Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2020


JANUARI
 
11-12 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
 23 Inneserien 1 mile  
FEBRUARI
 
4 Inneserien 2000 m  
22-23 ISM Växjö
29 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
29-1 IJSM-IUSM17 Göteborg
MARS  
7-8 IUSM15-16 KFUM Örebro
11 Inneserien 3000 m  
14-15 Svealands 13-14 år (inställt) Gävle
21 Nora Marathon (DM-VDM) (c) IFK Nora
22 Varvetmilen (c) (inställt) Örebro AIK
28-29 Marsspelen (c) (inställt) Åsbro/Stocksäter
APRIL  
4 Startmilen (c) (inställt) IF Start
15 Örebro AIK Halvmaraton (c) (inställt) Örebro AIK
22 Rusakulan Vertikal (c) Nature Running
25 Kumla Stadslopp (c) (inställt) Kumla SF
25 Munkastigen Trailrun (inställt) Laxå OK
MAJ  
2 Wedevågloppet (c) (inställt) Wedevågs IF
6 DM-UDM-VDM Terräng (uppskjutet) Vretstorps IF
9 Hälleforsterrängen (c) (inställt) Hällefors LK
9 Svillingeruset (inställt) Svillinge IF
16 GIF-spelen (c) (inställt) Glanshammars IF
16 SM Halvmarathon (uppskjutet) Göteborg
21 Vintrosaloppet (c) (inställt) Vintrosa IS
26 Gubbracet (c) (inställt) KFUM Örebro
27 Vårruset (c) (inställt) KFUM Örebro
30-31 SM-JSM-USM-VSM Stafett (uppskjutet) Göteborg
JUNI  
1 Rallarrundan (c) (inställt) OK Tisaren
3 Fjugestaloppet (c) (inställt) Fjugesta IF
6 Lindesjönloppet (c) (inställt) Storådalens SK
13 Närkespelen (c) (uppskjutet till sept) Stocksäter/Åsbro
13 Fröviloppet (c) (inställt) Frövi IK
17 DM-VDM 5000 m (uppskjutet) Glanshammars IF
23 Gallaberget Trailrun Vretstorps IF
JULI  
18 Semesterhalvmaran (c) (inställt) LK Gränslöst
18 Sommarmilen (inställt) LK Gränslöst
26 Dalenrundan (c) Brevens IF
31-9 OS (uppskjutet till 2021) Tokyo, JPN
AUGUSTI  
1 DM-VDM 10000 m (uppskjutet) Stocksäters IF
1 Närkeracet KFUM Örebro
1-2 SM-JSM-USM Mångkamp Ljungby
8 Stripastafetten (c) (inställt) Storådalens SK
8 Svartåloppet Svartå IF
14-16 Friidrotts-SM Uppsala
20 Blodomloppet (c) IF Start
21-23 JSM-USM17 Linköping
22-23 Ungdoms-DM 13-15 år  
23 Wadköpingslöpet (c) Karlslunds IF
26-30 EM Paris, FRA
28-30 USM15-16 Norrköping
29 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
29 SM-JSM (K+K22) 10km Stockholm
30 SM-JSM (M+M22) 10km Stockholm
SEPTEMBER  
5 Kilsbergen Trailrun (c) IF Örebrolöparna
5 SM Marathon Stockholm
5-6 Finnkampen Tampere, FIN
12 Norasjön Runt (VSM-DM-VDM) (c) IFK Nora
12-13 Svealands 13-14 år Kristinehamn
19 Bergslagsleden Ultra (c) Nature Running
27 Tarstaborgsrundan (c) Pålsboda GoIF
OKTOBER  
3 Hostruset (c) IF Start
10 Å-stadsloppet (c) KFUM Örebro
17 DM-VDM Terräng Åsbro GoIF
24-25 SM-JSM-USM-VSM Terräng Vällingby
31 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
NOVEMBER  
7 Markanatten Trailrun Almby IK
DECEMBER  
5 Lucialoppet (c) Vretstorps IF
31 Sylvesterloppet IFK Nora
   (c) = central sanktion  
Uppdaterad: 25 OKT 2019 16:40 Skribent: Gunnar Johansson

 

 

Postadress:
Närkes Friidrottsförbund
c/o Stocksäters IF, Box 71
694 22 Hallsberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info