Hoppa till sidans innehåll

2015


Mästerskapstävlingar och rekord 2015

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Närkes inneserie 1000 m i Örebro 16 december (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)

Lucialoppet i Vretstorp 12 december (Östansjö SK)

Triumfglass-spelen i Örebro 28 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)

Vinterspelen i Örebro 14 november (Glanshammars IF)

DM-VDM i terränglöpning i Ånnaboda 7 november (Örebro AIK)

Kilsbergsleden i Örebro 31 oktober (Örebro AIK)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Uddevalla 24-25 oktober
Män 12000 m: 16) Linus Rosdal, KFUM Örebro 39.11  18) Martin Regborn, KFUM Örebro 39.20
P16 4000 m: 6) Jack Karlsson, KFUM Örebro 13.28
K40 4000 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 14.51

Hostruset i Örebro 17 oktober (IF Start)

Å-stadsloppet i Örebro 10 oktober (KFUM Örebro)

Annaloppet i Nora 4 oktober (IFK Nora)

Karlslundsloppet i Örebro 3 oktober (Karlslunds IF)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 20 september (Pålsboda GoIF)

Sverige-Finland i Stockholm 12-13 september
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,90
Män spjut: 6) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 76,40
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,83
Kvinnor 100 m häck: 5) Malin Eriksson 14,03
Kvinnor 4x100 m: 1) Sverige (Elin Östlund sträcka 4)
F17 100 m: 3) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,32
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,69
F17 4x100 m: 1) Sverige (Fanny Runheim sträcka 2)

Norasjön Runt (VDM halvmarathon) 12 september (IFK Nora)

SM mångkamp i Gävle 5-6 september
Män tiokamp: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7125p
P15 åttakamp: 3) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4104p
F15 sexkamp: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3094p

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Falun 5-6 september
Närkesmedaljörer:
P14 1500 m hinder: 2) Melker Forsberg, Glanshammar 5.15,40  3) Gustaf Otterhed, KFUM Örebro 5.19,59
P14 tresteg: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 11,70
P13 600 m: 3) Wilhelm Bergentz, KFUM Örebro 1.39,12
P13 1500 m: 1) Wilhelm Bergentz 4.43,82
F13 200 m: 3) Klara Frih, Åsbro 27,67
F13 600 m: 1) Klara Frih 1.38,88
F13 Stav: 1) Emma Johansson, Stocksäter 3,00
F13 Längd 2) Klara Frih 5,12

VSM i femkamp i Huddinge 5 september
Närkesmedaljörer:
M35: 3) Erik Henrysson, Nora 2250p
M45: 3) Kolë Lleshi, Nora 2741p

Kilsbergen Trail Run i Ånnaboda 5 september (Nature Running)

Kilsbergskampen och ungdoms-DM i Garphyttan 29 augusti (Fjugesta IF)

Hjulsjöjoggen 29 augusti (Hjulsjö Byförening LK)

Östansjöloppet 22 augusti (Östansjö SK)

Junior-SM i Kalmar 21-23 augusti
M22 2000 m hinder: 4) Abshir Awees, KFUM Örebro 6.27,32
M22 höjd: 3) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,95
M22 spjut: 1) Theodor Thor, KFUM Örebro 67,17
P19 2000 m hinder: 5) William Fransson, KFUM Örebro 6.47,91
P19 längd: 6) Anton Östebo, Glanshammar 6,55
P17 400 m: 5) Andreas Führ, KFUM Örebro 51,97 (försök 51,35)
P17 1500 m: 7) Haben Kidane, Hällefors 4.15,93
P17 3000 m: 5) Haben Kidane 9.05,21 P17 höjd: 8) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1,81
F19 stav: 7) Fanny Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro
F17 stav: 2) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,32
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,64
F17 slägga: 8) Josefine Larsson, Glanshammar 44,04

