Hoppa till sidans innehåll

Norrbotten ungdomar 14-15 år utomhus


Pojkar 15
80 m 9.60 Daniel Antonsson-81,Boden FI Luleå 26.81995
100 m
11.39 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Kil 13.8.2010
200 m 22.91 Tim Zedig-74,Gällivare SK
Timrå 30.7.1998
300 m 38.33 Jens Lundberg-93,Riviera FI Stockholm/S 24.7.2008
400 m 52.69 Tim Zedig-74,Gällivare SK Skellefteå 9.9.1998
  53.61 Ruben Norlin-77,Riviera FI Piteå 10.6.1992
800 m 2.01.37 Anders Jansson-70,Kalix FI Stockholm/S 21.9.1995
2000 m 6.16.57 Marcus Nilsson-97,Luleå FI
Upplands Väsby 12.8.2012
3000 m 9.17.17 Daniel Johansson-79,Luleå FI Stockholm/S 18.9.1994
1500 m hinder(76.2) 4.46.45 Robin Lundqvist-88,Morjärvs SK Stockholm/S 12.9.2003
80 m häck(84.0) 11.35 Joakim Saviniemi-76,Haparanda SKT Västerås 4.8.1990
    Johan Wiklund-81,Luleå FI Västerås 29.7.1995
100 m häck(84.0) 14.50 Johan Lindberg-89,Luleå FI Boden 6.6.2004
300 m häck(76.2) 40.06 Kristoffer Andersson-78,Luleå FI Norrköping 7.8.1993
Höjd 1.92 Jani Suhonen-73,Haparanda SKT Visby 18.6.1988
    Johan Wiklund-81,Luleå FI Sundsvall 2.9.1995
Stav 3.95 Elias Palo-81,Haparanda SKT Malmö/He 30.8.1996
Längd 6.61 Joakim Saviniemi-76,Haparanda SKT Värnamo 18.8.1991
Tresteg 13.61 Stefan Heinås-75,Riviera FI Lycksele 2.9.1990
Kula(4.0) 16.32 Tore Lovén-56,IFK Luleå   1971
Diskus(1.0) 45.32 Johan Wiklund-81,Luleå FI Tornio, FIN 19.8.1995
Slägga(4.0) 47.48 Patrik Sandberg-76,Kalix FI Värnamo 17.8.1991
Spjut(600) 61.62 Nils Wiklund-76,Luleå FI Stockholm/S 29.9.1991
Åttakamp        
     
4 x 80 m 39.73 Riviera FI Piteå 5.6.1988
    Jan Mattsson,Stefan Heinås-75,Martin Karlsson-74,Mattias Lundström-74
4 x 100 m 48.00 Riviera FI Södertälje 9.9.2012
    Tom Eklund-97,Fredrik Wall-97,Johan Sundqvist-97,Oskar Sjödin-98
3 x 800 m        
     
Stafett 1000 m        
     
Pojkar 14
80 m 9.60 Daniel Antonsson-81,Boden FI Luleå 26.81995
100 m 11.73 Mikael Lindkvist-64,Piteå IF Karlstad 16.9.1978
300 m 39.41 Nuttakit Tacum-98,Piteå IF Skellefteå 28.7.2012
800 m 2.03.77 Johan Ekeström-81,Lansjärvs IF Sundsvall 2.9.1995
1000 m 2.47.86 Ruben Norlin-77,Riviera FI Skellefteå 3.7.1991
2000 m 6.16.83 Johan Ekeström-81,Lansjärvs IF Sundsvall 3.9.1995
1500 m hinder(76.2) 5.05.28 Marcus Nilsson-97,Luleå FI Gävle 22.7.2011
80 m häck(84.0) 11.35 Joakim Saviniemi-76,Haparanda SKT Västerås 4.8.1990
    Johan Wiklund-81,Luleå FI Västerås 29.7.1995
100 m häck(84.0) 14.68 Johan Lindberg-89,Luleå FI Boden 7.6.2003
300 m häck(76.2) 45.92 Harry Pihl-95,Piteå IF Skellefteå 5.9.2009
Höjd 1.92 Johan Wiklund-81,Luleå FI Sundsvall 2.9.1995
Stav 3.60 Joakim Saviniemi-76,Haparanda SKT Tornio, FIN 24.7.1990
Längd(zon) 6.48 Joakim Saviniemi-76,Haparanda SKT Västerås 4.8.1990
Längd 6.15 Ulf Hägglund-58,Piteå IF Piteå 2.8.1972
Tresteg(zon) 13.22 Stefan Heinås-75,Riviera FI Boden 13.8.1989
Tresteg 12.78 Stefan Heinås-75,Riviera FI Piteå 17.6.1989
Kula(4.0) 14.66 Peter Majanen-65,Kalix FI
Piteå 18.8.1979
Diskus(1.0) 45.32 Johan Wiklund-81,Luleå FI Tornio, FIN 19.8.1995
Slägga(4.0) 46.74 Patrik Sandberg-76,Kalix FI Sollefteå 9.9.1990
Spjut(600) 53.16 Torbjörn Burman-67,Piteå IF Karlstad 12.9.1981
Åttakamp        
     
