Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

10 bästa genom tiderna UTE Norrbotten - uppd 01.10.22


Norrbottens statistik har uppdaterats med de 10 bästa resultaten genom tiderna som vår statistiker Lars Kostet har noterat.

Har ni något resultat ni saknar eller undrar över, kontakta This is a mailto link

----------------------------------

Norrbottens 10-bästa genom tiderna

Män – Utomhus   Per den 1.10.2022

 

M 100 m

10.74

Jean Christian Zirignon, Piteå IF

95

1 19h2

Gävle

8.8.14

2.0

10.85

Runald Beckman, IFK Luleå

51

dec

Innsbruck, AUT

11.8.73

1.2

10.86

Stefan Heinås, Riviera FI

75

1

Timrå

17.8.96

1.8

10.93

Ingvar Rönnbäck, Luleå FI

64

2 A

Umeå

26.6.87

1.4

10.97

Johan Engquist, Älvsby IF

60

4 20

Västerås

27.7.79

0.2

10.97

Henrik Åkeblom, Luleå FI

81

1

Sundsvall

25.5.02

-0.5

11.06

Erik Lindberg, Haparanda SK/T

97

1

Rovaniemi, FIN

17.7.10

2.0

11.09

Stefan Utsi, Riviera FI

62

4

Pello, FIN

14.7.85

0.3

11.11

Kennet Lidström, Luleå FI

60

1

Umeå

27.5.85

1.9

11.11

Hjalmar Sundvall, Riviera FI

94

1 F

Sundsvall

20.7.14

1.5

 

 

M 200 m

22.03

Johan Engquist, Älvsby IF

60

1

Hudiksvall

29.6.79

0.7

22.14

Tomas Öström, Luleå FI

73

1

Tornio, FIN

7.9.91

1.4

22.19

Ruben Norlin, Riviera FI

77

3

Piteå

18.7.99

-0.7

22.26

Stefan Heinås, Riviera FI

75

1

Boden

15.7.00

0.9

22.35

Henrik Åkeblom, Luleå FI

81

1

Härnösand

9.6.02

1.5

22.38

Jean Christian Zirignon, Piteå IF

95

3 17

Sollentuna

12.8.12

0.8

22.40

Kennet Lidström, Luleå FI

60

1

Umeå

27.5.85

1.8

22.45

Stefan Utsi, Riviera FI

62

3

Pello, FIN

13.7.85

 

22.47

Ingvar Rönnbäck, Luleå FI

64

4 22s2

Borås

17.8.86

1.7

22.54

Tim Zedig, Gällivare SK

74

3 22

Skellefteå

1.7.92

1.6

 

 

M 400 m

47.51

Ruben Norlin, Riviera FI

77

4 A

Gävle

25.6.98

49.01

Stefan Utsi, Riviera FI

62

1 22s2

Sundsvall

18.8.84

49.15

Felix Ridderstråle, Piteå IF

04

4 19

Sollentuna

27.8.22

49.42

Tim Zedig, Gällivare SK

74

3 18

Mora

8.8.92

49.64-

Runald Beckman, IFK Luleå

51

dec

Innsbruck, AUT

11.8.73

49.82

Sven Fredrixon, Vittjärvs IK

68

2

Tornio, FIN

1.7.86

50.01

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

1 22

Piteå

25.7.92

50.22

Jeffrey Pedersen, Luleå FI

76

1

Pudasjärvi, FIN

13.7.03

50.38

Ronny Lindbom, Piteå IF

49

3

Skellefteå

5.7.80

50.50

Staffan Lundström, Piteå IF

54

1

Piteå

11.7.82

 

 

M 800 m

1.47.86

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

8 B

Malmö/S

5.8.91

1.48.29

Mikael Svensson, Riviera FI

65

2

Karlskrona

3.8.86

1.48.9m

Stig Lindbäck, IFK Luleå

37

1

Stockholm/S

16.8.62

1.50.65

Fredrik Söderlund, Riviera FI

67

8 A

Gävle

2.7.91

1.51.34

Per Liljeholm, Riviera FI

70

2 B

Gävle

4.7.94

1.51.7m

Sixten Wahlberg, Övertårneå IF

36

2

Luleå

23.6.59

1.51.8m

Lennart Ekbäck, Bodens BK

40

5

Stockholm/S

15.8.66

1.52.43

Kari Härkäniemi, Riviera FI

71

1 22

Piteå

26.7.92

1.52.6m

Björn Ekstedt, A8;s IF

20

2

Göteborg/S

1.7.43

1.52.6m

Thorild Ringvall, Malmbergets AIF

17

1 A

Boden

25.8.46

 

 

 

M 1500 m

3.37.88

Mikael Svensson, Riviera FI

65

10 A

Malmö/S

5.8.91

3.44.39

Staffan Lundström, Piteå IF

54

3

Piteå

15.8.82

3.49.84

Dan Karlsson, Riviera FI

62

4 A

Stockholm/S

7.8.85

3.50.0m

Thorild Ringvall, Malmbergets AIF

17

1

Luleå

18.8.46

3.51.27

Kari Härkäniemi, Riviera FI

71

3 B

Kvarnsveden

25.6.92

3.52.0m

Sixten Wahlberg, Övertårneå IF

36

2

Piteå

18.8.63

3.52.04

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

2 h3

Karlstad

4.8.90

3.52.1m

Stig Lindbäck, IFK Luleå

37

2

Göteborg/U

9.8.62

3.52.66

Dick Vaksjö, Haparanda SK/T

58

6 h2

Stockholm/S

16.8.80

3.52.73

Jonas Nilsson, Riviera FI

70

9 B

Gävle

6.7.92

 

M 5000 m

14.10.97

Staffan Lundström, Riviera FI

54

5

Porsgrunn, NOR

22.6.83

14.27.40

Bengt Nordqvist, Bergnäsets AIK

47

1

Piteå

23.7.78

14.28.60

Christer Malm, Piteå IF

68

2 A

Stockholm/S

1.8.95

14.38.91

Patrik Johansson, Riviera FI

65

1

Skellefteå

3.7.91

14.41.31

Christer Majbäck, Hakkas GIF

64

2

Tornio, FIN

6.7.84

14.41.97

Egon Spiik, Haparanda SK/T

56

2

Tornio, FIN

13.7.86

14.43.8m

Lars Johansson, Bodens BK

35

1

Luleå

23.6.59

14.45.8m

Per Eriksson, Riviera FI

61

8

Oulu, FIN

16.6.84

14.48.2m

Ove Lestander, Bodens BK

40

9

Stockholm/S

8.9.63

14.50.0m

Håkan Strandberg, Vittjärvs IK

49

5

Raahe, FIN

28.7.73

 

M 10 000 m

29.32.34

Bengt Nordqvist, Bergnäsets AIK

47

6

Skellefteå

19.8.77

30.08.64

Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF

64

1

Luleå

19.7.92

30.26.90

Egon Spiik, Haparanda SK/T

56

3

Boden

20.7.86

30.28.86

Patrik Johansson, Riviera FI

65

1

Suomussalmi, FIN

14.7.91

30.59.52

Hans Wickbom, Vittjärvs IK

55

10 A

Stockholm/S

26.9.87

31.02.0m

Dan Karlsson, Bodens FK

62

1

Svanstein

15.9.84

31.03.6m

Nore Westin, Bodens BK

37

1

Boden

7.8.65

31.15.78

Anders Åström, Riviera FI

69

1

Skellefteå

8.9.94

31.17.0m

Kurt Brusheim, Nilivaara IS

46

6

Skellefteå

22.8.71

31.24.75

Arne Johansson, Riviera FI

47

2

Boden

20.8.87

M 3000 m hinder

8.45.37

Christer Malm, Piteå IF

68

3

Helsingborg

27.7.91

8.55.79

Dick Vaksjö, Riviera FI

58

7 h1

Västerås

16.8.85

8.58.24

Per Eriksson, Riviera FI

61

6 h2

Västerås

16.8.85

9.01.2m

Klas Spett, IFK Kiruna

30

1

Örnsköldsvik

10.8.58

9.19.8m

Brage Isaksson, Bodens BK

42

1

Boden

16.6.67

9.24.6m

Arne Johansson, Piteå IF

47

4

Luleå

10.7.71

9.24.6m

Håkan Strandberg, Vittjärvs IK

49

6

Reykjavik, ICE

7.7.76

9.24.8m

Erik Kinnunen, IFK Kiruna

19

6

Göteborg/S

1.8.47

9.27.5m

Nore Westin, Bodens BK

37

1

Boden

19.6.65

9.29.0m

Björn Ekstedt, A 8;s IF

20

6

Stockholm/S

15.8.43

M 110 m häck

13.99

Stefan Heinås, Riviera FI

75

1 B

Tampere, FIN

19.7.00

1.8

14.83

Bertil Johansson, Luleå FI

56

3 A

Provo, UT

25.4.81

 

