Hoppa till sidans innehåll

2019


Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)

Triumfglasspelen i Örebro 8 december (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)

Lucialoppet i Vretstorp 7 december (Vretstorps IF)

Inneserien 1000 m i Örebro 2 december (Åsbro GoIF m fl)

Vinterspelen i Örebro 16 november (Glanshammars IF)

Kilsbergsleden i Örebro 2 november (Örebro AIK)

Hostruset i Örebro 19 oktober (IF Start)

SM terräng i Umeå 12-13 oktober
M70 6000 m: 1) Bo Persson, Almby 26.58
K40 8000 m: 3) Maria Eriksson, Start 36.22
K50 8000 m: 1) Marie Dasler, Start 34.56  3) Annica Sjölund, Start 38.33
K65 6000 m: 1) Rose Marie Enmalm, Start 30.48  3) Ljiljana Persson, Almby 34.01
K70 6000 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 31.47

Å-stadsloppet i Örebro 12 oktober (KFUM Örebro)

DM-VDM terräng i Guldsmedshyttan 5 oktober (Storådalens SK)

Annaloppet i Nora 29 september (IFK Nora)

Wadköpingslöpet i Örebro 22 september (Karlslunds IF)

Närkespelen i Hallsberg 21 september (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)

Bergslagsleden Ultra, Digerberget-Ånnaboda 21 september (NatureRunning)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Västerås 14-15 september 
Närkesmedaljörer:
P14 300 m häck: 3) Albin Gyhlenius, KFUM Örebro 43,49
P14 stav: 3) Alfons Elmgren Hallinger, KFUM Örebro 3,32
P13 60 m: 3) Sigge Bergentz, KFUM Örebro 7,98
P13 200 m: 3) Sigge Bergentz 25,93
P13 200 m häck: 1) Sigge Bergentz 27,66
P13 stav: 2) Hampus Hillding KFUM Örebro 2,82
P13 längd: 3) Hampus Hillding 5,15

Norasjön Runt (DM-VDM halvmarathon) 14 september (IFK Nora)

Tarstaborgsrundan i Pålsboda 8 september (Pålsboda GoIF)

Stafesten för Unicef i Örebro 3 september (KFUM Örebro)

Kilsbergskampen i Garphyttan 1 september (Fjugesta IF)

51:an-loppet Svennevad-Kvarntorp 1 september (Kumla SF m.fl.)

Kilsbergen Trailrun 31 augusti (IF Örebrolöparna)

SM i Karlstad 30-1 september
Män 100 m: 4) Alexander Hult, KFUM Örebro 10,88 (försök 10,78)
Män 200 m: 3) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 21,17
Män 1500 m: 9) Markus Bohman, KFUM Örebro 3.51,32
Män 5000 m: 11) Markus Bohman 14.40,73
Män stav: 11 Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4,62
Kvinnor 100 m: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 1,79 (försök 11,73)
Kvinnor 200 m: 3) Elin Östlund 23,97 (semi 23,87)
Kvinnor 800 m: 9) Klara Frih, Åsbro 2.13,11
Kvinnor spjut: 6) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 48,40

UDM dag 1-2 i Hallsberg 27-28 augusti (Stocksäters IF)

Sverige-Finland i Stockholm 24-25 augusti
Män 4x100 m: Anders Pihlblad, KFUM Örebro löpte sträcka 4
Kvinnor 100 m: 6) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,73
Kvinnor spjut: 4) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 51,53
P17 3000 m: 3) Wilhelm Bergentz, KFUM Örebro 9.09,73
P17 2000 m hinder: 4) Noha Olsson, KFUM Örebro 6.29,50
F17 1500 m: 3) Klara Frih, Åsbro 4.37,39

Östansjöloppet 24 augusti (Östansjö SK)

Blodomloppet i Örebro 22 aug (IF Start)

Nordiska juniorkampen i Kristiansand, Norge 17-18 augusti
P19 200 m: 5) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,52
P19 400 m häck: 4) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 53,87

