Hoppa till sidans innehåll

Norrbottens juniorer utomhus


Män 22
100 m 10.74 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Gävle 8.8.2014
200 m 22.03 Johan Engquist-60,Älvsby IF Hudiksvall 29.6.1979
  21.9m Runald Beckman-51,IFK Luleå Timrå 1.8.1970
400 m 47.51 Ruben Norlin-77,Riviera FI Gävle 25.6.1998
800 m 1.47.86 Joakim Nilsson-70,Riviera FI Malmö/S 5.8.1991
1500 m 3.43.05 Mikael Svensson-65,Riviera FI Malmö/S 19.8.1986
5000 m 14.55.6m Staffan Lundström-54,Piteå IF Härnösand 7.9.1974
2000 m hinder(91.4) 5.55.4m Dick Vaksjö-58,Haparanda SKT Göteborg/S 18.7.1978
110 m häck(106.7) 14.09 Stefan Heinås-75,Riviera FI Gävle 13.6.1997
400 m häck(91.4) 54.78 Ulf Larsson-65,Haparanda SK/T Gävle 1.8.1986
  53.9m Mats Lindh-40,Bodens BK Göteborg/U 24.8.1961
Höjd 2.16 Ingemar Nyman-51,IFK Luleå Albuquerque
25.3.1972
Stav 4.80 Elias Palo-81,Haparanda SKT Luleå 16.8.2003
Längd 7.54 Mathias Johansson-90,N Soppero IK Gävle 13.8.2011
Tresteg 14.96 Eric Carlsson-55,Piteå IF Östersund 20.7.1974
Kula(7.26) 17.61 Per Nilsson-53,Piteå IF Piteå 31.7.1975
Diskus(2.0) 56.90 Bo Henriksson-63,Vittjärvs IK Piteå 8.9.1984
Slägga(7.26) 55.02 Sami Alajörvi-71,Haparanda SKT Tornio, FIN 30.5.1992
Spjut(800) 75.38 Mikael Snällfot-80,N Soppero IK Nedre Soppero 28.7.2001
Tiokamp 7.530m Runald Beckman-51,IFK Luleå Stockholm/S 21-22.7.1973
    10.7m  7.12  12.48  2.00  50.3m  15.7m  38.82  4.25 54.04  4.38.9m
4 x 100 m 43.19 Midskogsskolan = Luleå FI Stockholm/S 18.9.1994
    Karl-Johan Lundström-77,Björn Markström-76,Nils Wiklund-76,Kristoffer Andersson-78
4 x 400 m 3.26.31 FK Fyrkanten Eskilstuna 8.6.1980
    Tomas Wanselius-62,Håkan Wanselius-62,Robert Jacobsson-63,Lars Grahn-62
3 x 800 m 5.49.41 Riviera FI Sollentuna 15.6.1988
    Kari Härkäniemi-71,Jonas Nilsson-70,Joakim Nilsson-70
Stafett 1000 m 2.01.30 Piteå IF Ljusdal 6.6.1982
    Anders Hassel-63,Michael Lindqvist-64,Mikael Svensson-65,Ulf Utsi-62
Kvinnor 22
100 m 12.09 Monica Strand-65,Kalix FI Stockholm/S 16.9.1983
200 m 24.56 Monica Strand-65,Kalix FI Gävle 4.8.1984
400 m 54.25 Monica Strand-65,Piteå IF Karlskrona 2.8.1986
800 m 2.08.03 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 22.7.2008
1500 m 4.32.56 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 24.7.2008
5000 m 17.46.72 Elisabeth Clausén-90,Tväråselets AIF Vellinge 28.8.2011
2000 m hinder(76.2)
       
