Hoppa till sidans innehåll

2016


Mästerskapstävlingar och rekord 2016

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Närkes inneserie 1000 m i Örebro 14 december (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)

Lucialoppet i Vretstorp 10 december (Östansjö SK)

Triumfglass-spelen i Örebro 26 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)

Vinterspelen i Örebro 12 november (Glanshammars IF)

Kilsbergsleden i Örebro 5 november (Örebro AIK)

DM-VDM i terränglöpning i Åsbro 29 oktober (Åsbro GoIF)

SM-USM-VSM i terränglöpning i Västerås 22-23 oktober
Män 12000 m: 13) Linus Rosdal, KFUM Örebro 39.39  15) Martin Regborn, KFUM Örebro 39.53
Kvinor 8000 m: 13) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 30.55
P17 4000 m: 7) Jack Karlsson, KFUM Örebro 13.31
P15 4000 m: 7) Melker Forsberg, Glanshammar 14.10
F15 4000 m: 9) Lisa Hallmén, KFUM Örebro 16.57
M35 8000 m: 2) Per Sjögren, KFUM Örebro 27.20
M40 8000 m: 7) Fredrik Johnsson, Örebro AIK 29.28
M50 8000 m: 3) Göran Fagerström, Breven 30.21
K40 4000 m: 1) Erika Bergentz, Thoren 14.47  5) Gabriella Eliason, Start 16.14  6) Maria Eriksson, Start 16.54
K45 4000 m: 2) Anna Pettersson, Start 16.49  4) Marie Dasler, Start 17.27
K60 4000 m: 4) Rose-Marie Enmalm, Start 18.59  6) Susanne Malmqvist , Start 20.13
Lag K35-K70: 2) IF Start (Gabriella Eliason - Anna Pettersson - Maria Eriksson) 49.57

Å-stadsloppet i Örebro 15 oktober (KFUM Örebro)
Ej giltig kontrollmätning av halvmarathondistansen

Hostruset i Örebro 8 oktober (IF Start)

Anna-loppet i Nora 2 oktober (IFK Nora)

Karlslundsloppet i Örebro 1 oktober (Karlslunds IF)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 18 september (Pålsboda GoIF)

SM i mångkamp i Falun 10-11 september
F16 sjukamp: 3) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 4242p  7) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 3420p  9) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 3060p

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Visby 10-11 september
Närkesmedaljörer:
P14 2000 m: 2) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 6.25,06
P14 1500 m hinder: 1) Wilhelm Bergentz 5.03,89  3) Noha Olsson, KFUM Örebro 5.25,29
F14 80 m: 2) Klara Frih, Åsbro 10,59
F14 300 m: 2) Klara Frih 42,32
F14 800 m: 1) Klara Frih 2.23,03
F14 2000 m: 2) Klara Frih 7.02,82
F14 80 m häck: 3) Clara Bernhult, KFUM Örebro 12,76
F14 300 m häck: 1) Clara Bernhult 46,90
F13 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,59
F13 tresteg: 3) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,28
F13 kula: 3) Sanna Pernerdal, KFUM Örebro 11,78
F13 slägga: 2) Jennifer Axelsson 30,75

Norasjön Runt 10 september (IFK Nora)

Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 4 september (Nature Running)

Finland - Sverige i Tampere, FIN 3-4 september
Män spjut: 3) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 81,89
Kvinnor 100 m: 5) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,81
Kvinnor 4x100: Elin Östlund på sträcka 3 i Sveriges lag
Kvinnor tresteg: 6) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,43

Kilsbergskampen i Garphyttan 28 augusti (Fjugesta IF - Garphyttans IF)

Östansjöloppet 27 augusti (Östansjö SK)

SM i Sollentuna 26-28 augusti
Män diskus: 8) Albin Lager, KFUM Örebro 50,65
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 79,60  6) Theodor Thor, KFUM Örebro 69,80
Kvinnor 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,64
Kvinnor 200 m: 6) Elin Östlund 24,34 (försök 24,08)
Kvinnor 10000 m: 5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 35.12,16
Kvinnor 100 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 13,86
Kvinnor tresteg: 3) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,84