15.13

Nils Wiklund, Luleå FI

76

2 B

Tucson, AZ

8.5.99

1.3

15.21

Hans Andersson, Haparanda SK/T

61

2

Gävle

5.8.84

0.5

15.23

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

2

Gävle

31.7.93

-1.4

15.36

Jens Lidström, Riviera FI

79

6 h3

Sollentuna

31.5.98

1.7

15.37

Anders Nyberg, Piteå IF

61

dec

Tallinn, SU

14.6.87

1.9

15.43

Anders Hassel, Piteå IF

63

1

Bollnäs

8.8.87

1.9

15.48

Runald Beckman, Luleå FI

51

dec

Lille, FRA

18.9.77

0.3

15.48

Martin Mella, Haparanda FI

75

dec

Kuressaare, EST

5.6.94

1.5

 

M 400 m häck

54.78

Ulf Larsson, Haparanda SK/T

65

3 h4

Gävle

1.8.87

55.05

Ulf Carlsson, Piteå IF

57

3 20

Göteborg/S

5.8.77

55.29

Sven Fredrixon, Bodens FI

68

2

Södertälje

4.6.87

56.12

Anders Jansson, Piteå IF

61

4

Reykjavik, ICE

9.8.80

56.37

Henrik Waara, Haparanda FI

75

2

Posio, FIN

23.7.94

56.47

Anders Hassel, Piteå IF

63

4

Alta, NOR

9.7.83

56.58

Bo Norrby, Bodens BK

41

5 h3

Sollentuna

23.7.71

57.88

Nils Wiklund, Luleå FI

76

4 22h3

Helsingborg

3.8.96

57.97

Patrik Mosesson, Haparanda SK/T

66

2

Tornio, FIN

7.7.84

58.02

Torbjörn Gustafsson, Piteå IF

62

4

Piteå

13.9.80

 

M Höjd

2.18

Ingemar Nyman, IFK Luleå

51

1

Stockholm/S

30.7.74

2.12

Peter Lindmark, Haparanda SK/T

62

1

Umeå

20.8.83

2.07

Jani Suhonen, Haparanda SK/T

73

3

Suomussalmi, FIN

13.7.91

2.05

Nils Carlsson, Riviera FI

93

3

Skellefteå

13.7.13

2.04

Runald Beckman, IFK Luleå

51

dec

Austin, TX

4.6.74

2.04

Dan Lundholm, Luleå FI

60

1

Piteå

13.9.80

2.03

Hans Lidström, Haparanda SK/T

62

3

Piteå

1.7.83

2.02

Jan Wikström, Piteå IF

53

1 16

Stockholm/S

31.8.69

2.02

Marcus Lövgren, Luleå FI

95

2

Luleå

27.5.12

2.01

Lars Hägglund, Luleå FI

49

dec

Sollentuna

16.6.79

2.01

Staffan Lindström, Piteå IF

61

2

Tornio, FIN

27.5.84

 

M Stav

5.10

Elias Palo, Haparanda SK/T

81

1

Kemi, FIN

17.8.13

4.65

Jesper Andersson, Luleå FI

71

3

Skellefteå

20.6.95

4.61

Anders Nyberg, Piteå IF

61

 

Spånga

8.9.87

4.60

Björn Waltari, Haparanda SK/T

46

2

Kemi, FIN

2.7.69

4.60

Stefan Wallberg, Luleå FI

69

2 B

Umeå

14.6.88

4.50

Nils Wiklund, Luleå FI

76

1 18

Bollnäs

3.9.94

4.35

Hans Korpi, Haparanda SK/T

62

1

Tornio, FIN

31.5.87

4.35

Andreas Wiklund, Luleå FI

71

4

Kemi, FIN

26.8.89

4.30

Runald Beckman, IFK Luleå

51

dec

Austin, TX

5.6.74

4.25

Christian Jacobson, Haparanda SK/T

74

10=18

Stockholm/S

20.9.92

 

M Längd

7.54

Matthias Johansson, Nedre Soppero IK

90

3

Gävle

13.8.11

1.3

7.51

Christer Jonsson, Malmbergets AIF

48

3

Växjö

16.8.70

 

7.37

Ulf Utsi, Piteå IF

65

+

Harstad, NOR

4.7.87

1.8

7.34

Runald Beckman, IFK Luleå

51

dec

Stockholm/S

16.8.75

0.0

7.27

Eric Carlsson, Piteå IF

55

2

Bodö, NOR

21.7.79

-0.6

7.20

Jonas Nilsson, Luleå FI

69

1 18

Sollentuna

16.8.87

0.6

7.07

Arne Wiberg, Haparanda SK/T

55

+

Piteå

14.6.81

 

7.04

Hans Andersson, Haparanda SK/T

61

4 Q

Stockholm/S

15.8.80

0.4

7.02

Bertil Johansson, Karlsborgs IK

25

1

Kalix

9.7.50

 

7.02

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

1

Skellefteå

30.5.91

-1.0

 

M Tresteg

15.38

Eric Carlsson, Piteå IF

55

2

Bodö, NOR

22.7.79

1.9

14.82

Christer Jonsson, Malmbergets AIF

48

1 18

Stockholm/S

28.8.66

 

14.82

Ulf Utsi, Piteå IF

65

8

Gävle

31.7.87

0.8

14.69

Ronny Landström, Gällivare SK

74

8

Umeå

16.8.92

-0.5

14.61

Matthias Johansson, Nedre Soppero IK

90

1

Rovaniemi, FIN

13.8.17

1.1

14.50

Stefan Heinås, Riviera FI

75

2 16

Värnamo

18.8.91

1.2

14.49

Bertil Johansson, Risö AIS

25

3

Stockholm/S

22.8.48

 

14.41

Rune Wikström, IFK Kalix

27

1

Kalix

26.7.53

 

14.38

Peter Lindmark, Haparanda SK/T

62

2 18

Piteå

16.8.80

0.3

14.27

Jani Suhonen, Haparanda SK/T

73

4 18 Q

Växjö

16.8.91

1.8

 

M Kula

19.51

Per Nilsson, Piteå IF

53

2

Stockholm/S

29.8.81

17.91

Bo Henriksson, Vittjärvs IK

63

1

Provo, UT

14.4.84

16.26

Anders Nyberg, Luleå FI

61

3

Alburquerque, NM

11.5.85

16.01

Gustaf Nyberg, Luleå FI

54

4

Piteå

8.8.82

15.99

Tore Lovén, Luleå FI

56

9 Q

Stockholm/S

4.8.78

15.73

Donald Bergman, Stenökens FFK

66

1

Kiruna

13.6.90

15.16

Niclas Snällfot, Nedre Soppero IK

68

2

Skellefteå

30.5.91

15.13

Bo Lindström, Piteå IF

49

2

Luleå

3.7.71

14.92

Peter Majanen, Riviera FI

65

1 20

Umeå

26.9.83

14.80

Gunnar Vesterlund, Piteå IF

52

5

Piteå

8.8.78

 

M Diskus

56.90

Bo Henriksson, Vittjärvs IK

63

*

Piteå

8.8.84

54.28

Per Nilsson, Piteå IF

53

5

Provo, UT

8.5.81

53.28

Donald Bergman, Stenökens FFK

66

com

Kiruna

21.9.89

51.18

Bo Lindström, Piteå IF

49

1

Piteå

15.6.70

49.31

Jan-Erik Holmbom, Nedre Soppero IK

80

com

Skellefteå

3.9.06

49.18

Roger Spets, Nedre Soppero IK

77

2

Kiruna

27.6.96

48.92

Karl-Gunnar Zerpé, IFK Luleå

52

2 B

Piteå

23.7.74

48.74

Lars Holmgren, Piteå IF

26

1

Piteå

6.6.64

48.26

Ingemar Brännmark, Vittjärvs IK

65

5

Pello, FIN

13.7.85

47.84

Anders Nyberg, Luleå FI

61

dec

Taitung, TPE

4.4.84

 

