Hoppa till sidans innehåll

2011


Mästerskapstävlingar och rekord 2011

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 10 december (Östansjö SK)

Vinterspelen i Örebro 10 december (Glanshammars IF)

Triumfglass-spelen i Örebro 27 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Kilsbergsleden i Örebro 5 november (Örebro AIK)

DM i terränglöpning i Örebro 22 oktober (Almby IK)

Karlslundsloppet i Örebro 15 oktober (Karlslunds IF)

Å-stadsloppet i Örebro 8 oktober (KFUM Örebro)

Annaloppet i Nora 2 okt (IFK Nora)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 18 september (Pålsboda GoIF)

Nordeamästerskapen i Köping 17-18 september
Närkesmedaljörer:
F14 100 m: 2) Anna Westher, KFUM Örebro 12.96
F13 höjd: 3) Sabina Forsberg, Glanshammar 1.50
F13 stav: 3) Emilia Andersson, Stocksäter och Elin Domberg, KFUM Örebro 2.43
F13 längd: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 5.15
F13 tresteg: 2) Fanny Ernestam 10.82

Ungdoms-DM i Hallsberg 11 september (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)

Norasjön Runt 10 september (IFK Nora)

Finland-Sverige ungdom i Leppävaara 10 september
F17 spjut: 3) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 41.69

Finland-Sverige i Helsingfors 9-10 september
Män längd: 5) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.57
Män spjut: 4) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 77.07

Hjulsjöjoggen 3 september (Hjulsjö Byförening LK)

Örebrogalan mini 3 september (KFUM Örebro)

Stora JSM i Vellinge 26-28 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 1500 m: 7) Tim Sundström, KFUM Örebro 4.13.06
M22 stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.80
P19 1500 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.01.10
P19 5000 m: 7) Martin Regborn, KFUM Örebro 15.38.44
P19 stav: 4) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.57
P19 längd: 4) Hugo Jansson, Glanshammars IF 6.92
P19 spjut: 5) Teodor Thor, KFUM Örebro 59.17
P17 höjd: 7) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.78
K22 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11.99
K22 200 m: 2) Elin Östlund 24.21
K22 100 m häck: 5) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.74 (14.68 i heat)
K22 spjut: 5) Olivia Didriksson, KFUM Örebro 34.25
F17 3000 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 10.55.98
F17 1500 m hinder: 3) Isabelle Carlsson-Pallin 5.37.25
F17 300 m häck: 4) Ellen Mattsson, Stocksäter 45.25
F17 stav: 3) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 3.09
F17 kula: 8) Julia Gustafsson, KFUM Örebro 11.46
F17 spjut: 2) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 40.92

Stora USM i Ystad 26-28 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
F16 800 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.23.76
F16 1500 m: 3) Lisa Bergdahl 4.53.04

Östansjöloppet 27 augusti (Östansjö SK)

Blodomloppet i Örebro 18 augusti (IF Start)

Stripastafetten 13 augusti (Storådalens SK)

Stora SM i Gävle 11-14 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män 3000 m hinder: 7) Albin Olausson, KFUM Örebro 9.18.96
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.97
Män tresteg: 2) Andreas Otterling 16.53
Män spjut: 3) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 75.72
Kvinnor 100 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 12.04 (försök 11.97)
Kvinnor spjut: 7) Anna Pihlgren, KFUM Örebro 44.22

DM 10000 m i Glanshammar 10 augusti (Glanshammars IF)

Veteran-SM i Skellefteå 5-7 augusti
Närkesmedaljörer:
M70 800 m: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 3.03.88
M70 5000 m: 3) Jan Myrtorp 22.27.88
M70 10000 m: 2) Jan Myrtorp 47.47.49
K40 100 m: 2) Monika Karlsson, Åsbro 13.63
K40 80 m häck: 1) Monika Karlsson 12.48

Dalenrundan i Brevens Bruk 31 juli (Brevens IF)

Viby Marathon i Östansjö 16 juli (Östansjö SK)

Veckans tävling i Örebro 12 juli (KFUM Örebro)

Semesterhalvmaran i Torp 2 juli (Kumla SF)
DM-medaljörer:
Män: 1) Erik Anfält, ÖAIK 1.19.03  2) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 1.20.25  3) Fredrik Eliasson, Start 1.21.24
Kvinnor: 1) Mikaela Kemppi, ÖAIK 1.31.43  2) Lotta Lennartsson, Start 1.34.09  3) Helene Nilsson, Start 1.35.56
M35: 1) Erik Anfält 1.19.03  2) Nicklas Källmén 1.20.25  3) Fredrik Eliasson 1.21.24
M40: 1) Niklas Källenback, Glanshammar 1.35.49  2) Jonas Öhrn, Start 1.39.36  3) Sverker Thuresson, ÖAIK 1.41.22
M45: 1) Sören Forsberg, Start 1.27.38  Hans Persson, Glanshammar 1.30.32  Dag Sandblom, ÖAIK 1.41.09
M50: 1) Joakim Oskarsson, Nora 1.34.40  2) Jan Ermefjäll, ÖAIK 1.38.20
M55: 1) Peter Comét, Nora 1.44.30  2) Thomas Johansson, Almby 1.46.54  3) Ove Karasiak, Åsbro 1.51.07
M60: 1) K-G Agartsson, Östansjö 1.45.54  2) Tommy Andersson, Nora 1.47.55  3) Bengt Nilsson, Sköllersta 1.52.16
M65: 1) Gunnar Johansson, Åsbro 1.46.08  2) Sture Bodare, Glanshammar 1.58.26
M70: 1) Arne Evertsson, Storådalen 2.36.43
K35: 1) Mikaela Kemppi 1.31.43
K40: 1) Lotta Lennartsson 1.34.09
K45: 1) Helene Nilsson 1.35.56  2) Tina Forsberg, Storådalen 1.51.27
K50: 1) Carina Wahlström, Aspa 2.30.28  2) Anna-Lena Bergström, Nature Running 3.16.25
K65: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 2.00.00

