Hoppa till sidans innehåll

2009


Mästerskapstävlingar och rekord 2009

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 12 december (Östansjö SK)

Vinterspelen i Örebro 5 december (Glanshammars IF)

Diplom-Is-spelen i Örebro 29 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Kilsbergsleden i Örebro 31 oktober (Örebro AIK)

Karlslundsloppet i Örebro 18 oktober (Karlslunds IF)

DM-VDM i terräng i Svennevad 10 okt (Kvismaredalens IF/Svennevads IF)

Anna-loppet i Nora 4 oktober (IFK Nora)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 20 september (Pålsboda GoIF)

Onsdagstävling i Hallsberg 16 september (Stocksäters IF)

Nordeamästerskapen i Uppsala 12-13 september
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 1) Joar Thyresson, Stocksäter 3.07
P13 stav: 1) Jens Roslund, Stocksäter 2.77
P13 tresteg: 3) Jesper Frykholm, Glanshammar 9.77
F14 2000 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 6.58.54
F13 kula: 3) Jenny Nilsson, Fjugesta 12.00
F13 spjut: 2) Jenny Nilsson 29.83

Norasjön runt, DM halvmarathon, 12 september (IFK Nora)

Onsdagstävling i Hallsberg 9 september (Stocksäters IF)

Mångkamps-SM i Eskilstuna 5-6 september
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 tiokamp: 4) Joakim Andersson, Wedevåg 5349

Hjulsjöjoggen 5 september (Hjulsjö Byförening LK)

Närkesserien i Glanshammar 5 september (NFIF)

Onsdagstävling i Hallsberg 2 september (Stocksäters IF)

Örebrogalan 29-30 augusti (KFUM Örebro)

Sverige-Finland i Göteborg 29-30 augusti
Män höjd: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
Män tresteg: 5) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.54
Kvinnor 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 11.99
Kvinnor 400 m: 2) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 54.54
Kvinnor 4x100 m: 1) Sverige 45.09, Julia Skugge sträcka 4
Kvinnor 4x400 m: 1) Sverige 3.36.41, Sandra Wagner och Rebecca Högberg str 3-4
P17 2000 m hinder: 1) Albin Olausson, Åsbro 6.21.08
P17 längd: 3) Hugo Jansson, Glanshammar 6.90
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53.04
F17 4x400 m: 1) Sverige 3.49.14, Helena Karlsson, KFUM Örebro sträcka 1

Stripastafetten 29 augusti (Storådalens SK)

Bergavallskampen i Fjugesta 23 augusti (Fjugesta IF)

Nordiska juniorkampen i Vaasa, FIN 22-23 augusti
Höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.13

Veteran-SM i Norrtälje 21-23 augusti
Närkesmedaljörer:
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.29.83
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 9.21
M45 slägga: 2) Torgny Lindkvist 27.64
M55 1500 m: 3) Tauno Mertala, Start 5.04.88
M55 5000 m: 3) Tauno Mertala 18.24.27
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
M65 1500 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 5.43.18
M65 5000 m: 2) Jan Myrtorp 21.00.13
M65 10000 m: 3) Jan Myrtorp 44.39.22

Å-stadsloppet i Örebro 22 augusti (KFUM Örebro)

Blodomloppet i Örebro 20 augusti (IF Start)

Närkesserien i Örebro 18 augusti (NFIF)

Junior-SM i Karlskrona 14-16 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
P19 stav: 8) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.34
P17 3000 m: 1) Albin Olausson, Åsbro 8.57.91
P17 2000 m hinder: 1) Albin Olausson 6.07.45
P17 stav: 2) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.41
P17 längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 6.84
K22 100 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 11.81
K22 400 m: 2) Sofia Thorin, KFUM Örebro 55.92
K22 tresteg: 6) Sarah Vickman, KFUM Örebro 11.48
K22 diskus: 4) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 40.43
F19 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.08
F19 200 m: 3) Elin Östlund 24.71
F19 längd: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5.64  8) Elin Östlund 5.42
F19 spjut: 4) Olivia Arle, KFUM Örebro 37.35
F17 200 m: 2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 24.95 (försök 24.61)
F17 400 m: 1) Sandra Wagner 54.40  4) Helena Karlsson, KFUM Örebro 59.00
F17 800 m: 1) Sandra Wagner 2.09.26
F17 300 m häck: 3) Helena Karlsson 44.21

Ungdoms-SM i Växjö 14-16 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 300 m häck: 2) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 40.43
P16 höjd. 3) Oskar Norström, Stocksäter 1.89
P16 stav: 1) Oskar Norström 4.53  3) Axel Frisén, Stocksäter 4.10
P16 spjut: 3) Theodor Thor, KFUM Örebro 57.77
P15 300 m: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 37.67
P15 800 m: 8) Petter kroon, KFUM Örebro 2.11.58 (försök 2.08.98)
F16 100 m häck: 5) Ellen Hjort, KFUM Örebro 15.02
F15 300 m: 3) Ellen Mattsson, Stocksäter 41.75
F15 2000 m: 6) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 7.10.28
F15 stav: 6) Malin Gillman, Stocksäter 2.77  7) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.65
F15 tresteg: 8) Johanna Pettersson, KFUM Örebro 10.69
F15 spjut: 5) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 39.40 (kval 41,69)