M Slägga

58.03

Bengt Johansson, Alviks IK

35

1

Övertårneå

1.10.61

57.00

Arto Kangastie, Haparanda SK/T

63

1

Umeå

11.9.88

55.44

Östen Wahlberg, Övertårneå IF

38

1

Piteå

7.7.62

55.02

Sami Alajärvi, Haparanda SK/T

71

1

Tornio, FIN

30.5.92

52.30

Per Nilsson, Piteå IF

53

com

Piteå

1.10.83

52.04

Åke Temnerud, IFK Luleå

29

2

Piteå

6.6.60

50.46

Lars Holmgren, Piteå IF

26

3

Piteå

13.6.61

49.18

Peder Eriksson, Piteå IF

51

1

Piteå

14.9.74

49.00

Niclas Snällfot, Nedre Soppero IK

68

com

Kiruna

14.9.91

48.92

Bo Henriksson, Vittjärvs IK

63

1

Piteå

8.9.84

 

M Spjut

76.17

Mikael Snällfot, Nedre Soppero IK

80

1

Gävle

11.5.03

69.44

Olov Nyman, Piteå IF

63

5 B Q

Eskilstuna

12.9.88

69.30

Håkan Konstenius, Luleå FI

66

4 A

Karlstad

10.6.89

66.54

Göran Lindholm, Piteå IF

63

1

Västerås

1.5.88

65.84

Anders Nyberg, Piteå IF

61

3

Harstad, NOR

5.7.87

65.60

Matti Salo, Haparanda FI

73

1

Enskede

6.6.93

62.06

Leif Lundmark, Nedre Soppero IK

53

com

 

91

61.40

Nils Pettersson, Bodens FI

81

dec 22

Malmö/He

10.9.00

60.90

Mattias Johansson, Luleå FI

68

2 22

Piteå

7-8.6.87

60.20

Jonas Fjällström, IFK Arvidsjaur

78

1

Umeå

11.9.99

 

M Tiokamp

7.821e

Runald Beckman, IFK Luleå

51

1

Austin, TX

4-5.6.74

7.398b

Anders Nyberg, Luleå FI

61

1

Uppsala

24-25.5.86

7.104e

Nils Wiklund, Luleå FI

76

1

Sacramento, CA

17-18.5.00

6.818m

Bertil Johansson, Luleå FI

56

10

Karlskrona

13-14.8.77

6.718m

Göran Renberg, IFK Luleå

55

2 20

Porvoo, FIN

30-31.8.75

6.626e

Martin Mella, Haparanda FI

75

9

Lage, GER

14-15.5.94

6.577m

Lars Hägglund, IFK Luleå

49

7

Skellefteå

21-22.8.76

6.558m

Olof Bexell, IFK Luleå

09

7

Berlin, GER

7-8.8.36

6.511e

Peter Lindmark, Haparanda SK/T

62

2 22

Stockholm/S

18-19.7.81

6.486m

Karl-Gunnar Zerpé, IFK Luleå

52

7

Stockholm/S

25-26.5.74

 

 

Kvinnor - Utomhus

K 100 m

12.09

Monica Strand, Kalix FI

65

1 18

Stockholm/S

16.9.83

1.5

12.16

Olivia Bojang, Haparanda SK/T

02

1

Rauna, FIN

1.7.17

1.2

12.29

Petra Karlander, Luleå FI

68

4 18

Stockholm/S

21.9.86

1.0

12.36

Sara Burlin, Luleå FI

69

5 h3

Gävle

31.7.87

1.5

12.39

Sara Sundqvist, Piteå IF

80

1 15h1

Örnsköldsvik

2.9.95

2.0

12.41

Ida Aidanpää, Kuivakangas SK

88

1 18h2

Stockholm/S

15.9.06

0.0

12.43

Lena Johansson, Luleå FI

53

1

Piteå

18.8.79

-2.1

12.47

Sandra Lagerskog, Riviera FI

80

1

Umeå

10.6.00

1.8

12.48

Karolin Holmbom, Piteå IF

86

7 18h8

Göteborg/U

5.7.03

0.5

12.58

Madelene Stedt, Tväråselets AIF

86

1

Tornio, FIN

16.8.14

1.2

 

K 200 m

24.56

Monica Strand, Kalix FI

65

1

Gävle

4.8.84

1.9

24.94

Olivia Bojang, Haparanda SK/T

02

1

Rovaniemi, FIN

13.6.17

1.0

25.64

Anna Wiklund, Luleå FI

73

2 B

Tucson, TX

4.5.96

-0.7

25.67

Amanda Isaksson, Bodens FI

01

3 22h1

Sollentuna

27.8.22

-1.0

25.71

Anna Aarflot, Luleå FI

65

4

Sundsvall

4.8.85

1.5

25.76

Nina Fjellner, Slagnäs IF

88

1

Skellefteå

15.6.08

1.5

25.89

Ida Aidanpää, Kuivakangas SK

88

1 19

Boden

19.8.06

-0.6

25.93

Lena Johansson, Luleå FI

53

1

Piteå

10.9.78

 

25.98

Sara Sundqvist, Piteå IF

80

1 15s2

Enköping

18.8.95

-0.6

26.03

Hanna Brännström, Luleå FI

82

2 22

Skellefteå

20.8.00

0.6

 

K 400 m

54.25

Monica Strand, Piteå IF

65

1

Karlskrona

2.8.86

57.34

Marie Öhlund, Luleå FI

71

2

Oulainen, FIN

16.7.88

57.68

Anna Wiklund, Luleå FI

73

5 A

Sollentuna

1.6.97

57.73

Anna Wikström, Kalix FI

73

3 16

Västerås

22.9.89

57.82

Anna Aarflot, Luleå FI

65

3 A

Södertälje

21.8.85

57.99

Martina Eriksson, Slagnäs IF

88

1 17 A

Sollentuna

29.5.05

58.84

Lina Alainentalo, Bodens BK

92

1

Skellefteå

14.6.08

59.27

Gunnel Hedlund, FK Fyrkanten

61

2

Piteå

23.7.78

59.39

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

2

Piteå

27.6.81

59.43

Christel Häggström, Nedre Soppero IK

80

4 18h2

Karlskrona

14.8.98

 

K 800 m

2.08.03

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

7 A

Stockholm/S

22.7.08

2.08.79

Marie Öhlund, Luleå FI

71

3 h

Baton Rouge, LA

18.5.91

2.11.06

Malin Öhlund, Luleå FI

71

7 A

Gävle

5.7.90

2.11.43

Monica Strand, Kalix FI

65

1 18

Stockholm/S

18.9.83

2.12.16

Eva Lindfors, Haparanda SK/T

60

6 h2

Gävle

30.7.87

2.12.66

Ulla Carlsson, Piteå IF

61

4

Malmö/S

20.8.80

2.12.89

Kristina Sandkvist, Piteå IF

64

3

Piteå

5.8.80

2.13.63

Ronja Fjellner, Slagnäs IF

89

1 17

Gävle

24.7.05

2.14.77

Linn Tapani, Kiruna Skidor

01

2 B

Hallsberg

7.8.21

2.15.05

Gunnel Hedlund, FK Fyrkanten

61

2

Piteå

22.7.78

 

