Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2019


JANUARI  
12-13 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
31 Inneserien 1 mile  
FEBRUARI  
2-3 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Uppsala
10 Nordenkampen Bærum, NOR
11 Inneserien 2000 m  
16-17 ISM Norrköping
23-24 IJSM-IUSM17 Växjö
MARS  
1-3 IEM Glasgow, GBR
2 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
9-10 IUSM15-16 Västerås
13 Inneserien 3000 m  
16 Nora Marathon IFK Nora
16-17 Svealands 13-14 år Örebro
24 Varvetmilen (c) Örebro AIK
24-30 IVVM Torun, POL
30 VM-JVM Terräng Aarhus, DEN
30-31 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
APRIL  
6 Startmilen (c) IF Start
17 ÖAIK Halvmaraton (c) Örebro AIK
27 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
27 Munkastigen Trailrun Laxå OK
MAJ  
4 Wedevågloppet (c) Wedevågs IF
9 DM-UDM-VDM terräng 2000/4000 m IF Start
11 Hälleforsterrängen (c) Hällefors LK
11 Svillingeruset (c) Svillinge IF
18 Göteborgsvarvet (SM halvmarathon)  
19 Spartacusstafetten IF Spartacus
20 VårRuset (c) KFUM Örebro
21 Gubbracet (c) KFUM Örebro
25 GIF-spelen (c) Glanshammars IF
25-26 SM-JSM-USM-VSM Stafett Stockholm
29 Fjugestaloppet (c) Fjugesta IF
30 Vintrosaloppet (c) Vintrosa IS
JUNI  
1 Stockholm Marathon (SM)  
3 Rallarrundan (c) OK Tisaren
6 Lindesjönloppet Storådalens SK
12 Gallaberget Trailrun Vretstorps IF
15 Närkespelen (c) Stocksäter - Åsbro
15 Fröviloppet Frövi IK
19 DM-VDM 5000 m Stocksäters IF
29 Viby marathon (c) DM-VDM Östansjö SK
JULI  
11-14 U23-EM Gävle
13 Semesterhalvmaran (c) LK Gränslöst
13 Sommarmilen LK Gränslöst
18-21 U20-EM Borås
28 Dalenrundan Brevens IF
AUGUSTI  
3 DM-VDM 10000 m Stocksäters IF
9-11 USM15-16 Trollhättan
9-11 JSM-USM17 Göteborg
10 Stripastafetten Storådalens SK
10 Svartåloppet Svartå IF
16-18 VSM Huddinge
17-18 Nordiska juniorkampen Uppsala
22 Blodomloppet (c) IF Start
24 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
24-25 Finnkampen Stockholm
27-28 Ungdoms-DM dag 1-2 Stocksäters IF
30-1 SM Karlstad
31 Kilsbergen Trailrun (c) IF Örebrolöparna
SEPTEMBER  
1 Kilsbergskampen, UDM dag 3 (c) Fjugesta IF
3 Stafesten för Unicef (c) KFUM Örebro
5-15 VEM Venezia, ITA
8 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
14 Norasjön Runt (c) IFK Nora
14-15 Svealands 13-14 år Västerås
21 Bergslagsleden Ultra (c) Nature Running
22 Wadköpingslöpet Karlslunds IF
29 Annaloppet IFK Nora
29-6 VM Doha, QAT
OKTOBER  
5 DM-VDM terräng 8000/12000 m Storådalens SK
12 Å-stadsloppet (c) KFUM Örebro
12-13 SM-JSM-USM-VSM Terräng Umeå
19 Hostruset (c) IF Start
NOVEMBER  
2 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
10 NM-JNM Terräng  
DECEMBER  
7 Lucialoppet (c) Vretstorps IF
8 EM-JEM Terräng Lisboa, POR
31 Sylvesterloppet IFK Nora
     
  (c) = central sanktion SFIF
Uppdaterad: 30 DEC 2017 16:30 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info