m: 2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 57.83  3) Helena Karlsson, Nora 57.84
F15 200 m: 2) Sara Jernfält, KFUM Örebro 26.44 (26.30 i semi)

IJSM i Eskilstuna 1-2 mars
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.00
P17 stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.38
P17 kula: 8) Erik Sundlöf 14.10
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.53 (7.51 i förs)
F19 60 m häck: 2) Ellen Sääw, Stocksäter 8.68
F19 stav: 7) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.47 (nytt distriktsrekord!)
F17 60 m: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.83 (7.75 i semi)
F17 60 m häck: 1) Elin Östlund 8.62  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.67
F17 höjd: 5) Emma Göthlin, KFUM Örebro 1.66
F17 längd: 3) Malin Eriksson 5.48
F17 tresteg: 8) Emma Göthlin 10.80
F17 kula: 8) Olivia Arle, KFUM Örebro 11.93

Kuliga Hoppgalan i Örebro 1 mars (KFUM Örebro - Mosjö FK)

IVNM i Reykjavik, Island 29 febr - 2 mars
M60 höjd: 2) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.40
M60 stav: 1) Anders Tollstern 3.30

ISM i Malmö 23-24 februari
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.46
Kvinnor 60 m häck: 3) Ellen Sääw, Stocksäter 8.56

Närkesserien, omgång 1 i Örebro 12 februari (NFIF)

IVSM i Huddinge 9-10 febrauri
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.62
M45 vikt: 2) Torgny Lindkvist 10.11
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.60
M55 800 m: 3) Sivert Lignell, Start 2.35.87
M55 1500 M. 1) Tauno Mertala, Start 4.50.96
M55 3000 m: 1) Tauno Mertala 10.23.33
M60 800 m: 2) Sture Bodare, Glanshammar 2.36.01
M60 1500 m: 3) Sture Bodare 5.30.59
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20

Inomhus-DM för ungdom och veteraner i Örebro 2-3 februari (Wedevågs IF)

FC-mästerskapen i Linköping 26-27 jan
Män 3000 m: 1) Per Sjögren, KFUM Örebro, 8.56,44
Män stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro, 3.15
Män längd: 2) Johan Stjernqvist, KFUM Örebro, 6.14  3) Gabriel Berg, KFUM Örebro, 5.96
P17 60 m: 2) Hugo Jansson, Glanshammar, 7.35
P17 60 m häck: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar, 9.16
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar, 1.95
P17 stav: 1) Per Drageryd, KFUM Örebro, 4.15
P17 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar, 6.32  3) Jakob Holm, Stocksäter, 5.43
P17 kula: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar, 13.80
P15 1000 m: 1) Petter Kroon, KFUM Örebro, 3.01.18
P15 höjd: 2) Robin Forsell, KFUM Örebro, 1,72  3) Oskar Norström, Stocksäter, 1,72
P15 stav: 1) Axel Frisén, Stocksäter, 3.65  2) Oskar Norström, Stocksäter, 3.65
P15 längd: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro, 5.47
P15 kula: 2) Robin Forsell, KFUM Örebro, 11.37
Kvinnor 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar, 7.54
Kvinnor 200 m: 3) Annelie Hulldin, Glanshammar, 27.77
Kvinnor 400 m: 3) Anna Wettler-89 KFUM Örebro, 63.83
Kvinnor 800 m: 3) Sandra Eriksson, Glanshammar, 2.48.38
Kvinnor stav: 1) Erika Drageryd, KFUM Örebro, 3.36
Kvinnor längd: 1) Sofie Sandberg, KFUM Örebro, 5.17
F17 200 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro, 26.06  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 27.22   3) Josefin Löf, KFUM Örebro, 27.84
F15 200 m: 1) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 26.47
F15 1000 m: 3) Louise Sundström, KFUM Örebro, 3.29.21
F17 60 m: 1) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 8.16
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro, 60.49  2) Helena Karlsson, Nora, 60.99
F17 höjd: 1) Emma Göthlin, KFUM Örebro, 1.61  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 1.58
F17 tresteg: 1) Emma Göthlin, KFUM Örebro, 11.29
F15 60 m: 2) Caroline Ståhl, KFUM Örebro, 8.18  3) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 8.32
F15 400 m: 1) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 62.06  3) Julia Blomberg, Mosjö, 69.71

Örebro Indoor Games 12-13 januari (KFUM Örebro) Löpningar  Hopp/kast

Uppdaterad: 10 APR 2019 08:51 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info