Vi har för närvarande reducerad kapacitet för våra inloggade tjänster, varvid vissa användare möts av felmeddelande vid inloggningsförsök. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbars Märke


                 
  STORA GRABBARS MÄRKE              
                 
  Fordringar för stora grabbars märke är 20 p enligt nedanstående.        
                 
  OS 20 15 10 5 5 5  
  VM 20 15 10 5 5 5  
  EM 20 15 10 5 5 5  
  Nordiskt Mästerskap 10 7 5 4 3 2  
  SM 6 5 4 3 2 1  
  Norrl. Mästerskap 3 2 1        
  DM 1            
  A-landskamp 7 5 3 1 (8,6,5,4,3,2,1)
  B-landskamp 4 2 1        
  Trelänskamp 3 2 1        
  Norrlandscup 3 2 1        
  Länskamp 2 1          
  Kalott-/Barentskamp 3 2 1   (4,3,2,1)  
                 
  Idrottsman som inte uppnått stipulerad poäng kan i undantagsfall erhålla märke     
  om han/hon på sin meritlista har synnerliga förtjänster.          
  Förbundsstyrelsens beslut skall i dylika fall vara enhälligt.          
                 
  Kvinnor              
                 
1 Lisa Röger, IFK Luleå       1947      
2 Birgitta Holm.Camming, Karlsborgs IF       1947      
3 Rose-Marie Abrahamsson, Haparanda SK       1950      
4 Margot Lindqvist, IFK Luleå       1952      
5 Anita Dysholm, Haparanda SK       1956      
6 Hildur Hellman, IFK Arvidsjaur       1959      
7 Birgitta Åkerstedt, IFK Luleå       1959      
8 Gunnel Bergström, Bodens BK       1960      
9 Ulla-Britt Lindbäck, IFK Kalix       1960      
10 Christina Bäckström, IFK Kalix       1961      
11 Margot Johansson, Vittangi SK       1962      
12 Eva Jakobsson, IFK Kalix       1962      
13 Marianne Hauge, Piteå IF       1964      
14 Gun-Britt Liljegren, Kompelusvaara IF       1965      
15 Marianne Olofsson, IFK Kalix       1965      
16 Eivor Lindberg, IFK Kalix       1965      
17 Ann-Marie Liljegren, Komelusvaara IF       1966      
18 Helena Pitkänen, IFK Luleå       1968      
19 Lena Jonsson, IFK Luleå       1971      
20 Barbro Hartzell-Engman, Piteå IF       1972      
21 Louise Hedkvist, IFK Luleå       1975      
22 Carina Larsson, Piteå IF       1977      
23 Ingrid Bahlenberg, Luleå FIF       1978      
24 Karin Bergdahl, Kalix FI       1979      
25 Ulla Carlsson, Piteå IF       1980      
26 Ingela Brännmark, Vittjärvs IK       1981      
27 Kristina Sandkvist, Piteå IF       1981      
28 Monica Strand, Kalix FI       1981      
29 Eva Lindfors, Haparanda SKT       1982      
30 Ann-Charlotte Lagnebäck, Haparanda SKT       1983      
31 Eva-Lena Nordlund, Piteå IF       1985      
32 Sara Burlin, Luleå FIF       1988      
33 Catrin Hedqvist, Luleå FIF       1989      
34 Marie Öhlund, Luleå FIF       1989      
35 Anna Wiklund, Luleå FIF       1990      
36 Louise Hedström, Boden FI       1991      
37 Maria Lundgren, Piteå IF       1993      
38 Helena Engman, Riviera FI       1995      
39 Karin Johansson, Riviera FI       1998      
40 Sandra Lagerskog, Riviera FI       1998      
41 Ida Dufva, Nedra Soppero IK       2001      
42 Lisa Norlin, Riviera FI       2002      
43 Charlotte Sjödin, Riviera FI       2003      
44 Marie Eriksson, Tväråselets AIF       2009      
                 
