Hoppa till sidans innehåll

Svealandsmästerskapen


2016 års inomhusmästerskap för 13-14åringar arrangeras i Nyköping 2-3 april.

 

Du som finns med i nedanstående lista inbjuds till en lagsamling lördagen den 19 mars i MunktellArenan, Eskilstuna. Dagen kommer att innehålla två grenspecifika träningspass. Men det viktigaste av allt är att du har chans att få lära känna dina lagkompisar och få massor av information och inspiration som är bra att ha med sig när du ska stå där på startlinjen i april. Inbjudan till dagen hittar du här.

 

Följande personer är uttagna i laget inomhus 2016:

Eskilstuna FI

Aref Rasouli, P13 60m, 200m, 60mh

Emma Helander, F13 60m, höjd, längd, tresteg

Felicia Karlsson, F13 60m, stav, längd, tresteg

Marius Nazari, P13 60m, 200m, 60mh

Smilla Gejdeman, F13 60m, 200m, 800m, tresteg

 

Flens FS

Viktor Karlsson, P13 60m, längd, kula

 

IFK Gnesta

Viktor Frisk, P13 60m, 200m, längd

 

IFK Strängnäs

Cecilia Ankarfjord-Lundin, F13 60m, 800m, längd

Erik Wrede, P13 60m, 200m, längd

 

Katrineholms SK

Ebba Melin, F14 60m, höjd, längd, kula

Emil Forsberg, P14 1000m, 60mh, höjd, stav

*Natalie Lindén, F13 800m, 60mh,

Stella Vetro, F14 60mh, höjd, stav, kula

William Vasseur, P13 60m, 200m, höjd, längd

 

Nyköpings BIS

Alma Håkansson, F14 60m, 200m, längd

Alva Selinder, F13 800m, 60mh, höjd

Amanda Eklund, F13 60m, 200m, höjd, längd

Edvin Liedholm, P14 60m, 200m, längd, kula

*Elin Ekengren, F14 200m, 1000m

Hanna Löfgren, F13 60m, höjd, längd, kula

Ida Gibson, F13 200m, längd, kula

*Julia Backrud, F13 200m, längd

Linn Gellar, F13 60m, 200m, kula

Selma Bektasevic, F13 60m, 200m, längd, kula

 

Råby-Rekarne FIF

Gustav Wiberg, P13 60m, längd, tresteg, kula

Julia Pettersson, F14 60m, 200m, längd, kula

Maja Åskag, F14 60m, 200m, längd, tresteg

Olle Ek, P14 60m, 200m, längd, tresteg

Rebecka Essman, F13 200m, 60mh, tresteg, kula

 

SLK Oxelösund

Freja Ravne, F14 längd, kula, vikt

Ida Eriksson, F14 höjd, kula, vikt

Victor Sahlin, P14 höjd, längd, kula, vikt

 

Södertälje IF

*Emelie Forsberg, F14 200m, 1000m

Julia Jonsson, F14 60m, höjd, vikt

*Simone Salida, F14 kula, vikt

*Ylva Björnsjö, F14 200m, 1000m

 

Ärla IF

Benjamin Patay, P13 200m, 60mh, längd, kula

Emilia Rydensjö, F14 200m, 1000m, 60mh, tresteg

Ida Fundberg, F14 60m, stav, längd, kula

Johanna Mickels, F14 60m, 200m, 1000m, längd

*Kerstin Strådalen, F14 kula, vikt

Marcus Achtman, P13 60mh, höjd, längd

*Niklas Lönnnqvist, P13 800m, tresteg

Sofia Bertilsson, F14 60m, 60mh, längd, tresteg

 

Har du frågor kring uttagningen eller annat som rör Svealandsmästerskapen, kontakta: This is a mailto link

 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:03 Skribent: Kristina Andersson
Epost: This is a mailto link

  Klubbtävlingen 

 

--------------------------

Svensk Friidrott

--------------------------

UC Mellan

--------------------------

Sörmlandsidrotten

Postadress:
Södermanlands Friidrottsförbund
c/o Thorbjörn Johansson, Liljewalchsgatan 5
151 45 Södertälje

Kontakt:
Tel: 0855033645
E-post: This is a mailto link

Se all info