4 x 80 m 39.73 Riviera FI Piteå 5.6.1988
    Jan Mattsson,Stefan Heinås-75,Martin Karlsson-74,Mattias Lundström-74
4 x 100 m 48.86 Luleå FI   1990
    Tomas Holmström-76,Karl-Johan Lundström-77,Magnus Johansson-76,Nils Wiklund-76
3 x 800 m 6.52.91 Haparanda SKT Piteå 3.9.1989
    Peter Öhman-75,Henrik Waara-75,Joakim Saviniemi-76
Stafett 1000 m 2.22.35 Luleå FI Piteå 7-8.6.1987
    Klas Händel-73,Tomas Öström-73,Henrik Brännholm-73,Andreas Andersson-73
Flickor 15
80 m 10.14 Olivia Bojang-02,Happaranda SKT Boden 10.6.2017
100 m 12.16 Olivia Bojang-02,Happaranda SKT Rauna,FI 1.7.2017
200 m 24.94 Olivia Bojang-02,Happaranda SKT Rovaniemi,FI 13.6.2017
300 m 40.90 Olivia Bojang-02,Happaranda SKT Kuopio,FI 7.15.2017
400 m 59.62 Karin Bergdahl-64,Kalix FI Piteå 18.8,1979
800 m 2.15.0m Kristina Sandkvist-64,Piteå IF Piteå 9.9.1979
  2.15.03 Lina Alainentalo-92,Boden FI Gävle 21.7.2007
1500 m 5.09.5m Mona Markinhuhta-64,Haparanda SKT Piteå 12.8.1978
2000 m 6.39.02 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 1.7.2007
3000 m 10.27.28 Jenny Sundkvist-70,Luleå FI Karlskrona 28.7.1985
1500 m hinder(76.2) 4.59.56 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stenungsund 24.8.2007
80 m häck(76.2) 12.15 Jennifer Lundbäck-88,Haparanda SKT Malmö/He 16.8.2003
300 m häck(76.2) 44.25 Lisa Norlin-83,Riviera FI Kalmar 16.8.1998
Höjd 1.70 Lina Alainentalo-92,Boden FI Nyköping 4.8.2007
Stav 2.87 Sara Palo-83,Haparanda SKT Kalmar 16.8.1998
Längd 5.62 Anna Lund-74,Kalix FI Piteå 30.7.1989
Tresteg 11.50 Camilla Bahlenberg-78,Piteå IF Skellefteå 22.8.1993
Kula(3.0) 14.23 Anna Wiklund-73,Luleå FI Stockholm/S 17.9.1988
Diskus(0.75) 35.28 (1.0) Anna Wiklund-73,Luleå FI Malmö/He 19.8.1988
Slägga(3.0) 41.21 Charlotte Sjödin-83,Riviera FI Luleå 29-30.8.1998
Spjut(500) 36.58 Madeleine Ahlström-00,Luleå FI Haparanda/Tornio 16.8.2014
Spjut(400) 45.63 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stenungsund 26.8.2007
Sexkamp 5.292 Lina Alainentalo-92,Boden FI Nyköping 4-5.8.2007
    13.27+  1.70  9.92  5.46  41.02  1.37.18
4 x 80 m 42.34 Riviera FI Piteå 3-4.9.1989
    Helena Engman-76,Sofia Lindberg-75,Kristina Andersson,Eva Qvist-75
4 x 100 m 52.2m Luleå FI   1977
    Helena Rutqvist,Yvonne Stridsman,Kristina Forsman,Gunilla Bergkvist
3 x 800 m 7.37.1m Vittjärvs IK Härnösand 10.6.1979
    Ann-Louise Ekman-65,Ann-Christin Höög-65,Carina Andersén-65