K 1500 m

4.26.62

Eva Lindfors, Haparanda SK/T

60

6

Västerås

18.8.85

4.27.23

Ulla Carlsson, Piteå IF

61

4

Stockholm/S

17.8.80

4.30.74

Kristina Sandkvist, Piteå IF

64

4 16

Piteå

16.8.80

4.30.81

Malin Öhlund, Luleå FI

71

3

Bergen, NOR

21.7.90

4.32.19

Marie Öhlund, Luleå FI

71

1

Suomussalmi, FIN

13.7.91

4.32.56

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 16

Stockholm/S

24.7.08

4.35.78

Maria Lundgren, Piteå IF

72

6 22

Karlskrona

7.8.93

4.39.1m

Barbro Engman, Piteå IF

42

3

Mo i Rana, NOR

29.7.72

4.39.39mx

My Rundgren, Luleå FI

03

6

Skellefteå

14.8.22

4.40.67

Linn Tapani, Kiruna Skidor

01

1

Västerås

8.8.21

K 5000 m

16.37.53

Elisabeth Clausén, Tväråselets AIK

90

5

Karlstad

1.9.19

17.14.93

Cornelia Henriksson, Morjärvs SK

85

3

Boden

25.7.10

17.15.15

Marie Eriksson, Tväråselets AIF

86

8

Malmö/S

3.8.09

17.15.3m mx

Ida Esperi, Haparanda SK/T

00

6

Umeå

4.7.22

17.22.6+

Åsa Schumann, Piteå IF

63

4

Borås

30.7.89

17.49.21

Linn Tapani, Kiruna Skidor

01

1

Falun

19.6.21

17.55.85

Maja Majbäck, Kiruna Skidor

98

1

Oulu, FIN

18.6.17

18.02.31

Maria Lundgren, Riviera FI

72

1

Hudiksvall

16.7.89

18.18.09

Johanna Nilsson, Morjärvs SK

80

1

Luleå

16.6.15

18.36.59

Karin Nilsson, Slagnäs IF

82

2

Boden

5.6.10

 

K 10 000 m

35.27.50

Åsa Schumann, Piteå IF

63

6

Borås

30.7.89

35.57.50

Marie Eriksson, Tväråselets AIF

86

5

Falun

20.8.10

36.08.13

Ida Esperi, Haparanda SK/T

00

6

Norrköping

5.8.22

36.47.08

Maria Lundgren, Riviera FI

72

12

Borås

30.7.89

37.19.03

Cornelia Henriksson, Morjärvs SK

85

11

Falun

20.8.10

38.01.51mx

Johanna Nilsson, Morjärvs SK

80

1

Luleå

8.9.16

38.25.80

Elisabeth Clausén, Tväråselets AIF

90

1

Boden

16.6.13

38.53.7m

Anna Tano-Nordin, Lulekamraternas MLK

82

3

Luleå

22.9.09

39.19.4m

Karin Nilsson, Slagnäs IF

82

4

Luleå

22.9.09

39.28.0m

Birgitta Myrnäs, Lulekamraternas MLK

52

1

Övertårneå

17.8.99

 

K 3000 m hinder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100 m häck

14.33

Anna Wiklund, Luleå FI

73

hep

Gävle

6.6.98

1.2

14.55

Hanna Brännström, Luleå FI

82

2 18

Västerås

12.8.00

1.2

14.72

Ida Aidanpää, Kuivakangas SK

88

1 18

Stockholm/S

16.9.06

-0.7

14.77

Louise Hedström, Bodens FI

73

1 18

Skellefteå

25.8.91

1.2

14.80

Sara Burlin, Luleå FI

69

4 18s2

Borås

17.8.86

0.3

14.86

Anna Aarflot, Luleå FI

65

2 h1

Sundsvall

3.8.85

1.0

14.97

Madeleine Dalberg, Piteå IF

97

6 19

Hässleholm

7.8.16

1.1

15.08

Camilla Bahlenberg, Riviera FI

78

3 18h1

Helsingborg

3.8.86

1.5

15.10

Catrin Hedkvist, Luleå FI

59

2

Umeå

21.8.83

1.9

15.15

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

2

Piteå

11.9.83

0.0

 

K 400 m häck

60.14

Marie Öhlund, Luleå FI

71

1

Oulainen, FIN

16.7.88

60.51

Monica Strand, Piteå IF

65

1

Gävle

6.9.86

62.59

Ellen Eklund, Piteå IF

98

1

Madrid, ESP

5.9.20

63.92

Louise Hedström, Bodens FI

73

1

Skellefteå

1.7.92

64.26

Ronja Fjellner, Slagnäs IF

89

1

Tromsö, NOR

2.7.05

64.56

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

3

Reykjavik, ICE

9.8.80

64.82

Lisa Norlin, Riviera FI

83

2

Narvik, NOR

13.7.02

64.90

Katarina Lindbäck, Piteå IF

69

4

Boden

19.7.86

65.24

Anna Wiklund, Luleå FI

73

5

Tucson, AZ

23.4.94

65.45

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

4

Stockholm/S

4.10.81

K Höjd

1.77

Ros-Marie Waara, Haparanda FI

76

3 22

Uppsala

19.8.95

1.75

Anna Wiklund, Luleå FI

73

hep

Eugene, OR

29.5.96

1.73

Lena Joki, Haparanda FI

73

7 22

Karlskrona

7.8.93

1.73

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 17

Skellefteå

14.6.08

1.71

Eva-Lena Nordlund, Piteå IF

64

2

Järvsö

26.6.82

1.71

Anna Johansson, Luleå FI

76

hep 16

Visby

13.6.92

1.70

Carina Ström, Piteå IF

61

1

Umeå

9.8.77

1.70

Jennifer Dalberg, Piteå IF

99

1

Piteå

29.8.17

1.68

Ingrid Marcusson, IFK Luleå

57

1

Piteå

16.6.76

1.68

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

hep 18

Stockholm/S

5.9.81

1.68

Carina Larsson, Luleå FI

58

3

Piteå

25.7.82

 

K Stav

3.59

Sophie Ohlsson, Luleå FI

99

3 19

Göteborg/U

30.6.17

3.40

Malin Weiland, Piteå IF

74

1

Umeå

13.6.21

3.39

Ellinor Hannerfors, Haparanda SK/T

03

5 19

Sollentuna

26.8.22

3.27

Tuva Weiland, Piteå IF

04

2 19

Umeå

1.6.21

3.03

Vilma Styrman, Haparanda SK/T

98

1

Luleå

28.5.16

2.90

Angelica Isaksson, Luleå FI

80

1

Luleå

29-30.8.98

2.90

Ida Harila, Haparanda SK/T

01

4 17

Skellefteå

29.7.18

2.90

Hilda Harila, Haparanda SK/T

03

9 16

Trollhättan

10.8.19

2.87

Sara Palo, Haparanda SK/T

83

4 15

Kalmar

16.8.98

2.85

Cecilia Kenttälä, Haparanda SK/T

00

6 16

Vellinge

7.8.16

 

K Längd

6.23

Lena Johansson, Luleå FI

53

4

Sittard, NED

1.7.79

1.9

5.88

Madeleine Dalberg, Piteå IF

97

5 19

Göteborg/U

2.7.16

0.3

5.77

Anna Wiklund, Luleå FI

73

hep

Tallinn, EST

29.6.97

1.9

5.76

Camilla Bahlenberg, Riviera FI

78

2 18

Örnsköldsvik

2.9.95

1.7

5.74

Anna Lund, Kalix FI

74

2 18

Stockholm/S

28.9.91

1.2

5.73

Anna Johansson, Luleå FI

76

2

Luleå

18.7.92

1.6

5.72

Catrin Hedkvist, Luleå FI

59

1

Västerås

30.6.84

1.6

5.70

Louise Hedkvist, IFK Luleå

47

1

Hudiksvall

13.7.75

 

5.65

Monica Strand, Kalix FI

65

5 18

Stockholm/S

18.9.82

1.8

5.65

Hanna Brännström, Luleå FI

82

+ 16

Kalmar

16.8.98

1.3

 

K Tresteg

12.15

Olivia Bojang, HaparandaTornio TFC

02

1 16 Q

Leppävaara, FIN

11.8.18

1.7

11.88

Ida Dufva, Nedre Soppero IK

82

1

Sundsvall

26.5.02

1.0

11.74

Ida Niia, Nedre Soppero IK

86

4 22

Huddinge

4.8.06

1.8

11.63

Camilla Bahlenberg, Riviera FI

78

7 18

Helsingborg

4.8.96

2.0

11.62

Louise Hedström, Bodens FI

73

4

Luleå

19.7.92

1.0

11.34

Marléne Häggström, Nedre Soppero IK

84

+

Sundsvall

26.5.02

1.9

11.18

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 15

Gävle

21.7.06

1.0

11.14

Anna Lund, Kalix FI

74

4 18

Skellefteå

25.8.91

1.7

11.12

Maria Ömalm, Gällivare SK

77

3 16

Västerås

30.7.93

-0.2

11.05

Helena Engman, Riviera FI

76

2 18

Trollbäcken

3.7.93

0.7

 

