Hoppa till sidans innehåll

2010


Mästerskapstävlingar och rekord 2010

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 11 december (Östansjö SK)

Vinterspelen i Örebro 4 december (Glanshammars IF)

Triumfglass-spelen i Örebro 28 nov (Åsbro - Stocksäter - KFUM Örebro)

Kilsbergsleden i Örebro 6 november (Örebro AIK)

Karlslundsloppet i Örebro 24 oktober (Karlslunds IF)

DM i terränglöpning i Storå 16 oktober (Storådalens SK)

Hösttävlingar på Transtensvallen i Hallsberg 15-29 sept (Stocksäters IF)

Castorama i Örebro 18 och 25 september (KFUM Örebro)

Ungdoms-DM i slägga i Vedevåg 19 september (Wedevågs IF)

Nordeamästerskapen i Huddinge 11-12 september
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 2) Jens Roslund, Stocksäter 3.37
P14 längd: 2) William Bergenarp, Glanshammar 5.63
P14 tresteg: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 11.57
P14 4x100 m: 3) Närke (Anton Johansson, Jesper Frykholm, Jens Roslund, William Bergenarp)
F14 tresteg: 3) Julia Nygård, Nora 10.42
F13 80 m: 3) Anna Westher, KFUM Örebro 10.69

Norasjön Runt 11 september (IFK Nora)

Örebrogalan 4-5 september (KFUM Örebro)

Hjulsjöjoggen 4 september (Hjulsjö Byförening LK)

Resultattävling i Örebro 2 september (KFUM Örebro)

Nordiska 19-årskampen i Akureyri, Island 28-29 augusti
P19 1500 m: 3) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.12.46
F19 200 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 24.79

Å-stadsloppet i Örebro 28 augusti (KFUM Örebro)

Finland-Sverige i Helsingfors 27-28 augusti
Män höjd: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.17
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 16.21
Kvinnor 5000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 16.50.83
Kvinnor 4x400 m: 1) Sverige 3.37.48, Sandra Wagner, KFUM Örebro löpte sträcka 2

Ungdoms-DM i Garphyttan 24-25 augusti (NFIF)

Stora SM i Falun 19-22 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammars IF 2.19
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.67
Män tresteg: 1) Andreas Otterling 16.21
Män slägga: 7) Torbjörn Sörman, Wedevåg 57.74
Kvinnor 100 m: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.24
Kvinnor 400 m: 4) Sandra Wagner, KFUM Örebro 54.36
Kvinnor 5000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 16.59.56
Kvinnor 10000 m: 3) Karin Sennvall 34.56.72

Blodomloppet i Örebro 19 augusti (IF Start)

Östansjöloppet 14 augusti (Östansjö SK)

Junior-SM i Karlstad 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 1500 m: 1) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.02.09
P19 2000 m hinder: 2) Albin Olausson 5.58.28
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.15
P19 längd: 6) Hugo Jansson, Glanshammar 6.87
P17 1500 m: 7) Alfred Wreeby, Mosjö 4.25.36
P17 300 m häck: 4) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 40.54 (försök 40.26)
P17 stav: 4) Axel Frisén, Stocksäter 3.94
P17 spjut: 4) Theodor Thor, KFUM Örebro 57.18
K22 400 m: 4) Sofia Thorin, KFUM Örebro 57.92
F19 100 m: 6) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.36
F19 200 m: 4) Elin Östlund 25.18 (försök 25.09)  5) Sandra Wagner, KFUM Örebro 25.21 (försök 24.90)
F19 400 m: 1) Sandra Wagner 55.13
F19 800 m: 7) Helena Karlsson, KFUM Örebro 2.22.32 (försök 2.20.80)
F19 tresteg: 8) Malin Eriksson, KFUM Örebro 11.05
F19 spjut: 5) Olivia Didriksson, KFUM Örebro 35.80

Ungdoms-SM i Kil 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
F16 1500 m: 5) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 5.10.35  6) Julia Blomberg, Mosjö 5.25.64
F16 3000 m: 2) Isabelle Carlsson-Pallin 11.09.38  5) Julia Blomberg 12.04.24  6) Filippa Afzelius, Mosjö 12.19.63
F16 1500 m hinder: 4) Filippa Afzelius, Mosjö 5.51.44
F16 300 m häck: 1) Ellen Mattsson, Stocksäter 44.51
F16 stav: 4) Malin Gillman, Stocksäter 3.07  6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.67