  Män              
                 
1 Olle Bexell, IFK Luleå       1942      
2 Henning Sundesson, IFK Luleå       1942      
3 Harry Steinholz, IFK Luleå       1942      
4 Gustav Lagerlöv, IFK Kiruna       1942      
5 Tage Danielsson, Bodens BK       1942      
6 Evert Nordlund, Svartbjörsbyns IF       1942      
7 Calle Nordin, IFK Luleå       1942      
8 Nils Wemming, I 19:s IF       1942      
9 Daniel Friberg, IFK Luleå       1942      
10 Tor Wemming, I 19:s IF       1942      
11 Gösta Sandin, Bodens BK       1942      
12 Arne Fransson, Malmbergets AIF       1942      
13 Medart Wallström, IFK Kiruna       1942      
14 Hugo Rönnbäck, Bodens BK       1942      
15 Sigurd Lindqvist, IFK Kiruna       1942      
16 Gunnar Tofte, Malmbergets AIF       1942      
17 Tage Herrman, IFK Luleå       1942      
18 Björn Ekstedt, A 8:s IF       1942      
19 Bertil Eriksson, Bodens BK       1945      
20 Torild Ringvall, Malmbergets AIF       1945      
21 Herbert Holmlund, Piteå IF       1946      
22 Lennart Lundqvist, Piteå IF       1946      
23 Erik Kinnunen, IFK Kiruna       1947      
24 Bertil Johansson, Risöns AIS       1947      
25 Lars Almqvist, Bodens BK       1947      
26 Lars Larsson, KFUM Luleå       1948      
27 John Pettersson, Övertorneå IF       1948      
28 Lars Holmgren, Norrfjärdens IF       1949      
29 Harry Eriksson, KFUM Luleå       1949      
30 Anders Karlsson, Piteå IF       1950      
31 Tore Hagström, Bodens BK       1950      
32 Gunnar Johansson, IFK Kalix       1950      
33 Bengt Linder, Bodens BK       1950      
34 Nils Hjälm, IFK Luleå       1950      
35 Göran Söderberg, Arjeplogs SK       1951      
36 K.B. Jonsson, Vuollerims SK       1951      
37 Arne Jansson, Piteå IF       1951      
38 P-O. Öhman, IFK Luleå       1952      
39 Olle Karlsson, IFK Luleå       1952      
40 K.O. Oscarsson, Piteå IF       1953      
41 Olle Henriksson, Malmbergets AIF       1953      
42 Rune Wikström, IFK Kalix       1953      
43 Jack Backlund, Arjeplogs SK       1954      
44 N.E. Holmgren, IFK Luleå       1954      
45 Lars Larsson, IFK Luleå       1955      
46 Urban Nilsson, Malmbergets AIF       1956      
47 Kjell Wiklund, IFK Luleå       1956      
48 Klas Spett, IFK Kiruna       1956      
49 Sten hansson, IFK Luleå       1957      
50 Bengt Johansson, Alviks IK       1957      
51 Sixten Wahlberg, Övertorneå IF       1958      
52 Lars Johansson, Bodens BK       1958      
53 Lars Hellström, IFK Luleå       1958      
54 Mbengt Malmström, SK Gränsen       1959      
55 Olle Nordgren, IFK Kalix       1959      
56 Stig Lindbäck, IFK Luleå       1960      
57 Åke Fjellström, Bodens BK       1960      
58 Kurt Risberg, IFK Arvidsjaur       1960      
59 Mats Lindh, Bodens BK       1961      
60 Östen Wahlberg, Övertorneå IF       1961      
61 Valter Huhta, IFK Luleå       1961      
62 Ove Lestander, Bodens BK       1962      
63 Nore Westin, I 19:s IF       1962      
64 Christer Jonsson, Malmbergets AIF       1966      
65 Lennart Ekbäck, Bodens BK       1968      
66 Bo Norrby, Bodens BK       1970      
67 Ingemar Nyman, IFK Luleå       1971      
68 Bo Lindström, Piteå IF       1972      
69 Runald Bäckman, IFK Luleå       1972      
70 Gunnar Berglund, Piteå IF       1972      
71 Brage Isaksson, Hedens IF       1974      
72 Per Nilsson, Piteå IF       1974      
73 Bengt-Ove Hietala, Haparanda SKT       1975      
74 Kurt Engman, Piteå IF       1975      
75 Erik Carlsson, Piteå IF       1977      
76 Bengt Nordqvist, Bergnäsets AIF       1978      
77 Lars Hägglund, Luleå FIF       1978      
78 Kent Fredriksson, Piteå IF       1980      
79 Ulf Carlsson, Piteå IF       1980      
80 Staffan Lundström, Piteå IF       1981      
81 Johan Engqvist, Haparanda SKT       1981      
82 Bertil Johansson, Luleå FIF       1982      
83 Peter Lindmark, Haparanda SKT       1982      
84 Dick Vaksjö, Piteå IF       1982      
85 Anders Nyberg, Luleå FIF       1983      
86 Bo Henriksson, Vittjärvs IK       1983      
87 Per Eriksson, Riviera FI       1984      
88 Mikael Svensson, Riviera FI       1984      
89 Hans Andersson, Haparanda SKT       1984      
90 Stefan Utsi, Riviera FI       1985      
91 Dan Karlsson, Riviera FI       1985      
92 Olov Nyman, Piteå IF       1985      
93 Anders Hassel, Piteå IF       1986      
94 Arto Kangastie, IF Gränsbröderna       1986      
95 Ulf Utsi, Piteå IF       1988      
96 Egon Spiik, Haparanda SKT       1989      
97 Stefan Sandlund, Piteå IF       1990      
98 Christer Malm, Piteå IF       1991      
99 Joakim Nilsson, Riviera FI       1991      
100 Stefan Heinås, Riviera FI       1994      
101 Anders Åström, Riviera FI       1997      
102 Ruben Norlin, Riviera FI       1998      
103 Peter Marklund, Riviera FI       2000      
104 Mikael Snällfot, Nedre Soppero IK       2000      
105 Mikael Berg, Riviera FI       2003      
106 Erik Lindberg, Haparanda SKT      

2009

     
107 Elias Palo, Haparanda SKT      

2013

     
Uppdaterad: 07 APR 2014 15:34 Skribent: Rolf Stenund

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info