Blodomloppet i Örebro 25 augusti (IF Start)

DM-VDM 10000 m i Glanshammar 20 augusti (Glanshammars IF)

Stripastafetten 13 augusti (Storådalens SK)

USM i Vellinge 5-7 augusti
P16 400 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 52,74
P16 800 m: 5) Alexander Larsson 2.01,95
P16 1500 m: 8) Olle Tyrsmo, KFUM Örebro 4.38,49
P16 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4,08
P15 80 m: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 9,46
P15 1500 m hinder: 6) Melker Forsberg, Glanshammar 4.49,71
P15 stav: 4) Karl Johansson, Stocksäter 3,54  6) Erik Hanell, Stocksäter 3,47
P15 längd: 2) Rasmus Hugosson 6,40
P15 tresteg: 4) Rasmus Hugosson 12,99
F15 80 m: 5) Moa Eklundh, KFUM Örebro 10,26 (semi 10,17)
F15 längd: 8) Emily Capobianco, KFUM Örebro 5,12 (kval 5,37)

JSM i Hässleholm 5-7 augusti
M22 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 52,04
P17 800 m: 6) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 2.05,54 (försök 2.04,44)
P17 1500 m: 5) Michael Welday, Stocksäter 4.16,43  7) Jonatan Gustafsson 4.20,55
P17 höjd: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,93
P17 stav: 1) Tom Johansson 4,40
F19 800 m: 7) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.24,23 (försök 2.22,61)
F19 stav: 4) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,34
F17 kula: 4) Amanda Lejros, KFUM Örebro 13,76
F17 slägga: 6) Amanda Lejros 52,72

Dalenrundan i Brevens Bruk 31 juli (Brevens IF)

Semesterhalvmaran och Sommarmilen i Torp 23 juli (LK Gränslöst)

VSM i Söderhamn 22-24 juli
M40 höjd: 2) Christian Brun, KFUM Örebro 1,64
M45 800 m: 2) Rodney Hundermark, Nora 2.12,67
M45 1500 m: 2) Rodney Hundermark 4.46,24
M60 800 m: 2) Tauno Mertala, Start 2.39,03
M60 10000 m: 3) Tauno Mertala 43.49,90
M65 100 m: 2) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 15,08
K50 kula: 3) Katarina Bergdahl, Svillinge 9,43
K50 diskus: 1) Katarina Bergdahl 23,63

Viby Marathon, VSM, DM och VDM, i Östansjö 2 juli (Östansjö SK)

World Deaf Athletics Championships i Stara Zagora, Bulgarien 26 juni - 2 juli
Män spjut: 1) Theodor Thor, KFUM Örebro 62,08

DM-VDM 5000 m i Hallsberg 22 juni (Stocksäters IF)

Fröviloppet 18 juni (Frövi IK)

Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)

SM i Marathon 4 juni (Stockhom Marathon)
Män: 4) Erik Anfält, Örebro AIK 2.31.28
Kvinnor: 5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.50.03  9) Erica Lech, Örebro AIK 2.59.03  12) Erika Bergentz, KFUM Örebro 3.02.29

Stocksätersspelen i Hallsberg 4 juni (Stocksäters IF)

Fjugestaloppet 1 juni (Fjugesta IF)

Stafett-SM i Stockholm 28-29 maj
P17 3x800 m: 3) KFUM Örebro (Olle Tyrsmo - Tobias Tranderyd - Jonathan Gustafsson) 6.13,52
P15 4x80 m: 5) KFUM Örebro (Kalle Hällgren - Philip Wilhelmsson - Linus Strand - Rasmus Hugosson) 39,12
F15 4x80 m: 2) KFUM Örebro (Emily Capobianco - Sofie Franzén - Cornelia Fernsten - Moa Eklundh) 39,44

SM halvmarathon i Göteborg 21 maj
Kvinnor: 10) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 1.20.11

Vårruset i Örebro 18 maj (KFUM Örebro)

Gubbracet i Örebro 17 maj (KFUM Örebro)

Spartacusstafetten i Örebro 15 maj (IF Spartacus)

