Hoppa till sidans innehåll

2016


Saknas något resultat eller resultat gjorda utomlands, sänd mail till This is a mailto link Denna statistik omfattar endast seniorgrenar i Barentskampen med undantag av 60m.

Män        
100m        
10.44 Odain Rose-92 IFK Umeå Sollentuna 28.6
10.89 Linus Kapstad-00 Umedalen Vellinge 5.8
11.31 Ludwig Olofsson-98 Boden Umeå 21.6
11.37 Matthias Johansson-90 Nedre Soppero Umeå 21.5
11.45 Hjalmar Sundvall-94 Riviera Piteå 5.6
10.37 (+2,9) Odain Rose-92 IFK Umeå Sollentuna 26.8
10.71 (+2,8) Linus Kapstad-00 Umedalen Sollentuna 26.8
11.13 (+2,6) Ludwig Olofsson-98 Boden Gävle 16.7
11.28 (+2,8) Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Skellefteå 31.7
200m        
22.78 Linus Kapstad-00 Umedalen Umeå 21.6
23.12 Jonathan Marklund-97 Skellefteå Skellefteå 30.7
23.72 Ludwig Olofsson-98 Boden Gävle 16.7
23.81 Johan Sundqvist-97 Riviera Skellefteå 30.7
24.00 Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeå Umeå 13.6
400m        
49.79 Markus Johansson-90 IFK Umeå Gävle 17.7
53.36 Christoffer Olsson-93 Umedalen Umeå 18.8
53.70 Hjalmar Olsson-96 Umedalen Skellefteå 31.7
55.16 Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeå Umeå 18.8
55.65 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå Skellefteå 31.7
800m        
1:51,75 Robin Rohle´n-90 IFK Umeå Karlstad 27.7
2:02,81 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå Krokom 4.9
2:04,38 Hjalmar Olsson-96 Umedalen Skellefteå 30.7
2:09,39 Johan Nyle´n IFK Umeå Umeå 11.9
2:10,96 Hassan Jirrabay-93 Skellefteå Boden 12.6
1500m        
4:08,39 Tesfaldet Negash-82 IFK Umeå Krokom 3.9
4:16,36 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå Krokom 3.9
4:35,01 Lukas Borgemo-87 IFK Umeå Skellefteå 17.8
4:35,3m Simon Åstot-00 IFK Umeå Umeå 21.7
4:40,83 Gustav Edström-00 Luleå Krokom 3.9
5000m        
15:57,46 Patrick Wikström-92 IFK Umeå Enskede 14.5
16:05,27 Thomas Edström-77 Jalles TC Umeå 13.6
17:15,96 Kenneth Boman-76 Lulekamraterna Luleå 28.5
17:18,82 Johan Borgström-96 Lulekamraterna Luleå 28.5
17:27,39 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå Umeå 13.6
10000m        
33:16,0m Patrick Wikström-92 IFK Umeå Umeå 15.9
33:40,90 Gustav Uusihannu-86 Bergnäset  Luleå 8.9
34:26,15  Thomas Edström-77 Jalles TC  Skellefteå 31.7
35:21,1m Andreas Oskarsson-81 IFK Umeå Umeå 15.9
35:21,4m Johan Sandberg-68 IFK Umeå Umeå 15.9
110mh/106,7        
15.38 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Hässleholm 7.8
15.25 (+3,1) Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Gävle 17.7
14.67  P17 Linus Kapstad-00 Umedalen Sundsvall 31.7
15.46  P17 Hussein Naseri-00 Haparanda Gävle 17.7
400mh/91,4        
55.76 Markus Johansson-90 IFK Umeå Gävle 16.7
57.92 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Gävle 16.7
59.25 Filip Ottosson-97 IFK Umeå Umeå 13.6
3000mh/91,4        
11:54,27 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå Enskede 14.5
         
höjd        
1.85 Oskar Nilsson-96 Skellefteå Skellefteå 30.7
1.76 Hussein Naseri-00 Haparanda Skellefteå 30.7
1.76 Jonathan Marklund-97 Skellefteå Skellefteå 30.7
1.76 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå  Skellefteå 30.7
1.76 Oskar Nordlander-99 Skellefteå Skellefteå 30.7
stav        
3.90 Anton Sjöström-97 IFK Umeå Umeå 14.
3.40 Aaro Ylimaula-01 Haparanda Boden 12.6
3.22 Ali Bahrami-00 Haparanda Luleå 28.5
3.00 Marcus Arvidsson-97 IFK Umeå Umeå 14.8 
2.63 Abdulla Omar-02 Haparanda Krokom 4.9
längd        
7.02 Mattias Johansson-90 Nedre Soppero Skellefteå 30.7
6.83 Jonathan Marklund-97 Skellefteå Skellefteå 30.7
6.81 Oskar Nilsson-96 Skellefteå Umeå 13.6
6.53 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Skellefteå 30.7
6.32 Johan Sundqvist-97 Riviera Kajaani,FIN 27.6
6.88 (+2,4) Oskar Nilsson-96 Skellefteå Hässleholm 5.8
tresteg        
13.15 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.90 Oskar Nilsson-96 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.81 Jonathan Marklund-97 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.36 Linus Tegenborg-Sjöström-00 Umedalen Gävle 17.7
12.27 Niklas Wiklund-85 Skellefteå Skellefteå 17.8
kula/ 7,26
       