VSM i Huddinge 16-18 augusti
Närkemedaljörer:
M40 stav: 2) Adrian Efremov, Åsbro 3,30
M50 400 m: 3) Rodney Hundermark, Nora 58,56
M50 800 m: 3) Rodney Hundermark 2.16,50
M50 1500 m: 3) Rodney Hundermark 4.44,47
M50 3000 m hinder: 1) Rodney Hundermark 12.07,33
M70 5000 m: 1) Bo Persson, Almby 21.08,71
M70 diskus: 3) Kenneth Thorstensson, KFUM Örebro 30,28
M75 400 m: 3) Sture Bodare, Glanshammar 1.23,20
M75 800 m: 3) Sture Bodare 3.13,31
M75 1500 m: 3) Sture Bodare 6.35,71
K35 400 m: 1) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 56,29
K50 400 m: 2) Marie Dasler, Start 72,43
K50 800 m: 1) Marie Dasler 2.37,23
K50 1500 m: 1) Marie Dasler 5.26,06
K50 5000 m: 1) Marie Dasler 19.27,41  3) Annica Sjölund, Start 22.49,21
K50 10000 m: 1) Marie Dasler 40.52,51
K65 5000 m: 2) Ljiljana Persson, Almby 24.39,64
K65 10000 m: 2) Ljiljana Persson 51.21,34

JSM/USM17 i Göteborg 9-11 augusti
M22 100 m: 2) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 10,71
M22 200 m: 2) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 21,75 (försök 21,72)
M22 1500 m: 4) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 3.58,04  7) Michael Welday, Stocksäter 4.02,53  8) William Wickholm, KFUM Örebro 4.06,00
M22 5000 m: 6) Jonatan Gustafsson 15.03,12
M22 stav: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,58
M22 längd: 1) Jonatan Hirsh 7,39
P19 200 m: 1) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,02  4) Simon Sharapo, KFUM Örebro 22,63
P19 1500 m: 7) Alexander Larsson, KFUM Örebro 4.10,31
P19 5000 m: 6) Alexander Larsson 15.59,65
P19 400 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 53,36  6) Linus Strand, KFUM Örebro 57,80
P19 stav: 8) Karl Johansson, Stocksäter 3,75
P19 tresteg: 7) Philip Wilhelmsson, KFUM Örebro 12,48
P19 slägga: 4) James Ericsson-Nicholls, KFUM Örebro 56,98
P17 1500 m: 2) Wilhelm Bergentz, KFUM Örebro 4.05,21  3) Noha Olsson, KFUM Örebro 4.09,54
P17 3000 m: 2) Wilhelm Bergentz 9.14,50
P17 2000 m hinder: 2) Wilhelm Bergentz 6.20,89  3) Noha Olsson 6.23,66
P17 tresteg: 6) Karl-William Einarsson, Wedevåg 13,01
K22 100 m: 4) Emma Jansson, KFUM Örebro 12,07
K22 200 m: 4) Emma Jansson 24,69
K22 längd: 3) Fanny Runheim, Thorengruppen 6,03
K22 spjut: 3) Ida Thunberg, KFUM Örebro 49,74
F19 stav: 7) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,25
F17 800 m: 1) Klara Frih, Åsbro 2.14,93
F17 1500 m: 1) Klara Frih 4.57,19
F17 höjd: 6) Emma Stenman, KFUM Örebro 1,58

USM i Trollhättan 9-11 augusti
P16 200 m: 4) Stefan Franzén, KFUM Örebro 24,01 (försök 23,64)
P16 800 m: 2) Henrik Franzén, KFUM Örebro 1.57,85
F16 100 m häck: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 14,99
F16 höjd: 6) Klara Frykholm 1,63
F16 stav: 3) Myra Eriksson, Stocksäter 3,27
F16 längd: 7) Tindra Frykholm, Glanshammar 5,22 (kval 5,29)
F16 tresteg: 2) Klara Frykholm 11,96  3) Tindra Frykholm 11,59
F15 kula: 2) Tilda Bernhult, KFUM Örebro 13,24
F15 diskus: 2) Tilda Bernhult 39,38
F15 spjut: 1) Tilda Bernhult 40,84

Svartåloppet 10 augusti

Stripastafetten i Guldsmedshyttan 10 augusti

DM-VDM 10000 m i Hallsberg 3 augusti (Stocksäters IF)

