Hoppa till sidans innehåll

2012


Mästerskapstävlingar och rekord 2012

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 8 december (Östansjö SK)

Triumfglass-spelen i Örebro 25 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Vinterspelen i Örebro 17 november (Glanshammars IF)

Kilsbergsleden i Örebro 3 november (Örebro AIK)

DM i terränglöpning i Örebro 27 oktober (Almby IK)

Karlslundsloppet i Örebro 20 oktober (Karlslunds IF)

Å-stadsloppet i Örebro 13 oktober (KFUM Örebro)

DM/VDM 5000 m i Glanshammar 22 september (Glanshammars IF)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 16 september (Pålsboda GoIF)

SM i mångkamp i Huddinge 15-16 september
Män tiokamp: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7018

SM-JSM-USM i stafett i Södertälje 8-9 september
Män 4x400 m: 6) KFUM Örebro (Rasmus Carlsson, Jonathan Waern, Tim Sundström, Tomas Hultgren) 3.31.80
Män 4x800 m: 4) KFUM Örebro (Jonathan Waern, Albin Olausson, Tim Sundström, Tomas Hultgren) 7.56.52
M22 3x800 m: 2) KFUM Örebro (Linus Rosdal, Albin Olausson, Tomas Hultgren) 5.57.22
F19 stafett 1000 m: 4) KFUM Örebro (Caroline Ståhl, Ellen Hjort, Rebecca Andersson, Sara Jernfält) 2.25.80

Svealandsmästerskap för 13-14-åringar i Falun 8-9 september
Närkesmedaljörer:
P13 600 m: 1) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 1.41.01
P13 200 m häck: 2) Tobias Tranderyd 31.57
F14 100 m: 3) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13.36
F14 800 m: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.21.73
F14 2000 m: 3) Sabina Forsberg 7.01.07
F14 stav: 2) Elin Domberg, KFUM Örebro 2.83
F14 längd: 2) Fanny Ernestam 5.42
F14 tresteg: 1) Fanny Ernestam 11.67
F13 80 m: 2) Moa Seger, Glanshammar 10.84
F13 200 m: 2) Fanny Runheim, KFUM Örebro 26.90  3) Moa Seger 26.92
F13 60 m häck: 3) Linnea Nordlund, Nora 10.21
F13 200 m häck: 1) Fanny Runheim 30.14
F13 längd: 1) Fanny Runheim 5.28
F13 spjut: 3) Hanna Wahlström, Åsbro 33.80
F13 4x80 m: 3) Närke (Moa Seger, Linnea Nordlund, Fanny Runheim och Hanna Otterhed) 42.31

Norasjön Runt 8 september (IFK Nora)

Sverige-Finland i Göteborg 1-2 september
Män längd: 6) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.22
Kvinnor 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 11.87
Kvinnor 100 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.13
P17 diskus: 3) Albin Lager, KFUM Örebro 49.20

Hjulsjöjoggen 1 september (Hjulsjö Byförening LK)

Blodomloppet i Örebro 30 augusti (IF Start)

Östansjöloppet 25 augusti (Östansjö SK)

SM i Stockholm 24-26 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män stav: 6) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.89
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.46
Män spjut: 5) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 64.56
Kvinnor 100 m: 2) Julia Skugge, Glanshammar 11.84  7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.08
Kvinnor 100 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.13

The Run i Kvarntorp 18 augusti (Club Run Närke)

Stripastafetten 11 augusti (Storådalens SK)

JSM i Sollentuna 9-11 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 400 m: 7) Tomas Hultgren, KFUM Örebro 51.90
M22 5000 m: 5) Albin Olausson, KFUM Örebro 14.57.15
M22 2000 m hinder: 3) Albin Olausson 6.01.72
M22 stav: 3) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.87  4) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.81
M22 längd: 8) Hugo Jansson, Glanshammar 6.93
P17 3000 m: 7) Fredrik Regborn, Glanshammar 9.23.82
K22 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11.92
K22 100 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.02
K22 längd: 7) Malin Eriksson 5.46
F19 3000 m: 6) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 11.23.96
F19 stav: 3) Malin Gillman, Stocksäter 2.87
F17 800 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.20.13
F17 1500 m: 6) Lisa Bergdahl 5.01.73

USM i Upplands Väsby 9-11 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 3000 m: 5) Carl Valjus, Glanshammar 9.45.69
P16 kula: 4) Anton Johansson, KFUM Örebro 13.63
P16 diskus: 1) Albin Lager, KFUM Örebro 49.52
F15 300 m: 7) Anna Westher, KFUM Örebro 42.66

Veteran-SM i Kil 3-5 augusti
Närkesmedaljörer:
M40 spjut: 1) Vesa Rontti, Stocksäter 49.48
M45 diskus: 3) Jari Kuusisto, Hällefors 33.94
M65 5000 m: 3) Gunnar Johansson, Åsbro 21.12.04
M65 höjd: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.36
M65 stav: 1) Anders Tollstern 3.00
M70 400 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.19.02
M70 5000 m: 3) Jan Myrtorp 23.06.30
M70 10000 m: 3) Jan Myrtorp 50.10,0m
K35 800 m: 2) Erika Bergentz, KFUM Örebro 2.21.64
K35 1500 m: 2) Erika Bergentz 4.58.89
K35 10000 m: 2) Antje Torstensson, KFUM Örebro 42.19.31
K35 längd: 2) Susanna Runheim, KFUM Örebro 4.27
K40 1500 m: 1) Lotta Lennartsson, KFUM Örebro 4.55.41
K40 5000 m: 1) Lotta Lennartsson 18.24.84

