Hoppa till sidans innehåll

2017


Mästerskapstävlingar och rekord 2017

Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Lucialoppet i Vretstorp 9 december (Östansjö SK och Vretstorps IF)

Triumfglass-spelen i Örebro 25 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)

Vinterspelen i Örebro 18 november (Glanshammars IF)

Kilsbergsleden i Örebro 4 november (Örebro AIK)

SM-JSM-USM-VSM terräng i Flemingsberg 28-29 oktober
P15 4000 m: 3) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 14.30  9) Noha Olsson, Thorengruppen 15.06
P16 4000 m: 8) Melker Forsberg, KFUM Örebro 14.44
M50 8000 m: 6) Sören Forsberg, Örebro AIK 34.24
M60 4000 m: 10) Tauno Mertala, Start 18.50
K40 4000 m: 8) Maria Eriksson, Start 17.15
K45 4000 m: 4) Anna Pettersson, Start 17.31  5) Marie Dasler, Start 17.38

DM-VDM i terränglöpning i Åsbro 21 oktober (Åsbro GoIF)

Å-stadsloppet i Örebro 14 oktober (KFUM Örebro)

Hostruset i Örebro 7 oktober (IF Start)

Annaloppet i Nora 1 oktober (IFK Nora)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 17 september (Pålsboda GoIF)

SM mångkamp i Linköping 9-10 september
F17 sjukamp: 4) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 3558p  5) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 2642p

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Gävle 9-10 september
Närkesmedaljörer:
P14 2000 m: 3) Viktor Sjökvist, Stocksäter 6.37,56
P14 stav: 3) Joel Bergquist, Stocksäter 2,96
P13 600 m: 2) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 1.38,46
P13 1500 m: 2) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 4.58,82
F14 300 m häck: 2) Tindra Frykholm, Glanshammar 48,58
F14 höjd: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 1,64
F14 tresteg: 2) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,99
F13 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,30
F13 stav: 1) Isabell Lundholm, Thorengruppen 2,80
F13 kula: 1) Tilda Bernhult, Thorengruppen 12,95
F13 diskus: 1) Tilda Bernhult 31,99  2) Wilma Gäverth, Åsbro 30,22
F13 slägga: 2) Alva Nilsson, Thorengruppen 41,99
F13 spjut: 3) Tilda Bernhult 34,01

Norasjön Runt 9 september (IFK Nora)

Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 3 september (Nature Running)

Sverige - Finland i Stockholm 2-3 september
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, Thorengruppen 77,77
Män stav: 6) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4,88
Män 4x100 m: Odain Rose, Thorengruppen på sträcka 1 i Sveriges vinnande lag
Kvinnor 100 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,93
Kvinnor 200 m: 1) Elin Östlund 23,74
Kvinnor spjut: 6) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 50,33
Kvinnor 4x100 m: Elin Östlund på sträcka 4 i Sveriges vinnande lag
Pojkar 200 m: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,33
Pojkar 4x100 m: Rasmus Hugosson sträcka 4 i Sveriges lag

Kilsbergskampen och UDM i Garphyttan 27 augusti (Fjugesta IF)

Östansjöloppet 26 augusti (Östansjö SK)

VSM i halvmarathon i Mariestad 26 augusti
K40: 3) Maria Eriksson, Start 1.37.24
K45: 1) Åsa Höög, Kumla 1.25.48

Friidrotts-SM i Helsingborg 25-27 augusti
Män 100 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 10,34
Män 5000 m: 10) Per Sjögren, KFUM Örebro 14.41,79
Män 10000 m: 10) Per Sjögren 30.48,70
Män stav: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,10  5) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,72  7) Dennis Bergetoft, KFUM Örebro 4,72
Män diskus: 10) Albin Lager, KFUM Örebro 48,65
Män spjut: 1) Jiannis Smalios, Thorengruppen 77,05
Kvinnor 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,66
Kvinnor 200 m: 1) Elin Östlund 23,44
Kvinnor spjut: 3) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 51,49

Blodomloppet i Örebro 24 augusti (IF Start)

VSM i Karlskrona 18-20 augusti
M45 200 m: 3) Kolë Lleshi, Nora 26,48
M45 800 m: 3) Rodney Hundermark, Nora 2.15,29
M45 kula: 3) Kolë Lleshi 10,64
M65 höjd: 3) Börje Nordin, Åsbro 1,24
M65 längd: 2) Börje Nordin 4,29
M65 kula: 2) Börje Nordin 9,66
M65 diskus: 3) Börje Nordin 31,12
M75 200 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 37,51
M75 400 m: 3) Jan Myrtorp 1.29,93
K40 5000 m: 3) Maria Eriksson, Start 20.50,40
K40 10000 m: 2) Maria Eriksson 43.17,45

Ungdoms-DM i Glanshammar 17 och 24 aug (Glanshammars IF)

Svartåloppet 12 augusti (Svartå IF)

Stripastafetten 12 augusti (Storådalens SK)