Ungdoms-SM i Karlskrona 21-23 augusti
P16 800 m: 4) Jonathan Gustavsson, KFUM Örebro 2.02,42  6) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 2.05,29
P16 höjd: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,89
P16 stav: 2) Tom Johansson 3,98
P15 800 m: 3) Alexander Larsson, KFUM Örebro 2.04,26
P15 80 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 11,29
P15 stav: 3) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3,51  7) Jack Tranderyd, KFUM Örebro 2,93
P15 längd: 3) Gustav Karlsson 6,07
P15 slägga: 6) Tomas Johansson 42,04
F16 100 m: 1) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,22
F16 längd: 3) Fanny Runheim 5,54
F15 300 m häck: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 48,88
F15 stav: 6) Amanda Bollmann, KFUM Örebro 2,33
F15 längd: 7) Therese Knutsson, Glanshammar 5,01
F15 tresteg: 7) Therese Knutsson 10,38

Blodomloppet i Örebro 20 augusti (IF Start)

Örebro Ungdomsgala 15 augusti (KFUM Örebro)

DM 10000 m i Hallsberg 15 augusti (Stocksäters IF)

Stripastafetten i Guldsmedshyttan 8 augusti (Storådalens SK)

SM i Söderhamn 7-9 augusti
Män 1500 m: 5) Tim Sundström, KFUM Örebro 3.51,62 (försök 3.50,35)
Män 5000 m: 15) Martin Regborn, KFUM Örebro 15.11,14
Män höjd: 11) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,90
Män stav: 6) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,01  9) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4,77
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,79  11) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 6,83
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 78,32  9) Theodor Thor, KFUM Örebro 65,21
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,70
Kvinnor 5000 m: 8) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 17.01,28
Kvinnor 10000 m: 6) Josefin Gerdevåg 36.00,73
Kvinnor 100 m häck: 1) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14,13
Kvinnor längd: 10) Fanny Runheim, KFUM Örebro 5,72 (kval 5,84)

Käglanloppet i Fellingsbro 1 augusti (Fellingsbro AIK)

European Youth Olympic Festival i Tbilisi, GEO 27 juli - 1 aug
F16 100 m: 7) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,52 (försök 12,07)

Dalenrundan i Brevens Bruk 26 juli (Brevens IF)

VSM i Uddevalla 24-26 juli
Närkesmedaljörer:
K40 5000 m: 1) Gabriella Eliason, Start 19.34,06
M35 höjd: 3) Christian Brun, KFUM Örebro 1,70
M55 spjut: 2) Per Emion, KFUM Örebro 40,35
M60 800 m: 3) Tauno Mertala, Start 2.39,71

Ungdoms-VM i Cali, COL 15-17 juli
F17 tresteg: 5) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,98

Universiaden i Gwangju, KOR 8-12 juli
Män spjut: 12) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 73,77

Europacupen mångkamp i Inowroclaw, POL 4-5 juli
Män tiokamp: 17) Rasmus Karlsson, KFUM Örebro 7026p

Viby Marathon 4 juli (Östansjö SK)

Lag-EM Super League i Tjeboksary, RUS 20-21 juni
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,98

DM 5000 m i Glanshammar 17 juni (Glanshammars IF)

Fröviloppet 13 juni (Frövi IK)

Estland-Sverige-Finland mångkamp i Tartu, EST 6-7 juni
Män tiokamp: 8) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7263p

Fellingsbroloppet 6 juni (Fellingsbro AIK)

Stocksätersspelen i Hallsberg 6 juni (Stocksäters IF)

Fjugestaloppet 3 juni (Fjugesta IF)

SM i marathon i Stockholm 30 maj
Kvinnor: 4) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.49.57
Män: 5) Erik Anfält, Örebro AIK 2.28.09

The Run i Kvarntorp 25 maj (Kumla SF)

GIF-spelen i Glanshammar 23 maj (Glanshammars IF)

Vårruset i Örebro 20 maj (KFUM Örebro)

Grabbhalvan i Örebro 19 maj (KFUM Örebro)

Stafett-SM i Sollentuna 16-17 maj
Män 4x1500 m: 4) KFUM Örebro (William Fransson - Tim Sundström - Abshir Awees - Per Sjögren) 16.57,13
Kvinnor 3x1500 m: 3) KFUM Örebro (Erika Bergentz - Josefin Gerdevåg - Lisa Brorson) 14.58,07
P15 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Gustav Zetterlund - Jack Tranderyd - Alexander Larsson) 7.03,13
F15 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Maja Hagelvik - Jessica Persson - Hanna Säfström) 7.42,70

Hälleforsterrängen 16 maj (Hällefors LK)

Spartacusstafetten i Örebro 10 maj (IF Spartacus)

SM i halvmarathon i Stockholm 9 maj
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 1.17.48  5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 1.19.14.