Dalenrundan i Brevens Bruk 28 juli (Brevens IF)

Sommartävling i Hallsberg 24 juli (Stocksäters IF)

U20-EM i Borås 18-21 juli
Pojkar 400 m häck heat 4: 4) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 52,59
Flickor höjd kval: Klara Frykholm, Glanshammar 1,70

Semesterhalvmaran i Torp 13 juli (LK Gränslöst)

U23EM i Gävle 11-14 juli
Kvinnor 200 m heat 4: 8) Emma Jansson, KFUM Örebro 24,86
Män 200 m semi 1: 7) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 21,69 (försöksheat 21,43)

Viby Marathon i Östansjö 29 juni (Östansjö SK)

DM-VDM 5000 m i Glanshammar 19 juni (Stocksäters IF)

Fröviloppet 15 juni (Frövi IK)

SM-milen i Stockholm 13 juni
K40: 3) Maria Eriksson, Start 41.14
K45: 1) Petra Hanaeus, Start 40.00
K50: 2) Marie Dasler, Start 41.00
K65: 1) Rose Marie Enmalm, Start 46.18  3) Susanne Malmqvist, Start 48.46
K75: 1) Catharina Wahlstedt, Start 1.02.15
M70: 3) Bo Persson, Almby 45.55

Gallaberget Trailrun i Vretstorp 12 juni (Vretstorps IF)

Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)

Rallarrundan i Hallsberg 3 juni (OK Tisaren)

Vintrosaloppet 30 maj (Vintrosa IS)

Fjugestaloppet 29 maj (Fjugesta IF)

Stafett-SM i Stockholm 25-26 maj
Män 4x100 m: 3) KFUM Örebro 41,76 (Jonatan Hirsh - Eric Larsson - Braulio Ribeiro - Anders Pihlblad)
P19 1000 m: 3) KFUM Örebro lag 1 1.59,90 (Bimo Soenarso - Simon Sharapo - Rasmus Hugosson - Gustav Karlsson)  6) KFUM Örebro lag 2 2.04,49 (Karl Hällgren - Stefan Franzén - Linus Strand - Gustaf Otterhed)
P19 3x800 m: 4) KFUM Örebro 6.33,10 (Gustav Karlsson - Axel Sandberg - Alexander Larsson)
P17 3x800 m: 1) KFUM Örebro 6.10,57 (Wilhelm Bergentz - Noha Olsson - Henrik Franzén)

GIF-spelen i Glanshammar 25 maj (Glanshammars IF)

Gubbracet i Örebro 21 maj (KFUM Örebro)

Vårruset i Örebro 20 maj (KFUM Örebro)

Spartacusstafetten i Örebro 19 maj (IF Spartacus)

Hälleforsterrängen 11 maj (Hällefors LK)

DM-UDM-VDM terräng i Fellingsbro 9 maj (IF Start)

Wedevågloppet 4 maj (Wedevågs IF)

Munkastigen Trailrun 27 maj (Laxå OK)

Kumla Stadslopp 27 maj (Kumla SF)

ÖAIK Halvmarathon 17 april (Örebro AIK)

VSM halvmarathon i Skövde 13 april 
Närkemedaljörer:
M45: 3) Joacim Carlsson, Åsbro 1.18.25
K45: 1) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 1.20.49  2) Anna Pettersson, Start 1.36.29
K65: 1) Rose Marie Enmalm, Start 1.42.46

Startmilen i Örebro 6 april (IF Start)

Marsspelen i Örebro 30-31 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)

Varvetmilen i Örebro 24 mars (Örebro AIK)

Svealandsmästerskap för 13-14 år i Örebro 16-17 mars (NFIF) 
Närkesmedaljörer:
P14 1000 m: 1) Anton Eklind, KFUM Örebro 2.57,40
P14 stav: 2) Alfons Elmgren Hallinger, KFUM Örebro 3,32
P13 800 m: 2) Folke Eriksson, Thorengruppen 2.18,54
P13 höjd: 2) Hampus Hillding, KFUM Örebro 1,63
P13 stav: 1) Hampus Hillding 2,72
P13 längd: 2) Hampus Hillding 5,29
P13 tresteg: 3) Hampus Hillding 10,58 