USM i Falun 11-13 augusti
P16 200 m: 1) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,47
P16 400 m: 5) Gustaf Otterhed, Thorengruppen 53,05
P16 1500 m: 4) Melker Forsberg, KFUM Örebro 4.18,33
P16 2000 m hinder: 5) Melker Forsberg 6.41,95
P16 höjd: 5) Marcus Führ, KFUM Örebro 1,78
P16 stav: 5) Erik Hanell, KFUM Örebro 3,80  8) Karl Johansson, Stocksäter 3,71
P16 längd: 5) Rasmus Hugosson 6,90
F16 100 m: 6) Moa Eklundh, KFUM Örebro 12,45
F16 tresteg: 1) Emily Capobianco, KFUM Örebro 11,39
F15 300 m: 3) Klara Frih, Åsbro 42,26  5) Cornelia Fernsten, KFUM Örebro 43,32
F15 800 m: 1) Klara Frih 2.19,60
F15 300 m häck: 4) Clara Bernhult, Thorengruppen 45,36
F15 stav: 3) Emma Johansson, Stocksäter 3,19
F15 tresteg: 6) Clara Bernhult 10,97

JSM i Gävle 11-13 augusti
M22 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 52,58
P19 100 m: 5) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 10,89
P19 1500 m: 8) Jack Karlsson, KFUM Örebro 4.06,57
P19 höjd: 6) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,92
P19 stav: 3) Tom Johansson 4,51
P19 längd: 1) Jonatan Hirsh 7,18
P17 800 m: 6) Alexander Larsson, KFUM Örebro 1.59,42
P17 300 m häck: 2) Gustav Karlsson, Thorengruppen 38,67
P17 längd: 7) Jonathan Granath, Thorengruppen 6,22
F19 100 m: 4) Ida Thunberg, KFUM Örebro 12,09
F19 100 m häck: 1) Ida Thunberg 14,34
F19 längd: 7) Ida Thunberg 5,62
F19 spjut: 8) Eunice Nilsson, Thorengruppen 34,38
F17 höjd: 5) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 1,57
F17 stav: 3) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,21
F17 längd: 5) Therese Knutsson, Glanshammar 5,13
F17 tresteg: 8) Therese Knutsson, Glanshammar 10,89
F17 kula: 8) Linnéa Bodin 10,57
F17 slägga: 6) Alice Nilsson, Thorengruppen 49,68
F17 spjut: 6) Linnéa Bodin 32,33

DM-VDM 10000 m i Hallsberg 6 augusti (Stocksäters IF)

Dalenrundan i Brevens Bruk 30 juli (Brevens IF)

European Youth Olympic Festival i Györ, HUN 24-29 juli
P16 200 m: 5) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,17w (försök 2,09)

Deaflympics i Samsun, TUR 23-29 juli
Män spjut: 2) Theodor Thor, Thorengruppen 66,58

Semesterhalvmaran och Sommarmilen i Torp 22 juli (LK Gränslöst)

Viby Marathon i Östansjö 1 juli (Östansjö SK)

DM-VDM 5000 m i Glanshammar 21 juni (Glanshammars IF)   YouTube!

Fröviloppet 17 juni (Frövi IK)

SM-VSM 10 km väg i Stockholm 15 juni
Män: 10) Per Sjögren, KFUM Örebro 31.34
K45: 2) Anna Pettersson, Start 42.38
K65: 1) Susanne Malmqvist, Start 51.13

Närkespelen i Hallsberg 10 juni (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)

Gallaberget Trailrun i Vretstorp 8 juni (Vretstorps IF)

Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)

SM i marathon i Stockholm 3 juni
Män: 5) Erik Anfält, Örebro AIK 2.29.24  16) Niklas Bitén, Svillinge 2.37.37
Kvinnor: 10) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.57.37  15) Ingrid Ziegler, Örebro AIK 3.02.51

Vårruset i Örebro 31 maj (KFUM Örebro)

Gubbracet i Örebro 30 maj (KFUM Örebro)

Rallarrundan i Hallsberg 29 maj (OK Tisaren)

Stafett-SM i Malmö 27-28 maj
Män 4x100 m: 4) Thorengruppen TFC (Braulio Ribeiro - Eric Larsson - Alexander Andersson - Odain Rose) 42,41
P19 3x800 m: 4) KFUM Örebro (Alexander Larsson - Jack Karlsson - Jonathan Gustafsson) 6.04,22
P19 1000 m: 4) KFUM Örebro (Tobias Tranderyd - Anders Pihlblad - Jonatan Hirsh - Kristoffer Kold Erlandsen) 2.04,02
P17 4x100 m: 6) KFUM Örebro (Karl Hällgren - Axel Sandberg - Amir Musa - Rasmus Hugosson) 45,36
F17 4x100 m: 6) KFUM Örebro (Emily Capobianco - Ida Pettersson - Ingrid Holmquist - Moa Eklundh) 49,57 (försök 49,55)

Fjugestaloppet 24 maj (Fjugesta IF)

Spartacusstafetten i Örebro 14 maj (IF Spartacus)

GIF-spelen i Glanshammar 13 maj (Glanshammars IF)

Hälleforsterrängen 13 maj (Hällefors LK)

Wedevågloppet 6 maj (Wedevågs IF)

Munkastigen Trailrun 29 april (Laxå OK)