DM 5000 m i Glanshammar 22 juni (IF Start)

Fröviloppet 18 juni (Frövi IK)

Fellingsbrovarvet 11 juni (Fellingsbro AIK)

Hälleforsterrängen 4 juni (Hällefors LK)

Stafett-SM i Växjö 2-3 juni
F19 4x100 m: 3) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sara Jernfält - Ellen Hjort - Sandra Wagner) 49.76
F19 stafett 1000 m: 1) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sara Jernfält - Rebecca Andersson - Sandra Wagner) 2.18.88

GIF-spelen i Glanshammar 2 juni (Glanshammars IF)

Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 29 maj (KFUM Örebro)

Stocksätersspelen i Hallsberg 29 maj (Stocksäters IF)

Grabbhalvan i Örebro 26 maj (NFIF)

Stjernsundsloppet i Askersund 14 maj (Åsbro GoIF)

Wedevågloppet 7 maj (Wedevågs IF)

Munkastigen trailrun 30 april (Laxå OK)

DM i terränglöpning i Odensbacken 30 april (Kvismaredalens IF)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Uppsala 16-17 april
Män 4000 m: 19) Per Sjögren, KFUM Örebro 12.36
M22 6000 m: 25) Lukas Melander, KFUM Örebro 21.36  26) Lars Drageryd, KFUM Örebro 21.43
F17 4000 m: 2) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 15.37
F16 4000 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 15.47
M55 8000 m: 1) Tauno Mertala, Start 31.49
M70 4000 m: 4) Jan Myrtorp, Brohyttan 19.07
K35 4000 m: 2) Antje Torstensson, KFUM Örebro 16.11  4) Gabriella Eliasson, Start 16.38
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.11
K45 4000 m: 3) Helene Nilsson, Start 16.06
K65 4000 m: 2) Catharina Wahlstedt, Start 23.09
K35-65 lag: 1) IF Start (Lotta Lennartsson, Helene Nilsson, Gabriella Eliasson) 47.55

Kumla Stadslopp 16 april (Kumla SF)

SM 100 km i Tibro 16 april
Män: 3) Sören Forsberg, Start 8.05.47  22) Hugo Liss, Storådalen 11.12.09

ÖAIK Halvmarathon i Örebro 6 april (Örebro AIK)

Startmilen i Örebro 2 april (IF Start)

Marsspelen i Örebro 26-27 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)

Nordea Svealandsmästerskap i Örebro 19-20 mars
Närkesmedaljörer:
P13 stav: 3) Mateusz Ostrowski, Wedevåg 2.42
F13 60 m: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 8.37
F13 stav: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.32
F13 längd: 3) Fanny Ernestam 5.00
F13 tresteg: 2) Fanny Ernestam 10.48

IVEM i Gent, Belgien 16-20 mars
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.30

IVSM i Karlskrona 5-6 mars
Närkesmedaljörer:
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.31
M45 vikt: 1) Torgny Lindkvist 9.78
M60 60 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 8.46
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
M60 längd: 2) Börje Nordin 5.29
M70 200 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 35.18
M70 3000 m: 2) Jan Myrtorp 13.46.30
K40 60 m häck: 1) Monika Karlsson, Åsbro 9.68

Kuliga Hoppgalan i Örebro 5 mars (KFUM Örebro)

ISM i Göteborg 26-27 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.28  6) Hugo Jansson, Glanshammar 7.11
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.57

IJSM i Sätra 19-20 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 stav: 5) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.61
P19 stav: 4) Oskar Norström, Stocksäter 4.65  5) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.43  7) Axel Frisén, Stocksäter 4.01
P19 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar 7.14
P17 400 m: 7) Petter Kronn, KFUM Örebro 54.33
P17 höjd: 5) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.87
P17 längd: 5) Robin Forsell, KFUM Örebro 6.19
K22 60 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.97
F19 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 56.91  8) Sara Jernfält, KFUM Örebro 63.06 (försök 60.47)
F17 400 m: 4) Ellen Mattsson, Stocksäter 59.84
F17 1500 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 4.57.90
F17 stav: 5) Malin Gillman, Stocksäter 3.17  6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 3.17
F17 tresteg: 8) Emma Bengtsson 10.28

IUSM i Huddinge 19-20 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P15 höjd: 7) Hampus Edqvist, KFUM Örebro 1.76
P15 längd: 7) William Bergenarp, Glanshammar 5.82
P15 stav: 5) Jens Roslund, Stocksäter 3.20
P15 tresteg: 5) Anton Johansson, KFUM Örebro 12.06
P15 kula: 2) Anton Johansson 14.59  3) Albin Lager, KFUM Örebro 14.38
F16 1500 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.58.13

Glanshammars IF:s öppna KM 3000 m i Örebro 18 februari

ISM mångkamp i Norrköping 12-13 februari
K22 femkamp: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3326 (sjua i KVINNOR)
M22 sjukamp: 6) Joakim Andersson, KFUM Örebro 3914
P19 sjukamp: 7) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4271
P15 sjukamp: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 3931

Örebro Indoor Games 15-16 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 08 APR 2019 13:19 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info