DM-UDM-VDM terräng i Odensbacken 9 maj (Kvismaredalens IF)

Wedevågloppet 2 maj (Wedevågs IF)

Munkastigen Trailrun Olshammar-Laxå 25 april (Laxå OK)

Kumla Stadslopp 25 april (Kumla SF)

SM-milen i Malmö 18 april
Män: 14) Linus Rosdal, KFUM Örebro 31.08  18) Per Sjögren, KFUM Örebro 31.24
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 35.27
K22: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 39.46

ÖAIK Halvmarathon 15 april (Örebro AIK)

Startmilen i Örebro 28 mars (IF Start)

IEM för veteraner i Torun, POL 23-28 mars
K40 800 m: 2) Erika Bergentz, KFUM Örebro 2.20,94
K40 1500 m: 2) Erika Bergentz 4.36,61 (svenskt rekord K40)
M40 800 m: 13) Jonas Rosengren, KFUM Örebro 2.07,51
M40 1500 m: 11) Jonas Rosengren 4.20,95

Mars-spelen i Örebro 21-22 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Västerås 14-15 mars
Närkesmedaljörer:
P14 1000 m: 3) Melker Forsberg, Glanshammar 2.58,11
P14 tresteg: 2) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 11,63
F14 60 m: 3) Moa Eklundh, KFUM Örebro 8,05
F14 60 m häck: 3) Emily Capobianco, KFUM Örebro 9,48 (försök 9,38)
F14 längd: 3) Emily Capobianco 5,04

IUSM i Örebro 7-8 mars
P16 1500 m: 5) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 4.22,49 (försök 4.19,37)
P16 höjd: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,85  5) Robin Edqvist, KFUM Örebro 1,83
P16 stav: 2) Tom Johansson 4,02
P15 1000 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 2.46,25
P15 60 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 8,74
P15 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3,82  7) Jack Tranderyd, KFUM Ö-o 2,93
P15 längd: 2) Gustav Karlsson 6,04
P15 vikt: 4) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 14,35
F16 60 m: 8) Moa Seger, Glanshammar 7,95
F16 400 m: 2) Moa Seger 58,61
F15 höjd: 8) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 1,54
F15 stav: 2) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,57
F15 vikt: 4) Alice Nilsson, KFUM Örebro 14,05

IVSM i Borås 6-8 mars
Närkesmedaljörer:
K40 1500 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 4.41,87
K45 1500 m: 1) Lotta Lennartsson, KFUM Örebro 5.15,08

IEM i Praha, CZE 5-8 mars
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 8,06
Kvinnor 60 m heat 1: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,39  (sf3 7,42)

IJSM i Göteborg 28 februari - 1 mars
M22 1500 m: 4) Abshir Aweys, KFUM Örebro 4.07,79
M22 höjd: 5) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,96
P19 kula: 6) Anton Johansson, KFUM Örebro 15,26
P17 höjd: 7) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1,84 K22 1500 m: 6) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.49,81  8) Louise Sundström, KFUM Örebro 5.01,22
F19 1500 m: 8) Elina Andersson, KFUM Örebro 5.01,88
F17 60 m: 8) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 7,92 (försök 7,82)
F17 stav: 3) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,35
F17 längd: 1) Fanny Ernestam 5,73
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam 12,54
F17 vikt: 8) Josefine Larsson, Glanshammar 11,86

ISM i Sätra 21-22 februari
Män stav: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5.17  5) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.95
Kvinnor 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,41
Kvinnor 60 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8,57
Kvinnor tresteg: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,87

Tybblelundsspelen i Örebro 21 februari (KFUM Örebro)

Örebro Indoor Games 10-11 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 06 APR 2019 17:36 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info