DM 10000 m i Hallsberg 11 augusti (Stocksäters IF)

Stripastafetten 7 augusti (Storådalens SK)

Veteran-SM i Högby 6-8 augusti
Närkesmedaljörer:
M35 1500 m: 2) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 4.23.06
M35 5000 m: 1) Nicklas Källmén 16.13.69
M40 5000 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 16.35.29
M55 100 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 14.47
M55 1500 m: 3) Tauno Mertala, Start 5.13.10
M55 5000 m: 1) Tauno Mertala 18.29.87
M55 10000 m: 1) Tauno Mertala 38.36.75
M60 100 m: 1) Börje Nordin, Åsbro 13.47
M60 300 m häck: 1) Börje Nordin 51.94
M60 höjd: 2) Börje Nordin 1.38
M60 längd: 1) Börje Nordin 5.18
M60 kula: 3) Börje Nordin 11.67
M60 diskus: 3) Börje Nordin 40.32
M65 5000 m: 2) Jan Myrtorp, Brohyttan 21.40.93
M65 10000 m: 2) Jan Myrtorp 46.18.82
K40 100 m: 2) Monika Karlsson, Åsbro 14.15

Dalenrundan i Brevens Bruk 1 augusti (Brevens IF)

Veckans tävling i Glanshammar 27 juli (Glanshammars IF)

Junior-VM i Moncton, Canada 19-25 juli
P19 höjd (23/7): 7) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.17
F19 400 m försök (20/7): Sandra Wagner, KFUM Örebro 55.28

Veteran-EM i Nyiregyhaza, Ungern 15-24 juli
Alla närkesesultat:
M60 200 m försök (22/7): 2) Börje Nordin, Åsbro 27.75 (vind +0,1)
M60 200 m final (23/7): 8) Börje Nordin 27.76 (vind -0,4)
M60 längd (18/7): 1) Börje Nordin 5.32 (vind +1,1)
M60 stav (21/7): 5) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
M60 kula 5.0 (18/7): 16) Börje Nordin 11.07
M60 diskus 1.0 (17/7): 15) Börje Nordin 38.39

Kurts tävling i Hallsberg 14 och 21 juli (Stocksäters IF)

Viby Marathon 17 juli (Östansjö SK)

Semesterhalvmaran i Torp 3 juli (Kumla SF)

Resultattävling i Örebro 23-24 juni (KFUM Örebro)

DM 5000 m i Glanshammar 23 juni (Glanshammars IF)

Fröviloppet 19 juni (Frövi IK)

WIF-spelen i Vedevåg 13 juni (Wedevågs IF)

Fellingsbrovarvet 12 juni (Fellingsbro AIK)

Stocksätersspelen i Hallsberg 5 juni (Stocksäters IF)

SM i stafett i Norrtälje 29-30 maj
Alla närkesresultat:
Män 4x800 m: 4) KFUM Örebro (Tomas Bjurström - Albin Olausson - Tim Sundström - Andreas Karlsson) 7.45.90
M22 3x800 m: 4) KFUM Örebro (Tim Sundström - Albin Olausson - Andreas Karlsson) 5.50.52
Kvinnor 4x400 m: 3) KFUM Örebro (Ellen Hjort - Sofia Thorin - Sara Jernfält - Sandra Wagner) 3.57.34
F19 stafett 1000 m: 1) KFUM Örebro (Helena Karlsson - Malin Eriksson - Elin Östlund - Sandra Wagner) 2.16.17
F17 stafett 1000 m försöksheat: KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Ellen Hjort - Rebecca Andersson - Sara Jernfält) 2.24.22

Hälleforsterrängen 29 maj (Hällefors LK)

Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 29 maj (KFUM Örebro)

Grabbhalvan i Örebro 27 maj (Närkes Friidrottsförbund)

Nordeakampen kvaltävling i Glanshammar 23 maj (Glanshammars IF)

GIF-spelen i Glanshammar 13 maj (Glanshammars IF)

DM i terränglöpning i Odensbacken 5 maj (Kvismaredalens IF)