15.22 William Ullberg-96 IFK Umeå Gävle 15.7
13.96 Niklas Wiklund-85 Skellefteå Skellefteå 28.5
13.63 Tor Lindberg-95 IFK Umeå Hässleholm 6.8
12.51 Mattias Nilsson-96 Umedalen Umeå 4.5
12.50 Nils Pettersson-81 Boden Boden 8.9
diskus/2,0        
51.31 Tor Lindberg-95 IFK Umeå Sollentuna 3.6
45.09 William Ullberg-96 IFK Umeå Hässleholm 7.8
44.58 Mattias Lindberg-90 Skellefteå Umeå 4.5
41.87 Niklas Wiklund-85 Skellefteå Umeå 7.5
36.89 Nils Pettersson-81 Boden Boden 8.9
slägga/7,26        
69.19 Mattias Lindberg-90 Skellefteå Bottnaryd 19.6
61.14 Anton Andersson-96 Umedalen Halle,GER 22.5
50.28 Niklas Wiklund-85 Skellefteå Skellefteå 31.7
40.60 Tommy Kristiansson-86 IFK Umeå Enskede 14.5
38.95 Mattias Nilsson-96 Umedalen Umeå 17.9
spjut/800        
65.65 Erik Olofsson-93 IFK Umeå Gävle 17.7
60.91 Niklas Wiklund-85 Skellefteå Skellefteå 24.9
51.21 Nils Pettersson-81 Boden Boden 8.9
50.09 Ludwig Sjödin-95 Skellefteå Boden 11.6
46.55 Anton Sjöström-97 IFK Umeå Umeå 24.9
Kvinnor        

 

100m

       
12.14 Evelina Nilsson-94 IFK Umeå Skara 6.6
12.4m Emilia Segerlund-90 Haparanda Tornio,FIN 6.8
12.88  Madeleine Dahlberg-97  Piteå Krokom 3.9
13.04 Emilia Segerlund-90 Haparanda Skellefteå 31.7
13.29 Evelina Backeström-99 Umedalen Umeå 21.6
13.37 Olivia Bojang-02 Haparanda Pudasj.,FIN 23.6
13.15 (+3,2) Evelina Backeström-99 Umedalen Gävle 16.7
200m         
25.44 Evelina Nilsson-94 IFK Umeå Umeå 21.6
27.01 Victoria Stöckel-97 Nedre Soppero Falun 10.9
27.43 Sara Engman-99 Boden Gävle 16.7
27.50 Emilia Segerlund-90 Haparanda Skellefteå 30.7
27.61 Evelina Backeström-99 Umedalen Sätra 14.5
400m        
59.46 Frida Wallström-95 IFK Umeå Skellefteå 31.7
60.30 Fanny Dusabimana-95 IFK Umeå Skellefteå 31.7
61.65 Matilda Brännström-98 Umedalen Gävle 17.7
64.03 Filippa Häggström-00 IFK Umeå Gävle 22.5
800m         
2:13,83 Fanny Dusabimana-93 IFK Umeå Umeå 11.9
2:15,88 Frida Wallström-95 IFK Umeå Sollentuna 27.8
2:21,37 Thea Nordlund-00 Skellefteå Skellefteå 30.7
2:24,05 Ebba Olsson-99 Umedalen Sollentuna 4.6
2:25,77 Elsa Olsson-99 Umedalen Helsingborg 8.7
1500m         
4:38,8m Fanny Dusabimana-95 IFK Umeå Umeå 21.7
4:46,37 Frida Wallström-95 IFK Umeå Göteborg 2.7
4:52,88 Thea Nordlund-00 Skellefteå Vellinge 6.8
5:05,50 Elsa Olsson-99 Umedalen Göteborg 2.7
5:07,59 Ebba Olsson-99 Umedalen Göteborg 2.7
5000m         
18:26,75 Elisabeth Clause´n-90 Tväråselet Luleå 28.5
18:35,35 Johanna Nilsson-80 Morjärv Luleå 28.5
19:37,81 Linnea Silva-93 STIL Luleå 28.5
10000m        
38:01,51  Johanna Nilsson-80 Morjärv  Luleå  8.9
43:53,0 Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeå Umeå 15.9
46:17,08 Carola Vånsjö-69 Morjärv Luleå 8.9
100mh/84,0        
14.97 Madeleine Dahlberg-97 Piteå Hässleholm 7.8
15.74 Victoria Stöckel-97 Nedre Soppero Helsingborg 9.7
16.58 Ellen Eklund-98 Piteå Piteå 5.6
17.02 Vilma Styrman-98 Haparanda Piteå 5.6
19.95 Lova Stenberg-02 IFK Umeå Gävle 22.5
15.95  F17 Saga Backeström-99 Umedalen Gävle 17.7
16.05  F17 Evelina Backeström-99 Umedalen Umeå 21.5
16.13  F17 Olivia Köhler-00 Gällivare Boden  11.6
400mh/76,2        
65.54 Ellen Eklund-98 Piteå Hässleholm 6.8
76.44 Minna Södermark-97 IFK Umeå Gävle 22.5
         