K Kula

18.17

Helena Engman, Riviera FI

76

4

Göteborg/S

10.8.10

14.77

Anna Wiklund, Luleå FI

73

4

Sundsvall

19.7.97

12.50

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

hep 22

Kourtane, FIN

10.6.17

12.35

Ann-Louise Nilsson, Luleå FI

62

3

Harstad, NOR

4.7.87

12.12

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

1

Tornio, FIN

10.7.87

11.91

Ylva Kenttä, Luleå FI

66

2

Umeå

26.6.87

11.86

Ingela Brännmark, Haparanda SK/T

63

2

Tornio, FIN

31.5.87

11.50

Emma Ross, Bodens FI

82

2

Boden

15.7.00

11.44

Åsa Marklund, Piteå IF

58

1

Lycksele

31.5.83

11.24

Anna Johansson, Luleå FI

76

7 18

Västerås

17.9.93

K Diskus

48.99

Helena Engman, Riviera FI

76

com

Sundsvall

25.9.99

41.84

Anna Wiklund, Luleå FI

73

1

Tempe, AZ

22.4.95

41.48

Inger Öhlund, Piteå IF

51

1

Piteå

24.5.69

40.60

Ingela Brännmark, Vittjärvs IK

63

3

Arvidsjaur

1.8.82

40.32

Charlotte Sjödin, Riviera FI

83

1

Härnösand

9.6.02

37.96

Emma Ross, Bodens FI

82

1 18

Vännäs

14.6.00

37.20

Ann-Marie Liljergren, Kompelusvaara IF

43

3

Kiruna

25.7.65

36.48

Margareta Öhlund, Piteå IF

50

1 16

Piteå

13.7.66

35.86

Inger Tofte, Malmbergets AIF

46

1

Piteå

17.8.63

35.52

Marianne Hedqvist, Piteå IF

61

4

Hudiksvall

30.6.79

 

K Slägga

56.53

Helena Engman, Riviera FI

76

3

Växjö

29.8.00

48.58

Linda Hedlund, Bodens FI

04

5

Helsingborg

8.7.22

45.64

Wilma Makslahti, Luleå FI

02

1 22

Luleå

16.8.20

45.20

Charlotte Sjödin, Riviera FI

83

2

Narvik, NOR

14.7.02

42.82

Jessica Preiman, Haparanda SK/T

98

1

Rovaniemi, FIN

25.6.18

38.55

Anna Johansson, Nedre Soppero IK

98

11 19

Göteborg/U

2.7.16

34.05

Jennifer Nilsson, Luleå FI

02

com

Boden

14.9.19

32.10

Lena Joki, Haparanda FI

73

2

Tornio, FIN

2.10.93

30.16

Eva-Lena Nordlund, Riviera FI

64

com

Piteå

1.10.83

29.09

Malin Blomqvist, Haparanda SK/T

93

1

Umeå

20.8.11

 

K Spjut

42.95

Pernilla Wittikko, Haparanda SK/T

88

1

Tornio, FIN

6.7.07

39.46

Helena Engman, Riviera FI

76

2

Piteå

17.7.99

39.20

Amanda Isaksson, Bodens FI

01

1

Boden

19.6.22

38.53

Sara Sandström, Luleå FI

94

1 17

Piteå

13.8.11

37.87

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

hep 22

Kourtane, FIN

11.6.17

36.54

Melinda Hedstig, Luleå FI

97

1 17

Boden

14.6.14

36.20

Olivia Köhler, Gällivare SK

00

2 19

Umeå

12.5.18

36.17

Anna Lundström, Riviera FI

83

5 16

Härnösand

15.8.99

36.12

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 17

Sollentuna

8.6.08

34.77

Madeleine Ahlström, Luleå FI

00

com

Umeå

17.9.16

 

K Sjukamp

5.564b

Anna Wiklund, Luleå FI

73

2

Azusa, CA

16-17.4.98

4.946e

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

4 22

Kourtane, FIN

10-11.6.17

4.530e

Louise Hedström, Bodens FI

73

4 22

Eskilstuna

14-15.8.93

4.391e

Hanna Brännström, Luleå FI

82

2 18

Nynäshamn

12-13.6.99

4.364b

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

2

Umeå

28-29.7.84

4.167m

Eva-Lena Nordlund, Riviera FI

64

1

Luleå

11-12.6.83

3.954b

Lena Joki, Haparanda FI

73

2

Tornio, FIN

24-25.7.93

3.623e

Jenny Bladh, Piteå IF

74

1 22

Boden

6-7.7.91

3.526e

Amanda Isaksson, Bodens FI

01

1 19

Boden

17-18.8.19

3.379m

Carina Larsson, Luleå FI

58

1

Luleå

7-8.6.80

Män – Inomhus   Per den 31.3.2022

 

M 60 m

6.86

Jean Christian Zirignon, Piteå IF

95

1 22

Göteborg/FH

1.3.15

6.93

Runald Beckman, Luleå FI

51

1 s1

Falun

12.3.77

6.96

Ingvar Rönnbäck, Luleå FI

64

1 h1

Luleå

17.1.87

6.97

Lars Lundgren, Luleå FI

64

1

Luleå

22.2.87

6.99

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

1

Rovaniemi, FIN

10.1.93

7.03

Erik Lindberg, Haparanda SK/T

87

2

Skellefteå

7.2.09

7.05

Stefan Utsi, Riviera FI

62

1

Rovaniemi, FIN

4.2.84

7.06

Henrik Åkeblom, Luleå FI

81

1

Luleå

23.3.02

7.07

Krister Förare, Haparanda SK/T

72

4 h1

Luleå

16.2.91

7.08

Stefan Heinås, Riviera FI

75

2

Haparanda

11.3.95

 

M 200 m

22.78

Stefan Heinås, Riviera FI

75

1

Haparanda

11.3.95

22.81

Ruben Norlin, Riviera FI

77

 

Eskilstuna

10.1.98

22.93

Stefan Utsi, Riviera FI

62

1

Rovaniemi, FIN

4.2.84

23.03

Tomas Öström, Luleå FI

73

1 18

Haparanda

6.2.91

23.06

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

1 A

Skellefteå

17.1.93

23.09

Kennet Lidström, Luleå FI

60

1

Rovaniemi, FIN

20.1.85

23.14

Felix Ridderstråle, Piteå IF

04

1 A

Umeå

2.2.22

23.19

Krister Förare, Haparanda SK/T

72

 

Haparanda

9.1.91

23.24

Lars Lundgren, Luleå FI

64

1

Haparanda

3.1.87

23.29

Kent-Åke Gille, Piteå IF

59

   h

Lidingö/B

31.1.87

 

M 400 m

49.13

Ruben Norlin, Riviera FI

77

3 s3

Sätra

13.2.99

51.02

Henrik Waara, Haparanda FI

75

   22h

Malmö/A

19.2.94

51.18

Mikael Svensson, Riviera FI

65

3

Rovaniemi, FIN

11.3.84

51.29

Felix Ridderstråle, Piteå IF

04

2 A

Ås

20.3.22

51.38

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

1

Haparanda

5.3.89

51.69

Ulf Larsson, Haparanda SK/T

65

1 22

Haparanda

10.1.87

51.70

Tim Zedig, Gällivare SK

74

2 22

Haparanda

29.1.94

51.86

Stefan Utsi, Piteå IF

62

2

Rovaniemi, FIN

1.3.81

51.88

Sven Fredrixon, Bodens FI

68

1

Haparanda

3.1.87

52.39

Fredrik Söderlund, Riviera FI

67

2 h2

Skellefteå

6.1.95

 