Nora Marathon 16 mars (IFK Nora)

Inneserien 3000 m i Örebro 13 mars (Åsbro GoIF)

IUSM i Västerås 9-10 mars
P16 1500 m: 4) Henrik Franzén, KFUM Örebro 4.29,10 (försök 4.25,34)
P16 stav: 6) Oliver Lundström, KFUM Örebro 3,81
P15 1000 m: 5) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 2.49,27
P15 stav: 3) Erik Zetterlund, KFUM Örebro 3,49
F16 60 m häck: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 8,85
F16 höjd: 1) Klara Frykholm 1,72  7) Tindra Frykholm, Glanshammar 1,58
F16 stav: 3) Myra Eriksson, Stocksäter 3,15
F15 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,01
F15 höjd: 7) Irma Kron, Åsbro 1,58
F15 stav: 6) Alva Nilsson, KFUM Örebro 2,77
F15 kula: 2) Tilda Bernhult, KFUM Örebro 12,42

Tybblelundsspelen i Örebro 2 mars (KFUM Örebro) 

IVSM i Malmö 1-3 mars
Närkemedaljörer:
M50 60 m: 3) Kolë Lleshi, Nora 7,85
M50 kula: 2) Kolë Lleshi 11,86
M50 400 m: 2) Rodney Hundermark, Nora 58,54
M50 800 m: 2) Rodney Hundermark 2.10,50
M50 1500 m: 1) Rodney Hundermark 4.44,42
M65 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9,77
K50 400 m: 1) Marie Dasler, Start 1.14,71
K50 800 m: 2) Marie Dasler 2.43,32
K50 1500 m: 2) Marie Dasler 5.25,78
K50 3000 m: 2) Marie Dasler 11.32,52
K55 800 m: 2) IngMarie Johansson, Örebro AIK 2.38,38
K55 1500 m: 3) IngMarie Johansson 5.25,78
K55 3000 m: 3) IngMarie Johansson 11.45,42 

IEM i Glasgow, GBR 1-3 mars
Kvinnor 60 m heat 6: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,44

IJSM i Växjö 23-24 februari
M22 60 m: 3) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 6,94
M22 stav: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,82
M22 längd: 5) Jonatan Hirsh 7,08
P19 60 m: 6) Bimo Soenarso, KFUM Örebro 6,97
P19 tresteg: 7) Philip Wilhelmsson, KFUM Örebro 12,37
P17 1500 m: 4) Noha Olsson, KFUM Örebro 4.21,34 (försök 4.20,50)
P17 tresteg: 5) Karl-William Einarsson, Wedevåg 12,54
K22 60 m: 4) Emma Jansson, KFUM Örebro 7,62
F19 stav: 4) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,63
F19 längd: 5) Emily Capobianco, KFUM Örebro 5,52
F19 vikt: 6) Alice Nilsson, Thorengruppen 14,28
F17 400 m: 6) Klara Frih, Åsbro 61,12 (försök 59,96)
F17 1500 m: 4) Klara Frih 4.51,56

ISM i Norrköping 16-17 februari
Män 200 m: 3) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 22,05 (försök 21,86)
Män 1500 m: 8) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 4.08,08 (försök 3.58,05)
Män stav: 7) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,75
Män längd: 10) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 7,02
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,43  6) Emma Jansson, KFUM Örebro 7,61

Inneserien 2000 m i Örebro 11 februari (Åsbro GoIF)

Nordenkampen i Bærum, NOR 10 februari
Kvinnor 60 m: 5) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,43

ISM Mångkamp i Uppsala 2-3 februari
F16 femkamp: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 3629p  6) Tindra Frykholm, Glanshammar 3068p
P17 sjukamp: 4) Karl-William Einarson, Wedevåg 3613p

Inneserien 1 mile i Örebro 31 januari (Åsbro GoIF)

Örebro Indoor Games 12-13 januari (KFUM Örebro)

Uppdaterad: 13 MAR 2020 00:10 Skribent: Johan Ingjald
Epost: Adressen Gömd

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info