Östansjöloppet 15 augusti (Östansjö SK)

DM 10000 m i Glanshammar 10 augusti (Glanshammars IF)

Veteran-VM i Lahti, FIN 28 juli - 8 augusti
M55 längd: 6) Börje Nordin, Åsbro 5.49

Stora SM i Malmö 1-3 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män 1500 m: 7) Per Sjögren, KFUM Örebro 3.55.04 (försök 3.51.87)
Män 5000 m: 7) Per Sjögren 14.30.27
Män höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.07
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.51
Män slägga: 8) Torbjörn Sörman, Wedevåg 57.30
Kvinnor 100 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 11.81
Kvinnor 200 m: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 25.02
Kvinnor 400 m: 1) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 53.01  2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53,34
Kvinnor 800 m: 6) Jenny Olsson, KFUM Örebro (ingen tid pga strömavbrott)
Kvinnor 400 m häck: 4) Rebecca Högberg 59.06

Dalenrundan i Brevens Bruk 26 juli (Brevens IF)

Ultraweekend i Hallsberg 25-26 juli (Östansjö SK)

Ungdoms-VM i Bressanone, ITA 8-12 juli
F17 400 m: 3) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53.52

Tricampsleken i Fjugesta 29 juni (Fjugesta IF)

SSK-loppet i Guldsmedshyttan 27 juni (Storådalens SK)

DM 5000 m i Karlskoga 17 juni (Karlskoga FIF)

Stocksätersspelen i Hallsberg 14 juni (Stocksäters IF)

Fröviloppet 13 juni (Frövi IK)

WIF-spelen i Vedevåg 7 juni (Wedevågs IF)

Nationaldagsvarvet i Fellingsbro 6 juni (Fellingsbro AIK)

Stjernsundsloppet i Askersund 6 juni (Åsbro GoIF)

Nordeakampen i Glanshammar 31 maj (Glanshammars IF)

Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 30 maj (Örebro Friidrott)

Grabbhalvan i Örebro 28 maj (NFIF)

Stafett-SM i Karlstad 23-24 maj
Alla närkesresultat:
Män 4x800 m: 5) KFUM Örebro (Jonathan Waern - Per Sjögren - Andreas Karlsson - Tim Sundström) 7.46.95
Män 4x1500 m: 5) KFUM Örebro (Jonathan Waern - Patrik Persson - Lars Drageryd - Per Sjögren) 17.05.46
M22 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Sebastian Johansson - Andreas Karlsson - Tim Sundström) 6.02.29
Kvinnor 4x400 m: 4) KFUM Örebro (Sandra Wagner - Helena Karlsson - Sofia Thorin - Rebecca Högberg) 3.48.93
F19 1000 m försök: KFUM Örebro (Emma Johansson - Emelie Forsell - Malin Eriksson - Elin Östlund) 2.22.58
F17 1000 m: 1) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sandra Barkestam - Sandra Wagner - Helena Karlsson) 2.17.23
F15 4x100 m försök: Mosjö FK (Petra Levtshuk - Louise Harker - Angelica Öhrn - Ellen Franzén) 53.71
F15 3x800 m: 4) Mosjö FK (Filippa Afzelius - Isabelle Carlsson-Pallin - Julia Blomberg)

Hälleforsterrängen 23 maj (Hällefors LK)

GIF-spelen i Glanshammar 21 maj (Glanshammars IF)

Kumla Stadslopp 9 maj (Kumla SF)

Wedevågloppet 2 maj (Wedevågs IF)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Stockholm 25-26 april
Alla närkesresultat:
Män 4000 m: 9) Per Sjögren, KFUM Örebro 11.31, 40) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 12.34, 42) Patrik Persson, KFUM Örebro 12.40, 50) Lars Drageryd, KFUM Örebro 13.14
Män 12000 m: 12) Per Sjögren 37.49, 26) Patrik Persson 39.50
M40 8000 m: 10) Fredrick Djupström, Glanshammar 27.48
M45 8000 m: 14) Ulf Eriksson, Hällefors 30.28
M22 6000 m: 23) Lars Drageryd 20.21
P19 4000 m: 24) Mohamed Abdullahi, KFUM Örebro 13.15, 52) Lukas Melander, KFUM Örebro 13.52
P17 4000 m: 3) Albin Olausson, Åsbro 12.36
P16 4000 m: 23) Alfred Wreeby, Mosjö 14.28
P15 4000 m: 17) Petter Kroon, KFUM Örebro 14.10
K40 4000 m: 7) Charlotte Nilsson, Start 15.52
K55 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 16.40
K22 4000 m: 10) Yvonne Persson, KFUM Örebro 16.04
F19 4000 m: 9) Pernilla Eriksson, Hällefors 14.52
F15 4000 m: 10) Filippa Afzelius, Mosjö 16.05, 11) Julia Blomberg, Mosjö 16.11, 12) Isabelle Carlsson Pallin, Mosjö 16.15. Seger i lagtävlingen för Mosjötjejerna!