M 800 m

1.53.29

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

3 h2

Göteborg/FH

17.2.90

1.53.8m

Mikael Svensson, Riviera FI

65

1

Rovaniemi, FIN

23.2.86

1.54.4m

Staffan Lundström, Piteå IF

54

1

Rovaniemi, FIN

13.2.82

1.54.53

Ruben Norlin, Riviera FI

77

2

Houston, TX

19.2.00

1.54.8m

Ronny Lindbom, Piteå IF

49

3 h5

Göteborg/Sc

9.2.80

1.54.82

Peter Marklund, Riviera FI

77

5

Göteborg/FH

6.2.99

1.55.6m

Lars Grahn, FK Fyrkanten

62

2

Rovaniemi, FIN

17.1.81

1.57.19

Jonas Nilsson, Riviera FI

70

2

Haparanda

5.3.89

1.58.09

Krister Gustafsson, Riviera FI

65

5 h2

Solna

12.2.89

1.58.1m

Lennart Ekbäck, Bodens BK

40

4

Stockholm/J

4.2.67

 

M 1500 m

3.46.03

Staffan Lundström, Piteå IF

54

1

Göteborg/Sc

6.2.82

3.55.07

Dick Vaksjö, Piteå IF

58

7

Göteborg/Sc

6.2.82

3.55.61

Peter Marklund, Riviera FI

77

4 22h2

Malmö/A

27.2.99

3.56.18

Krister Gustafsson, Riviera FI

65

4 A

Stockholm/G

24.2.90

3.56.60

Jonas Nilsson, Riviera FI

70

2 22

Solna

9.2.92

4.00.10

Joakim Nilsson, Riviera FI

70

6 A

Stockholm/G

24.2.90

4.01.37

Christer Malm, Piteå IF

68

2

Rovaniemi, FIN

10.1.93

4.02.19

Bo Schefström, Riviera FI

64

3 h1

Solna

10.2.89

4.02.94

Ola Nilsson, Riviera FI

70

6 22

Solna

9.2.92

4.05.59

Per Eriksson, Piteå IF

61

5 22h4

Göteborg/Sc

6.2.82

 

M 3000 m

8.11.09

Staffan Lundström, Riviera FI

54

1

Rovaniemi, FIN

11.3.84

8.18.42

Christer Malm, Piteå IF

68

2

Boston, MA

23.1.93

8.23.26

Dick Vaksjö, Piteå IF

58

9

Göteborg/S

5.2.82

8.26.62

Per Eriksson, Riviera FI

61

8 A

Solna

19.2.84

8.36.3m

Hans Wickbom, Vittjärvs IK

55

2

Haparanda

6.2.88

8.36.6m

Bengt Nordqvist, Bergnäsets AIK

47

1

Rovaniemi, FIN

26.1.80

8.41.7m

Anders Åström, Riviera FI

69

2

Haparanda

29.1.94

8.44.67

Bo Schefström, Riviera FI

64

5 B

Göteborg/FH

16.2.92

8.44.77

Ola Nilsson, Riviera FI

70

6 B

Göteborg/FH

16.2.92

8.45.45

Jonas Nilsson, Riviera FI

70

7

Bollnäs

5.2.00

 

M 60 m häck

7.92

Stefan Heinås, Riviera FI

75

3

Göteborg/FH

18.2.01

8.29

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

5 h3

Göteborg/FH

14.2.92

8.35

Runald Beckman, Luleå FI

51

1

Falun

13.3.77

8.43

Nils Wiklund, Luleå FI

76

6 22

Malmö/A

10.2.96

8.46

Anders Hassel, Piteå IF

63

2 h1

Solna

1.2.86

8.50

Anders Nyberg, Luleå FI

61

hep

Lidingö/B

26.1.86

8.52

Jens Lidström, Riviera FI

79

4 22h2

Sätra

27.2.00

8.55

Hans Andersson, Haparanda SK/T

61

1 h1

Rovaniemi, FIN

20.1.85

8.59

Bertil Johansson, Luleå FI

56

3

Rovaniemi, FIN

6.3.83

8.65

Sven Fredrixon, Bodens FI

68

1 22

Luleå

9.1.88

 

M Höjd

2.18

Ingemar Nyman, IFK Luleå

51

3

Praha, CS

11.2.76

2.12

Jani Suhonen, Haparanda SK/T

73

1

Umeå

19.1.92

2.11

Peter Lindmark, Haparanda SK/T

62

1

Luleå

17.1.87

2.06

Nils Carlsson, Riviera FI

93

2 22

Sätra

16.2.14

2.05

Staffan Lindström, Piteå IF

61

2

Luleå

17.1.87

2.03

Magnus Johansson, Riviera FI

80

1

Piteå

8.2.97

2.01

Dan Lundholm, Vittjärvs IK

60

1

Piteå/S

19.1.79

2.01

Björn Markström, Luleå FI

76

1

Haparanda

13.1.96

2.00

Jan Wikström, Piteå IF

53

1

Piteå/S

15.2.75

2.00

Hans Lidström, Haparanda SK/T

62

2

Rovaniemi, FIN

6.3.82

2.00

Olov Nyman, Piteå IF

63

1 22

Piteå/S

14.1.84

2.00

Rickard Bergström, Piteå IF

78

2

Piteå

8.2.97

 

M Stav

5.00

Elias Palo, Haparanda SK/T

81

1

Haparanda

26.1.14

4.65

Jesper Andersson, Luleå FI

71

2

Haparanda

10.2.93

4.63

Nils Wiklund, Luleå FI

76

3

Flagstaff, AZ

18.2.00

4.60

Anders Nyberg, Piteå IF

61

5

Lidingö/B

16.1.88

4.60

Stefan Wallberg, Luleå FI

69

2

Haparanda

20.1.88

4.60

Andreas Wiklund, Luleå FI

71

3

Luleå

3.2.90

4.58

Christian Jacobson, Haparanda FI

74

2

Haparanda

27.2.93

4.25

Hans Korpi, Haparanda SK/T

62

3

Haparanda

6.2.88

4.25

Martin Mella, Haparanda FI

75

hep 18

Malmö/A

30.1.93

4.20

Björn Waltari, Haparanda SK/T

46

7

Stockholm/J

1.3.69

4.20

Adam Andersson, Luleå FI

69

5

Luleå

3.2.90

4.20

Hannes Forslund, Piteå IF

00

1

Haparanda

8.12.18

 

M Längd

7.33

Ulf Utsi, Piteå IF

65

1 22

Piteå

7.2.87

7.11

Stefan Heinås, Riviera FI

75

1

Haparanda

30.12.97

7.09

Matthias Johansson, Nedre Soppero IK

90

1 22

Sätra

19.2.11

7.08

Nils Wiklund, Luleå FI

76

8

Flagstaff, AZ

25.2.00

7.07

Runald Beckman, IFK Luleå

51

hep

Berlin, FRG

31.1.76

7.00

Eric Carlsson, Piteå IF

55

1

Rovaniemi, FIN

5.3.78

7.00

Hans Lidström, Haparanda SK/T

62

1

Rovaniemi, FIN

4.2.84

6.99

Arne Wiberg, Haparanda SK/T

55

1

Rovaniemi, FIN

18.1.81

6.97

Erik Lindberg, Haparanda SK/T

87

2 22

Göteborg/FH

7.3.09

6.95

Christer Jonsson, Malmbergets AIF

48

1

Piteå/S

16.3.74

6.95

Anders Hassel, Piteå IF

63

1

Rovaniemi, FIN

25.1.86

6.95

 

Jonas Nilsson, Luleå FI

69

1 18

Luleå

8.2.87

 

M Tresteg

15.15

Eric Carlsson, Piteå IF

55

1

Rovaniemi, FIN

28.2.82

14.88

Ulf Utsi, Piteå IF

65

1

Luleå

22.2.87

14.43

Stefan Heinås, Riviera FI

75

4 18

Solna

8.2.92

14.37

Arne Wiberg, Haparanda SK/T

55

1

Rovaniemi, FIN

1.3.81

14.33

Jani Suhonen, Haparanda SK/T

73

3 18

Solna

9.2.91

14.33

Matthias Johansson, Nedre Soppero IK

90

3 22

Sätra

20.2.11

14.13

Ronny Landström, Gällivare SK

74

6 18

Solna

8.2.92

14.08

Stefan Sandlund, Piteå IF

70

1

Piteå

20.1.91

13.90

Kurt Engman, Piteå IF

41

3

Rovaniemi, FIN

1.3.81

13.83

Peter Lindmark, Haparanda SK/T

62

2 18

Falun

11.3.79

 