3000m hinder        
         
         
höjd         
1.67 Jennifer Dahlberg-99 Piteå Piteå 5.6
1.67 Victoria Stöckel-97 Nedre Soppero Gävle 17.7
1.59 Alva Pettersson-01 Skellefteå Skellefteå 31.7
1.57 Sunny Björke´n Piteå Boden 12.6
1.54 Pernilla Norgren-02 Umedalen Umeå 21.5
stav         
3.64 Hanna Wiklund-99 Umedalen Hässleholm 7.8
3.38 Sophie Ohlsson-99 Luleå FIF Västerås 30.7
3.03 Wilma Styrman-98 Haparanda Luleå 28.5
2.85 Cecilia Kenttälä-00 Haparanda Vellinge 7.8
2.72 Ina Edström-01 IFK Umeå Skellefteå 31.7
längd         
5.88 Madeleine Dahlberg-97 Piteå Göteborg 2.7
5.72 Alva Pettersson-01 Skellefteå Vellinge 6.8
5.18 Ellen Thyni-Bogdanoff-98 Nedre Soppero-98 Göteborg 1.7
4.99 Olivia Bojang-02 Haparanda Krokom 4.9
4.93 Saga Backeström-99 Umedalen Umeå 21.5
4.90 Sunny Björke´n-02 Piteå Boden 11.6
tresteg         
11.05 Emma Granlund-89 Skellefteå Skellefteå 31.7
10.59 Olivia Bojang-02 Haparanda Tornio, FIN 13.9
9.75 Paulina Sundvall-01 Riviera Kajaani,FIN 27.6
9.56 Pernilla Norgren-02 Umedalen Skellefteå 31.7
9.48 Josefin Skemark-99 Riviera Boden 12.6
kula/4,0
       
12.06 Victoria Stöckel-97 Nedre Soppero Tornio,FIN 14.8
9.73 Frida Nordlund-95 Skellefteå Skellefteå 30.7
9.68 Amanda Nordin-97 Skellefteå Skellefteå 30.7
9.59 Anna Nogolova-99 Umedalen Umeå 17.9
9.09 Johanna Preiman-98 Haparanda Boden 12.6
diskus/1,0
       
39.86 Amanda Nordin-97 Skellefteå Gävle 16.7
28.56 Frida Nordlund-95 Skellefteå Skellefteå 10.9
24.35 Galina Kuznetsova-62 Skellefteå Skellefteå 11.6
23.20 Jessica Preiman-98 Haparanda Skellefteå 30.7
23.09 Terese Högnelid-00 Gällivare Boden 12.6
slägga/4,0        
55.12 Frida Nordlund-95 Skellefteå Skellefteå 27.8
39.52 Jessica Preiman-98 Haparanda Tornio,FIN 13.8
38.55 Anna Johansson-98 Nedre Soppero Göteborg 2.7
29.94 Emma Granlund-89 Skellefteå Skellefteå 28.5
25.29 Maria Hedström-79  Boden Boden 8.9
spjut/600        
35.14 Victoria Stöckel-97 Nedre Soppero Krokom 3.9
34.54 Anna Nogolova-99 Umedalen Umeå 17.9
34.14 Madeleine Ahlström-00 Luleå Boden 11.6
32.08 Madeleine Dahlberg-97 Piteå Krokom 3.9
28.23 Maria Hedström-79 Boden Boden 8.9
Uppdaterad: 13 NOV 2016 15:00 Skribent: Henry Lindberg

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 0727480337
E-post: This is a mailto link

Se all info