Wedevågloppet 1 maj (Wedevågs IF)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Borås 24-25 april
Alla närkesresultat:
Män 4000 m: 15) Per Sjögren, KFUM Örebro 12.19
Män 12000 m: 24) Per Sjögren 41.04
Kvinnor 4000 m: 18) Carina Persson, KFUM Örebro 16.42
Kvinnor 8000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 28.50  24) Yvonne Persson, KFUM Örebro 34.23  25) Carina Persson, KFUM Örebro 35.21
K22 4000 m: 18) Sofie Ljungberg, KFUM Örebro 17.27
P19 4000 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 12.38
P17 4000 m: 24) Alfred Wreeby, Mosjö 15.12
F16 4000 m: 9) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 16.42  11) Filippa Afzelius, Mosjö 16.50  12) Julia Blomberg, Mosjö 16.56
F15 4000 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 16.08
M35 8000 m: 9) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 28.32
M65 4000 m: 7) Jan Myrtorp, Brohyttan 17.59
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.15
K55 4000 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 17.35
K65 4000 m: 2) Catharina Wahlstedt, Start 23.36

Kumla Stadslopp 24 april (Kumla SF)

ÖAIK Halvmarathon i Örebro 14 april (Örebro AIK)

Startmilen i Örebro 10 april (IF Start)

Marsspelen i Örebro 27-28 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Nordea Svealandsmästerskap i Karlstad 20-21 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 1) Jens Roslund, Stocksäter 3.27
P14 kula: 3) Albin Lager, KFUM Örebro 12.32
P13 200 m: 2) William Gunnarsson, KFUM Örebro 27.25
P13 längd: 2) William Gunnarsson 5.16
P13 tresteg: 2) William Gunnarsson 11.08
P13 kula: 3) Linus Lindkvist, Wedevåg 10.84
F14 tresteg: 3) Julia Nygård, Nora 10.57
F13 60 m: 2) Anna Westher, KFUM Örebro 8.23
F13 200 m: 2) Anna Westher 27.05

Glanshammars IF:s KM 3000 m inomhus i Örebro 19 mars

Ungdomsserien, omgång 2, i Örebro 9 mars (NFIF)

Kuliga Hoppgalan i Örebro 6 mars (KFUM Örebro)

ISM i Sätra 27-28 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.19
Män tresteg: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.57
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.52  5) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.63
Kvinnor 200 m: 3) Elin Östlund 24.83 (24.81 i semifinal)
Kvinnor 4x200 m: 3) KFUM Örebro (Sofia Thorin - Helena Karlsson - Sandra Wagner - Elin Östlund) 1.42.38

IUSM i Norrköping 27-28 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 400 m: 1) Robin Forsell, KFUM Örebro 50.47
F16 1500 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 4.59.52  8) Julia Blomberg, Mosjö 5.18.85
F16 stav: 3) Malin Gillman, Stocksäter 3.12
F16 tresteg 7) Julia Gustafsson, Frövi 10.79
F15 1000 m: 5) Lisa Bergdahl, Glanshammar 3.05.98

IJSM i Malmö 20-21 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 1500 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.03.92
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.09
P19 stav: 7) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.28
P19 längd: 5) Hugo Jansson, Glanshammar 6.75
P17 60 m häck: 2) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 8.45
P17 stav: 2) Axel Frisén, Stocksäter 4.22
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.53
K22 400 m: 5) Sofia Thorin, KFUM Örebro 57.10
K22 1500 m: 7) Yvonne Persson, KFUM Örebro 5.03.58
F19 60 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.57
F19 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 55.65  7) Helena Karlsson, KFUM 58.75
F17 60 m: 8) Caroline Ståhl, KFUM Örebro 7.95 (7.88 i försöksheat)
F17 60 m häck: 3) Ellen Hjort, KFUM Örebro 8.87
F17 längd: 8) Rebecca Andersson, KFUM Örebro 5.24

IVSM i Bollnäs 13-14 februari
Närkesmedaljörer:
M35 60 m: 2) Håkan Persson, Stocksäter 7.68
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.26.55
M40 3000 m: 2) Fredrick Djupström 9.24,96
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 9.66
M55 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9.08
M60 kula: 3) Börje Nordin, Åsbro 12.27
M65 800 m: 1) Sture Bodare, Glanshammar 2.45.17
M65 1500 m: 2) Sture Bodare 5.34.77

Ungdomserien, omgång 1, i Örebro 19 januari (NFIF)

Örebro Indoor Games 9-10 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 08 APR 2019 16:28 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info