100 m häck(84.0) 14.55 Hanna Brännström-82,Luleå FI Västerås 12.8.2000
400 m häck(76.2) 60.14 Marie Öhlund-71,Luleå FI Oulainen, FIN 16.7.1988
Höjd 1.77 Ros-Marie Waara-76,Haparanda FI Uppsala 19.8.1995
Stav 3.59 Sophie Ohlsson-99,Luleå FI Göteborg/U 30.6.2017
Längd 5.91 Lena Jonsson-53,IFK Luleå Luleå/B 1.8.1973
Tresteg 11.92 Ida Dufva-82,N Soppero IK Piteå 15.7.2000
Kula(4.0) 14.82 Helena Engman-76,Riviera FI Karlskrona 16.8.1998
Diskus(1.0) 45.50 Helena Engman-76,Riviera FI Rimbo 26.9.1998
Slägga(4.0) 48.87 Helena Engman-76,Riviera FI Karlskrona 14.8.1998
Spjut(600) 42.95 Pernilla Wittiko-88,Haparanda SKT Tornio, FIN 6.7.2007
Sjukamp 5.218e Anna Wiklund-73,Luleå FI Stockholm/S 21-22.7.1991
    15.38w  1.67  14.28  26.69+  5.40+  36.72  2.33.08
4 x 100 m 49.37 Luleå FI Sundsvall 3.8.1985
    Sara Burlin-69,Petra Karlander-68,Annika Lindgren-68,Anna Aarflot-65
4 x 400 m 4.09.89 Boden FI Boden 16.9.1990
    Jennifer Larsson-73,Louise Hedström-73,Catarina Sundelin-73,Camilla Sundqvist-71
3 x 800 m 7.06.36 Luleå FI Piteå 2-3.9.1989
    Marie Öhlund-71,Anna Wiklund-73,Malin Öhlund-71
Stafett 1000 m 2.22.5m IFK Kalix Kalix 15.7.1962
    Eivor Lindberg-45,Eva Jacobsson-46,Ulla-Britt Lindbäck-44,Christina Bäckström-44
Pojkar 19
100 m 10.74 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Gävle 8.8.2014
200 m 22.03 Johan Engquist-60,Älvsby IF Hudiksvall 29.6.1979
400 m 47.90 Ruben Norlin-77,Riviera FI Banska Bystrica 1.9.1996
800 m 1.49.14 Mikael Svensson-65,Riviera FI Växjö 25.8.1984
1500 m 3.51.02 Mikael Svensson-65,Riviera FI Stockholm/S 4.7.1983
5000 m 15.11.4m Roger Nilsson-57,Piteå IF Luleå 6.7.1975
2000 m hinder(91.4) 5.58.19 Dick Vaksjö-58,Luleå FI Göteborg/S 6.8.1977
110 m häck(100.0) 14.52 Stefan Heinås-75,Riviera FI Luleå 22.6.1994
300 m häck(91.4) 39.46 Sven Fredrixon-68,Vittjärvs IK Stockholm/S 21.9.1986
Höjd 2.11 Peter Lindmark-62,Haparanda SKT Stockholm/S 5.9.1981
Stav 4.70 Elias Palo-81,Haparanda SKT Helsinki, FIN 29.8.1998
Längd 7.37 Christer Jonsson-48,Malmbergets AIF Hedemora 7.8.1966
Tresteg 14.96 Eric Carlsson-55,Piteå IF Östersund 20.7.1974
Kula(6.0) 17.00(6.25) Peter Majanen-65,Riviera FI Göteborg 30.7.1983
Diskus(1.75) 49.90(2.0) Bo Henriksson-63,Vittjärvs IK Piteå 25.7.1982
Slägga(6.0) 54.66(7.26) Sami Alajärvi-71,Stenökens FFK Målselv, NOR 7.7.1990
Spjut(800) 69.85 Mikael Snällfot-80,N Soppero IK Sundsvall 13.8.1999
Tiokamp 7.105e# Nils Wiklund-76,Luleå FI Hyvinkää, FIN 2-3.8.1994
    11.70  6.59  12.90# (6.25)  1.97  51.29  15.08  37.18  4.30  54.06  4.39.22
4 x 100 m 43.19 Midskogsskolan = Luleå FI Stockholm/S 18.9.1994
    Karl-Johan Lundström-77,Björn Markström-76,Nils Wiklund-76,Kristoffer Andersson-78
4 x 400 m 3.26.31 FK Fyrkanten Eskilstuna 8.6.1980
    Tomas Wanselius-62,Håkan Wanselius-62,Robert Jacobsson-63,Lars Grahn-62
3 x 800 m 5.49.41 Riviera FI Sollentuna 15.6.1988
    Kari Härkäniemi-71,Jonas Nilsson-70,Joakim Nilsson-70
Stafett 1000 m  2.05.6m FK Fyrkanten Piteå 25.5.1979
    Håkan Wanselius-62,Urban Lundberg-60,Dan Karlsson-62,Tomas Wanselius-62
Flickor 19
100 m 12.09 Monica Strand-65,Kalix FI Stockholm/S 16.9.1983
200 m 24.56 Monica Strand-65,Kalix FI Gävle 4.8.1984
400 m 54.38 Monica Strand-65,Kalix FI Växjö 25.8.1984
800 m 2.08.03 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 22.7.2008
1500 m 4.32.56 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 22.7.2008
3000 m 9.43.60 Kristina Sandkvist-64,Piteå IF Sollefteå 26.7.1981
2000 m hinder(76.2)        
100 m häck(84.0) 14.55 Hanna Brännström-82,Luleå FI Västerås 12.8.2000
300 m häck(76.2) 43.12 Marie Öhlund-71,Luleå FI Västerås 6.8.1988
Höjd 1.77 Ros-Marie Waara-76,Haparanda FI Uppsala 19.8.1995
Stav 3.59 Sophie Ohlsson-99,Luleå FI Göteborg/U 30.6.2017
Längd 5.88 Madeleine Dalberg-97,Piteå IF Göteborg 2.7.2016
Tresteg 11.92 Ida Dufva-82,N Soppero IK Piteå 15.7.2001
Kula(4.0) 14.28 Anna Wiklund-73,Luleå FI Stockholm/S 20.7.1991
Diskus(1.0) 41.86 Helena Engman-76,Riviera FI Mikkeli, FIN 2.9.1995
Slägga(4.0) 45.20 Charlotte Sjödin-83,Riviera FI Narvik, NOR 14.7.2002
Spjut(600) 41.19 Pernilla Wittiko-88,Haparanda SKT Luleå 9.9.2007
Sjukamp 5.218e Anna Wiklund-73,Luleå FI Stockholm/S 20-21.7.1991
    15.38w  1.67  14.28  26.69+  5.40+  36.72  2.33.08
4 x 100 m 50.54 Luleå FI Arvidsjaur 10.8.1985
    Sara Burlin-69,Petra Karlander-68,Annika Lindgren-68,Helena Andersson-66
4 x 400 m 4.09.89 Boden FI Boden 16.9.1990
    Jennifer Larsson-73,Louise Hedström-73,Catarina Sundelin-73,Camilla Sundqvist-71
3 x 800 m 7.06.36 Luleå FI Piteå 2-3.9.1989
    Marie Öhlund-71,Anna Wiklund-73,Malin Öhlund-71
Stafett 1000 m 2.22.5m IFK Kalix Kalix 15.7.1962
    Eivor Lindberg-45,Eva Jacobsson-46,Ulla-Britt Lindbäck-44,Christina Bäckström-44

Fetstil nu gällande grenprogram

Uppdaterad: 27 AUG 2017 08:22
Skribent: Webmaster

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info