Stafett 1000 m 2.26.98 Luleå FI Karlstad 11.6.1978
    Kristina Forsman-63,Ulrika Allgulander-64,Yvonne Stridsman-63,Helena Rutqvist-64
Flickor 14
80 m 10.34 Sara Sundqvist-80,Piteå IF Örnsköldsvik 29.5.1994
100 m
12.81 Ewa Qvist-75,Riviera FI Piteå 17.6.1989
200 m 26.61 Sara Sundqvist-80,Piteå IF Boden 2.7.1994
  26,1m Monica Strand-65,Kalix FI Piteå 19.8.1979
300 m 43.40 Anna Lund-74,Kalix FI Boden 2.7.1988
400 m 60.3m Monica Strand-65,Kalix FI Haparanda 1.9.1979
  60.50 Karin Bergdahl-64,Kalix FI Piteå 8.8.1978
800 m 2.17.06 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 7.7.2006
1500 m 4.53.8m Ulla Carlsson-61,Piteå IF
Hudiksvall 13.7.1975
2000 m 6.38.11 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 9.7.2006
3000 m 11.02.1m Ann-Louise Ekman-65,Vittjärvs IK
Piteå 2.6.1979
1500 m hinder(76.2) 5.02.99 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 9.7.2006
80 m häck(76.2) 12.53 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Haparanda/Torneå 13.8.2016
300 m häck(76.2) 47.70 Anna-Karin Barchéus-89,Boden FI Sundsvall 30.8.2003
Höjd 1.69 Ros-Marie Waara-76,Haparanda SKT Boden 11.6.1989
Stav 2.80 Nadja Ohrsell-96,Luleå FI Gävle 18.7.2010
Längd(zon) 5.47 Anna Wiklund-73,Luleå FI Helsingborg 11.7.1987
Längd 5.29 Sara Burlin-69,Luleå FI
Piteå 24.7.1983
Tresteg 11.18 Lina Alainentalo-92,Boden FI Gävle 21.7.2006
Kula(3.0) 13.31 Anna Wiklund-73,Luleå FI Helsingborg 11.7.1987
Diskus(0.75) 32.01(1.0) Margareta Öhlund-50,Öjeby IF   1964
Slägga(3.0) 36.94 Charlotte Sjödin-83,Riviera FI Härnösand 13.9.1997
Spjut(500) 36.58 Madeleine Ahlström-00,Luleå FI Haparanda/Tornio 16.8.2014
Spjut(400) 49.58 Karin Bergdahl-64,Kalix FI Karlstad 16.9.1978
Sexkamp 3824 Victoria Stöckel-97,N Soppero IK  Uddevalla 17.7.2011
    13.00 1.58 11.00 4.85 32.55 1.42.76 
4 x 80 m 42.34 Riviera FI Piteå 3-4.9.1989
    Helena Engman-76,Sofia Lindberg-75,Kristina Andersson,Eva Qvist-75
4 x 100 m 52.2m Luleå FI   1977
    Helena Rutqvist,Yvonne Stridsman,Kristina Forsman,Gunilla Bergkvist
3 x 800 m 7.37.1m Vittjärvs IK Härnösand 10.6.1979
    Ann-Louise Ekman-65,Ann-Christin Höög-65,Carina Andersén-65
Stafett 1000 m 2.27.3m Luleå FI Luleå 4.9.1977
    Ulrika Allgulander-64,Gunilla Bergqvist-63,Helena Rutqvist-64,Yvonne Stridsman-63

Fetstil nu gällande grenprogram

Uppdaterad: 13 NOV 2017 14:16
Skribent: Webmaster

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info