Munkastigen Trailrun 25 april (Laxå OK)

DM-UDM-VDM i terräng i Glanshammar 19 april (Glanshammars IF

Örebro AIK Halvmarathon 15 april (Örebro AIK)

Marsspelen i Örebro 4-5 april (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)

Startmilen i Örebro 4 april (IF Start)

IVEM i Ancona, Italien 25-29 mars
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20

IUJSM i mångkamp i Västerås 14-15 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P15 sjukamp: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 5609
F19 femkamp: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3357
F15 femkamp: 8) Julia Gustafsson, Frövi 3637

Nordea Svealandsmästerskap i Eskilstuna 14-15 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 2) Joar Thyresson, Stocksäter 2.77
P14 tresteg: 3) Carl-Johan Renberg, KFUM Örebro 10.04
P13 200 m: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 27,0m
P13 Höjd: 1) Albin Lager, KFUM Örebro 1.56
P13 längd: 3) Anton Johansson 5.33
P13 kula: 3) Albin Lager 13.01
F14 1000 m: 2) Lisa Bergdahl, Glanshammar 3.08.60
F14 stav: 3) Emma Ronquist, Glanshammar 2.13
F13 tresteg: 2) Julia Nygård, Nora 10.54
F13 kula: 3) Jenny Nilsson, Fjugesta 11.96
Distriktspoäng: 1) Stockholm 1025  2) Uppland 842  3) Närke 541

JSM i Göteborg 7-8 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.09  5) Tim Brodin, KFUM Örebro 1.93
P19 stav: 4) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.44
P17 1500 m: 2) Albin Olausson, Åsbro 4.12.41
P17 stav: 2) Dennis Bergetoft, KFUM Örebro 4.17
P17 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar 6.66
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.52
F19 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.65 (semifinal 7.63)
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 58.38 (försök 57.46)  2) Helena Karlsson, KFUM Örebro 58.87
F17 60 m häck: 6) Sandra Barkestam, KFUM Örebro 9.10
F17 stav: 3) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.36

USM i Borås 7-8 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 400 m: 8) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 56.11 (försök 54.22)
P16 höjd: 1) Oskar Norström, Stocksäter 1.91
P16 stav: 2) Oskar Norström, Stocksäter 4.38
P15 1000 m: 8) Petter Kroon, KFUM Örebro 2.49.51 (försök 2.47.35)
P15 kula: 4) Robin Forsell, KFUM Örebro 13.86
F16 400 m: 3) Sara Jernfält, KFUM Örebro 58.43
F15 200 m: 5) Ellen Mattsson, Stocksäter 26.85
F15 stav: 7) Jessica Nilsson, Stocksäter 2.68
F15 stav: 8) Malin Gillman, Stocksäter 2.56

ISM i Bollnäs 28 febr - 1 mars
Närkesresultat:
Män 3000 m: 4) Per Sjögren, KFUM Örebro 8.23.51
Män höjd: 4) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.08
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.39
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 16.05
Män vikt: 5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 14.17
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.45
Kvinnor 60 m semifinal: Elin Östlund, KFUM Örebro 7.67
Kvinnor 400 m försök: Rebecca Högberg, KFUM Örebro 58.32,  Helena Karlsson, KFUM Örebro 58.69
Kvinnor 800 m: 4) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.12.25
Kvinnor 60 m häck försök: Malin Eriksson, KFUM Örebro 9.19
Kvinnor längd: 9) Sofie Sandberg, KFUM Örebro 5.53,  12) Malin Eriksson 5.30
Kvinnor 4x200 m: 4) KFUM Örebro 1.41.03 (Elin Östlund - Sandra Wagner - Sofia Thorin - Rebecca Högberg)

Kuliga Hoppgalan i Örebro 28 februari (KFUM Örebro - Mosjö FK)

IVSM i Huddinge 14-15 februari
Närkesmedaljörer:
K55 60 m: 2) Ingegerd Fredman, KFUM Örebro 9.66
K55 längd: 1) Ingegerd Fredman 3.73
M40 3000 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammars IF 9.33.48
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevågs IF 9.88
M50 200 m: 3) Lars Andersson, KFUM Örebro 28.15
M50 60 m häck: 2) Lars Andersson 10.82
M55 1500 m: 2) Tauno Mertala, IF Start 4.52.48
M55 3000 m: 2) Tauno Mertala 10.26.44
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.25
M65 1500 m: 3) Sture Bodare, Glanshammars IF 5.34.20

Inomhus-DM för ungdom och veteraner 31 jan - 1 febr (KFUM Örebro)

Örebro Indoor Games 10-11 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 08 APR 2019 20:47 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info