Dalenrundan i Brevens Bruk 29 juli (Brevens IF)

Nordic Baltic Championships U23 i Jessheim, Norge 21-22 juli
Män stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.90

Viby Marathon i Östansjö 7 juli (Östansjö SK)

Semesterhalvmaran i Torp 30 juni (Kumla SF)

DM 10000 m 20 juni i Hallsberg (Stocksäters IF)

Örebro Ungdomsgala 16 juni (KFUM Örebro)

Fröviloppet 16 juni (Frövi IK)

Fellingsbrovarvet 9 juni (Fellingsbro AIK)

Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 3 juni (KFUM Örebro)

Stocksätersspelen i Hallsberg 3 juni (Stocksäters IF)

EST-SWE-FIN mångkamp i Viljandi, Estland 2-3 juni
Män tiokamp: 13) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 6115

Grabbhalvan i Örebro 31 maj (NFIF)

Hälleforsterrängen 26 maj (Hällefors LK)

Stjernsundsloppet i Askersund 19 maj (Åsbro GoIF)

GIF-spelen i Glanshammar 17 maj (Glanshammars IF)

Spartacusstafetten i Örebro 13 maj (IF Spartacus)

SM i halvmarathon (Göteborgsvarvet) i Göteborg 12 maj
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 1.19.00

VSM i halvmarathon (Kungsholmen Runt) i Stockholm 5 maj
K40: 1) Lotta Lennartsson, Start 1.23.46
K55: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 1.31.51
M60: 6) Thomas Tinfors, Glanshammar 1.33.31

Wedevågloppet 5 maj (Wedevågs IF)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Linköping 28-29 april
Kvinnor 4000 m: 17) Josefine Gerdevåg ,KFUM Örebro 14.38
Kvinnor 8000 m: 16) Josefine Gerdevåg 30.23
F19 4000 m: 7) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 15.49
F17 4000 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 15.58
K35 4000 m: 5) Antje Torstensson, KFUM Örebro 16.36
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.04  5) Marie Dasler, Start 17.28
K45 4000 m: 3) Helene Nilsson, Start 16.18
K55 4000 m: 4) Rose-Marie Enmalm, Start 17.10
K60 4000 m: 2) Susanne Malmqvist, Start 19.20
K70 4000 m: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 20.32
M60 4000 m: 7) Thomas Tinfors, Glanshammar 16.13
M70 4000 m: 6) Jan Myrtorp, Brohyttan19.30

ÖAIK Halvmarathon 25 april (Örebro AIK)

Kumla Stadslopp 21 april (Kumla SF)

DM i terränglöpning i Nora 14 april (IFK Nora)

Startmilen i Örebro 31 mars (IF Start)

Marsspelen i Örebro 24-25 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Sätra 24-25 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Mateusz Ostrowski, Wedevåg 2.59
P13 800 m: 3) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 2.24.34
P13 stav: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 2.29
F14 200 m: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 26.99
F14 höjd: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 1.53
F14 längd: 1) Fanny Ernestam 5.29
F14 tresteg: 1) Fanny Ernestam 11.28
F13 60 m: 3) Moa Seger, Glanshammar 8.42
F13 200 m: 2) Fanny Runheim, KFUM Örebro 27.40
F13 längd: 3) Fanny Runheim 4.95
F13 tresteg: 2) Fanny Runheim 10.21

Kuliga Hoppgalan i Örebro 17 mars (KFUM Örebro)

ISM i mångkamp i Göteborg 10-11 mars
Män sjukamp: 5) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4898

IJSM i Bollnäs 25-26 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 1500 m: 6) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.02.67
M22 stav: 3) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.49
M22 längd: 6) Adam Stålberg, KFUM Örebro 6.84
P19 höjd: 7) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.86
K22 60 M: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.60
K22 60 m häck: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.63
K22 längd: 5) Malin Eriksson 5.54  8) Elin Östlund 5.34
F17 1500 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.54.53

IUSM i Göteborg 25-26 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 tresteg: 4) Jesper Frykholm, Glanshammar 12.36
P16 kula: 5) Anton Johansson, KFUM Örebro 13.50
F15 60 m: 5) Anna Westher, KFUM Örebro 7.95
F15 200 m: 7) Anna Westher 26.69

ISM i Örebro 18-19 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män stav: 4) Dennis F-Bergetoft, KFUM Örebro 4.86  8) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.58
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.36  6) Adam Stålberg, KFUM Örebro 7.21
Män vikt: 8) Torbjörn Sörman, KFUM Örebro 16.42
Kvinnor 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.52 (sf 7.50)  4) Julia Skugge, Glanshammar 7.57
Kvinnor 200 m: 2) Elin Östlund 24.63
Kvinnor 60 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.56
Kvinnor 4x200 m: 6) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Malin Eriksson - Sara Jernfält - Elin Östlund) 1.42.64

IVSM i Huddinge 11-12 februari
Närkesmedaljörer:
M55 1500 m: 2) Tauno Mertala, Start 5.11.42
M55 3000 m: 2) Tauno Mertala 11.05.81
M60 3000 m: 3) Thomas Tinfors, Glanshammar 11.23.43
M65 höjd: 2) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.36
M70 60 m: 2) Jan Myrtorp, Brohyttan 10.43
M70 200 m: 2) Jan Myrtorp 35.25
M70 400 m: 2) Jan Myrtorp 81.22
M70 800 m: 1) Jan Myrtorp 3.04.78
K40 3000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 10.43.88
K40 60 m häck: 1) Monika Karlsson, Åsbro 9.69

För-SM i Örebro 4 februari (Närkealliansen)

Örebro Indoor Games 14-15 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 08 APR 2019 09:01 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info