Hoppa till sidans innehåll

Årets ledare


           
STATUTER FÖR ÅRETS LEDARE          
           
Avsikt: Att stimulera till breddning av länets friidrott.        
1 Utses bland ledare iniom länets friidrottsföreningar på förslag från dessa.  
2 Ledamöter i Norrbottens Friidrottsförbund få ej väljas.      
3 Pristagare kan utses p g a:        
  *  "Lång och trogen tjänst"        
  *  Speciella omständigheter värdefulla för länets friidrott      
  *  "Snabba framsteg" inom länets friidrott        
4 Kan utses fler än en gång.        
5 Två eller flera ledare kan utses under ett och samma år.      
6 Valet förrättas av NFIF:s styrelse.        
7 Utmärkelsen utdelsa vid NFIF:s årsmöte påföljande år.      
           
Pristagare genom åren                
           
1973 Sigrid Björnström, Gällivare SK        
1973 Bertil Björnström, Gällivare SK        
1974 Arne Carlsson, Piteå IF        
1975 Rolf Stenlund, Vittjärvs IK        
1976 Birger Snällfot, Nedre Soppero IK        
1977 Gerhard Skånell, FSK Fyrkanten        
1978 Åke Lehmivaara, Övertorneå IF        
1979 Gösta Bergdahl, Kalix FI        
1980 Fride Stridsman, Vittjärvs IK        
1981 Per Olof Mohss, Kalix FI        
1982 Kurt Nyberg, Luleå FIF        
1983 Kurt Engman, Riviera FI        
1984 Börje Andersson, Nedre Soppero IK        
1985 Bengt-Ove Hietala, Haparanda SKT        
1986 Christer Jonsson, Gällivare SK        
1987 Roger Johansson, Piteå IF        
1988 Ulla-Britt Larsson, Kalix FI        
1989 Hans Öhman, Haparanda SKT        
1989 Göte Savilahti, Haparanda SKT        
1990 Håkan Sandberg, Kalix FI        
1991 Daniel Wiklund, Luleå FIF        
1992 Eva Sundqvist, Boden FI        
1992 Barbro Engman, Riviera FI        
1993 Gundbritt Liljegren, Haparanda FI        
1994 Henry Granlund, Luleå LDK        
1994 Staffan Antonsson, Boden FI        
1995 Marcus Kylmämaa, Luleå FIF        
1996 Lennart Rantatalo, Killingi AIF        
1997 Michael Nordh, Tväråselets AIF        
1998 Elin Palo, Haparanda SKT        
1998 Anders Särkimukka, Nedre Soppero IK        
1999 Bo Åberg, Riviera FI        
2000 Michael Barchéus, Boden FI        
2001 Åke Saloniemi, SK Gränsen        
2001 Thomas Fryksell, SK Gränsen        
2002 Carl-Henrik Tano, Boden FI        
2003 Bengt Ek, Morjärvs SK        
2004 Tony Kumpula, Haparanda SKT        
2005 Björn Innala, Boden FI        
2005 Steve Lampa, Haparanda SKT        
2006 Ken-Åke Gille, Piteå IF        
2007 Dennis Gustafsson, Luleå FIF        
2008 Stig Ylipää, Liviöjärvi IF        
2009 Torbjörn Phil, Piteå IF        
2010 Lars Styrman, Haparanda SKT        
2010 Ola Sjödin, Piteå IF        
2011 Ingen nominerad        
2012 Ingen nominerad         
2013 Ingen nominerad        
2014 Carina Mellberg, Piteå IF        
Uppdaterad: 16 APR 2015 16:33 Skribent: Rolf Stenund

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info