M Kula

19.01

Per Nilsson, Piteå IF

53

2

Pocatello, ID

25.2.78

16.52

Bo Henriksson, Vittjärvs IK

63

 

Rexburg, ID

1.84

15.75

Anders Nyberg, Piteå IF

61

hep

Haparanda

24.1.87

15.57

Tore Lovén, Luleå FI

56

2

Rovaniemi, FIN

5.3.78

15.40

Gustaf Nyberg, Luleå FI

54

3

Falun

12.2.78

15.02

Bo Lindström, Piteå IF

49

1

Piteå

20-21.2.71

14.81

Niclas Snällfot, Nedre Soppero IK

68

3

Luleå

15.2.91

14.78

Donald Bergman, Stenökens FFK

66

1

Kiruna

10-11.12.88

14.25

Gunnar Vesterlund, Piteå IF

52

2

Rovaniemi, FIN

15.1.78

14.23

Göran Renberg, IFK Luleå

55

2

Piteå/S

31.1.76

 

M Vikt (10.00)

12.85

Rasmus Hellberg, Piteå IF

01

4

Uppsala

6.1.19

12.11

Nils Pettersson, Bodens FI

81

3

Piteå

23.11.14

10.67

William Ullberg, Riviera FI

96

4

Piteå

23.11.14

10.26

Jesper Kärki, Haparanda SK/T

94

 

Haparanda

17.2.13

10.04

Peter Svedlund, Haparanda SK/T

90

2

Haparanda

21,1,17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Sjukamp (4000 poäng)

5.269e

Anders Nyberg, Luleå FI

61

2

Lidingö/B

25-26.1.86

5.133m

Runald Beckman, IFK Luleå

51

8

Berlin, FRG

31.1.-1.2.76

5.072e

Nils Wiklund, Luleå FI

76

3 22

Göteborg/FH

3-4.2.96

4.808e

Martin Mella, Haparanda FI

75

3 22

Karlstad

12-13.2.94

4.586e

Johan Wiklund, Luleå FI

81

4 22

Eskilstuna

12-13.2.00

4.478e

Nils Pettersson, Bodens FI

81

5 22

Eskilstuna

12-13.2.00

4.036m

Håkan Konstenius, Luleå FI

66

1 22

Rovaniemi, FIN

2-3.1.86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvinnor - Inomhus

 

K 60 m

7.73

Eva Qvist, Riviera FI

75

1 16

Luleå

17.2.91

7.81

Sara Sundqvist, Piteå IF

80

3 18s2

Eskilstuna

22.2.97

7.82

Sandra Lagerskog, Riviera FI

80

4 h2

Eskilstuna

14.2.98

7.83

Petra Karlander, Luleå FI

68

3 h7

Solna

1.2.87

7.84

Monica Strand, Piteå IF

65

5 B

Luleå

25.2.86

7.85

Olivia Bojang, Haparanda SK/T

02

1

Luleå

18.2.17

7.86

Anna Wikström, Kalix FI

73

1 h2

Umeå/D

19.1.92

7.86

Amanda Fredriksson, Nedre Soppero IK

89

2 17h5

Västerås

5.3.06

7.87

Ida Aidanpää, Kuivakangas SK

88

1 19

Haparanda

25.2.06

7.88

Sara Burlin, Luleå FI

69

1

Luleå

17.1.87

 

K 200 m

25.02

Monica Strand, Piteå IF

65

2 B

Lidingö/B

13.1.87

25.69

Sara Sundqvist, Piteå IF

80

3 16

Borlänge

17.2.96

25.89

Olivia Bojang, Haparanda SK/T

02

1 15h3

Ås

26.3.17

25.93

Anna Aarflot, Luleå FI

65

1

Rovaniemi, FIN

20.1.85

26.17

Eva Qvist, Riviera FI

75

2

Haparanda

6.3.91

26.20

Anna Wiklund, Luleå FI

73

 

 

96

26.57

Anna Wikström, Kalix FI

73

1 16

Haparanda

28.1.89

26.57

Camilla Berg, Luleå FI

77

1 16h5

Malmö/A

19.2.93

26.59

Sandra Lagerskog, Tväråselets AIF

80

1 16h3

Skellefteå

27.1.96

26.62

Hanna Brännström, Luleå FI

82

1 16

Umeå

19.12.98

 

K 400 m

54.45

Monica Strand, Piteå IF

65

2 B

Budapest, HUN

8.2.87

57.78

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 15h2

Sätra

2.2.08

57.82

Anna Wikström, Kalix FI

73

3 B

Göteborg/FH

1.2.92

58.65

Marie Öhlund, Luleå FI

71

2

Haparanda

12.3.88

59.41

Martina Eriksson, Slagnäs IF

88

1 17h4

Göteborg/FH

26.2.05

59.64

Ellen Eklund, Piteå IF

98

2

Antequera, ESP

13.2.21

59.82

Ann-Charlotte Hultmo, Haparanda FI

74

2

Haparanda

28.1.95

60.15

Ida Harila, Haparanda SK/T

01

3 19h1

Växjö

23.2.19

60.62mx

Lisa Norlin, Riviera FI

83

1

Umeå

16.12.00

60.69

Berit Källsenius, Haparanda SK/T

66

2

Rovaniemi, FIN

25.1.86

 

K 800 m

2.12.3m

Eva Lindfors, Haparanda SK/T

60

1

Rovaniemi, FIN

23.2.86

2.12.80

Marie Öhlund, Luleå FI

71

3 h2

Solna

12.2.89

2.14.7m

Kristina Sandkvist, Piteå IF

64

1

Rovaniemi, FIN

17.1.81

2.16.01

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 A

Sätra

3.2.08

2.18.1m

Berit Källsenius, Haparanda SK/T

66

3

Rovaniemi, FIN

23.2.86

2.19.17

Malin Öhlund, Luleå FI

71

1

Haparanda

28.12.88

2.20.76

Eva Bergqvist, Luleå FI

59

2

Rovaniemi, FIN

20.1.85

2.22.6m

Elisabeth Holmqvist, Piteå IF

58

5 16

Falun

2.3.74

2.22.98

Elisabeth Clausén, Tväråselets AIF

90

1

Umeå

11.2.12

2.23.0m

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

2

Rovaniemi, FIN

5.3.78

 

1500 m

4.29.82

Eva Lindfors, Haparanda SK/T

60

6

Kuortane, FIN

8.2.87

4.35.32

Malin Öhlund, Luleå FI

71

2 18

Solna

14.2.88

4.40.3m

Kristina Sandkvist, Piteå IF

64

2 18

Göteborg/Sc

24.1.81

4.40.93

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

2

Sätra

2.2.08

4.41.69

My Rundgren, Luleå FI

03

7 A

Sollentuna

19.2.22

4.45.07

Maria Lundgren, Riviera FI

72

2 18

Solna

11.2.90

4.47.45

Ronja Fjellner, Slagnäs IF

89

2 17h2

Västerås

3.3.06

4.48.6m

Margareta Forsberg, IFK Luleå

58

3 18

Falun

14.2.76

4.49.76

Malin Wikström, SK Gränsen

93

3 17

Malmö/A

21.2.10

4.50.40

Ida Esperi, Haparanda SK/T

00

1

Haparanda

7.12.19

K 3000 m

  9.35.26

Malin Öhlund, Luleå FI

71

4

Baton Rouge, LA

23.2.91

  9.53.19

Maria Lundgren, Riviera FI

72

5

Göteborg/FH

18.2.90

10.02.4m

Eva Lindfors, Haparanda SK/T

60

1

Haparanda

27.12.86

10.15.9m mx

Ida Esperi, Haparanda SK/T

00

2 B

Umeå

24.3.22

10.17.32

Elisabeth Clausén, Tväråselets AIF

90

2

Haparanda

22.1.12

10.18.88

Eva Bergqvist, Luleå FI

59

6

Rovaniemi, FIN

16.2.85

10.22.75

My Rundgren, Luleå FI

03

1

Haparanda

19.1.20

10.38.70mx

Emma Lundgren, Malmbergets AIF

85

1

Umeå

15.12.01

10.41.27

Evelina Niemi, Tväråselets AIF

98

1

Haparanda

24.1.16

10.47.04

Marie Eriksson, Tväråselets AIF

86

1

Skellefteå

17.2.08

 