GIF-spelen i Glanshammar 15 maj (Glanshammars IF)

Hälleforsterrängen 14 maj (Hällefors LK)

Wedevågloppet 7 maj (Wedevågs IF)

DM-UDM-VDM terräng i Glanshammar 30 april (Glanshammars IF)

Munkastigen Trailrun 23 april (Laxå OK)

Kumla Stadslopp 23 april (Kumla SF)

ÖAIK Halvmarathon 13 april (Örebro AIK)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Nyköping 2-3 april
Närkesmedaljörer:
P13 stav: 2) Joel Bergqvist, Stocksäter 2,72
F14 1000 m: 1) Klara Frih, Åsbro 3.01,89
F14 stav: 1) Emma Johansson, Stocksäter 3,24
F14 tresteg: 3) Clara Bernhult, KFUM Örebro 10,27
F13 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,56
8x200 m: 3) Närke (Jonathan Johnsson - Klara Frih - William Nilsson - Sanna Pernerdal - Elias Åström - Cornelia Fernsten - Viktor Sjökvist - Elin Wallin) 3.44,41

Startmilen i Örebro 2 april (IF Start)

Tybblelundsspelen i Örebro 19 mars (KFUM Örebro)

Nora Marathon 19 mars (IFK Nora)

ISM mångkamp i Göteborg 12-13 mars
Män sjukamp: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5273p
P16 sjukamp: 4) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3951p
F19 femkamp: 7) Eunice Nilsson, KFUM Örebro 2915p
F16 femkamp: 4) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3271p  7) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 2892p

Marsspelen i Örebro 12-13 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)

IUSM i Uddevalla 5-6 mars
P16 400 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 53,72 (försök 53,06)  6) Gustav Zetterlund, KFUM Örebro 57,70 (försök 54,63)
P16 längd: 3) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 6,35
P16 vikt: 5) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 13,09
P15 200 m: 6) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 24,53 (försök 24,48)
P15 1000 m: 6) Melker Forsberg, Glanshammar 2.51,79
P15 stav: 3) Erik Hanell, Stocksäter 3,38
P15 tresteg: 1) Rasmus Hugosson 13,39
F16 400 m: 5) Hanna Säfström, KFUM Örebro 60,88 (försök 60,26)
F16 höjd: 7) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 1,56
F16 längd: 3) Ingrid Holmquist 5,50
F15 60 m: 2) Moa Eklundh, KFUM Örebro 7,85
F15 60 m häck: 3) Emily Capobianco, KFUM Örebro 8,98
F15 längd: 3) Emily Capobianco 5,38
F15 vikt: 6) Moa Jansson, KFUM Örebro 12,17

IVSM i Bollnäs 4-6 mars
Närkesmedaljörer:
M35 60 m: 3) Erik Henrysson, Nora 7,92
M35 längd: 1) Erik Henrysson 5,93
M45 400 m: 3) Rodney Hundermark, Nora 59,91
M45 800 m: 2) Rodney Hundermark 2.16,95
M45 1500 m: 2) Rodney Hundermark 4.52,29
M65 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9,30
M65 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 2,85
M75 400 m: 2) Jan Myrtorp, Östansjö 1.24,53
M75 800 m: 1) Jan Myrtorp 3.19,07

ISM i Malmö 27-28 februari
Män 3000 m: 5) Martin Regborn, KFUM Örebro 8.15,81
Män stav: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,17
Män längd: 10) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 6,95
Kvinnor 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,53
Kvinnor tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM örebro 13,15

IJSM i Växjö 20-21 februari
P17 1500 m: 5) Jonathan Gustafsson, KFUM Örebro 4.13,17  8) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 4.25,85
F19 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13,12
F17 kula: 2) Amanda Lejros, KFUM Örebro 14,23
F17 vikt: 2) Amanda Lejros 16,16

Närkes inneserie 3000 m i Örebro 16 februari (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)

Nordenkampen i Växjö 13 februari
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 8,01
Kvinnor tresteg: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13,13

Närkes inneserie 2000 m i Örebro 28 januari (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)

Örebro Indoor Games 9-10 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 06 APR 2019 13:04 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info