Kumla Stadslopp 29 april (Kumla SF)

ÖAIK Halvmarathon 19 april (Örebro AIK)

DM-UDM-VDM terräng i Guldsmedshyttan 8 april (Storådalens SK)

Startmilen i Örebro 1 april (IF Start)

Marsspelen i Örebro 25-26 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Uppsala 18-19 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Joel Bergquist, Stocksäter 2,97
F14 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,61
F14 tresteg: 3) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,42
F13 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,27
F13 stav: 3) Alva Nilsson, Thorengruppen 2,33
F13 längd: 2) Ebba Asp 4,92
F13 kula: 2) Tilda Bernhult, Thorengruppen 12,64

Nora Marathon 18 mars (IFK Nora)

Närkes inneserie 3000 m i Örebro 13 mars (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)

Tybblelundsspelen i Örebro 11 mars (KFUM Örebro)

IVNM i Huddinge 10-12 mars
M35 60 m: 1) Erik Henrysson, Nora 7,79
M35 längd: 2) Erik Henrysson 6,04
M45 60 m: 8) Kolë Lleshi, Nora 8,05 (försök 7,96)
M45 800 m: 4) Rodney Hundermark, Nora 2.13,70
M45 1500 m: 4) Rodney Hundermark 4.46,76
M45 kula: 4) Kolë Lleshi 11,00
M60 800 m: 6) Tauno Mertala, Start 2.41,05
M60 1500 m: 2) Tauno Mertala 5.23,86
M60 3000 m: 4) Tauno Mertala 11.49,07

IUSM i Uppsala 4-5 mars
P16 60 m: 7) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 7,37 (semifinal 7,33)
P16 1500 m: 7) Melker Forsberg, KFUM Örebro 4.20,96
P16 höjd: 7) Marcus Führ, KFUM Örebro 1,75
P16 stav: 3) Erik Hanell, KFUM Örebro 3,98
P16 tresteg: 8) Amir Musa, KFUM Örebro 12,07
F16 60 m: 7) Emily Capobianco, KFUM Örebro 7,97 (semifinal 7,93)  8) Moa Eklundh, KFUM Örebro 7,94 (semifinal 7,85)
F16 1500 m: 8) Lisa Hallmén, KFUM Örebro 5.33,67
F16 60 m häck: 4) Emily Capobianco 8,84
F16 tresteg: 1) Emily Capobianco 11,49
F15 1000 m: 4) Klara Frih, Åsbro 3.07,30
F15 tresteg: 7) Clara Bernhult, Thorengruppen 10,94

IEM i Beograd, SRB 3-5 mars
Män 60 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 6,63
Kvinnor 60 m sf2: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,42

ISM i Växjö 25-26 februari
Män 60 m: 5) Odain Rose, Thorengruppen 6,80 (försök 6,77)
Män 3000 m: 7) Per Sjögren, KFUM Örebro 8.34,02
Män stav: 4) Dennis Fransson Bergetoft, KFUM Örebro 5,01  7) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4,83
Män längd: 5) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 7,13
Kvinnor 60 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,41
Kvinnor kula: 7) Amanda Lejros, Thorengruppen 13,02

IJSM i Göteborg 18-19 februari
P19 stav: 1) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,67
P17 1500 m: 6) Alexander Larsson, KFUM örebro 4.17,41
P17 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4,27
P17 längd: 3) Gustav Karlsson, Thorengruppen 6,43
F19 60 m: 3) Ida Thunberg, KFUM Örebro 7,60
F19 60 m häck: 2) Ida Thunberg 8,51
F19 kula: 2) Amanda Lejros, Thorengruppen 12,78
F19 vikt: 7) Amanda Lejros 14,95
F17 60 m häck: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 9,14 (försök 9,13)
F17 höjd: 7) Ingrid Holmquist 1,57
F17 längd: 3) Ingrid Holmquist 5,47
F17 vikt: 8) Alice Nilsson, Thorengruppen 14,01

Närkes inneserie 2000 m i Örebro 14 februari (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)

ISM mångkamp i Uddevalla 11-12 februari
F17 femkamp: 3) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3301p  7) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 2643p  8) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 2446p

Nordenkampen i Tammerfors, FIN 11 februari
Män 60 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 6,76
Kvinnor 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,46

IVSM i Borås 3-5 februari
Närkesmedaljörer:
M60 800 m: 2) Tauno Mertala, Start 2.43,39
M60 1500 m: 2) Tauno Mertala 5.36,64
M60 3000 m: 2) Tauno Mertala 11.42,36
M65 60 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 9,33
M65 längd: 1) Börje Nordin 4,38
M65 kula: 3) Börje Nordin 10,26
M70 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 2,60
M75 200 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 37,25
M75 400 m: 2) Jan Myrtorp 85,88
M75 800 m: 2) Jan Myrtorp 3.26,15
K40 1500 m: 1) Erika Bergentz, Thorengruppen 4.49,39
K40 3000 m: 1) Erika Bergentz 10.40,61

Närkes inneserie 1500 m i Örebro 26 januari (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)

Örebro Indoor Games 14-15 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 06 APR 2019 12:51 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info