K 60 m häck

8.89

Sara Burlin, Luleå FI

69

3 18

Luleå

7.2.87

8.93

Anna Aarflot, Luleå FI

65

3 B

Rovaniemi, FIN

17.2.85

8.95

Anna Wiklund, Luleå FI

73

2

Flagstaff, AZ

1.3.97

8.97

Hanna Brännström, Luleå FI

82

3 18

Sätra

26.2.00

8.97

Ida Aidanpää, Kuivakangas SK

88

1 19

Haparanda

25.2.06

8.98

Louise Hedström, Bodens FI

73

pen 22

Malmö/A

31.1.93

9.03

Lisa Norlin, Riviera FI

83

1

Skellefteå

2.2.02

9.04

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

1

Haparanda

6.2.88

9.13

Kristina Grennberg, Luleå FI

69

1 22

Luleå

9.1.88

9.18

Ingrid Bahlenberg, Luleå FI

56

5

Göteborg/Sc

28.1.79

 

K Höjd

1.80

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1 16

Sätra

8.3.08

1.77

Carina Ström, Piteå IF

61

2

Falun

12.2.78

1.75

Ros-Marie Waara, Haparanda SK/T

76

1 15

Luleå

17.2.91

1.74

Anna Wiklund, Luleå FI

73

pen 18

Växjö/T

2.2.91

1.72

Lena Joki, Haparanda SK/T

73

3 18

Solna

9.2.92

1.70

Eva-Lena Nordlund, Piteå IF

64

1

Rovaniemi, FIN

10.3.85

1.70

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

2

Rovaniemi, FIN

10.3.85

1.70

Anna Johansson, Luleå FI

76

1 16

Piteå

9.3.91

1.68

Louise Hedström, Bodens FI

73

2 22

Piteå

6.1.93

1.68

Rosa Vallgårda, Luleå FI

99

1 17

Umeå

29.11.15

1.68

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

1

Haparanda

20.1.18

 

K Stav

3.70

Sophie Ohlsson, Luleå FI

99

5

Göteborg/FH

10.2.18

3.42

Ellinor Hannerfors, Haparanda SK/T

03

6 19

Skellefteå

6.3.22

3.35

Tuva Weiland, Piteå IF

04

2 19

Umeå

23.2.22

3.30

Malin Weiland, Piteå IF

74

1 45

Skellefteå

19.2.20

3.15

Vilma Styrman, Haparanda SK/T

98

1

Skellefteå

14.2.16

3.10

Ida Harila, Haparanda SK/T

01

1 17

Haparanda

8.12.18

3.02

Angelica Isaksson, Luleå FI

80

7 18

Bollnäs

8.2.98

2.97

Cecilia Kenttälä, Haparanda SK/T

00

7 19

Uppsala

25.2.18

2.89

Ina Westin, Haparanda SK/T

95

1

Haparanda

21.1.12

2.88

Hilda Harila, Haparanda SK/T

03

1 15

Bollnäs

10.2.18

 

K Längd

6.30

Lena Johansson, Luleå FI

53

1

Göteborg/Sc

28.1.79

5.80

Camilla Bahlenberg, Riviera FI

78

1

Haparanda

14.1.96

5.77

Anna Wiklund, Luleå FI

73

3

Flagstaff, AZ

21.2.98

5.67

Louise Hedström, Bodens FI

73

1

Rovaniemi, FIN

10.1.93

5.65

Sandra Lagerskog, Riviera FI

80

1

Haparanda

30.12.97

5.64

Louise Hedkvist, IFK Luleå

47

1

Piteå/S

16.3.74

5.61

Anna Lund, Kalix FI

74

1

Luleå

25.1.92

5.60

Anna Wikström, Kalix FI

73

1

Luleå

15.1.89

5.60

Anna Johansson, Luleå FI

76

4 18

Göteborg/FH

14.2.93

5.59

Annica Johansson, Piteå IF

68

1 16

Malmö/K

20.2.83

K Tresteg

12.01

Ida Dufva, Nedre Soppero IK

82

10

Malmö/A

17.2.02

11.61

Ida Niia, Nedre Soppero IK

86

2

Umeå

14.1.06

11.53

Louise Hedström, Bodens FI

73

2

Haparanda

13.1.93

11.41

Eva-Marie Vikström, Haparanda SK/T

95

5 19

Uddevalla

24.2.13

11.40

Camilla Bahlenberg, Piteå IF

78

1 16

Piteå

13.3.93

11.18

Eva-Lena Nordlund, Piteå IF

64

1

Piteå

18.1.92

11.04

Helena Engman, Riviera FI

76

8 18

Göteborg/FH

13.2.93

11.02

Maria Ömalm, Gällivare SK

77

1 18

Piteå

5.2.95

10.98

Anna Lund, Kalix FI

74

1

Piteå

20.1.91

10.96

Camilla Sundqvist, Bodens FI

71

1

Piteå

3.2.91

 

K Kula

18.13

Helena Engman, Riviera FI

76

1

Bernhausen, GER

18.1.08

14.53

Anna Wiklund, Luleå FI

73

2

Flagstaff, AZ

24.2.96

12.34

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

pen

Uddevalla

12.2.17

12.32

Karin Bergdahl, Kalix FI

64

1

Haparanda

6.2.88

12.17

Ann-Louise Nilsson, Luleå FI

62

2

Luleå

22.2.87

11.90

Ylva Kenttä, Luleå FI

66

1

Luleå

17.1.89

11.65

Hanna Brännström, Luleå FI

82

pen 18

Eskilstuna

12.2.00

11.64

Ingela Brännmark, Vittjärvs IK

63

1 18

Piteå/S

10.1.81

11.50

Anna Johansson, Luleå FI

76

1

Piteå

15.1.94

11.44

Gun-Britt Klippmark, Kompelusvaara IF

45

1

Skellefteå

8.4.67

 

K Vikt

15.74

Helena Engman, Riviera FI

76

4

Logan, UT

30.1.99

13.99

Jessica Preiman, Haparanda SK/T

98

1

Haparanda

24.1.16

13.17

Wilma Makslahti, Luleå FI

02

1

Luleå

25.1.20

13.06

Linda Hedlund, Bodens FI

04

9 19

Skellefteå

5.3.22

10.68

Therese Hedlund, Bodens FI

00

1

Haparanda

23.3.19

10.61

Stina Widmark, Piteå IF

04

14 19

Skellefteå

5.3.22

10.23

Jennifer Nilsson, Luleå FI

02

2

Luleå

25.1.20

10.05

Madeleine Dalberg, Piteå IF

97

1 19

Piteå

18.1.15

  9.85

Therese Högnelid, Gällivare SK

00

3

Luleå

25.1.20

  9.01

My Terhelä, Haparanda SK/T

01

2 19

Haparanda

23.3.19

 

K Femkamp

3.559e

Victoria Stöckel, Nedre Soppero IK

97

5

Uddevalla

12.2.17

3.491e

Hanna Brännström, Luleå FI

82

4 18

Karlstad

6.2.99

3.451e

Louise Hedström, Bodens FI

73

3 22

Malmö/A

30.1.93

3.395e

Jenny Bladh, Piteå IF

74

5 18

Karlstad

26.1.92

3.197e

Lina Alainentalo, Bodens FI

92

1

Haparanda

13.10.07

3.163e*

Anna Wiklund, Luleå FI

73

1 18

Växjö/T

2.2.91

3.155b

Lena Joki, Haparanda FI

73

1

Haparanda

6.3.93

3.078m

Liselotte Larsson, Luleå FI

66

1 18

Rovaniemi, FIN

5-6.1.83

3.076m

Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SK/T

64

2

Rovaniemi, FIN

5-6.1.81

2.908e

Linnéa Styrman, Haparanda SK/T

94

1 19

Piteå

26.1.13

  *Ej 800 meter

Uppdaterad: 24 FEB 2022 12:32 Skribent: Tony Kumpula
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Norra Norrlands Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 0727480337
E-post: ordforande.nfif@hotm...

Se all info